2 FATSOENLIJKE JONGENS JACHTWATXR. Tooneel voor de Jeugd. TOONEELSTUKJES en CHARADES, Gemengd \ieiiws. sii Oeineeiite Scliagen. Advertentiën. J. Blanke te Schaden. W JOHAN (j.RAM De Schouwburg in 't klein. Het Tooneel in huis. Het Kleine Tooneel. Op de Planken. bekende oorzaak, en de ingezetenen hebben vrijwillig f1200 aangeboden aan hem, die den dader kan aanwijzen. Per circulaire zijn dezer dagen de ingezetenen aangespoord om met den molenaar geen woorden te wisselen, noch met ïijn huisgenooten, niets aan hen te verkoopen, geen werk voor hen te verrichten, enz. De bekende Kederlandsche kunstschilder J. H. Koelman js te Rome in den ouderdom van 67 jaren overleden. Dat moet in de Courant Een heer, die nogal last had van zijn oogen, stond gisteren te Amsterdam zoo zegt de Amst. Ct. op den Dam naar lijn bril zoekende, een oogenblik stil. Een straatjongen kwam op hem toe en zei„roeneer, wat bent uwés smerig.' Inderdaad was de mouw van den heer in aanraking met een vuilen muur of iels dergelijks geweest. De jongen maakte de mouw schoon, de eigenaar van de jas greep zijn beurs en gaf den jongen twee 2^, centsstukken voor zijn moeite. Nauwelijks thuis zijnde, komt de jongen, gevolgd door een bende andere jongens, den winkel van den schoongemaakten heer binnen. Deze vraagt: „wat mot je met al die jongens?' „Ja, meneer,* was het antwoord, „ze wilden hebben dat ik de twee tientjes gehouden had, die u me per abuis gegeven hebt, maar ik heb gezegd dat ik ze terug zal brengen.' De oogen hadden den man bedrogen. Hij gaf den jongen voor zijn eerlijkheid een gulden, en vroeg zijn naam en woon plaats om naar hem te onderzoeken, teneinde hem zoo moge lijk in dienst te nemen. De laatste belooning zou voor de toekomst van den jongen wel het beste kunnen zijn. Ter opluistering der feesten op 19 dezer, te Hoevelaken, vraagt de burgemeester dier gemeente per advertentie een draaimolen. Eene ingewikkelde dievenhistorie is dezer dagen te Schermerhorn aan het licht gekomen. Verleden zomer had de meid van de wed. Eocke, volgens haar zeggen, een aardig som metje uit de loterij gewonnen. Zij deed zelt allerlei inkoopen, hare ouders, een paar behoeftige menschen, leefden er wat beter van, en aan haar vrijer had ze een banknoot van 1000 gulden ter bewaring gegeven, omdat die er wellieht beter op passen zou, dan hare ouders. Later vertelde de meid, dat ze het geld gekregen had van een dominé, waar ze vroeger bij gediend had en nog later dat haar vrijer het gewonnen had, samen met zijn baas. Maar toen bleek, dat de baas er niets van wist, kreeg de alreeds opgewekte argwaan voedsel. Bij onderzoek bleek, dat vrouw Focke wel ongeveer 1200 galden gemist had, sedert verleden jaar, maar ze had gedacht, dat haar zoon, die nog al wat schijnt te gebruiken, daar wel meer van zou weten, zoodat zc zich maar stil had gehouden. Hoe het zij, de zaak is thans in handen der justitie, waardoor men er spoedig wel meer van zal hooren. Men herinnert zich. dat op den 28 November 1884 de adspirant-mijn-ingeoienr Slork zijn woning te Delft ver liet en spoorloos verdwenen was. De N. Asser Ct. bevestigt thans de voor eenige dagen gedane mededeeling, dat de heer Stork terecht is. Omtrent het ontstaan van miltvuur leest men het vol gende in het „Weekblad van Geneesk. No. 3 1887' van de hand van professor Fokker Op een hoeve in Posen, waar vroeger miltvuur was voorge komen, had men om dit euvel te keeren, een paar jaren geen schapen gehouden. Toch bleek dit middel niet afdoende te zijn immers kwamen in de daaropvolgende jaren, telkens in Januari en Februari eenige gevallen bij koeien voor. Aan Koch werd opgedragen de oorzaak op te sporeu en hij vond die ook. De zolder van die stal was met klei bestrekendaar werd bet voeder bewaard waarmede de dieren, op stal staande gevoed wer den en die klei bevatte zooals bij proeven op cavia's en gelatine bleek miltvuursporen. In het begin van den winter werden de bo venste lagen van het hooi gevoerd en deze waren niet met den vloer in aanraking geweest, maar in de latere wintermaan den kwamen de onderste lagen aan de beurt en deze waren door het oprapen met de hooivork met afgebrokkelde stukjes van den kleivoer bezoedeld. Het bleek, dat op dien zolder eenige jaren geleden, aan miltvuur gestorvene schapen waren gevild. Door bet boren van bronnen maakt men iü de woestijn Sa hara vele oasen. In de omstreken van Turggurs zijn tot nu toe 117 aiepe en 500 minder diepe bronnen geboord. Het water komt van een diepte van 70 tot 75 M. en heeft gewoonlijk een warmte van 27 graden. Deze bronnen zijn achtereenvolgens in den tijd van 33 jaren geboord en nog is er geen enkele vermindering van watertoevoer bespeurd. Dauk zij eeu zorgvuldige besproeiing is de oasen Wed Rix belangrijk grooter geworden; hare waards is vervijfvoudigd en hare bevolking verdubbeld. Door eene maai- scbappij zijn midden iu de Sahara nog vijf oasen ontstaao door boring van bronnen. Sed-rt 1881 heeft deze maatschappij zeven wateri jjke bronnen geboord en heeft zij 50.000 dadelpalmen geplant. Een Fransch ingenieur, Rolland, die deze streken reeds lang onderzocht heelt en er verscheidene bronneD boorde, noemt bet land een tweede Egypte, waarvan de Ktjl evenwel onder den grond stroomt en dus aan de oppervlakte moet worden gebracht. Keukengeheimen; de intendant die aan het hoofd van de keuken der koningin van Engeland staat, verdient ieder jaar f 8500.— en beeft vier ondergeschikten, die met de leveranciers moeten onderhandelen en toezicht houden dat de juiste mateu en gewichten worden geleverd. Bovendien heeft de man nog twie knechts. De opperkok heeft f8000.salaris en hem staan vier helpers met ieder f 4000.en vier andere ondergeschikten, teder met I 2500.ten dienste. Verder zijn in de keuken aau- «e*ig: twee knechts, twee koksjongens, twee koks uitsluitend voor braden en bakken, vier knechts en twee meiden voor het vaten- *asscheo, een oppasser voor de voorbanden proviand, twee per sonen die bepaaldelijk de peulvruchten behandelen, en twee arbei ders voor de stoommachine. De banketbakkerij, die tot de keuken beboort, bestaat uit twee banketbakkers, ieder met f 4000 en vier knechts, een pasteibak ker met vijf knechts, een loopjongen en drie juffrouwen voor de afdeeliog koffie en chocolade. De opzichter over wijnen en bieren geniet f 6000 per jaar. Ten slotte heeft men nog drie tafeldekkers met één onderge schikte. het tafelzilver van de koningin wordt op een waarde van zeven-en-dertig millioen galden geschat. De merkwaardige theoriën van den anarchist Duval vinden na volging. Te Marseille heeft iemand, wien in een koffiehuis zijne overjas was ontstolen, eenige dagen lat;r een nummer van de Révolté ontvangen, met de volgende woorden op den rand geschreven: „Ik ben een anarchist zonder werk; mijne vrouw en twee kleine kiaderen hebben geen brood; daarom heb ik uwe overjas mi êge- noraen en voor 40 frs verkocht. Met deze som heb ik mijn gezin kunnen helpen. Deze mijne daad is geen diefstal; bestudeer slechts onze beginselen; leer wat hot socialisme ze*t en gij zult toegeven, dat gij in mijne plaats hetzelfde zoudt hebben gedaan. Men verzekert dat een beurs-speculant te Londen aan een blad 2000 p. St. (f 24.000.—) heeft betaald voor het plaatsen van oen schrikaanjagend artikel, hetgeen de beurs lager stemde. Men meent dat deze oneerlijkheid aan den speculant een winst van 50.000 p. St. (f 600.000.—) heeft bezorgd. Te Wildersdorf in Weimar loopt de grens midden door een particulier huis en wel door het fornuis, zoodat het wel gebeurt, dat de koffie in Altenburg, en da aardappelen in Saksen worden gekookt. In een naburig dorp loopt de grenslijn door den stal en de koeien eten te Altenburg enverteren hun voedsel in Saksen. Slim genoeg. Een bijenhouder te Schin-op-Geul kwam on langs op den inval, om de bijen te bespieden gedurende hun werk in den korf. Hij liet een glazen stolp maken, geheel als een bijenkorf inge richt, en plaatste de di«rt|es er in, die aanstonds met den arbeid een aanvang maakten. Doch inplaats van met het maken hunner cellen te beginnen, waarop de waarnemer rekende, besmeerden zij bet glas met eene ondoorzichtbaro massa, waardoor het onzen wijsgeer onmogelijk was hen verrier in hun werk gade te slaan. Prins Eugenius van Zweden, die, gelijk men weet, den winler te Parijs doorbrengt om er zich in het schilderen te oefenen, kreeg dezer dagen een gedrukte uitnoodiging, om een brailolt bij te wonen, en wel van iemand, wiens naam hij zich volstrekt niet herinnerde. Daar hij juist uitging, vroeg hij den coricierce, of deze bjjgeval wist van wien de uitnoodiging kwam. De dorpelwachter zette zijn bril op, bekeek de kaart en zeide „Wel, van mij! Mijn dochter gaat over een paar dagen trouwen, en daar ik jegens de bewoners van het hotel beleefd wilde zijn, heb ik hun allen een uitnoodiging gezonden." De voedingswaarde van Wildbraad is, volgens de onder zoekingen van Haberkorn, in vergelijking met andere vleesch- soorten zeer groot. Honderd pond vleesch bevatten de volgende hoeveelheden eiwitstof: rundvleesch 20, kalfsvleesch 197a, scha- penvleesch 167ü. varkensvlecscli 16 pond; da rentegen patrijs 25 en hazehraad 23'/2 pond. Het onderscheid tusschen paarden- en rundvleesch. Nieuwe proefnemingen op dit gebied hebben bewezen, dat voornamelijk door het onderzoek van het met het vleesch verbonden vet, ge gevens verkregen worden. Paardonvet vormt bij 70 Graden een heldere olie, terwijl rundervet eerst bij 110 116 Graden smelt. Onder het microscoop vertoonen vezels van paardenvet een fijnere structuur, dan die van rundvleesch. Omtrent den dynamictaanslag te Lyon, in den avond van 11. Dinsdag wordt nader gemeld. De rue St. Jean was te elt uur in diepe rust gedompeld, toen eonsklaps e n vreeselijke slag weerklonk, die de politie en de bewoners spoodig op straat deed komen om te zien, wat de oor zaak was van deze rustverstoring. De politie kwam juist aan het hek voor de wacht toen een tweede ontploffing volgde, nog heviger dan de eerste. Stukken lood, steenen en stukken hout troffen den commissaris en zijne agenten, die allen min of meer werden ge- kwist, zoodit de commissaris en een agent oogenblikkelijk naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Men heeft een bloed spoor gevoi d' M, waaruit af te leiden, dat een of meer van de daders mo. t zijn gewond. De bommen waren van een tinnen om kleedsel voorzien en gevuld met stukken lood. Twee uur vroeger bad te Saint-Etienno een dergelijke aanslag plaats gehad, welke alleen materieele schade had veroorzaikt. Ingeschreven van 9 tot eu met 11 Februari 1887. Geboren". Pieter, zoon van Hendrik Vriesman en Elisabeth K ossen. Ondertrouwd r, Geene. Getrouwd Overleden; Jannetje Volder, oud 15 jr. 1 rnnd. Marktberichten. SCHAGEN, 3 Febr. 1887. Aangevoerd: 4 Stuks Paarden Veulens Ossen Stieren Gelde Koeien (magere) Idem (vette) Kalfkoeien Vaarzen GraskalvereD Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) Ovcrhouders Lammeren Bokken en Geiten Varkens (magere) Idem (vette) Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven Ganzen Zwanen 300 Kilogr. Boter 180 Kaas 3000 Stuks Kip Eieren Eend-Eieren 24 18 14 690 12 30 20 40 20 f 40.— f f f f 60— f 180— f f f f 6— f f f f 14,— f f f 10— f f 5.— f —.10 f —.50 f 1.— f f -.— f -.- f 1.20 f —.25 3.25 70.- 100.— 215.— 16. 23— 14— 7— —.90 1 1.20 1.26 —.40 3.50 HOORN, 10 Febr. 1887. Aangevoerd. Kleine Kaas, boogste prijs f 30.50 Commissie f 30.50 Middel bare f aangevoerd 63 stapels, wegende 15543 P. MEDEMBLIK, 9 Febr. 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f aangevoerd stapels. Boter 1.34 per P,, Kipeieren f 4.a 5.per 100. Onschadelijk voor Kinderen. Uit de Fabriek van J. A. BA ZIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wasscbing bet levend on rein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Klierstof Alleen onschadelijk eu zeker werkend, te verkrijgen bij Per Ilacon f 1.Halve Flacon f 0.50. Aan de Drukkerij van dit Blad kunnen geplaatst worden. Aanmelding in Persoon. Van den gunstig bekenden schrijver zijn verschenen de volgende VIER Bundels VOOR JONGENS EN MEISJES, onder de titels Elke bundel, 130 a 140 blz. groot, in geïllustreerd omslag, bevat een 6- of 7 tal gemakkelijk te leeren Tooneel— en Blijspelen en kost slechts T'S Cents. De vier Bundels te zameu voor f 2.oO, Uitgave van sT kV. N. VAN NOOTEN te Schoonhoykn, en bij alle Boekhandelaren te bekomeu. Dr. BERINGÜIER's AROMATISCHE KRONENGEIST, een van de nieuwste producten der Scheikunde, is een kostelijk opwekkend en versterkend Reuk- eu Waschwater. De flacon t 1. Dr. BERINGUIER's KRaUTER-WURZEL OEL tol onderhouding en verfraaiing van het Hoofd- en Baardhaar. Prijs per flacon 60 Cents HET VIOLET POWDER is een welriekend Poeder, dat de daarmede ingawrevene huid ongemeen verfrisaht, blank maakt en de liefelijkste geuren om zich heen verspreidt. Het is ook voor de Luiermand zeer aan te prijzen. Het pakje kost 40 Oents. Engelsche Poederdoozen met Donzen Kwasten. HET EAU DES CARMES van Margaretha Grass, vervangt de Hotfuinnn's druppels met veel eu z kerder aangename werking in alle voorkomende gevallen. Bij ieder Fleschje wordt eene aanwijzing tot gebruik afgegeven. Het kleine Fleschje 50 Cts., het groote f 1. STOLL's DROPPELEN bevrijden oogenblikkelijk van de hevigste kiespijn men behoeft slechts een daarmede bevochtigd watje iu het oor te stoppen, aan de zijde waar de kiespijn is. Het fleschje kost t 1. HET FAMILY TOOTH POWDER is een zuivere compositie uit het Plantenrijk, frisch en aangenaam van smaak.. He sterkt het Tandvleesch, maakt dat de Tanden stevig vastzitten, hergeeft hun de piarlwitto kleur der jeugd, bewaart het ver glaasel, zuivert den adem en verhindert dat aaugestoken Tanden tot verder bederf overgaan. Prijs 40 Cts. het Doosje. THE LADY's TOOTH PCWDER. Deze compositie uit het Plantenrijk heeft niet alleen de eigenschap de doorschijnend witte kleur der jeugd aan de tanden te hergeven, maar werkt ook zeer gunstig op de gez indheidstoestand van den mond iu het algemeen. Het sterkt het tandvleesch, bevestigt daardoor de tanden en vrijwaart ze voor bederf, belet het afsterven der reeds aangestoken tanden en houdt de lucht rein en frisch. Men bediene zich daarvan aanhoudend des morgens en des avonds bij het naar bed jaan. Het doosje kost 50 Cents. Verkoophuis le Amsterdam Schagen, W. A. Hazeu Alkmaar, J. Bronger GzEnkhuizen, J. Rienderhoff Gz.; Haarlem. P. Karthaus en de wed. de Lang van EkHoorn, Broesse DijkhoflzKoog aan de Zaan, H. de JagerMedemblik, K. H. Ideman Monnikendam, K. S[otNieuwediep, Carcl A. J. v. RoozendaalPurmerende, S. Veen; Zaandam, H. G. van Aken. En de bekende Depots in andere plaatsen.

Schager Courant | 1887 | | pagina 3