belangstelling van mijne waarde stadgenooten gaande. Wat schitterden de glinsterende uniformen soms verblindend in de prachtige voorjaarszonWat al mengeling van kleuren in de beweging dier ruiters en mannen van wapenenEn al joeg de wind het stof wat op in wolkjes, die nu en dan iets te dicht bij onze oogen kwamen, hij was toch niet in staat het dartel spel van licht en schaduw te ver storen, dat in staat is iemand al de sneeuwbuien en de donkere dagen van een langen winter voor goed te doen vergeten Ik zal niet zeggen, dat de duizenden, die ik van middag in de Plantage de zoo welgeslaagde parade zag bijwonen, zich rechtstreeks weder naar huis begeven hebben. Daar voor scheen de zon veel te prachtig en was er op straat te veel te zien. Het meerendeel profiteerde van deze uit gezochte gelegenheid, om nog eens een omwegje door de stad te maken, die nu meer en meer een feestelijk aan zien verkrijgt. Sedert het begin dezer week zijn er waarlijk wonderen verricht; ik geloof tenminste dat een wonder boom niet vlugger groeien kan, dan het groen zich hier allerwegen om palen en latwerk slingert. Van uur tot uur kan men nu vorderingen waarnemen en begint het kale houtwerk gestadig aan onder hot sparreloof en vlaggedoek te verdwijnen. De schilden en borden met huldebrengende en feestelijk groetende opschriften, ter eere van den koning of van het vorstelijk gezin aangebracht, zijn ïeeds niet telbaar meerzij vormen als het ware een eenparig „welkom!" uit duizenden monden en harten. En wat dat groen en die vlaggen en schilden en eerebogen óók vor men een krachtig, welsprekend getuigenis van den uitmuntenden geest, die er, ondanks het woelen en stoken van zoogenaamde volksverlichtere, nog steeds onder het volk gevonden wordt. Menig verrassend blijk kan men er hier en daar van waarnemenzoogenaamde kleinigheden, maar die meer gewicht in de schaal leggen dan het breed voerigst pleidooi. Vooral in de volkswijken ziet men daar soms aardige staaltjes van. Zoo passeerde ik gisteren in een der zijstra ten van de Jordaan een levendig hoekje, waar men bezig was de laatste hand te leggen aan een fraaie eerepoort. Maar op eens opperde de man, die met de leiding der werk zaamheden belast was, (wellicht de president van de feest commissie dier buurt) de bedenking, dat de poort, hoe mooi ook uitgevallen, nu toch niet af was. Waarom niet werd er eenigszins teleurgesteld gevraagd. „Wel," was het antwoord, „wat beteekent een eerepoort, als er geen mooi portret van onzen Koning op staat Die opmerking werd op staanden voet door allen beaamd, doch niemand was in 't bezit van het begeerde, evenmin de president als een der andere medewerkenden, Hoe aan zoo'n portret te komen? Eensklaps herinnerde iemand zich, dat hij een pracht-exemplaar van 's Konings beeltenis »een echt schilderij" te koop had zien staan op den stoep van een uitdragerskelder in de buurt. En voor hoeveel luidde de wedervraag des presidenten. Een daalder stond er op, vol gens de zegsman. Nou, daar zal wel wat kwaad geld bij wezen; loop er eens als de blheen en kijk of je het niet voor de helft kunt krijgenIn een ommezien was de afgevaardigde der feestcommissie terug, hijgend en blazend van blijdschap. De helft ging niet, maar voor „tachtig centen" zou de koopman het geven, omdat het voor de eerepoort was. En hoe nu aan de „tachtig centen" te komen? Een collecte? Maar er was reeds zoo dikwijls en zooveel gecollecteerd. Toen trad de vrouw van den presi dent voor het front, om met oud-Bataafsche heldhaftig heid den knoop door te hakken. „Bram," zei ze, haar echtvriend vertrouwelijk op zijn breeden, gekromden rug kloppend, Hwe moesten er ons pinksterpotje maar aan geven, jongenEr is precies tachtig centen in; ga jij ze maar halen, ouwe, en dat mooie portret van Sire koopen hoorWe zullen voor dezen keer maar eens Paasch en Pinksteren gelijk vieren!" En met een goedkeurend lachje over dien kostelijken inval van zijn wijf ging Bram naar zijne residentie, om die aangename opdracht ten uitvoer te brengen. Toen ik van morgen, eer ik naar de parade ging, de straat nog eens doorliep, prijkte Koning Willem IH, in volle glorie boven aan de eereboog tusschen twee reusachtige vlaggen. Zoo is het volk Daarom heeft men ook terecht Volksspelen in het Pro gramma der aanstaande feestweek opgenomen. Woens dag zulleD ze plaats hebben: mastklimmen, touwklim- klimmen, steenworpen, boegsprietloopen, hardloopen, hoog springen, ringsteken, blokhalen, zakloopen, tockruien, en een wedloop met hindernissen, alles onder toezicht van het Nederl. Gymnastiekverbond. Ook voor de jeugd zullen er dien dag in de kinderspeeltuinen allerlei spelletjes en vermakelijkheden te genieten vallen. Voorts den geheelen dag en avond muziekuitvoeringen op verschillende pleinen en niet te vergeten, ten slotte de illuminatie. Woensdag zal de drukste en merkwaardigste dag der geheele feestviering zijn; en daarom laten de verschillende spoorweg-maatschappijen dan ook op dien dag hunne extratreinen loopen, waarmede men nog tot omstreeks nacht naar alle richtingen uit Amsterdam vertrekken kan. Natuurlijk verwachten wij een waren oceaan van bezoekers. En wij zullen ze op waardige wijze ontvangen. Zij kun nen komen. Wij zijn gereed! 8 April '86. Grijsbr-eclit. Mnnenlandsch Nieuws. uitenlaridsch ieuws Viool; e. Klacht en Bede en f. Afscheid, (Solo voor Tenor), beiden uit den bundel, 16 eeuwsche Muziek van Ednard Krein- ser; g. 't Liedeke van 't looze Molenarinnetje (Solo voor Tenor) van Joh J. H. Verhuist; h. Meiplanting (kwartet) van W. H. C. Schmöling; i. Eene Kerk van Richard Holk- a. Ma zurka III van Chopin en b. Bircarollo van L. Spohr, beiden Solo's voor Viool en l. Stem der Zee van Frans Caenen. Woensdag den 6den dezer hield de Heer Hengeveld dis- tricts—veearts te Alkmaar, daartoe uitgenoodigd door de V er- eeniging tot ontwikkeling der landbouw in Hollands Noorder kwartier, te Wognum eene voordracht over de noodzakelijkheid en de vereischten voor een meer doelmatig hoefbeslag. De Heer van Horsen, onderwijzer aan 's rijks veeartsenijschool, lichtte na afloop het gesprokene practisch toe, op de daartoe beschikbaar gestelde pairden. Ruim veertig smeden woonden deze alleszins nuttige en leerzame voordracht bij. De smeden in onzen omtrek maken we opmerkzaam op een dergelijke voordracht, welke deu 13 April te Schagen bij den Heer C. Kos wordt gehonden. De toegang is vrij terwijl er de gelegenheid zal worden gege ven nadere inlichtingen te vragen en over het gesprokene van gedachte te wisselen. Harinscarspel. Hdj bericht dat in sommige couranten de ronde gedaan heeft, als zou door den raad dezer gemeente besloten zijn tot het aangaan eener geldleeniiig groot f 10000, voor den bouw van een dokterswoning te Dirkshorn, is slechts tendeele waar. Besloten is de op de gemeente rustende schuld te conver- teeren en een nieuwe leening te sluiten van f 29000, van welke som een gedeelte bestemd is voor den bouw van een dokterswoning te Dirkshorn. Hoopte men eenige weken geleden spoedig in 't bezit van een eigen geneesheer te zullen komen, die hoop is thans weer vervlogen, daar de geneesheer met wien men in onderhandeling was, niet voor een benoeming in aanmerking weuscht te ko men. Terstond is nu wederom eene oproeping in de dagbladen geplaatst en te hopen is het, dat het gemeentebestuur, dat geen kosten spaart, eindelijk in zijn pogen slage en onze gemeente in 't bezit van een geneesheer komt. Op het gebied der werktuigkunde is door den heer D. SloovesJz. van Winkel eene uitvinding gedaan, welke door heeren Veehouders en hoofdzakelijk voor den kaasmakende stand ongetwijfeld met ingenomenheid wordt begroet. De Heer Slooves heeft namelijk een kunstmatig werktuig uitgevonden, met hetwelke men in staat wordt gesteld, om in een enkel oogenblik een groote stal vee, hetzij paarden of koeien, los te maken, en van welke inrichting de samenstelling zoo eenvoudig is, dat in nood zelfs een kind het vee er mede kan redden, terwijl het tevens zoo is ingericht, dat het niet door kwaad willigen ontijdig in werking kan worden gebracht. Tot de voordeelen van hel aanschaffen dezer Machinale in richting behooren o. ra., nog deze: dat bij poging tot redding van het vee, de redder zelve uiet het minste gevaar loopt, dat het behoud van Paarden of Koeien die zich in het brandende perceel bevinden, verzekerd wordt; dat naar verhouding der voordeelen welke dit werktuig in geval van nood aanbrengt de kosten zeer gering zijn en dat het in elke stal, 't zij groot of klein, kan worden aangebracht. Schagen, 9 April 1887. Kouden wij in ons vorig nummer onzen Lezers nog niet het programma van Euterpe's aanstaand Concert mededeelen, thans zijn wij in gelegenheid belangstellenden er kennis van te laten nemen. Het programma bestaat uit de volgende nummers: a. Jean de Paris, van Boieldieu, voor quintetb. Op Zee van C. C. A. de Vlieghc. Opwaarts van Richard Hol; d. Concert in D. Majeur (1ste gedeelte) van Mozart, Solo voor Ten einde zijne uitvinding dienstbaar te maken aan de be langen van het algemeen, heeft de heer Slooves met de heeren van der Vliet Kelder, insgelijks wonende te Winkel, eene vennootschap aangegaan, om bedoeld werktuig in den handel te'brengen en voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Het tramverkeer wordt in den namiddag van den Woens dag der feestweek te Amstendam gestaakt. Ieder zal dit goed keuren het gevaar voor ongelukken zou anders te groot zijn en de tramconducteurs krijgen thans meteen gelegenheid om mede met hun gezin aan de feestvreugde deel te nemen. De uitvoer van versche en gedroogde groenten uit ons land is in de laatste twintig jaren ontzaglijk vooruitgegaan. Van 1867 tot 1876 was het gemiddeld 6 milioen 'sjaarsenin het laatst verloopen tienjarig tijdperk (1877-1887) is het ge stegen tot ongeveer 72millioen 's jaars Voor het grootste gedeelte worden de groenten naar Engeland verscheept, dat in 1884 9.5 millioen ontving; 41/* millioen nam den weg naar Pruisen, bijna 3 millioen naar België. Deze cijfers toonen hoe belangrijk de tuinbouw zich hier te lande heeft ontwikkeld. Niet weinigen zien in dat bedrijf een uitweg voor den landbouwer, wiens iukomsten door de dalincr der graanprijzen zijn achteruitgaan. Onze warmoeziers dienen evenwel op hun hoede te zijn, daar België ons land met ernstige mededinging bedreigt, en zijn inwoners een zeer opgewekten ondernemingsgeest toonen. Over de Arasterdainsche feesten. De morgengroet (aubade) der kinderen is nu bepaald vastge steld op Vrijdag 15 April te negen uur. Gisteren was het repe titie in het Volkspaleis. Het getal kinderen is 4500. De roeitocht van de roei- en zeilvereeniging. De Amstel' zal best aas uit twee afdeelingen, beide geopend met een stoom boot, waarop een muziekcorps zich zal doen hooren. Een van de eerste sloepen in den stoet, de fraaiste van alle, zal prins Willem I en Marnix aan boord hebben en in eeoige andere zullen plaats nemen: Lodewijk en Hendrik van Nassau, de graaf van Bergen, de graven van Egmond en Hoorne, admiraal Boysot, Lumey en Simon de Rijk, terwijl bekende personen uit den Geuzentijd, als Spiering, Ruychaver en Koppenstok, ook niet vergeten zijn. Woensdag en Donderdag in de feestweek zullen volks- en kinderspelen plaats hebben. De eerste zijn op Woensdag 13 April vastgesteld. Zij worden op twee plaatsen gegeven, op het terrein achter de Haailemmerpoort, bij de gasfabriek, en op het terrein achter het Rijks-museum. Fraaie prijzen worden uitge loofd, zoowel voor de mannen, bij het mast- en touwklimmen, boegsprietloopen, hardloopen, steenwerpen e. a., als voor de jon gens, voor wie het zakloopen, tonkruien, ringsteken, hoogsprin gen e. a. tot Olympischeu wedstrijd is gemaakt. De kinderfeesten hebben Woensdag en Donderdag in de beide speeltuinen plaats, telkens van 10 tot 1 en van 3 tot 6 UQ, den grootsten tuia zullen die vier keeren telkens 800 kij i„ den kleinste 500 kinderen ontvangen worden, zoodai^1 5000 kinderen een pretngen dag kunnen genieten. Jr caroussels en poppenkasten wezen, goochelaars en mtuiek 1(5 lest en best een tombola zonder nieten. In de pnuzeeri)L wordt het jonge volkje ook onthaald. la Het programma der feesten, die in de volgende \msterdam, bij gelegenheid van het verblijf der Koointa familie zullen plaats hebben, is als volgt: Dinsdag 12 April. De extra-trein, waarmede dë Koning familie hier ter stede zal aankomen, vertrekt des middag, k 1 uur 30 uit den Haag en arriveert aau het Centraals;,,' te 2 uur 30. Maandag 18 April, te 6 uur 45 vertrekt het Vorstelijk^ per Rijnspoor naar het Loo. j Woensdag 13 April. Van 10—4 uur: Volksspelen, leiding van de Amsterdamsche Turnvereeniging", buiten 4 Willemspoort en achter het Rijksmuseum. Van 1—4 uur: Gondeloptocht, gegeven rloor de Ainsterilu. sche Roei- en Zeilvereeniging De Amstel". Van 7Y310 uur: Muziekuitvoeringen buiten de Muil. poort, op de Nieuwmarkt, het Jonas Daniël Meyerplein. Ainr^ veld, Damrak, RembraniUsplein, Buiten-Amstel. 810 uur: Bengaalsche verlichting der Oude Kerks-, Mum. Montelbaans- en Westertorens en van de Willemspoort. Ai meene Illuminatie. Donderdag 14 April. Aan 10 4 uur: Roeiwedstrijd q den Amstel, onder leiding der verschillende roeiverecniginSa Van 10 1 uur en 3 6 uur: KinderspelenVfc Kinderspeeltuinen op de Weteringschans en aan de Mamiuita (zie Wosnsdag). Van 1 4 uurMuziekuitvoeringen op het Ferdinati Bolplein en in het Vondelpark. Van 6-8 uur: Muziekuitvoeringen op het Haarlem», plein, de Noodermarkt, het Funen en het Kattenburgerpk 9 uur: Vuurwerken door de Gemeente op het Y en opi» Amstel en Muziekuitvoeringen aldaar van 8 10 uur. Vrijdag 15 April. 9 uur: Aubade (Morgengezang) door 450 kinderen, op den Dam vóór het Paleis onder leiding van in heer Henri F. R. Brandt Buys. De commandanten der dienstdoende schutterijen zijn ar geschreven de schutters, die vroeger in militairen dienst gere zijn, in afzonderlijke compagniën of sectiën in te deelen, opis bij eventueele mobilisatie der schutterijen, dezen terstond im de grenzen kunnen worden gezonden. Iemand, die een een goeden mond schrijft: Te Loosdrecht oefent zekere M. v. d. Akker, wiens ham in 1872, tijdens hij in militairen dienst was, door een sci» werden verbrijzeld, de schrijfkunst uit met behnlp van n mond, en wel zoo, dat tal van personen 't met hun hand» veel slechter doen. De bakkersgezel W. V. te N. had een oud konijn eenige jongen. Op eens ontdekte hij dat al de jongen op« na, spoorloos verdwenen waren. Hij hield nu nauwkeurig 1 wacht en zie daar verscheen een oude rat en haalde 1* een opening in 't achterschit van het konijnenhok, het hf ste jong weg. Hij volgde de rat tot in haar schuilhoek en»« tot zijn groote verbazing de jonge konijntjes levend terug, rat kreeg genade in de oogen van den konijnen-eigenaar, I# h ven werd gespaard, en de jonge konijntjes met demo:- werdeu op een veiliger plaats gebracht. Het garnizoen van Straatsburg is met 3'00 man sterkt, die in de forten en de omgeving der stad zijn i deeld. Met bijzondere gestrengheid wordt Hoorde Duitscheo^ heid in de Rijkslanden opgetreden. Een koffiehuishouder Thionville-straat te Metz gevestigd, is uit de stad gek1-* Voorts heeft de gendarmerie te Colrnar een doofstommen gearresteerd, die uit Frankrijk een aantel caricaturen van 1 keizer van Duitschland had medegebracht Een dezer C:'r> turen was op een vensterluik te Colmar geplakt. Na een J derzoek zijn drie personen in hechtenis genomen onder b-i» diging van beleedigingen, den keizer aangedaan. Verder wordt gemeld, dat huiszoekingen te Altkirch gedaan, bij verschillende personen, die vermoed worden respondentie met de Fansche patriotten-liga te staan. del ijk leest men nog, dat een station-chef te Ribeauviik, zijne betrekking is ontslagen, omdat hij de Marseilla^ gezongen. X Ook heeft de Buitsche regeering bevolen de aandac tigd te houden op de vereenigingen, ten einde warmee' boezem dier vereeuiginren te veel sympathie voor f aan den dag gelegd wordt, deze vereenigingen te oiitbi"1 drie gymnastiekverenigingen in den Elzas is dit reeu' geval. Het nieuwe Italiaansche minisferie-Depretis is 2® heefi reeds den eed in handen des konings afgelegd- De minister president Depretis heeft tevens de lel buitenlandsche staatkunde op zich genomen, terwijl de Crispi en Zar.ardelli, de vertegenwoordigers der bii^cr"' ministers van binnenlandsche zaken en j ustitie zuyn, i De minister van financiën, Magliani, is gebleven, doe nister van oorlog Ricotti, over wiens leiding der kr'K.;) ting tegen de Abessiniërs men zeer ontevreden waS' 15 gen door generaal Bertole-Viale. r, i ^"kdant, de bekende voorstander der aa"' (;i Italië bij het Duitsch-Oostenrijksch verbond, d" p ministerie getreden. Toch zal daardoor verm»edel>J buitenlandsche staatkunde niet worden gewijzigd, v bond niet de beide keizerrijken is reeds seslote", nieuwe Kabinet in dit opzicht voor een voldonge» gesteld.

Schager Courant | 1887 | | pagina 2