Binnenlandsch Nieuws. vaardig, maar niettegenstaande het rechtvaardig wasdat moet erkend worden en blijveD; en daarom verklaren wij ons dan ook van dit gezichtspunt de aarzeling der Begeering om ook maar den schijn te aanvaarden, dat zij week voor de pressie der eischersprofessoren en Sociaal-democraten." Juisten aangezien nu het nieuwe adres (van de Heeren Poolman c. s.) wel verre van 's Konings clementie voor Nieuwenhuis in te roepen, slechts gewaagt van een te strenge wet en een te zware straf, is het niet te denken, dat dit smeekschrift het beoogde doel zal bereiken. "Wie 's Konings troon nadert, om genade voor een ver oordeelde te bekomen, spreekt anders, behoort althans anders te spreken. Overigens schijnen 's heeren Domeia's pleitbezorgers, diep doordrongen te zijn van de waarheid der spreuk, dat „een aanhouder wint." Eenzelfdo verschijnsel, dat men bij de leiders van het thans hier voor goed gevestigde „Leger des Heils" kan opmerken. Ook dezen laten niets onbe proefd, om voor hunne leerstellingen propaganda te maken, en de belangstelling der groote massa in hunne godsdien stige vertooningen, warm te houden. Als middel van recla me voor het Heilsleger, is er nu een Vaandel bijgekomen, dat Dinsdagavond in een „feestmeeting," opzettelijk daar toe belegd aan het „eerste Nederlandsche armée-korps" is overhandigd. Een der hoofdofficieren (commissioner Smith) was voor die plechtigheid expres uit Amerika overgekomen. De groote zaal van het gebouw Frascatie 's Zondags een der vergaderlokalen van de doleerenden was overvol, en door de rumoerige stemming van dit tal rijke publiek, had de samenkomst m. i. geen bijzonder fees telijk karakter, maar ging het veeleer even onordelijk en schandelijk toe, als bij de meer alledaagsche ver gaderingen. Men schreeuwde, zong vocht en dronk jenever dat het een lust was. Maar de Heilssoldaton zijn ook niet voor een klein geruchtje vervaard en lieten geen middel onbeproefd, om voet bij stuk te houden. Onder anderen werd er een nieuw aangeworven soldaat aan het publiek gepresenteerd, een „bekeerd kroeghouder," die eenige avonturen uit zijn veelbewogen leven vertelde, en daarna met een aandoenlijke stem mededeelde, hoe hij thans tot de functie van Heilssoldaat was gekomen. An dere Heils-recruten varieerden met meer of minder goed gevolg op hetzelfde thema, en eindelijk zag ik de vlag voor den dag komen. Het is een vierkant vaandel, aan een langen stok met gouden knop hangende. De kleur van dit doek is rood, om daardoor, zooals de uitlegger expliceerde, het bloed van Christus voor te stellen, terwijl de randen geheel blauw zijn, welke kleur niet wil zeggen dat het Leger de dingen blauw blauw laat, maar als symbool van de heiligheid des levens moet beschouwd worden. Midden op de vlag ziet men een groote, gele lap, die een gouden zon moet verbeelden, met de woorden „Bloed en Vuur" er in, welke zon als een zinnebeeld van den Heiligen Geest werd voorgesteld. Maar er viel nog meer op de vlag te zien. In den bovenhoek was een vierkant uitgespaard, waarop de Nederlandsche vlag was afgebeeld, en de sa menvoeging van ons rood, wit en blauw, met de kleuren van het Heilsleger, moest te kennen geven, dat een goed Heilssoldaat tevens een goed Nederlander behoort te zijn. Van het Leger zelf, is natuurlijk het omge keerde in de eerste plaats waar. Vervolgens werd de Vaandeldrager op een toespraak onthaald en de koop gesloten is en het geld op tafel ligt.® „Zoo moet het zijn voegde haar man er aan toe, terwijl hij de papieren weder in de cassette legde. „Ga morgen vroeg heen en spreek met hemwij zullen dan vernemen, wat hij antwoordt Würfel fronste de wenkbrauwen; dit voorstel scheen hem niet te behagen. „Ik zal het moeielijkste op mij nemen, en behalve dat schenkt gij mij niet eens vertrouwen;" bromde hij, „ik kan evengoed de papieren bewaren als gij; ik moet ze toch hebben, om ze hem te kunnen toonen „Opdat hij ze u uit de handen kan scheuren spotte de vrouw. „Zoo dom zijn wij niet, dat wij ons aan dit gevaar blootstellen. Zeg hem alleen, dat de roode Fritz u zijn geheim heeft verraden, en dat gij nu de gestolen cassette in uw be zit hebthij zal dan zeer goed weten, welke papieren er in liggen. Het is wel mogelijk, dat hij dan bij u huiszoeking laat doen; de politie staat voor zulke lui altijd gereed en gij moogt niet in moeielijkheden geraken. Verraadt daarom den armverzorger ook niet, dat wij de papieren hebbenzeg hem alleen, dat ze goed bewaard zijn, en hij ze eerst dan kan terugkrijgen, wanneer hij het geld betaald heeft." „Merkt gij nu wel, welk een slimme vrouw ik heb riep de slotenmaker zegevierend uit. „Voor den drommel, zooals zij het gezegd heeft, moet het gebeuren, en morgenmiddag, wanneer ik van het werk kom, brengt gij ons bericht." „Ik zal de onderhandelingen voeren," antwoordde Würfel, het echtpaar een nijdigen blik toewerpende, maar wanneer gij vreest, dat ik u zou kunnen bedriegen, dan kan ik hetzelfde van u vreezen." „Wij zijn eerlijke lieden!' voer de slotenmaker toornig uit, terwijl hij met den vuist op de tafel sloeg, „hier liggen de papieren even veilig als bij u, en wanneer gij dat niet wilt inzien, kan ik u niet helpen. Verspil verder geen woorden, wij hebben het geld nog lang niet noodig, dus aan een dee ling valt er nog niet te denkende armverzorger is een heb zuchtige gierigaard, hij zal elke cent zes maal omkeeren, voor hij ons dien geeft." „Nu, mij dunkt, wij hebben nu genoeg gezwetst," zeide het wijf ongeduldig, terwijl zij de glazen nog eens vulden, „drink leeg en ga naar huis." Würfel stond aarzelend op, men kon het hem aanzien, hoe moeielijk het hem viel, zich te onderwerpen; maar de slotenma ker had de cassette intusschen weggezet, en langs den weg van geweld was er tegenover het echtpaar niets uit te voeren. „Ik zal u wel moeten vertrouwen;" antwoordde hij met heesche stem, „maar dat zeg ik u, bemerk ik, dat gij mij bedriegt en de papieren achter mijn rug om wilt verkoopen, dan doe ik iets daarna aan het publiek medegedeeld dat de soldaten ook een pas zullen krijgen. Dit officiëele document moet om de drie maanden worden vernieuwd. En bovendien de na bootsing van liet militaire stelsel wordt zoo streng mogelijk volgehouden bovendien krijgt elk soldaat 13 patronen namelijk stukjes papier waarop hunne namen staan, en iedere week moet zulk een „patroon" worden ingeleverd. Doet een soldaat dit niet, dan wordt zulk een nalatige j onmiddellijk door de officieren bezocht. Een en ander dient I om de soldaten blijvend aan het Leger te verbinden en op hun levenswandel toezicht te kunnen uitoefenen. Uil al die maatregelen en verordeningen blijkt hst dus duidelijk, dat het Heilsleger voornemens is, hier voor goed gevestigd te blijven. Veel recruten heeft de armée ffier echter nog niet aangeworven, men zegt slechts een 70. Ik geloof dan ook, da het Amsterdamsche publiek, hoor ders uit verschillende lagen der volksklasse, den mannen van het Reddingsleger niet meevalt, 't Is waar in Engeland en Frankrijk hebben zij ook voor „heete vuren" gestaan, maar de tegenstand is hier taaier en volhardenden Velen wonen blijkbaar de meetings van het Leger bij, enkel en alleen met het doel om te spotten en zich met de spotter nijen der anderen te amuceeren. En daarbij blijft het in den laatsten tijd niet eens altijd bij spotten, maar wordt er soms druk aan „handtastelijkheden" gedaan, zoodat de politie proces-verbaal moest opmaken en de belhamels inrekenen. Wij hebben nu maar af te wachten, wie het eerst den strijd moede wordtde Salvationisten of hunne onverzoenlijke tegenstanders uit het Amsterdamsche grauw. Aan weerszijden bestaat veel volharding. Kapitein Louis, de luchtschipper van de Prinses Wilhel- mina, schijnt minder volhardend te zijn. Nadat hij verleden week Woensdag zonder ballon thuis is gekomen, en Zater dag daarna zich op jammerlijke wijze getroefd zag in zijn poging om de Amsterdammers niet alleen op het schouwspel van een opstijging, maar ook van een nederdaling te ont halen, schijnt de goede man er voorloopig genoeg van te hebben. Althans tot op dit oogenblik heb ik er nog niet van gehoord dat zijn reuzenballon zich nogmaals boven het terrein der voedingsmiddelen zal verheffen. Intusschen gaan er geruchten dat men het Marktplein ook na de Tentoon stelling wil behouden, om tusschen de 17de-eeuwsche huisjes dezen winter een ijsbaan aan te leggen. Een zeer verfrisschend denkbeeld in deze heete dagen, maar wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje 29 Juli '87. Gi-ijstjreclit. Scha gen, 30 Juli 1817. Naar wij vernemen, heeft onze plaatsgenoot, de heer C. Raven, het geluk gehad, in de Haarleniscne Paarden-Lo- terij, een mooi, zwart merriepaard te winnen. De Harmoniekapel zal Zondag-namiddag, 7 ure, een Yolks-Conccrt geven, op het Marktplein alhier. Bij de op Woensdag 1.1. ter gelegenheid der Tentoon stelling, alhier gehoudene keuring van Paarden, welke aange boden werden ter inschrijving in het Nederlandsch Paarden stamboek, afdeeling Noord Holland, waartoe een 20tal waren gekeurd, zijn daarvan aangenomen 2 Hengsten en 13 Merriën. De buitengewone groote voorstelling, door het r Spectacle-Concert—Varié-Gezijschap, onder directie v» Heer G. R. D. Slroober van Rotterdam, welk gezelsch-j Woensdag in de Lai.dbouw-Societeit „Cérès alhier P strekt dit gezelschap zeer tot eer. Op dit gebied hebben yf'l*1, in jaren zoo iets uitstekends niet zien optreden. t'-t De gymnastische toeren, de verrassende proeven van ry. Equilibristen-, Parterre-Gyiunastie, enz., enz., ,|at uitstekend en netjes. De Hollandsche Karukter-Kotnitk inderdaad geestig en bez-r. de goede eigenschap, van zijnc kerijen te houden b:nnen de perken der welvoegelijkheid Als zeer interessant en reemenswaerd noemen we de i zaaraheden van den artist, die als Neger-Zanger optrad natuurlijke en treffende nabootsingen wist te geven van T gebrom eener vlieg, en op een trommel het geluid eener locomotv zich in beweging zettend, in vollen vaart en stoppend terwB zijne solo's op een verbazend klein fluitje, op een viool uiet L-!.'. en op de ccoarina terecht aller verbazing opwekten. Dondeidag j.1. trokken een 24tal leerlingen, 17 gens en 7 meisjes, der hrogste klasse, van de O. L. Sch^ alhier, onder leiding en toez cht van den heer W. Kloek met den lsten trein naar Amsterdam, alwaar zij o. m. bezie»' tigden het Paleis van den Koning, Artis met het schoon aqu. rium, het Rijksmuseum en de Voedingstentoonstelling Daar de heer Kloeke de besturen dier inrichtingen van bezoek had verwittigd, waren de verschillende Besturen u welwillend de Kinderen te doen rond geleiden, en werd o t, in Artis nog een extra-voeding der wilde beesten bevolen hetgeen natuurlijk voor de kinderen zeer belangrijk was, Het eigenaardige van dit reisje vinden wij o.a djt de gelden, hiertoe benoodigd, door de Kinderen zeiven waren opgespaard van hun zakgeld. Een dergriijk reisje onder de leiding var. het Hoofd Ier School moet voor de leerlingen niet alleen aangenaam en pret tig, maar ook tevens zeer leerzaam en nuttig zijn en op hunne algemeene ontwikkeling een gunstigen invloed hebben, terwijl het ongetwijfeld ook zal bijdragen tot vernauwing van den band tusschen onderwijzer en leerlingen. „He, wat beteekent dat riep Schunk driftig. „Waarom bedreigt gij ons Daartoe hebt gij geen oorzaakwij doen, wat wij beloven, handelt gij nu ook als een eerlijk man, dan zullen wij allen tevreden zijn Goeden nacht Koenraad Würfel bromde nog eenige onverstaanbare woor den, terwijl hij zijn jas toeknoopte en zijn hoed greepdaarop verliet hij deze woning. Het echtpaar Schunk luisterde een geruimen poos en bleef zwijgend bij elkander zitten. Eindelijk stond de vrouw op, zij opende de deur en keek voorzichtig rond, en toen zij buiten geen luisteraar ontdekte, keerde zij gerust gesteld terug naar hare brandewijnsflesch. „Wilt gij met hem deelen vroeg zij haren waardigen echtgenoot. „Dat komt mij niet in de gedachte," antwoordde hij, „ik geloof ook volstrekt niet, dat de vrek die hooge som zal be talen." „Ik geloof het ook niet, en wanneer wij de papieren bij het gerecht inleveren, hebben wij er ook niets van." „Niets anders, dan dat men ons dan voor zeer eerlijke lieilen zal houden," spotte hij. „Hebt gij daarmede zooveel op? Eerlijkheid is geen munt, waarvoor men brood kan koopen." „Wij hebben den vogel in de hand en zullen die nu ook fluiten laten," zeide hij zegevierend. „Met dien blufferigen schrijver zal ik wel gereed komen; ik sla hem met mijn vuist den kop in, zoodat hij niet meer zal kraaien. Dat zal ik wel zoo handig bezorgen, dat de verdenking niet op mij kan vallen." „Neen, dat wil ik niet," antwoordde zij, „het zou kunnen uitkomen, en dan is het een moord. Laat hem de kastanjes uit het vuur halenheeft hij den vrek angstig gemaakt, dan ga ik heen en bied hem de papieren goedkooper aan. Van de brieven uit Amerika mag de schrijver niets meer zieD, dat zaakje zullen wij alleen afmaken." „Natuurlijk," spotte Schunk, „de mooie schurk zal groote oogen opzetten, wanneer hij verneemt, dat wij die schurken streek ook kennen. Het is het kind van zijn broeder en hij heeft al dat geld zich toegeeigeud, die brave, eerlijke man „Zoodra het rechte oogenblik is gekomen, zal ik hem het vuur wel aan de schenen leggen!" blufte de vrouw. „Die brie ven moeten wij nog bestudeeren, opdat wij alles nauwkeurig weten!" „En würfel? Wat moet er met hem gebeuren?" „Wij zullen buiten hem om, de papieren zoo duur mogelijk verkoopen, en wanneer wij het geld hebben, reizen wij oo^en blikkelijk ai." „Dan zal hij ons volgen." „Ja, wanneer hij geld en den moed daartoe heeft zeide zij lachende. „En al deed hij het, wanneer hij ons ia- Te Enkhuizen en Hoorn wordt dagelijks per spoor water uit Castricum aangevoerd. De gemeentebesturen dier plaatsen stellen dit water tegen een zeer geringen prijs voor de bevolking beschikbaar. Gratie! Bij besluit van 25 Juli, heeft Z M. de Koning aan allen, zonder onderscheid, die ter zake van het palingoproer nog ge vangenisstraf ondergingen, gratie verleend. Werd het Kapitool door ganzen gered, liet postkantoor te Prinsenbage dankt bet behoud van zijn kas aan een kanarie vogel. Donderdagnacht werd daar ingebroken in de keuken. Dr kanarie begon te zingen. De postdirecteur ontwaakte en hefli zich naar beneden. De inbrekers namen terstond de vlufkL Het slot van de deur van het postkantoor was reeds p'*6 stuk gewrongen met behulp van eene kachelpook. De dso:R zijn nog niet opgespoord. Naar de S t d. van vertrouwbare zijde verneemt, zuIks de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die op het einde tu Augustus waren bepaald, in die maand niet plaats hebben. haalde, wat wil hij dan tegen ons uitrichten Wij hebben hei bedrogen, ja, maar wanneer hij de geschiedenis aan de pol® vertelt, wordt hij zelve het eerst ingerekend." „Juist, daaraan dacht ik niet," bevestigde de slotenmatö „gij zijt slimmer, dan ik dacht; met de politie kan hij f niet dreigen, en wanneer hij ons aanvalt, nu, dan zal hij vuisten leeren kennen. Dat is dus zoo goed als in orde. moet er met het kind gebeuren Let op, de schuik zal langen, dat het sterft, opdat zijne schurkestreken niet a&® a dag komen." J| „Hij kan verlangen, wat hij wil, wij hebben hem nu» onze macht, en ik doe wat mij belieft," antwoordde zij*®* derophalende. „Wanneer men een goudmijn heeft, moet die delven, en dat zullen wij handig doen. Hij zal dat hij zwart wordt, en ten slotte nemen wij het kind De schrijver zeide, dat het adres van den vader in de hne» staat; dan zullen wij hein ook wel kunnen vinden, en gen wij hem het kind zuiver gewasscheu en goed terug, dau mogen wij ook bepaald op eene groote beil<xin rekenen. Zoodra wij van hier zijn, zal ik het meisje verP|" dat het rond worden zal als een appel, laat mij maar bcp^ Wij vertellen dau aan den vader van het kind, dat zijn bn*" een gedrocht is; hij zal ons gelooven. „Sapprement, dat is een goed plan!" viel de sLte" haar in de rede; „wij zullen rijke lieden worden, Bert a, mels, dat zal een leventje zijn „Mij willen het hopen," ging zij voort, „ik zeguJ10® troudmiin moet. nit<rerr>. wii zouden it X o O J u i j de goudmijn moet uitgegraven worden, en wij zou e kompen zijn, wanneer wij met Würfel wilden deelen. zichtig dus en niets verraden; Würfel moet ons tot »P laatste oogenblik voor eerlijke lieden houden. Hij "j zaakje zoover in orde brengen, dat wij alleen de hand ven op te houden, om het geld in ontvangst te Iieuie jr verdwijnen wij met het kind, en de stumpers mogen kijken." Peter Schunk knikte herhaaldelijk met het hoofd en g rest uit de flesch in zijn glas. „et (/Konden wij morgen maar vertrekken,zeide ajn/ diepe zucht. „Ik heb nu geen rust meer, zoolang ie in onze zak is „Nog een weinig geduld, over enkele dagen m a r-jjji viel zij hem in de rede. „Katernberg kan de gesc 1 aug uitstellen, laat mij maar begaan, het zal WL' Ziezoo, nu gaan wij slapen,, morgen komt er rdn'3 De slotemaker was met dit voorstel ingenomen; J zijn glas uit, wierp een verdrietigen blik op de ging met de cassette onder den arm naar het onzi dat hun slaapvertrek moest verbeelden. .ba JWordt Vervolgd

Schager Courant | 1887 | | pagina 2