De hoogere, ridderlijke beschaving werkte de Evangelie predikers zeer in de hand. De nieuwere denkbeelden, elders opgedaan, waren te zeer van fantastisch verheven aard, dan dat de vele kleine godjes der oudheid niet moes ten verbleeken voor het beeld van den grooten, eenigen, waarachtigen God, welken de vreemdelingen verkondigden, en die, in stede van het woest Walhallagetier, een vre- digen, liefelijken hemel aanbood, waar eene eeuwige za ligheid heerschte. Kloosters werden gesticht en kerken verrezentoch (laatste overblijfsel van het Heidendom) werden er allerlei plaatsen gevonden, waaraan wonderen waren verrichl, en die de vromen vereerden met al het vuur hunner verhitte verbeelding. Kennemerland krijgt dus langzamerhand een meer ver scheiden aanblik. Hier steekt de spits van een kerk- of kloostertoren uit boven 't zware geboomteginds blinkt de tinne van een weidsch kasteel, zich spiegelend in de heldere, breede slot gracht en wappert de banier in schitterende verven van het „Hooge Huis." Hier bidt een sombere monnik zacht prevelend zijne rozenkrans af, boete doende voor de zonden der wereld; daar dreunt de grond van een edelen jachtstoet en schet teren de klaroenen met vroolijken klank. Breed geschouderde mannen weten ternauwernood hunne paarden te beteugelen in hunne al te snelle vaartschoone vrouwen, in kostbare, hel gekleurde rijkleederen rusten zóó zacht op het gemak kelijk zaal, dat zij ternauwernood bewegen bij den dartelen draf harer telgangers. Schildknapen en valkeniers, met het wapen van hunnen heer op de borst, volgen de adellijke jagers, die vroolijk kozend hunnen weg vervolgen. Nu schiet er een valk omhoog, dan snort er een pijl door de lucht, straks klinkt er een overwinningskreet of schalt er een lach van ongedwongen vreugde. 't Geheel biedt een vroolijken, weelderigen aanblik en zeker verwonderlijk is het, dat de kloosters zoo ruim ge vuld zijn met adellijke monniken en nonnen. De boeren aan den weg in hunne eenvoudige kleedij blijven bewonderend staan en fluisteren 6lkander toe. dat de gasten op ,,'t Huis" van een hoogen rang zijnzij zagen den kelen leeuw op goud met de lazuren fasce der Brederodes en de schuine balken van keel en goud der Egmonds En de vogels hoog in 't geboomte vliegen verschrikt op, en 't gekweel in de vinkenbanen bij Sandpoort verstomt voor een wijle voor 't luidruchtig gejoel en den klank der trompetten, maar kort daarna is het weer stil, doodstil in de lanen van het woud, en beginnen de vogels weer schuchter hun lied te zingen, tot het overslaat in de vroolijke, jubelende tonen van weleer, en als de nacht zal vallen, klept hen het vriendelijk avondklokje in rust. Zoo gaan de middeleeuwen voorbijde monniken doen boete; de edelen jagen, spelen en strijdende troubadours zingen hun heldenlied met Oosterschen gloedde edel vrouwen borduren en spinnen, maken muziek en schilderen de landlieden leven in eenvoud voort, tot de dageraad der nieuwe geschiedenis bloedig rood aan den horizon schittert, en een dag voorspelt van moeite en lijden In Duitsch- land wordt de Reformatie verkondigd! Wordt Vervolgd. Wordt Vervolgd. Binnenlandsch Nieuws. G. Langenberg, met 112 stemmen. J. Buis Pz., met 106 stemmen, en W. Kooi. met 101 stemmen. Gemengd Nieuws. -T. v. d. B. gezel alleen te hebben, of de waard opende dadelijk de deur van een klein, net vertrek, stak de gaslamp aan en haalde eigenhandig den bestelden wijn. Katernberg bood den doctor een sigaar aan; de glazen wer den gevuld en de sigaren aangestoken, toen begon de kleine man, zonder lange inleiding zijn levensgeschiedenis, die hij kort en bondig verhaalde; de droevige ervaringen, die zijn zuster en andere hem bekende personen met den vromen arm- verzorger hadden opgedaan, wist hij er handig in door te vlechten. De Amerikaan luisterde zwijgend toe, de rimpel tusschen zijne zware wenkbrauwen werd steeds dreigender, de aderen van zijn voorhoofd zwollen op, en van tijd tot tijd ontsnapte hem een kreet van afschuw. „En luister nu ook naar mij,* zeide hij, toen de doctor zweeg, en met bevende hand greep hij naar het glas, dat hij in één teug ledigde. „Ik heb u reeds gezegd, dat ik met mijn broeder nooit zoo bijzonder goed overeenstemdehij was reeds als kind zelfzuchtigleugen en bedrog waren voor hem geoor loofde middelen, wanneer het gold, zijn doel te bereiken. Ik zal mij zeiven volstrekt niet roemen, maar dat kan ik met een gerust geweten van mij zeiven zeggen, dat ik altijd een ronde jongen ben geweest, en het hoofd en het hart op de rechte plaats draag; het was dus zeer begrijpelijk dat ik mij met het karakter van mijn broeder niet bevrienden kon. Na den dood van onze ouders gingen wij ieder een kant heen, hij trok naar hier en vestigde dadelijk zijn zaak; ik bleef in mijn geboorteplaats, deed verre reizen en voerde eindelijk, toen ik een klein vermogen had verworven, een vurig geliefd wezen als mijn echtgenoote naar mijn huis. Hoe innig ik haar heb lief gebad, dat kan niet in woorden worden weergegeven, en ik behoef u ook wel niet te zeggen, dat ik zeer gelukkig was en alleen voor dit geluk leefde. Hubert was toen reeds lang gehuwd, maar gelijk ik reeds zooeven opmerkte, had ik hem sedert onze schei ding niet weder gezien; ik kende zijne vrouw niet en vond ook geen aanleiding, hem hier op te zoeken. Maar toen kwam hij tot mij, en ik nam hem vriendelijk op; hij was immers mijn eenigen broeder, en hij zelf uitte den wenscli, dat alles, wat ons vroeger van elkander had vervreemd, verdwijnen en de band van innige broederlijke liefde onze harten vast vereenigen mocht. Waarom zou ik niet denzelfden wensch koesteren Hij was vroom geworden, hij was enkel menschenliefde, en ik beken, dat ik aan de oprechtheid zijner gezindheid geloofde, ofschoon het mij bevreemdde, dat hij zijn vroegere karakter zoo volkomen kon verloochenen.' SCII AG EN, 20 Juli 1S87. De uilslag der op gisteren alhier gehouden verkiezing van I Leden voor den Gemeeuteraad alhier, bleek heden mor gen, na opening der stembriefjes, te zijn als volgt Ingeleverd werden 150 stembriefjes; de volstrekte meerder heid was dus 76 stemmen. Aftredende leden waren, de h.h.: G. Laugeuberg, J. BuisPz., W. Kooi en J. Scbenk. Herkozen zijn de aftredende leden, de h.h. Verder werden uitgebracht op de h.h.: W. Roggeveen Cz. 68 stemmen, Jb. Hopman 40, C. Asjes 35, E. G. C. J. Heyligers 34, II. Boeije 18, S. Keet Dz. 8, J. M. Koelman 7, K. Rezelman, D. Konijn, D. Ranke en J. Schenk ieder 3, W. Prans en P. Buis Jz. ieder 2, R. G. v. d. Wal, C. Stammes Kz., G. Dignum, H. P. Caarls, C. v. d. Meulen, D. Koning, D. Smit Cz., J Groot Tz., Hd. Smit, Joh. Merz, Joh. Honing, J. Noë en A. Boes ieder 1 stem. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeeren W. Roggeveen Cz., en Jb. Hopman. Uitslag der verkiezing van 3 Leden van den Raad der gemeente Barsingerhorn Aftredende leden waren de h.h.: Jm. Blaauboer, Wethouder, J. Hoekstra en E. Kluijver, (wegens zijne benoeming tot Ont vanger). Ingekomen waren 70 stembriefjes, allen geldig. Gekozen werd de beer J. Hoekstra, terwijl herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de h.h.: Jm. Blaauboer, G. Beers Cz., L. Helder en J. Breebaart Cz. Uitslag der verkiezing van 4 leden voor den Raad der Gemeente Zijpe Aftredende leden waren de h.h.: K. Biersteker, S. de Wit, J. v. Beusekom en C. Paarlberg. Ingekomen 97 stembriefjes, waarvan 96 geldig en 1 van onwaarde. Gekozen de aftredende leden, de h.h.: K. Biersteker, S. de Wit, J. v. Beusekom en C. Paarlberg. Uitslag der verkiezing van 3 Leden voor den Raad der gemeente Sint Maarten. Aftredende Leden waren de h.h.: W. Schermerhorn, K. Blom üz., Jn. Dekker Tz. Ingekomen waren 22 stembriefjes, allen geldig. Gekozen werden de aftredende leden, de h.h. W. Scher- merhorn, 22 steramen; K. Blom Dz., 21 stemmen en J. Dekker Tz., 21 stemmen. Als gerucht kwam aan het Nbl. v. Ned. een vreemd voorval ter oore Een kruier te Amsterdam had in last een dienstmeid, dienende op de Brouwersgracht aldaar, te helpen verhuizen naar de Oude Schans. De gewone equipementstukken waren reeds op de kar geladen, toen als laatste vrachtje de ladetafel zou afgedragen worden. Waarom meldt men niet, maar een der kruiers vond dat verhuizen niet pluis en werd achterdochtig. Na een praatje over en weer wenschte de dienstmeid zich te doen verhuizen door een ander. Toen het afladen niet zoo vlot plaats had en men .wat scherper was geworden, kwam het hooge woord er uit en men tartte de meid om de lade te openen. Inmiddels was politie aangekomen; men maakte het uitgesproken vermoeden tot zekerheid en vond in een der laden een behoorlijk gekleed meisje, gezond en frisch. De dienstmeid verloor bij het ontdekken niets van haar be daardheid. Er heerscht tegenwoordig in de Drentsche en omliggende venen allerwegen brand. In het „Eekshoutsblok* te Smilde en te Hijker Smilde in het boekweitveen, stijgen de vlammen boog op en richten aanzienlijke schade aan. Bij Dalen, waar het vuur onlangs de Yossebelt bedreigde, heeft het nu de turf in het boven veen aangetast. In het Annerinoeras, bij Zuidlaren, heeft het vuur het vaste veen bereikt en reeds menige stobbe bag- gerturf vernield. Zondagavond viel op den straatweg bij Diemen een man flauw. Later bleek dat geeuwhonger daarvan oorzaak was. Toen hem door inmiddels toegesnelde lieden brood werd gegeven, hapte hij zoo gretig, dat hij tegelijk in den vinger van zijn weldoener beet. Verscheidene boterhammen at hij nog op, doch men moest ze hem toereiken tusschen de stokken van twee parapluies. Nader bericht: Gistermiddag is C. Van de P. vrouw van G. y Heinkenszand gevankelijk naar Middelburg overgehr h' verdacht, dat zij in den nacht van 14 op 15 Jun? '87 willig en met voorbedachte rade haar achtjarig zoontje levei^ heeft beroofd door het met een scheermes den strotH^ te snijden, en zulks in haar woning, gelegen onder de „1 Heinkenszand. Zij heeft haar misdaad bekend. ömtrer.t de „kolen" geschiedenis bij het IW|e van Marine geeft het Dagbl. de volgende lezing; Dezer dagen werd ontdekt, dat in de brandsloffeukelder het Departement v. Marine een veel kleinere hoeveelheid stee'"1 len aanwezig was dan er, na pas gedane levering, moest Bij naweging bevond men in plaats van 38000 slechts r 19001 kilogram. Hoewel nu de aannemer der leverantie nog geen decW had ingezonden, was toch de levering geëindigd, zoodat meende aau fraude te mogen denken. De politie, met het gebeurde in kennis gesteld, ondervr*. de knechts van den leverancier; door hen werd toen verkW dat zij zich vergist hadden bij de weging. Voor 5 kilo ge*]. -• op de bascule hadden zij in plaats 50, 100 berekend; vanè,lf dat slechts de helft van het vereischte gewicht aan kolen,,, geleverd. Alsnu blijft te onderzoeken in hoever die be,tri4 waarheid bevat. Er wordt reeds bloed vergoten in dei kerkdijken strijd: De toestand te Wons (bij Bolsward) wordt steeds ernstig De bedreigingen, de afgeloopen week geuit, dat er bloed zon vloeien, zijn werkelijkheid geworden. Terwijl de kerk in het bezit der sjnodaalgezinden was ta door een twintigtal mannen bewaakt werd, waagden de docee renden Zaterdagmiddag een poging om de kerk in bezit te krijgen. Twee hunner begaven zich in de kerk om de klok te luiden, doch werden door de bewakers daarin verhinderd, waar een tiental doleerenden, die buiten stonden te wachten, hui broeders te hulp kwamen om de kerk te bestormen. Dewijl allen met knuppels en andere voorwerpen gcwapend waren, ontstond er spoedig een bloedig gevecht, dat al mre: algemeen werd, daar van buiten het dorp, op het sein vanen witte vlag op de schuur van een der doleerenden, andere: kwamen aangevlogen om deel te nemen aan den strijd. Zelfs vrouwen, met luiwagens en bezems gewapeud, vochten verwoed mede. Een man, die een slag met een knuppel op het hoofd had gekregen, werd bewusteloos weggedragen. Een ander werd de wang geheel ingescheurd, een derderel de baard uit het gezicht getrokken. Verscheidenen zag men met bebloede gezichten: De doleerenden hadden gebruik gemaakt van het oogcnbït, dat er in bet geheel geen politie aanwezig was, terwijl dep sche week een paar agenten de wacht hadden gehouden. Langzamerhand worden de bijzonderheden omtrent fa afschuwelijken kindermoord te Heinkenszand gepleegd, hW en men gruwt wanneer men hoort, hoe de ontaarde nioe« daarbij is te werk gegaan. Nadat de vader, C. De V., was vertrokken, is zijne tn*| K. v.d. P, naar de schuur gegaan en heeft haar zoontje zich geroepen. Het kind kwam uit bet bed naar haar toe a sprak toen de bekende woorden: „Moedertje, wat gaat gij mij doen?" waarop zij antwoordde :„Kom maar, mijn 1# Eensklaps greep zij het kind en drukte het staande uk' a hoofd tegen het geitenhok, waarop zij het met een scheer* één of twee sneden in den hals toebracht. Onmiddellijk W zeeg het kind neer en was een lijk. De moeder wis#" n» daarop het bloed van de handen en ging vervolgens politie, waar zij de schuld op haar man stak. Aan bare# zuster heeft zij nog verklaard aanvankelijk voornemens tóV geweest zich zelf te vermoorden, doch later te hebben e#f haar kind te dooden. Men staat verstomd over de verstok waarmede zij zich het lijk van haar kind liet toouen t00^ begralems, terwijl zij later nog ter kerke ging en mede boorde, hoe de predikant over den moord sprak. J JJjj. Reeds nu meent de Haagsche Correspondent der delb. Ct. te kunnen mededeelen, dat de uieuwe Min'5® Al aterstaat, de beer Bastert, besloten is, den landboo'i name de zuivelbereiding, te hulp te komen, door nud een wet, zooals ook de ons omringende landen in "e jaren tot stand hebben gebracht, tot regeling van deD j handel. ju Een verkooping van zegelstempels heeft on^aD?>tjDj hottl Drouot te Parijs plaats gehad, on tegen ver^u er geen bijzondere prijzen besteed. i. t: Reeds in de vroege ondheid vindt men het Egyptenaren diende het stempel in hun ring voor meestal door een tor of kever voorgesteld. Ook m d Jf; men van het stempel gesproken, terwijl ook de Hindoes reeds vroeg in het bezit van stempels ware°'^ij was een testament niet geldig tenzij het zeven s' van zeven getuigen. Reeds in de oudheid was bet bruikte stof otn te stempelen, waartoe bet op yJz, werd toebereid. Tot in de 12e eeuw stempelden de k P frankrijk in wit was, later geschiedde het alleen f der schoonste slempels is dat van Micbel Angelo gesteente is en niet minder dan 15 dieren en, M voorstelt. Dikwijls werd een portret als stempel ge De bandvatsels der stempels zijn van niet min e de stempels zeiven. In een museum in EngelaRd f ep P. een dat de vier jaargetijden voorstelt, gebeel in z' Vi gegraveerd. Een bijzonder kunstig bewerkt cao ,e voor, die aan den voet van een boom zit te le*e°' e0 «c» zuver en is een decimeter lang. Met een louPe,!L,de ment uit de Henriade op een opengeslagen 8 t1 boek lezen. Een bijzonder gezochte vorm voor e«_ vroeger een vogel, waarvan de pooten op den s' i gieisp''[.4 een indruk moest achterlaten. Ook vond ®eD net hecht van een dolk of op een sleutel, zoodat pel stetds bij zich had. De moord te Heinkenszand. De koopman C. de V. uit Heinkensjand, die verdacht werd den vreeselijken moord op zijn zoontje gepleegd te hebben, is wegens onvoldoende bewijzen uit de gevangenis te Middelburg ontslagen. Gistermorgen is de justitie van Middelburg echter opnieuw vertrokken naar Heinkenszand op verder onderzoek in dezelfde zaak, daar den vorigen avond nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen, die sterke vermoedens van schuld tegen de vrouw van C. de V, hebben doen rijzen. Omtrent dezelfde zaak meldt men aan M. Ct uit Heinkens- zaud, dat aanleiding tot dat nieuwe onderzoek is geweest een gesprek tusschen man en vrouw bij de terugkomst van De V, waarbij deze zich beklaagde, dat hij onschuldig in de gevange nis had gezeten, en de vrouw moet erkend hebben zelf de daad te hebben gepleegd. Dit moet gehoord zijn door eenige perso nen, die zich bij het huisje van het echtpaar bevonden. En kelen moeten voor de ramen afgeluisterd hebbeu, dat toen De V. aan zijn vrouw vroeg, waarom zij haar kind vermoord had, deze riep „hond uw mond maar," waarop De zich naar buiten begaf en tegen de zich daar bevindende personen zeide; „nu hebt gij het gehoord hé mannen! wat mijne vrouw gezegd heeft." Hij gaf hun daarop de hand er. ging naar binnen.

Schager Courant | 1887 | | pagina 2