q11 ai)dere omstandigheden te kennen mii' meneor," sprak hij de oogen ten Hemel slaande: „spreek hrre!'6t d*en t'jd E" „Was niet de Damstraat het gewone bet 1D \UWer bezigheden en bestonden die bezigheden niet in 'trkoopen van „Recht voor allen?" Waart gij niet in die Hiiitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws Marktberic li t e n. t Advertentién. J ACHTW A TXR. J. Ranke te Stellagen. rnernen, bet Secretariaat niet meer waar te nemen. Hierop werden tot bestuursleden herbenoemd de h. h.J. teei Jm. Smit en Jb. Groot, en benoemd, de h.h.: W. Rog- Cz tot Voorzitter, J. v. d. Maaien tot penningmeester j. Winkel tot Secretaris. Hierna werd de vergadering gesloten. Met betrekking tot hetgeen wij in ons vorig nummer «ededeelden omtrent de j. 1. Zondag en Maandag alhier ge houden fancy-fair, hebben wij uit onwetendheid, vergeten te melden, dat in de kolfbaan aldaar, ook nog was mwesteld een kraam met Sigaren en Tabak, met den verkoop Jsarvan de dames J. Roggeveen en A. Schenk zich welwillend fejdden belast. Voorts rectificeeren wij hier nog, dat niet mejuffr. Rogge veen van St. Maarten a!s gast en mejuffr. N. Vader van den Helder als lid van Caecilia, maar juist in omgekeerde verhou ding hare welwillende diensten bij de fancy-fair verleenden. Naar wij vernemen, heeft de heer J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard, in de laatste vergadering onzer Afdeeling der Maatschappij van Landbouw, gekozen tot Candidaat voor de vacature van Lid van het Hoofdbestuur der Maatschappij, voor dezen candidatuur bedankt. Het volgende wordt ons bericht. De tentoonstelling van modellen en voorwerpen, vervaardigd op scholen van Handen arbeid in Nederland, die in deze week te Amsterdam gehouden irerd, was zeer interessant. Zij werd geopend op den tweeden Pinksterdag in de Militie- zaal op het Singel, welk lokaal daartoe welwillend was a'ge- staan, in tegenwoordigheid van vele geintroduceerden en een dertigtal leden der Verteniging tot bevordering van het onder vijs in Handenarbeid, die op denzelfden dag hunne gewone jaarlijksche vergadering hielden. Bijna alle inrichtingen voor Handenarbeid hier te lande, (waaronder ook die te Schagen) hadden ingezonden, en allen hadden blijkbaar hun best gedaan om belangstelling te wek ken in het onderwijs in H. Zooals op alle tentoonstellingen was het ook hierer was veel en velerlei, en wellicht voor vele bezoekers zelfs te veel. Ook hier zal verschillend geoordeeld zijn over het nuttige en het schoone van een of ander produkt, doch zooveel is zeker ieder vond er wat dat hem beviel. Wie meenen mocht, dat het gegoten zinkwerk of de gedraaide handvatsels niet thuis behooren op eene kinderschool, maar in een werkmanswinkel bestAan eene andere tafel vond hij de allereenvoudigste knipsels of vlechtwerkjes in gewoon papier. Wie zich altijd had verbeeld, dat de huisvlijtscholeii onpraktische knutselaars kweekten, die onbruikbare dingen voortbrachten, zooals dat teere figuurzaagwerk daar goed 1 Hij kon daarginds een stevigen houten lepel vinden, netjes afgewerkt, of een kruisnet om te visschen, kant en klaar, of een houten vorm voor het koekbakken, of een goed haudkoffertje. En als men in de voorwerpen mocht afkeuren, dat ze te kostbaar zouden worden door de grondstof, zooals dat mahonie houten doosje, och, dan kon men er tientallen werkelijk fraaie zaken vinden, vervaardigd uit materiaal, dat vaak in den voddenmand ef den aschkuil terecht komtkorfjes van biezen uit oude stoelmatten, vloermatten van zelfkant, enz. enz. Zeker is het dan ook, dat alle bezoekers van de tentoon stelling en dat zijn er velen geweest een gunstigeu in druk moeten gekregen hebben van het onderwijs in H. En als nu ieder der bezoekers, thuis gekomen zijnde, nog eens aandachtig de brochure naleest, die aan de deur der Mili tiezaal aan allen werd uitgereikt, dan twijfelen wij niet, of hij zal nog meer geneigd zijn om een handje te helpeu tot instandhouding en uitbreiding der goede zaak. Te Haskerhorne (Friesland) is het armenbestuur opgehe sen, omdat er geen armen zijn. Gelukkig Haskerhorne Dat het wel eens zeer gevaarlijk kan zijn een broedende Eip van haar eieren te verwijderen, ondervond dezer dagen een '«woonster van Nunen. Toen zij de kip in haar handen greep, T|°°g de haan eensklaps op haar toe en haalde haar een oog Uit het hoofd, terwijl hij de vrouw, nog een tweede wonde toebracht. De ongelukkige verkeert in bedenkelijken toestand. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn door de Amster- camsche Omnibusmaatschappij vervoerd 128,000 personen, met inbegrip der ontvangen overstapkaartjes. Een heilbegeerig sociaal-democraat iemand die een bezoek bracht aan een vergadering van het eddiugsleger te Amsterdam, verhaalt het volgende: ik Eeerschte etn drukkende atmosfeer in de zaal en terwijl 1 nog rondkeek of niet hier of daar een koel plaatsje voor een open raam of deur voor mij mocht te vinden zijn, trad daar naar op mij toe met een hanavol Heils-liederen en bood de' 1 Terzamehng te koop aan. Ik strekte mijn hand naar uit en inmiddels viel nrjn oog op 's mans jaskraag 6 oeide schouders met een koperen S. prijkte. Ik betaalde er hn1116' dwaa^de mÜn blik van de kraag naar het gelaat, dat *en uitstak, en van ontsteltenis liet ik mijn Heils-liederen rsDe611 ^rond. Vahen. Hij was zoo beleefd ze voor mij op te deerd 'erw^ ze van hem aannam, zei ik: „Zeer gewaar- tiid' 6 Tr*eodbeb ik niet het genoegen gehad, u voor korten „Ja mhard sociaal-democraat?" hflt,8 w. Terbard, meneer, zocals uwes zegt, menige" Re°Dend"- 2 V Maar geopend", zuchtte hij en verdween de Heer onder de d;e U a"deren moest ik hooren, dat hij bekeerd was en dat stres Ct Haardloe gebeurtenis had plaats gegrepen in de om- ^D] Tan eespj terwijl hij 'net den blauwen hemel tot dak w bi- Wdti k°ud io dezen tijd van 't jaar, maar toch altijd er dan geea dak zijn nachtrust genoot op een der daar geplaatste openbare zitbanken. Bij die gelegenheid was hij plotseling gewekt door een bovenaardsche stem, die hem don derend toeriep: „Zondaar, bekeer u!" naar aanleiding van welke, blijkbaar welgemeende, vermaning, de juist in benarde omstan digheden verkeerende colporteur van Recht voor Allen zich naar Amsterdam gehaast en zich daar had laten aanwerven bij het leger des Heils, voor welk Leger hij thans, tegen matige provisie, Heils-liederen en andere toepasselijke geschrilten te koop aanbiedt; gewis met even heilige overtuiging als hij 't vroeger Recht voor Allen deed. Het bestuur eener zeilvereeniging in zekere gemeente van Friesland, bij ervaring wetende dat er op de avonden der prijsuitdeeling na een gehouden wedstrijd steeds zeer veel be langstellenden zijn, die hun hart in toosten wenschen lucht te geven, had besloten, dat, indien iemand het woord verlangde, hij zijn naamkaartje te voren aan het bestuur ter hand zou moeten stellen. Op den avond nu van een dergelijke prijs uitdeeling hoorde men, nadat alreeds eenige kaartjes door 's presidents handen gegaan waren, en de respectieve eigenaren in gloeiende bewoordingen gesproken hadden, tot algemeene hilariteit aflezen, dat het woord weid verlangd door den heer „V. Jen echtgenoote." De hevigste brand, na den grooten, spreekwoordelijk gewor den brand, had Dinsdagavond t'e kwart voor negen te Ham burg plaats. De brand was ontstaan in een bovenlandscbe schuit en had spoedig al de pakhuizen achter de nieuwe tolkantoren aangetast welke pakhuizen katoen, mais en koffie bevatten. Twee Engelsche stoomschepen „City of Darmouth" en „Gladiator" werden geheel vernield, terwijl een groot aantal schepen hun masten en touwerk verloren. Het vuur had zich over een uit gestrektheid van 300 a 400 meter verspreid. De aangerichte schade beloopt millioenen. Verscheidene persouen werden ge- kwest en een brandweerman bekwam zeer zware verwondingen. Een groote menigte was op de plaats des onheils samengestroomd. Te één uur s' nachts was men het vuur meester. De burgemeester van Brussel is tot den gestrengen maat regel moeten overgaan, om samenscholingen van meer dan vijf personen te verbieden. Langen tijd heeft hij gedraald dezen maatregel te nemen, daar men in 't buitenland onwillekeurig den indruk bekomen moet dat Brussel in opstand is, en dat is toch niet het geval, zegt een Brusselsch blad. Er persoonlijk over oordeelen kunnen wij niet, doch uit al hetgeen in de laatste dagen over de beweging in de stad en over het optreden der politie geschreven is kan men veilig besluiten dat het er verre van rustig is. In de omgeving van Brussel beperkt de werkstaking zich tot de voorstad Molenbeek St.-Jean waar de metaalwerkers weigeren het werk te hervatten, voor hunne grieven zijn opge lost. 't Is geen loonsverhooging, welke zij verlangen, maar alge meen stemrecht, annestie en intrekking der wet—Dumout. D6 werkgevers hebben zich thans met hen in verbinding gesteld om gezamenlijk herstel der grieven te bewerken. In de provincie neemt de werkstaking sterk af. Te Bergen is men nog het meest weerspannig. Gisteravond werd Ie Was mes een meeting gehouden, waarin tot voortzetting der grève bij acclamatie werd besloten, tot het ministerie gevallen, de Kamers ontbonden en het algemeen stemrecht geproclameerd zal ziju. De menigte ging ook hier uiteen. De wet Dumont, betreffende het invoerrecht op vleesch, is ook door den Brusselschen Senaat goedgekeurd met 38 tegen 23 stemmen. Er zal dus heel wat toe noodig zijn, om deze wet ingetrokken te krijgen. De middelprovinciën van Spanje zijn volgens den corres pondent van de Chronicle door zulk een leger sprinkhanen be zocht, dat geheele provinciën verwoest zijn. Binnen enkele uren werd ieder spoor van plantengroei, gras, koren, wijngaar den en olijfboomen vernietigd. Over groote uitgestrektheden land is geen spoor van groen te zien en men meldt dat de zon werd verduisterd als zij hun vlucht voortzetten. In La Mancha moesten de treinen stilstaan en geheele troepen werklieden moesten den passagierstreinen voorafgegaan om den weg van de duizenden dieren te zuiveren, die zich er hadden neergezet. Op sommige punten lagen de insecten zoo dik op de rails dat de treinen niet meer dan 3 of 4 mijlen per uur konden afleg gen. De Cortes zal een groot crediet toeslaan voor de noodlij denden en een middel trachten te verschaffen om deze zwermen ondieren te vernietigen. Te Holtenan, bij Kiel, heeft deze week de plechtige ope ning plaats gehad van de werken voor het kanaal ter verbinding van de Noordzee met de Oostzee. Keizer Wilhelm zou er zelf de eerste spade in den grond steken. Yoor dit werk, waarover reeds ongeveer 300 jaren gespro ken werk, is op den Rijksdag eene som van 156 millioen Mark toegestaan. Het kanaal is van groot belang voor de scheepvaart. De vaak gevaarlijke weg door den Deenschen Sout, het Kattegat en het Skagerak kan daardoor vermeden worden, en de reis naar de Russische havens wordt er aanmerkelijk door bekort. De weg van Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen naar de Oostzee wordt er bijv. 22 uren korter door, die van Lon den 15*, die van Hamburg 45 uren. Het kanaal wordt zoo breed, dat twee oorlogsschepen elkan der er in voorbij kunnen varen. Neusbloeding. Bij aanhoudende neusbloeding moeten de neusgaten niet van achteren dichtgestopt worden, voordat er eene poging gedaan is, om de bloeding tegen te houden, door den neus zoo vast tusschen duim en vinger te knijpen, dat er bij bet adem halen gien lucht door de holte kan komen. Als dit eenvoudig middel maar volgehouden wordt, zal het in vele gevallen het bloeden stuiten. De neusbloediDg houdt aan, omdat het stolsel, dat zich bij de breuk in het bloedvat zet, verplaatst wordt door de lucht, die krachtig door de holte wordt opgehaald bij de po ging van den patiënt, om de neusgaten van bloed te ledigen. Als die lucht belet wordt door de holte te dringen, zet het stolsel zich vast en de neusbloeding hondt op. In Mei van het vorige jaar werd een Daisch jonkman, dio voorgaf John Steijerwalt te heeten, door een in de nabijheid van Romanstown, Pa, wonenden pachter in dienst genomen. De jeug dige John werkte hard, maar het viel op dat hij zjjn kameraden steeds vermeed. Deze beklaagden zich hierover bij den prachter, die den jonkman ontbood om hem zijn zonderling gedrag te ver klaren. Op het vastgestelde uur verscheen echter een als boerinnetje gekleed meisje, dat verklaarde, zich voor man te hebben uitge geven, om met werken zooveel te verdienen dat zij haar ouders uit Europa kon laten overkomen. Zij had nu zooveel geld bij el kander, dat dit geschieden kon. De pachter en ook de kameraden waren diep getroffen door dit blijk van kinderliefde en van rjjko geschenken voorzien, ver liet zij de hoeve en ziet met een vreugderijk hart de komst harer ouders op Amerikaanscheo bodem te gemoet. Het boek van een huwelijks-bezorgster werd dezer dagen te Frankfort a;M. geopend, die wegens een eisch in een proces was gewikkeld. Om de uitgebreidheid harer relatiën aan te toonen, had zij haar boek medegebracht. Tot algemeene vroolijkheid der aanwezige advocaten bleek toen, dat niet minder dan 17 onge huwde advocaten, en referendarissen zich tot haar gericht had den, met het verzoek hnn zoo spoedig mogelijk een vermogende vrouw te bezorgen. Te Tondern (Duitschland) waren werklieden op het dak van de pastorie bezig eenige herstellingen aan te brengen, doch daar toe moest bet ooievaarsnest, waarin vier eieren lagen, worden verplaatst. Toen de arbeiders het nest naderden, vloog de ooie vaar om hen heen en liet telkens stukken hout op hen neervallen. Toen zij het nest aanraakten, wis men genoodzaakt het dier met geweld op een afstand te houden. De eieren werden toen in de zon gelegd en het nest voorzichtig op het dak der aangrenzende woning overgebracht. Toen de eieren er weer in lagen, vloog de ooievaar dadelijk op het nest toe, bracht in orde wat verschoven was en zette zich onmiddellijk weder tot broeden over. Rozengeur. Spoedig is de tijd wêer daar, dat men rozen heeft, dikwijls te veel opeens en men vindt het dan jammer, dat do bloemen om hunnen kostelijkon geur niet bewaard kunnen worden. De bloemen kan men niet in haar geheel bewaren, haar gear echter wel. Men neemt daartoe een flesch,die men lucht dicht kan sluiten en legt op den bodem een laag rozenbladeren van bloemen, die niet geheel zijn uitgebloeid en dus de geur nog in al haar frisebhoid hebben. Op deze laag legt men een tweede en gaat zoo voort tot de flesch geheel gevuld is. Alsdan sluit men de flesch luchtdicht en zet haar op een niet warme, droge plaats. Brengt men nu later, in den winter bijv, de flesch in de kamer en verwijdert men den stop, dan zal het geheele vertrek met de heerlijkste rozengeur worden gevuld en den oningewijde eene aangenamo verrassing bezorgen. li mi GE IIL IJ li E STAM I). Gemeente Scliagcn. Ingeschreven van 1 tot en met 3 Juni 1887. Geboren Ondertrouwd Getrouwd Overleden Geene SCHAGEM, 2 JUNI 1887. Aangevoerd: 5 Stuks Paarden f 50.— a 100.- 9 Veulens t a 9 Ossen f a t 4 V Stieren 1 70 a 90.'— 87 9 Gelde Koeien (magere) f 80— a 170.- 8 n Idem (vette) f 160— a 220.— 15 9 Kalf koeien f 150— a 220.— 10 9 Vaarzen f 60— a 110-— 9 GraskalvereD f a 32 9 Nuchtere Kalveren f 4— a 12!— 9 Rammen f a 150 9 Schapen (magere) f 8.- a 22.— 9 Idem (vette) f a 830 9 Overhouders f 14 a 26— 2622 9 Lammeren f 6.— a 13— 20 9 Bokken en Geiten f 1.— a 6— 23 9 Varkens (magere) f 12.— a 18.— 9 Idem (vette) f a 58 9 Biggen f 5.— a 8 20 9 Konijnen f —.10 a 1.50 20 9 Kippen f —.50 a 1.25 9 Eenden f a m 9 Duiven f a m 9 Ganzen f a 9 Zwanen f a 525 Kilogr. Boter f —.86 a —.93 120 W Kaas f —.25 a —.30 5000 Stuks Kip Eieren f 2.50 a 2.75 7000 Eend-Eieren f 2.80 a 2.90 HOORN, 2 Juni. 1887. Aangevoerd. Kleine Kaas, hoogste prijs f 31.Commissio f 23.— Middel bare f aangevoerd stapels, wegende P. MEDEMBLIK, 1 Juni. 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 26.— aangevoerd 15 stapels. Boter —.90 per P„ Kipeieren f 2 60 Eenden dito f 3.30 per 100. Onschadelijk voor Kinderen. Uit de Fabriek van J. A. BAZIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wassching het levend on rein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Klierstof Alleen onschadelijk en zeker werkend, le verkrijgen bij Per Elacon f 1.Halve Flacon f 0.50.

Schager Courant | 1887 | | pagina 3