Gymnastiek - V ereeniging „LYCURGUS," ra fa leer C. KOS h, RENSGAS 26. Gemeente Scliagcn. Marktberic h t e n. f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f Advertentiën in vereeniging met hare Adspiranten-Afdeeling op ZONDAG, 23 JANUARI 1880, NA AFLOOP BAL. EXTRÉE f 0.49- Wed. KI. Denijs. bij W. VAN STAM, MARKTPLAATS te SCHAOEJK, mastte eenige buitelingen, wat dubbel onaangenaam was omdat cr zooveel water op het ijs stond. Pe nitslag was, dat de baan werd afgelegd, door Charles Tebbit uit Engeland in 3 min. 57 sec, door W. J. van Yol- lenhoven uit Kralingen in 3 min. 57s/s sec., door J. Pander uit Haarlem in 4 min. 18s/5 sec., door A. van Blommenstein uit Apeldoorn in 4 min. 19 sec Charles Tebbit, die de gouden medaille won, (waaraaan het meesterschap van Nederland verbonden is), is een ruim 20jarig Engelschman. Hij en zijn broeder waren op de reis hierheen vergezeld van hunne onders, die beiden mede op schaatsen op het terrein waren. Dit schijnt dus eene schaatsenrijdende familie te zijn Tebbit heeft flink gereden, maar hij was toch den heer W. J. Van Vollenhoven uit Kralingen, slechts s/5 sec. vóór, zoodat deze rijder de eer van den dag met hem deelt. Willem Van Vollenhoven is een onzer beste sportsmen. Hij is onder de roeiers van onze roei-en zeil vereeniging de Maas" een der krachtigsten en heeft herhaaldelijk bij roeiwedstrijden prijzen behaald. Hij is ook een vlugge wielrijder en maakte lie den met zijn jongen broeder op een tanduin de reis tiaar Slik kerveer: een vermoeiende tocht, die hem evenwel niet belet heeft om de eer der Nederlandsche hardrijders op schaatsen heden op de loflelijkste wijze te handhaven, zelfs niettegen- taande hij met Pandei nog een extra-kamprit had te inaken. Na afloop der wedstrijden was bij hem van overspanning niets te merken, terwijl rnderen uitgeput aan het einddoel aankwa men. Van den wedstrijd tusschen beroepsrijders zal, nu de dooi sterk aanhoudt, wel niets komen. Voor allen, die zich terecht juist daarvan het meest hadden voorgesteld, eene smartelijke teleurstelling. De gelegenheid om Hagen en Straathuis hier te lande tegen elkander te zien rijden, komt misschien nooit weer. Gernengd i\ieuws. Een echt Amerikaansche diefstal wordt uit Rijssel gemeld. Een kantoorbediende werd naar de bank gezonden om een som van 3000 francs te gaan incasseeren. Hij ontving het geld in vijf- francsstukken en in goud en deed alles in een geldzakje, dat hij vervolgens op de gewone wijze op zijn schouder droeg. Op weg naar het kantoor, ontmoet hij een persoon als vreemdeling gekleed, die hem vroeg of hij zoo vriendelijk zou willen zijn hem naar het standbeeld van Generaal Negri< r te brengen. Op -ijn antwoord, dat hij geen tijd had, legde de vreemdeling een zakje met geld, op zijn andere schouder zeggende: Wees dan zoo goed oven dit zakje vast te houden, terwijl ik mijne schoen vastmaak. Op dit oogenblik komt een ander vreemdeling, welke een vriend bleek te zijn van den eerste, en nam den hulpvaardige het zakje met 3000 fr. van den schouder, zonder dat deze de verwisseling be merkte, waarna beiden onder herhaalde dankbetuigingen alleen het standbeeld van Negrier gingen zien. Op het kantoor gekomen, bemerklo hij eerst, hoe do dankbare vreemdelingen hem hadden bedrogen. Het zakje bevatte niets dan stukjes bout en lood iu den vorm van geldstukkon. Do politie is in kennis gesteld met het feit en zoekt de vreemdelingen, dio zeker niet laug bij het standbeeld zijn blijven staan. Een Iorsch pachter, dio niet in staat was zijn pacht te betalen plaatste een advertentie van den volgenden inhoud: Wie mij 1 shilling stuurt zal ik het middel aan de hand doen om aan zijn pachtsom to komen Velen waren begeerig dit middel te vcrnemcu en krogen na toezending van hun zuur vcraiende shilling het antwoord: „Doe zooals ik." Sneeuwstormen. Uit Glasgow wordt gemeld dat daar sinds Dinsdag een hevige sneeuwstorm woedt. In geheel het westen van Scbctland viel zooveel siieouw, dat het verkeer alweer wordt i belemmerd- Daarbij is het er kouder dan het in dezen winter is geweest. Op andere plaatsen van Schotland en in Ierland viel algemeen regen, zoodat men verwacht, dat de zachtere luchtstroom zich ook verder oostwaarts zal uitbreiden. In Engeland is het echter tot dusver nog vriezend weer geble ven, evenals op de meeste plaatsen van het vasteland. Te Brussel heeft het echter gesneeuwd en evenals in het zuiden van Frank- rijk, is to Triest bij felle koude veel sneeuw gevallen. In de na- j bijheid van Montpellier heeft iren ook een lichten schok eener I aardbeving gevoeld. Een boef gearresteerd. Een te Lyon verschijnend dagblad meldt de inhechtenisneming van een onverbeterlijken boet, wiens naam op al de griffies van Frankrijk geboekt staat. Dit individu heet Forissier. De veroordeelingen door hem ondergaan zijn ontel- f baar; maar het eigenaardigste is bet aantal zijnor ontvlucli.iugon, waarbij men welen moet, dat Forissier mank is. Nu eens brak hij door een zoldering, dan weer verborg hij zicli iu zijn stroo- zak, en terwijl hij buiten gezocht werd, verliet hij de gevangenis door de groote deur; een andermaal oiitsnapte hij op het oogeublik, j dat hij in den celwagen zou stippen. Zijne verhooren kenmerken zich ook steeds door buitengewone gevallen. Eens wentelde hij I zich op den grond, beet op zijne vuisten en steldo zich zoo aan, dat hij als krankzinnig in een gesticht werd opgesloten; waaruit hij ontvluchtte. Zondag werd hij voor de 77ste maal, van diefstal beschuldigd, in hechtenis genomen. Deze boef is 43 jaren oud en I kan het dus nog best tot zijn 100e arresstatie brengen. f - Linnaeus. Petrus Joseph Linnaeus, de beroemdste botanicus van zijn tijd. naar wien (behalve te Amsterdam, waar hij mede gearbeid heeft) ook een straat in Berlijn is genoemd, uit dank- I baarheid voor het vele schoone dat hij in Berlijn en Potsdam I tot stand bracht, was een der eenvoudigste en bescbeidenste men- I schen die ooit leefden. In het park van Sanssouci, in het westelijk deel, dat aan hem zijn ontstaan had te danken, liet koniug Frederik Willem IV nog tijdens het leven van Linnaeus diens buste plaatsen. Maar dit beviel den eenvoud'gen man niet. Eens geleidde bij een voor namen vreemdeling door het park. Deze wees op de buste en vroeg ,wie is dat?" «Dat is Voltaire," zei Linnaeus. «Zoo, men kan aan 't gezicht wel zien welk een kwade kerel tij was," merkte de vreemdeling aan, en Linnaeus hielp hem "iet uit den droom. Het nadeel van koude of opgewarmde thee. Vele vrouwen, die gewoon zijn zeiven thee te zetten, laten thee in den trekpot *tain om „opgewarmd'' of, veel later dan toen zij gezet was, koud gedronken te worden. Dit is echter eene groote onvoorzichtigheid. Jte looistof, welke thee, die lang gestaan heeft bevat, is zierna- deelig voor de gezondheid. Een weinig mat g sterke thee, met bisch kokend water pas gezet; eens ot tweemaal per dag gebruikt, kan geen kwaad, maar zeer sterke thee, of thee die lang gestaan beeft is bepaald nadeelig. Het dniven-schiefen als aanleiding tot zelfmoord. Een rijk Engelschman. die een goed schutter was, ging met eenige vrien den de weddenschap aan, dat hij twaalf dniven, in de vrije vlucht achtereenvolgens zou neerschieten. Laatstleden Zaterdag zou hij het bewijs geven van zijne kunst. De duiven werden losgelaten en de weddenschap gewonnen, zoodat de lord eenige honderden pon den was rijker geworden. Maar geen volmaakt geluk is denkbaar ook niet in Engeland. Door bet winnen van zijne ponden ver loor hij zijne vrouw, die oogenblikkelijk het huis verliet en een briefje achterliet, waarin zij verklaarde niet langer met zulk een moordlustig man te kunnen samenwonen. Hij trok zich dit zoo aan, dat hij zonder verwijl naar zjjn kamer ging en door een revolverschot oen eind aan zijn leven maakte. Een ongetrouwd heer, tegen do vijftig, was een hartstochte lijk liefhebber van oude en zeldzame boeken. Eon oude dienstbode verzorgde zijn huishouden. Door steeds de boekenkasten van haar meester in orde te houdon en af te stoffen, had Augustine lang zamerhand een hartstochteljjken lust in lezen gekregen, en om dezen te bevredigen besteedde zij al haar loon aan het koopen van boeken. Merkwaardig was het, dat ook zij slechts oude boeken, welke zjj op eenige stalletjes gekocht had, las. Uit nieuwsgierig heid bladerde haar meester eenige dier boeken door, toen zijn gelaat plotseling verhelderde en haar vroeg hoeveel zij voor een werk dat hij baar aanwees, betaald had. „Vijftien sous," antwoordde Augustine. „Vijftien sous! maar dat werk is 20.000 fres. waard." riep de ander opgetogen uit. Te laat bedacht bij, een dwaasheid gozegd te hebben. Te ve rgeefsch beproefde hij, zijne woorden terug te nemen. „Ik geef je er 50 frs. voor," bood hij; maar Augustine antwoordde maar steed-: mijnheer heeft mij gezegd, dat het werk twintigduizend frs waard is. Augustine was slim. Do boekenliefhebber ging tot 15000 frs. Het was een eerste, zeer zeldzame uitgave van Mon- taigne. Hij had echter mooi bieden, zijne dienstbode wilde geen centime afslaan. Twintigduizend frs was hem te hoog. De man droomde 's nachts van het boek. weldra kon hij geen weerstand moer bieden. Tot eiken prijs moest hij het boek hebben. „Augus tine verzorgt mij goed; zij schijnt denzelfden hartstocht te heb ben als ik," sprak hij op zekeren ochtend lot zich zeiven; „waarom zou ik haar niet trouwen? Dan krjjg ik het boek van zelf." Zoo gezegd, zoo gedaan; hij trouwde met zijne dienstbode, die bet oude boek als bruidschat meebracht. Ondernemende journalisten. Twee medewerkers van de te New-York verschijnende Ooting doen een reis om de wereld, op eigenaardige wijs. De één is er op uitgegaan met zijn rijwiel; de ander, kapitein Cloudman, onderneemt den tocht met een naar zijn courant genoemd scheepjp, ter lengte van nog geon tien meter, een diepgang hebbende van ongeveer anderhalve meter. Hij neemt allerlei wapenen, zelfs een kanonnetje mee. Hij hoopt tegen Kersttijd 1889 terug te zijn. Cloudman is zijn loopbaan begonnen als gewoon matroos ou heeft reeds drie andore reizen om de worold gedaan. Mevrouw Colia-Campbell, uit het. geruchtmakende echtschci- dings-proces genoegzaam bekend, zong reeds meermalen op lief- dadigheids-concei ten en deed dit ook weder onlangs in het Ost- Ent, do armon-wijk van Londen. Mot ongekende geestdrift schrijft de Frankf. Ztg, werd de bij allen b. minde dame door een talloozo menigte arme Inden toegejuicht. Lady Colin denkt er nu ernstig aan chanteuse te worden. Ze schildert maar zonder veel succes, en hare litterarische producten, waarvan er eenige in de Mom. Rov. en andere in boek-formaat verschenen, getuigen wel van litterariscb instinct, maar missen diepte. Daar zij weinig ver mogen bezit, moot zij nu naar een middel van bestaan omzien. Reeds zijn haar schitterende aanbiedingen gedaan en de direkteur van het Londenpaviljoen, het netste café chantant van geheel Londen, moet haar een fabelachtige gage hebben toegezegd, wan neer ze besluiten kon zich aan zijn gezelschap te verbinden. Lady Colin heeft een goede stem, maar vóór alles is zij een bevallige verschijning van stralende schoonheid. Mevr. Walsdon, die zich indertijd eveneens van hetgeroehtshof naai do concertzaal begaf, strekt haar ten voorbeeld. De schoondochter van Engelands hoog- moedigsten hertog op de planken, het zou bepaald iets ongemeens zijn. Een Rumeonsclie hoer had zich eon niet o.aaaidig sommetje bespaardtienduizend francs in bankpapier, Zijn eenige vrees was, dat hem zijn schat zou worden ontstolen. Hij legde h ar daarom in een aarden pot, dien hij zorgvuldig in een stuk linnen wikkelde en in een verborgen hoekje van zijn tuin begroef. Na eenigen tijd kreeg hij lust, zich weer eens te vergasten aan den aanblik zijuer bankbiljetjes. Hij groef den pot op, maar o, schrik zij bevatte slechts nietige snippers papier. De veldmuizen hadden zijn gelieole vermogen stukgeknabbeld. Met tranen in de oogon vei haalde ons boertje den directeur der nationale bank to Bucharest, wat hom was overkomen. De directeur kreeg mede lijden en verzekerde hem, dat de deeltjes pipier zorgvuldig zou den word. n onderzocht en wanneer het bleek, dat zjj inderdaad de overblijfselen van bankpapier waren, kon hij rekenen op scha devergoeding. De man heeft van zijn 10,000 francs reeds 7000 terug. Oudorwetsche winters. Zeker iemand heeft uiteen oude beschrijving van Rotter dam de volgende bijzonderheden omtrent strenge winters iu vroeger jaren opgete..kend 1449. Op dezen winter was het zulk een harde vorst en koude, dat de vogolen uit de lucht vielen en de menschen doodvrooren op de wegen. 1503. In Februari en in Maart was het zoo koud en vroos zoo sterk, met zoo zwaren overvloed van sueeu, dat bij inenschenge- hbugenisse niet was geschiet. 1564. In dit jaar heeft zoo fel gevrosen, dat men in begin van November tot 1 M iart 1566 met wagens en sleden over de Maze heeft gereden, en de aarde was wel 3 voeten diep bevrosen. 1608. Den 31 Januarij na den middag quam de Marquis Spi- nola met veel heoren van Dordrecht ovir bet ijs, niet 40 geladen paarden, 9 muijlezels, 4 koetswagens, 150 sleden met al hare bagage en werden door de Edel Hoogm. Heeren dezer stad beer- lijek verwelkomt en ingehaalt, bleef alhier vernachten (waarschijn- op de Spaausche Kade) en vertrok den volgenden morgen met zijn gevolg nair do graafelijko residentie den Haage. Iu dit jaar werd het zoo koud en liet vroos zoo sterk, dat op do Maas voor de stad wel 40 tenten stonden op 't ijs, daar men alles verkochten men reed tot Delfshaven met paarden en wagens op de Maas. 1615. Van 1 Februarij af, heeft het zeer hard beginnen te vrie zen, met zeer veel sneeuw tot den 18 Maart. 1634. Op dit jaar was het zoo droogen zomer dat veel beesten dorst leeden op het land en do vruchten verdroogden, d arop soo grootcn winter, dat het wrl 3 maar.den aan den ander-n vroos en men reed hier met allerhande coopmansgoederen met paarden en slede de Maas op tot (de kronyk schrijver zegt) tot boven Keulen toe. Een lekker kop koffie. Een kop koffie zooals Napoleon I gaarne dronk en dat wel waard is weder in herinnering gebracht te worden, is koffie en chocolade door elkander, hoog boven den kop ingeschonken. 't Is verkwikkelijker dan koffie alleen en minder kostbaar dan chocolade alleen, en wordt voor eene zeer gelukkige verbinding van beide gehouden. Men zegt dat Vollaire er de uitvinder van was. BURGERLIJKE STAMD, Ingeschreven van 19 21 Januari 1887. GeborenGeene. Ondertrouwd Jan Ploeger, jm. oud 23 jr. wonende te Hel der en Antje Vries, jd., oud 20 jr. wonende te Schagen. Getrouwd Jan Oom en Trijntje Houtkooper. Overleden Geene. SCHAGEN, 20 Jan. 1887. Aangevoerd: Stuks Paarden a Veulens a n Ossen a v Stieren a 71 Gelde Koeien (magere) a 13 n Idem (vette) 140.- a 240.— t Kalfkoeien a v Vaarzen f a D GraskalveroD a 8 71 Nuchtere Kalveren 6.— a 18.— Ti Rammen a V Schapen (magere) a V Idem (vette) a 150 n O verhouders 12.— a 19.— 7> Lammeren a 11 Bokken en Geiten a 20 71 Varkens (magere) 9.— a 13.— Idem (vette) a 24 7» Biggen 4.— a 7.- Ti Konijnen a Kippen a 25 D Eendon —.75 a —.90 7) Duiven a 7) Ganzen a 9 Zwanen a 429 Kilogr. Boter 1.03 a 1.16 130 1) Kaas —.30 a —.35 1500 Stuks Kip Eieren 5.50 a 6.50 1» Eend-Eieren MEDEMBLIK, 19 Jan. 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f aangevoerd stapels. Boter 1.16 per P„ Kipeieren f 6.50 Eenden dito f per 100. HOORN, 20 Jan. 1887. Aangevoerd. Kleine Kaas, hoogsto prijs f 2.950 Comraissio f 28.Middel bare f 27.aangevoerd 37 stapels, wegende 12937 P. der (onder leiding van den Heer ROEP) met welwillende medewerking van Schagens Harmoniekapel, Aanvang- des avonds 7^2 ure. Kunstlievende Leden hebben op vertoon van diploma vrijen toegang. Voorhanden puike Edammer Meikaasjes, Goudsche-, Leidsche- Friesche- en Zwitsersche Kaas, alles Ie kwaliteit Westfaalsche- en Banket-Hammen, Geldersche Word, Rookvleesch en Saucis de Bologne, Kruidenierswaren, tot concnrreerende prijzen. Verder ver schillende Voerartikelen als: Lijnkoeken. Mais, Gerst, Haver, Pelmeel, enz. Ouder beleefde aanbeveling, Verkrijgbaar ZANDKOEKJES ZAND- SPRITSEN, a 50 Cents, ALLERHANDE, 45 BITTERKOEKJES WEL LINGTONS, 70 ARNH .MEISJES, 55 WEESPERMOPPEN, 60 Puike Kwaliteit POEDER CHOCOLA AD, „22 per ons. rö O O =3

Schager Courant | 1887 | | pagina 3