Algemeen Nimn- Mie- L De mijn nn Ut. Giirlott. Zondag, 10 April 1887. 31ste Jaargang. Ho. 2079. AMSTERDAMSCHE KRONIEK. JACHT EN VISSCHKRIJ. ONDERWIJS. - Gemeente Sc hagen* Bekendma k i n g e n 81. Wordt Vervolgd. SCHAGËR COURANT Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- 4 Zater dagavond. EU inzending tot *a middags 12 ure, worden ADVER- 1' EN TIEN in het eeratuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STOKKEN één dag vroeger. UitgeverJ. WINKEL. Bureau: SCHA GK Hl, Laan, I>, 5. Prijs per jaar f3.Franco per post f3.00. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENUËN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meerfO.lft Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeester der gemeeute Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van jacht en vischacten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, voor het seizoen 1887/88, ter Secretarie voor de belanghebbenden ter invulling verkrijgbaar zijn, dagelijks, Zon. en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure Schagen, den len April 1887. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. De Burgemeester van Schagen, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat tor Secretarie dezer gemeente, inlichtingen zijn te bekomen omtrent de stukkeu, welke overgelegd moeten worden bij de aanmonstering voor de Haring vitssclie- I'i.j- Schagen, 5 April 1887. De Burgemeester voornoemd, G. LANG EN BERG. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter ken nis van de ingezetenen 1. dat het toelaten van nieuwe leerlingen, op de openbare lagere school aldaar, zal geschieden op den tweeden Mei Roman naar het Engelsch van W. WANNA. Negenentwintigste HoofcLstiils. Mijn leven in Gwendowey verliep kalm en zonder eenige gewichtige gebeurtenis. Ik vond een bescheiden huisvesting bij zekeren Mark Drew, dien ouden man, die mij den welgeraeenden raad gaf, van de bokspartij af te zien; het was een wit ge pleisterd huisje, aan de grens van het moeras gelegen, op tamelijken afstand van het geraas en woelig leven der mijn. Veertien dagen waren er reeds verloopen. Hoe kort de tijd ook was, zoo scheen het mij toe alsol sedert mijn vertrek er reeds een jaar verstreken was; zoo zeer verlangde ik naar eenig bericht van huis. Ik had wel reeds een brief ontvangen, die kwam van Annie. Zij meldde mij daarin, dat thuis alles nog bij het oude was, doch schreef geen enkel woord over Madeline en George Redruth. Ik had dat schrijven ook terstond beant woord en wel op zulk een humoristischen toon als het mogelijk Was; eene zekere schuwheid had mij evenwel weerhouden, dat onderwerp aan te roeren, van hetwelk ik het liefste had gespro ken en waarvan de onderzekerheid mij ten zeerste hinderde. Met betrekking tot de gelegenheid om misschien van andere zijde iets van St. Gurlott te vernemen, was ik zoo van allen verkeer afgesloten, alsof ik op het andere hallrond der aarde leefde. Het dorp, waar ik woonde, geleek op een in het midden *an een onbevaarbaar meer gelegen eiland; de bewoners er van wisten juist zooveel of eerder nog meer van Kamschatka dan yan St. Gurlott. Van geslacht tot geslacht hadden de menschen in deze plaats gewoond en waren hunne kinderen met elkander getrouwd; hun geheele bestaan bewoog zich om de mijn; behalve deze had niets voor hen eenig belang; slechts weinigen hadden wit de zee gezien, ofschoon de kust slechts veertig miilen Verwijderd lag. Do plaats had een kerk— en een schoolgebouw; in de kerk unetionneerde de Referendaris William Stephenson, bekend als »1 ulj" Stephenson de Jagersgeestelijke"; in de school stond «*"e onderwijzeres aan het hoofd, wier kennis ongeveer een graad boven die van hare kweekelingen stond. Billv Stephenson en ziin ambtgenoot hielden eiken Zondag een preek en wel «tn zeer korte; de referendaris was evenwel steeds eene welkome- e verschijning, wanneer hij in de week door de omstreken ed, om zijne herderlijke bezigheden af te doen te doopen, of zieken te bezoeken, want hij verstond voortref- c 'J* buust, met de menschen in hunne taal om te gaan. s gelaarsd en gespoord, steeds gereed voor een jacht op a. s., en alsdan kunnen worden toegelaten de kinderen, geboren in het jaar 1881; 2. dat de, ouders die hunue kinderen wenschen toegelaten te te zien, daarvan aan het Hoofd der School, den Heer Kloeke, kenuis moeten geven, vóór den 25 dezer, met overlegging van geboorte- en vaccine-bewijzen der nieuwe leerlingen 8. dat verzoeken om kosteloos onderwijs voor de nieuwe leerlingen, moeten worden gedaan ter gemeentesecretarie, vóór den 20 dezer. Schagen, den 8en April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Het streven om, in navolging vooral van onze Duitsche naburen, den Goeden Vrijdag een karakter van rust en plechtigen ernst te geven, waardoor hij wat meer van andere dagen onderscheiden zou zijn, begint ook hier ter stede in wijder kring door te dringen. Zooals de tegenwoordige regoling is, heden voor het eerst ingevoerd, zal de Goede Vrijdag voortaan slechts een halve werkdag zijn. Dezen morgen was er bij de Hervormde gemeente Godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk, waar te tien ure Ds. Ten Kate een toepasselijke rede voor de opgekomen hoorders hield. Heden middag wordt er tweede nieuwigheid geen Beurs gehouden, en dezen avond is er weder dienst in tal van kerkgebouwen, terwijl de oude gewoonte dat er geen enkele publieke vermakelijkheid open mag zijn, natuurlijk gehandhaafd blijft. Er zijn wel reeds dikwijls door de directiën van schouwburgen en concertlokalen po vossen of ander wild, of tot beantwoording van een niet al te teedere scherts met zijn lieve dorpmeisjes, was hij bij de be woners zijner gemeente buitengewoon populair, doch deed hij al zeer weinig om ze op de ladder der maatschappelijke be schaving een sport hooger te brengen. Op een Zondag, het was de tweede na mijn aankomst, en ik maakte mij juist gereed om naar de kerk te gaan, zag ik tot mijne niet geringe verbazing, een rijtuig voor mijn deur stilhouden, in hetwelke ik vertrouwde ternauwernood mijn oogen John Rudd en Annie zaten. Slechte tijding vreezende, snelde ik naar buiten en begroette hen. Ik hielp Annie van de tilbury en bemerkte, dat zij er zeer bleek uitzag en beefde. Terwijl nu John Rudd naar de herberg reed om ziju paard daar te stallen, geleidde ik mijn nicht in huis. Zoodra wij alleen waren, barstte zij in een stroom van tra nen uit. .Daar is wat gebeurd J" riep ik uit. .Spreek, Annie, om Godswil, laat mij niet langer in het onzekere. Is er thuis iets voorgevallen p" .Thuis is alles in orde, beste Hugh, deswegens kom ik niet. Ik kom, om u te zeggen dat de trouwdag is bepaald. Zij zul len aanstaanden Woensdag in St. Gurlott getrouwd worden." Ik wist van wie zij sprak, ofschoon zij geen namen genoemd had, en ik was er evenzeer over verbaasd als geërgerd, dat zij in eigen persoon naar Gwendowey was gekomen, om mij dit smartelijk nieuws te brengen. Zij bemerkte, hoe mijn gelaat betrok en riep smeekend uit: .O Hugh, beste Hugh, wees niet boos! Ik moest komen, om het u te zeggen, want ziet het breekt immers mijn hart evengoed als het uwe Verbaasd zag ik haar aan. .Breekt het ook uw hart?" herhaalde ik. .Wat gaat het u nu nog aan?" .Mat het mij aangaat? Allermeest! Master George, ofschoon hij nu met miss Graham zal huwen, hij i» mijn echt genoot foor God." .Dus had ik toch gelijk!" riep ik, «gelijk van den beginne af! O, die schurk. Hij was het, die u van huis weglokte Als zwijgende bekentenis liet zij haar hoofd op de borst zakken. Al mijn toorn tegen haar ontwaakte weder, want of schoon ik die verdenking steeds gekoesterd had, zoo trof nu de zekerheid er van mij toch als een donderslag. Ik keek haar bijna met aischuw aan, toen zij, de handen smeekend tot mij opheffende, voortging: .Goede Hugh, ik beloofde u, op zekeren dag alles te zeg gen en daarom kom ik heden. Ik wachtte er zoolang moge lijk mede. Ik wachtte, hoopte en bad tot God, dat George het niet zoover zou drijven; doch toen ik vernam, dat de trouwdag was bepaald, toen was ik besloten, niet langer te gingen aangewend, om in die voor hen zoo schadelijke bepaling verandering aan te brengen en b. v. hunne etablis sementen een uur later te mogen openstellen, maar tot nog toe hebben zij op die pogingen niet het minste succes gehad. En nu de stedelijke en kerkbesturen juist maatre gelen in de tegenovergestelde richting hebben genomen, is er volstrekt geen zicht meer op de gehoopte wijziging Ik kan overigens niet zeggen dat de Goede Vrijdag, ondanks de 's morgens geopende kerkgebouwen en de 's middags gesloten Beurs, er dezen keer stemmiger of inge togener uitzag dan andere dagen. Het was integendeel zoo woelig op straat, alsof alle Amsterdammers effectenhan delaars of speculanten in pretroleum waren geworden. „Drukke Vrijdag" ware voor dezen achtsten Aprildag passender naam geweest dan .Goede Vrijdag," ofschoon dit mag ik er gelukkig dadelijk bijvoegen de drukte toch ook van uiterst goedigen aard was. Dat de drukte reeds iets feeste lijks heeft, behoef ik er vier dagen vóór den aanvang der groote periode natuurlijk niet bij te zeggende Amsterdamsche atmosfeer is een en al feestlucht, die men naar hartelust met volle teugen inademt en het hart van blijde geestdrift doet kloppen. Vooral op zoo'n heerlijken zonnigeu dag, als waarmede de hemel ons heden begun stigde in dat opzicht een echte Goede Vrijdag. Neen, stem mige ingetogenheid kon ik onder het straatpubliek niet veel opmerken. Wat een ontzaglijke menschenstroom aller wegen, van alle kanten toevloeiend en zich toch naar alle kanten verspreidend, levendig bewegelijk, met die eigen aardige goedgehumeurde gejaagdheid, die ge niet zonder een genoegelijk glimlachje gade kunt slaan. Overvol was het vooral in den omtrek der Plantage, waar infanterie, cavallerie, artillerie en mariniers een prachtige parade hielden ter eere van 's Konings zuster, prinses Sophie, die heden haar 63sten verjaardag viert. Het fraaie militaire schouwspel maakte dezen keer meer dan ooit de kijklustige wachten. Maar eerst ging ik nog eenmaal tot hem en smeekte hem op mijne knieentoen ook dat te vergeefsch was kwam ik tot u." .Gij spreekt," zeide ik op gestrengen toon, .van George Redruth .Ja, van den jongen heer." .Gij hebt een ouderlijk huis om hem verlaten en waart bij hem in Londen .God helpe mij ja." .Waarom hebt gij hem zoolang ontzien?" «Omdat ik het met een heilige eed had beloofd, daar ik tot aan het laatste oogenblik geloofde, dat hij zou goed maken, wat hij misdaan had. Omdat omdat omdat ik met wensehte, dat hem iets kwaads geschiedde omdat ik hem zoo innig heb lief gehad. O Hugh, vergeef het mij, zie mij uiet zoo aan. Gij beloofdej mij iuuners, mij steeds een trouwe broeder te zijn, o wees dat ook nu Hoe zou ik hare smeekingen hebben kunnen weerstaan, hoe zou ik haar in dit oogenblik van mij hebben kunnen stooten Lk wierp inijn masker van gestrengheid af, kuste haar en verzocht haar te gaan zitten. Toen zij mij nu aanzag, smee kend, met tranen in de oogen, toen vervloekte ik den schurk, die haar bedrogen had, maar niet haar, het arme, misleide meisje. Plotseling doorkruiste een gedachte mijn brein en ik vroeg haar .Hebt gij nog een ander uw geheim toevertrouwd? Weet oom er van?" Zij schudde het hoofd. .Niemand dan gij weet er van,* antwoordde zij. .Hoe zou ik het ook een ander kunnen toevertrouwen!?* .Des te beter!* antwoordde ik. .Er is reeds genoeg kwaad uit ontstaan; voor alles ter wereld niet zou ik willen, dat de oude man er iets van vernamHij houdt George Redruth voor onschuldig. God weet, wat hij doen zou, wanneer hij wist dat hij schuldig was, gelijk gij zegt." Vol van gedachten, die door haar biecht bij mij waren opgekomen, liep ik mijn kamer op en neder; eindelijk bleef ik stil staan, keek haar doordringend aan en nam hare hand. .Annie, ik moet alles weten, niet slechts een gedeelte, maar de volle waarheid dan misschien kan ik u helpen. Doch eerst nog iets van den trouwdag, gij zeidet dat die vastgesteld was?* .Ja, Hugh. Daarom kwam ik juist.* .Gij deed daar wel aan,* antwoordde ik. »En zeg mij nu alles.* Zij voldeed hier aan en ik luisterde met diepe ontroering naar hetgeen zij mij opbiechtte. Eenvoudig, onopgesmukt was haar verhaal omtrent alles, wat er geschied was van af den dag, op welken zij het ouderlijke huis was ontvlucht. V

Schager Courant | 1887 | | pagina 1