AMSTERDAMSCHE KRONIEK. Kinnenlandsch Nieuws. Ook in de hoofdstad des Rijks zal de 70ste verjaardag van onzen beminden Oranjevorst dan toch gelukkig „niet geheel onopgemerkt" voorbijgaan. Men heeft het beste ele ment uit alle mogelijke wijzen van feestviering genomen: eene uitdeeling van levensmiddelen aan arme stadgenooten. De volksspelen, de illuminatie en het vuurwerk kunnen best een paar maanden wachtenmaar de spijzinging van den hongerige moet op den eigen dag van 's Konings ge denkwaardig jubilé geschieden. Die dag valt nog in 't hartje van den winter en in een tijd van groot gebrek en wer keloosheid. Dat heeft de commissie óók begrepen, endaar- om verdient zij voor haar practisch optreden, waarmede zij geheel in den geest van den hoogen jubilaris zelfheeft géhandeld, inderdaad aller dank. Aan haar roepstem tot de magazijnhouders en winkeliers om toezending van eetwaren wordt ruimschoots gevolg gegeven, en de voorraad beloolt zóó groot te worden, dat een practisch man reeds gratis een pakhuis heeft beschikbaar gesteld, om er de massa's worst, spek, ham, rijst, gort, aardappelen enz. in te bergen. Menigeen der aanstaande bedeelden zal reeds watertanden, als hij dit pakhuis voorbijgaat, waarin tegen 19 Februari zooveel kostelijks wordt opgeslagen. Het moet een eigen aardig schouwspel zijn, dien voorraad daar te zien liggen. Een geïmproviseerde Tentoonstelling van voedingsmiddelen, nog wèl zoo aantrekkelijk als die andere, die ons dezen zomer te wachten staat. Natuurlijk zal men op den grooten uitdeelingsdag geen oproeping in de couranten behoeven te zetten, om de be langhebbenden naar het aardsche paradijs, naar dit moderne Luilekkerland, te doen heenstroomen. Er zullen zich „gegadigden" genoeg aanmelden, want door den strengen winter, met zijne telkens weer invallende vorst, neemt het reeds zoo groote aantal behoeftigen en gebreklijdenden nog gestadig toe. Wanneer alleen diegenen, die aan de optoch ten der werkeloozen deelnamen, behoorlijk gespijzigd moe ten worden, zal er wel een pakhuis-voorraad voor benoo- digd zijn. Het weerzin wekkende schouwspel van die optochten begint ons nu toch bespaard te worden. Met dit woord „weerzinwekkend" geef ik werkelijk den algemeenen indruk weder, door dit soort van demonstraties teweeg gebracht. Want in den grond der zaak was het niets anders dan een soort van demonstratie, een pralen met ellende en haveloosheid, die zelfs hier en daar reeds tot een poging van feitelijke vreesaanjaging oversloeg. De klacht der leiders„Ons staat geen anderen weg open, wij moeten aan de bezittende klassen laten zien, hoe talrijk en hoe arm wij zijn," bleek al spoedig slechts een voorwendsel tot het houden dozer „betoogingen" te zijn. Want onbewimpeld vertelde de socialist Brijnen op een volksvergadering in Den Haag dat de werkeloosheid te Amsterdam zoo groot is, omdat de werkeloozen uit alle deelen van het land daarheen trekken. Om er werk te zoeken Wel neenom er het aantal te vermeerderen, van dezulken, die nog te veel schaamtegevoel hebben, om zich in hun eigen stad, in lompen op straat to vertoonen. Dit „stelsel" droeg Brijnen's goedkeuring weg en hij raadde zijnen geestverwanten aan, het allerwegen na te volgen: hoe meer werkeloozen er in de groote steden zijn, hoe eerder men helpen zal, meende hij. Maar met die mee ning zou hij toch wel eens bedrogen kunnen uitkomen, althans wat de resultaten van het door hem aangeprezen stelsel betreft. Die zwijgende, sombere groepen, met loomen tred langs grachten en straten voortstappende, enkel en alleen met het kennelijk uitgesproken doel, om door die impressie hulp af te dwingen, maken op de bur gerij het tegendeel van den beoogden indruk. Uit den aard van ons volkskarakter hebben wij een aikeer van al wat naar dergelijke vertooningen zweemt. Maar daarom zijn ons volk in bet algemeen en de bevolking der hoofd stad in het bijzonder, nog niet aikeerig van weldoen. Amsterdam's liefdadigheid heeft van oudsher een bijzon der goeden naam gehad. Als er hulp te verleenen of ellende te verzachten viel, stond Amsterdam meestal bovenaan op de lijst. En ilt boud mij verzekerd, dat de inhoud van zeker pakhuis de volgende week aan dien goeden naam geen afbreuk zal doen. Hartelijk hoop ik, dat van de (óók in de volgende week te houden) jaarmarkt ten voordeele der vacantie-kolonies, hetzelfde gezegd zal kunnen worden, en dat er uit het Paleis van Volksvlijt een flinke som ten bate der ziekelijke kin dertjes zal vloeien. Aan afwisseling en aantrekkelijkheid zal het er althans niet ontbreken. Behalve de eigenlijke kramen en tenten dezer philantropische kermis, zullen de bezoekers er zich kunnen amuseeren met muziek, zang, ballet, tooneelvoorstellingen, tombola, en ik weet niet wat al meer. Amusementen genoeg dus, indien het batig saldo daarmede nu slechts overeenstemtDezer dagen las ik nog in een der bladen een klacht, dat zelfs de concer ten en voorstellingen „met liefdadige doeleinden" tegen woordig weinig of niets meer opleverenbij eene soirée musicale et declamatoire, in het begin dezer week, ten voordeele van kindervoeding gegeven, waren slechts even de gemaakte onkosten gedekt. De hemel beware de zieke lijke kindertjes, dat het in Volksvlijt op de jaarmarkt niet even zoo gaMen zou er bij voorbaat het middel kunnen toepassen, gebezigd op een liefdadigheidsconcert, waarvan ik gisteren las. Nadat een nommer van het programma afgeloopen was, trad een der bestuursleden op de estrade met de mededeeling, dat de zangeres, die het nu volgende stuk zou voordragen, plotseling ongesteld was geworden, zoodat men nu besloten had, dit nommer thans te ver vangen door een schaalcollecte. Tableau! Mij dunkt, de liefdadige bezoekers zullen even verbaasd hebben opge zien, als Adeline Patti in den schouwburg te San Fran- cisco, toen een al te hartstochtelijk muziekminnaar haar op minder gebruikelijke wijze met een ontplofbare bom applaudisseerde. Wat zou mevrouw Nieman-Raabe, de voortreffelijke Berlijnsche tooneelspeelster, die thans in 1 et Grand-theatre van Van Lier in de Amstelstraat hare gast voorstellingen begonnen is, wel van ons zeggen, indien haar hier zulk een luidruchtige ovatie bereid werd? Aan minder gevaar lijke bewijzen van bijval echter zal het baar niet ontbreken, want al was het slechts bij de vele Duitschers, die hier wonen, zal haai talent al de aandacht en belangstellende waarieering vinden, die het verdient. Om echter tooneel- speelkunst te zien, moet men tegenwoordig in het Theatre- Van Lier wezen, waar de talenten elkaar met eene voort durend boeiende schakeering opvolgen en afwisselen. Wat hebben wij b. v. gelachen bij het losse en geestige spel van Franz Tewele, den Weener komiek bij uitnemendheid, mevrouw Nieman's voorganger. Boeit de Berlijnsche actrice oog en hart van den toeschouwer door hare edele standen, welbestudeerde gebaren en buitengewone zeggingskracht, de onbetaalder komische Tewele wist avond aan avond een talrijk en sympathiek publiek in de vroolijkste stemming te brengen door de schitterende blijken van zijn humoris tisch talent. En vóór Tewele hadden wij Possart reeds te zien gekregen, die op zoo waardige wijze den rij der gastvoorstellingen van Duitschlands meest gevierde kun stenaars opende. Natnurlijk zou in vele andere steden van ons land hun succes niet even groot, of althans niet van even langer duur zijn; maar daar het Duitsche element gelijk ik zooeven reeds aanstipte hier zoo bijzonder sterk vertegenwoordigd is, biedt dit gestadig optreden van Duitsche acteurs en actrices hier steeds vrij grooter kans van slagen aan. Maar daarom vergeten wij onze „oude getrouwen" hier evenmin. Mevrouw Beersmans wel eens de Vlaamsche Ristori genoemd heeft het ondervonden, toen zij onlangs te Amsterdam hare jubilé-voorstelling gaf en, behalve de kostbare en smaakvolle geschenken, een geestdrift en bewondering genoot, die duidelijk bewezen hoezeer hare buitengewone talenteu hier op prijs gesteld worden. En onze Louis Bouwmeester ondervindt ook nog duidelijk genoeg, dat zijn verdienstelijk spel nog steeds op den rechten prijs gesteld wordt. Vooral wanneer hij rollen vervult, die als 't ware voor zijn talent geknipt zijn. Men moet hem zien als de oude knecht Antoine in „De ver- stootene", een uit het Fransch vertaald drama, waai mee men thans in den Stadsschouwburg volle zalen maakt. Zulk een type, die u beurtelings eon lach en een traan ont lokt, met een melodramatisch tintje gekleurd, dat er echter geen kwaad aan doet, weet Bouwmeester met aangrijpende juistheid weer te geven. En de Hollandsche opera-voor stellingen in den Parkschouwburg, waar nu Carmen aan de beurt gekomen is, blijven nog steeds den toeloop trek ken, dien zij verdienen en waarop de wakkere onder nemer terecht aanspraak kan maken. Wat er van den parkschouwburg zelf zal worden, is niet te zeggen. Het met zooveel praal geopende gebouw, dat verscheidene hon derdduizenden verslonden heeft, is voor f 133,000 gemijnd doch niet toegewezen, daar de Arrondissements-Recht- bank den deflnitiven toeslag verboden heeft tot nader orde. De rooskleurige verwachtingen, op dezen muzentempel gebouwd, zijn jammerlijk teleurgesteld maar waren die verwachtingen ook niet in den stijl der luchtkasteelen opgetrokken 11 Febr. '87. Grijsbreclit. Schagen, 12 Februari 1887. Op de lijsten voor het Kinderfeest alhier, op 19 Februari e. k. is thans voor 180 Gld. geteekend. De vergadering der afdeeling Schagen van de Holl. Mij. vad Landbouw, alhier hedenmorgen gehouden iu het lokaal van den heer A. Vader, was bezocht door 12 leden. Na opening der vergadering werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Door den secretaris werd medegedeeld dat in zake de op richting eener kaasfabriek op het schrijven aan het Bond der kaasfabrieken, tot heden nog geen antwoord was ingekomen. Verder was ingekomen een schrijven der afd. Wieringer- waard, houdende voorstel, om zich bij haar aan te sluiten, tot het plan van oprichting eener vereeniging van aankoop van veevoeder. Door genoemde afd. was gelijkluidend schrijven ge richt tot de afdeelingen te Barsingerhom, Anna Paulowna, Win kel en Zijpe. Algemeen het nut van zulk eene corporatie inziende als voorbeelden werden gesteld de lijnkoeken-vereenigingen te Heer Hugowaard en Hoorn, besloot men aan de uitnoodiging der atd. Wieringerwaard gevolg te geven en werden da heeren J. Buis Sr. en D. Smit, gekozen tot afgevaardigden voor eene gemeenschappelijke vergadering. Nu werd door den penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan over het jaar 1886, waaruit bleek dat de ontvan- steu hadden bedragen f372.085 en de uitgaven f 297.405, al- zoo een batig saldo opleverende van f74.68. Deze rekening en verantwoording door eene commissie nage zien en goedgekeurd zijnde, werd door de vergadering, met het oog op den vrij gunstigen toestand der kas besloten tot de uitlotiDg van de nog resteerende 10 rentelooze voorschotten ad f 8. ten laste onzer afdeeling. Hierop werd gelezen eene openbare missieve, voorkomende in het Maandblad, waarbij het hoofdbestuur ten opzichte van het vaststellen van het programma voor de algemeene tentoon- st Hing in '87 te Hoorn tehouden, de welwillende medewerking inroept der zusterafdeelingen. Werd besloten bet hoofdbestuur vrije beschikking te geven over een verguld-zilveren medaille. Bij de nu volgende rondvraag bracht de heer Buis Senior het feit onder den aandacht der vergadering, dat sedert de ontbinding der Stieren—Vereeniging te dezer plaatse, in deze ge meente het aanfokken van beste stierkalver^n in verfl uwiim is geraakt. Zijns inziens was het zeer wenschelijk ten deze op zichte eenig nieuw leven te verwekken en meende dat daartoe a eene tentoonstelling van stierkalveren in deze gemeente t-r bevorderlijk zou kunnen zijn. Spr. gaf voorts als het beste zeer bevorderlijk tijdstip daarvoor aan eene der hefstmaanden J 1 A.^rta tantonnst.AllinQP 7.011 'inzendingen voor deze tentoonstelling zouden alleen kunnen geschieden door de ingezetenen veehouders, onzer gemeente en door de leden onzer afdeeling buiten Schagen. Bij breedvoeger bespreking van dit voorstel, bleek evenwel tl. fowfrvrtïiGtpillincr nn flinke en Her «M» v Uulj \JLLi ouiq waardige wijze op touw te zotten en uit te voeren, zulks zee? belangrijke kosten zou veroorzaken, welk bezwaar dan ook vïn afdoenden aard was, waardoor men van dit plan moest afzien. Daarentegen werd wel aangenomen om in dezen geest toch eene poging te doen, liggende binnen het bereik der fiuantieele krachten onzer afd. en besloot men om iu Oct. e. k. of i„ April '88 aanmoedigings-prijzen toe te kennen aan diegenen der leden dezer afdeeling, welke volgens rapport eener nader te benoemen Commissie van onderzoek, de beste stierkalveren hè- I zitten. J Hierna werd de vergadering gesloten. Bij de publieke inschrijving voor de verplaatsing der kapitale boerewoning van wijlen den Heer Jn. Rezelman en de opbouwing derzelve op het land van den Heer J. C. h'j. gelhout in de Weere, gemeente Winkel, waren ingekomen: vier biljetten, van welke bij de opening op 11 Februari, dt laagste inschrijver bleek te zijn, de heer Dk. Kramer, vu Schagen, voor f2575. aan wien het werk is gegund. De heer A. Droog van Kolhorn schreef in voor f4200. p Koomeu te Winkel voor f3192. en Corn. van Soest vm Beverwijk voor f3185. Volgens voorwaarden en bestek was de begrooting door den opzichter, den heer G. Holwerda van Kolhorn, geraamd op f2740. TT - Tot burgemeester der gemeente Anna-Paulowna is bij Kon. Besluit vau den 8sten dezer benoemd, de beer Th. J, Waller. 'n de op den 9 te Arasterdam gehouden vergadering der onlangs opgerichte afdeeling Noordholland van het Neder], I Rundveestamboek, drong de voorzitter, de heer J. L. T. Gro- neman, krachtig op de verbetering van het noordhollandsch t rundvee aan. Tot secretarispenningmeester op f 50 jaarwedde, L werd uit zes sollicitanten benoemd, de beer J. J. Willinge, bnrgemeester van Hensbroek. De vergoeding voor reis- enf verblijfkosten ter algemeene vergadering werd vastgesteld op - f 6 bij eene vergadering in deze en op f 12 in eene andere provincie. De heeren jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo en S. de Jongh te Oudorp werden tot commissarissen voor het hoofdbestuur benoemd. De aftredende bestuuursledeu, de heeren J. B ree baart Knz., C. de Goede Hz. en H. J. K. van dei Steen, die aan de beurt van aftreding, waren, werden herbe noemd en de heeren 3. O. Wijdenes, Jac. Witt, J. Koopman, II. Fijn, J. Zijp Hzn. en Willekes Macdonald benoemd tot afgevaardigden ter algemeene vergadering. Hoorn werd aan gewezen als plaats voor de volgende algemeene vergadering, De begrooting voor 1887 werd iu ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f 1415. Uit Amsterdam Niet minder dan 15 handelaren in vleesohwaren schonken reeds, ruim 1000 kilo worst, spek en geld, voor een feest-1 gave aan de behoeftigen op 's Konmg's verjaardag. Daartoe is een pakhuis beschikbaar gesteld. Velen zullen het goede voorbeeld volgen. Yolgens een opgaaf van het Bestnur der Vereeniginj van Werklieden te Amsterdam, bedraagt het aantal tot nu t« uitgedeelde brooden ruim 42.000. Het aantal werkeloozen dief van den aanvang af werden ingeschreven, is 2878. De directeur van een binnenlandschen stoombootdiepst schrijft „In de laatste tijden is er veel gesproken en veel geschrei® over de werkeloozen te Amsterdam. Als tegenhanger wenscbil mede te deelen, dat de vorige week de gezagvoerder van onzer booten te Amsterdam eenige personen noodig had om tf helpen bij het lossen en laden en daarvoor 15 cent per nu-' aanbood. Hij kon echter niet slagen en was genoodzaakt 20 ct. per uur te betalen. Nog zij hierbij opgemerkt dat dergelijk! „losse mannen" veelal 8 a 10 uren werkzaam kunnen zij" lk weet niet of dit een geval bij uitzondering is, doch fl® e' toch het bewijs in, dat de toestand niet zoo slecht is als 't doet voorkomen." Toen dezer dagen een socialist, die in Utrecht pr°|* gauda voor zijn theorieën trachtte te makeu, verklaarde er, voor de maand Mei ten einde was, een slachting, van vee maar van menschen, zou plaats hebben," ontstal- volgens het Utrechtsch Dagblad, een daar juist wezige slager, die zijn gereedschap nog bij zich droeg, 11 zulk een woede, dat men vreesde de slachting te zien hes'11 nen met den sociaal-democraat zelf. Deze koos wijselijk hazepad. Door den recht -co m missaris in strafzaken te Leet)ffllJ' wordt een instructie gevoerd tegen J. v. d. L., te Grro"*' wiens molen dezer dagen is afgebrand onder verdachte omstan digheden. Die molen heeft reeds vrij wat druktejveroorzaakt. Midden J het dorp staande, is hij bij sterken wind en storm f°°r omwonenden steeds gevaarlijk, en velen zouden dan ook liever zien, dan dat de molen werd afgebroken. Een ge aan voorstel om hem van gemeentewege aan te ko°pY werd door den Raad verworpen. Een paar jaren Keieden brs» de molen af, en v. d. L. bouwde hem weer op. H:J J iem met net, wat in strijd was met de verordening te* e- scüing en voorkoming van brand. Een civiel proc* volg"',;, werd door hem verloren. Bovendien werd hij ook door kantonrechter veroordeeld wegens het dekken van den niet riet en is een administratief proces bij den m State aanhanging. Verliest v. d. L. dit, dan moet de afgebroken worden, zonder dat hij schadevergoeding °ntr flTooo de melen, In h«W« 11,000 verzekerd, een paar weken geleden opnieuw af20

Schager Courant | 1887 | | pagina 2