IÉ-1 FM WED. H. BEEKMAN, STOUT, Van Vollenhoven's Leidsche troebelen. In de buurt der Van der Werf- straat en Bouwenlouwensteeg waren Dinsdagmiddag de gemoe deren nog geenszins tot bedaren gekomen, want tegen 2 uur had er in de nabijheid, en wel in de Lange Paradijssteeg, (waar het, te oordeelen naar de uitdrukkingen welke men er ook door de vrouwen over de socialisten hoorde bezigen, alles be halve een paradijs gelijkt) een opstootje plaats. Men zeide na melijk, dat in een perceel aldaar, dat werkelijk meer op een vervallen pakhuis dan op een woning geleek, vier socialen ver scholen waren, hetgeen men niet gedoogde, te minder omdat er een bij zou ziju, die den vorigen avond met een Oranje klant had afgerekend, op hardhandiger of gevoeliger wijze dan deze aangenaam was geweest. Gemeente Schagen. Gemeente Barsingcrliorn. Gemeente Wieringerwaard. Gemeente Haringkarspel. Gemeente Hieuwe \ietloip, Marktberichten. Br Commissie tot regeling van het Koningsfeest, alhier gehouden op 19 Febr. j.1. gevoelt zich gedrongen, openlijk haren DANK te be tuigen aan allen, die door hunne milde bijdragen, haar in staat hebben gesteld den 70sten verjaardag van Z. M. den Koningi op zulk een waardige en toch ook recht feestelijke wijze te kunnen doen herdenken. - Bij K. DE VRIES, Turlhaven, Hoorn, zijn allerhandc Soorten van ZAAI- AA11DAPPELM voorhanden, als: Echte Muisjes. Graafjes, Hoodl»ontjesc Blaauwfjes. Rencensclie, Zeeuwsche en Fi'ieselie Jammen en nog meer andere soorten. V.H. Voor de echtheid der Zaai- soorten wordt ingestaan. te Schagen, AMSTERDAM DORDRECHT. Geregeld verbruik in de Hospitalen te PA RIJS en AMWERPEX. Ier uiteinden der stad, eene stoomfabriek van zuivelbereidings- toffen gesticht, die, zij het ook op bescheiden schaal aange- angen, alle gesevens bezit, om, onder zaakkundige leiding, jch uit te bieiden. Aan de zuivelbereiding is meer en meer n de laatste jaren de wetenschap dienstbaar gemaakt. Niet e veiwonderen is het daarom, dat ook aan de hulpmiddelen lie der bereiding van het zuivel ten dienste moeten staan, oortdurend hooger eischen worden gesteld, ten einde de na- uurproducten derwijze te kunnen bereiden, en ze tot een graad an zoodanige volkomenheid te brengen, dat aan de tallooze lachten over slechte kwaliteit en onvastheid in de vervaar- liging zoo mogelijk een einde wordt gemaakt. Het is daarom ooral, dat wij met vreugde deze nieuwe poging van de hee- en dr. Graeff Co„ tot welke fiirma een gediplomeerd che- aicus behoort, begroeten, als een schrede te meer op den reg van vooruitgang op het gebied onzer zuivelbereiding, die 10e sterk de concurrentie zich ook doet gevoelen, toch haren «eden naam nog niet verloren heeft en met behulp van de ele mannen van naam, waarop ons land op landbouwgebied •ijzen kan, ongetwijfeld dien geheel herwinnen, ja wellicht erhoogen zal. Herhaeldelijk, nog bijna dagelijks, ontvangt Anton Kabe- lar bewijzen, dat zijn medeburgers, in den Haag en elders, ijn flinke daad van 19 Februari op hoogen prijs stellen en em er zeer dankbaar voor zijn. Verscheidene uitgevers van jdschriften hebben hem aanbiedingen gedaan om zijn portret an het belangstellende publiek te kunnen leveren. Nu heeft Labelaar weder een schrijven van eenige ingezetenen van Maas luis ontvangen van den volgenden inhoud: Moedige Kabelaar Eenige ingezetenen van Maassluis gevoelen zich gedrongen, 1 een woord van dank en hulde te brengen voor uw opofferen - len moed op Zaterdag 19 Februari jl. Door uw manmoedig gedrag is toch Neerland's hope en Hoogstdeszelfs Moeder van een groot gevaar gered en is onze geëerbiedigde Vorst voor een zware ramp bewaard. Leve Kabelaar 1 Namens genoemde ingezetenen, N. Hoogerwerke. Maassluis, 28 Fedr. 1887. Er moest dus nu met hem worden afgerekend. Weldra was de politie echter tegenwoordig om deze toepassing der lyuchwet te verhinderen, en het bewuste huis, waarsan reeds vroeger de ruiten waren ingeworpen, te beschermen. Ook zag men een beschonken persoon in de Paradijssteeg op het dak der woning, bezig met dit af te breken en de pannen er van op straat te werpen. Niettegenstaande het angstgeschrei der zich alleen in de woning bevindende huisvrouw en de drin gende vertosgen der omstanders, ging de woesteling met zijn vernielingswerk voort, totdat het een daar passeerend heer ge lukte hem van boven te doen komen. Maandag liepen er ook in de buitengemeenten geruchten, dat de socialisten, die buiten Leiden wonen, 's avonds van de Oranje-klanten bezoek zouden ontvangen. - Ook daar waren maatregelen genomen. De burgemeesters waren met politie op hun post en op de singels werd gepatrouilleerd. Circa halfnegeu kwam langs de Heerenbrug de eerste oploop. De heer Paimentier, die als bur gemeester van Leiderdorp optrad, posteerde zich op de brug en wist aan de voorhoede te beduiden, dat hij hen niet kon toelaten. Met een „Leve de Burgemeester van Leiderdorp" werd de terugtocht aangenomen. Later werden op het hetzelfde punt nog invasies oftewel invallen beproefd, maar eveneens teruggezonden. Buiten de Plantage en de Zijlpoort stonden huzaren gereed. Blijkens een proclamatie van den burgemeester van Leiden, aan wiens kalm en bezadigd optreden alledof wordt toegezwaaid, zijn samenscholingen of bijeenkomsten van meer dan vijf per sonen op de openbare straat verboden. Men verhaalt, dat in de Looierstraat zich een bende ver toonde voor de woning van ecu aldaar wonenden socialist. Deze hing daarop terstond het portret van Z. M. den Koning voor de glazen, dat door hem en zijn vrouw, ieder met een lichtje in de haud, werd bijgelicht. Dit was echter niet voldoende. De man moest op verlangen der menigte naar buiten komen, een liedje ter eere van den Koning zingen en een „Leve de Koning!* aanheffen, waaraan door hem voldaan werd. Hier- meden was het volk tevreden. Zes als socialist bekend staande of als zoodanig aangeduid wordende personen, zijn reeds naar elders verhuisd. De man, die Dinsdag de dakpannen vati een woning wierp, verbrijzelde Woensdagavond in een woning in de Van der M erlstraat de gl.asruiten, drong het huis binnen, en haalde ecu schilderij weg. Hij werd terstond in hechtenis genomen. W oensd igavond verzamelde zich, niettegenstaande samenscholin gen bij publicatiën verboden zijn, weer een menigte op de Haar lemmerstraat. De patrouilles cavalerie werden herhaaldelijk door eenige straatjougens uitgejouwd. Eindelijk zagen deze patrouilles zich genoodzaakt op de menigte in te rijden, waardoor menigeen in «■en voor hem onaangename aanrakiug met de sabels der cava leristen kennis maakte. Een 4-tal personen is gearresteerd. Verwondingen van ernstigen aard hebben echter niet plaats gehad. Tegen één nur verkreeg de straat weer een rustig aan zien, zoodat de militaire macht kon inrukken. Van gisteren bericht men dat het te Leiden weer rustig is. Het verbod van samenscholingen of bijeenkomsten van meer dan vijf personen op de openbare straat, is weer ingetrokken. Haarlemsche Troeblen. Tusschen 9 en 10 nur Dinsdagavond heeft een troep jon gens voorzien van de vaderlandsche vlag, bij eenige bekende sociaal-democraten, als ook in een paar tapperijen, ruiten inge worpen terwijl mede in een banketbakkerswinkel in de Jansstraat een groote glasruit werd verbrijzeld. De politie was den ganschen avond op de been, teneinde de wanordelijkheden zooveel mogelijk tegen te gaan. Omstreeks tien uur zag de politie zich verplicht een 30-jarig man te arresteeren. Bij onderzoek bleek dal deze een tamelijk groot stuk steenkool bij zich had. De groep, welke zich een paar uren door de s tad al juichende had voortbewogen, ging langzamerhand uiteen, terwijl ongeveer elf uur de nieuwsgierigen in de Fraukestraat en haar omgeving gaandeweg waren heenge gaan en de vertooning hiermede als geëindigd kon worden be schouwd. Thans schijnen te Haarlem de anti-socialistische oploopen reeds een einde genomen te hebben. BVBGEBLUKE STAM). Ingeschreven van 2 4 Maart 1887. Geboren: Huiberta, dochter van Nan Spaans en Aaltje van Voorst. Willem Barend, zoon van Corstiaan den Hartog en Maartje de Haan. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Jan Bakker en Trijntje Dekker. OverledenGeene. Ingeschreven van 1 28 Februari 1887. Geboren Jan, zoon Van Jacob Lampert en Engelina den Hartog. Trijntje, dochter van Pieter Mars en Guurtje Keesman. Gerrit, zoon van Gerrit Bakker en Immetje Fraai. Klaas, zoon van Jan van Dompselaar en Maartje Kooij. Cornelia, dochter van Jan Koning en Hilletje Sloot. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. OverledenKlaas Haringhuizen, 57 jaar, echtgenoot van Grietje de Vries. Antje Herman, 2 jaar, kind van Cornelis Herman en Maartje Heijblok. Trijntje Mars, 4 dagen, kind van Pieter Mars en Guurtje Keesman. Dieuwertje Pronk, 41 jaar, echtgenoote van Meijeit Schenk. Een levenloos aangegeven kind van Marinus van de Klooster cn Johanua Pruimboom. Gerrit Bruin, 3 weken, kind van Teunis Bruin en Niesje Thies- sen. Cornelia Oudt, 8 maanden, kind van Willem Öudt en Trijntje Roggeveen. Dirk Bronder, 85 jaar, weduwnaar van Maartje de Boer. Jan Liefhebber, 20 maanden, kind van Klaas Liethebber en Grietje Oom. Dirk Simon Eriks, 8 jaar. kind van Arie Eriks en Grietje Smit, beide overleden. Ingeschreven van 1 28 Februari 1887. Geboren Jannetje, dochter van Klaas Kossen en Grietje Wijn. Neeltje, dochter van Simon Ludeke en Dieuwertje Kooij. Wijbrand, zoon van Jan Corneliszoon Kaan en Maartje Schermerhom. Ondertrouwd Dirk Koster en Anne Molenaar. Getrouwd Geene. Overleden Hendrika Mpria Margaretha Louisa Koot, 2 jaren. Jacob Raven, 21 maanden. Dirk Winkel, 5 maanden. Ingeschreven van 1 28 Februari 1887. Geboren3 Februari, Pientje, dochter van Cornelis Plak en Susanna van der Stoop. 5 dito, Willem, zoon van Cornelis Smit eu Maartje de Leeuw. 9 dito, Theodorus Gerardus, zoon van Johannes Pronk en Geertje Komen. 11 dito, Johannes, zoon van Evtrt Strop en Guurtje Noordstrand. 16 dito, IJda, dochter van Jacob Agenant en Cornelia Bekker. 22 dito, Hendrik, zoon van Hermanus Bommer en Lijsbeth Kooij. 22 dito, Cornelis, zoon van Fulps Berkhouwer en Grietje Berk- houwer. 27 dito, Thomas en Dirk, zoons van Klaas Leijen en Maartje Schoen. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Overleden: 1 Eebruari, Johannes Kwens, oud 51 jaren, echtgenoot van Maria Kong. 2 dito, Jan de Ruiter, oud 76 jaar, weduwnaar van Leentje Jonker. 6 dito, Pieter Kooij, oud 43 jaar, echigenoot van Jannetje Tjallewal. 12 dito, Jan Fraai, oud 70 jaar, weduwnaar van Neeltje Smit. 15 dito, Maartje Leijen, oud 16 maanden. 21 dito, Pieter de Jong, oud 10 maanden. 22 dito, Jacob Mak, oud 70 jaar, weduwnaar van Neeltje Glas. 23 dito, Grietje Jonker, oud 72 jaar, echtgenoote van Jacob Fraij. 25 dito, Antje Bommer, oud 2 jaar. Ingeschren van 1 28 Februari 1887. Ondertrouwd eu Getrouwd Geene. Geboren Dieuwertje, dochter van Remmert Swagerman en Maartje Stapel. Maartje, dochter van Klaas Vlugt en Maria Noordstrand. Cornelia Catharina, dochter van Dirk Jacob Ruij- ter en Trijntje Fijnheer. Overleden Trijntje Bier, echtgenoote van Klaas Wit Cz., 32 jaren. SCHAGEN, 3 Maart. 1887. Aangevoerd: 6 Stuks Paarden Veulens Ossen Stieren 8 Gelde Koeien (magere) 12 Idem (vette) 16 9 Kalfkoeien f 110.- a 1 CD 9 Vaarren f a V Graskalveren f a 90 9 Nuchtere Kalveren f 3.50 a 12.— 9 Rammen f a 60 9 Schapen (magere) f 18.- a 26— 9 Idem (vette) f a 900 9 Ovcrhouders f 14— a 24— 9 Lammeren f a 9 Bokken en Geiten f a 40 9 Varkens (magere) f 10.— a 14— 9 Idem (vette) f a 15 9 Biggen f 7.50 a 9.50 20 9 Konijnen f —.15 a —.90 40 9 Kippen f —.50 a 1.25 9 Eenden f a 9 Duiven f a 9 Ganzen f a 9 Zwanen f a 250 Kilogr. Boter f 1.20 a 1.33 160 9 Kaas f —.27» a —.40 4000 Stuks Kip Eieren f 2.25 a 2.75 800 9 Eend-Eieren f 3 50 a 3.50 HOORN, 3 Maart. 1887. Aangevoerd. Kleine Kaas, hoogste prijs f 29.Commissie f 26. Middel bare f aangevoerd 38 stapels, wegende 8905 P. MEDEMBLIK, 2 Maart. 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 25.aangevoerd 5 stapels. Boter 1.10 per P„ Kipeieren f 2.80 a per 100. Adverten tien. Voor Belangstellenden deelt Se Commissie nog mede, dat met inbegrip der subsidie groot ftf95.een totaal van f 0OO was bijeengebracht, waarvan f400 voor de uitdeeling der Feestgaven en f300 ter bestrijding der Volksspelen. De Commissie voornoemd G. LANGENBERG Ph. DE HEER, A. W. VAN KLUIJVE. CHR. PHILIPPONA. S. DE BOER. C. ASJES. Jb. DENIJS. F. G. C. J. HEYLIGERS. J. M. KOELMAN. J. v. d. MAATEN. Jb. STAMMES. C. N. VLAMING. H. B. VOORMAN. J. WINKEL. bericht hare Geachte Begunstigers, dat zij weder heeft ontvan gen, een nieuwe Collectie BMrir Balei. vanaf 13lft Cent de Kol. Op aanvrage worden STALEN aan huis bezorgd. Niet aangezet met Alcohol. f 60.a 250.— i a f a f a f 70.— a 110.— f 140.- a 107.— Smakelijk Ver sterkend Pittig Vit de ii Gekroonde Valk Bekroond te PARIJS, BORDEAUX, MARSEILLE en ANTWERPEN. Hoogste Prijs MELBOURNE 1880. Eere-Diploma N1CE 1848.

Schager Courant | 1887 | | pagina 3