Wordt Vervolgd en paarden, met veertien dienders er op, het is geen leinigheidWat zullen ze daar in Rotterdam en Den laag en Utrecht en Leiden wel van zeggenWant een echtgeaard Amsterdammer heeft liefst de primeur van ulke nieuwigheden, en is er altijd trotsch op, wanneer hij :en vreemdeling iets kan toonen. dat andere vaderlandsche steden er nog niet op nahouden. Wij zullen dus, altijd be- ïoudens de vier ton, ook hier onze bereden patrouilles rebben, even goed als er in de straten van Parijs, Londen sn Berlijn fungeeren. De vreemdeling, die zich naar de Amstelstad spoedt om zijn kunstgevoel te laten streelen door de beschouwing der schatten onzer Oud-Nederlandsche schilderschool in het Rijksmuseum, of om zijne stramme leden iD het Amstelhotel te laten wrijven door de krach tige hand van Dr. Mezger, die vreemdeling zal met een goedkeurend knikje opmerken, dat we met onze „dienders ie paard" alweer een stapje nader zijn gekomen aan het ideaal eener wereldstad. Bij zoo'n uitheemschen Lord of Oberregieru ngsrath komt, als hij onze handhavers der openbare orde op kloeke rossen ziet galoppeeren, geen oogenblik de vraag op„Menschenlief, waar halen jullie in 't hemels naam het geld voor al die nieuwigheden van daan en dus behoeven wij hem natuurlijk ook niets te vertellen van de vier tonnetjes. Het zal een kranig schouwspel zijn, zoo'n zwaargebaarde agent, met een pickelhaube op den schedel en een harts vanger aan de linkerheup, op zijn paard te zien zitten 1 En niet alleen kranig, maar indrukwekkend óók, verbeeld ik mij. Zóó indrukwekkend hoop ik, dat zij tenminste den schrik onder de baldadige straatjeugd zullen brengen en houdenVoor „paardevolk" maakt de massa altijd eerbie dig ruim baanlaat ons dus hopen dat de politie te paard op hare rondes de kleine kwelgeesten van het openbaar verkeer als kaf voor den wind voor zich uit zal drijven. En ook des nachts zullen deze bereden manschappen goe den dienst kunnen doen, om de dronkenmanstooneelen en vechtpartijen wat te beteugelen, en de brutale inbrekers den pas af te snijden, en zeker soort dames wier aan tal zorgwekkend toeneemt en wier brutaliteit soms die der straatjongens in de schaduw steltbinnen de gren zen harer sloppen en stegen terug te drijven. En wat vooral in aanmerking komtde instelling dezer be reden politie had zich misschien nog lang laten wachten, indien het fameuse palingoproer, de plundering der Water- loosche Leeuw en de overige socialistische „standjes" ach terwege waren gebleven. Maar nu ziet men de noodzake lijkheid in, dat de politie krachtiger en vooral sneller tegen over zulke volksbewegingen moet kunnen optreden, en hoopt men dat de agenten te paard daarbij goeden dienst zullen doen. Ik hoop het ook. De meeste opstootjes loopen met een sisser af, als men ze maar dadelijk bij hun ontstaan den kop kan indrukken. Lukt dit niet, dan breiden ze zich verwoed uit, sneller dan de hevigste brand. Het gebeurde in Den Haag van de vorige week en te Rotterdam j. 1. Woensdag heeft er weer de even treurige als welsprekende bewijzen van geleverd. En weinig scheelde het, of hier was Zondag hetzelfde voorgevallen, misschien met een herhaling van het tumult der palingtrekkers. Domela Nieuwenhuis heeft het ons op de welkomst-meeting (toen „de menschen- zee weende van vreugde," zooals li echt voor Allen vertelt) openlijk aangezegd, dat hij op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan. Hij zal derhalve zijne blinde en verblinde volgelingen als bloedhonden blijven aanhitsen tegen alles wat den socialisten een doorn iu het oog istegen „de moordenaars," „het kapitaal," enz. enz. Wij zijn dus ge waarschuwd en kunnen eigenlijk geen dag zeker zijn. Van kaars aan. //Ziezoo, vraag nuzeide lrij spottend, terwijl hij zijn vriend door een wenk uitnoodigde plaats te nemen. De doctor keek eerst het kale, onvriendelijke vertrek rond en vestigde toen den onderzoekenden blik doordringend op Wür- fel, die met overelkander geslagen armen voor hem stond. «/Ik zal u niet nog eens herinneren aan onze jeugd, Koen- raad," zeide hij, een hartelijken toon aanslaande; ik meen, dat de herinneringen daaraan telkens weder in uw ziel moeten opstijgen, wanneer gij mij in het gelaat ziet. Ik beu de oude gebleven, al heb ik op het oogenblik mijne studie nog niet voltooid, maar gij Kom ter zake, wat beduidt die lange inleiding?" „Nu dan, ik doe een beroep op het overblijfsel van eerge voel, dat, naar ik hoop, u is bijgebleven Hoe kunt gij toch met de Schunks gemeene zaak maken Wat moet daar voor u van komen Wilt gij dan als eerlooze misdadiger uw leven in de gevangenis doorbrengen „Bah, zoo slim is het daar niet," antwoordde Würfel schou derophalende, „en men heeft tenminste dan niet meer te zorgen voor kost en logies. Wanneer ik hier werk wil zoeken, wie zal het mij geven „Is de vrijheid u dan ook niets waard „Wat baat mij de vrijheid, wanneer ik aan de hongeiziekte lijd Ja, als ik de middelen had om naar Amerika te ver huizen „Misschien kan ik u die verschaffen „Gij Waardoor Gij hebt zelf even weinig als een kerk- muis, en met ijdele beloften ben ik niet geholpen." „Ik beloof niets, wanneer ik niet met zekerheid weet, dat ik mijne belofte houden kan," ging de docter voort, terwijl hij zijn knoestigen stok tusschen de knieën zette en met de kin daarop steunde. „Wat gij met de Schunks op het touw zet, weet ik niel, maar wat het ook zijn mag, zij zullen u wel goed inzeepen, en afgezien nog van de schande, kunt gij later nog het gelach betalenDan heb ik u een beter voorstel te doen De Schunks hebben een pleegkind, zij willen de ouders van hetzelve niet noemen, maar ik vermoed, dat mijn edele zwager het kostgeld er voor betaalt. Kunt gij mij dienaangaande vol komen zekerheid verschaffen, dan beloof ik u eene belooning, die u in staat zal stellen, uw reisplan ten uitvoer te brengen." „Ah zoo, waait de wind uit dien hoek? vroeg Würfe!, de wenkbr auwen omhoog trekkende. „En wie zal dat betalen?' „Ik!" elke aanleiding maken deze lieden gebruik om hunne woede te koelen eu de oproervaan te zwaaien. Het moet hun dus niet verwonderen, dat de door hen bedreigde maat schappij zich krachtiger dan ooit wapent om hunne ver raderlijke aanvallen af te slaan 8 Sept. '87. Gijsbrecht. ISinnenlandsch Nieuws. Schagen, 10 September 1887. Naar wij vernemen hebben eenige eigenaars der voor- naamste Nederlandsche Harddravers toezegging gedaan, met hunne paarden deel te nemen aan de op Dinsdag e.k. alhier te hou den Harddraverij. In de Dinsdag 6 Sept. j.1. gehouden vergadering van den raad -der gemeente Zijpe, hebben de nieuw benoemde raadsleden, de hh. Biersteker, de Wit, Paarlberg en Beusekom de gevorderde eeden afgelegd, waarna zij in den raad zitting namen. Verder werden de heeren de Wit en Biersteker herbenoemd tot wethouders. Mede werd de heer Biersteker herbenoemd tot Ambtenaar van den Burgelijken-Stand. Daarop kwam weder aan de orde der publicatie—kwestie, welke thans door een staking der stemmen, als van de agenda ge schrapt beschouwd kan worden. Het voorstel van den lieer Nobel, om evenals iu vele andere gemeenten het geval is, een commissie van onderzoek der be grooting te benoemen, werd met 3 stemmen verworpen. Ten slotte werd aangenomen, de op de scholen vervaardigde handwerken, voor zoover dienstig, te geven aan het Weeshuis en de verdere beschikking der overblijvende goederen over te laten aan het Hoofd der school. De uitslag van den Woensdag 1. 1. te Sint Maarten ge houden Kolf- en Biljardwedstrijd in het lokaal van den heer Kieft is als volgt Voor het kolven werd de prijs behaald door den heer J. Peetoom, de 1ste premie door den heer C. Peetoom en de 2de premie door den heer L. Zwakinan, allen van St. Maarten. Bij het Biljartten won de heer J. Peetoom van St. Maarten de prijs; terwijl de heereu W. Imhulsen en C. Bijpcst, beiden van Dirkshorn, respectievelijk de 1ste eu 2de premie behaalden. Woensdag 7 September j. 1. had te Nieuwe Niedorp de Kolf- en Biljardwedstrijd plaats. Voor het Kolven waren er 22 deelnemers, van wie de heer A. Kist van Zuid-Scharwoude den prijs behaalde, terwijl de 1ste premie door den heer J. v. d. Deure en de 2de premie door den heer A. Blok beiden te Nieuwe Niedorp werden gewonnen. Aan den Bil jardwedstrijd namen 15 personen deel en werd de prijs behaald door den heer D. Nierop van Nieuwe Niedorp, en de premie door den heer A Kist van Zuid-Scharwoude. Aan de op Vrijdag j.1. te Hoorn gehouden Harddraverij van aangespannen paarden, gehouden ter gelegenheid der Land- bouw-tentoonstelling aldaar, namen 13 paarden deel. De prijs f 300.werd behaald door de zwarte merrie „Koningin" van den heer D. J. Florijn van Rotterdam, pikeur G. Koot; de le premie f 100.viel ten deel aan den zwarten ruin „Willem III" van deu heer C. de Graaf te Winkel, pikeur J. Kosterde 2e premie f 50.aan den bruinen ruin „Kroon prins" van den heer A. C. de Wit te Zijpe, pikeur K. de Wit. „Dank u, ik verlang betere waarborgen," spotte de ex-klerk, „gij kunt het mij waarachtig niet euvel duiden. Gij gelooft misschien, dat dit kind aan uw zwager behoort, en daarop wilt gij dan een aanklacht tot echtscheiding indienen „Daaraan denk ik niet," viel de doctor hem in de rede. „Het kind is mijn zwager toevertrouwd geworden." „Van een broeder, die in Amerika woont P' „Hoe weet gij dat?" „Ik weet wel meer, waarvan gij niet het geringste vermoe den hebt. Laat mij nu duidelijk zien, opdat ik weet, of ik met zekerheid op de belooning kan rekenen. De doctor stiet met den stok driftig op den grond en bleef éfen geruime poos in nadenken verzonken. Hij vervulde dit verlangen niet gaarne, maar weigerde hij, dan vernam hij niets de wantrouwende schrijver wilde zekerheid hebben. En een bijzonder gevaar was er niet bijwilde Würfel verraad plegen, dan stond de politie nog altijd op den achtergrond, en de ge- heele bende werd achter slot en grendel gebracht. „Ik wil uw verlangen nakomen," zeide hij eindelijk op stren gen toon, „maar dat zeg ik u, wanneer ik gesproken heb, wacht u dan voor verraad; gij zoudt in de kuil storten, die gij zelve hebt gegraven, en mijnerzijds zult gij dan op geen erbarmen hebben te rekenen.' „Ter zake, wanneer ik u verzoeken mag," zeide Würfel on geduldig. „De zaak zelve is zeer eenvoudig. De broeder van Katern- berg is uit Amerika teruggekeerd en zoekt nu zijn kind. Mijn edele zwager heeft hem gezegd, dat het kind een jaar geleden gestorven was, hij heeft hem een valsche doodakte voorgelegd en hem een graf getoond, in hetwelk een ander ligt. Door een gelukkig toeval leerde ik den Amerikaan kennen en ik was natuurlijk dadelijk bereid, mij zijn zaak aan te trekken. Ik bracht het bedrog aan het licht, en nu is het alleen nog maar de vraag, hoe het kind te vinden." „En hoe komt gij nu op het vermoeden, dat het pleegkind van vrouw Schunk dit kind kan zijn vroeg Würfel, die reeds in stilte zijn plan smeedde. „Mijn zwager bezoekt dat wijf iedere maand, ouderdom en voornaam van het kind stemmen overeenmijn vermoeden ligt dus voor de hand „Schijnbaar tenminste,' bevestigde Würfel. „Is de Ameri kaan een rijk man „Jawel.* „En hoe hoog zal de belooning zijn Door het Bestuur van Holl. Noorderkwartier jij„ 0ri Laiidbouw-tentoonstelling te Hoorn aangekocht: 27 Liucolushire-ramineuwelke prachtexemplaren Vrijdag het terrein voor het publiek ter bezichtiging stonden. De^ stuks zullen bij loting worden toegewezen aan de 27 'tle s' koopers, die zich bij Holl. Noorderkw. reeds vroeger - Tol een op een vergad. van Holl. Noorderkw. genomen besluit" daartoe hadden aangemeld. In de den 6 j.1. gehouden vergadering van den Gemeen teraad te De Rijp, werden de laatst gekozen leden de beeren' S. Appel, P. J. Lau, en C Verwer beëedigd, waarna genoe,n,L heeren zittiug namen. Tot wethouder werd herbenoemd de heer Dr. J. van der Vliet en benoemd de heer R. Ruiter, beide, met 4 stemmen; 3 stemmeu waren uitgebracht op den W P. J. Lau. Donderdagavond is de sneltrein, die 10 uur uit Amsterdam vertrekt naar Arnhem, tusschen Nieuwersluis en Breukelen over een koe gereden hierdoor is de bagage- en postwagen ontspoord, de reizigers hebben over moeten stappen in een vol. genden trein, de post is om 128/„ uur te Utrecht aangekomen en vervolgens met de stoomtram naar Arnhem vervoerd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op de Heeregracht te Leiden kregen twee vrouwen het te kwaad. Juist toen het gekijf 't hoogst was gestegen en ze elkaar te lijf wilden, werd dit belet door een schoorsteen, die door andere stormen van het dak geworpen werd en juist tusschen de twee dames viel En op eer.s was de lust Om te kijven gebluscht. Te Bundo hebben twee jongens getracht de van Maas tricht en Venlo komende treinen, die elkaar daar kruisen, door het verleggen van een wissel te doen ontsporen. De toeleg mis lukte echter door de waakzaamheid van den wissel wachter. Domela Nieuwenhuis heeft Woensdagavond een bezoek gebracht aan Rotterdam. Aan het Ceutraal-station werd hij ontvangen dooreen troepje jongens, die uit volle borst het Volkslied zongen, reeds lang voordat de trein binnenstroomde. Nauwelijks in het volkskoffie huis aangeland, met zijn volgelingen in twee rijtuigen gezeten begroette hem de menigte met een gelijkluidenden jubel. De politie, in groot getal aanwezig, was niet bij machte het volk bij zijn komst tegen te houdeu, doch drong spoedig en met veel tact de mannen terug, die hun „meester" anders vermoe delijk wat al te hartelijk zouden hebben omhelsd. Over het cordon der brave rustbewaarders vlogen echter al ras steenen, waarvan enkele een ruit verbrijzelden, wat telkens met een oorverdoovend gejuich begroet werd. Waar vandaan die steenen kwamen, was iu het duister niet te ouderscheiden, hoewel de politie haar uiterste best deed de daders te ontdekken. Lang zamerhand nam het steenenwerpen toe, en drong de menigte op, altijd door het volkslied zingende, afgewisseld door de be kende schimpliederen aau het adres der socialisten: „Nieuwenhuis mot zakkies plakken, ho, ho, ho." of het „Hop, hop, hop, hangt de socialisten op." Eindelijk en ten eerste werd het cordon weder verbroken en begon er een bombardement van het volkskoffiehuis, waarbij hooren en zien verging. Geen ruit, geen spijl bleef heel, zelfs de deur werd verbrijzeld. Iedere poging der politie om de aan vallers te weren, werd begroet met eeu „Leve de politie"Weg met Domela!" hetgeen natuurlijk haar taak te zwaarder maakte. De linten der commissarissen eu inspecteurs gaven aanleiding tot tallooze „Oranjebovens* en men week terug voor de wenken „Hoog genoeg, zoodat gij uw plan uitvoeren en daarginds een eerlijk man worden kuntzeide de doctor met nadruk. „Wij willen daarover nu niet loven en bieden; ik beloof u, dat gij tevreden zult zijn.* „En verlangt gij verder niets van mij „Verder niets, dan de zekerheid, dat mijn zwager dit km aan de Schunks heeft overgegeven en het kostgeld daan oor betaalt. Daar gij met die lieden bevriend zijt, zal het u niet moeielijk vallen, zekerheid te krijgen „Het is niet zoo gemakkelijk, als gij wel gelooft; gij de wantrouwendheid en de ruwheid dier lieden niet!" „Nu, ik bezie u wel voor zulk een schrandereu knaap, gij zulk een wijf wel weet over te halen. Maar ik zeg u n08 eens, wacht u voor verraad! Maak geen gemeenzame zaak me de schurken, want dat zou u slecht bekomen. En denk c*» niet, dat er meer voor u zal afvallen, wanneer gij alleen o bondgenootschap met die lieden naar den Amerikaan ging*' met hem zaken te doen; zonder mijn tusschenkomst kan niets van komen." Koenraad Würfel haalde minachtend de schouders op liep de kamer op en neder, en de doctor sloeg met scherp blik elke beweging van zijn vriend gade. „Ik zal doen, wat ik kan," zeide Würfel terwijl bi) bleef, „hedenavond kan er niets meer gebeuren, ik moet gaan, wanneer het wijf alleen is." „Dus morgenmiddag vroeg de doctor. refl. „Ja, morgenmiddag hoop ik zekerheid te kunnen g Maar in uwe woning kan ik u niet opzoekenhet niet zien, dat ik u opzoek. Waar kan ik u ontmoeten- „Zal ik hier op u wachten „Goedwanneer de klok twaalf uur slaat zal ik bier De docter knikte goedkeurend en stond op. f]echts' „Dus tot morgenmiddag 1" zeide hij ernstig. „Zorg dat gij mij volle zekerheid brengtmet een halve, on e- verklaring ben ik niet tevreden, en langer kan ik 8 tol duld uitoefenenin dit geval wend ik mij onherroepe de politie, dat is de afspraak met den Amerikaan. „Ik kan u niet anders zeggen, dan dat ik doen za' kan,* antwoordde Würfel, „Ik kan dat wijf niet dwinc ik hoop, dat ik mijn doel zal bereiken.* •-rffii1^' De docter knikte nogmaals met het hoofd en ve zich;. Koenraad M ürfel bleef aan de deur staan en luL1';

Schager Courant | 1887 | | pagina 2