„Heerlijk water!" riep Midas uit. „Nooit zal het water mijn verdroogde keel bevochtigen, want elke druppel wordt goud „'tls mogelijk, dat hevige dorst u zoo zonderling doet spreken" zeide de man, die hem nog meer op de proei wilde stellen, „maar gij zoudt die heerlijke kunst, waar naar gij zooveel jaren lang hebt verlangd, toch zeker wel niet willen verruilen tegen een eenvoudige korst droog brood?" „Een stuk brood" antwoordde Midas, „is meer waard dan goud „Koning Midas!" sprak de vieemdeling op hoogst ernsti- gen toon, gij zijt nu wijzer gewordenHet doet me ge noegen te bemerken, dat uw hart ten minste nog niet in een harden klomp goud is veranderd. Ware dit het geval, dan zou uw toestand geheel en al hopeloos zijn. Gij schijnt, naar 't mij voorkomt, nog in staat te zijn, om te begrijpen, dat de meest alle daagsche zaken en ik bedoel hiermede de zaken, die binnen 't bereik van iedoren sterveling liggen, werkelijk eene veel grootere waarde be zitten dan die rijkdommen, waarnaar zoo vele menschen helaasvurig verlangen, waarvoor ze hunne beste krach ten, ja, hun geweten, hunne deugd, alles zouden opofferen. Zij zwoegen en tobben en werken jaren lang om die te verkrijgenZeg mij eerlijk, zoudt gij verlangen, dat ik u die kunst van de goudmakerij weder ontnam „Ze is me hatelijk geworden'' antwoordde Midas. „Welnu," zeide de vreemdeling, „dompel u dan in de rivier, die achter uwen tuin stroomt. Neem een kruik vol van datzelfde water en besprenkel daarmede elk voorwerp, dat nu van goud is en dat gij tot zijnen voormaligen toestand verlangt terug te brengen. Doet gij dit uit volle overtuiging, dan kunt gij waarschijnlijk h-t kwaad her stellen, dat uwe gierigheid heeft veroorzaakt". Midas boog het hoofd als teeken van onderwerping en toen hij 't weer ophief, was de vreemdeling verdwenen. Onze koning liet er geen gras over groeien. Hij haastte zich, om eene groote aarden kruik te zoeken toen hij ze aanraakte, werd ze eene gouden en spoedde zifh daarmede naar de rivier. Nauwelijks had hij den oever bereikt, of hij sprong in 't water en dook kopje onder. Daarna duwde hij de kruik in 't water en hoe verheugd was hij, toen hij zag, dat ze weder de eenvoudige, aarden kruik was gewordenHij gevoelde ook eene verandering in zich zei ven. 't Was hem, als ware er een harde, koude, zware steen uit zijn hart weggenomen. Hij zag een vi ooltje aan den kant van 't water groeien, raakte ze met zijnen vinger aan en 't deed hem goed, toen hij zag, dat het de schoone kleuren behield en niet goudgeel werd. Nu was het hem duidelijk, dat hij van den vloek der goud makerij was verlost. Midas vloog naar zijn paleis terug en de bedienden keken vreemd op, toen ze hunne meester met een aarden kruik met water zagen loopen. Wat al voorwerpen werden er door hem besprenkeld met dat heerlijke water en toen dit gedaan was, ging hij naar zijn tuin, wierp het overschot over de rozenstruiken en alles bekwam zijn oorspronkelijke kleur terug. Ziedaar 't verhaal van koning Midas. Hoe oud het zij, toch bevat het eene groote waarheid, namelijk dezedat goud alleen den mensch niet gelukkig maakt, en gouddorst eene akelige ziekte is. Deutinchem. JP. v. tl. Velde >Iz. Slinnenlandsch Nieuws. SCHAGEN, 2 Februari 1887. Van officieele zijde vernemen wij dat de Directie onzer Harmoniekapel verleden Vrijdag van de Utrechtsche com missie voor de op 19 Februari a. s. aldaar te houden Konings feesten eene uitnoodiging heeft gehad, op dien dag aldaar te assisteeren, met de uitvoering van eenige nummers, waarvoor haar, behalve vergoeding van reis— en verblijfkosten, het niet onaanzienlijke bedrag van f400 werd toegezegd. Trots dit verlokkend aanbod, heeft onze Harmoniekapel voor de eer bedankt en besloten, dien dag binnen onze gemeente te blijven, teneinde haren teer ge waardeerden steun te verleenen bij het feest voor de schoolkinderen, dat van wege onze Rederijkerskamer D.D. den kinderen zal worden aangeboden. Inderdaad mag dit van de zijde der Harmoniekapel eene groote opoffering genoemd worden, ten gerieve van onze Burgerij. Immers, was de Harmonie voor deze verleidelijke uitnoodiging bezweken hetgeen met het oog op de finantieelen toestand der kas zeer begrij pelijk geweest zou zijn dan hadden wij ons feest moeten vieren zonder muziek en wat is een algemeen feest zonder muziek I Wij schrijven zoo algemeen feest. Is dan het feest dal D.D. den kinderen bereidt bij gelegenheid van's Konings 7Osten ver jaardag een algemeen feest te noemen Onzes inziens, ja Zooals de zaken thans staan, dat er noch van particuliere zijde, noch door samenwerking der verschillende vereenigingen te dezer plaatse, initiatief wordt genomen tot eene „nationale feestviering," en dat men na de gehouden beraadslagingen der besturen van die corporatiën, nu de zekerheid meent verkregen te hebben dat een nationale feestviering bij gelegenheid van 's Vorsten 70sten verjaardag tot de onmogelijkheden behoort, zooals de zaken thans hier staan, meeneu wij dat in ieder ge val de vereeniging D. D. zich bij deze zeer verdienstelijk maakt. Zoolang de onderhandelingen der verschillende corporatiën nog tot geen uitslag leidden, hebben wij gemeend verplicht te zijn, omtrent dit alles het stilzwijgen te moeten bewaren thans, nu door die besturen het als een voldongen feit wordt beschouwd, dat er hier in Schagen op den 19 Februari geen mogelijkheid bestaat tot eene nationale feestviering, tbans meenen wij verplicht te zijn niet langer te zwijgen Men begrijpe ons goed: „het is niet te doen, om bij de overtalrijke gelegend- heden tot genieten en uitgaan, die hier bestaan" nog eene nieuwe gelegenheid daartoe te zoeken, maar om eene openbare viering, die den Lande doet zien, dat daar, waar er sprake van is, hulde te betoonen aan ons Vorstenhuis, Sch igen niet in de achterste gelederen de staat. Over de wijze hoe, welk vraagstuk volgens onze overtuiging niet zoo moeielijk ware op te lossen, zullen we echter nu niet uitwijden. Dat de loting voor de militieplichtigen eene nationale feest viering te dezer plaatse in den weg zou staan, is niet ten volle waar, want het lijdt geen twijfel, dat, wauneer hier een goed georganiseerde feestcommissie zich tot de bevoegde autoriteiten had gewend, met het verzoek, die loting op een anderen dag vast te stellen, dat ver mek zeer zeker een gunstig onthaal gevonden zou hebben. Evengoed zou men met de vnsttelling van het uur, waarop de feestviering zou aanvangen, hiermede rekening hebben kun nen houden. Met te meer recht meenen wij nu bij de Burgerij er op te mogen aandringen, D. D. in hare pogingen te steunen. Wij voor ons, zijn met eene bescheiden herdenking even ingekomen, al adden wij het wel wat op uitgebreider voet gewenscht, ter bevordering van ons „Nationale leven" In den tegen woordigen tijd toch, waarin van verschillende zijden nog af eens met kracht wordt geslagen op het „revolu- tionnaire" aanbeeld, zou het anders geenszins overbodig zijn geweest, om de gunstige gelegenheid, die zich nu den beter- gezinden voordoet, om van hunne gehechtheid aan het Oranje huis eens flinke bewijzen te geven, niet ongebruikt voor bij te hebben laten gegaan. Lr ten wij dus de handen in eenslaan en D. D de noodige gelden verschaften om haar programma met succes ten uitvoer te kunnen brengen, want men fluistert hier nu nog wel „dat 's Konings verjaardag ons bier, buiten een reeds vastge steld kinderfeest, waarschijnlijk ook nog wel iets anders zal brengen," doch dat gefluister is nog een zeer vaag beeld en in de verte nog geen werkelijkheid Zeer waarschijnlijk behoort dit gefluister tot de vrome wensehen van iemand, die ook wel gaarne zou zien, dat de feestviering hier nog meer een natio naal karakter kreeg. Eere dus onze Harmoniekapel, die eigenbelang voor algemeen belang heeft opgeofferd. Trouwens diezelfde Harmoniekapel is eene vereeniging, die in de laatste jaren getoond heeft ons aller belangstelling en waardeering waardig te zijn. Getuige op nieuw haar concert, hetwelk zij verleden zondag alhier gaf, in het Noord Hollandsch Koffiehuis. Dit concert, dat uitsluitend zich bewoog op het gebied van de „afdeeling strijkorchest" der Harmoniekapel, bood het vrij talrijk auditorium een met zorg gekozen programma aan, terwijl de uitvoering der verschillende nummers I erhaaldelijk den welverdienden en ruimschoots betoonden bijval ten deel viel. Bij de uitvoering der verschillende nummers deed het ons wer kelijk genoegen te kunnen opmerken, dat onder de leden zeiven krachten beginnen te komen, aan wie de uitvoering van een hoofdpartij toevertrouwd mag worden geheeten. Zooals het strijkorchest nu is samengesteld, mat bijvoeging van eenige koperen en houten blaasinstrumenten, is het klank gehalte voor een concertzaal uitstekend en kunnen alle partijen goed tot haar recht komen. Bijzondere vermelding verdient No. 8 van het programma Serenade (voor strijkquartet) van J. Haydn, in welk nummer de melodie werd voorgedragen door den Heer Rugers, die daar in bswees een uitstekend violist te zijn. De wijze waarop de heer Rugers dit toonstukje van den grooten meester vertolkte, was onberispelijk en muntte uit door uiterst fijne nuanceering en gevoelvolle teekening. Waarlijk wij wensehen bij volgende Concerten den heer Rugers als solo-violist meermalen te zien optreden. Verrassend schoon waren zijne diminuendo's en pianissimo's Nog rest ons de vermelding van de beide solo's, voor violon cel Souvenir d'Espagne van C. Paque en Nocturne van F. Chopin, door den heer F. Hantsch uitgevoerd, op eene meester lijke en gevoelvolle wijze, die ons als om strijd zijne buiten gewone virtuositeit en zijne schoone, heerlijke vertolking om het zeerste deed bewonderen. De heer Hantzsch bespeelt zijn instrument met eene gemak kelijkheid, alsof er voor hem geen technische moeielijkheden meer bestaan; flageoletpasages o.a., zoo uiterst moeielijk, werden met eene bewonderenswaardige rustigheid en nauwgezetheid uit gevoerd. Vooral de Nocturne van Chopin blonk uit door mees terlijke voordracht. Ook de heer Hantzsch roepen wij van harte een „tot weerziens" toe. Het accompagnement dezer beide solonummers, evenals dat ven het bis-uuramer, werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd door den heer Borstlap. Zoo winnen de concerten der Harmonikapel steeds meer en meer door degelijkheid van uitvoering, dank zij den onverpoos den ijver en lust van directeur en leden. Volgens onze opvat ting ontbreekt der Harmoniekapel nog ééne zaak een fraai vaandel, met het devies „Excelsior"! Dat zij er spoedig zoo een rijk moge worden, wensehen wij haar oprecht toe! Onder de vele geschriften, die ter gelegenheid van den Verjaardag van Z. M. den Koning verschijnen zullen, wordt ook, door den Uitgever H. A. M. ROELANTS, te Schiedam aangekondigd dat de Februari-Afleveriug v.n „De Huisvriend" geheel gewijd zal zijn aan den feestdag van 19 Februari e. k. en deze onder den titel van »Konings-Noramer", den Inteeke- naren wordt toegezonden. Bij eene beschrijving van het Leven en de Regeering van Koning Willem Hl en der Paleizen en Lusthoven van Z. M. zullen gevoegd zijn de Portretten van Z. M. Willem III, H. M. Koningin Emma en H. K. H. Prinses Wilhelmina; ook die van Z. M. Willem III en H. M. Sophia, als Erfprins en Erfprinses van Oranjehunne Zonen, de Prinsen Willem, Maurits Alexander, en eindelijk Z. M. Ko ning Willen II en H. M. Anna Paulowna. Verder de Platen een Allegorie, de geboorte van Z. M.de geboorte van Z. M. (het Paleis te Brussel)het Paleis te Terveureude Kamp bij Reien (1831)de Eeds-aflegging in de Nieuwe Kerk te Am sterdam (1849)de Watersnood (1855)en de Paleizen te 's—G ravenhage, Apeldoorn, Seestdijk enz. enz. Een Mannenkoor getiteld „Ons Vaderland," gecomponeerd dooi C. C. A. de Vliegh en een Feest marsch voor Piano door J. H. Völlmer, vormen dit Konings-Nommer tot een geheel dat een waardige herinnering belooft te zijn aan de te viettll I Februari-feesten* Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op het Ti'i I schrift „De ^Huisvriend" dat, om inhoud en strekking, aV aanbeveling verdient. De trein, die Zondagavond te 8.50 Utrecht verliet, na ongeveer 15 minuten rijdens door de noodrem tot stiUtan>J j gebracht. Een stukje ijzer van de rem sleepte langs een (fel wielen, waardoor vonkjes ontsprongen, zoodat men dacht dat I wawfon in brand stond. Na onderzoek werd de reis voortgezet I doch andermaal deed men den trein stilstaan en de reizi^f, besloten den waggon te verlaten, omdat, bevreesd voorhetVf pen en krassen der rem, gevoegd bij de eerste verontrusting het niet veilig achtte. Gelukkig dat het de laatste waggontj zoodat men spoedig de reis kon voortzetten. Maar wat gebeurt ten derden male F Een dame, vonken uit de locomotief zienf vliegen en nog angstig over het gebeurde, waagt 't nogeenst; trekken en het element stond stil. Hoor deze hindernissen kt», men de reizigers een half uur te laat te Gouda en Den Haag Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag zullen ook t? Voorburg en te Stompwijk de schoolkinderen rijkelijk w0rje, onthaald. Op 's Konings verjaardag zal te Monnikendam een V deeling van levensmiddelen gehouden worden, ook heeft mes plan de kinderen van alle scholen zonder onderscheid te or.t halen. Op een plattelandsgemeente, in de baronie van Brei was de gemeenteraad onlangs voor de onverkwikkelijke quaestie. geplaatst, hoe op de meest afdoende wijze een der gemeente- gebouwen, waarin zich een heirleger van het bekende soor diertjes genesteld had, vau dat ongedierte te zuiveren. Na langdurige beraadslagingen waren de Achtb. beeren n« even ver als bij den aanvang der zitting. De een had dit, 4 ander dat voorstel doch het een zoo min als het ander, bleet ten slotte de goedkeuring der vroede mannen te kunnen we: dragen en men was ten einde raad. Eindelijk werd door een der leden, die tot nog toe zwijger, de zitting had bijgewoond, den gordiaanscben knoop op 4 volgende wijze doorgehakt „Mijnheer de voorzitter," zei deze met het leukste gezici van de wereld, „als ik ook eens advies mag geven, laat oe de heele koloniein een begrafenisfonds doen." Evenals verleden jaar wordt ook nu door een daan® bestaande commissie te Westzaan tweemaal 's weeks een e deeling van krachtige soep gehoudeu, waarvan 94 gezinnen pit fiteeren. Limburgsche gewoonten. Volgende advertentie leest men in den Limburger Koerier: Aan de Heeren Kiezers voor leden van den gemeenterad Gulpen. Ondergeteekende heeft de eer zich verkiesbaar te stellen i« de vacature in den Gemeenteraad, ontstaan door het overlijt. van wijlen den WelEdelen Heer A. Smeets. Jules Alberts, Gulpen 28 Januari '87. Uit Amsterdam. Maandagmorgen waren in het Volkspark wederom een gr»" aantal werkeloozen bijeen, waaronder vele vrouwen. Omslrfri elf uur besloot men naar het Werkhuis te gaan om oniï stand te vragen. Ongeveer 700 personen, waaronder 200 wen, waarvan echter velen onderweg den stoet verlieten, troi ken langs de Bloemgracht, de Keizers- en Heerengrachteu te de Kerkstraat naar het Werkhuis. Ook de bakkers gaven bw- den. Sommige heeien deelden geld uit. Voor het Werkte stonden een aantal rechercheurs onder het bevel van een - specteur van politie opgesteld. Schifern deed het woord en vroeg onderstand voor de wen' loozen. De inspecteur deelde mede, dat ieder werkelooze b) buurtcommissaris een bewijs van woonplaats moest gaan te en dat hij daarmede den volgenden dag moest terugkomen zich te laten inschrijven. De menigte was met die mededeel niet bijzonder tevredeu, maar op aanraden van de personen,' zich aan het hoofd hadden gesteld, ging zij voort. Zij trok W weer door de Kerkstraat, langs Heeren- en Keizersgracht over het Koningsplein, langs den Heiligenweg door de straat naar den Dam. Hier trok men langs de Beurs, om monument, door de Paleisssrraat en de Spuistraat. Op heek van de Torensteeg en Spuistraat beproefden een agenten van politie de menigte te verspreiden, hetgeen - echter niet gelukte. Langs de Leliegracht en door de nte Leliestraat kwam eindelijk de stoet weer in het Volkspark, 2000 brooden werden uitgedeeld. De vrouwen, die den tocht hadden medegemaakt, »33' velen een kind op den arm droegen, ontvingen dubbel. De bestuurderessen der Vereeniging voor hulpbehoef?'".' vrouwen en weduwen, welke ook in Volkspark zitting k°o hebben in 5 dagen tijds ruim 700 vrouwen ingeschreve") 2C00 kinderen, die aan het noodigste gebrek hadden. Ook te Tiel zal 's Konings 7 Osten verjaardag worden herdacht. Op de inteekenlijst die vanwege de ftfjW missie sedert eenige dagen circuleert, is reeds voor eeU van bijna f 700 ingeschreven. De collecte, door de commissie voor de viering f*n 7Osten verjaardag van Z. M. den Koning te Assen bed1 fj bracht f 987.17. Er hebben zich commissiën gevorm1 j bereiding en uitvoering der voorgenomen bedeeling T schoolfeest, de illuminatie en verdere feestelijkheden. Een oud vrouwtje te Rotterdam, dat bij Jj neerde lieden aldaar, als behoeftig bekend staat, we„.en zulk een overvloed van bons voor brood, K° y (leren enz., dat zij meer kreeg dan zij noodig bad. die zij overbodig achtte, verkocht zij niet, zooals t>Ê W gedaan wordt, maar ging ze uitdeelen onder minde1 armen, wier toestand niemand beter kent dan zij.

Schager Courant | 1887 | | pagina 2