itani Si n itenlandsch i\ ieuivs. Gemengd Nieuws. tiemeeiite Kijpe, M arktberichte n. f 4"— a 7 Advertentiën. Plattelandsche Bankvereeniging, SPAANS Co. Bar Co., Amsterdam. landbouwer, onder bedreiging van straf verbiedt, om de e]fc van koeien, in den door dipbteritis besmetten stal aan- meZitr, of van koeien, bij welke zich reeds 't begin dier ziekte vertoont, te verkoopen. Is die bewering juist, dan is een aan- vullin<*>wet, of wel het regelen van dit voor de volksgezond heid allergewichtigst belang door een plaatselijke verordening, hoogst noodig. 2es diep verwaarloosd kinderen uit Utrecht, drie jongens en drie meisjes, van 1 tot 10 jaar, zijn sinds enkele maanden o (]e Heldringsgestichten te Zetten geplaatst. Deze kinderen groeiden op inleen der sloppen, waaraan Utrecht nog zoo rijk fs Een jongen van 2 jaar werdop bedelen ai ge richt; hij mocht geen loopen leeren en men hield hem daarom in eene zittende houding. Het is een bleek en stil kind en houdt zijn handje op,"als het geld hoort rammelen. Aan een jongen van vier jaar werd stelselmatig en uit aardigheid de grofste onze delijkheid geleerd. Twee anderen vertellen in hun eenvoud van de afschuwelijke tooneelen, waarvan zij getuigen zijn geweest. Deze kinderen hebben koude er, honger geleden, zijn geslagen en mishandeld op de ruwste wijze en hebben niet minder ruwe twisten en oploopen te bunnen behoeve zien ontstaan. Eindelijk werden de kinderen uit huu ellende verlost. Er was geen tijd tot beraadslagen en men bracht ze naar de Heldringsgestichten. De directeur der gestichten, Ds. H. Piersou, heeft een circulaire verspreid, waarin hij de geldelijken steun vraagt voor deze zes kinderen, waartoe jaarlijks f 600 a f 700 noodig is. De Bulgaarsclie afgevaardigden die bij hun vertrek de opdracht ontvingen naar goede geschikte candidaten voor den troon uit te zien, werden natuurlijk op eenige vorstelijke per sonen gewezen, waaronder ook de prins van Coburg, aan wien bij hun verblijf te Weenen een bezoek gebracht werd. De afge vaardigden schijnen zeer tevreden te wezen over den afloop van hun bezoek. De prins die veel gereisd heeft, moet zeer zelfstan dig van karakter zijn. Hij woonde ook de kroning van den Czaar van Rusland bij, echter niet als Oostenrijksch afgevaardigde maar wel uit naam der familie Coburg. De M o r n i n g Post bevat een geïnspireerd artikel, waarin de Porte wordt gewezen op de gevaren harer Russisch gezinde Oostersclie politiek. Engeland wil aan zijne traditio- neele politiek, die het in stand houden van Turkije ten doel heeft, getrouw blijven, maar met het oog op den ernstige» toestand van het Oosten, kan het in geen geval toelaten, dat de Sultan zijne dubbelzinnige politiek voortzet, die de bestaande moeielijkheden nog grooter maakt en de Engelsche regeering zou noodzaken Rusland» bedreigingen tegen te werken door besluiten en maatregelen, die de Porte spoedig tot bet inzicht zouden brengen, dat hare tegenwoordige politiek hoogst ver derfelijk voor hare belangen in Europa en in Azië is. Drie duizend werklieden uit een Engelsche spinnerij, in een der voorsteden van St.-Petersburg, hebben het werk gestaakt. Zij hebben al de glasruiten verbrijzeld en den directeur met zijn bedienden met stokslagen ontvangen. De houding der wer- keloozen werd zoo dreigend, dat 2oo kozakken noodig waren hen uit elkander te drijven. Een vijftigtal werklieden zijn gear resteerd. Yan een wonder maakt Bei 1. Fremdenbl. melding, dat eenig in zijn soort is; het betreft n, 1. een parel, waarvan een Berlijnsch handelaar in kostbaarheden da eigenaar is en dio zoo sprekend op het gelaat van Bismarck gelijkt, dat zelfs do keizer daarover „gnadigst" zijn verwondering betuigde. Het dorp Disseau bij Lubeck is tijdens den storm van Donderdag geheel afgebrand. Zestien groote boerderijen met een grooten voorraad graan enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Men spreekt van moedwillige brandstichting. Dat zijn biljartspelers!De Engelsche biljartspelers Peall en Collins hielden Maandag jl. te Londen eene int< ressanten biljart wedstrijd. Peall gaf Collins 300 punten op de 1000 voor, en voordat Collins één punt had gemaakt, bad Peall in twee seriën eene van 140 en eene van 861 punten, den strijd gewonnen. Te Piacensa is een proces wegens diefstal aanhangig, waar in de naam eener vrouw, zekere markiezin Angnie Jolo, is be trokken, die jaren lang door hare buitensporigheden van zich deod spreken. Deze vrouw, die tnillioenen rijk was, leefde met bare kamenier van anderhalve liro daags en zond haren be diende uit, om 5 centen kaas, een ons boter en twee tieren te halen, welke laatste door haar teruggezonden werden wanneer ze niet groot genoeg waren. Daarentegen schonk zij duizenden lires aan den eerste de beste die haar om een aalmoes vroeg, en toen eene arme vrouw, meenende dat de markiezin zich vergist bad, haar een bankbiljet van duizend lires terug bracht, wees de markiezin ham met een vloed van scheldwoorden de deur. Katten wilde ze uit zuinigheid niet houden, en uit dankbaarheid daar voor knabbelden do muizen eone som van 60,000 francs aan bankbiljetten op, welke zij achter de lijst eener schilderij had verborgen. Haar geld stopte zij overal weg, zoodat na haar iood eene som van 300,000 lires aan allerlei bankpapier uit onmoge lijke hoeken, van onder de stoelen en zelfs uit de vodden te voorschijn werd gebracht. Hare bedienden worden beschuldigd haar voor ruim een milli- oen te hebben bestolen, en zullen thans deswege terecht staan. w-Zoeland, van 5 Octo- een groote vulkanische de Tonga-groep. Twee met een bevolking van bedekt met vulkanische menschen zijn omgeko- het eiland .is een berg Een telegram uit Wellington, Nieu ber, zegt: Er is bericht ontvangen van uitbarsting op het eiland Naipu, een van derden worden gezegd verdwenen te zijn 500 inlanders. Het overgebleven derde is asch, maar men gelooft, dat daar geen men. TJit een meer in het midden van van 200 voet hoog opgeworpen. Een zonderlinge quaostie ter oplossing is aan het Ministe rie van Financiën te Washington voorgelegd geworden. Onlangs had de politie op een op hout geschilderde vijldollars banknoot be slag gelegd, welke bedriegelijk nagebootst was. Zij meende daar- 111 valschheid volgens de wet te zien, en eischte vernietiging, waartegen de eigenaar protesteerde, op grond dat de afbeelding een kunststuk is, dat een waarde van 500 Pond Sterling verte genwoordigt. Het Ministerie heeft beslist, dat het kunstwerk niet in beslag genomen zal worden. Wanneer men in een circus paarden, olifanten, apen de on- geloofelijkste kunststukjes ziet verrichten, dan vraagt men zich af, hoe is het mogelijk, dat men bet den dieren leert. Een correspondent van de Matin, schrijft na verscheidene circus-beroemdheden te hebben geinterviewd, hieromtrent het volgde Loyal, die twee-en-derlig jaar lang directeur was van het voornaamste circus te Parijs, deelde mij het een en ander mede omtrent panidtin-dressuur. Het paard zegt hij is, in strijd met de algemeen verbreide meening, het domste dier dat er leeft. Alleen zijn geheugen is sterk ontwikkeld. Het leert slechts met den neuspranger en de lange zweep. Is het weerspannig, dan wordt de zweep gebruikt, gehoorzaamt het, dan is een stuk peen zjjne belooning. Hot paard moet van vijf tot zeven jaar oud zijn vóór dien tijd is het te onhandelbaar, terwijl bovendien zijne spieren nog niet de vereischte lenigheid bezitten. Het eerst wat het paard leeren moet is in het circus rond te loopen en op een gegeven teeken stil te staan. Men brengt het daartoe in het circus. Zijn meester houdt in de linkerhand een sterk, dun touw, welks andere uiteinde aan den met scherpe punten voorzienen pranger, die aan den neus van het dier wordt vastgeklemd, bevestigd is; in de andore hand houdt hij de zweep. Hij beveelt nu het dier rond te loopen en dwingt het, door aan zijn koord te rukken, terwijl hij voortdurend met dc zweep klapt. Betoont het zich onwillig, dan gebruikt een ander, die achter het dier aanloopt, een korte zweep om het gedweeheid te leeren, is het daarentegen gehoorzaam, dan wordt het be loond. Om het plotseling te doen stilstaan stelt de man met de korte zweep, wier beteekenis reeds genoegzaam tot het dier is doorgedrongen, zich eensklaps in zijn weg en het gewenschte re sultaat is verkregen. Het paard te leeren kuielen of te gaan liggen is zeer moeielijk. Daartoe worden de enkels in ijzeren ringen gesloten aan eiken ring is weder een koord bevestigd, waarvan zijn meester bet uiteinde in de hand houdt. Door plotseling rukken dwingt deze het nu neder te liggen of te knielen. Het dier onthoudt zijne lessen en ten slotte is zoowel de zweep als de lekkernij over bodig en gehoorzaamt het op het bloote bevel. Eveneens met behulp der voetringen leert men het dier dansen op de maat dor muziek. Loyal vertelde verder, hoo bet paard leert het een of ander voorwerp, bijvoorbeeld een zakdoek, uit een doos te krijgen. Eerst word een peen in de doos gelegd. Het paard, bij do doos geleid, ruikt de peen, ligt met den neus het deksel op en vergast zich aau zijn geliefkoosde lekkernij. Don volgenden dag toont zijn meester het een zakdoek gevuld met zemelen, en laat het dan los. Het dier loopt naar de doos. maar bittere teleurstelling vindt haar ledig. Den dag daarop vindt het echter den zak doek met zemelen in de doos. Het neemt den doek er uit en wordt met een worteltje beloond. Eiken dag wordt nu de hoeveelheid zemelen in den zakdoek verminderd on ten slotte brengt liet dier zijn meester den enkelen zakdoek. Het ontvangt zijn gewone belooning. De oefening wordt nog eonige malon herhaald, waarbij het stuk peen telkens kleiner en kleiner genomen wordt en eindelijk blijft do belooning ach terwege. Honden loeren door hun toe te sprekon on hun de gewenschte kunststukjes voor te doen. Cliangeux, een specialiteit op het ge bied van honden-dresuur, beweert, dat hij geen zweep ofklontjes suiker behoeft om een hond iets te leeren. Wel moot mon een onuitputtelijk geduld hebben, want het dier moet begrijpen wat men van hem verlangt. Changeux heeft een blindon hond, dien hij heeft leeren koorddansen. Eerst liet hij hem loopen op een schommelende plank. Eiken volgenden dag werd deze oefening herhaald met een plank, die smaller was, dan met een lat, een ronden stok en ten laatste liep de hond op een slap ijzerdraad. Het lastigst is een varken iets te leeren. Tony Grice, de clown van het Circus-Loyal, gelooft niet, dat een varkon iets te leeren is, wanneer men niet speculeert op zijn ondeugdgulzigheid „Ik ga van het beginsel uit," zegt Tony „dat ik niets van het dier gedaan zal krijgen zonder zijn eetlust te voldoen. Ik voed het zelf en tracht er achter te komen, wat bijzonder in zijn smaak valt. Heb ik dat ontdekt, dan onthoud ik het beest zijn gelief koosde spijs. Zoo is een varken, dat ik nu bezig ben te dresseeren, verzot op biefstuk. Ik steek een stuk in mijn broekzak, spring over horden en het dier, dat zijn lievelingskost langen tijd heeft moeten ontberen, springt me na." Olifanten daarentegen zijn zeor bevattelijke leerlingen. Enkele kunnen reeds binnen een veertien dagen een roffel slaan en andere kunststukjes verrichten. Alleen het lompe lichaamsbouw is hun in de weg, zoodat hun meester voor enkele toeren wel eens wreede dwangmiddelen moet gebruiken. Te Mantua heeft iemand gowed, dat hij een voor veertien personen aangericht souper geheel alleen zou opeten; de Anti- Succi heeft de weddingschap gewonnen. HUU G KUL IJ E STAND. <*emeeiite Scliagen. Ingeschreven van 18 21 December 1886. Geboren Ondertrouwd Geene. Getrouwd Overleden; Neeltje Veer, oud 3 md. Ingeschreven van 10 17 December 1886. GeborenAntje, dochter van Martinus de Vries en Neeltje Bakker. Wijbrand, zoon van Pieter Bruin en Bregtje van der Oord. Neeltje, dochter van Michiel Hillenius en Neeltje Roeper. Rensje, dochter van Ger- rit Bos en Maartje Voorthuijsen. Nicolaas Pieter, zoon Pieter Ruijs en Elisabeth Broens. Stendert Nicolaas, zoon van Klaas Lengers en Anna de Wit. Overleden Adriana Boer, 9 maanden, dochter van Klaas en Aartje van Stralen. 13 27 10 50 255 13 7 100 2 60 90 1662 1950 Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine Boonen Geele Witte Paarden Karweizaad Mosterdzaad Koolzaad Paarden Koeien Hokkelingen Kalveren Springrammen Schapen Lammeren Varkens Zeugen Biggen Bokken Geiten Kippen Eenden Koppen Boter, 5.2. lood. H. L. N. Aardappelen KG. Roode Aalbeziën Zwarte KG Kruisbeziën (R.) (Z.) 6.- 100 KG. Kipeieren Eendeieren manden Peren Appelen KG. Hazelnoten De handel was matig. ALKMAAR, 17 Dec. Aangevoerd: Kleine Kaas, gras f 32.Commissie, gras gras f 34,50; aangevoerd 429 stapels, wegende 115612 P Ter graanmarkt aangevoerd 3924 Hectoliters 4.25 11.— 14 17! 11. - 13! 6.50 2.25 a 9.50 a 10.25 a a 10.50 a 9— a a 10-50 a 5-50 a 30130!— a 16,- a 26.— a 18.— a 14.a 12.— a 25.— a 4.a 1.50 a a -.80 a —.90 a —.55 a a a a a a a a a a a 25.— 20.— 16.— 35.— 7.50 4— R75 1.05 —.62' 6.50 34.50 Middelbare Geel dtto Karweizaad Tarwe f 7.a 8.125 Witte boonen Rogge f 5-25 a 6.125 Kanariezaad Gerst f 3.50 a 4.50 dito chev. f 4.35 a 5-25 Haver f 2.60 a 3-50 Paardenboonen f 6.a 6*25 Bruine dito f 10.a 10*50 Citroen dito f 12.a Duiven dito f 6.75 a 7' ALKMAAR, 18 Dec- Aangevoerd- 9 Paarden 9 Koeien en Ossen 27 nueht. Kalveren 433 Schapen 60 magere Varkens 130 Biggen 12 Bokken en Geiten Kipeieren per 100 Boter per kop ('s middags 12 uur) ALKMAAR, 20 Dec- Aangevoerd. f 13.— a f 9.— a 9.25 rood Mosterdz. 1 13-50 a f 11.50 a 12-50 f 17— a 19-35 Erwten: Groene f 9.a 16 Grauwe f 14.a 19' Vale f 11.— a 16 Witte f 12.a f 70— a 90— f 112— a 180— f 12-— a 24-— f 13*— a 21- f 12"- a 14 f 3— a 5'— f 5 25 a 6.— f -.60 a —,72» 1 Koeien enOssen 80 vette Kalveren 6 Nuchtere Kalveren 1145 Schapen 145 vette Varkens per P 14 Magere dito Bok f 130.— a f 40.— a 13.— a 16— a —36 a 11.— a a 130 21 31 13 43 PURMEREND, 21 Dec. Aangevoerd Kaas. Aangevoerd 239 stapels Kleine en 1 stapel Middelbare. Prijs Kleine f 31-a Middelbare f 27.— a por 50 KG. Boter f 1.a 1.10 per KG. Vette Runderen f .60 a .70 per KG. Handel vlug. Vette Kalveren hoog in prijs; f .67 a .85 per KG. Handel stug. Nuchtere Kalveren f 13.a 22.Handel vlug. Vette Varkens van f --.32 a .42 per KG. Handel stug. Schapen handel vlug van f 23 tot f 25. Kipeieren f 6.a 7. 215 Zwanen f 7,a 9,50. 961 Eenden f 2.25 a 3.15. DE gevestigd te Barsingerhorn, onder de firma SPaANS Comp. geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 41/s, 4s/4 pCt. 's JAARS, alnaar gelang der voorwaarden welke bij het deponee- ren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoo pen van BINNEN— en BUITENLAN DSCHE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsingerhorn, eiken werk dag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen marktdag te Schagen, ten huize van CORNS. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. EFFECTENPREMIELOTEN, enz. enz. Ieder die Effecten ot Premieloten bezit, wordt in zijn belang ernstig aangeraden, het HOORN, 16 Dec. Aangevoerd: 1 H. L. Rogge 4 Tarwe 11 Gerst 4.75 a 7— a 4.25 a 5.50 8.25 5.25 aau te schaffen, hetwelk beval de uitgelote Seriën van 46 Premieleeningen, enz. Men voorkomt daardoor noodelooze schade. Het werk is bij eiken Boekhandelaar voor f 1.25 ver krijgbaar en wordt het ook op ontvaiigst van postwissel, franco toegezonden door de Uitgevsrs

Schager Courant | 1886 | | pagina 3