Ifuitenlandsch Meuws. Wordt Vervolgd. G e tneng d V ieu ws gaat en eene leerschool had zijn voor den vakman, die zijne sporen nog in de richting eener rationele fokkerij verdienen moet. De verzameling vet rundvee biedt bovendien voor den koopman eene zeldzaam ruime en schoone keuze aan. Of de te Amsterdam te vormen eerewacht door Z. M. zal aanvaard worden, is nog gansch onzeker. Naar men verzekert, moet Z. M. door het aanbod hoogst erkentelijk zijn, doch vooralsnog niet die mate van gezondheid genieten, om veel te kunnen uitgaau, waardoor de eerewacht eigenlijk min of meer overbodig zou worden. De Zw. Ct- bevat in eene correspondentie uit deu Haag, daaromtrent het vol gende „Z. M. is zeer pijnlijk en kan onmogelijk lang in staande houding blijven. Zelts het zitten gaat vaak met groote piju gepaard. De Amsterdamsche feesten, die zoo veelbelovend zijn, zullen, naar men moet vreezen, hieronder lijden. Het is b. v. zelfs geheel onzeker, of de Koning de groote audiëntie zal kunnen geven, dus nog veel meer twijfelachtig, of hij in het openbaar en bij de gala-voorstellingen zal kunnen ver schijnen. Er zijn gelukkig geen gevaar dreigende verschijnselen; laat ons dus hopen op een spoedig vleugje van beterschap. Mr. J. Kappeyne van de Coppello, die het commandement over de eerewacht zal hebben, zal in deu loop dezer week eene audiëntie bij Z. M. aanvragen, ten einde de eerewacht aan te bieden. Na dit bezoek zal eerst bekend worden, of de aange boden eerewacht al dan niet wordt aanvaard. Voor den dienst bij de infanterie zullen dit jaar in het bijzonder breedgeschouderde manschappen in aanmerking komen, ook al zijn zij niet lang, terwijl allerminst als regel zal gelden militieplichtigen, wier uiterlijk een minder krachtigen lichaams bouw of een minder sterk gestel verraadt, bij dat wapen in te deelen. Van de 11,000 miliciens der lichting van 1887, die in de maand Mei a. s. in dienst zullen treden, zullen 600 voor de zeemilitie worden bestemd en voorts worden ingedeeld bij de infanterie 7695, bij de cavalerie 375, bij de artillerie 2240 en bij het corps genietroepen 160. Een winkelier, tevens socialist, te Oldeberkoop (Friesland), had vóór ongeveer 14 dagen aan eenige polderwerkers bij het Tjongerkanaal voor omstreeks f 250 aan winkelwaren op crediet geleverd. Een paar dagen geleden vernam hij echter tot zijn schrik, dat zijn schuldenaars met de noorderzon waren vertrok ken, en het hem wel niet zal gelukken, zijn gelden in te vor. deren. Toen hij zich deswege bij zijn dorpelingen beklaagde, word hij evenwel uitgelachen over zijnkapitalisme. Dagbl. Brandbrieven De Burgemeester van Zevenhuizen heeft den volgenden brandbrief ontvangen; //Den heer Burgemeester der gemeente Zevenhuizeu bij Gouda, Mijnheer wij nemen de vrijheid u dit te vragen en anders te dwingen, zoo uwe Edele niet wilt mijn heer, wij vragen uw om f 100 en 2 pak burgerkleeding, zoo uw wilt maken, dat het Woensdag 23 Maart niet op bestem der plaats Ommerschans is, maken wij Dessersie en zullen pogen uw Boerderij met het geheel in brand te krijgen, dus wilt uw goed, zend het dan, anders is het branden, zoo teeke nen wij II. A. Hendnksen, No. 1515 en Diemei No. 1372." De steenfabrikanten in Groningen hebben tegenwoordig geen redun tot ontevredenheid. Zij hebben eenparig den prijs van hun fabriekaat f 1 de 1000 verhoogd, en verzenden vele ladingen naar Pruisen, waar de vraag naar bonte soorten be langrijk is en bovendien nog aanziendelijke koopen gesloten zijn. Krijgen wij aanstaanden zomer oorlog De diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1882 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883 wordt waarschijnlijk verlengd, zoodat deze personen met Mei a. s. nog niet aan den huiselijken haard te wachten zijn. De Kamer moet in dezen nog beslissen. Het Duitsche blad de Berliner Politische Nach- richten juicht dit plan der Nederlandsche Regeering toe, en zegt dat onze Regeering zich tred raagt „als een goed hius- vader, door zich bijtijds voor te bereiden op mogelijke vijan delijke aanvallen." Men make zich voorshands r.og niet te zeer ongerust. Daartoe bestaat nog te weinig grond. De regeeringsvoordracht is slechts een maatregel van voor zichtigheid, waarmede zij zoolang mogelijk heeft gewacht, doch die nu, nu in Europa nog niet alles tot rust is wedergekeerd niet mocht worden uitgesteld, zonder dat de regeering zich zou hebben blootgesteld aan laakbaar verzuim. Als toch wat altijd mogelijk is, maar vooral in een ge spannen Europeeschen toestand als thans aanwezig is, kan voor komen de miliciens van 1882 Mei a. s. werden gepaspor- teerd, en in Juni of Juli een oorlog uitbrak, vóór dat de nieuwe lichting geoefend was, dan zou ons leger op dit oogen blik van zija beste elementen in dal opzicht beroofd zijn en niet alleen aan getal, maar vooral aan oefening te kort schieten. Dit zoo noodig te voorkomen, is de eenige beweegreden voor het regeeringsvoorstel. Gelijk men weet aldus meldt men uit Amsterdam werd einde Januari alhier door eenige suikerplanters uit Brazilië een geldleening gesloten voor den bouw van een paar stoomsuikermolens in 't verre land, en welke leening ongeveer l1/» mill. gedeeltelijk door het Keizerrijk Brazilië werd gega randeerd. Aan dat bericht kan thans worden toegevoegd, dat het maken dezer molens, voor zoover het de ijzer- en metaal werken betreft, is opgedragen aan de Koninklijke Fabriek voor stoom- en andere werktuigen, alhier, tot een bedrag van f 600.000, waarvan voor meer dan 2 ton gouds aan arbeids loon is berekend, zoodat dan gelukkig van de 1000 werklieden dezer fabtrek, die m de beide laatste jaren wegens gebrek aan werk werden ontslagen, dezer dagen, weder 200 aan den slag zijn geraakt. „Ik dank u, goede John!" zeide ik. „Mijn hemel, het is mij, alsof het gisteren geweest is, dat ik u, als een kleinen jongen in mijn oude kar tilde. Herinnert gij het u nog, master Hugh, hoe ik een vers voor mistress en voor miss Annie maakte en gij het dadelijk netjes op papier schreeft?' „Zeker herinner ik mij datGij maakt nu niet meer zooveel verzen, John?" Over John Rudd's gelaat vloog een treurige trek. „Ik geloof, dat het niet meer gaat/ mompelde hij, „en dan, verzen zijn meer voor jong volk dan voor zoo'n ouden kerel als John Rudd. Nu en dan wel is waar, komt mij er nog wel een in het hoofd, maar ik kan alles niet meer onthouden. Ja, wanneer gij altijd dadelijk bij de hand waart.' Daarop, zijne groote handen op de knieën plaatsende en zijn stem tot een zachten, fluisterenden toon latende over slaan, voegde hij er nog bij „Heb ik nooit het gedicht voor u opgezegd, hetwelk ik maakte, toen men u er van beschuldigde, den inspecteur ver moord te hebben?' Ik zag mijn oom in zijn stoel oprijzen en doodsbleek worden, terwijl zijn pijp bijna uit zijn mond viel. „Spreken wij daarover nu niet, John!" riep ik snel uit, „liever over wat anders, wat aangenamer is!" „Ook goed, master Hugh,' antwoordde de dichter. „Wilt gij het laatste nieuws hooren?' Ik knikte bevestigend en hij ging voort: „De jongeheer zal morgen met zijn beminde van Londen terugkeeren." „Hoe weet gij dat riep ik uit, tot over de slapen blozende, overtuigd, dat aller oogen eensklaps op mij gericht waren. „Ik bracht een grooten koffer naar het heerenhuis, master Hugh, geadresseerd aan de jonge miss, en toen ik in de keuken was en met den ouden kok een glas wijn dronk, toen vertelde hij mij, dat er een brief gekomen was, die den terugkeer van beiden had gemeld. Zoo is het.' Hij wist niet, welk eene kwelling hij mij veroorzaakte; elk zijner woorden ging mij door het hart. Wederom deed ik eene poging om het gesprek op een ander onderwerp te brengen, en dat gelukte mij ook, maar ofschoon de goede man nog over het een en ander praatte, ik dacht toch alleen nog maar aan dat eene aan de terugkomst van het bruidspaar! De berichten uit Rusland zijn nog steeds niet van gerust stellenden aard. Uit Berlijn wordt thans weder aan de Stan dard getelegrafeerd, dat de luitenant Croch, hoofd der poli- te Warschau, plotseling ovei leden is. Het gerucht loopt, dat hij door de nihilisten is vermoord. Ook moeten de hoofden van het politiekorps te Petersburg brieven ontvangen hebben, waarin zij met den dood bedreigd worden, wanneer de arresta ties van nihilisten blijven voortduren. De Petersburger politie meent het hoofdkwartier der nihi listen ontdekt te hebben of althans dat van de bedrijvers van het komplot van 13 Maart. Te Parcomenon, op 12 kilometers van de hoofdstad, aan den Finlandsehen spoorweg, is een huis ontdekt, dat bewoond wordt door een vroedvrouw en waar zekere hoeveelheid ontplofbare stoffen en werktuigen gevonden zijn. De vroedvrouw is gearresteerd. De gebeurtenissen der laatste dagen zijn ook oorzaak, dat er over gedacht wordt scherper maatregelen tegenover de bladen te nemen. Men zou namelijk aan geen der Russische bladen, uitgenomen het regeeringsorgaan, een enkel buitenlandsch blad meer afgeven, dan nadat zij door de censuur streng onder zocht zijn, hetgeen twaalf uur vertraging in de bezorging van buitenlandsche bladen zou veroorzaken. Tot dusver bestond de censuur op buitenlandsche couranten in Rusland alleen voor de exemplaren, die aan particulieren, bezorgd werden. De redacties der Russische bladen als ook de hoogwaardigheidbekleeders hadden het recht de vreemde bladen te ontvangen, zonder dat zij de censuur gepasseerd waren. De laatste berichten uit St. Petersburg geven nog eeni<* nieuws over den aanslag tegen het leven van den Czaar. Twee en drie, in het bezit van ontploffingsmachinen bevon den jongelieden, zijn bijna nog kinderen en de derde is eerst 24 jaar oud. Voor zijn komst aan de hoogeschool woonde deze laatste te Kazan en had reeds daar de aandacht der politie tot zich getrokken door zijn revolutionnaire ideeën en rede voeringen. Na zijne arrestatie den 13den Maart werd hij voor den minister van biunenUnsche zaken, graaf Tolstoï, gebracht en over het doel der sanenzwesrders ondervraagd wordende antwoorde hij „Wat wij willen, dat is onze souvereinen ver moordenkoningen en keizer." Het onderzoek heeft ten dui delijkste de doodelijkste werking van het vergif der kogels aan getoond, dat de bommen bevatten; een der scheikundigen, die een der kogels met een vochtige hand had aangeraakt, werd plotseling ziek, zoodat men voor zijn leven vreest. Omtrent de Russische woelingen meldt het Berliner Tageblatt van Dinsdag 29 Maart, het volgende: „Onder de firma „Vrije Boud" heeft zich in Rusland een nieuw geheim genootschap gevormd, m-t het doel, het despotismus van den Czaar te bestrijden en Rusland op politiek zoowel als op maatschappelijk gebied vrij te maken. Het programma van dit Bond is, naar de Weeuer bladen mee- deelen, even omvangrijk als onduidelijk, en verklaart overigens openbaar verzet en geweldadige aanvallen tegen de tegenwoor dige regeering voor geoorloofd. Volgens het programma kan zoowel de Keizer als ook een door het „Vrije Bond" aan gewezen president Hoofd van Stait worden. De laatste is ver plicht, de door den Staatsraad en Bondsraad aangenomen wetten te bekrachtigen, uit te vaardigen en uit te voeren De staitsraad wordt gekozen bij districtsverkiezingen, den bondsisad bij pro- vincialeverkiezingen. Deze vereenigingen komen tot stand op grond van een algemeenen stemrecht voor personen van 21 25 jarigen leeftijd; zij maken te zimen de Staatswetten. Daarentegen kiezen de gemeenten, districten en provinciën zelfstandig. In het bijzonder verlangt het „Vrije Bond" de verwaarborging van de algemeene menschehjke rechten en dtt buft-rlijke" vrijheid, o. a. vrijheid van geweten, vrijheid u spreken, vrijheid van pers vrijheid voor vergaderingen, tastbaarheid van persoonlijk- en huis recht, verder op soci^u politiek gebied de verzorging der kinderen, zieken, geWond en grijsaards, de beperking van den dagelijkschen arbeidstijd de Invoering van scheids-gerechten tusschen werkgevers Jen' werklieden, hit bouwen van woonhuizen voor arbeiderslever, deeling der staatsl iederen onder arme boeren, enz. Deze sociaal politieke eischen zijn opmerkenswaardig. Het is niet te ontkennen, dat ingevolge belastingwetten en toltarieven en daardoor verminderden uitvoer van grar.en de toestand van verschillende streken in Rusland dermate i8 „.j,. teruit gegaan, dat daardoor de politieke ontevredenheid aaa. zienlijk is toegenomen. Mocht Rusland al niet dadelijk voq, een politieke omwenteling staan, toch heeft het in ieder gevj socialistische woelingen en onlusten te vreezen en daardoor zj de opmerkzaamheid der russische regeeringskringen wel gedwon. gen worden zich meer en meer te richten op de binneuland- sche aangelegenheden. Men schrijft uit Roermond aan de N. R. Ct.: Heden waien wij in de gelegenheid een zeer zeldzaam en n0? onverklaarbaar natuurverschijnsel te zien, nl. een rattenkoning van het soort Mus decumanus. Vijf dezer dieren zijn met de staarten, die door elkander gevlochten en vergroeid zijn, te zaaien verbonden in lief en leed. Dit exemplaar is bijna volwassen. De rattenkoning kan uit den aard der zaak niet loopen en zelf voor zjjn voeding zorgen, zoodat hij stil op zijn nest blijft en door andere dieren wordt gevoed. 1 Alhoowel zeldzaam voorkomende, zijn toch gevallen bekend 8 waarbij tot 30 stuks toe vergroeid waren. b Onze rattenkoning is opgezonden naar het museum van natuurl. historie te Leiden. I In een herberg te Borgiiorst, in Westfalen, wordt nog he den ten dage een oud blauw briefcouvert zorgvuldig bewaard Voor ongeveer 40 jaar kwam de brief, waarvan dat couvert tot omslag diende, uit Berlijn te Borghorst aan, aan het adres van de gemeenten Borghorst en Burgsteinfurt. Noch de burgemeester van de eene, noch die van de andere gemeente wilde echter de f] 23 grosschen port betalen, en de brief ware zeker teruggezonden, 1 had niet ten lange leste een in de herberg aanwezig gezelschap hst verschuldigde port beschikbaar gesteld. En wat hield nudtze brief in. De door Koning Frederik Wilhelm IV toegestane con cessie van den ontworpen straatweg van Munster naar Glaner- brücken, eene onderneming, voor beide gemeenten van het hoogste belang. Dit was een uitkomst.' De milde bezoekers werden be zongen als redders van het vaderland en de briefomslag werd den waard overhandigd, die hem tot nu toe getrouw bewaart, als een middel tot reclame voor zijne nog steeds bloeiende nering. In Oldenburg en Oost Friesland geeft de aanleg van spoor- wegen van secundaire en van zijdelingsche aansluitlijnen, meer en meer aanleiding, dat daarvan gebruik wordt gemaakt om zand- en veengronden te verbetoren door raiddel van bedekking met de vruchtbare Dollard- en andere klei. Er zijn landbouwers, die iu den jongsten winter tot 25,000 mark toe voor dusdanige land- verbetering hebben uitgegeven. Men rekent daar, dat, om eene m kleilaag van 10 contimeter op het land te brengen, per hectare eene uigave van 1300 mark wordt vereischt. I Te Berlijn kwam dezer dagen een zwaarlijvig heer bij een chirurgijn en wees hem op een groote dubbele draad, die bij lies aan de linkerzijde van het lichaam uit het vleesch hing. De dokter gaf als zijne moening te kennen, dat dit zonderlinge feit moeilijk anders kon worden verklaard dan door aan te nemen dat een naald, waaraan de draad bevestigd was, hem in het lijf mj gedrongen. De patiënt wist zich daarvan niets te herinneren, maar besloot den geneesheer verlof te geven tot een operatie. Daartoe j werd overgegaan en spoedig kwam een groote naainaald voorden dag. De wonde was dra geheeld. Had de patiënt zich niet in zulk een dikke vetlaag mogen verheugen, dan zou de naald waarschijn lijk in het buikvlies gedrongen zijn en het leven van den mm had gevaar geloopen. Corpulentie is dus niet altijd nadeelig- Eenige jaren geleden werd een olifant gezonden naar en" verwijderd district in Indië, om daar behulpzaam te zjjn bjj I"' dragen van balken. Do eigenaar van den olifant, die den kornak van oneerlijkheid verdacht, schreef een brief aan de vrouw w« een zendeling, op wiens erf do olifant zou logeeren, waarin bij, haar vroeg toe te zien, dat de knecht geen rijst stal, die het ói-1' tot voeding kreeg. De dame kreeg spoedig achterdocht en onder- hield den man over zijn oneerlijkheid. Denkt gij, dat ik mijn kind zou besteion vroeg de man De olifant stond daarbij en scheen te verstaan wat de zeidewant plotseling sloeg hij zijn slurf om deu man heeo, gooide hem op den grond, opende den linnen gordel, die, hij jj® j zjjn midden droeg, en daaruit viel een groote hoeveelheid r5!' die de man van zijn „kind" gestolen had. Een merkwaardige wedren maakte een Jockey te Calif*" I nië, Jack Povers genaamd. Hij had de weddenschap aange?11" op paarden van zuiver Californisch ras, 150 Kngelsche miP achter elkander, in 8 uur alteleggen. Hij heeft de weddenschap I gewonnen en legde zelis den weg in 6 uur 43 minuten af- *jj I gebruikte daartoe 24 paarden. De eerste 60 mijlen, legde hij 2 uur 36 minuten af en gebruikte geen der paarden langer <j i vier mijlen bij sprong dan uit bet zadel, liep een paar secood» l op en neder om zich wat nitterekken en sprong dan op hetP sche paard. Zoo ging het 130 mijlen ver. Toon werd hij plo"ell°» duizelig, koD niet meer te paard blijven zitten, klaagde buikpijn en begon bloed te spuwen. De weddenschappen teff hem stegen tot 10.000 pond, maar zo .dorling was het, dat M toen weder frisch en gezoud werd. De schelm had geen gespuwd, maar alleen een kleine blaas met geitenbloed of deauxwyn in den mond stuk gebeten, om tot het wedden em op te wekken. Zoo won hij 10.000 pond en stelde toe" nog eens denzelfden weg op paarden van Engelsch ras, >n afteleggen. Er waren echter geen liefhebbers meer. TaSLif^r3v„Ue°::aa.d9? onderzeeschen telegraaflij Ha nuKHkn! TttU «en onaerzeescaoQ teiegr i j j van ^avarino, hebben de ingenieurs van is eezakt' ol aardkor8t ofde zeebodem ongeveer 2000 is gezakt. Ook op meer andere plaatsen vond men bij P61'1L s-ïti

Schager Courant | 1887 | | pagina 2