voor den dorst van Burg. en Weth., met hunne onweer legbare betoogen. Harde waarheden kreeg onze Wethou der van Financiën en het geheele Gemeentebestuur in die redevoeringen herhaaldelijk te hooren. Of is het niet hard, wanneer u onverbloemd è.-bout-portant verweten wordt, dat ge de tering niet naar de nering hebt weten te zetten dat ge in den laatsten tijd veel te weelderig met de pen ningen der belastingschuldigen hebt omgesprongen, en, als er te kort kwam, er maar op los geleend hebt, zonder te vragen vanwaar het geld voor rente en aflossing zou ko men En bovenal zijn zulke beschuldigingen hard, wan neer er, gelijk in dit geval, een groote kern van waar heid in schuilt en ze niet, met de cijfers in de hand, schitterend weerlegd kunnen worden. Neen, de burgerij weet maar al te goed, ik zou er bij kunnen voegen voelt het maar al te goed in hare beurs dat er in de laatste jaren van den hoogen boom geteerd is, en dit ver keerde beleid zich nu begint te wreken. Ondertusschen is het voor onzen Wethouder een lastige noot om te kraken, hoe hij de begrooting sluitende zal maken, nu hem de drie ton straatgeld uit de hand geslagen zijn. Wel waren zijne bestrijders zoo vriendelijk, hem allerlei andere middelen tot vermeerdering van inkomsten aan te raden, maar vooral op dit terrein staan de beste stuurlui dikwijls een kolossaal eind op den wal. De een wilde zwaardere be- belasting leggen op de honden, de ander op de schouwburgen en verdere publieke vermakelijkheden, een derde weer uitsluitend op de cafés-chantants, en zoo had elk der hee- ren een probaat recept. Maar toen de klok half vijf sloeg, en de vergadering uiteen ging, spoedde ieder zich ijlings huiswaarts en lieten zij <}en armen Wethouder met het mes in den buik zitten. Trouwens, als het op belastingverhooging aankomt, raakt men altijd op paden vol distels en doornen verdwaald, want in die quaestiën zijn de moeielijkheden vele. Aan belasting heeft bijna ieder, maar aan verhooging zeker ieder „een broertje dood." Toch zou het ontegenzeggelijk èn in het belang der schatkist èn in het belang der burgerij zijn, indien de cafés-chantants, die pestholen van het heden- daagsche Arasterdam, op zwaarder schatting werden ge steld. Allen schijnen ze helaasin zeer bloeienden toe stand te verkeeren en de weelderige zwier, waarmee ze zijn ingericht, bewijst voldoende dat ze goede zaken ma ken. En al zouden ze onder den belastingdruk ook de een na den ander verdwijnen wat nog volstrekt niet zeker is, dan zou dit eer een zegen dan een schade voor het zedelijk leven der hoofdstad zijn. Wat we moesten missen in belastingopbrengst, zouden we winnen door de sluiting dezer tjingeltjangels, avond aan avond gevuld met een dichte schare jongelieden, opgeschoten jongens, sommigen nauwe lijks den kinderschoenen ontwassen, die zich daar te mid den van wolken tabaksrook en onder het genot van kop pig bier, zitten te verlustigen in de vuilste vertooningen en de gemeenste liedjes. Dat de prostitutie hier thans on beschaamder dan ooit het hoofd opsteekt en der politie handen vol werk geeft, is grootendeels, zoo niet geheel, aan den invloed der cafés-chantants te danken. Konden ze door belastingverhooging of op andere wijze verbannen worden, geen weldenkende zou het betreuren. 28 October '87. GHjstoreclit. ISinnenlandsch Nieuws. Schagen, 29 October 1887. Naar wij vernemen zal de heer Borstlap, organist aan de Herv. Kerk alhier, met toestemming van het Herv. Kerkbestuur, op Zondag 6 November des namiddags ten 2 ure, e. k., voor geïn- troduceerden een orgel-concert geven. Ongeveer 2000 vaten petroleum zijn langs de kust te Nieuwediep opgevischt. Woensdag heeft zich te Enkhuizen een geval van zelf moord voorgedaan. De gemeente-heelkundige M., heeft zich door verwonding aan het hart, van het leven beroofd. Misbruik van sterken drank kan ook hier weer als oorzaak worden genoemd. Weer werk I De Maatschappij tot exploitatie der veenderijen te. Haarlem, zal in 1888 het uitveenen der drie polders doen beginnen tus- schen Amsterdam en Sloten, ter grootte van ruim 400 Hec taren. De Akkerpolder, waaraan men sedert 1875 bezig is, is eerlang uitgeveend, waardoor meu een polder heeft verkregen met vruchtbaar bouw- en weiland, ter grootte van 250 HectareD, ruim 9 voet dieper liggende dan de vroegere veenpolders. geval is hij behebt met een idée-fixe maar wie kan er met zekerheid iets zeggen omtrent s'menschen hersenkas De diaconesse zuchtte, doch waagde het niet tegen te spre ken maar zij verdubbelde nog de zorg voor den jongen man. Op zekeren dag, toen mr. White van een rijtoertje terug kwam hetwelk hij gemaakt had in de equipage van zijn broeder, bij welke gelegenheid hij ook een bezoek had gebracht aan het ziekenhuis, waarin John Muddie lag, betrad hij tegen zijne gewoonte de bureaux van zijn broeder, welke in de beneden verdieping gelegen waren. Hij was blijkbaar verbaasd over het groot aantal klerken, die bij zijn binnentrede eerbiedig van hunne plaatsen opston den, om dadelijk daarop weder aan hun arbeid te gaan, terwijl een der boekhouders naar hem toekwam en hem naar zijn verlangen vroeg. „Het is maar een gril van mij," zeide mr. White vriende lijk tot den jongen man, ,ik wilde mijn broeder eens in zijn kantoor opzoeken ik wil eens zien hoe het daar is ingericht. De boekhouder boog eerbiedig en geleidde den stiefbroeder van zijn principaal door eenige met klerken dicht bezette ka mers, naar het allerheiligste van het groote handelshuis, naar het bijzonder kabinet van den chef. Wordt Vervolgd. Het eiland Urk, heeft sedert het voorjaar, toen de aldaar gevestigde geneesheer gestorven is, ondanks herhaalde oproepin- gen, nog geen medicus kunnen vinden, die genegen is zien daar metterwoon te vestigen; evenmin is er een apotheker gevestigd. Men schrijft uit Haarlem: Reeds nu is het aantal werk- loozen te Haarlem verbazend groot. Men ijst bij de gedachte, wat er van die inenschen met den winter moet worden, daar er voorloopig geen werk in 't vooruitzicht is. Door het vele bouwen, dat hier in de laatste jaren gedaan is, kwamen van el ders tal van werklieden, die nu natuurlijk den nood nog veel grooter maken. Een achttal schilders, die door het staken der werkzaamheden aan het gesticht Meer—en-Berg plotseling zon der werk geraakten, hebben zich per circulaire tot hunne stad- genooten gericht met het verzoek hun werk te verschaflen, door het laten opschilderen van emmers en andere kleine stukken, waarvoor zij een matigen prijs zouden berekenen. Daar zij ech ter niet de eenigen zijn, die op deze wijze werk vragen, zal bet waarschijnlijk wel niet veel helpen. Men schrijft uit Amsterdam In heel het land is wellicht wel bekend, de man, die dage lijks honderden malen den paardenkop in oogenschouw nam, die aan het huis in de zadelmakerij-Verweegen en Kok prijkt als uithaugteeken van hnn bedrijf, en die eiken avond van 7 tot 11 uur bij Van Haarlen in de Nes onder een enkel kop koffie den avond sleet. Hij is ter ziele. Nog voor weinige dagen zagen wij hem, met het hoofd achterover naar den paarde- kop staren. Hij verliet plotseling het leven. Zooals men weet, heeft deze sukkel vroeger dagen van on gekende weelde beleefd, zoodat hij 4 tot 7 luxe-paarden hield en nu moet hij in den houten paardenkoop in de Kalverstraat dien van zijn gelietkoosden viervoeter van vroeger gezien heb ben. Van daar zijn gewoonte, waarvan hij geen dag afweek. Hij behoorde tot een aanzienlijke Haagsche familie, die den in het hoofd ietwat gekrenkte, hier kalm en rustig liet leven volgens zijn verlangen. Naar het H. b 1. van goed ingelichte zijde verneemt, be staat bij de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij het voornemen, haar 5 percents geldleening van 6 millioeu gulden te convertee- ren in een 3y2 percents geldleening, waartoe weldra een bui tengewone vergadering van aandeelhouders moet te verwachten zijn. De Nederlandsche Handelmaatschappij heeft bij deur waarders-exploot aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen doen aanzeggen, dat zij protesteert tegen de aange kondigde aflosbaarstelling, de aflossing bij jaarlijksche uitloting volgens prospectus blijft verlangen, haar obligatiën niet ter aflossing zal aanbieden en aanspraak blijft maken op de rente, welke in de aankondiging gezegd wordt met 1 November a.s. te zullen ophouden te loopen. De scheepskok, die bij de vechtpartij Zaterdagavond op den Zeedijk te Amsterdam zoo ernstig werd gewond en voor wiens leven men in het gasthuis vreesde, is niet overleden. Zijn toestand is evenwel zéér zorgwekkend. Het aantal vereenigingen en bonden neemt met den dag toe. Zoo is dezer dagen een „Internationale Schapen bond" op- opgericht. Het schijnt een soort onderling hulpbetoon te zijn; met bijzondere symbolen bij de toelating (blaten bijv.?Dat het geheimzinnige trekt, blijkt ook hieruit, dat deze, blijkens den naam, zonderlinge vereeniging, reeds in een plattelands-gemeente 45 leden telt. Een vreemd geval 1 Te Breda was, volgens het Centrum, voor de leverantie van 500 hectoliter aardappelen, ten behoeve der Kon. Militaire Academie, ingeschreven o. a. door vier personen, respectievelijk voor f240, f250, f 256 en f275 per heet. Deze vier personen zonden een monster gekookte aardappelen, afkomstig van het zelfde land en denzelfden landbouwer. Toch werden de monsters der drie minste inschrijvers a f g e k e u r d en dat van den hoogsten goedgekeurd. Een predikant in de nabijheid van Harlingen ging dezer dagen naar een der leden van zijne gemeente, die een half uur van het dorp verwijderd woonde, de boodschap brengen, dat hij tot diaken was benoemd. Hij vond den benoemde niet thuis en daar de meid hem geen ander schrijfgereedschap kon ver schaffen, schreef hij met krijt op het deksel van de karnton zijn boodschap. Den volgenden dag komt er een jongen met een kruiwagen voor de deur der pastorie en verlangde den dominé te spreken. Op den kruiwagen bevond zich een groote aardappelbak, waarop evenzeer met krijt was geschreven „Ik bedank voor het diakenschap." In Friesland is de houtmakerij weer begonnen en valt veel kreupelhout onder de forsche slagen van bijl en hakmes, zelfs door kleine jongens met een bewonderenswaardige vl ugheid gehanteerd. Het hout, dat nu geveld wordt, dient hoofdzakelijk om daarvan bezems temaken. Met dit bedrijf wordt door menig arbeidersgezin goed geld verdiend. Te Haulerwijk is de woning van L. W. Veemstra, ge heel verbrand. Niets is gered. Behalve den geheelen inboedel zijn ook twee schapen verbrand. De vrouw, sedert vier dagen bevallen, is in de haast blootsvoets uit het huis gekomen, en wordt met haar zuigeling bij een buur verpleegd. Andereu zor gen voor de overige vier kinderen. Niets was verzekerd, zoodat de lieden geheel geruineerd zijn. Nabij Kampen zijn een groot aantal landerijen onder water geloopen, tengevolge van den sterken Westen en Noord- Westen wind. Een gepensioneerd marinier, afkomstig uit Zevenhuizen stal, ten nadeele van een koopman, in den nacht van Zondag op Maandag jl. een koe uit de weide van den kastelein HjT- vinge, buiten de Apoort te Groningen, bracht die koe Maan dagochtend ter markt te Aduard, ten einde die aan een slager te verkoopen. Hij vroeg een som, te hoog voor den tecen- woordigen prijs der koeien, waarna de slager, ouder voorwend sel geld te gaan wisselen, een veldwachter hiermede in kennis stelde, die hem arresteerde, waarna hij nog Maandagavond te Groningen werd binnen gebracht. Onder Simpelveld (Limburg) zijn twee handw v v die samen in een kamer woonden, door kolen.Em^ a^ie<b- enua®p gesffit Te Lieshout heeft men in een woning het lijk eener oude vrouw gevonden. net verkop Een boer was tengevolge van ziekte <mnoodz V andere broodwinning te zoeken. Hij ging daarom te n 601 en verpachtte zijne woning en landerijen aan een W°5tt- spreekt van zelf, dat hij zijn boter en kaas kocht bi" ter, en dat deze evenzoo de leverantie had van zijn w In den zomer van dit jaar had hij dan ook zijn not'", et' terboter daar weder bezorgd. Hoe verbaasd stond hij toen hij in den loop van den zomer te R. bij een h I kwam, die ook agent in kunstboter was, en daar op het l toor o. a. ook zijn boterpot vond staan. Het plankje m - naam er op, hing er aan, hij kon zich dus niet vergissen Hij liet evenwel zijn verbazing niet merken maar besUti dingen, die komen zoudeu af te wachten. En eenige 1 later kreeg onze vriend zijn boterpot thuis, gevuld met kunstboter, natuurlijk de beste, maar in allen gevalle k boter. Als de knoeierij al zoover gekomen is dat men de man van het vak tracht te bedriegen, wat boet er dan wel ni hebben bij burgers 1 Een zonderling man Verscheidene ingezetenen van West-Grafdijk kre»en Maandu, bezoek van een zonderling man. Zonder te bellen of te kin' pen, trad hij de woonkamer binnen en begon terstond aan I verbaasde en verschrikte toehoorders zijn vreemde geschiedenis te vertellen, die hierop neerkwam Hij had op een Suez-boot gevarenhet schip stranddehij redde eerst de rijken en toen de armen. Al zijn goed ging verloren en hij ontving niets terug. Maar hij was een eerlijk man, enz. Van den een liep hij naar den ander en dreunde overal het zelfde verhaal op. Kleine giften weigerde hij, doch hij wilde een onderkomen hebben. Eindelijk heeft men hem naar De Rijp weten te tronen, waar de burgemeester woont. Den volgenden morgen passeerde hij West-Graftdijk weer, zoo bij zei, op weg naar Alkmaar,om zijn lieve, beste zuster op te zoeken, die hem wel zou helpen. Vermoedelijk had men met een krankzinnige te doen. Terwijl de wed. A. J. K. te Vaassen bij een buurvrouw, die reeds eenigen tijd bedlegerig was, het huiswerk verrichtte, wilde zij een brandende lamp aan den zonder hangen, doch deze viel haar uit de hand en kwam op het 8 jarig zoontje van de zieke vrouw te recht, waardoor de kleederen van dat kind in brand geraakten. De wed. A, J. K. die de vlammen wilde blusschen, geraakte hierbij zelf in lichterlaaie. In doodsangst vluchtte de vrouw met den kleine naar buiten, waar gelukkig de vader van het kind spoedig hulp kwam bieden, en de vlammen doofde. Bei den bekwamen echter hevige brandwonden. De zieke moeder, haar kind in brand ziende, viel in onmacht; men had later groote moeite haar weer bij kennis te brengen. Een belast Amsterdamsche Nederlander. Onder bovenstaanden titel schrijft de Standaard het volgende geestige schets: Het is een donkeren wintermorgen. Mijnheer ontwaakt in zijn belast ledikant, belt, en de belaste dienstbode treedt binneu, maakt het vuur aan in de belaste stookplaats en schuift de gordijnen weg, opdat het daglicht dooi het belaste venster kan binnenvallen. Mijnheer staat op, en daar het nog wat duister is, stoot hij zijn belast hoofd en steekt daarom hel belaste gaslicht op. Hij gaat zich aan de belaste waschtafel wasschen met belast duinwater en gebruikt een stuk veraccijnsde zeep. Eindelijk is hij gereed en gaat naar beneden, om te ontbijten Hij drinkt een kopje belaste thee met wat veraccijnsde suiker er in, doet in zijn ei met een belast gewaarborgd zilveren eierlepeltje een weinig veraccijnsd zout eu eet een stukje veraccijnsd rookvleesch op de boterham. Nu zal mijnheer naar zijn kantoor gaan, om zijn belast werk te verrichten. Hij gaat de belaste deur uit en staat op de belaste straat vóór zijn belast huis, op de belaste tram te wachten en stijgt in, nadat het belaste paard even heeft stilgehouden. Voor de belaste deur van zijn belast kantoor stapt bij uiti en vindt daar eenige belaste wissels, om te accepteeren, en ou- derteekent eene belaste huurovereenkomst. Nu gaat hij naaI de belaste telephoon, om informatiën te nemen en verricht ver der zijne belaste werkzaamheden, schrijft eenige belaste qultan* tiën, onderteekent een paar belaste acten, op belast pap>er' stuurt den belaste bediende uit, om zijn belaste hoofden)* omslag te betalen en eenige belaste effecten af te leveren. W gaat in de belaste vergunningsrestauratie ontbijten, eet veraccijnsden biefstuk met een salade, aangemaakt met vei* cijnsde azijn, drinkt daarbij een veraccijnsd glas bier en naar de belaste beurs. Na afloop gaat hij even naar de bela-^ club een veraccijnsd bittertje drinken en rijdt met een aapje naar huis, na vooraf biljetten genomen te hebben de belaste tooneelvoorstelling. Onderweg gelast hij eeD yT# koetsier, even bij den notaris aan te rijden, om een be overdracht van onroerend goed te onderteekenen, waarop belaste hypotheek gevestigd is, en tevens het bedrag "j vangst te nemen eener belaste erfstelling, waarvoor hij laste quitautie teekent. ïer. Te huis gekomen, wachtte mijnheer echter eene f?roö,e^j;tÉ rassing. De onbelaste olie in de lamp werd met een lucifer ontstoken, en de maaltijd, eigenhandig door laste echtgenoote en dochter op een onbelast turfvuur g werd door haar opgediend, en de familie at met een o nieuw zilveren couvert, onbelaste varkeuscirbonaden "K laste aardappelen, groenten, gestoofd in reuzel, brood eu zouten boter. Het eten was wel een beetje laf, ^al- zoo erg als dit opstel, zou de ontvanger zeggen, maar gebrek was doelmatig omdat er hoegenaamd niets ec viel. Vertel het diner echter niet aan den stede y rijks-ficus, waarde lezer. De burgemeester van Brielle heeft Maandag av° fr4gefl den raad dier gemeente meegedeeld, dat hij ontslag 20 ^litie- uit zijn betrekking, omdat de raad geweigerd had ee agent meer aan te stellen. C- O O O t 1

Schager Courant | 1887 | | pagina 2