Toch is 't jammermen vindt ze in ons land in groote menigte. Waarom ze niet zorgvuldig verzameld, gedroogd en daaruit een zeer bruikbare stijfsel gemaakt? Of nog anders, waarvoor men hier den neus zou optrekken waar om ze niet sterk gedroogd, fijn geraspt tot een soort van mee], dat met het gewone meel wordt vermengd en wer kelijk eetbaar is? Waarom de dennenaalden niet zorgvuldig gezocht, gezuiverd en daaruit dennenolie gestookt? Zoo zou ik kunnen voortgaan en altijd moeten antwoorden omdat die menschen alle mogelijke middelen verzinnen, om er toch nog iets bij te verdienen, omdat zij 't zoo hoog noodig hebben. Wanneer we dus reizen met opene oogen, dan zullen we niet alleen *'t schoone zien en genie ten, maar we zullen tot rechte waardeering van onzen eigen toestand komen en tevens datgene erkennen, wat bij anderen beter is, ten einde op velerlei gebied die ver beteringen daar te stellen, die op ons zeiven eenen ge- wichtigen invloed kunnen uitoefenen. Deutinchem. I\ v. dL. Velde IVTz. Binneninndsch Nieuws. Wordt Vervolgd. Sc hagen, 14 September 1887. Deden droeve herfstbuien gisteren morgen vreezen, dat de alsdan te dezer plaatse te houden harddraverij zoo niet geheel en al, dan toch zeer zeker ten deele in het ongereede zon geraken, tegen den middag behaalde de zon de overwin ning in een wedstrijd met de baien en maakte tenminste harer zijds het welslagen der harddraverij mogelijk. Aan dezen wedstrijd namen de volgende elf paarden deel: Rosa, Sch. m. van J. J. de Wit, 't Zand, ber. C. J. de Wit. Concurrent, Br. m. v. P. W. Schippers, Charlois, ber. eigenaar. Amator, Br. bles m. v. J. Liefhebber, Zijdewind, ber. K. de Wit. Dibbels, Bruine ruin van J. Laan, Twisk, ber. A. Siderius. Marrianne, Br. m. A. Witteveen, Rauwerd, ber. S. Witteveen. Wilhelm, Br. ruin. v. T. Schilder, Spierdijk, ber. Jb. Schilder. Kroonprins, Br. bl. ruin, v. A. C. de Wit, Zijpe, ber. K. C. de Wit. Helena, Br. merrie, v. H. Daleuberg, Alkmaar, ber. eigenaar. David, Vos ruin van P. de Wit Jz., Zijpe, ber. P. deWitPz. Emma, Br. m. v. A. de Ridder, Noord IJpolder, ber. A. Siderius. De Hoop, Zw. ruin van C. Eecen, Oudcarspel, ber. C. Broers. Na een feilen strijd behaaldeConcurrent den prijs van f 200, Marrianne, de 1ste premie van f 75 en Emma de 2e premie van f 25. welke prijzen in contanten, door den voorzitter der Vereeniging, den heer Heyligers, met een korte toespraak den overwinnaars bij de tribune werden ter hand gesteld. Dat bij dit plaatselijk feest, Schagens Harmoniekapel niet on(- brak, maar door de uitvoering van eenige opgeruimde muziek nummers de harddraverij opluisterde en de feestelijke stemming verhoogde, spreekt van zelf, getrouw als zij steeds op haar post is. Wat betreft het bezoek van buiten, aan onze gemeente, zoo was dit, ofschoon vrij talrijk, niet zóó talrijk als we dat gewoon waren. Tegen den avond kwam er evenwel nog met de treinen een flinke menigte van elders naar hier. Stond er op de biljetten gepubliceerd: „na afloop 's avonds „lk vertrouw de geschiedenis nog altijd niet,* knorde hij, met onzekere hand naar het glas grijpende, „niet eerder, dan wanneer de locomotief gefloten heeft. Let op, hij bedriegt ons ten laatste toch nog. Drie duizend gulden werpt de vrek niet zoo voor niemendal op straat w Hij dankt zijn Schepper, wanneer hij de papieren heeft, en wij weg zijn," spotte het wijf. „Het heeft wel is waar woorden genoeg gekost, de som er uit te kloppen, maar ik bleef op mijn stuk staan, want ik zag zijn angst, toen ik hem met het wicht dreigde." „En hij had er zeker niets tegen, dat wij de schreeuw-leelijk mede nemen?" „Integendeel, hij sloeg het mij zelfs voor." „Nu, ik ben toch nieuwsgierig naar het einde; maar dat zeg ik u, vrouw, bedriegt hij ons, dan geef ik geen duit meer voor zijn leven." „Dat weet hij even goed als wij!' „Gelukkig voor hem, als hij het weet; het zou waarachtig een buitenkansje voor mij zijn, wanneer ik hem den hals mocht omdraaien.' De vrouw nam de flesch en het glas weg en schudde het hoofd, ten antwoord op zijn dreigenden blik. „Gij moogt niet meer drinken." zeide zij, „ga liggen en slaap uw roes uit; wij zitten nog niet in den trein." „De duivel hale u, ik ben niet dronken," voer hij uit. „Maar gij hebt genoeg gedronken! Het is nu vier uur, om zes uur moet ik komen en het geld halen.' „Ik ga mede „Neen, gij blijft hier bij het kind, ik haal daarna de klee deren, die ik voor ons gekocht heb, want wij moeten netjes gekleed zijn, wanneer wij vertrekken. De vader van het kind in Amerika moet ons voor fatsoenlijke en eerlijke lieden hou den, die men niet met een aalmoes van de deur kan wegzen den.' „Hij moest het eens probeeren!' riep Schuuk, zoo hevig met de vuist op tafel slaande, dat het kind van schrik ineen kroop. „Ik laat mij niet wegzenden; voor zijn pleizier hebben wij die groote reis gemaakt; hij komt dus zoo gemakkelijk van ons niet af.' „Wanneer wij daar maar eerst zijn, het andere vindt zich van zelve," zeide zij. „Ik wilde nu ook wel, dat het maar reeds tien uur was en wij vertrokken." „Begint gij nu bang te worden f" spotte hij. „Bang ben ik niet, maar ongeduldig." „En wanneer hij u nu het geld eens niet geeft „Dan heb ik nog altijd de papieren." „Het is dus veel beter, dat ik mede ga," zeide hij„de drommel kan weten, wat hij in zijn schild voert. Een paar stevige mannen werpen u op den grond en nemen u de pa pieren af; dan hebben wij nakijken." De vrouw lachtte luid en plaatste de handen in de heupen. schitterend vuurwerk," in geen jaren is deze zinsnede zoo ten volle bewaardheid als thans. Het vuurwerk, gisterenavond van wege de gemeente, op de marktplaats afgestoken, was inderdaad schitterend. De vervaardiger, de heer Gall van Rotterdam, had alle eer van zijn werk en heeft ditmaal uitstekend zijne verplichtingen nagekomen. De hoofdnummers vau het vuurwerk, muntten dan ook uit door helderheid, rijke kleurschakeering en effectvolle ontbranding, terwijl een groote hoeveelheid raketten, zwerm potten, vuurpijlen enz. eene levendige afwisseling vormden. Na afloop van het vuurwerk verspreidde de menigte zich naar de verschillende lokalen van uitspanning, onder welken wij in de eerste, plaats noemen het Café—Chantant gezelschap onder directie van den zoo gunstig bekenden Hollandschen Komiek den heer de Haas, in bet locaal van den heer W. Rog geveen Cz. Op het programma, hetwelk dit gezelschap ten gehoore bracht, kwamen eenige nieuwe nummers voor, die allergeestigst waren en door het publiek met luiden bijval werden begroet, llandhaalde de heer de Haas zijn naam als uitstekend Komiek-zanger, zijn partner, de heer Boekbinder, was een waardige evenknie en stond hem flink ter zijde. De duetten van den heer Boekbinder en echtgenoote, zoo mede de trio's van dezen met den heer de Haas, waren op dit gebied voor hier iets nieuws, en vielen zeer in den smaak van het zeer talrijke publiek. Verder noemen wij het café-chantant gezelschap onder directie van den heer Burgess, in het Café het Centrum, bij welk gezel schap o. a. de Yankee—dancer door zijne fameuze en luchtige dansen en sprongen het publiek ten zeerste vermaakte. De Kermis te Kolhorn was dit jaar niet zoo geanimeerd als vorige jaren. In hoofdzaak was dit aan het losse weer te wijten. Het gewoel, de eigenaardige drukte en de opgewekte tooneeltjes, gewoonlijk aan de nauwe Kolhorner wegen verbon den, zijn door den regen grooteudeels achterwege gebleven. En al kwam het zonnetje af en loe door de wolken kijken, de kermisgeest bleef er achter zitten. Gelukkig had de heer Kist nog eene flinke gelegenheid tot ontspanning gepubliceerd, want het Rederijkersgezelschap „Kennis kweekt Kunst" van Scbager- brug zou Maandagavond eene voorstelling geven. Op het pro gramma stonden twee stukken. „De Geneesheer, of dit heeft mijn Commensaal gedaan" en „No. 99.' Het 1ste een blijspel m drie bedrijven. Het andere een idem in één bedrijf. Op den bepaalden avond was de zaal meer dan flink bezet, en dat het een waardeerend publiek was, zullen de spelers zeiven moeten erkennen. De hoofdschotel n.1. „de Geneesheer" zat zeer aardig in elkander, en het herhaald applaus bewees, dat het ook in den smaak viel. Aan het stille spel was veel zorg besteed en het ging den leden dan ook zeer natuurlijk at. Ook werd er gezon gen en zelfs dit was in de puntjes. Wanneer het gezang van K. K. K. vergeleken wordt met dat van andere gezelschappen dan spant eerstgenoemde de kroon; want het is maar al te waar, dat veelal het zingen het stuk ontsiert. Behalve iets meer populairs hoorde men o. a. met pianobegeleiding de Sopraan solo (zonder koor): „Kom, zusjeliefkom, dek mij toealsmede„Het Hutje bij de zee" voor Sopraan en Barriton. Daar beide liederen op Kolhorn bekend waren, en het aldaar bestaande zanggezel schap aanwezig was, ontbrak het natuurlijk niet aan critiek. En, overtuigd als men was, dat de eischen aan een Rederijkers kamer te stellen, zeer uiteen loopen met die eener zangvereeni- ging, was de algemeene indruk zeer gunstig. Een woord van dank aan de drie dames, die zoo zeer de gemoederen in beweging wisten te brengen en zoo ras, door spel en voordracht, aller harten wisten te winnen, alsmede aan de heeren in 't algemeen, maar aan de hoofdrollen in 't bijzonder, voor de genoeglijke oogenblikken, Kolhorn verschaft. Als zij deze plaats nogmaals met een bezoek vereeren, zal het stellig niet aan belangstelling ontbreken. Als gewoonlijk werd de kermis besloten met een Kolf- en Billardwedstrijd, waarvan de uitslag in een volgend nummer bekend gemaakt zal worden. Te Callantsoog is tot Wethouder herkozen, de heer P. Kossen en gekozen, de heer W. Govers. Tevens is tot Ambtenaar van den Burgelijken Stand dier gemeente herbenoemd, de beer Jn. Vos Dz. Werden voorheen te Callantsoog reeds meermalen pogin gen aangewend ter verkrijging van een tweeden Postdienst, thans is in die lang gewenschte behoefte voorzien. De verzending der brieven heeft nu met alleen des morgens teu 6 ure plaats zoo als voorheen, maar ook des namiddags ten half vier ure, zoodat de brieven, die nu 's avonds nog worden bezorgd, p. m. 16 uren vroeger aan belanghebbenden worden ter hand gesteld. Een Amerikaansch blad over Nederland Naar aanleiding van een in den laatsten tijd weer opgedischt verhaal over Bismarcks plannen tot annexatie van Nederland leest men in de te Cleveland, in Ohio, verschijnende Leaderen Herald van 9Augustus jl. de volgende vleiende getuigenis van het Nederlandsche volk „De mededeeling, dat Bismarck plannen maakl, om, bij den dood van deszelfs Koning, Nederland in te pakken en dat bloeiende rijk bij het Duitsche keizerrijk in te lijven, kan men niet maar zoo goedschiks aannemen. Er is geen meer onafhan kelijk, stoer, nijver ras op het vaste land van Europa, dan dat van Nederland. Het volk is vaderlandslievend, heeft zijn bloeiend land, zijn taal, wetten en instellingen lief. Verstandig, rijk en stijfhoofdig, zijn de Hollanders nooit veroverd en tegen hun wil zal Nederland wel niet bij Duitschland ofeenig ander land worden ingelijfd. „De geschiedenis van bet Nederlandsche volk vormt e< n der meest grootscbe, heldhaftige bladzijden in de geschiedenis Gedurende tachtig jaren weerstonden zij de macht van den Spaanschen Koning, den machtigsteu monarch van ziju tijd, en hun schitterende worsteling voor godsdienstige verdraagzaam heid en persoonlijke vrijheid zal voor altijd de bewondering der menschheid wegdragen. De afstammelingen van zulk een volk, trotsch op hun voorouders, met al den moed en trouw der Puriteinen jegens hun overtuigingen, zullen niet V i rustig hun onafhankelijkheid afstaan en zich onderwtr* het juk eener vreemde natie. Bisuiiirck zou oiigetwnyj grondgebied van Nederland zeer handig gelegen vind van daar uit gemakkelijker Frankrijk aan te tasten, n,™' zij het volk uit zijn eigen wil een deel van het DuiucW01" zerrijk verlangt te worden, zal Bismarck beter doen, om F rijk van uit een anderen hoek aan te vallen.' Zondagavond te 8 uur zouden, naar men meend socialisten eene openbare vergadering houden in hun lok^i Dordrecht, een bierhu'.s aan de Grootekerkbuurt. R.^d, half acht bewogen zich eenige nieuwsgierigen voor datt>ebo»T Vermoedelijk bevreesd, verzochten de sociaal -democraten al spoedig om bescherming door de politie, welke hun werd f* gezegd, mits zij de wenken, hun door den commissaris gn» welwillend opvolgden. Groote samenscholingen ontstonden bu in den avond iu die buurt, doch tot ongeregeldheden k* het niet. De vergadering had niet plaats. Men meldt uit den Haag aan de Zwolsche Crt. Naar ik uit goede bron verneem, is tol burgemeester t Den Haag aan den Koning voorgedragen Mr. W. K. baron YW Dedem, afgevaardigde der Tweede Kamer voor en Burgemeester Hoorn. De Heer van Dedem, in dé kracht drs levens, metgemeea. telijke administratie bekend zij 't ook in een zoo veel Ha- nere stad als Hoorn bovendien een man van veelzijdige out. wikkeling en hoffelijke vormen, wettigt de verwachting,"dat io hem een goede keuze gedaan wordt voor de belangtijke betrek, king van burgemeester der residentie. Recht voor Allen begint zijn nummer van Zater dag met, de volgende mededeeling van deu heer Croll: ,0.;ze vriend Domela Nieuwenhuis gaat gedurende eenigen tijd 'k land verlaten tot herstel zijner in de Basrille geschokte gezond heid. Wij verzoeken nlzoo, ons tot nader order als zijn gemac'a- tigde te blijven beschouwen.' Het Nieuwsbl. v Neder 1. schrijft 't Werkvolk wordt slecht betaald, zegt Domela Nieuwenhuis. Men oordeele: Het weekloon van een volwassen letterzetter is 8, 10 Ui gulden, naar gelang van het werk, dat hij verricht. Op de zetterij van Domela Nieuwenhuis werd volgens het kasboek van den chef zijner inlichting, M. Lenz, als h o o g s te week loon uitbetaald op 20 September 1886, f7.55; in vroegere en ook in latere weken bedroeg dat loon f4.30, 4.50, f5 enz, Let wel, dat ziju officieele cijfers uit het betalingsboek va den chef der drukkerij „Excelsior.' Zonderling! Een ingezetene der gemeente Delft aldus wordt van daar geschreven trok in de kermisweek aldaar een prijs van zestig duizend Marken uit een der Duitsche loterijen. De man was in extase over zijn geluk; in dien gelukstaat zou en moest hij aan zijn innigste en reeds lang verbeide schen voldoen; hij deed dit door onmiddellijk een poppenkast te bestellen. Onze gelukkige kleedde zich in gala-costmm (zwarten rok met witte das), zette zich voor een open raam hoorde met gespannen aandacht, gedurende ruim twee uw, k kermiskluchteu van Jan KLassen aan. De meeningen over een gelukstaat loopen natuurlijk mW, doch ieder zal toestemmen dat het gevoelen daarover van o» gelukskind geen hoogen vlucht nam, ja zelfs bescheiden genoemd worden, toch zal eveneens niemand tegenspreken w, in aanmerking genomen onze winner tusschen de dertig en» tig jaren oud, in het bezit van een wetenschappelijkea titel »a een eervolle betrekking bekleedt, ziju wijze, om aan zijn iu'1"' ste wensc'aen te voldoen, zonderling mag heeten. F. J. R., in de Nieuwstraat te Delft, was Zondagvoornnkhj met zijn vrouw ter kerk gegaan, de zorg voor hun drie jongs" kinderen toevertrouwende aan hun oudste dochtertje, van t* streeks 14 jaren. Dit plaatsvervangend moedertje had blijk» het gewicht harer positie goed begrepen en had met alle getracht te zorgen, dat moeder bij haar thuiskomst nie» klagen zou hebben. Alles was goed gegaan, de huishouding*^ in orde gebracht, de twee kleinsten waren gekleed en O derde was zij bezig, toen de klok half twaalf sloeg en b* tijd werd voor de koffie te zorgen. Het water kookte, ue 0 werd gezet en om de koffiekan op het kookstel te ko plaatsen moest de losse ijzeren ring door een plaatje vervangen, waarbij het meisje, om zich de vingers uiet te bran een punt van haar schortje bezigde; doch hierbij vatte dit en naar het voorhuis vluchtende trachtte zij er zich van^ ontdoen, hetgeen slechts gedeeltelijk gelukte. Hlar overig ge was nu mede in brand geraakt en in wanhoop vloog *9 straat op. Huiswaarts keerende kerkgangers zagen haaf Nieuwstraat, en een hunner, wien zij om den hals vloog, herinnerende den goeden raad, om een brandeud op den grond te leggen en om en om te rollen, de« 1 (..„::ij__ -..ij:» «n de haar, terwijl een ander zijn jas uittrok en die op de wierp en toen mej. v. H. een beddedeken tot blussc bracht, werd zoodoende het meisje uit het oogenbhkkefij gered. Bij den heer v. H. in huis gebracht, bleek ie ontkleeding, dat zij op verschillende plaatsen reeds brandwonden bekomen had, die door mejuffrouw bei moederlijke zorg met de bekende lelie-olie werden f De te hulp geroepen geneeskundige kon tot 1 ru° ,ltjente inmiddels thuis gekomen ouders verklaren, dat de p- ••-M-v u - - - --ïlukkig 811(1 vrij wel aan toe was en de verwonding ge oppervlakte betrof. D.C. T't^cht L'it Utrecht. Zooals bekend is, zou ook te dag een vergadering van sociaal-democraten w(>ri bier-*' erkelijk scheen alles daartoe voorbereid, en een rrjjrt, aan deu Krommen Rijn, even buiten de Tolsteeg- bestemd voor de samenkomst. bijeen.- 111 Zondag kwamen voor dat huis honderdta. en tot halftwaalf circa bleven allen in een bedaan Enkelen gingen het bierhuis in en ten slotte een bezoeker binnentrad, die van won, maar een glas Oranjebitter verlangde.

Schager Courant | 1887 | | pagina 2