liinnenlandsch Nieuws. Wordt Vervolgd. Huitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. men de gezelschaps biljetten, die eene vrij aanzienlijke verlaging in de kosten deden ontstaan. En ook dit werd langzamerhand meer en meer te baat genomen. Toch kon en moest het nog beter worden. Wanneer een vogel zoover is, dat hij de vleugels kan gebruiken en uit het nestje naar een niet ver verwijder den boom is gevlogen, dan duurt het niet lang, of hij be proeft, om verder te komen, en is dit gelukt, dan is er geen houden meer aan. Zoo gaat het ons menschen ook. Is eenmaal de reislust opgewekt, dan is ons landje niet groot genoeg, dan moet men verder, al verder, naar't buitenland. (Slot volgt.) Deutinchem 1?. v. d. "Veltle Mz. Benoemd tot Gemeente-Secretaris en Ontvanger te Wor- mer, de Heer W. van Os Gz., ambtenaar ter Secretarie te Hillegom. De Eerw. Heer Ds. Mühring te Pattershoek, heelt het beroep naar de gemeente Sint Maarten c.a. aangenomeu. Te Monnickendam, waar eertijds een flinke kaasmarkt was, doch welke in de laatste jaren geheel verballen was, doet men thans ook van Gemeentetcege, al het mogelijke, aldaar weder een kaasmarkt in het leven te roepen. Zondag j.1. had te Heer Hngowaard aan //de Hengst man," de gewone jaarlijksche harddraverij plaats, van paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen. De prijs, f 80.werd behaald door ;/Emma", zwarte bles van den heer H. Dalen- berg van Alkmaar, en de premie door//Wilhelm," bruine ruin van den heer T. Schilder van Spierdijk. De Koninklijke goedkeuring is verleend op de acte van oprichting der naamlooze vennootschap //Paardentram Hoorn Enkhuizen." Het voornemen bestaat, het gedeelte van den weg Lutjebroek Enkhuizen spoedig in exploitatie te brengen. De handel wordt gewaarschuwd tegen een firma, die zich //Brandjes Co, Purmerend" noemt, en haar kantoor houdt te Amsterdam, Haarlemmerstraat no. 30. Het schijnt niet overbodig er op te wijzen, dat men niet te doen heeft met de oude en solide firma „Brantjes Co." (met een t) te Purmerend. Kaar men meldt, zal aan de Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam een Verloting worden verhonden, en is het hoofdcomité voornemens een eerste serie van 25.000 loten uit te geven. Wanneer deze geplaatst is, volgt een tweede serie, en daarna een derde naar gelang het de biet groot of klein is. De prijs van elk lot is 25 Cent. Aan elke serie zal een hoofdprijs verbonden zijn, terwijl alle prij zen zooveel mogelijk in //bruikbare" zaken, zullen bestaan. Onder de punten van beschrijving voor de 50sle Alge- meene Vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, op 8 Sept. e. k. te houden in de Parkzaal te Hoorn, worden z/Wij moeten nog acht dagen wachten //Waarom vroeg de vrouw eensklaps. //Wanneer wij de ijzeren kist heden halen, dan hebben wij morgen het geld, en zijn wij bevrijd van alle zorgen." z/Heden kan het uiet en morgen nog minder," ging Wiir- fel hoofdschuddend voort, „het moet een donkere nacht zijn, en over acht dagen hebben wij eerst nieuwe maan. Zorgt in- tusschen voor gereedschapik kom u afhalen, en later brengen wij de cassette hierheen om ze te openen." z/Vier duizend gulden," monpelde de slotenmaker. //Wanneer de roode Pritz u maar niet bedrogen heeft z/Dan had men het geld bij hem moeten vinden, want da delijk na de inbraak is hij in hechtenis genomen »Wij zullen wel zien, of de cassette opengebroken is," zeide de vrouw, die den inhoud van een vol glas schielijk naar binnen had gegooid, //ik geloof het nog niet, dat wij ze vinden." „En als wij ze vinden, moeten wij ons voor den rooden Fritz in acht nemen," bromde Würfel, „zoodra hij vrij is, zal hij de cassette zoeken, en zijn eerste vermoeden zal dan op mij vallen." „En wilt gij hem dan verraden, dat wij u geholpen hebben vroeg de slotenmaker dreigend. „Ik verraad hem niets, hij zal het zonder dat evengoed wel te weten komen, wie hem zijn buit ontfutseld heeft. En wan neer gij hem kent, dan weet gij ook, dat hij van geen gek heid houdt „Bah, wanneer het zoover gekomen is, dan staan wij onzen manhij zal dan ondervinden, dat het gevaarlijk is, met mij ruzie te zoeken. En gij moogt dat ook ter harte nemenbreng ons niet in gevaar, oude vriend, het zou u slecht kunnen be komen." „Zou ik u de zaak aangeboden hebben, wanneer ik ze niet met u zou willen deelen vroeg Würfel kalm. „Heden over acht dagen zullen wij zekerheid hebben." „En tot zoolang zien wij elkander niet meer," zeide Schunk. „Wanneer gij in de „Gouden Gans" wilt komen, zal het mij aangenaam zijn, ik wil mij hier niet meer aan beleedigingen blootstellen. Hier in huis is zeker niets te maken?" „Neen," antwoordde het wijf zacht, „de eenige, bij wien iets te halen zou zijn, is Schlaumann, maar dat kan zonder geraas te maken, niet gaan en daarom is het te gevaarlijk." „Wij zullen er eens over nadenken," voegde Schunk er aan toe, „een groote zaak zou mij wel lijken, ik wil gaarne van hier voort." „En het kind vroeg Würfel. „Dat zijn mijne zaken," antwoordde de vrouw op barschen toon, „bekommert u daarom niet „Gelijk gij wilt, ik had u misschen nog een goeden raad geven kunnen," zeide Würfel, schouderophalende; daarop ver wijderde hij zich en de slotenmaker vijlde verder aan zijn sleutel. behooreu de volgende voorstellen Van de afd. Goedereede, betreffende bet uitvaardigen van een wet regelende de keuriug van al de voor den pub ie ei. dienst bestemde fokhengsten of het invoer-ii van zoodanige keur in Zuid—en Noordholland van de afd. Gooiland, lot net verleenen van subsidie aan de op te richten boschbouwschoo van de afd. Medemblik en omstreken, tot het nemen van een besluit ia het belang der bevordering van het onderzoek naar de oorzaken waardoor bet blauw in de kaas kan ontstaan, van de afd. Sloten tot het nemen van zoodanige maatregelen, dat op de markten natuur—van kunstboter voldoende wordt onder scheiden van de afd. Vijf Heerenlanden, tot het zoo mogelijk kosteloos verkrijgbaar stellen van platen, bevattende duidelijke afbeeldingen van nuttige en schadelijke planten der weiden in Nederland van het Hoofdbestuur om te besluiten eenige cur sussen te doen houden over bet hoefbeslag. Zaterdagmiddag is te Assen gevankelijk binnengebracht de 26—jarige vrouw van den landbouwer II. Kuik,. te Ballo, gem. Rolde, verdacht een poging te hebben aangewend,^ om haar echtgenoot door het toedienen van als verschillende Maatschappijen, en terecht, één ljjn s.)an(i Als plaatselijke agenten hunne directie wat minder bol"' wat minder oin de fooi bij brand, met de eigenaars van tjes" samen deden, din zouden er vuorzeker wat minder brimt zijn: het zedelijk peil, vooral van het aankomend geslacht daardoor ongetwijfeld stijgen. Onder .de ongunstigste omstik heden verkeert voorzeker de jeugd, in een omgevin?, w.t), wordt gestroopt, waar veel wordt gebrand, waar het'school, zuirn schrikbarend groot is eu waar af en toe wat te «tr/l vonderen is. Welk eene aangename werkkring voot eerde opvoeders ■Jesaljo. vergif van het leven te berooven De zaak heeft zich als volgt toegedragen: loen K. des ochtends de woning wilde verlaten, drong zijn vrouw er bij hem herhaaldelijk op aan, toch vooral een boterham te gebruiken, wat zij ook nog deed, toen hij zeide, niets te wil len gebruiken. Daar hij dit van haar niet gewoon was, begon hij argwaan te koesteren. Toen hij den eersien beet gedaan had, bemerkte hij reeds, dat de zaak niet in orde was, zonder nog iets te hebben genuttigd. Daar de vrouw bij het smeren van den boterham buitengewoon lang in den kelder was gebleven, verwekte ook dit argwaan. Kuik stak den boterham bij zich en verliet de woning, wat hem, na eenigen tegenstand der vrouw te hebben overwonnen, gehikte. Bij onderzoek bleek, dat de boterham met rattenkruid vergiftigd was, waarvan nog een dosis in den zak der vrouw is gevonden. De justitie te Assen werd onmiddellijk van het geval verwittigd en arriveerde des middags reeds te Rolde, waarna de vrouw gevankelijk naar Assen werd overgebracht. Naar wij vernemen, moet zij haar schuld reeds hebben bekend. Het rattenkruid werd door haar bij een drogist te Assen gekocht. Een belangrijke arrestatie. Op aanwijzing onzer politie (schrijft het Vaderland) heeft Zaterdag te Bordeaux een aanhouding van bijzonder gewicht plaats gehad, die een bekende historie in tal van bedrijven, welke voor eenige jaren voorviel, weder voor den geest roept, en die in hoofdzaak aldus in elkander zat. Vóér een viertal jaren woonde aan het Huvgenspark in Den Haag een bemiddelde burgervrouw, de wed. Robert, iu het zelfde huis als haar schoonzoon, de stalhouder Van der Heyden. In April 1884 verhuisde de weduwe, waarbij haar dochter haar behulpzaam was. Bij deze verhuizing werd een pakket effecten ter waarde van ruim f 100.000, een paar duizend gul den aan bankpapier en eenig goudgeld vermist, waarnaar men vruchteloos onderzoek deed. Wel viel de verdenking op de be hulpzame dochter en werd na lang aarzelen proces-verbaal op gemaakt, maar bewijzen werden niet gevonden. De weduwe Robert stierf en liet nog eenig geld na, dat ten deele aan haar dochter kwam, die, daar zij met buwelijksche voorwaarden was gehuwd, dit kapitaal bleef beheeren. Bijna twee jaren na de verhuizing, 30 Januari 1886, ver dween plotseling vrouw v. d. Heyden uit Den Haag, evenals haar kinderen, die mede bij de verhuizing geholpen hadden. Van der Heyden was tijdeus dit vertrek niet aanwezig, daar hij volgens zijn verhaal naar Leiden gelokt was. Zijn vrouw en kindereu vertrokken naar Antwerpen en scheep ten zich daar in voor Montevideo. Na dit vertrek mengden v. d. H. en de familie de politie in de zaak, en tengevolge daarvan werden de vluchtelingen te Madeira achterhaald en via Engeland uaar ons land teruggezonden, op het laatste ge deelte van de terugreis door den inspecteur van politie, den heer Olivier, vergezeld. Den 18n Eebruari kwam het gezel schap via Plymouth in de residentie terug, edoch, het geld werd niet gevonden. Na dit uitstapje vereenigde het gezin zich weder, en bleef aan het Huygenspark iu Den Haag gevestigd, om later naar Rotterdam te verhuizen. De politie bleef een wakend oog op de gedragingen van het gezin houden, ook toen het naar het buitenland vertrok en zich eerst in België, wij meeuen te Antwerpen, vestigde. Te Weenen werden onlangs coupons van Oostenrijksche effecten ter inwisseling aangeboden, die van ontvreemde stuk ken afkomstig moesten zijn. Een onderzoek bracht aan het licht, dat bedoelde coupons door een bankier te Parijs waren afgezonden, die ze op zijn beurt uit Bordeaux had ontvangen. Verdere nasporingen leidden tot de ontdekking, dat het de reeds vroeger verdachte schoonzoon was. die zich te Bordeaux had gevestigd en vandaar de coupons te gelde maakte. Door dit een eu ander meende de politie thans met meer kans op slagen een aanhoudiug te kunnen vragen. Dit geschiedde en Zaterdag zou deze plaats hebben. Ofschoon nog niet alle bijzonderheden bekend zijn, blijkt toch, dat de met aanhouding belaste agenten geen gemakkelijke taak hadden, althans men stoote op ernstig verzet, waarbij de vrouw met eene revolver dreigde. Natuurlijk belette dit niet dat vader, moeder en 24-jarige zoon overmeesterd werden, en thans te Bordeaux in de gevangenis vertoeven, in afwachting hunner uitlevering. Bij de aanhouding bleek, dat de vermoedens onzer politie en haar voortdurende waakzaamheid een goeden grond hadden want bijna al de gestolen effecten, ter waarde van ruim f 100.000 werden in hun bezit gevonden, en zullen dus weldra in handen der rechthebbenden terugkeeren. Men schrijft uit Brielle Oostvoorne en Rockanje, twee gemeenten in ons vaderland die licht ontvlambaar schijnen, hetgeen is af te leideu uit het verbazend groot aantal branden, in betrekkelijk korten tijd, worden thans druk bezocht door de directie van verschillende brand-assurantie-Maatschappijen, ten einde te onderzoekeu of de verzekerde panden niet te hoog zijn aangegeven. Het gevold van dat onderzoek is, dat bijna alle gebouwen worden veilaagck Daarover is veel gemopper, maar wat er aan te doen, als °de In de Drentsche heide leven nog zeer talrijke slat»,» wier beet, hoewel niet doodelijk, toch gewoonlijk onaangeoS gevolgen heeft. Daar deze dieren zeer schuw zijn, behoort wel tot de groote zeldzaamheden, dat Zaterdagmorgen een tife lijk groot exemplaar te Meppel midden op straat weid den, waar zij terstond door eenige jongens werd gedood.5 De manifestaties die men bij het vertrek van geneni Boulanger naar Clermont—Ferrand vreesde, hebben de vervat;, tingen nog verre overtroffen. Om halft acht moest de genen) het hotel du Louvre verlaten. Om 6 uur bevonden zich re® een 300-tal personen om op de ex-minister te wachteu, a-; aantal aangegroeid was tot een dichte, onafzienbare menigte toen hij het hotel in een landauer met twee zijner ordotmai«, officieren verliet. Een donderend hoerah ging op, toen la publiek hem gewaar werd; men klampte zich aan het rijüg vast en boven vele ruiten in de straten, waarlangs de generui reed, zag men biljetten, waarop met groote woorden gedrak; stond 11 reviendra (hij zal terugkomen.) Aan het station stapte de generaal, zeer bleek, uit, en om. ringd door vier politie-agenten, ging hij het station binnen. Hij werd meer gedragen door de menigte dan hij liep, en èw hij het blijkbaar niet kon uithouden, heesch men den genera iu den eerste waggon den besteeen compartiment te: klasse. Hier deed hij zijn vest open en wischte het gelaat it Toen hij tot zich zelf gekomen was, stapte hij op detreepki en maande de menigte tot kalmte aan. Dit hielp niet het minst. De menigte had alle zoowel op als iu den waggon ingenomen en het was een oor- verdoovend geschreeuw van: Leve Boulanger! Om 8.07 uur muts de trein vertrekken, doch om half negen stond hij nog onbevee- lijk, en de stationchef moest naar Bercy seinen, om alle treina aldaar te doen ophouden, teneinde botsingen te voorkomt:. Om 9 uur besteeg Deroulède een treeplank, om het volk as: te sporen, zich terug te trekken, doch ook dit baatte weinig. Eerst om kwart voor tien uur kon de trein zich in beverig zetten. Generaal Boulanger had echter zijn compartiment të niet bereikt, doch was met zijne ordonuance-officieren or locomotief gesprongen en met deze zonderlinge equipage trokken zij naar Clermont-Ferrand. Eenige pessonen waren den kolenwagen geklommen en lieten zich medevoeren „Leve Boulanger Teneinde de menigte uiteen te den trein, moest de politie van maken. drijven, na het vertrek den blanken sabel gebw Koning Humbert van Italië en de cholera. Nu le ctos we Ier ia Italië van zich heeft doen hooren, is de volgei schiedenis van den koning, door een dame, die ooggetuige te verhaald, zeker belangrijk genoeg om hier een den. Ik zag, verhaalt zij, al de verschrikkingen door de oorzaakt. Overal heerschte een hevige paniek en ieder de zieken, maar de koning deed als een volloerd ziekenopp** hij ging altijd daar, waar het gevaar het grootst zat bij de ziekon aan bed, onderzocht de geneesmiddelen, de ongelukkigen met spiritus, gaf voedsel, raad of ge'4 het noodig was, na eens medelijden toonend, dan weer en schertsend om hen moed in te spreken, totdat telen, uit schaamte, zijn voorbeeld volgden. Natuurlijk ffariDj4j.i hiermede niet tevreden en werd er over gesproken, eeu wei te stellen, om te voorkomen, dat vorsten op zoodanige WJ leven waagden, maar Humbert zeide dat hij dan de e®rS zijn, om het verbod te overtreden en later werd er nim van gesproken. Voor de rechtbank te Pultawa stond dezer dagen^ verbende terecht, waarvan het opperhoofd eene dame u' adelljk geslacht was. De bende was voorbeeldig ingeric was zeer raoeielijk om als lid te worden aangenomen, hiertoe een lastig examen moest afleggen. Bet °PPe' vrouw Rustanowitsch, verdeelde den "arbeid, had die het gestolen goed verkochten, gaf ieder zijn sau. buit eu behield voor zichzelf het leeuwendeel. De pon" jarenlang getracht de bende onschadelijk to maken, volge van de uitstekende inrichting en de strenge dic'P1 het ook den besten agenten niet, de dieven te ontde6 evenwel werden zij door eeu der medeleden verraden justitie overgeleverd. - Over eene bloedvergiftiging door gekleurde g'^Tjj nen wordt het volgende medegedeeld Onlangs kwa Bergman te Berlijn een achtentwintigjarig jonko|a"^ llC: terhand op bedenkelijke wijze gezwollen was. .y te klein, onbeteekend wondje aan den vinger toege nadat de bloeding gestild was, eeu lichtgrijzen kaD getrokken, dien hij een paar uren aanhield- i buitengewoon sterke bloedvergiftiging constateertn', j,gnte' jonge man twee dagen later overleed. Het bleek, welken hij gedragen had, van kalfsleder was «r onder toevoeging van arsenicum gelooid was. De negenjarige pianist Jozef Hofmann heef'j mededingster gekregen in een elfjarig, blond Bug® g||j«e pianospel met het zijno gerust kan wedijveren. 1 au byTi 'U opeen concert in fct. James-Hall den ffr0°tf in c jeugdige musicienne speelde Beethoven's concert

Schager Courant | 1887 | | pagina 2