RENSGAS F 26. Boekhandel, Boekdrukkerij, J. Winkel te Schagen, Yisitekaarties, Nola's, Maitiën, worien spoelii en netjes Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. €*cincente Schaden, Ingeschreven van 22 tot en met 23 December 1886. Geboren. Ondertrouwd. Geene. Getrouwd. Overleden, Willem Cornelis Doornbos, oud 47 jr., 5 md. 1 Advertentiën. Grutters- en Kruidenierswaren, Wed. K. Denijs t© Schaareri. ü-fiijy Diverse SCHEURKALENDERS voor 1887, in prijzen van fO.SO, f0.50, fO.25, f l.OO, f 1.25 enz. Kieuvjaarslirieffcaarteii. i bij W. VAN STAM, MARKTPLAATS te «CHACES, TAAI-TAAI, POEDER CHOCOLAAD, f0ófniet. Wat zou' zij cien zxttiuagsjager nartenjK uuiacueu, ais kjj vermoeid van de jacht, met het geweer over den schouder inder meer, den voet in huis zette Hoe zou hij een haas machtig worden? Als een goede genius sprak hem een oude bekende aan, die onzen jager wist te vertellen, dat boer Gerrit leen han? in een ton bad. Dut was niet aan 's doovemans deur seklopt. Onze jager klopt bij boer Gerrit aan. Zeg eens, beste vriend, ik hoor dat je een haas in den ton heb. ])at heb ik. Wilt je 't beestje verkoopen Zeker. En weldra was de koop gesloten. Nu moest het beestje gedood worden, want levend thuis 1 brengen, dat ging ook niet. Men zou dus den haas dood- I schieten. Maar niemand had de courage het beestje vast te I houden, terwijl de jager zijn geweer zou richten. Men besloot, eindelijk een touw aan den hals van het dier te bevestigen, en zoo het. haasje rond te laten loopen. De jager richt "zijn geweer en schiet het touw door! Haas en jager zijn sedert niet meer bij boer Gerrit gezien. jn He in het laatst dezer week gehouden vergadering der regelingscommissie der te Amsterdam te houden „Tentoonstel ling van Voedingsmiddelen, werd door den pennningmeester, den' heer Joan H. Schmitz, de rnededeeliug gedaan, dat het Waarborgfonds groot f 100,000 volteekend is en dus de ten- toonstelling zal doorgaan. Met een levendig applaus werd dtze. mededeeling door de vergadering aangehoord. Acht jongens uit de Weesinrichting te Neerbosch zullen in het begin van het volgend jaar naar Noord-Ainerika vertrek ken. Pit zijn de eerste weezen emigranten, die door de direc teur van deze stichting aldaar in Hollandsche gezinnen zullen worden geplaatst. De Gazette de Liége bevat eeuige mededeelingen van den advocaat Demeure, die curator was in het tailisgement der „"Vernootschap tot Exploitatie der Amsterdamsche Tentoon- stelling in 1883." Daarin komen allermerkwaardigste bijzonder- f heden voor betreffende de organisatie der vermaarde haast schreven we beruchte loterij, aan deze tentoonstelling ver- honden. De twee hoogste prijzen, die van fr 200,000 (garnituur van briljanten en paarlen: diadeem, halssnoer, oorbellen, armband, bouquet, gekocht bij den heer Gustave Sandoz van Parijs), en die van fr. 100,000 (halssnoer van briljanten, gekocht bij den heer J. Jitta, van Amsterdan), brachten met huu beideu op f30,575! Ben zoogenaamde waarde van fr, 300,000 werd dus gerealiseerd vcor minder dan fr. 65,000! Een diadeem van briljanten, bij den heer Marchand, van Amsterdam gekocht, werd den 12en Jan. 1885 aan den heer Savary toegewezen voor 6000 gulden. Het halssnoer van diamanten^ voor f 100,000 den heer van Prang van Amsterdam, geleverd, kwam in Jan. 1886 in het bezit van den heer Aberté, van Brussel, voort 11.925! De bruto opbrengst van den verkoop der prijzen bedroeg f 92,919; maar de kosten van verkoop klommen tot f14,148, zoodat de netto opbrengst slechts f 78,771 was. De Belgische regeering had wel gelijk, toen zij het plaatsen van biljetten van deze loterij in België verbood. Het tachtigjarig dienst-jubileuin van keizer Wilhelm, dat zooals bekend is op den Nieuwjaarsdag valt, zal met een schit terende verlichting gevierd worden. Aan alle openbare gebou wen, musea enz. worden toebereidselen aangebracht voor een y .ee van licht. Voor de groote deuien van het tuighuis b. v. zuilen Bengaalsche vuren ontstoken worden en den geheelen avond blijven branden, zoodat de geheele breedte van zestig vensters een hellen gloed zal afwerpen. Het is wel te verwach ten dat de patriotten uit Berlijn het hunne bij de feestviering zullen voegen en den avond iu een stralend lichtkleed zullen i herscheppen. Het jaar 1887 is rijk aan herinneringen voor Keizer Wilhelm op militair gebied. Het begint met Nieuwjaar, dan volgt 30 Maart, waarop het 70 jaar geleden is, dat de Keizer Kolonel werd. Gp 17 April daaraanvolgend voerde hij het com mando bij een wapenschouwing voor Keizer Nikolaas en werd hij den volgenden dag benoemd tot commandant der 1ste Garde- Infanterie-brigade. Den 30ste Maart is het ook juist 70 jaar geleden dat hij zitting nam in den Baad van State. Den 6 Juni 1887 is het ook 70 jaar, dat Keizer Wilhelm het hoofd is van het Koninklijke regiment grenadiers. Een nihilist beeft in Zwitserland verzekerd, dat met Maart a.s. de nihilisten hun bloedige staatkunde zullen voort zetten. De Czaar zal nog eens gewaarschuwd worden, en het lot zal den dader aanwijzen. Deze nihilist verzekerde verder, dat zijn partij ruim voorzien is van geld, maar nog ruimer van mannen van goeden wil, om ontvangen bevelen ten uitvoer te brengen. De organisatie van het nihilisme is zoo volmaakt m°gelijk, tot zelf in het maken van valsche papieren. Do Duitscho postadministratie beeft met betrekking tot het beslag Tan paarden, iets nieuws ingevoerd, dat ook elders de aandacht verdient. Tusschen de hoefijzers der paarden, worden kleine, uit Braziliaansche vezelstof gevlochten, kurk- achtigen kussentjes, de z. g. Bt ckmannscho hoefkussens, geschoven. Daardoor verkrijgt het paard het vermogen, om zelfs op do gladste straat, op asphalt enz. zoo vast te kunnen staan, dat zooals üp'an8 voortgezette proeven ts gebleken het gevaarljjke uit- ghjaen geheel wordt belet. Bovendien wordt de schadelijke werking ,an d® harde straat door het elastieken kussen verzacht, wat van Zeer groot belang geacht moet worden. Het Morgenblad van Christiania bevat o. a. het volgende 0Tcr den wedstrijd tusschen Paulsen en Hagen De belangwekkende eerste afdeeliDg van den wedstrijd, loopende SfJW-.y» club. resultaat was een schit. .finie overwinning van Harold H; gen, een uitslag, dien niemand bad durven voorspellen. Want dat Paulsen deze geoefende rijder, toegerust met voortrtffeliikcn lichaamsbouw en ïjzersterke wilskracht moet onderdoen voor een jonkman van 21 jaar, die eerst onlaDgs in 't strijdperk debu- eerde, is een zoo verrassende uitslag, dat men slechts met moeite daaraan gelooven kan. Beide rijders hebben dezelfde manier van rijden. Hagen is Paulsen's leerling en volgt diens methode tot in de kleinste bijzonderheden. Hij rijdt buitengewoon licht en uit het oogpunt van sport zeer fraai, met taaie volharding zich inspan nende tot het uiterste. Er is maar één, die hem in technische bedrevenheid overtreft, en dat is Axel Paulsen. Men heeft getracht op verschillende wijzen de onverwachte nederlaag van Paulsen te verklaren sommigen hebben zelfs hun toevlucht ge nomen tot lage insinunaties, dat de strijd niet eerlijk was. De oorzaak moet hoofdzakelijk daarin gezocht worden, dat laulsen nauwelijks van eene ziekte hersteld is (bronchitis), en wij gelooven ook nog niet dat Hagen Paulsen's meerdere is op groote afstanden. Daarom hebben de meesten geen helder begrip van Hagen heldenstukwaren er meer rijders in 't strjjdperk ge- weest, dan had men diens proefstuk beter naar waarde kunnen schatten. Hot weder was zeer ongunstig. Hevige wind en sneeuwjacht hieWen gedurende den geheelen wedstrijd aan, en toch werden de 25.000 meters nog afgelegd in 56 „minuten 39 sec. De natte sneeuw maakte de baan zeer moeielijk. Het was onmogelijk baar vry van sneeuw te houden, niettegenstaande 6 man daarmede bezig waren. Bij het afrijden nam Paulsen de leiding en won hij reeds ter stond 20 meter op Hagen. De toestand bleef een tijd lang dezelfde en het publiek beschouwde den strijd reeds als beslist, terwjjl l aulsen toegejuicht werd on men Hagen toeriep wat meer door te zetten. Daar schiet Hagen hem voorbij, en langzamerhand vergroot hij den voorsprong. In den 20n omrit heeft hij reeds éen omrit gewonnen hij wint er nog een, en nog steeds gelooft liet publiek, dat Paulsen met opzet achter blijft, om straks des te beter gelegonheid te hebben zijne meerderheid te bewijzen. Nu zijn er nog 15 omritten ,pf te leggen, en beginnen de toe- echouwers voor Paulsen te vreezen, want hij schijnt nog niet het verlorene te willen inhalen. Nog 10 omritten blijven over en het publiek begrijpt, dat er geen opzet van Paulsen achter steekt. Men jucht Hagen toe, en begroet hem met oorverdoovend gejubel, nu hij als overwinnaar met 2 en een half omril aankomt. Een beerenjaeht. Hoe ongeloofelijk het ook schijnen moge, deze week heeft er een beerenjaeht plaats gehad ta Luxenburg bij Weenen. Het raadsel lost zich op als men weet, datdeOosten- rijksehe kroonprins Rudolf verleden jaar twee beeren ten geschenke kreeg van den heer Tatartzy, directeur van het Carl-theater. Deze dieren zijn van de week in de bosschen losgelaten en werden er groote jachtpartijen georganiseerd, waaraan ook de hertog van Coburg Gotha deel nam. De dag daarop volgde een faisanjacht en de daaropvolgende dag werd besloten meteen wilde zwijnenjacht Over het eerste optreden van een Duitsch kunstenaar in den harem kreeg de Köln. Ztg. uit Konstantinopel voor eenigen tijd het volgende bericht „August Wilhelmj heeft Konstantinopel weder verlaten, nadat hij verscheidene concerten had gegeven, die bijgewoond werden door de verschillende buitenlandsche gezanten en vele Turksehe waardigheidsbekleeders, en waar bij bij voorkeur Duitsche mu ziek, van Beethoven en Mcndelssohn, van Bach en Schumann, speelde en daarmee toejuichingen verwierf, zoo stormachtig, dat wij er ons bijna geen denkbeeld van kunnen vormen. De kunste naar, die met zijn viool do geheole wereld is doorgereisd, is voorzeker aan alle hulde gewoon. Die avond evenwel, waarop hij als gast te Stamboul was, zal niet licht uit zijne herinnering ge- wischt worden, evenmin als hen, die er bij tegenwoordig waren. „Den 29 Mei werd August Wilhelmj iu 't paleis Yildiz van den Sultan ontvangen; in die onbeschrijfelijk schoone, ja toover- achtige vertrekken, heerscht eene zinsverbijsterende Oostersohe pracht, die haars gelijke niet heeft. „Behalve den Sultan, waren de jonge keizerlijke prins Selim Effendi, de Duitsche gezant on nog vele anderen, te veel om op te noemen, tegenwoordig. Toen de kunstenaar in de zaal trad, stond de sultan van zijn stoel op eene eerbetuiging die in het Oosten bijna nooit wordt gegeven ging hem tegemoet en verwelkomde hem op do vriendschappolijkste wijze. Op zijn wensch droeg Wilhelmj eenige composities voor, als eene parafrase over Wagner's „Parsifal" en Schubcrt's „Ave Maria." Het onverge lijkelijke spel van den beroemden violist verwierf den grootsten bijval van den sultan, die door luide uitroepen zijno bewondering te kennen gaf. De sultan, die zelf veel aan muziek doet en 'f liefst viool hoort spelen, prees vooral de buitengewone kracht en volheid van toon, den eenvoud waarmede de kunstenaar zijne stukken voordraagt eu de verwonderlijke gemakkelijkheid, waarmede hij alle technische bezwaren overwintook trof den sultan het eigenaardig spel van Wilhelmj, die op meerdere snaren te gelijk een effect weet te maken, dat nauwelijks doet vermoeden, dat slecht één instrument bespeeld wordt. Het rustige optreden van den heer Wilhelmj werd door den sultan „echt Duitsch" genoemd; kunstenaars van andere nationaliteiten zouden niet zoo bedaard en zonder eenig vertoon optreden Ook de forsche echt Germaansche gestalte van den „koning der violisten," zooals hij wel eens genoemd wordt, scheen indruk op den monarch te maken. Op 't laatst verzocht de sultan den heer Wilhemj, het Duitsche volkslied te spelen, dat door allen staande werd aangehoord. Voordat Wilhelmj vertrok liet de sultan zich een etui geven, waaruit hij de medjidié-orde nam en deze den kunstenaar over handigde, terwijl hij hem ook nog een prachtig bewerkten gouden snuifdoos gaf, die rijk versierd was met do kostbaarste edelge steenten. De sultan gaf daarbij nogmaals zijne groote tevredeuheid te kennen voor het gesmaakte kunstgenot, on uitte den wensch, dat wanneer Wilhelmj nog eens iu Koustantiopel kwam, hij zich in olk geval weer bij den sultan zou aanmelden." Oe 00"en uitgekrabt. Een schoenmaker te Brussel, die Zaterdagavond druk werk had met het gereedmaken van lapwerk, bad nog geen tijd gehad om zijn boterhammen met een gebakken bokking op te eten. De kat, die spoedig de lucht van de viscli in den neus kri eg, waagde een sprong en liep met de gebakken bokking weg. De schoenmaker, hierover gebelgd, krijgt de kat bij den staart te pakken en trekt bem terug. De kat wendde zich echter en zette zijn nagels in het oog van den werkman. Een oogheelkundige heelt totale blindheid geconstateerd. Mtrlatti heeft 15 December, zijn 50 daagsche vasten ge ëindigd. Zijn toestand is bevredigend. Onmiddellijk na de kuur heeft"hij een expresselijk door hem geprepareerden wijn gebruikt, die zijn maag in staat stelt, zijn gewone werkzaamheden zonder stoornis te verrichten. .<wUV.A-.ZJeK o IJ wissel, toen zijn pet afwoei en op de rails terecht kwam, toen een trein in aantocht was. In plaats van zijn pet er aan te geven wilde hij die grijpen, doch werd door de locomotief medegesleurd, De ongelukkige moest het met den dood bekoopen. lil! HG HL IJ HE STAJMD. Marktberichten. 6 Stuks Paarden f 30.— a 70 Veulens i a 9 Ossen f a 9 Stieren f a 2 9 Gelde Koeien (magere) f 130.— a 160 9 Idem (vette) f a 9 Kalfkoeien f a i» Vaarzen f a 9 Graskalveren f a 15 9 Nuchtere Kalveren f 7.50 a 16 9 Rammen f a 600 9 Schapen (magere) f a 9 Idem (vette) f 22.— a 32 1300 9 O vorh ouders f 14. a 22 9 Lammeren f a 9 Bokken en Geiten f a 18 9 Varkens (magere) f 8.— a 11 9 Idem (vette) f a 58 9 Biggen f 4.— a 6 40 9 Konijnen f —.40 a 1 60 9 Kippen f —.40 a 1 25 80 9 Eenden f —.75 a 1 10 9 Duiven f a 9 Ganzon f a 9 Zwanen f a 420 Kilogr. Boter f —.86 a 1 180 9 Kaas f —.25 a 30 1000 Stuks Kip Eieren f 6.— a 6 50 9 Eend-Eieren f a MEDEMBLIK, 22 Dec. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 23.aangevoerd 12 stapels. Boter 1.16 per P„ Kipeieren f 5.Eenden dito f per 100. Verkrijgbaar, tot concurreerende prijzen, alle soorten van waaronder Azijn-essence, uitmuntend geschikt voor het zelf- bereiden van niet kiemende Azijn voor den inlegSau- cise de Boulogne. gerookt Vleesck, Geidersche. Worst, en Spek Westfaalsche en Bankethammen. Verder het onfeilbaar middel tegen het ieder f en rijzen der kaasvan den heer VAN DEN BRAAK te Schoonhoven Eindelijk alle soorten van V< )l lï '- 1IIv 1 '1- LKN, Lijnkoeken, a Contant ad f 12.50 per 104 stuks. Met beleefde aanbeveling, van verder in drie soortfen, Verkrijgbaar SPECULAAS, ALLERHANDE, ZANDKOEKJES, WEESPERMOPPEN, a 40 Cents, 45 ,,50 60 18 „22 per ous.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3