VOLKSVOORDRACHT Het Koningsfeest te Kolhorn. Reeds vroeg in den morgen van den 19en dezer had dit dorp een feeste lijk aanzien. Geen hnis bijna, of de nationale kleuren had men te voorschijn gehaald ea wapperden vroolijk in het frissche ochtendkoeltje. M a r k t b e r i c li t e n. 4.50 1 „i D© Koopman in Oudheden. oproken aangaande de feestelijke viering van 's Vorsten 70sten verjaardag te dezer plaatse, waarbij zij met een gevoel van dankbaarheid er op wezen, hoe in ons klein plaatsje Schaden, door de eendrachtige samenwerking van verschillende onzer plaatsgenooten, deze vieriug op zulk eene inderdaad noemens waardige wijze heeft konnen plaats vinden. Ook wij hopen met hen, dat die Eendracht ons steeds mag blijven bezielen, ook dan wanneer wij geroepen mochten wor den, om van onze gehechtheid aan Vorst en Vaderland door nog andere daden te moeten doen blijken niet alleen, maar ook steeds dan, wanneer onze plaatselijke belangen of onze plaatse lijke eer onze diensten, onze hnlp inroepen. Met het vollen recht meeatn wij te moge getuigen dat .Schagen op waardige wijze 's Konings verjaarfeest heeft herdacht. De 19e Februari was te Barsingerhom, zooals overal, een ongewone Zaterdag. Overal vlaggen en decoiatiëu op overjassen, mantels, j .ponnen, kieltjes en jurkjes, dat spreekt van zeil! De schoolkinderen genoten het eerst van het feest. Zij wer den des voormiddags in de kolfbaan van Groen onthaaid op chocolade, koek en krentebrood, zongen daar met elkander lustig van Koning en Vaderland, vonden veel pret in de grappige vertooning van een mooien tooverlantaarn, hun bezorgd door een zoo bereidwillig inwoner van het dorp, en kregen elk nog een boek- of plaatwerk tot aandenken mee naar huis. Des namiddags werd men aangenaam verrast door het bezoek van een gecostumeerden optocht van eenige burgers van Kol- horn, die heel vroolijk en netjes doortrok, en hier en daar halt hield om een „Wien Neerlands bloed" te doen hooren, waarop dau meestal een glas wijn werd gepresenteerd. Zooals te begrijpen is, kwam voor een poosje, jong en oud over den weg* De aangekondigde openbare bijeenkomst des avonds werd geopend door den Heer Westerman Holstiju met eene hartelijke, krachtige toespraak. Hel zanggezelschap Csecilia gaf eenige feestliederen en de operette „Klaas en Trien" ten beste, en al wie lust had, nam verder deel aan het zingen van bekende volksliederen, die aan de orde kwamen. Ook de talrijke schepen hadden de geliefde driekleur in top. Tusscheu 9 en 10 uur begon het reeds langs de verschil lende wegen recht levendig te worden, want een bijna 150 tal kinderen, feestelijk getooid, en van vlaggen en oranje voorzien, waren op weg naar de school om van daar uit, in optocht door het dorp naar de Kolfbaan van den Heer Kist te gaan, waar „Feestgevierd" zou worden, Die Kolfbaan was al sinds dagen hun Eldorado, hun land van belofte. De Feest commissie, allen leden van „Denk en Doe" had dan ook geene moeite gespaard om de flinke ruimte aldaar in eene feestzaal te herscheppen, zoo prettig van uitzicht voor den vol wassene, zoo overweldigend voor het kinderoog, dat deze laat- sten er „stil" van werden en het vrij lang duurde eer men goed op dr ef kwam. De wanden der zaal waren n. 1. keurig netjes gedrapeerd met vlaggen en groen, terwijl verschillende deviezen en portretten van het Koninklijk gezin de vereischte rustpunten voor het oog aanboden. Verder ontwaardde men aan beide zijden eene etalage van 180 feestgeschenken, schuin op gesteld op rooden achtergrond en daar tusschen door de lom merrijke lanen van een bosch (Tooneel). Als men zich daarbij nog voorstelt de tafels met sierlijk gestapelde koek en bruid suikers, omlijst door de Litographische portretten van het Vor stelijk huis, die ook al, even als een 50 tal boekwerken ten geschenke zouden worden gegeven dan is het te begrijpen dat die honderde kleine oogen zooveel te bezien hadden, dat de monden er tijdelijk van verstomden. Toen eclitèr een paar feestliederen weergalmden en eenige daverende hoera's weerklonken, toen was het ijs gebroken, toen raakten de tongen los en allen genotenwant ook het volwassen publiek was belangrijk. Er werd gezongen, ee.i operette opgevoerd, (door kinderen n. 1grappen uitgehaald, gegeten en chocolade gedronken naar hartelust, zoodat de tijd omvloog. Toen eindelijk de tombola (zonder nieter) In t geheel in een reusachtigen bijenkorf deed veranderen, de eene verras sing de andere opvolgde en eindelijk al dat jonge goedje tegen 4 uur, belast en beladen onder een vroolijk lied huiswaarts toog, toen kon de commissie voldaan terugzien op dit deel harer werkzaamheden. Het was ten volle geslaagd, terwijl niet onvermeld mag blijven de zorg, waarmede de veelvuldige zieke kinderen bedacht werden, die op hun ziekbed niets te kort kwamen, daar de voor hen bestemde speelgoederen, boekge schenken en veisnapenngen afgehaald of thuis gebracht werden. De Kolfbaan kreeg inmiddels eene andere bestemming. Alle inteekenaren op de lijst der feestgaveu n. 1. hadden eene Intro ductie ontvangen om met hunue dames aldaar den avond tees- telijk te komen passeeren. En dat de bemoeiingen van „Denk en Doe" gewaardeerd werden bleek uit de opkomst. De feest zaal was eivol. Het zsnggezlschap „Amicitia" was eeue eereplaals ingeruimd en bij gemis van instrumentale muziek heeft deze vereeniging met hare goed uitgevoerde nummers veel bijgedragen tot de algemeene opgewektheid en de schoonheid van 't geheel. Want menig feestelijk woord werd gehoord en aan toasten op de Le den van ons geliefd Vorstenhuis outbrak het niet. Dronken van allerlei aard werden ten slotte ingesteld, terwijl voor af wisseling een vlug afgespeeld rederijkersstukje het zijne deed om de feestvreugde niet te doeu verflauwen. Toen eindelijk de Voorzitter dezer vergadering het laatste nummer van het rijke programma aankondigde was hetdiep in den nacht. Toch begon men later nog aan een prettig dansje, even lustig of het nog in den vooravond was. Met één woord Het bleef feeste lijk tot het einde en geene dissonanten erstoorden die schoone harmonie. „Denk en Doe* kan met tevredenheid terugzien op het zoo schoon geslaagde feest van 's Konings 70en verjaardag een woord van warmen dank zij ten slotje het deel der leest commissie, die met de regeling en leiding belast was. P. S. Nog dient vermeld te worden, dat door den heer Jb. Smit initiatief genomen was tot samenstelling van een gecostumeerden optocht. Aan dit plan werd gevolg gegeven, en in bonte rij, onder commando van L Bood, met vliegend vaandel en slaanden trom, heeft deze een marsch gemaakt door de geheele gemeente, hunne complimenten aanbiedende bij Burgemeester, Wethouders, Dijkgraaf, Dokter en andere inge zetenen, waarvan enkelen op klinkende wijze van hunue inge nomenheid blijk gaven. Bij gelegenheid van 's Konings 70en verjaarfeest, heeft onder de hehoeftigen te Callautsoog een ruime uitdeeling plaats gehad van meel eu spek, voortspruitende uit eene milde gift van f 100.door een onbekenden weldoener tot dat doel ge schonken. Toezegging van beroep naar de Hervorm, gemeente Sint Maarten c. a. is uitgebracht op den Eerw. Heer Lauerman, predikant te Berkenwoude. Ingezonden Ten einde alle voor mij onaangename veronderstellingen te voorkomen en als nadere opheldering mijner advertentie in de Schager Courant van Woensdag 16 Febr. 11. waarin ik bekend maakte dat de Harmoniekapel van Schagen geweigerd heeft bij die gelegenheid mede te werken, door welke uitdrukking de kapel zich gekrenkt heeft gevoeld alsof voor die weigering geene goede redenen bestonden, verklaart de oudergeteekende gaarne dat hij deze. uitdrukking zonder eenige lijledoeling heeft ge bezigd, zooals de kapel deze heeft opgevat, en geenszins met opzet, om haar te beleedigen, terwijl hij zich integendeel over tuigd houd van de gewaardeerde welwillendheid der Harmonie kapel ook ten zijnen opzichte zoo dikwijls ondervonden, welke ook door hem steeds op hoogen prijs wordt gesteld. CORNs. KOS Pz., firma A. Knikker. Het ligt wel geheel buiten allen twijfe,l dat alhier niet iedereen het zijne heeft gedaan om het feest op 's Konings verjaardag zooveel mogelijk op te luisteren; alzoo zal iedereen voor zich zeiven daarvan de dankbare herinnering bij zich wegdragen, maar één ding ligt mij op 't hart en dat is, bij deze mijnen openlijken dank te betuigen aan het publiek, dat tijdens de Nationale—Volksvoorstelling, avonds ten getale van plus-minus 550 meuschen, zich in de zaal vertegenwoordigde, iets wat waarschijnlijk nog nooit is gebeurd, zoolang de fooneel- zaa.1 bestaat, voor zijne welwillende oplettendheid tijdens het speJ, voor de Algemeene orde en netheid van het publiek, en ook voor zijne bescheidenheid tegenover de bedienden. Wel deed het mij leed dat ik nog zoo velen den toegang moest weigeren, maar het was mij niet mogelijk meer staan plaatsen zelfs te geven, daar het alreeds eene dichte massa was, in de geheele zaal. Is dit de eerste maal geweest, dat zulk eene onderneming, door mij voor het volk heeft plaats gehad, Ik beloof u plech tig bij deze, onder de dankbare herinnering aan u allen, dat mocht zich de gelegenheid weder eens voordoen, door mij op dezelfde wijze zulk eene onderneming voor u allen wederom zal plaats hebben, om voor weinig geld veel tc genieten. CORN. KOS Pz. Firma A. Knikker. mm. si\r\ it, Gemeente Scliagen. Ingeschreven van 19 tot eu met 22 Februari 1887. Geboren: Trijntje, dochter van Aris Droog eu Trijntje Kruit. Elisabeth, dochter van'Cornelis Langerijs en Grietje Bosman. Maartje, dochter van Cornelis Meurs eu Cliristoffelina Kramer. Ondertrouwd, Getrouwd, Overleden: Geene. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 11 18 Februari 1887. Geboren: Neeltje, dochter van Jacob Langerveld en Maartje Sleutel. Neeltje, dochter van Jacob Pool en Grietje Kerkmeer. Elias, zoon van Pieter Ott en Elizabeth Kuiper. Jan, zoon van Jan Jongej.in en Trijntje Smit. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene Overleden: Elbregt Kist, 83 jaar, weduwe van Jan Plevier. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslac ,t van Meindert Groeuewoud en van Maria Kruit. Jan Keete, 46 jaar, echtgenoot van Maartje Brommer. HOORN, 19 Febr. 1887. Aangevoerd. H. L. Rogge f a 3 Tarwe f 7.75 a 8.50 13 Gerst f 5.— 16 Haver f 3.— a 4.— Witte Erwten f 10.50 a 12 7 Groene f 11.50 a 13 i Grauwe f 16.- a 17.- Vale f 14.— a 15 1 Bruine Boonen 1 11.50 a 13.— Gee'e f a Witte f 11 a 12.- f Paarden f 6.— a 7.— Karweizaad f a Mosterdzaad f a Koolzaad f a Paarden f a Koeien f a Hokkelingen f a 56 Kalveren f 4.- a 14.— Springrammen f a Schüpen f a 103 Lammeren f 17.— a 22.- 28 Varkens f 12.— a 17.— 2 Zeugen 30.— a 40.— 70 70 992 5600 Biggen Bokken Geiten Kippen Eenden Koppen Boter, 5.2. lood. H. L. N. Aardappelen KG. Roode Aalbeziën Zwarte KG Kruisbeziën (R.) (Z.) 5.a a a -.90 a a —.65 a a a a 8.50 2.25 -.72, a 2.90 a a a a a 3.— Kipeieren Eendeieren manden Peren Appelen KG. Hazelnoten p. 100 KG. De handel was matig. ALKMAAR, 18 Febr. Aangevoerd: Kleine Kaas, hooi f 29,50 Commissie, hooi f 27- delbare hooi f 27,aangevoerd 139 stapels, wegende 33094 P Ter graanmarkt aangevoerd 505 Hectoliters. Mid- Tarwe f 8a 8 25 Rogge f 5-50 a Gerst f a dito chev. f 4.80 a 5T0 Haver f 3a 3*30 Paardenboonen f a Bruine dito f 10.75 a 11*50 f 12-50 a f a IV itte boonen f Kanarie zaad f rood Mosterdz. f Koolzaad f Karweizaad f - Erwten: Groene f 9 Grauwe f 16 Vale f 11 Witte f - Citroen dito Duiven dito ALKMAAR, 19 Febr. 1887, Aangevoerd. 2 Paarden Koeien en Ossen nucht. Kalveren Ezel Schapen magere Varkens Biggen Bokken en Geiten Kipeieren per 100 Boter per kop ('s middags 12 uur) ALKMAAR, 21 Febr. 1887. Aangevoerd. 4 Koeien en Ossen vette Kalveren Nuchtere Kalveren Schapen vette Varkens per P Magere dito Bok a a a a a a 14— a 18 a 14— a f 85.a 5 65 148 80 112 7 98 56 89 44 f 120 f 4 f f f f f f I 14 13 5 3 3 a a a a a a f 120 25 4 12 a 150 a 15— 21 17 9'— 6 4 82' a -,90 a 135.— a 100.— a 12.— a a .46 - a 17.— a 36 KG. PURMEREND, 22 Febr. 1887. Aangevoerd Kaas. Aangevoerd 67 stapels Kleine en stapel Middelbare. Prijs Kleine f 29.a Middelbare f a per 50 KG. Boter f 1.35 a 1.40 per KG. Vette Runderen f - .62 a .65 per KG. Handel flauw. Vette Kalveren prijshoudend; f .70 a .90 per Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 5.—. a 16.—. Handel stug. Vette Varkens van f --.36 a —.46 per KG. Handel vlug. Schapen handel stug van f' 16 tot f 30. Kipeieren f 2.50 a 3.25, Zwanen f a -, Eendon f a Adrerten tien. Ondergeteekeuden beluigen hij deze hun hartelijkeu Dank voor de ondervonden blijken van deelneming hij het overlijden hunner geliefde Zuster JANNETJE. Schagen, 22 Febr. '87. C. VOLDER, Dw. VOLDER, en G. VOLDER. '$k xb- xb- xb~ xb- xb- xb- xb- xb- xb- xb- xb- xb- X3— *B- xb- xb- xb- xb- xb~ +3- Op den 27 Febr. a. s. hopen mijn geliefde Ou ders P. BOSMAN Az. en M. A. BOSMAN-Stöve J$ hunne 1273-jarige Echtvereeniging te her- denken -at -at -a Hun liefhebbende dochter GEERTRUIDA. Alkmaar, Februari 1887. Getrouwd Job, MI BI e ii WilL I. BLQIM. Schagen, 16 rebluari i887< Hoorn, op VRIJDAG 25 FRBRUAHIISS?, met welwillende medewerking van de HARMONIEKAPEL in het lokaal van den heer C. KOS Pz. PROGRAMMA: JDisssolving* Views door den WelEd. Gestr. Heer de Timmerman, v. d. Helder, en opvoering van het Kluchtspel: Aanvang 's avonds 7 ure.

Schager Courant | 1887 | | pagina 3