TT Wordt Vervolgd. innen In n dsch IM ie uws Gemengd ietnes li I n Eli L IJ E ST.4 I). Gemeente Schagen. Gemeente Zijpe. Gemeente Haringkarspel' K B- - zelve en toen de koningin op 't hoofd, daarbij uitdrukkelijk verklarende, dat zij die aan Gods genade te danken hadden; en zij verplicht waren, naar Gods geboden te leven. In 1862 trad de man op, die later zulk een belangrijken in vloed op den gang der zaken zou uitoefenen, namelijk Otto, graaf van Bismarck. In 1864 had de oorlog met Denemarken plaats, waardoor Sleeswijk en nog twee hertogdommen aan Pruisen en Oostenrijk moesten afgestaan worden. Juist dit was de twistappel, die later tusschen deze beide rijken een feilen strijd deed ontbranden. Wel had men dien in 1865 door 't verdrag van Gastein trachten te voorkomen, maar 't bleek spoedig, dat dit maar een uitstel was. Den 12en Juni 1866 barstte de oorlog uit, des te vreese- lijker, daar hier betrekkelijk stamgenooten tegen elkander streden. Acht dagen vroeger had Wilhelm nog gezegd„ik ben een oud man, bijna 70 jaar oudzou ik nog oorlog voeren P Ik verlang niets meer dan mijn volk, wanneer ik sterf, een land in vrede na te laten, en toch aarzelde de grijsaard geen oogenblik, om het zwaard te trekken, toen dit door de omstandigheden noodzakelijk was. Den 80en Juni verliet de koning Berlijn, om zich naar 't hoofdkwartier te begeven. Den 3den Juli had de vermaarde veldslag bij Königgratz plaats, waarin 't leger der Oostenrijkers totaal werd gesla gen. Zie hier, wat de koning dienaangaande den volgenden dag aan de koningin schreef: „Onbeschrijfelijk was de geestdrift der troepen, toen ze mij zagende officieren kwamen aansnellen, om mijne han den te kussen, en daarna ging 't, onder aanhoudend kanon vuur, altijd verder te midden der juichende soldaten. Zulke oogonblikken moet men beleefd hebben, om ze te begrijpen men vergeet ze nooit 1" De oude koning ontzag zich niet, totdat eindelijk Bismarck zeide„als majoor kan ik uwe majesteit op 't slagveld geen bevelen geven, maar als minister, van wien het Pruisische volk zijn koning zal opeischen, ben ik verplicht, U te smeeken, u niet zoo aan gevaar bloot te stellen." Nu reed de koning zeer langzaam terug, maar dewijl hij zich nog in groot gevaar bevond, richtte Bismarck zich overeind in 't zadel en gaf met den hiel van zijn zware laars zulk een flinken stoot aan 't paard, dat het een sprong deed en weg vloog. De koning verschrikte, maar begreep, waarom de minister zich deze vrijheid had veroorloofd en zweeg, 's Avonds ontmoette hij zijnen zoon, den kroonprins en beiden waren aangedaan, toen zij voor 't eerst hun voet zetten op 't overwonnen Oostenrijk. Met deze slag was ook de strijd beslist. Toch was de tijd van rust voor den ouden koning nog niet aangebroken. Na eenige jaren verademing, gedurende welke hij in Duitschland zelf nog aan vele onaangenaam heden 't hoofd moest bieden en een zware taak te ver vullen had, waarbij zijn getrouwe rechterhand hem trouw ter zijde stond, zou er nog een andere oorlog volgen, bij wel ken al 't vorige slechts kinderspel was. Ik bedoel den oorlog met Frankrijk in 1870. Dit is in onderscheidene boeken van den lateren tijd zoo uitvoerig behandeld en ligt velen nog zoo in 't geheugen, dat ik voor ditmaal hierop niet in alle bizonderheden wil wijzen. Wilhelm bereikte het toppunt zijner glorie, toen hij ook tot keizer werd uitgeroepen. Nog leeft, nog regeert hij. op zij te gaan. /Eerlijk spel, jongensschreeuwde hij, mij opnieuw hoonend aangrijnzende. „Laat dat heertje aan mij alleen over, het schijnt mij toe, dat hij een ferme les in het boksen wil hebben!" De mannen, die bemerkt hadden, dat ik een oogenblik aar zelend de reusachtige gestalte van mijn tegenpartij opnam, barstten in hoonend gelach los. „Ei, ziet hem aan, hij is bang! Hij vertrouwt zich zeiven niet Een oude man, die er in zijn voorkomen beter uitzag dan de anderen, naderde mij nu en fluisterde mij toe: „Zie af van den strijd, master. Hij slaat u zoo plat als een ei, evenals hij het uw voorganger gedaan heeft. Geef liever toe!" Dat besliste. In een oogenblik had ik mijn rok uitgetrokken, wierp mijn hoed op den grond en, de vuisten ballende, hield ik mijn tegenpartij goed in het oog. Deze houding van mij bracht reeds de algemeene stemming een weinig aan mijne zijdeer klonk een zacht gemompel van bijval. De lieden vormden een kring om ons en bereidden zich voor op het komend genot van een echte bokspartij; dat was al te heerlijk! Michael Loo kwam op mij los, doch al dadelijk bemerkte ik, dat hij geen opleiding had gehad; ik bezat dit wel en ofschoon minder korpulent dan hij, zoo bezat ik toch spieren en zenuwen van staal, dank zij mijne geregelde leefwijze en mijn voortdurend verblijf in de open lucht. Het gevolg was gemakkelijk te voorzien. Michael Loo lag spoedig door een flinke slag onder den kin getroffen op den grond; een kame raad tilde hem op en legde zijn bloedend hoofd op zijn knie. „Nu, jongens," zeide ik, „ik denk, dat ik mijn intocht betaald heb, wanneer er evenwel nog een van u mocht meenen, dat het niet genoeg is, dan mag hij opkomen, hij kan ook nog wel wat krijgen Deze toespraak, geheel en al in den geest van mijn tegen partij gesprokeD, voltooide mijn overwinning en werd met luid gelach begroet. Tot mijne verbazing kwamen de lieden naar mij toe en schudden mij de hand. Ook Michael Loo stond met moeite op, naderde mij en stak mij zijn reusachtige hand toe. „Uw hand, master," zeide hij. „Kunt gij mij onder de knie krijgen, dan neemt gij er twee van hen voor uw rekening. Master, gij begrijpt mij; is het waar of niet, jongens? Uw hand, master, gij zijt, hale mij de duivel, de rechte man voor deze plaats Wij schudden elkander de hand en van af dit oogenblik was mijn overwicht verzekerd. In plaats van mijn tegenstander te ontslaan, liet ik hem in zijne betrekking en met den tijd werd hij zelfs mijn rechterhand. Mijn gezag was bevestigd en na dezen dag had ik er niet de minste moeite mede, mijne autoriteit als opzichter der mijn van Gwendowey te bewaren. De 90 jariee man mag zich in de liefde van zijn volk ver heugen, dat trosch op hein is. Nog hoult hij de teugels ia handen. Het nu gevierde "feest, waarbij alle vorsten in en zelfs buiten Europa van hunne belangstelling deden blijken is eenig in de geschiedenis. Moge rust de laatste dagen kenmerken van een zoo lang, maar ook tevens zoo welbesteed leven Deutinchem. F*, v. cl. Velde >Iz- SC HAGEN, 6 April '87. Allerwege en ook hi-T te Sch.igen is men met betrekking tot de „Winter—vermakelijkheden" genaderd tot de eind-uit voeringen der verschillende vereenigingen op velerlei gebied der kunst. Onder die verschillende, uitvoeringen treffen wij ook aan die van Schagen's Mannenkoor, welke (zie achterstaande adv.) haar voor dit seizoen laatste concert zal geven op Zondag, 17 April e. k. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat alsdan ook zal optreden Mej. Lenamie Denijs, welke medede ling door de minnaars van muziek, zee* zeker met ingenomenheid zal wor den begroet. Bracht deze jeugdige Violiste bij vorige concerten ons dik wijls in enthousiasme over haar talentvol en veelbelovend viool spel, sinds haar verblijf »an het Conservatorium te Araster dam, is haar spel nog aan merkelijk in schoonheid en volheid van stieek, zoowel als in kracht van voordracht toegenomen, Verder zal zich bij gelegenheid van dit Concert nog doen hooren de kortelings alhier opgericht Quintet-vereeniging Eu- phonia, welke vereeniging zich alleen beweegt op ins ruinentaal gebied en ten doel heeft de oefening in het maken van kamer muziek. Wat betreft het pngramma voor het Concert, dat zullen wij belangstellenden in een vogend nummer ter kennismaking mededeelen. In de Dinsdag j.1. gehouden vergadering der Schager Harddraverij Vereeniging is o. m. besloten, dit jaar in de maand Augustus wederom eene harddraverij te doen houden, ditmaal voor paarden onder den inan. Verder zijn de aftredende bestuursleden: de hh. C. de Pater en Jb. Groot herkozen, terwijl voor vervanging der beide vacaturen de eene was ontstaan door het overlijden van den Heer Dr. Ensing en de andere door het bedanken van den heer J. van der Maaten, tot bestuursleden werden gekozen: de h.h. J. de Veer en Winkel, terwijl de heeren Heyligers tot president, W. Roggeveen Cz. tot Secretaris en C. Asjses tot Penning meester werden benoemd. Tot Secretaris en Ontvanger van het Algemeen Burger lijk Armbestuur te Barsingerhorn, is benoemd de Heer VV. Kossen, aldaar. Vrijdag j.1. had onder presidium van den Heer K. Breebaart, de eind vergadering plaats van de sedert 1851 be staande vereeniging: „Nut en Gezellig verkeer," te Kolhorn. Met recht kon het een gezellig avondje aeeten, Want ongemerkt werd de halve nacht er aan vastgeknoopt. Het programma was dan ook zoo vol afwissuling, dat niemand der 90 aanwezigen, zoo leden als gasten, aan opbreken dacht. De lezing werd ge houden door den Heer Westfaal Quadecker. Zijn onderwerp was: »Manus de Snorder" van Justus van Maurik. Ver volgens trad de Heer KI. Vries van Winkel op die, m navol ging van Stot-Taij de vergadering eenigen tijd bez;g hield met staaltjes van zijn verwonderlijk, geh ugen. Ongeveer alle aanwezigen n.1. gaven duidelijk verstaanbaar en beurt om beurt een woord op. Deze werden door eenige leden van 't Gezelschap genoteerd. Na afloop daarvan las Vries ze uit 't hoofd, zonder vergissing achter elkander op. Later noemde hij ze nog eens van achter naar voor, en geruimen tijd daarna voor de derde maal, daarbij voor en achter te gelijk beginnende en zoi naar 't midden gaande. Het herhaalde applaus bewees hoe men van 'tonbegrijpelijke en wonderlijke dezer kunst overtuigd w>s. De rest van den avond werd aangevuld met een enkele bij drage, maar in hoofdzaak door de zangnummers van Ainicitia. Het leeuwendeel van den avond voor haar (de Zangvereniging) oestemdzijnde, heettzij zich ook uitmuntend van die taak gekweten. iSrust en luim gaf zij bij afwisseling ten beste. Behalve ten zeer lachverwekkend zangspel van Vasseur in 18de eeuwsch costuum, dat in zes tafereelen afgespeeld werd, kwamen er solo's aan den orde, stukkeu voor orgelstem, een lied waarin gezongen, gefloten, gebromd, gedanst en nog veel meer gedaan werd, maar ook liederen die lot ernst eu nadenken stemden. T en eindelijk de 78-jarige voorzitter, die Vrijdags de ver gadering geopend had deze des Zaterdags sloot, was het met een welgemeend woord van erkentenis aan Amicitia, dat in den laatsten tijd zooveel had bijgedragen zoowel tot gezellig als tot feestelijk samenzijn met een woord van dank aan spreker en bijdragers en met een woord van hoop dat in de toekomst der gelijke vergaderingeu nog meer dan eenmaal door hem geleid mogen worden. Dinsdag 5 April zag men in den Schrinkkaag-polder de eerste drie stuks vee in de weide. Ot zij er blijven zullen??? Op den lsten Paaschdag zal de löde Buitengewone Ver gadering (Uitvoering) van het Kolhorner Gemengde Zangkoor gehouden worden voor de Kunstlievende Leden met hunne dames. (Introductie niet uitgesloten). Het rijk voorziene pro gramma beloott een schoonen avond. Oosthuizen. Onder zeer vele blijken van achting en waardeering, vierde de heer A. van Lienen, onderwijzer aan een der Openbare Scholen in deze gemeente, den 1 April zijn zilveren amblsteest. De Chef van het militiare huis des Konings heeft in dato 2 April aan de militaire autorleitcu te Amsterdam bericht, dat Z. M. de Kouiug, Dinsdag 12 April de hoofdstad zal be zoeken. Verslag der Vergadering van den Raad der gemeente ZI.ÏPE, gehouden op Dinsdag 5 April 1887. Alle leden waren tegenwoordig. Na opening der vergadering werden de notulen gelezen goedgekeurd. Hierop werd den raad het gemeente-verslag over het j 1886 aangeboden, hetwelk men besloot den raadsleden ter ]ezj toe te zenden. Verder was er ingekomen een adres van Mejuffrouw C. y Lorenz, onderwijzeres aan 't Zand, verzoekend eervol ont-V. tegen medio April of l Mei. Met algemeene stemmen werd besloten adressante tegen 1 Mei eervol ontslag te verleenen Door B. en W werd nu medegedeeld dat zij reeds oproeping voor sollicitanten vooi de aanstaande vacature te hadden gedaan, waarop 4 sollicitatiën waren ingekomen, welken door den heer Hoofd-Ouderwijzer en d-n heer School, opziener de volgende voordracht den raad werd aangeboden: 1 Mejuffrouw J. H. Freem van Kockengen. 2 S. M. M. Hoekstra Leeuwarden, en 3 M. C. T. Borman Enkhuizen. Met algemeene stemmen werd raejuffr. Freem benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te 't Zand. Van Gedeputeerde Staten was nog ingekomen een schrijver meldende dat door den Minister van Staat, aangaande de door Ged' St. gedane aanvrage om vernietiging van het politieregletnen'. te Zijpe, was geantwoord, dat er hiervoor geen termen bestondeii en bedoeld reglement dus als goedgekeurd kon worden beschouwd. Bij de nu volgende rondvraag maakt de heer Nobel de op. merking. dat er bij de aanbieding van het gemeente-verslap niet was gesproken van een verslag der School—Commissie. Spr, meende dat dit toch tegelijkertijd den raad moest worden aan geboden en verlangde dienaangaande eenige inlichtingen. Voorz. verklaarde bedoeld verslag nog niet te hebben ont vangen, waarop de heer Nobel in het midden bracht, dat de School-Commissie verplicht was in Maart haar verslag uit te brengen en hij dus hoopte dat dit verzuim ten spoedigste mocht worden hersteld. Ten slotte wijst de heer Nobel er nog op dat verleden jaat o. a. toen met Mei nieuwe leerlingen op school kwamen, was gebleken dat verschi-denen nog niet waren ingeënt .Spr. vraagt, hoe ot het, nu met de vaccine is gesteld en of ten dien op zichte er verbetering is gekomen. Voorz. verklaart dat er pokstof voldoende in voorraad is. Hierna werd de vergadering gesloten. Een sensatie-proces om een erfenis zal eerstdaags in Enge- langd worden gevoerd. Elf jaar geleden werd een vreeselijke moorf gepleegd door een zekeren De Tourville, een Fransch edelman, die een Engelselie dame had getrouwd, met een bruidscbadt van 80.000 p.st. Op den dag van haar huwelijk maakte zij haar echt genoot eenig erfgenaam van haar aanzienlijk vermogen indien— zij eerst kwam te sterven. Voor dil laatste zorgde de waardige echtgenoot wel. Hij stelde een reisje voor in het Tyrolergebergie, en het jonge vrouwtje stemde van harte er in toe. Er werden uitstapjes g-maakt en op zekeren dag wandelden zij alleen ie liet gebergte naast een afgrond eon enkele stoot en De Tourville bezat 80.000 p.st. Doch hoe goed hij ook zijn maatre gelen had genomen, een jager had in de verte den moord zien plegen. De Tourville werd aangeklaagd en tot levenslangen dwangar beid veroordeeld. Toen kwam de vraag, wien behooren die onmetelijke rijkdom- dom nu? De Tourville h,d een zoon uit zijn eerste huwelijk tn de/.e werd algemeen als erfgenaam erkeud. Daar ontvaDgt mei het bericht dat deze zoon in de golf van Napels schipbreuk heeft geleden en het geld werd door de Engelsche regeering in beslag genomen. Dezer digen ontvangt nu de Court of Cbancery een brief waarin de goheele schipbreuk wordt geloochend en de jongs De Tourvill het voornemen te kennen geeft, zijn reehien de erfenis te zullen doen gelden en zijn afkomst te bewijze11 De zaak zal riu geheel opnieuw worden onderzocht en de rech ten van Henri de Tourville worden besproken. Ingeschreven van 2 5 April 1887. u u T ir E 2 T: M St i: F,t bi Ju Hi tei va ja: H er A M kt. aii L de z: T< B; jai Lt fi, jai 10 Geboren Ondertrouwd Getrouwd Overleden Gcene. Ann* Ingeschreven v.n 25 Maart 1 April 1387. Geboren Nicolaas, zoon van Pieter de Waard en Borst. Abraham, zoon van Cornelis van der Sluijs en Gric'J' Voorthuijsen. Pieter, zoon van Cornelis van der Sluis Grietje Voorthuijsen. Hendrik, zoon van Jacob Doorn Maartje Zeeman. Geertje, dochter van Dirk Kouwenberg 01 Antje Schrijver. Ondertrouwd Arend Veeter, timmerman, 24 jaar te Zflf* en Jannetje Broens, zonder beroep, 22 jaar te St. Maarten Getrouwd Pieter Boon, jonkman landman, 29 jaar teTJ en Alida llieresia Smit, jougedochter, zonder beroep, l9 te Zijpe. 7 Overleden Trijntje Pater, 82 jaar, weduwe van Gerot sen. V illem Breed, 14 jaar, zoon van Pieter- en Trijnh'jj vers. Jannetje van der Oord 65 jaar, weduwe van Frans rees Lucia de Vries, 64 jaar ongehuwd, dochter van Job»»11* eu Manjtje Toes. Ingeschreven van I 31 Maart 1887. Aahie V?V 4OQMfrt' Cornelis' ^on vat. Pieter LUHe Wit, o« a°' Ai,fje' rïoohter van Gerrit Biesboer en Ant e d "V, b, d't0' TrÜntJe» dochter van Jan van W.lhol H dit0' Jobauna Elizabeth, dochter OudertrouwLMaa't 't^ fJu"e=uuda van He'jSJ Slj»»1' Maart, Jacob Bood, jonkman, oud I r I - 120c le de. T» K H

Schager Courant | 1887 | | pagina 2