Uitsluitend MOUT en HOP. VOLLENHOVEN S BEIERSCH PILSENEK LAGER RAU WER I Co., UitstetaÈ kwaliteit. Zeer lap prijzen. JACHTWATXR. Wed. F. J. Micklinghoff. Echte Emser Pastilles, A. EI 2 Ei, Gemeente Scliagen. Gefabriceerd uit de beste grondstoffen, zonder eenige bijmenging. AMSTERDAM—DORDRECHT. J. Ranke te Schagen. eene prachtige sorteering STALEN, van de nieuwste JAPONSTOFFEN. in pakjes van 1 X. Ons, 21/i X. Ons en 5 X. Ons. uit de Kesseis Bruniien. Verkrijgbaar bij APOTHEKER, SCHAGEN. «aardige aanvallen op personen de goede verstandhouding t^sschen werklieden en werkgevers meer en meer in gevaar k'e'n^ernstig willende medewerken met hen, die onderling ver- rouwen wenschen te handhaven of te herstellen, zoozeer noodig roer den bloei der fabriek en voor het welzijn der fabrieks bevolking geeft te kennen dat de arbeiders, die hunne in- «teminin? met bedoelde persoonlijke aanvallen bewijzen door inet Benuink in betrekking te blijven, voortaan geacht zullen worden te zijn vijanden van orde en rust, vijanden ook van hunne werkgevers, en mitsdien verzocht worden zich binnen den korst mogelijken tijd te voorzien van ander werk, daar an jers ontslag zal volgen. (was get.) R. A. De Mouchy. Dinsdag zijn een vijftal arbeiders, werkzaam aan de weverij T8n Gebr Stork Co. ontslagen. Hun houding bij de betoo- pV van Zondag jl. en hun aansluiting bij den socialist B. sclnjnen daartoe aanleiding te hebben gegeven. Knipsel uit het Indische blad, „de Sumatra-Courant": Mij komt het voor, dat wij moeten kiezen of deelen teru", bf met volle kracht er op in Atjeh verlaten of het ten onder brengen door kracht en geweld, desnoods met Alfoeren, maar het liefst met Hollandsche jongens." Si uitenlandsch Nieuws. Het Fransche ministerie—Goblet is gevallen op de be grooting. De langdurige onderhandelingen tusschen de regee ring en de begrootingscommissie hebben tot geen gunstig resul taat kunnen leiden. De ministrieele crisis heeft veel opzien te Parijs gewekt, omdat men zich afvraagt, wie de opvolgers van de tegenwoor dige ministers zullen zijn. Wie het bestuur thans in handen zal nemen, is nog niet bekend. De president der republiek heeft eerst den voor zitter der Kamer, den heer Floquet, geraadpleegd en deze was van meening, dat eigenlijk Rouvier, de president der begrooting- commissie, welke het kabinet Goblet had laten vallen, zich met het vormen van een nieuw kabinet moest belasten. Mocht men echter in denzelfden geest voortwerken, welke in de laat ste 18 maanden door het bewind aan den dag gelegd was, dan zou De Freicynet de man zijn. Floquet meende, dat de poli tiek van De Freicynet thans voor Frankrijk de meest geschikte was, en dat hiervoor ook eene meerderheid in het Parlement te vinden zou zijn. Later heeft Grévy met den president der Senaat een onder houd gehad, alsook met andere staatslieden. Het doel van Grévy hiermede was niet zoozeer om een minister-president te zoeken, als wel om de opinie te weten uit welke elementen het nieuwe kabinet zou samengesteld moeten worden. Op het Elysée is m> n van oordeel, dat geen der altredende ministers deel moet uit maken van de nieuwe combinatie, generaal Boulanger moet althans uit het nieuwe kabinet geweerd worden. Men spreekt er van, dat De Freycinet zich wel eens met de portefeuille van oorlog kou belasten. Tot behoud van den vrede zou daarvoor wel iets te zeggen wezeneen generaal toch is en blijft vóór alles militair in zijn hart en biedt daarom niet zoo goede waar borgen voor den vrede als eeu burger, maar aan den anderen kant is de vraag of een niet-militair, vooral nu, voor de taak berekend zon zijn. De heer De Freycinet heeft Donderdag op de vraag van President Grevy, of hij geneigd was, eeu nieuw ministerie te vormen, geantwoord, dat hij eerst met de staatkundige man nen van zijn partij in overleg wilde treden. Omtrent de werkstaking in Henegouwen is niet veel nieuws te melden. Over het geheel schijnt de toestand niet beter te worden. De socialist Loor, die in hechtenis genomen is, is drukker-redacteur van de Combat, een blaadje van den verleden jaar veelgenoemden volksmenner Defuisseaux, die zich tegenwoordig, naar men meent, in den omtrek van Bergen schuilhoudt. Ook de uitgever, Paul Coureur, is gevangengezet. Volgens sommigen is bij Loor eene kist met wapenen, buskruit en dynamietpatronen gevonden. Ie Cronfestu heeft men eene spoorwegbrug door middel van dynamietpatronen in de lucht willen doen springen. Gelukkig !s de lont vanzelve uitgedoofd. \olgens een bericht in de Peuple zijn aan het station van naine-Saint-Pierre twee kisten met revolvers in beslag genomen eD, naar men in de Organe de Mons leest, zijn Woensdagavond te Masmes en Frameries huiszoekingen gedaan, o. a. bij de üe voornaamste leden eener coöperatieve Vereeniging. Bij één uuner is een revolver in beslag genomen. ~T Te Serviërs zijn in den nacht van Woensdag op Don- erdag drie door éene lont met elkaar verbonden dynamietpa- ronen bij eene van de deuren der wachtzaal in het Paleis van us 'tie, aldaar door onbekenden nedergelegd, achter elkander jongen, ééne er van met zulk een hevigheid, dat de slag de geheele stad gehoord werd, zoodat vele nieuwsgierigen schoten. Een aantal ruiten van het paleis zijn verbrijzeld, 00 Ter<'ere schade wordt niet gemeld. Men verdiept zich in gissingen naar de drijfveer tot deze daad. Een telegram uit Charleroi, dd. 19 Mei, 8 uur des avonds, j I dat de toestand verergert in het bekken van Charleroi. n talrijke meetings, welke heden gehouden zijn, met name in j te Dampremy, is tot algemeene werkstaking besloten. Te V neemt de gisting toe. Troepen staan tot vertrek gereed. burgerwacht is in de meeste gemeenteu geconsigneerd. Een 04 ron lanciers is uit Namen aangekomen. 2j- ?n Eet oosten van Duitschland, tusschen Zittau en Görlitz, daj1 o ,°enc'a§ JE zulke zware regens gevallen, dat het Neisse- uve A overstroomd, het spoorwegverkeer gestaakt is. De rooming kwam zoo snel, dat verscheidene personen ver- Jtiicn zijno. a. te Dittersbach de predikant met zijne kin- feQ en dienstboden. Gemengd Nieuws. Een gebruik, 't welk dagteekent nit den tijd J van Koning Hendrik VIII, is nog ten hnidigen dage in Engeland in zwang, en wel te Oxford aan de hoogeschool. Bij zonsopgang op 1 Mei vereenigen zich namelijk dan meest alle studenten op een toren, Wolsey's toren genaamd, en zingen daar „Zonsopgang" een bymme indertijd door een monnik vervaardigd. Een overgroot aantal stedelingen verlaat alsdan vroegtijdig het bed, om naar deze plechtigheid te komen luisteren. Tal van zangers en luiste raars begroeten de eerste stralen der Meizon, en klokslag 5 ge woonlijk heffen zij den „Hymnus Eucharicticus" aan. 't Geheel is alweder een bewijs, boe in dezen tijd van nieu wigheid op nieuwigheid, het menschenhart blijft hechten aan een voudige, jaarlijks weêrkeerende plechtigheden. 't Is bekend dat de Duitscher veel geduld heeft voor étalages en andere knutselarijen, maar om eene obelisk te maken van spelden, daar behoort zeker veel geduld toe. Volgens de „Aker Echo der Gegenwart" van 1 Mei heeft de firma Bütenherg Heusoh Co. te Aken op de Jubilé-tentoonstel- ling te Manchester een obelisk geplaatst, bestaande uit niet min der dan zeven millioen spelden met glazen knoppen van verschil lende kleuren. Daarmede zijn allerlei figuren gevormd, o. a. de spreuk: „God save the Queen." Die zeveu millioen gaven gelukkig speldenprikkenop het doek. Te Milaan is een orgel tentoongesteld, geheelvan papier, vervaardigd door een priester en een werkman. Zij hebben patent genomen voor hunne vinding en eene Duitsche firma heeft hun reeds 50.000 lire geboden voor het monopolie. Wie het rijp worden van aardbeziën tot het einde van Augustus wil verschuiven kan daarvoor het volgend middel be proeven, dat in do Allg. Ztg. für Deutsche Land- und Forstwirto aan de hand wordt gedaan. In den gewonen bloeitijd der aard beziën snijde men alle reeds bloeiende loten en bladen vrij kort bij den stengel af, zorg dragende de opkomende loien niet te kwetsen, die dan pas beginnen uit te komen. De planten worden dan, zoo noodig, nog eens gemest en vlijtig begoten. Einde Au gustus of begin September kan men dan rijpe vruchten verwachten en op die wijze twee oogsten van aardbeziën in één zomer ver krijgen. Het volgende jaar echter mogen die planten niet wederom op dezelfde wijze behandeld worden. Men zegt, dat er in Amerika een nieuw gebruik voor do tabaksplant ontdekt is. Naar men beweert moeten de stelen en do afval even goed zijn om papier van te maken als linnen lom pen. Tabaksafval kost, naar Nederl. courant berekend, nog geen f24 pir 1000 K.G., linnen lompen f170 a f190. Er zijn geen kosten van sorteeren bij en het verlies door krimping is slechts zeer gering, tegenover dat van een derde op de lompen. De jaar- lijksche afval van tabak in de Vereenigde Staten wordt geschat op 3.000.000 tot 4.000.000 pond Naar aanleiding der rumoerige tooneeleo bij gelegenheid der opvoering van Richard Wagner's Lohengrin merkt een der Fransche bladen op, dat het niet de eerste maal was, dat dit toonwerk in Frankrijk werd opgevoerd. Het verhaalt daarom trent het volgende: „Het was den 1 September 1870, 's avonds. Na een wanhopig gevecht waren de Franschen gedwongen de vlucht te nemen in Sedan 25 generaals en 15,000 man waren gevallen op het slag veld. De nacht viel en allengs werden de hoogten van Floing, Illy, Givonne, la Moncelle en Balan in duisternis gehuld, terwijl in de verte een reusachtigo vuurkolom ten hemel steeg: dat was Bazeilles. Langs de zijde van Donchery gaf de ondergaande zon een rood achtige tint aan de Maas. Hier en daar hoorde men nog een schot, het laatste schot van den overwonnene. In het bosch van Balan hoorde men het geweervuur van het 3e linie- en het 17e bataljon jagers, de laatsten van het leger, die nog streden. Doch zie, eensklaps verschijnt op de hoogte van Givonne als een spookenstoet in den nacht, het heir der overwinnaars. Aan 't hoofd reed de grijze Wilhelm, gevolgd door zijnen zoon, graaf van Moltke en den ijzeren kanselier. Achter hen de lijfwacht, in hare sombere kurassen. Met moeite kunnen de paarden vooruit tusschen de duizende lijken, in die plassen van bloed. F.en oogenblik is alles stil, doch eensklaps breekt in de dalen, op do bergen, in de bosschen, overal waar slechts een Duitscher is, één zegekreet, één machtig, reusachtig jubelgeroep uit, dat plotseling ophoudt, als de muziek der garde, op den doortocht van den vorst een roerende hymne aanheft, langzaam, droevig, vol godsdienstige poëzie: het gebed uit Richard Wagner's Lohen grin. Eu weer hergalmt het zegegeroep tusschen de duizenden lijken, terwijl in den donkeren nacht Bazeilles nog immer brandt en Balan, Givonne en anderen slechts eenen vuurgloed vertoonen. Twee treinen, te zamen bestaande uit 70 wagons en be laden met 490 paarden, van Gent komende, zijn door Luik ge trokken met bestemming naar Duitschland. Er gaat geen dag om, zeggen de Luiksche binden, zonder dat er paarden naar Duitschland vertrekken. Gekruisigd beeft zich een man te Prebits, (Frankrijk) die van zijn renten leefde en op vrij gevorderden leeftijd was gekomen. Na een kruis te hebben gemaakt, maakte hij er door middel van een verroesten spijker zijn beide voeteQ, over elkander geslagen aan vast en hechtte daarna zijn linkerhand aan een vooraf voor dit doel geslagen kram. In dezen toestand vond zijn familie hem. De man was reeds eenmaal wegens godsdienstwaanzin in een krankzinnigengesticht geplaats bij het uitwasschen der wonden, wat natuurlijk vreeseli)ke pijnen veroorzaakte, heeft hij geen en kelen kreet geslaakt. De roest had zich echter reeds met het bloed vermengd en de ongelukkige krankzinnige stierf korten tijd daarna. Dat Jeanne D' Are nog niet vergeten is, hbhben onlangs de be woners van Orleans bewezen. Bij de bespreking van het feest, baar ter eere te Orleans gevierd, deelt een plaatselijk blad een geschiedenis mede, die niet algemeen bekend is, dat namelijk een avondturierster kort na den dood van Jeanne gebruik maakte van de lichtgeloovigheid der groote menigte en zich voor haar uitgaf. Deze vrouw, die eenigszins op JeaDne D' Are geleek, verklaarde in 1436 dat zij de maagd van Orleans was en dat zij door een wonder was gered, toen zjj den brandstapel beklom. Haar ver zekering vond ingang. Zij overtuigde zelfs de broeders en zusters van Jeanne, die haar werkelijk voor hun zuster hielden. Partij trekkende van de bewondering en halve aanbidding der menigte, sloeg zjj nit haar geleende persoonlijkheid groote sommen en la ter vroeg een voornaam heer uit Lotharingen haar ten huwelijk. Zij kwam later weder eens te Orleans, waar zij zich een ovatie liet brengen, die volgens een oud. nog aanwezig register, de stad op 210 livres kwam te staan, voor dien tijd een zeer aan zienlijke som. De valsche Jeanne ging ook naar Parijs, waar zij nieuwe hulde ontving. Ten laatste werd zij echter ontmas kerd en zij bekende haar bedriegerij. Zij werd te pronk gezet en de woede van het volk kende geen gienzen. B l li G F11L IJ li E STAM D. Ingeschreven van 18 20 Mei 1887. Geboren Maria Johanna, dochter van Dirk Bleeker en Grietje Zuijdam. Adriaan, zoon van Joseph de Jongli en Antje Kieft. Ondertrouwd Gerrit van der Meij, jonkman, oud 31 jaar en Gijsberta van Herwerden, jongedochter, oud 24 jaar, beiden wonende te Schagen. Getrouwd r. Geene. Overleden Adrerlenlïèn. i p————— Op den 8en Mei overleed te Amsterdam na een lang durig lijden, zacht en kalm, in den ouderdom van 66 jaar, onze Vader, CORNELIS BREED, geb. te Barsingerhorn. Namens Kinderen en Behuwd-Kinderen: D. BREED. T. BREED, geb. MOSK. Wed. M. STUURMAN-BREED. G. J. de JONG. A. de JONG-BREED. A. BREED. Helder, 18 Mei 1887. M. BREED. Wegens buitenlandsche familiebetrekking eerst heden geplaatst. Er wordt in SCHAGEN een nette Kamer gevraagd, voor een DAME, Weduwe, zonder kindeien. Brieven onder letter A, aan 't Bureau dezer Courant in te leveren. DE GEKROONDE VALK. Onschadelijk voor Kinderen Uit de Fabriek van -J. A. BA ZIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wassching het levend on rein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Klierstot Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen bij Per Flacon f 1.Halve Flacon f 0.50. Op aanvraag f r a n c o te ROTTERDAM,

Schager Courant | 1887 | | pagina 3