Mr. I. A. LEVY, ringen de samenstelling der liberale partij in de Kamer daardoor zal ondergaan, het zal steeds gelden voor een daad van vaderlandsliefde en van politiek beleid aan de talenten van Mr. I. A. Levy den toegang verschaft te hebben tot 's lands hooge raadzaal. Sedert vele jaren vaardigde ons district twee liberale afgevaardigden af, soms na bitteren strijd, veelal na nauw betwisto verkiezing. De band tusschen het district en zijne afgevaardigden, was als die tusschen bloedverwanten in één gezin. Geschillen losten zich op door onderlinge waardeering. Niet alleen de liberale partij verloor in mr. J. L. de Bruyn Kops een waardig vertegenwoordiger. Het vader land verioor in hem een edel en nuttig burger. De plaats door zijnen dood ledig gelaten, moet wor den vervuld op waardige wijze. En tevens op eene wijze, die strookt met het goed recht en de belangen der liberale partij. Wij doen een ernstig beroep op de kiezers, niet vree- zende voor teleurstelling, om door trouwe opkomst ter stembus, het inspannen van alle krachten, en het gebruik van alle geoorloofde middelen, de verkiezing te verze keren van Advocaat te Amsterdam. Het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, A. P. DE LANGE, Alkmaar, voorzitter. B. G. DE VRIES VAN HEIJST, Alkmaar, on- K, BREEBAART, Winkel. (dervoorzitter. Th. J. WALLER, Anna Paulowna. S. KRAMER, Koedijk. P. NOBEL, Sint Pankras. T. MOOY, Helder. T. L. W. BEIJERINK, Helder. G. NOBEL, Zijpe. AUG. KEIJSER, Texel. M. COHEN STUART, Alkmaar, secretaris. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeente Sclia»011, lgg;, Sckagen, 22 October 1887. Naar wij vernemen is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, de ZeerEerw.Heer Chr. Pr. Philippona, sedert 1877 Pastoor alhier, en Deken van het District, benoemd tot Pastoor der O. L. Vrouwe kerk (Posthoorn) te Amsterdam; terwijl de Zeer Eerw. Heer M. Kreijns, tot heden Pastoor te Anna Pau lowna, tot Pastoor en Deken in deze Parochie is benoemd. Met het oog op de aanstaande verkiezing en de Candidatuur van Mr. Levy voor ons district, vermeenen wij onze lezers welgevallig te zijn met hen wat nader bekend te maken, met den man, die hoogst waarschijnlijk, tot onzen afgevaardigde zal wor den verkozen. De volgende korte levensbeschrijving, lazen wij in een ;/Haagschen brief" van de Zaanlandsche Cït.: //De begrootings-eampagne zal weinig te beteekenen hebben. Niemand, die dit zeker meer zal betreuren dan de heer Levy, wiens komst in de Kamer hem weinig gelegenheid meer zal ge ven om te schitteren zoo hij ten minste te Alkmaar wordt verkozen. Ik hoop dit van gar.scher harte, want ik ben het vol maakt eens met Be Amsterdammer, dat een man van zijn talent, van zijn overredingskracht en vastheid van overtuiging, reeds lang in het Parlement moest zetelen, nu men hem nog geen hoogleeraarsambt heeft aangeboden, tot schade voor de weten schap. Mr. Levy zal een sieraad zijn van onze Tweede Kamer, maar ik zou hem liever in de Kamer van Honderd, dan in de stervende Kamer van 86 zien optreden. Ik hoop dus dat het slechts de introductie zal zijn voor een latere langdurige ver schijning van dezen politiektn kolossus. Wel is waar zal de heer Levy zich in het Parlement hebben te wachten voor de hem eenigszins eigenzucht om over alles zijn licht te laten schijnen, wanneer hij niet spoedig zijn gezag wil verliezen, gelijk het lot is van de uitnemenste mannen, die de juiste maat niet weten in acht te nemen, zelfs in hetgeen goed is en nuttig; maar het verschijnen van dezen pur-sang liberaal, den vader der Liberale Unie, den kloeken voorvechter van 't stemrecht voor allen die niet absoluut ongeschikt zijn, zal werkelijk een aanwinst kunnen zijn voor onze vertegenwoordiging. Maar ik heb nog een persoonlijke reden waarom ik den heer Levy met vreugde in de Kamer zal begroeten. Hij is, ondanks zijn fijn beschaafde vormen, een plebejer, een democraat van 't beste gehalte, een zoon uit de volksklasse. De Hagenaars van jaren kennen den jongen van den joodschen beestensnijder uit de 3t.- Jacobstraat" nog. Het was reeds vroeg een veelbelooveude knaap en zijn vader, een eenvoudig maar braaf man, liet hem goed keren. Door de hulp van eenige vermogende Israëlieten werd de jonge Levy naar 't gymnasium, later naar de academie ge zonden. Een der uitnemendste hoogleeraren voorspelde hem een schoone toekomst. //Die man zal nog eenmaal een gewichtige rol vervullen" zeide hij mij.//Daar schuilt een professoren een minister in." Levy werd een man van beteekeuis ook zonder dien titels van Hooggeleerde en Excellentie, die trouwens nog al tijd kunnen komen. Eff wat mij nu zoo bijzonder voor den man innam is, dat hij zijné familie nooit heeft verloochend. Meermalen heb ik hem toen hij reeds in hoog aanzien was, arm aan arm met zijn ouden vader, in diens onaanzienlijke plunje waarvan de man in zijne nederigheid geen afstand wilde doen zien wandelen. Bij gelegenheid van een vergadering in den Haag kwam Mr. Levy eens met vele andere mannen van aanzien in de residentie; men ging te samen naar 't vergaderlokaal, doch de heer Levy scheid- da zich aan den hoek van de min-deftige St.-Jacobsstraat en deelde de heeren mede dat hij eerst even bij zijn ouders, die daar woonden, een bezoek ging afleggeu. Des middags was er muziek iu de tent van de Witte Sociëteit" in het Bosch. Al de heeren gingen er binnen, maar mr. Levy kon inen met zijn ouden vader gearmd zien rondwandelen. Dit zijn kleine bijzon derheden uit 's mans privaat-leven, die weinig tot zijn talent of politiek, maar zeer veel tot ziju karakter afdoen. Een man met zulke denkbeelden moet eerlijk, een braaf man, een deugd zaam mensch zijn, die 't hart op de rechte plaats heeft; zulk een man zal gewis voor het volk iets gevoelen, omdat hij het ken en begrijpt. Er zijn in ons parlement te weinig mannen die door eigen kracht en werken van de laagte zijn opgeklom men. wierp zich als rechter van instructie op en richtte t bepaalde vragen. Toen het meisje op de vraag of v schuldige was, bevestigend antwoordde, moest ze voorste vingers der rechterhand opsteken en eerbied'^ zeggen: //Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig!1'u' En zoo geschiedde het. Toorts ontbrak het niet aan bedreigingen. Tijdens de instructie werden de buitentoevendebelano-t r bij monde van J. Z. v. S. de B. door de deur, verm' orde en geduld. Na afloop begaf men zich naar de h c* van J. W. Kollen, waar het volk namens bovencren^Ji? H. K. moet getracteerd zijn. Het schijnt echter dat Alkmaar zich de eer heeft voorbehou den om dezulken op den voorgtond te brengen. Ook mr. Van der Kaay behoort tot de kinderen der volksklasse. Door hem en mr. Levy te worden vertegenwoordigd, is werkelijk een groote onderscheiding: want «ij zijn de ware //volksvertegenwoor digers", toonbeelden van arbeiden geestkracht; zij zijn de ware representanten van het intellect. Te Helder iseen knaapje van 11 jaren voor het kanton gerecht gedaagd, omdat het kind twee suikerbieten uit den grond had'getrokken. Waarom den kleuter niet liever roorden broek te geven, dan het ventje voor zulk een onbeduidend feit voor den rechter te roepen? Woensdagavond is op de Razende Bol (Noordgronden) gestrand het Oostenrijksche barkschip M. Premuda, kapitein Premuda, van Baltimore, met ruim 5200 vaten petroleum, naar Hamburg bestemd. Ongeveer ten 10 ure vertrok de sleepboot Stad Amsterdam ter adsistentie, doch kon het in nood verkeerende schip niet naderen, zoodat zij naar de haven terugstoomde, om later, doch nu met de reddingsboot op sleeptouw, opnieuw naar de strandingsplaats te vertrekken. Na een gevaarlijken tocht in de branding, mocht men er met veel inspanning in slagen, de equipage uit 13 man bestaande, benevens een Eng. land- kenner, te redden en behouden aan boord der sleepboot te bren gen, die met den kostbaren last Donderdagmorgen ten 8 uur in de haven te Den Helder aankwam. De schipbreukelingen werden onmiddellijk van het noodige voorzien. Het schip is vol water, en hoewel het nu nog in zijn geheel zit, is de kans om het te behouden zeer gering. Van de lading is tot heden niets geborgen, Doe wel en zie om Een handswerkman wonende op den Kadijk te Amsterdam had een vriend mede naar zijne woning genomen om hem te laten eten, daar de vriend voorgaf honger te hebben. Na zich flink te goed te hebben gedaan, vertrok deze vriend onder de hartelijkste dankbetuigingen en beloofde het genotene later te zullen vergoeden. Na zijn vertrek bemerkte de vrouw des hui zes, dat hij uit erkentelijkheid tevens een jas, broek en vest van zijn weldoener had medegenomen. Door het spelen met lucifers door een 3-jarig kind te Haarlem, geraakte een wieg in brand, waarin een tweeling rus tig lag te slapen. Een dochtertje van 5 jaar greep een der kin deren, snelde er mede naar buiten en riep om hulp, die gelukkig nog spoedig genoeg kwam. Echter had het andere kind reeds eenige brandwonden aan het hoofdje gekregen. De moeder had even het huis verlaten om drinkwater te halen. Groote opschudding is te Nijmegen teweeg gebracht door het staken van haar betalingen door den kassiersfirraa Cramer, Bender Co. De ramp is zooveel te grooter, wijl zij vooral kleine neringdoenden, kleine renteniers en kleine burgeis treft van welke sommigen totaal geruïneerd moeten zijn. Zoo schieten o. a een kleine bakker er ruim f 3000, een instrumentmaker f 5000 bij in. Men zegt ook dat een notaris voor f 100,000 bij het faillissement moet betrokken zijn. Voor een groot gedeelte wordt de val van het huis aan mis lukte speculatie in Amerikaansche fondsen toegeschreven. U. D. Sommige bladen nemen, wat men noemt, „een loopje," met het raadslid en den burgemeester van Utingeradeel, om de knapen eenmaal in de week te oefenen in de welsprekend heid." Wij hadden dit verwacht zegt deArnhemsche C t. het woord welsprekendheid" is voor verschillende uitlegging vatbaar. Had de voorsteller gezegd, om in ^goeden vorm ge dachten uit te drukken," zou hij beter zijn bedoeling hebben kenbaar gemaakt. Misschien wel, maar ook dan nog blijven wij het voorstel niets meer of minder dan een dwaasheid noemen. Zal niet elk goed onderwijzer ieder oogenblik en niet éénmaal in de week letten op de inkleeding der antwoorden, welke de leerlingen mondeling en schriftelijk ge ven, en daarmede reeds beginnen in de laagste klassen Be oogt het maken van de tallooze opstellen het vertellen (mon deling) van het gehoorde, het gelezene e. t. q. iets anders dan te leeren zijn gedachten in goeden vorm weer te geven De zaak van Dr. Smit, den ontslagen leeraar van Apel doorn, krijgt nu een geheel andere wending, daar nu bekend is geworden dat Dr. Smit de zoo gewraakte oproerige woorden nooit heeft gesproken. In de bedoelde lezing te Goes heeft hij o. a. gezegd #Het volk moet als één man opstaan en zijn rechten op- eischen, of, wat wijlen mr. Modderman voorspelde, zal gebeuren en een bloedige revolutie zal aanbrengen wat men het volk onthoudt." Bovendien verklaart de verslaggever van het Goesche blad ook nimmer de gewraakte woorden in zijn verslag gezet te hebben. Hoe komt de Apeldoornsche gemeenteraad er dan aan Landelijk Als een bijdrage tot de zeden en gewoonten te Giethoorn diene het volgende Naar aanleiding van een liefdeshistorie, waarbij een jon»e dochter de dupe dreigt te worden, verzamelde zich de vorige week op een avond, ruim 9 uur, een menigee volks voor het huis van K. P. Een vijftal personen uit het Zuideinde waar onder bedoeld meisje, trad onaangediend binnen. Zekere H H K., oom van het meisje (haar ouders waren niet tegenwoordig Of de jongeling zijn belofte, om bet meisje te trou»-. houden, wordt betwijfeld. Den eed deed hij niet. Intu^'i? heeft de politie van deze demonstratie, na verscheidene oe gehoord te hebben, proces-verbaal opgemaakt. Zekere V. te Rijp wetering, nam het 't knofd der a v. W. aldaar kwalijk, dat deze een zijner kinderen niet de school wilde toelaten. In plaats daarover kalm te i i om te zien of de oorzaak van die weigering was we» te men, bedreigde en beleedigde hij den onderwijzer, voor d*r woning, en haalde zelfs een geweer, waarmede hij een ruif stootte. //Schiedam" schijnt aan dezen opgewonden toestand niet vreemd te zijn geweest. De heer W. WILLINK KETJEN, volgens onderteek? ing, op valsche bescheiden en in strijd met de Wet eervol ontslagen en van zijn eigendom beroofd kapitein der Ing, r L., zal de volgende maand als spreker in de „Unie, koninklït goedgekeurde vereeniging tot opwekking van staatkundig l, ven en bevordering van maatschappelijke belangen" als spn. ker opreden, om in het openbaar het Nederlandsche volk li wijzen op het onrecht, hem van regeeringswege aangedaan, In een herberg te Teuven, bij de grenzen, waar eene Belgische rijks-ambtenaren aanwezig waren, liet. een hunner om te toonen dat de tegenwoordig in gebruik zijnde nieaie revolvers hoegenaamd geen gevaar meer opleverden, zijne reit:- ver op den grond vallen, met het noodlottig gevolg, dat het schot afging en den herbergier in het onderlijf verwondde. I heden is men er nog niet in geslaagd, den kogel uit de woni te verwijderen. De toestand van den gekwetste is uiterst vaarlijk. Hij is gehuwd en vader van vier jeudige kinderen. Te Tiel is een kalf geboren met twee koppen en slecht) twee ooren doch vier oogen, die echter geen levenslicht heft: gezien. Dergelijke abnormaliteiten komen onder de rundere meer voor; wat dit geval echter merkwaardig maakt is de omstas- digheid, dat bovendien van een der koppen de onderkaak gek. in tweeën gespleten is, en dat zich in den bek twee tongenk vinden, zoodat hier een gedeeltelijke derde kopvormingisg stateerd. Het dorp Burniggs, op ODgoveer 12 mijlen van Carlisk.ii Engeland gelegen, verkeert in een treurigen toestand. Hit t, bestaat uit ongeveer 40 hutten, bewoond door pl. m. 130 w* schen, die meerendeels hun brood verdienen in de naburige katw- en papierfabrieken. Sinds de laatsto week is een derde deel m bevolking ziek. Eerst werden ongeveer 40 dorpelingen door tjpt« aangetast en vier hunner stierven aan die ziekte. Toen krom roodvonk en mazelen en velen der werklieden werd, wegenstis voor besmetting, den toegang tot de fabrieken ontzegd. lek'® mijdt het geteisterde dorp, behalve de geestelijke, de doctor s diens dochters. De geestelijke heeft nu eon beroep gedaan op- publieke liefdadigheid. De gemeenteraad van Weenen heeft duizend florijnen*' schikbaar gesteld tot het verstrekken van warme spijs aan schoolkinderen gedurende den winter. Baron Königzwatter, seho» met hetzelfde doel, een gelijke som, en door de dagbladen k- bij openbare inschrijving, nog twintigduizend florijnen bije»? bracht. De officieren van eenige regimenten, van bet gara®- der stad, hebben aangeboden aan zeker getal kinderen midla?1* te geven van de officierstafel. Het verstrekken van wirmTi* aan behoeftige kinderen in al de wijken der hoofdstad uit voorhanden middelen, neemt heden een aanvang, Echt Amerikaansch. Iu een Amerikaansch blad, u'E.E8'^ door de Duitsche Evangelische Luthersche Synode van Mi Ohio en andero Staten, wordt een nieuw sooit van kerke ij beschreven, dat binnenkort in het Westen uitgevonden zijn daar, volgens bedoeld blad, zeer vele spelen in gebrul».^ tegen ons Hollandsch kerkelijk gevoel opkomt. Een der o* spolen beet de ezolspartij. Het wordt beschreven als volgt.' Aan de binnenzijde*4^ kerkmuur schildert men een ezed met lange ooren, do0? -- staart. Hierop worden aan de opzieners, zondagscbool-on en jonge dames die, zooals vanzelf spreekt, allen moeteanJ doen, spelden met papieren staarten uitgedeeld. De een anderen wprdt nu geblinddoekt naar den kant teSeB0 geschilderden ezel gebrachtdrio malen wordt men in gedraaid en dan moet men den papieren staart door n" j» een speld op de rechte plaats weten aan te brengen. Geschiedt dit op een verkeerde plaats dan ontsiau ^,r; vroolijkheid. Aan de deur wordt entree geeischt en zo geld voor de kerk gemaakt. Zulke gezelschappen wor c (L* telijke kerken geduld. Geen heiden zou den tempel «J den op zoodanige wijze ontheiligen. Men vertelt in Londen van een aardig staalte beid van den Weener orkestdirecteur Hans Richter onlangs en deed dit uit het hoofd, gelijk dit zijn gew oogenblik van afgetrokkenheid deed hem een ve' ul ffar "rf1* maat vergeten, waardoor eenige der spelers 'n, ifir3 Dadelijk liet hij ophouden en zich tot zijne toeho r o'f zeide hijdames en heeren, de fout ligt D'e' 83 maar geheel aan mij." Hij ging daarop door onder de bijvalsbetuiging?11 UdiHiEllLIJliE ST4\ Ingeschreven van 19 tot en met 21 0°'° en )lrib GeborenSijtje, dochter van Pieter van Becmsterboer. Onderkou wd Geene. GetrouwdCornelis Zeeman en Maria hr-1113' j ^d. Overleden Jacobus Christophorus Schoei/ 0

Schager Courant | 1887 | | pagina 6