Si uitenlandsch ieuivs. Wordt Vervolgd. Gemengd Nieuws. Tentoonstelling te Amsterdam de luchtreiziger Louis met den ballon Primes Wilkelmina omhoog, vergezeld van den heer Maurits agenvoort, verslaggever van het Handelsblad. Nadat de ballon zich eerst in zuidelijke richting had bewo gen, .zag men weldra, toeu hij in hoogere luchtlagen kwam, dat hij zich naar het Oosten tewoog. Omstreeks hall zes daalde hij neder op een weiland tusschcn Duivendrecht en Ouderkerk, in den Duivendrechtschen polder gelegen. Bij het nederdalen had de kapitein den heer Wagenvoort aangeraden, om zich aan de touwen, waaraan het schuitje hing, op te t*kken, ten einde den schok bij het nederdalen te ver mijden. Dewijl het anker niet spoedig vatte, kon de heer W. zich niet langer in deze posit.e handhaven en viel in het schuitje terug, op het oogenblik dat dit grond raakte. De schok wierp hem er uit; ongelukkig genoeg geraakte een zijner voeten in een lus en werd hij, de balon ging opnieuw verder en eenige meters omhoog, meegevoerd, met het treurig gevolg dat zijn voet uit den lus ging, en hij naar beneden stortte. Eenige mannen, die toesnelden brachten hem naar een na- bijzijnde boerderij, alwaar de patiënt door dr. Kindermans, van Ouderkerk werd onderzocht, die gelukkig geen levensgevaar constateerde, maar wel beleedrging van den ruggegraat. Zondag morgen is de heer W. na een pijnlijken nacht doorgestaan te hebben, trouw verpleegd door de vrouw van den bewoner der hoeve, den heer Hottentot, per trekschuit vervoerd naar het Binnengasthuis te Amsterdam. De gcneesheeren bevestigen het gevoelen van dr. Kindermans en meenden ook dat er in het ge heel geen gevaar voor het leven van den patiëüt bestond. Maandagnamiddag (Hartjesdag) bewogen zich op de Kei zersgracht bij de Westermarkt, te Amsterdam, groepjes van mannen, vrouwen en kinderen, wier oogen gevestigd waren op een deur van de woning des burgemeesters. Met een scherp voorwerp stond daarop gekrast: Leve het Volk Weg met de beulen De veehouders in de Langstraat kunnen tegenwoordig maar aanhoudend in de weer zijn met verschuren, dat is, het vee van het eene stuk land naar het andere brengen, ofschoon zulks ook al niet veel baat, want van groei van het gras is geen sprake. De hooibouw voor de tweede snede breekt, vol gens gewone tijden, ook spoedig aan; want met het einde der maand gaat men gewoonlijk aan den gang. Naar menschelijke berekering zal dit thans niet kunnen geschieden, want er is nog niets te maaien en veel hooiland heeft men als weiland moeten innemen. De „Spectator" geeft op haar jongste weekprent een wedstrijd in de Haagsche Kegelbaan te zien. Vier kegels wor den omgeworpen, alleen de Koning, in wiens kop men den burgemeester van de residentie herkent, staat overeind. De Haagsche ooievaar kijkt met belangstelling over den muur Onder de plaat leest men dit vers „De noeste borgeren met balspel zich vermaecken, Zie hoe zij met den kloof een viertal kegels raecken; Maar schoon de wilde worp oock anders was gemeind, Staat evenwel nochtans de Koning overeind." Binnen kort zal te Breda een aanvang gemaakt worden met den bouw van een geschikte localiteit ten behoeve der kin deren, die vanwege eene commissie der afdeeling „Breda" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gedurende den win. kamer en sloot de deur toe. „Waarom vroeg zij spottend. „Omdat ik geen geld heb, om betere kleederen te koopen, daar gij zo toch niet wilt geven. Zulk een kind is een lastpost, dat kan ik u zeggen „Ja, het is een last 1" zuchtte hij. „Waarvan gij gaarne verlost zoudt willen zijn, niet waar?" Hij ontweek den blik der grijze oogen, die doordringend op hem rustten en rukte zenuwachtig aan zijn halsdoek. „Gij zeidet mij eenige dagen geleden, dat het kind niet volkomen gezond was," antwoordde hij fluisterend, met haperende stem, „wanneer het ernstig ziek mocht worden, dan betaal ik de kosten van doctor en apotheker." Het wijf verstond hem dadelijk, lachte duivelachtig en pookte geweldig in het vuur van den haard. „Die kosten konden wel wat hoog worden," zeide zij, „gij weet, dat ik daarbij mijn goeden naam op het spel moet zetten." „Uw goeden naam spotte Katernberg, die zijnen gewonen, zalvenden toon geheel vergat. „Gij hebt behalve dit geen ander kind en ik geloof ook niet dat iemand u er een zal toever trouwen." „Des te slimmer, wanneer ik het kostgeld voor dit kind dan verlies." „Is dat het geval, dan moet gij u bij mij aanmelden, ik zal u dan uit de armenkas eene ondersteuning betalen „Later zult gij mij ook wel uit een andere kas geld betalen," ant woordde zij, hem een blik toewerpende, voor welken hij ont stelde „wij zijn nog niet aan het einde; de lieden, op wier lompen gij nu met verachting nederziet, zouden u reeds morgen over het hoofd gegroeid kunnen zijn." De gedachte, dat zij kennis zou kunnen dragen van den inhoud der cassette, doorschoot bliksemsnel zijn hoofd, hare woorden brachten hem tot dit vermoeden. „Wat was dat?" zeide hij barsch. „Wat wilt gij daarmede zeggen Zij streek zich het grauwe haar van het voorhoofd en keek hem kalm aan. „Niets," zeide zij, „hebt gij een goed geweten „Gij ontwijkt mij, geef mij openhartig antwoord „Vraag mij en ik zal wel antwoorden," antwoordde zij „maar zoek in mijne woorden niets, wat er niet in ligt. Moet het met het kind spoedig gedaan zijn f' Hij knikte bevestigend met het hoofd en keek daarbij door de morsige vensterglazen op den hof. „En hoeveel betaalt gij r" „Zooveel als de kosten bedragen." „Voor mijne moeite niets P' „Honderd gulden." „Weinig genoegspotte zij. „De kosten konden wel eens meer bedragen." „Goed, tweehonderd guldenzuchtte hij. „Gij zult ze ter een warm middagmaal ontvangen. Bedoelt lokaal moet nog vóór den winter in gereedheid komen. Omtrent den brand die Vrijdagavond in het „hotel Garni' te Scheveningen plaats had, vinden wij in hev- a d. in een par ticulieren brief van een der logé's o. a. het volgende De brand schijnt aangekomen te zijn op een kofferzolder, maar hoe, weet men nog niet. De giaaf v. H- sliep er vlak bij, en toen zijne dochter boven kwam om hem te roepen, vond z;j de kamer vol rook, en haren vader in zoo'j diepen slaap, dat ze hem haast niet wakker kon krijgen. De andere dochter hielp mee om den brand te blussehen; zij liep alle kamers in om de vnilwateremmers weg te halen, vulde die met water uit lam petkannen en karaffen en gaf ze toen aan anderen, die eene ver dieping hooger waren. Eén oogenblik moet angstig geweest zijn, omdat men toen geen water genoeg had en dc vlam al een el ongeveer hoog was het waren meest koffers en beddegoed, die brandden, maar door bet aangeven van emmers water werd de eerste hulp verleend. Spoedig kwam de brandweer van het „Kurhans* en heeft een flink straaltje in het raam van dien zolder ten beste gegeven. Daardoor dreef natuurlijk eenige oogenblikken later, toen de vlam uit was, de geheele geschiedenis in de beneden verdiepingen; het water stroomde de trap af. De kamer van mevrouw Struick (de directrice van het hotel schijnt verba zend geleden te hebben door het water. Zooeven (Zaterdagmiddag) ben ik eens gaan zien hoe het er uitzag, maar het viel lang niet mee. Een massa koffers zijn ver koold, en het geheele zoldertje, dat zeer laag van verdieping is. is ook zoo goed als kool. Als het een beetje later was bemerkt had het enorm angstig en gevaarlijk kunnen worden. Het is nog eeu akelige lucht in huis, maar anders is alle leed geleden. Liefst wil ik voor een tweede mail zoo iets niet bijwonen. De directeur, de restaurateur en de ober-keilner hebben zich dapper geweerd, bijgestaan door de minderen. Ferdinand I. vorst van Bulgarije, is voortaan de titel van prins Ferdinand van Saksen-Coburg; den eed heeft hij te Tirnova, in tegenwoordigheid der volks vertegenwoordigd 3 afge legd en dp oorkonde is geteekend. Alleen ontbreekt thans nog de bekrachtiging der groote mogendheden. Op zijn reis naar Sofia is Ferdinand zoowel te Widdin en te Rut- schuk als te Tirnova met groote geestdrift ontvangen. De prins was daardoor zeer getroffen en verklaarde herhaaldelijk, dat de ontvangst, welke hem te beurt viel, zijn stoutste verwachtin gen overtroffen. Vooral geldt deze verklaring ten opzichte van de houding der troepen, welke, naar men meldde, grootendeels onder den invloed stonden van den geweien raiuister van oor log, Nicolajeff, die nu juist niet tot de vrienden van den nieuwen vorst wordt gerekend. En toch waren de officieren overal de eersten, om den vorst hun gehechtheid te betuigen. De bevelhebbers der garnizoens van Rutschuk, Schumla en Sistowa, die allen de feestelijkheden bijwoonden, verklaarden den prins, dat zij voor hunne soldaten instonden, en bereid waren ten koste van hun leven zijne pogingen tot bevordering van Bulgarije's welvaart en onafhankelijkheid te ondersteunen. Zaterdagmiddag om half een kwam Ferdinand van zijn be zoek aan Rutschuk, te Tirnova ferug. .De kade en omliggende hebben." „Wilt gij mij dat op schrift geven „Zijt gij gek, mensch „Integendeel, ik ben verstandig genoeg, mijn loon in zeker heid te brengen." „Mijn woord moet u voldoende zijn „En wanneer dat nu juist niet het geval is „Dan kan ook een schriftelijke belofte u weinig helpen," zeide de magere man bedaard. „Wat wilt gij er mede begin nen Gij kunt mij toch niet aanklagen, omdat gij „Nietteggenstaande dat alles verlang ik toch een schriftelijke belofte van u," zeide zij op een beslissenden toon, die geen tegenspraak duldde. „Slechts een enkele regel met uw naam later ontvangt gij het terug, wanneer gij mij het geld betaalt." „Waartoe zou dat dienen?" antwoordde hij ongeduldig. „Zulk een papier wordt gevaarlijk, wanneer het in verkeerde handen valt „Heb daarvoor geen zorg, ik zal het op een veilige plaats bergen, en dat ik een geheim kan bewaren, dat weet gij ook. Zooals ik gezegd heb, alleen onder deze voorwaardeMaar dan moet het ook spoedig geschieden De armverzorger haalde zijn portefeuille uit de zak en nam er een blad papier uit. Hij geloofde dezen mensch te kunnen toestaan, daar hij wer kelijk van plan was, het geld te betalenvolgens zijne mee ning kon het wijf met zijne verklaring geen misbruik plegen, zij wilde alleen zeker zijn van de betaling; daarin lag niets vreemds. „Goed voor tweehonderd gulden. Hubert Katernberg," schreef hij op een stuk papier, daarna gaf hij het aan de vrouw die het behoedzaam dicht vouwde en in de schuiflade der tafel legde. „Wanneer zult gij het geld innen vroeg hij. „Ik denk, over acht dagen." „Bestaat er geen gevaar „Neen," antwoordde zij met een krachtig, ontkennend ge baar. „Het is immers niets zonderlings, dat een klein kind ziek wordt en sterft, en met den armendoclor zal ik spoedig gereed zijn. Dat moet men kennen „En nog ietsHet moet onder uw naam in het register worden ingeschreven, begrepen „Dat zal insgelijks bezorgd worden." „Goed," zeide hij tevreden, terwijl hij zijn hoed nam, ..ik verlaat mij er op, dat gij ook verder zult zwijgenmocht gij mij in ongelegenheden willen brengen, dan zou ik u vernieti gen daartoe heb ik de macht." Hij knikte haar toe en verliet de woninghet toeval wilde dat in hetzelfde oogenblik de doctor, zijn zwager, de trap afkwam. koogten waren bezet door een dichte volksmenigte, welk vorst overal met geestdrift toejuichte, toen hij van' de \y 'lvtl stad inreed, teneinde aan den feestmaaltijd deel te neuten i* eerste dronk, die daar werd uitgebracht, gold den „Redd va# ver ste». Bulgarije." Tot laat in den avond bleef de stad feestelriV licht en bewoog zich eene talrijke volksmenigte langs de ten. Denzelfden avond om 9 uur kwam Ferdinand te Tjr aan. „De reis van Sistova naar Tirnova zegt de corres""* dent der Kölnische Zeitung was inderdaad een triomf" Langs den geheelen weg stond de bevolking uit de buurt juichte den vorst bij zijn doortocht overal toe. Tirnova bijzonder fraai versierd. De straten waren feestelijk verlicht**8 onder het gejuich der inwoners, trok Ferdinand destadbinn"1 Zondagmorgen had de eedsaflegging plaats, waarna et" proclamatie van den vorst voorgelezen werd, waarin hij ?(r klaart, er trotsch op te zijn, den troon van het oude RU]„J rije te bestijgen en zijn gansche kracht te zullen wijden i," de ontwikkeling en verdediging der vrijheid en onafhankelijk! heid van Bulgarije. De geestdrift, door de afgevaardigden na het vernemen v»n den inhoud der proclamatie aan den dag gelegd, was buiten, gewoon. Een banket, door de stad aangeboden, volgde hicmn waarna de vorst het huis binnenging, dat voor hem jjerJj' was gemaakt en waar ook de vorige vorst, prins Van B*t|CI]. berg, gelogeerd heeft. De Figaro beweert in te staan voor de waarheid van het volgende verhaal, waarvan generaal Boulanger do held is: Acht of tien weken voor den val van het ministerie Goblet werd mme. Reival, een waarzegster, in het huis van eene dame ontboden om haar uit de lijnen der hand de toekomst te voor spellen. Onder meer personen verzocht baar ook de minister van oorlog hem de toekomst te voorspellen. Nu verzekert meo, dat zij, zonder in het minst te vermoeden wie hij wa«, zijne hand nauwkeurig bekeek, en verklaarde, dat hij een krijgsman was, die zijn land op het slagveld gediend bad en dat hij nogmaals inden oorlog zou trekken. Boulanger beweerde, dat zij zich vergist had, waarop de waar zegster zeide: „Ik zeg u alleen, wat ik in uw hand zie". Zij zette haar onderzoek voort en voegde er bij: „Gij zijt in een positie, welke gij niet verwacht hadt, maar gij zult er niet in blijven. Binnen kort wacht u een val. Maar wanhoop niet. Later zult gij eene hoogire positie verkrijgen. Do lijnen in nw hand wijzen aan, dat gij niet ver van een troon zult zijn. Kort daarop zeide men mme. Reival, dat zij aan generaal Boulanger de boven staande voorspellingen had gedaan. „O hernam zij in datgeval ben ik blijde, dat ik hem niet alles gezegd heb. Er stoud ook in zijn hand geschreven,dat hij een geweldadigen dood zal sterven." Kort daarop was de generaal aan huis bij een der vrienden van dr. Charcot en daar kwam het gesprek natuurlijk op liypno- tismus, magnetismus en dergelijke zaken. Dr. Charcot verklaarde op stelligen toon dat hij niet geloofde aan het vermogen der personen, die men in een magnetischen slaap had gebracht om de toekomst te voorspellen. Wel kon de ontwikkeling der mag netische electriciteit de vermogens prikkelen en de intelMuëele krachten vermeerderen, maar hij wilde niet toegeven, dat deze invloeden buiten do stoffelijke wereld omgingen. Een jonge vrouw, die men als een zeer geschikt sujet be schouwde, werd nu in magnetischen slaap gebracht en door ge e- raai Boulanger ondervraagd. Evenals de waarzegster, voorspelde zii zijn aanstaanden val. welke vergezeld zou gaan van talrijke volksbewegingen, waarbij geen bloed zou worden vergoten. „Ik voorzie", voegde zij er bij, „dat er in de naaste toekomt' eene groote beweging eo omkeering van zaken zal plaats vinden Het is verschrikkelijk. De Franschen en de Duitscliet^ kunne» niet in vrede leven. Er zal tusschen hen een oorlog uitbreken maar geene andeie natie zal er aan deelnemen. Het zal voord 28en Maart van hot volgende jaar plaats vinden." Zij vervolgde: Deze oorlog zal over de acht maanden duren Er zullen geweldige overwinningen en nederlagen plaats vinden Op het einde zullen de Franschen onder aanvoering van genera' Boulanger een beslissende zegepraal behalen. Maar wat zij doen, zij zullen den Rijn niet kunnen overtrekken, waar uien den vrede zal teekenen. Want aan den ovorzijdo van den Rij" zie 1 revolutie, gevallen kronen en omvergeworpen tronen eu aan de** zijde zal de segeviereode generaal tot opperhoofd worden benoemd Hij zal de hoogste van allen zjjn." De Figaro zegt, dat de persoon, van wien hij dit allos verns® er bij tegenwoordig was en alles gezien en gehoord heeft- GtO*- raai Boulanger, die evenals vroeger Napoleon, aan waarzegge* van allerlei slag schijnt te gelooven, werd zeer getroffen door de voorspellingen. Een vreeselijk ongeluk heeft tusschen Leubingen en Der"»- in Thuringen plaats gehad. Een grondeigenaar was met zijn ko« bezig met het binnenrijden van de rogge, toen de mannen op naburig veld eensklaps hulpkreten vernamen. Zij zagen een-d^P den wagen, die reeds gedeeltelijk door den eigenaar beladen in den grond wegzinken, Bij het naderbijkomeu bleek wagen en de paarden alsook de eigenaar en de knec >t grond waren verdwenen en op de plaats zelve had zich gevormd van 28 meter in doorsnede, dat steeds gt0U}.eT waardoor alle pogingen tot redding onmogelijk waren. I dej, standigheid dat de kuil met vuil, naar zwavel riekend gevuld, besluit men dat zich daar ter plaatse een heeft gevormd, zooals voor eenige jaren ook bij Sachsenburg kwam. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft volgens een g» istrr* uu' te Londen ontvangen telegram Donderdagmiddag te een den staat Illinois plaats gehad door het instorten vau e brug over de Vermillion-rivier, welke brug door de ^a's'e;[) gtft branden gedeeltelijk verkoold schijnt te zijn. De pleiziö 960 passagier, naar den Niagara. bevatten hoofdzakeli) [u van Peoria en bestond uit 15 waggons cn twee locomo j^, i val was zóó krachtig, dat de trein letterlijk als ineen - buizen in elkander werd geschoven en hij geen twee ten meer lang was. De brand, die ontstond, was vrjj bluscht, maar door een stortregen werd bet wen')re.I1°t'!J,jood wonden zeer vertraagd. Meer dan 100 personen zij" o twee honderd gewond Yreeselijke tooneelen vielen op des onbeils voor. ^ugjH Volgens nader ontvangen bericht had hot vreeselijk® y» het grootste dat men zich te NowYork kan l)cr'n"~?l<)r von»" station Bloomington (Illinois) plaats en was de brug gun-'" uit een vroeger gepasseerden trein in brand geraakt-

Schager Courant | 1887 | | pagina 6