GROOT CONCERT de HARMONIEKAPEL, Toeiam voor Kmistlievenie leden met 2 Dames. Gemengd Nieuws* Marktberichte n. Advertentiên. innen la ndsch I\ iet/ws. te SCHAGEN, met medewerking van den Heer F. 1I4.YFSCH, Entrée 49 lts. de persoon, voor vreemdelingen buiten te nemen aan de verdediging van de riviermonden, actief op te treden, als 't er op aan komt, eene landing tegen te gaan; ook bij de verdediging van de grootc rivieren enz. een groote rol te spelen; maar voor de kustverdediging van de Noordzee zal tevens een groot gedeelte van ons landleger beschikbaar moeten blijven. Bij een oorlog tusschen Engeland met staten van bet vaste land zijn Nederland en België voor beide partijen van groot belang. De geschiedenis leert, dat een landing op onze kusten alles behalve tot de onmogelijkheden behoort, maar ook, dat de aanvallers, na enkele onvruchtbare overwinningen behaald te hebben, weer tot den aftocht gedwongen werden. De uit vinding van de torpedo's is meer in het voordeel der verde diging dan van de aanvallers. Doch niet alleen het afweren van een vijandelijken aanval, ook de handhaving van onze neutraliteit eischt, dat in oorlogs tijd een deel onzer krijgsmacht in de nabijheid der zeekust gestationneerd blijve, ter verhindering dat geslagen vreemde vloten zich in onze havens in veiligheid trachten te stellen. Ook op een landing met doel van doormarsch moet men be dacht zijn. In die gevallen mpet ook België op de hulp der Nederlandsche vloot als een voor zijn verdediging van belang zijnden factor kunnen rekenen. De T ij d wanhoopt er niet aan, dat wij in staat zullen zijn, aan al onze internationale verplichtingen te voldoen, mits men zorge, niet door de gebeurtenissen verrast te worden, maar zijn maatregelen neme terwijl het nog tijd is. Bij de handhaving van onze neutraliteit kunnen zich drie ërlei omstandigheden voordoen bf dat een verslager, leger een toevlucht zoekt aan deze zijde onzer grenzendan moeten die troepen ontwapend en geïnterneerd worden, waarvoor wij een leger aan de grenzen noodig hebben; of dat een der strijd- voerende partijen de anderen over ons grondgebied heen wil gaau bestoken; öf dat een der partijen, om dit te voorkomen, ons land zou willen bezetten. De anti-militairisten zouden bewe ren, dat het een ijdel en noodeloos bloedvergieten zou zijn, zich hiertegen te willen verzetten. De Tijd antwoordt, dat juist een flink optreden de eventualiteit, waarvoor men zich bevreesd maakt, kan verhinderen. Aan schending van ons grondgebied zou toch voor een groote mogendheid alleen dan voordeel verbonden zijn, wanneer de aanvallende beweging met groote snelheid en zonder zich te verzwakken of het leger uit zijn verband te rukken, kon uitgevoerd worden. In het tegenovergestelde geval zou het voordeel verloren gaan en dus van een aanval over ons grondgebied worden afgezien. Hadden België en Nederland geen veldlegers, ten einde zoo danige bewegingen te. beletten, dan is het zoo goed als zeker, dat hun grondgebied het terrein van den oorlog of bezet zal worden. Maar beschikt Nederland over een leger van b.v. 30.000 en België over een van 60.000 man, dan zou de doortocht een formeele veldtocht worden en zou de aanval achterwege blijven, omdat de verlis/en en de oponthoud niet tegen de voordeelen zouden opwegen. En dat wij en België de hierboven bedoelde kracht zouden kunnen ontwikkelen, wordt op grond der leger- forinatiëü en rekenende op de macht, welke wij ter verdediging van onze vestingen zouden moeten afzonderen voorgerekend. Mits wij vóór het gevaar dreigende is, gereed zijn, meent De Tijd alzoo met Koen te mogen blijven herhalen: „Eude desespereert nooit!" Een voorbeeldig vader! De rechtbank te Parijs behandelde de vorige week de zaak van een zekere Pinson, die zijn twaalf jarig dochtertje langs de straat liet bi-delen en haar, als ze slechte zaken gedaan had, op do vrouselijkste wijze mishandelde. Het kind had zulk een vrees voor hem, dat zij dikwijls tot 's nachts drie uur in regenen koude bleef rondloepen, oin de mishandelingen van den kerel te ontgaan. Hetgeen de zaak nog erger m uikte is, dat het meisje van hare oterlelene moeder een jaarlijkschu rente heeft van 460 fiancs en een kapitaal van 11.000 fr. Haar vader strijkt de rente op, benevens do interest van het kapitaal, laat zij.i kind bedelen en leeft aelf als een rentenier. Do rechtbank heeft hem tut drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Als een Amerikaan wat doet, dan duet hij het goed. De eigenaar van het dagblad NewYorkHerald, James Oordon Bennet, verzendt het blad 's morgens in de vroegte per extratrein naar Washington. Op deze manier is hij alle kranten aldaar toor. Maar deze verzending kost hem ook het bagatellotje van f 60C0 per week. BW G KUL IJ HE STAM), Gemeente Seliagen. Ingeschreven van 22 25 Januari 1886. Geboren Ondertrouwd Getrouwd Geene- Overleden En verminderde door overlijden met vertrek M. Vr. Tot. 32 39 71 179 234 413 211 273 484 te samen Op 1 Januari 18S7 bestond de bevolking dus uit 2350 M. 2283 Vr. totaal 4633. In de onderscheidene godsdienstige gezindheden zich verdee- lende als volgt 3283 Nederl. Hervormden, 1 Waalsch Hervormde, 21 Evang. Lutherschen, 4 Herst. Lutherschen, 190 Doopsgezinden, 21 Christ. Gereformeerden, 1077 Boomsch Catholieken, 1 Oud- Roomschr-, 35 tot geene gezindte behooren. In 1886 zijn 4 geboorten als levenloos aangegeven en 27 Huwelijken voltrokken. ii HOORN, 22 Jan. 1887. Aangevoord. H. L. Rogge 4 Tarwe 13 Gerst 24 Haver Witte Erwten Groene Grauwe I Vale Bruine Boonen 91 Geele I v Wh'» Paarden Karweizaad Mostordzaad Koolzaad 1 Paarden Koeien Hokkelingon 7 Kalveren Springrammen Schapen 25 Lammeren 17 Varkens 1 Zeugen 158 Biggen Bokken Geiten 60 Kippen 125 Eenden 1003 Koppen Boter, 5.2. lood. II. L. N. Aardappelen KG. Roodo Aalbeziën Zwarte KG Kruisbeziën (R.) t^-) 950 Kipeieren Eendeieren manden Peren Appelen KG. Hazelnoten p. 100 KG. De handel was matig. ALKMAAR, 22 Jan. 3887, Aangevoerd. I Vet kalf 1 Koeien en Ossen 15 nucht. Kalveren 1 Ezel 103 Schapen 40 magere Varkens 114 Biggen 5 Bokken en Geiten Kipeieren per 100 Botor per kop ('s middags 12 uur) ALKMAAR, 24 Jan. 1887. Aangevoerd 3 Koeien en Ossen 99 vette Kalveren 10 Nuchtere Kalveron Schapen 132 vette Varkens per P 21 Magere dito 1 Bok f a f 7.— a f 4.— a f 3.— a f 11.— a f 12.50 a f 16.— a f 14.— a f 11.50 a a 10.50 a 6.a 20.— a f 17.— a f 8.50 5.— 4.— 13.— 14 18.- 17.— 12.50 12.— 7.- a f a f a f a f 14.— a f a f a f 16.— a f 13.— a a 4.a a a f -.70 a f —.80 a f .55 a a a a a a 5.50 a a a a a 25.— 20.- 17.— 7.- 1.50 1 —.65 6.- f 25.- a -.— f 100.— a f 12.— a 24 f 30.— a f 15— a 21-— f 11-- a 14 f 5— a 7"— f 4— a 7'— f 4.50 a 5.25 j —.70 a -,80 f 140.— a 160.- f 35 a 110.— f 12.— a 22.— f a f -38 a .45 f 11.— a 13.— f 5.a PURMEREND, 25 Jan. 1887. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 72 stapels Kleine en stapel Middelbare. Prijs Kleine f 30.a Middelbare f a per 50 KG. Boter f 1.20 a 1.30 per KG. Vette Runderen f .62 a .70 por KG. Ilandel stug. Vette Kalveren hoog in prijs; f .60 a .85 per KG. Handel stug. Nuchtere Kalveren f 5.—a 14.Handel stug. Vet'e Varkens van f --.38 a —.41 per KG. Handel vlug. Schapen hindvl stug van f 17 tot f 28. Kipeieren f 4.a 5.—, Zwanen f a 45 Eendon f 2.10 a 3.50. tot zij0 beter 'even n0§ beschimpt werd, op te wachten. Magere Hannes! Magere Hanues!" hoorde ik voortjoe- jen"; 't naderde reeds, ik opende de deur „Mijn God," mompelde ik halfluid Daar strompelde Hannes tusschen twee politieagenten, in een toestand van totale dronkenschap, doodsbleek, stuip trekkend aan alle leden, gevolgd door de bende zijner ge wone kwelgeesten, daar strompelde hij naar het politie bureau, en het geschreeuw van „Magere HannesMagere Hanneshield aan, tot ze het plein al lang over waren. „Magere Hannesbleef het ook voortjoelen in mijn bin nenste; ik voelde hoe een traan zich naar boven drong; ik deed geen moeite, hem terug te persen. Verguisd, bespot, beschimpt door iedereen, ging daar een man, die talent bezat, veel talent, maar dat vertrapt werd eno, wel was die man beklagenswaardig Hij zonk diephij zelf had sterker moeten zijn, maar aan wien moet de hoofdschuid worden toegekend Laat mij het antwoord schuldig blijvenLaat mij geen vader beschuldigen-J. v. d. 13. Schagen, 25 Januari '85. De laatste lijder aan Mazelen is heden als hersteld ver klaard. zoodat in deze gemeente die ziekte geheel heeft uitge woed. Aangaande de jl. Zondag alhier gehouden uitvoering der Gymnastiek-vereeniging „Lycurgus", kunnen wij met genoegen mededeelen, dat dezelve uitstekend geslaagd mag worden genoemd en van bet ledental mag gezegd worden dat het is klein, maar dapper. Zonder zich ook maar in het minst te begeven op het gebied van accrobatenwerk, werden door hen aan de verschil lende werktuigen oefeningen verricht, die uitmuntten door spier kracht, buigzaamheid en netheid van beweging. Een goede gedachte was het van Lycurgus' bestuur, ons dezen avond ook eenige leerlingen van de adspiranteu-afdeeling te laten werken. In aanmerking nemende, dat de heer Roep, de onderwijzer der ald., nog maar vier maanden de jongelui onder zijne di rectie heeft, dan willen we gulhartig bekennen, dat de oefe ningen der adspiranten door ben werden uitgevoerd met eene vaardigheid en eene onderlinge regelmatigheid, welke wij niet verwacht hadden bij hen reeds aan te treffen. Zulks pleit natuurlijk ten zeerste voor het Gymnastiek onderwijs van den lieer Roep, die, zooals uit de kamer- en loopoefeningen bleek, getrouw zich houdt aan eene stelselmatige en wetenschappelijke ontwikkeling, als zijnde de eenige ware en deugdelijke wijze, op welke de beoefening der Gymnastiek voor de jongens een heilzauien invloed kan hebben. Het deed ons goed, te zien, dat het leden-aantal der adspiranteu- afdeeling ongeveer een dertigtal betrof, waaruit wij opmaken dat er en we noemen dat een verblijdend verschijnsel onder onze Schager jongens, nog velen zijn die lust hebben in de be oefening van de kunst om hunne spieren te stalen en hun lichaam te ontwikkelen, waardoor zij toonen te behooren tot dat slag van Hollandsche jongens, die men met eere noemtjongens van Tromp en de Ruiter. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat Lycurgus met de oprichting der adspiranten-afdeeling zich tegenover onze jongens zeer verdienstelijk gemaakt heett, waardoor zij ten zeerste aan spraak heeft op de medewerking der ingezetenen niet alleen, maar ook op een getrouw en ruim bezoek der openbare uit voeringen, welk laetste het geval nog niet is. De burgerij doet daaraan niet goed. Eene vereeniging als Lycurgus heeft ten volle recht op aller ondersteuning en waardeering. Naar wij vernemen, zal de lieer Eduard Bamberg, die bij gelegenheid van de herdenking van zijne 60-jarige loophaan als toonneellist, een jubileums-reis ook door Noord-Holland zal doen, in de eerste helft van Februari hier in het Noord- Hollaudsch koffiehuis een jubileums-voorstelling geven en dan opvoeren de blijspelen 1. Engel en Duivel, 2. de Bloedzuigers, 3. de Jubihris, (in dit laatste stukje wordt door den heer Bam- t berg een couplet van het volkslied gezongen. De heer Eduard Bamberg is lid der directie van liet r tooneelgezelschap onder den naam van J.icques Chirlier eu Co. Te Dordrecht heeft zich eene commissie gevormd, tot viering van den 70sten verjaardag van Z- M den Konin». Aan den burgemeester, den Heer MrT H. A. Nebbens Sterliug werd het eere-voorzitterschap van het Comité aangeboden. Ook den Haag zal feestvieren op 's Koning's 70sten verjaardag. De burgemeester, de Heer Mr. J. G. Patijn, heelt bet hem aangeboden eere-voorzitterschap der feestcommissie aanvaard. Ook Schiedam zal den 70sten vetjaardag van Z. M. den Koning feestelijk herdenken. In oorlogst ij d. Haar beschouwingen over Nederland en België in oo r 1 o g s t ij d voortzettende, wijst „De Tijd" er op, hoewel beide Rijken, in geval van een oorlog tusschen Duitschlaud en frankrijk bun geconcentreerd veidedigingsstelsel in hun nadeel hebben, Nederland zich toch in veel opzichten in betere omstan digheden bevindt. M ij hebben onze groote militaire inrichtingen alle binnen onze liniën, België niet. Ons versterkt terrein°en ons voorterrein leveren voor een vijand talrijke hindernissen op, ooreneden als het is door vaarten en rivieren. Eu voorts biedt de Hollandsche waterlinie in ons polderland veel betere gele genheid tot een taaien tegenstand, omdat de vijand daar van zijn overmacht bijna nooit gebruik kan maken. Maar daar staat tegenover, dat Nederland op verdediging Het enkel van de land—, doch ook van de zeezijde bedacht Hoet zijn. Daarvoor moet, wanneer al de forten in de stelling elder behoorlijk door de landmacht bezet zijn, verder, wat Ve*dediging van de Zuiderzee betreft, nagenoeg uitsluitend gorden gesteund op de marine. Bij de verdediging van de hsten der Noordzee, behoort de marine een werkzaam aandeel Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 14 21 Januari 1887. Geboren Alida, dochter van Coriielis Bakker eu Hendrina A isser. - Cornelis Martinus, zooa van Cornelis Kuijlman en Neeltje Kuijlmun. Overleden Levenloos aangegeveu kind van het vrouwelijk geslacht van Lourens Oom en Bregtje Rapstok. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. LOOP der Bevolking in de Gemeente ZIJPE over den jare 1886. De Bevolking bedroeg den 1 Januari 1886 2333 M. 2296 Vr. totaal 4629. Zij vermeerderde gedurende het jaar M. Vr. Tot. door geboorten met 66 77 143 vestiging 162 183 345 te samen 228 260 488 door de .A.fcLeeling' Strijkorcliest van onder Directie van den Heer L. E. RUGERS, solo- violoncel list, «I» ZOXDAG, 30 JAIÜARI 1887, in het lokaal van den heer C. KOS Pz. Aanvang des avonds ure. de gemeente.

Schager Courant | 1887 | | pagina 3