puik lekkere LE1CHE BOTER. RENSGAS E, 2G. Wei KL Denijs. Het voordeel van adverteeren. Gemengd Nieuws. Veroordeeld door het Kantoneerecht te Schagen, in Juli 1887. BURGERLIJKE STAM. Marktberichten. Advertenti'èn. I)e paardenmarkt te Haarlem was Dinsdag druk bezocht V door buitenlanders. Er waren 739 paarden .aangevoerd. De toofrcte prijs die betaald werd, was f 800. Acht veulens gin- n voor 60 a 80 gulden. Er was veel handel. - Als voorzorgsmaatregel tegen dieven nam een Rotter- dimmer, die Zondag met de zijnen naar Scheveningen ging, al -n papieren geld mede. Vi at hij voorkomen wilde, gebeurde geheel, want toen hij thuis kwam, ontdekt hij, "dat hem jjjn portefeuille met het papieren geld, ten bedrage van f780, ontrold was. De hoofdprijzen in de Haarlemsche paardenloterij zijn ge- rtllen 0p de numers 22248, 16215, 24954, 14149, 21677, 15419 1427, 11661, 14314, 763, 24839, 9461, 6311, 20491, J336l|4885, 15773, 7611, 1264, ,1486,9201, 22572 17364,, 12911- Te Amstelveen werd Zondagnacht eenc weduwe met vijf liederen gerechtelijk op straat gezet, omdat zij de huur harer woning niet kon betalen. Het gezin kon nergens onder dak komen en moest den nacht op straat doorbrengen. Het geval veroorzaakt algemeene sensatie. Te Groningen heeft iemand, die wegens dronkenschap voor het kantongerecht moest verschijnen, zich uit angst van het leren beroofd. Door ds. W. R. Poolman te Haarlem, prof. Pekelharing te Delft, mr. G. Baggerman te Amsterdam en 20 anderen zal aan Z. M. den Koning het verzoek gericht worden, aan F. Domela Nieuwenhuis kwijtschelding van zijn verderen straftijd te verleenen, op grond ,/dat in Nederland meer en meer veld aint de overtuiging dat die straf veel te zwaar is voor het door den rechter als bewezen aangenomen delict, welke over tuiging ook door adressanten wordt gedeeld" en de gelegenheids- we^ welke is toegepast en volgens den rechter geen lagere straf toeliet, reeds lang door de openbare mcening was veroordeeld en tot hare afschaffing door de Wetgevende Macht was besloten, toen de vervolging tegen D. N. werd aangevangen. Uit wageningen meldt men In de weilanden ziet het er treurig uit, sommige veehouders waren reeds genoodzaakt hooi naar het weiland te brengen, of het vee op stal te halen, opdat het geen gebrek zou lijden. Ook andere gewassen dreigen door de aanhoudende droogte te mislukken. De rogge oogst is in vollen gang en valt, vooral wat het stroo betreft, buitengewoon mee. Te midden van vroolijke en opwekkende berichten be treffende pleiziertochtjes, kermisvermaken, uitstapjes cp zee, sport-vereenigingen, enz., is er ook grond tot klachten en vrees voor de toekomst, die zeker niet gesmoord mogen worden en zoo komt b. v. de volgende smartkreet uit Zeeland, welke dui delijk doet zien, dat daar voor velen de toekomst zich weinig rooskleurig voordoet. De waternood stijgt meer en meer. liet vee moet zich al met slecht drinkwater behelpen en het delven der slooten en Kutten schiet te kort om in de dringende behoefte te voorzien, mkele boeren zijn al gedwongen hun vee op stal te zetten en het te voederen met groene haver en gerst en gras van vanten en wegen, daar de weiden niets meer opleveren en ge heel doodgebrand zijn. Tal van ongelukken verneemt men, doordat de dieren, het water zoo diep moetende zoeken, het evenwicht verliezen en in de slooten terecht komen, uit welke benarde positie zij meestal niet kunnen worden verlost zonder verminking of verrekking. Eu gelukkig nog de veehouder, die er dadelijk bij is. wanneer- feu zijner beesten zulks overkomt, doch reeds menig dier is wor goed bedorven, doordat het eenige uren in den modder i« gebleven. De zomervruchten en groenten versmachten; er groeit letter lijk niets, tot niet geringe schade vau de hoveniers, die niets fer markt kannen brengen en dus geene inkomsten hebben. De boter stijgt in prijs, omdat de aanvraag den aanvoer over- ffift en dit zal zeker nog meer het geval worden. De qua- litch wordt er ook niet beter op, daar er voor de bereiding werkelijk geen goed water te verkrijgen is. De veeprijzen vlie- ?-n achteruit en eigenlijk is het fokvee onverkoopbaar. Ieder ontdoet zich zooveel mogelijk vau vee, om de overblijvende B9ar in 't leven te kunnen houden en Belgie vraagt niets. I De vraag is wel gewettigd «waar moet het heen?" Moeten meer boeren uitgekleed worden en moet het inkomen der grondeigenaren nog meer verminderen? En wie zijn dan per van rekening de slachtoffers? Immers de industrie, die geen ''uemers meer zal vinden, en de arbeiders-en werkmansstand I®* geen werk meer zal kunnen krijgen. ■lieurig verschiet! waar het er voor allen zoo ongelukkig uitziet. Doordien ongeveer 40 vreemde arbeiders, meest Belgen, 'j |audbouwers aan den Sloterweg in den Haarlemmermeer *erk hebben bekomen, zijn de arbeiders, wonende aan den *iuisweg-Sloterweg zeer verbolgen, zoodat eenig politietoezicht 'K is voorgekomen. Vt laalstgemelden wel reden tot klagen hebben is te betwijfelen, "oor den landbouwer B. zijn aan sommigen, gedurende den *lntcr> tarwe, aardappelen en geld verstrekt, om het later in verdienen, doch toen in den voorzomer het werk uitkwam, 'ten z'j slecht werk of liepen naar anderen, schuld werd hun evenwel nog kwijtgescholden. gelegenheid der landbouwtentoonstelling, welke op ba 13 September a. s. te Ossendrecht zal worden gehouden, H(jor de Regeering een piijs toegekend voor den hengst, welke ®!e8.^e waarborgen oplevert voor de fokkerij van paarden ^krijgsdienst geschikt. r een particulier persoon, voorstander van den landbouw is, als wij wel onderricht zijn, tevens een prijs oofd voor het beste paard geschikt voor de Rijks remonte. Kr iriugscommissie bestaat uit: majoor Boogaard, kapitein jl° °ut en den paardenaits, 2de klasse Quadekker allen van het veldartillerie. ï^ze commissie zal tevens trachten eenige paarden voor het f 3811 koopenmet het oog op het groot aantal vier- ftn" paarden *n den laatsteu tijd werd aangekocht, mo- tïc-siechts paarden van vijf of zes jaar worden aangeschaft; zijn de voorwaarden als gewoonlijk geen schimmels, isabellen of klophengsten, hoogte 1.521.58 M. Hoofdzakelijk wordt gelet op goeden rug, sterk beengestel, niet te lang van lichaamsbouw. In dp openbare Raadsvergadering te Lichtenvoorde heeft de burgmeester een der leden geïnterpelleerd, die hem op een bruiloft zou hebben beschuldigd van achterhouding van stukken. Het Raadslid is verzocht de zaak te onderzoeken; terwijl de burgemeester in deze nauwgezet en zeer streng zou weten te handelen. De steenkolenvoorraad van Europa. Ter geruststelling vau hen. die bang zijn dat de steenkolenvoorraad van Europa over eenige jaren uitgeput zal zijn, diene het volgende: Groot Brittan- nië levert jaarlijks uit zijn vier voornaamste bekkens 170 roilli- oen ton steenkolen, welk cijfer ook voor het vervolg als het ge middelde kan worden aangenomen, daar de aftrek in sommige streken van het buitenland minder wordt en in enkele streken misschien geheel zal ophouden. Blijft bet verbruik op dezelfde hoogte als in do laatste jaren, dan kan Engeland zeker nog 600 a 800 jaar in de behoefte blijven voorzien. De vrees dat de ko- lenvoorraad van Engeland nog maar voor 150 jaar toereikende zou zijn is dus ongegrond. In Duitschland is de toestand nog gunstiger en men kan met vertrouwen aannemen dat het Ruhrkolenbekken ver over de 50.000 millioen tonnen steenkolen bevat en de Westfaalsche kolenrijk- dom is zeker wel een 1000 tal jaren toereikend. Ook in Over-Silezië bevat het bekken zeker 500,000 milli- lioen ton en op grootere diepte nog wel viermaal zooveel. De kolenmijnen van Oostenrijk liggen voornamelijk in Bohemen, ter wijl Rusland voor de toekomst goede vooruitzichten oplevert. In België, Frankrjjk, Denemarken, Zweden, Italië en Spanje moet de behoefte door invoer van buiten worden aangevuld, daar de voorraad niet voldoende is. We behoeven dus nog niet bang te zijn dat we in de eersto eeuwen zonder steenkolen zullen zitten en de vrees dat de nane ven koude zouden moeten lijden, wordt dus gelukkig niet bewaar heid. Het gebruik van al te koud bier, dat tegonwoordig zoo zeer in zwang is, wordt door de doktoren ten zeerste afgekeurd. Het ontbeert, daar bet geen koolzuur ontwikkelt, den rechten smaak en veroorzaakt gevaarlijke maagpijnen, die tegenwoordig algemeen voorkomen. Yooral aan stations moeten de reizigers zich zeer voor het gebruik van ijskoud bier in acht nemen, om dat het vooral daar gewoonlijk in eens wordt uitgedronken. Het aantal krankzinnigen is in beschaafde landen schrik barend groot en gedurende de laatste vijftig jaren voortdurend toenemend. Het overtreft verre 't getal, dat bij onbeschaafde vol ken gevonden wordt. In 1835 telde Frankrijk op elke 36,000 in woners één krankzinnigo en in 1882 één op de 800. Verbeeld u eens, in 47 jaren 45 maal zooveel ongelukkigen. Al neemt men nu aan, dat de Fransche bevolking in die 47 jaren verdubbeld is dat is echter zoo niet dan schrikt men nog van zulke welsprekende cijfers. En in de Vereenigde Staten en Engeland is 't aantal, in verhouding tot 't bevolkingscijfer, nog aanzienlijker, in Nederland minder. Neemt men nu 15 20 pCt. van het getal af, dat door drankmisbruik zoo ongelukkig geworden is, dan is 't nog duidelijk genoeg, dat er rotte plekken in onze maatschappij zijn, die den ongelukkigen toestand bestendigen niet alleen, maar verergeren. Vooral de groote steden, waar in onze dagen van stoom en eleetriciteit alle leven en beweging zoo verbazend snel is, leve ren een aanzienlijk cijfer op. Krankeu van geest zal men min der aantreffen in kleine steden en nog minder op 't vee! rustigor platteland. Wat te doen met onze jongens gedurendo de lange zomer- vacantie? Op die vraag geeft een onbemiddeld huisvader te Has- tings in een der Eugelscbe bladen den raad, de jongens gedurende dien tijd, tot afwisseling van do studies, werk te geven, waarbij zij veel in de open lucht moeten wezen en met de handen bezig zijn. Hjj gaf zijn twee groote jongens bet vorige jaar als „grooms" mede aan een hem bekende familie, die een leis door Engeland maakteeerst hadden zij veel bezwaar tegen de stalkleeren en het stalwerk, maar later betuigden zij. dat zij niet alleen veel ge zien, maar ook veel genoten hadden. Dit jaar geeft de papa zijn twee zonen mee aan een kustvaarder. Een zijner vrienden deed zijo jongen verleden jaar drie weken bij een pachter waar de jongen hoofdzakelijk hout moest kappen, en dit jaar zal hij vijf weken gewoon pachterswerk doen. Een stad waar letterlijk bet geld op straat ligt is de Ame- rikaansche stad Robinson. Toen men daar, jaren geleden, begon met bet ontginnen van de Robineon-zilvermijo, werd een der hoofdstraten geplaveid met slakken van het verwerkte erts. Het is echter gebleken, dat men toen slechts de heltt van het zilver uit het erts haaldede andere helft moest dus nog in de slakken zijn. Bij genomen proeven met het plaveisel haalde men daaruit 50 k 100 dollars zilvor per ton. Het plaveisel wordt nu opge broken en de stad krijgt 20 percent van het daarin aanwezige zilver. Gemeente Seliagen. Ingeschreven van 27 tot 29 Juli 1887. Geboren Pieter, zoon van Cornelis Mantel eu Guurtje Wonder. Ondertrouwd Johannes Hendrikus Borstlap, jonkman, oud 24 jaar en Elisabeth Wit, jongedochter, oud 26 jaar, beiden wonende te Schagen. Jan Groet, jonkman, oud 33 jaar en Ger- ritjo Peper, jongedochter, oud 25 jaar, beiden wonende te Schagen. Getrouwd Bernardus Dieperink en Trijntje Kos. OverledenGeene. Wegens: Onbeheerd laten staan vau Paard en M ageu op den open baren weg: W. B., te Anna Paulowna, tot f 3.of 1 dag hechtenis. Jachtovertreding: J. K., te Schoorldam, tot f 15.of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap: S. S. en H. H., te Zijpc; C. H. te Helder; P. H., te Scha gen; J. de B., te Westzsan en P. K., te Anna Paulowna, tot t 0.50, of 1 dag hechtenis. Versperren van de Opeubare straat: P. V., te Schagen, tot f 3.of 1 dag hechtenis. S» raatschenderij: G. L., te Winkel, tot f 3.of 1 dag hechtenis. Laten loopen van Vee, op eens anders Weiland J. B. te Zijpe, tot 1 5.of 2 dagen hechtenis. G. K., te Anna Paulowna, tot 1 5.of 1 dag hechtenis. Afwezigheid als Spuitgast, bij beproeving der Brandspuit: J. K., te Barsingerhorn, tot 1 2.of 1 dag hechtenis. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang, van hoogstens eene maand. SCHAGEN, 28 JULI 1887. Aangevoerd: 3 Stuks Paarden f 70 w Veulens f a 1» Ossen f a 32 V Stieren f 50 a 210 32 77 Gelde Koeien (magere) f 70.— a 110 18 77 Idem (vette) f 140.- a 190 28 V Kalfkoeien f 120.— a 240 10 n Vaarzen f 40.— a 66 Graskalveren f a 8 7) Nuchtere Kalveren f 5.— a 13 77 Rammen f a 36 7) Schapen (magere) f 10.- a 13 140 17 Idem (vette) f 20.— a 22 77 Ovcrhouders f a 55 77 Lammeren f 8.— a 12 V Bokken en Geiten f a 17 7) Varkens (magere) f 10.— a 12 77 Idem (vette) f a 18 V Biggen f 4.— a 6 20 V Konijnen f —.10 a 30 1» Kippen f —.10 a 77 Eenden f a 77 Duiven f a 77 Ganzen f a 77 Zwanen f a 375 Kilogr. Boter f 1.06 a 1 100 V Kaas f —.25 a 2500 Stuks Kip Eieren f 2.75 a 3 100 77 Eend-Eieren f 3— a 3 60 75 26 35 25 HOORN, 28 Juli. 1887. Aangevoerd. Kleine Kaas, boogste prijs f 33.Commissie f 28.59 Middel bare f aangevoerd stapels, wegende P. MEDEMBLIK, 27 Juli. 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 25.aangevoerd 34 stapels. Boter 1.20 per P,, Kipeieren f 3.25 Eenden dito f 4.per 100. a 200.— Steeds verkrijgbaar het bekende onfeilbare middel tegen het rijzen en bederf der KAAS, van den heer VAN DEN BRAAK te Zwolle. Alsmede Onder beleefde aanbeveling, Zooeven verscheen: T. 0 Bij iederen solieden boekhandelaar voorhanden of te ontbieden. Een bandelaar te Berlijn geeft jaarlijks aan adverlentiekosten in verschillende bladen 400,000 mark uit. ,Als ik niet ad verteerde", zeide hij onlangs te midden zijner vrienden, «kon ik mijn winkel wel sluiten om den geringen omzet. In het eerste jaar betaalde ik 1000 mark aan advertentiekosteu en bad ik een omzet van 30,000 mark, in het derde jaar betaalde ik 10,000 mark, en mijn omzet steeg tot 100,000 mark, en thans bedraagt hij millioenen, zoodat slechts het voortdurend adverteeren mij tot zulk eene hoogte gebracht heeft. Alles wat ik bezit, mijn wereldberoemden naam eu mijne schitterende zaken heb ik niet enkel aan mijne solide wijze ven bandelen, maar voor negen en negentig hondersten aan de macht der advertentiën in de dagbladen te danken. Ik ben tot de over tuiging gekomen, dat in onze dagen geen zaak, zonder behulp van annonces, bloeien kan of winstgevend kan worden." Inlichtigen omtrent voordeelig en doelmatig adverteeren in dit blad en andere Couranten, geeft het Algemeen Ad vertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, sedert 1846, gevestigd te Rotterdam.

Schager Courant | 1887 | | pagina 3