AMSTERDAMSCHE KRONIEK. Wordt Vervolgd. iiitmenlandsch Nieuws. „Geld is de ziel van alle zaken" heeft Salomo of iemand anders eens gezegd. Als de man in onzen tijd die woorden schreef, zou hij ze spatieeren, cursiveeren of misschien wel met „een vetje" laten zetten, want tegenwoordig zijn ze meer dan ooit waar. De dubbeltjes-quaestie vormt schering en inslag bij nagenoeg alle vraagstukken op het gebied van staatkundig, kerkelijk en maatschappelijk leven. Alles heeft zijn taxatiën, prijscouranten en tarieven. En dus behoeft het ons niet bijster te verwonderen, dat er dezer dagen ook een tarief op het trouwen wereldkundig is gemaakt. Op het trouwen in de lserk namelijk, de zoogenaamde kerkelijke huwelijksinzegening, die plaats heeft na de wet telijke voltrekking van den ^cht op het stadhuis, voor den ambtenaar van den burgerlijken stand. Oudtijds achtte .zelfs een rechtgeloovig Protestantsch echtpaar zijne verbintenis niet geldig zonder die kerkelijke wijdingmaar onder den invloed der meer gewijzigde levensbeschouwingen begint het bij velen in onbruik te geraken. En door het nu gepubliceerde tarief zal de deelneming, vrees ik, er niet op vermeerderen, want onder ons gezegd en gebleven dat trouwen in de Amsterdamsche kerken is een duur grapje, als men het ten minste een beetje netjes wil aan leggen. Velen zullen er door genoopt worden, zich bij hun huwelijksplechtigheid dan maar met het stadhuis alleen te „behelpen," ook al om den slechten tijd, ziet ge. Het tarief' is in klassen verdeeld, evenals het tarief van een spoorweg-maatschappij, met dit verschil dat wij hier niet minder dan zes klassen hebben. Wil een aristo cratisch Amsterdammer in de eerste klasse trouwen, dan kost het hem f 60hij krijgt daarvoor dan„Orgelbespe ling, huwelijksinzegening in het ruim vóór het Doophuis, gebruik van het beste kleed, de beste stoelen, loopers in het ruim en in den gang." In de tweede klasse, die f 40 kost, gaat het ook nog deftig toemen heeft daar„Orgel bespeling, huwelijksinzegening in het Doophuis (de voorna mere lui komen in het ruim er vóór) overigens het zelfde ameublement als klasse 1, maar loopers alleen in het ruim. Het bruidje moet dus met hare wit satijnen laarsjes over de harde, koude marmersteenen in den gang, maar haar echtvriend spaart er f20 mee uit voor het aan staande huishoudentje. De derde klasse, die slechts f 20 kost, is gelijk en gelijkvormig aan de tweede, minus de orgelbespeling, dus als geknipt voor luidjes, die, gelijk zeker vaderlandsch geleerde, liever trappen schuren hooren, dan muziek. In de vierde klasse doet men het nog de helft minder; natuurlijk zwijgt dan ook het orgel, natuurlijk komt men dan ook niet in het ruim, maar in het doophuis te zitten, doch bovendien het wordt er uitdrukkelijk bij gezegd, opdat de tien-guldenq-menschen het wèl zouden weten wordt men slechts getrouwd „met gewoon groen kleed, zwarte stoelen, geen loopers." Zwarte stoelen en geen loopers, welk eene sombere, holle aanblik in den ochtendstond des huwelijkslevens Intusschen gaat in deze vier klassen alles nog op Donder dag; wie echter commun genoeg is, om nog minder te wil len betalen, moet maar op Woensdag komen. Dan kan hij, in de vijfde klasse, voor f5 terecht, doch zulk een goed- koope „inzegening" is er dan ook naarVan orgelspel, kleed, stoelen of loopers is zelfs geen sprake meer; men kan slechts vóór 1 uur geholpen worden, „voor zooveel de gelegenheid dit toelaat en een predikant bereid is, op verzoek van belanghebbenden, het huwelijk in te zegenen." In de 6e klasse eindelijk heeft men de „algemeene trouw." dus voor Jan Rap en zijn maat met hunne respectieve dames waarbij al de trouwlustige paren tegelijk worden ingezegend, welke stichtende plechtigheid plaats heeft op Woensdag, des middags ten 2 ure, tegen betaling van f 1.50, of zelfs gratis, n.1. wanneer men op het stadhuis per ongezegelde acte, of „van den arme" getrouwd is. Als om het contrast tusschen deze „schamele luiden" en de meer gefortuneerde clientèle nog scherper te doen uitko men, laat het tarief er onmiddellijk op volgen: „Bijaldien belanghebbenden het Doophuis met planten in potten wen- kamermeisje bij Madeline. Mij tot een der geredde matrozen wendende, die, nadat hij zich weder op veiligen bodem wist, onverschillig op het strand stond en zich aan zijn pruimtabak vergastte, alsof hij juist na een gelukkigen overtocht was geland, vroeg ik hem om eenige inlichtingen omtrent het gestrande schip, Het was een groote handelsstoomboot, de „Valparaïso," geweest en van de reede van Demerarv naar Londen vertrok ken de kapitein, sir John Setton geheeten, een voortreffelijk zeeman, was door den nedervallenden bezaansmast gedood en over boord geworpen. De vaart over den oceaan was zeer voorspoedig geweest, eerst de cycloon van den verstreken nacht had de schroef gebroken. Daarna hadden zij beproefd, met volle zeilen door te varen en zouden op die wijze ver moedelijk ook in veilige haven gekomen zijn, wanneer de storm hen niet had overvallen en aan de kust van Cornwal- lis had geworpen. De matroos deelde mij verder mede, dat miss Graham de eenige passagier aan boord was geweest en met hare zwarte kamenier de hut van den kapitein had betrokken. Haar vader, een rijke planter van Demerarv, was eenige maanden voor haar vertrek gestorven en had haar een zeer aanzienlijk ver mogen nagelaten. Wel stegen er in mij zoovele andere vragen opwaarom was Madeline naar Engeland gekomen, zou zij hier bloedver wanten bezitten of stond zij misschien tot een ander hier in nauwe betrekking P Doch het was nu niet het geschikte oogen- blik voor zulke overdenkingen. Wanneer de gevolgen van dezen nacht geen nadeeligen invloed op Madeline's gestel zouden uitoefenen, moest zij onverwijld onder dak gebracht en van eene drooge kleeding voorzien worden. ^Hier moogt gij niet langer blijven," zeide ik, „gij zoudt schen te versieren, wordt het Doophuis met het ruim ver- i eenigd, door wegneming van de balie, en geschiedt de plechtigheid als volgensde eerste klasse, tegen betaling 1 van f 80.en als het gaslicht ontstoken wordt, tegen f 100. Zullen de benijdenswaardige, nieuwbakken echtelingen, wier beurs hen in staat stelt, om een zegen van f 100 te koopen zich niet driewerf gezegend gevoelen Voor hen klinken op het orgel de ruischende tocen van den Hochzeitsmarsch of de Jubel-Ouverture, zij komen in het ruim vóór het Doophuis, zij krijgen het beste kleed, de beste stoelen, loopers in het ruim en in den gang, zij hebben vrijheid zich te omringen met een lusttuin vau de keu rigste bloemen en planten; de balie verdwijnt om meer der plaats te maken, en de tintelende vlam van het gaslicht verhoogt den luister van dit bij avond gewijde huwelijk. Vergelijk daar de stumperts eens mede, die voor het afsmeeken van den zegen slechts een armzaligen daalder kunnen offeren, en die bedelaars, die er een pro Deo durven vragenZij zinken er spoorloos bij in 't niet En zulke dingen geschieden ei in de tempels van dien God, wiens predikers leeren, dat alle menschen, armen en rijken, geringen, en aanzienlijken, voor Hem gelijk zijn! Zonderling is het ook, dat dit eigenaardige tarief wordt besloten met een: „Aldus vastgesteld in de vergadering van Ouderlingen, d.d. 3 December 1886," waarna de na men van den voorzitter en den secretaris volgen. Men zou zoo kunnen vragen, wat de „ouderlingen", die slechts voor de leer en de tucht in de gemeente moeten waken, met deze kerkelijke geldmakerij uitstaande hebben Mysterie Doch de kerk is de eenige niet, die steeds van de blijde en offervaardige stemming der jeugdige echtpaartjes gebruik maakte om haar kas te stijven. Ook toen er te Amsterdam nog volstrekt geen sprake was van een onderscheid tus schen trouwen ten stadhuize en trouwen in de kerk, toen dus ook het kerkelijk huwelijk wettelijke kracht had van de stedelijke regeering, zag deze laatste er niet tegen op, een soort van vermomde huwelijksbelasting in te voeren. Oudtijds namelijk gingen de verloofden altijd te voet Daar de kerk of (hadden ze geen religie) naar het stadhuis, vergezeld van niet meer dan hoogstens vier paar personen; doch tegen het einde der zeventiende eeuw schijnt de gewoonte opgekomen te zijn, om zich bij die gelegenheid van eene „toeslede" te bedienen. Een Amsterdamsche keur nu van 1685 bepaalde dat zij, die zulk een sleetje gebruiken wilden om ten huwelijk te gaan, de som van twee guldens en tien stuivers aan het Aalmoezeniers weeshuis moesten offeren. Voor twee sleetjes waren zij zes guldens en zes stuivers, en voor drie, het hoogste getal dat vermeld wordt, twaalf guldens en twaalf stuivers verschuldigd. Daarbij was men gehouden, dit recht te betalen vóór het gebruik van de slede, op een boete van het dubbele, indien het woonhuis verkeerd aangegeven of eenig ander bedrog gepleegd was. En ook op de bruilofts viering werd vaderlijk toezicht gehouden, ter beteugeling vau weelde en overdaad. Zoolang b. v. het paar nog „onder de geboden" stond, anders gezegd in de bruidsdagen, mochten er geene maal tijden gehouden worden, dan alleen van biuid en bruidegom met de speelnooten en de huisgezinnen van wederzijde. Op de bruiloft werden zij genoodigd die bij het sluiten van het huwelijk waren tegenwoordig geweest, mits hun getal, behalve de gespelen en huisgenooten, het cijfer van vijftig niet te boven ging. Men vroeg de gasten bij de middag bruiloften tegen twee uur en ging te drie uur aan tafel voor de avond-bruiloften geschiedde de uitnoodiging tegen zeven ure, en ten acht ure namen de genoodigden plaats aan den disch. Vóór het einde van het luiden der poort klok 's morgens moesten de bruiloftsgasten gescheiden zijn. Slechts éénmaal werden er spijzen opgedischt, behalve het nagerecht, hetwelk in bijzondere gevallen wel eens pronkte met eenige aardigheden van fijne of gegoten suiker. Het was niet geoorloofd, grooter aantal speellieden bij het bruiloftsmaal te nemen, dan uiterlijk zes en hun meer te betalen dan zes guldens te zamen. De ordonnantie op de bruiloften, van anno 1655, waaruit de laatste bijzonder- u een doodelijke ziekte op den hals halen; gevoelt gij u nog sterk genoeg, de klippen te bestijgen Het huis mijner tante is dicht bij en het zou mij zeer aangenaam zijn, u daarheen te mogen geleiden." Zij stond op, bibberend van koude, en nam mijn arm. Langs het smalle voetpad geleidde ik haar, zooveel mogelijk haar ondersteunende, de klippen op; oom volgde met de mulattin. Doch dat was nog eene moeielijke tocht. Nauwelijk hadden wij een kort eind afgelegd, ot Madeline overviel een nieuwe aanval van zwakheid, zoodat ik haar als een kind in mijne armen moest nemen en naar boven dragen. Toen wij op de kruin der klip waren aangekomen, moes ten wij hait houden; op mijn verzoek gingen eenige mannen eene der pony's halen, die gezadeld in de nabijheid der mijn graasden. Ik zette Madeline toen op deze pony en liep naast haar terwijl ik haar met één arm ondersteunde. De anderen voln- den. Spoedig bereikten wij nu ons huis, waar ik Madeline be hoedzaam van de pony tilde en haar benevens haar kamenier onder de hoede en verzorging stelde van mijne, altijd hulp vaardige tante, terwijl de anderen zich met de matrozen naar het dorp begaven. Zoo zag ik haar dan weder, die ik in al die jaren nog niet vergeten was. Wat al blijde verwachtingen en onrustige ge dachten, bestormden nu mijn gemoed en streden om den voor rang Toen mijne tante Madeline naar Annie's kamertje had gebracht, waar zij haar met moederlijke bezorgdheid verpleegde zette ik mij, afgemat als ik was, in de ledige keuken neder en staarde in diep gepeins verzonken, weldra voor mij uit als eene, die wakende droomt. heden getrokken zijn, verbood verder aan den bruidegom geschenken van hoogere waarde te geven, dan ten bedrad van „den twintigsten penning der goederen, door hemteQ huwelijk gebracht Die verordeningen op de huwelijksviering werden door mijne heeren van den Gerechte" (gelijk het stedelijl bestuur toen heette) uitgevaardigd, om „uit het mid^ van deze stad (Amsterdam) alle onbehoorlijke grootschheid overdaad en onnutte verkwisting van middelen, door het' welk de toorn Gods tegen dezelve wordt verwekt en ontstoken, zouden mogen worden geweerd." Men moet de loffelijke bedoeling der regenten van dien tijd naar waarde i prijzen, maar hun streven om door middel van plakkaten I en geldboeten de weeldezucht te keeren, heeft nietmogen baten. Werd het vóór tweehonderd jaar als het toppunt van weelde beschouwd, wanneer een bruiloftsstoet twaalf guldens en twaalf stuivers veil had, om zich met drie sleetjes kerkwaarts te laten voeren, - hoe zouden onze vaderen vol ontzetting de handen ineenslaan, als zij een jeugdig paar f 100 zagen offeren voor eene plech% huwelijkswijding met bloemen en planten, met de beste kleeden, stoelen en loopers, met heerlijke orgelmuziek en stralende gasvlammen! Hoe zouden zij twijfelend rondzien, of mijne heeren van den Gerechte in de goede stad Am sterdam dan totaal hun gezag verloren haddenen haastig zouden zij een keur ontwerpen ter besnoeiing van zóóveel onbehoorlijke grootschheid en onnutte verkwis- tingTempora mutanturzeggen de geleerden, geloof ik, in zoo'n geval. 4 Febr. '87. Grijsbrecht. Schageu. Door de Afdeeling der Nederlandsche Sint-' Gregorius-Vereeniging bier ter plaatse, werd Woensdagavond 1.1. eene serenade bij fakkellicht gebracht, aa n een van baat oudste leden, den beer J. Overtoom, bij gelegenheid van diens Zilveren huwelijksfeest. Met kracht en gloed werdeu de vier» nommers van het goed gekozen program voorgedragen: Toast, P. van Paeschen; Feestgroet, Schneider; Feestlied, C. de "Vliegt; Eijnwijnlied, M. Boon. Naar wij vernemen heeft men alhier op de lijsten voorde! Kinderfeestviering voor een bedrag van f 60.geteekend. Yan een onzer geachte Lezers ontvingen wij, naar aanleiding van onze opmerking omtrent de feestviering van den 19de» Februari e. k. te dezer plaatse, het verzoek, de volgende vraag ter keunisse van het publiek te brengen »Zou het niet moge-, lijk en met de waardigheid van de viering van's Konings 70e» verjaardag overeenstemmend zijn, op dien dag eene uitdeelin» vau levensmiddelen te houden aan de fatsoenlijke gezinnen ui: den arbeidenden stand, die thans zonder werk zijn, en aan di beboeftigen Weduwen, allen te Schagen Wij voor ons gelooven, dat zulk eene daad zeer prijzenswaar dig zou zijn en zouden met den geachten Lezer mede gaant zien, dat zich uit onze plaatsgenooten een commissie vormde, die op zich zou willen nemen, de verwezenlijking van dit plan ten uitvoer te helpen brengen. Op verschillende plaatsen in ons land zal men op dergelijke wijze bandelen en daardoor onzen minder met aardsche goe- deren bedeelden medemenschen in de gelegenheid stelle», door bunnen nood te lenigen, eene aangename herinnering tr behouden aan de viering van een voor ons Landen Volk zult een belangrijken dag. Dat onze ingezetenen aan deze uitnoodiging gehoor moge» geven, te meer nu onze IJselub door den invallenden dooi haat loffelijk streven, om ten bate van onze beboeftigen, een hard- i rijderij te houden, heeft moeten opgeven, waardoor de belang hebbenden van de hen reeds toegedachte tegemoetkoming ver stoken zijn gebleven, wenscben wij van harte. Te Kolhorn, waar men den 19 Februari 's Konings verjaar feest ook wil vieren, bestaat daartoe eene opgewektheid, die, i« aanmerking genomen het kleine zielental dier plaats, werkelijk eeo» grootere plaats ten voorbeeld mag zijn. Men heeft daar name lijk voor die feestviering voor een bedrag van f140.— getee kend op de lijst. De feestviering zal beslaan in een optooi' met de kinderen, eeu tombola zonder nieten, waarbij dus eft kind een prijs krijgt; verder worden aan elk kind het werkje, uitgegeven bij den beer Sijthoff, gevende eene levensbeschrijvii1: van Z. M. onzen Koning, benevens de 3 portretten van ous Koninklijke lamilie, cadeau gedaan, terwijl bet tevens dW zal ontbreken aan de noodige versnaperingen. Ook zal er 'ri eene operette uitgevoerd en feestliederen gezongen word?"- De kinderen zeiven zullen allen nette oranjestrikjes dr»- gen. Het kinderfeest zal besloten worden met een feest, hf welk des avonds plaats heeft en waarbij alle inteekenaren of hunne dames zullen worden uitgenoodigd. Op dien avond za len dan door het Kolhorns Zanggezelschap Amicitia een'? zangnummers worden uitgevoerd. Het initiatief tot deze, v-: Kolhorn inderdaad ruime en flinke feestviering is genomen d^ de Yereeniging „Denk en Doe." Men meldt van Donderdag uit Amsterdamj ngeveer 11 uur stelde zich een massa werkeloozen v. het olkspark op. De Raambrug was afgezet door de pol'® ie de menigte hoopte te verspreiden. De troep trok rechtsaf en wilde den Buitensingel langs gaan, doch ook schoten weldra een 10-tal agenten met een inspecteur toe,® geruimen tijd den stroom tegenhielden en slechts kleine groepr lieten passeeren. Een groot gedeelte wist de politie te J v o Ke 611 maak^e een omweg door het weiland la"?s ar eiisgarrg, het kerkhof De Liefde over en kwam Do?3 Bleekerspad weder bij de overigen. „j Aaneengesloten trok men toen verder langs het Mug dat men wilde bezoeken. De bekende socialist Van KW.Dl fiP, mpnar.liQn «Ai Mlfi i m r ucKenae socialist van kw.m de menschen echter waarschuwen, dat er pol'tie SnS ït g ,°UW Was niet gesloten) en men trok t<** gra^ op, langs Heerengracht en Amstel naar 1

Schager Courant | 1887 | | pagina 2