JACHTWATIR. ZONDAG, 0 FEBR A RI 1887, ENGEL EN DUIVEL, DE BLOEDZUIGERS, DE JUBILARIS, W, M, BLOEI. De aangekondigde TOONEEL VOORSTELLING van den Ju bileums-tocht der 60-jarige loopbaan van den. Heer lüduard Bambei-g, onder Directie van den Heer Jean Charlier, van de Salon des Variétés, van Boas, Judels en van Biene te Amsterdam, zal plaats hebben op 's avonds 8 uur, in bet Noord-Hollandsch koffiehuis te Scliagen, en bestaan uit de opvoering van de stukken Heerengracht, waar de heer Hovy woont. Daar deze niet thnis was gin? men Yerdei naar de bierbrouwerij »de gekroonde Valk' waarvan de heer Hovy directeur is, aan den Kadijk, waai een commissie f 60 voor een bioodnitdeeling ontving. Op den terugtocht deed men de Kalverstraat weder aan en vertoonde men zich aan de beursbezoekers door om het Commandantshuis te trekken. Van daar ging het weder naar het Volkspark, waar een brooduitdeeling plaats vond. Op dien tocht ontving een vrouw van een heer f 3, waar voor direct brood weid gekocht, dat aan de hongerigen werd nitttereikt. Ook van enkele bakkers ontving men eenige broo- den, die met graagte werden verslonden. Het was treurig te zien, hoe de talrijke vrouwen de handen uitstrekten naar brood. De commissie is tegen Vrijdag bij den Centraal-Diamantbond in het gebouw Adamas verzocht, om een gitt voor brood in ontvangst te nemen. De troep was op sommige oogenblikken stellig een duizend mannen en vrouwen groot. De crisis doet zich ook in de Zaanstreek gevoelen. De toestand van den houthandel, die vroeger den bloei dezer streek uitmaakte, is bedroevend; overal heerscht ongekende slapte. De eene windmolen na de andere gaat stilstaan, met liet gevolg, dat de arbeiders zonder brood geraken en de zaken der werk gevers hoe langer zoo meer achteruitgaan. Kon men drie jaren geleden een goeden windmolen voor f4000 verkoopen, thans is men blij, wanneer men er f 400 voor maakt. Er zijn eigenaars die uit geldgebrek voor dezen prijs, dus met enorme schade, hun molen hebben moeten van de hand doen. De handelsrei zigers der firma's kunnen bijua geen orders krijgenhun reis geld is als 't ware weggesmeten. Wanneer de zaken blijven zooals ze zijn, zal het niet lang duren, of de geheele Zaanstreek is ten gronde gericht. Naar de ,/N. R. Ct verneemt, zal te Keulen, dooi de goede zorgen van inevr. Lina Schneider, de dag waarop Vondel drie honderd jaren geleden geboren is, worden gevierd met eene opvoering van de #Jephta". Possart heelt aangeboden de titel rol te vervullen en is bereid daarin ook in Nederland op te treden. De inschijvingen voor de oprichting van een standbeeld van J. Pz. Koen hebben te Hoorn opgebracht ongeveer f 1750. De Rijkslnndbouwschool te Wageningen is eigenaresse geworden van een prachtige koe, volbloed shorthornras. Het dier is bijna 2 jaar ond, bruinrood van haar en de af stamming kan over omstreeks honderd jaar aangetoond worden. (Ltndb. Ct.) De „Vereeniging tot Heil des Volks'' te Amsterdam, die in Willemstraat en op Boomsloot haar gebouwen heeft, en vandaar uit in de omringende buurten, het hartje der Jordaan en de bekende Jonker- en Ridderstraten, haar werkzaamheden verricht, bereidde, door een milde gift van een onbekende heer daartoe in staat geseld, voor de tweede maal in dezen winter aan een groot aantal personen in het lokaal aan de Willem straat een waar feest. In de goed verlichte en verwarmde zaal bevonden zich te 7 uur des avonds ongeveer 250 vrouwen, en ook enkele mannen, die daar een extra-bedeeling zouden genieten, en tot wie tevens een woord uit het hart zou worden gesproken. - 't Was een treffend gezicht, die lange rijtn vrouwen, op banken gezeten, te zien. Menige hand, door het harde w erken vereelt, ruste thans bewegingloos op het heldere voorschoot, al bewees veler gerimpeld voorhoofd, en uitgeteerd gelaat duidelijk, dat zoo ergens, hier de zorgen des levens in haar gansche gewicht gevoeld werden. Bijna 1 l/t uur bleef men bijeen. De gehouden toespraken, met gezang afgewisseld, bevatten menige raadgeving of ver maning. Met kracht werd gewaarschuwd tegen de onreinheid, t die dt> uithuirigheid in zoo sterke mate bevordert en de man- nen naar de kroeg drijft; tegen volkszonden als het drankmis bruik, tegen der socialisten leuze: //Vrijheid, gelijkheid en broe derschap." Als extragift werd nog aan ieder uitgereikt, bestaan- de in een zeer groot brood, 4 liter erwten, 2 pond spek en 2 E gulden. Dat deze bedeeling oorzaak van groote vreugd was, behoeft niet gezegd, en welsprekender dan in woorden kan ge zegd wojden, bewees dit de blijdschap, die als een zonnestraal, het aangezicht verhelderde- Te Gouda heeft de commissie voor de feestviering op 19 dezer de som van circa f 1400 bijeengekregen. Bovendien heeft een stadgenoot, nog het aanzienlijk bedrag van t 800 toegezegd, speciaal voor de feestviering op de scholen en in de gestichten. Vijf personen, aan het postkantoor te Hoorn werkzaam, hebben op een 1/10 lot der Staatsloterij de f 50,000 gewonnen. (Gemengd Nieuws Aanvaring met een walvisch cn dat wel in de nabijheid der kust, zal wel niet dikwijls voorkomen, zoodat het volgende wel vermeldenswaard is. Kapiticn Spence, gezagvoerder van do stoom boot „Kelloe welke van Sunderland naar Londen vaart, kwam Maandagmiddag omstreeks half drie in botsing met een walvisch. Reeds van verre had men in het water een groote donkere massa gezien, welke voortdurend water opspoot. Vijf minuten later kreeg bet schip e«n schok aan stuurboordzijde, zoodat het een oogenblik vooroverhelde, doch zich spoedig weer oprichtte. De walvisch was intussehen verdweneu. Later werd hij weer aan den achtersteven ontdekt, terwijl de achtervin was afgeslagen door de schroef, totdat hij eindelijk zonk en niet meer werd gezien. Door zijn hond gered. Do eigenaar van een boerderij nabij Lyon kwam met zijn hond 's avonds thuis, toen het dier begon te blaffen en als razend onder het bed vloog. Een luid gegil volgdede houd had een kerel, die zich ouder het bed had ver scholen, zoodanig in de keel gebeten, dat deze spoedig den geest g^f. Oogeoblikkelijk werd de gendarmerie gebaald eu het lijk auderzocht. Men vond bij hem een pistool, eon dolk en een "uitje. Een der gendarmes, vermoedende waar het fluitje toe ®oe»t dienen, floot er op en eeu viertal kerels liepen leelijk in e" val, waarna zij spoedig gekneveld en naar de gevangenis gebracht werden. 60 Ingezonden Hebben wij met genoegen vernomen, dat het de Vereeniging D.D. is mogen gelukken, eene overeenkomst te treffen met den Heer W. Hart, Tooneel-Directeur te Alkmaar, om bij gelegen heid van 's Konings 70sten verjaardag, den l9den februari a.s., alle Schoolgaande kinderen alhier, iets door genoemden Directeur met zijn gezelschap te laten zien en hooren, waar van de Programma's spoedig het licht zullen zien, niet minder doet het ons aangenaam aan, met zekerheid te kunnen zeg gen, dat door genoemden Heer Hart en den Tooneelhouder Kos, in het Noordhollandsch koffiehuis, het plan is opgevat, om aan den 19den februari a. s., zooveel mogelijk een natio naal karakter te geven, door 's avonds de zaal te openen en iedereen in de gelegenheid te stellen, tegen eene entree van Li*» Cents, (waarvoor nog een Bon zal worden uitgereikt voor een Glas Bier ot een Kop Melk), eene Tooneelvoorstelling bij te wonen, waarbij zal worden opgevoerd een geschiedkundig volksstuk ORANJE en VRIJHEID. Kunnen wij anders, dan dit genomen besluit van harte toe juichen lVant waren wij niet nog in den Winter, men zou Volksfeesten organiseeren in de open_ lucht, msar wie verzekert ons dat de weersgesteldheid in dit saizoen zulks nu zou toela ten, en daarott!7 11 u door genoemde heeren ondernemers in deze door de geringe entree, iedereen in de gelegenheid wordt gesteld, van deze zoo goed uitgedachte uitvoering mede te kunnen genieten, op een dag, waaraan het Nederlandsche Volk hutde wil betoonen, en van zijne gehechtheid aan bet Huis van Oranje en zijne Vorst wil doen blijken, felecitee- reu wij ons met de goede keuze der uitvoering der bereidwil lige ondernemers. Ook naar men verneemt, zal onze Harmoniekapel, wat het Kinderfeest aangaat, niet ten achter blijven, daar zij hare welliwillende medewerking hiertoe alreeds heeft toegezegd. Tevens spreken wij den wensch uit, dat de ten allen tijde bereid willige Kapel, wat onze Nationale Volks-Voorstelling des avonds aangaat, evenzeer genegen zal zijn, om dien avond door haar Instrumentaal Muziek, het feest Ie doen verhoogen. Ook vernam ik nog dat de gelegenheid voor de meer gegoeden zal bestaan, om voor verminderden prijs, bijvoorbeeld tien kaarten voor f 2.toegangskaarten te bekomen, ter uitreiking aan minder gegoeden. BUHGEHUJIiE STAND, Gemeente IScimgen. Ingeschreven van 2 4 februari 1887. Geboren n Ondertrouwd: ,eem- Getrouwd Jan Ploeger en Antje Vries. Overleden Lodewijk Seharlewi, oud 4 md. Gemeente fiuriiigearspel. Ingeschreven van 1 31 Januari 1887. Geboren: 2 Jan. Cornelis, zoon van Pieter Noordstrand en Trijntje Groen. 17 dito. Jacob, zoon van Simon Groen en Neeltje Mak. 19 dito Jacob, zoon van Lourens van der Oord en Guurtje van der Oord. 19 dito. Jati, zoon van Cornelis Neefkes en Dieuwertje Stammes. 21 dito. Aagje, dochter van Jan Rettooij en Gerritje fraij. 27 dito. Cornelis, zoon van Hendrik Berkhouwer en Antje de Moor. 28 dito. Marijtje, dochter van Jan Dekker en Manrfje Groothuizen. 31 dito. Pieter, zoon van Arie Glas en Jannetje Bakker. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: 15 Jan. Cornelis Brommer, weduwnaar van Dina van der Stoop, oud 31 jr. te Noordscharwoude, en Maartje Stoop jd. oud 33 jr. te Hnringcarspel. Overleden: 9 Jan. Pieter van der Gragt, oud 11 jr. 11 dito. Cornelis Rentenaar, oud 58 jr. echtgenoot van Maartje Lodder. 13 dito. Sitnon Komen, oud 63 jr., echtgenoot van Neeltje Buis. 27 dito. Antje van der Oord, oud 40 jr., echtgenoote v.m Theunis Bregman. 29 dito. Maartje Bregman, oud 79 jr. weduwe van Gerrit Doekes. Staat der bevolking in de gemeente Haringcarspel op den 1 Januari 1887. Bevolking op 1 Januari 1886. 1037. M. 981 V. Totaal 2018. Geboren 32 M. 31 V. Totaal 63 75 144 Ingekomen 69 OverledenTrijntje Leijen, 78 jaar, weduwe van Klaa» Leijen. Albert Mosk, 2 jaar, kind van Louris Mosk en Dieu wertje de Waard. Gerrnan van der Klooster, 8 md. kind van Willem van der Klooster en Anna Margaretha Kraak. Trijntje Schoorl, 10 md., kind van Jacob Schoorl en Gnnrtje Spaans. Gemeente Sint maarten. Ingeschreven van 1 31 Januari 1887. Geboren: 5 Januari. Jan, zoon van Dirk Leeuwenkamp en van Neeltje Neelkcs. 28 dito. Trijntje, dochter van Pieter Levendig en van Geeltje Stam. Ondertrouwd: 20 Januari. Sijveit Rentenaar, wonende te Amsterdam en Dieuweitje Krabiuan wonende te Sint Maarten. Gehuwd Overleden Geene Marktberichte n. SCHAGEN, 3 Febr. 1887. Aangevoerd: 6 Stuks Paarden f 40.— a 180.— 9 Veulens t a 9 Ossen f a 9 Stieren 1 a 9 9 Gelde Koeien (magere) f 100.— a 110.— 10 9 Idem (vette) f 135.- a 218.— 9 Kalikoeten f a 9 Vaarzen f a 9 Graskalveren f a 20 9 Nuchtere Kalveren f 6 a 18.— 9 Rammen f a 9 Schapen (magere) f a 9 Idem (vette) f a 1000 9 Ovorhouders f 12 a 22.50 9 Lammeren f a 9 Bokken en Geiten f a 20 9 Varkens (magere) f 12.— a 14.— 9 Idem (vette) f a 8 9 Biggen f 5.— a 7.- 10 9 Konijnen f —.60 a —.80 40 9 Kippen f —.40 a 2.— 20 9 Eendon f —.90 a 1.10 9 Duiven f a 9 Ganzon f a 9 Zwanen f a 225 Kilogr. Boter f 1.13 a 1.20 160 9 Kaas f —.25 a —.30 3000 Stuks Kip Eieren f 3.— a 4.— 9 Eend-Eieren f a 101 M. 106 V. Totaal 207. 1138 M. 1087 V. Totaal 2225. Overleden 17 M. 14 V. Totaal 31 Vertrokken 77 w 95 172 94 M. 109 V. Totaal 203. Bevolking op 1 Januari 1887. 1044 M. 978 V. Totaal 2022. Naar de verschillende godsdienstige gezindten verdeeld als voM: 1002 Nederd. Herv. 972 Roouis-h Caih. 19 Christ. Ger. 22 Doopsgez. 3 Evang. Luth. en 4 tol geene gezindte behoorende. Het getal huwelijken bedroeg 22. Gemeente liarsiiigerltom. Ingeschreven van 1 31 Jauuari 1887. Geboren Jannetje, dochter van Jan Sleutel en Alida Blaau- boer; Maartje, dochter van Laurens Wissekerke en Dieuwertje Beek; Elsje, dochter van Dirk Prins en Grietje Berkhout; Arie, zoon van Jan Liefhebber en Antje Prius; Anna Dirkje, doch ter van Gerardus Adrianus Evenwel en Agetha Elisabeth Post- ma; Pieter, zoon van Klaas van Eeten en Reusje Kraak; Ger- rii, zoon van Teunis Bruin en Niesje Thiessen. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Hendrik Wester man, jonkman, 33 jaar en Pietje Blee- ker, jongedochter, 23 jaar. HOORN, 3 Febr. 1887. Aangevoerd. Kleine Kaas, hoogste prijs f 29.— Commissio f 28.Middel bare f aangevoerd 66 stapels, wegende 17096 P. MEDEMBLIK, 2 Febr. 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs t aangevoerd stapels. Boter 1.20 per P„ Kipeieren f 6.Eenden dito f per 100. Adrertentïèn. ONDERTROUWD: JoL MEE2 e n Scha gen, Jnnuari 1837. Jrloom, Blijspel in 1 Bedrijf, naar 't fran*ch. Oorspronkelijk Blijspel in 1 Bedrijf door A. RUYSCH. Blijspel in 1 Bedrijf, voor den Heer BAMBERG, Expresse- lijk voor deze voorstelling geschreven door J. H. RöSSJNG. Rompelbach, Jubilaris .de Heer Ed. Bamberg. Prijzen, der Plaatsen Eerste Pang' f 0.75 de persoon. 1'weede f 0.5O Plaatsen te bespreken van af lieden a 10 Cents. Schagen, Corns. Kos Pz. Noord-Hollandsch Koffiehuis. - Tr..TT.lr_,_. firma A. KNIKKER. fInschadelijU roor Kinderen, Uit de Fabriek tan J. A. BAZIE te Alkmaar. Dit water vernietigt iu eeu goede wassching het levend on rein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Klierstot Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen hij J. Hanke te Sciiag-en. Per flacon f 1.Halve Flacon f 0.50.

Schager Courant | 1887 | | pagina 3