ndien de zaak zoo blijft opnemen als tot dusver. Alleen kon het gehalte der bezoekers wel iets beter wezen. Dat de Amsterdamsche politie-agenten zich nog zoo dikwijls met het bekeeringswerk moeten bemoeien, zal voor de hoofdmannen des Legers diep bedroevend wezen, 't Is waar, in een lokaal waar men er een „zondaarsbank" op nahoudt, verwacht men geen engelenmaar men rekent er toch ook niet op toehoorders, die, vóór ze er heengaan, zich een meer dan gewonen roes drinken en, als ze er komen, onmiddellijk aanstalten maken om op alles wat hen om ringt, de kracht hunDer vuisten te beproeven. In zulke gevallen baten dan ook geen liederen of toespraken, en moet de korte stok der politie-agenten de orde herstel len. Dat die tusschenkomst nog al eens dikwijls noodigis, ontmoedigt de leiders echter geenszinshet schijnt eer hun volharding en geestkracht aan te vuren, ofschoon het de vraag blijft of het Reddingsleger bij een niet zeer toe schietelijk volk als het onze wel ooit de resultaten zal verkrijgen, die het zich voorstelt. Deze week heeft de Opper bevelhebber, „generaal" Booth, in besloten kring een paar uur in het lokaal doorgebracht en zijn kader toegesproken; hij ziet er volstrekt niet dweepziek of patriarchaal uit, integendeel, zijn geheele voorkomen teekent een man met practischen blik, die nog meer van daden dan van woorden houdt. Ik geloof echter, dat hij en de zijnen zich in Holland en de Hollanders vergist hebben n.1. wat onze meegaandheid in zake den Godsdienst betreft. Vraagt men daarentegen, of er hier niet op het gebied van matigheid, zedelijkheid enz. werk genoeg voor een corps hervormers, onder wat naam dan ook, zou te vinden zijn, dan moet het antwoord onvoorwaardelijk toestemmend luiden. Men zou al stekeblind moeten zijn om te willen beweren, dat Amsterdam, wat de openbare zedelijkheid betreft, niet achteruit ging. Een kleine avondwandeling door Ka [verstraat, Warmoesstraat en aangrenzende buurten, kan den oningewijde al zeer spoedig op de hoogte stellen. En ook bij dag is de toestand soms zeer bedenkelijk. Er is dezer dagen weer een nieuw bewijs van geleverd. Sedert onheugelijke jaron gaan de burgerweezen uit hun gesticht in de Kalverstraat eiken Zondagochtend ter kerk in de Oudezijds-kapel aan het einde van de Warmoesstraat. Dit bedehuis is echter, treurig genoeg, gelegen in een omgeving, die al zeer weinig geschikt is om het kerkgaand publiek te stichten. En vooral voor de jeugdige verpleegden uit het Burgerweeshuis waren de tooneelen in die buurt een niet zeer gewenscht schouwspel. Maar men schikte er zich toch in. Doch in den laatsten tijd zijn die tooneelen zóó verergerd en begint de onzedelijkheid er zóó schaamteloos te worden, zelfs op Zondagochtend, dat de regenten vrij heid verzocht en verkregen hebben om de weezen, waarbij jongens en meisjes van om en bij de twintig jaar, elders ter kerk te zenden. Er is dan ook werkelijk alle reden voor de inwilliging van dit verzoek, want op die hoogte zijn de Warmoesstraat 6n omliggende buurten letterlijk verpest door prostitutie en dronkenmanstooneelen. Minder gunstig onthaal vond een dezer dagen bij de kies- vereeniging Burgerplicht ingekomen verzoek om aan de welbekende zaak van den Apeldoornschen Dr. Smit een publieke meeting met debat te wijden. Dit verzoek werd niet ingewilligd. Het bestuur was van oordeel, dat het hier te veel een persoonlijke quaestie gold. Maar op die wijze kan men ook het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer evengoed een persoonlijke quaestie noemen. Dit argument is dan ook slechts een loos bedeksel. Het optre den der socialisten op de meeting in zake den Heer Wil link Ketjen heeft de besturen van Yereenigingen en Ge nootschappen huiverig gemaakt om nogmaals zulke open bare bijeenkomsten te beleggen. Er kunnen allerlei schan dalen uit ontstaan, en het eigenlijke doel wordt toch niet 3 bereikt. En daarbij is de zaak-Smit toch een fait accom pli, nu zijn beroep op den Koning verworpen is. 11 Nov. 1887. Gijsbreeht. Binnenlandsch Nieuws Wordt Vervolgd. O, mijn Richard, mijn arme, arme jongen Zij snelde nu naar de deur der aangrenzende kamer en tikte tegen dezelve. /Richard, ik bid u, doe openik ben het, uwe moeder," doch alleen een flauw, smartelijk steunen was haar antwoord. Zij moest lang roepen en smeeken, tot eindelijk de deur openging en haar zoon bij haar kwam. Hij zag er uit als een geest. Hij had intussclien met koortsachtige haast den langen, gewichtigen brief gelezen, dien Eugenie hem zelve had geschreven. Deze brief luidde wel is waar geheel anders, dan het wreede, ongevoelige schrijven van haar vader, maar in hoofdzaak beteekenden zij hetzelfde. Eugenie schreef, dat onverzettelijk geweld haar dwong, aan haar gegeven woord ontrouw te worden. Hij wist het, dat zij hare trouwbreuk met haar levensgeluk zou moeten bezegelen, maar God alleen wist het, dat zij niet anders kon handelen. De geliefde moest niet op haar toornen, maar het haar vergeven, dat zij hem zooveel harteleed moest berokkenen. Zij zelve gevoelde zich zoo diep ongelukkig, dat zij alleen nog den wensch koesterde, zeer spoedig te mogen sterven. Met duizend vurige zegewenschen voor den eeuwig geliefden man sloot zij dit gewichtige schrij ven, dat Richard toescheen een onbegrijpelijk, geheimzinnig raadsel te zijn. Hij gaf Eugenie's brief aan zijne moeder. „Daar, lees," zeide hij op doffen toon en nog voor zij den brief ten einde gelezen kon hebben, had hij zich gereed gemaakt om uit te gaan. „Ik moet zekerheid hebben," zeide hij. „Wat moet deze plotselinge rampzalige breuk beteekenen er moet iets vreeselijks gebeurd zijn maar Eugenie is mij rekenschap verschul- Zoo snel hij kon, begaf hij zich nu naar het paleis van den handelsraad. Maar een uur later keerde hij geheel ter neder geslagen terug. „Nu, hoe is het?" riep zijn moeder hem in angstige spanning toe. De jonge man lachte gelijk een waanzinnige. „Zij heeft mij niet ontvangen gelijk een bedelaar heeft zij mij van de deur gezonden en mij laten zeggen, dat zij mij nimmer meer kon ontvangen en ik had haar toch zoo lief, zoo lief!" „Vloek over haar riep de oude dame gramstorig uit en balde de vuist. De jonge man legde zijn hand op den mond zijner mama. „Neen, neen, mama, gij zult haar niet vloeken," fluisterde hij baar toe, „Het is immers niet mogelijk, dat het vreeselijke Scbagen, 12 November 1887. De najaarsvergadering der Vereeuiging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, zal worden gehouden op Woensdag, 30 November 1887, des voormiddags te 10 ure, in het Noord-Holl. Koffiehuis alhier. Onder de punten van beschrijving komen oa. voor: Verslag omtrent het landhuishoudkundig congres te Haarlem. Verslag omtrent de oprichting van het Nederlandsch Paar- den-Stamboek. Rapport omtrenta. de mestingproef met verschillende varkenssoorten; h. de tentoonstelling van fokmèrriën en veulens; c. den wedstrijd met ploegen en de uitreiking der prijzen; d. den aankoop van Engelsche fokrammen; e. de zaak Boekei en uitreiking der premie. Benoeming van eene com missie van drie leden tot het onderzoeken der rekening van dit en de begrooting voor het volgende jaar. Voordracht van het bestuur: de heeren P. Buis Jz., C. Asjes en V. Bakker Jz. Bepaling van de plaats waar de Algemeene Vergadering in Maart 1888 zal gehouden worden. Voordracht van het bestuur: Berkhout. Voorstel van het bestuur tot het houden van eene tentoonstelling vana. Ooien met hare lammeren, afkom stig van de door bemiddeling der vereeniging ingevoerde En gelsche rammen; b Paarden, geboren in 1887, afstammende van hengsten Horsa of Norman II; c. Merriën met haar venlen, afstammende van bovengenoemde hengsten; d. Stieren, geboren in 1887; e. Kaas, bereid volgens het systeem Boekc.1. Inleider de heer J. Koopman. Voorstel van het Bestuur tot het bevorderen van het onderwijs in het hoefbeslag. Inleider de heer N. Loder. Bespreking over het blauw in de kaas. Inleider de heer J. Zijp Kz. De heer J. Bruinwold Biedel heeft zijn ambt van secre taris der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen aanvaard. Zaterdag hebben de ingenieurs van de Zuiderzee hun no ta aan de algemeene vergadering overgelegd. Het plan is ver deeld in drie op zichzelf staande ontwerpen 1. een afsluitings- dijk tusschen de Noord-Hollandsche en Friesche kusten, onge veer in de richting over Wieringeu; hierdoor wordt een opper vlakte afgesloten van pl. m. 360.000 FIA; 2. een afsluitings- dijk, die bij bovengenoemden dijk aansluit, en over Terschelling en volgende oostelijk gelegen eilanden naar de Groninger kust loopt; hierdoor wordt een oppervlakte afgesloten van pl. m. 160.000 HA.3. een afsluiting van den waardgrond en aan de oostzijde van Texel en Vlieland; hierdoor wordt afgesloten een oppervlakte van pl. ra. 30.000 HA. Afstrooming der afgesloten Zuiderzee zal verkregen worden door sluizen in den grooten afsluitdijk Wieringen Friesland en door een vrij groot binnenmeer te laten bestaan, dat bij mogelijke drooglegging ook door een ruime stroombaan met Amsterdam zal verbonden blijven. Voor de noodige boringen, peilingen en verdere opmetingen heeft echter de vereeniging geldelijken steun noodig. Het be stuur wil daartoe een rentelooze leening sluiten, die het ver moedt, dat wel slagen zal, nu het vertrouwen in de onderne- neming voortdurend toeneemt. Te Nieuwe-Niedorpis deze week eene ver gadering gehouden van de afdeeling Waard-en-Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In tegenwoordigheid van veertig practische landbouwers, werd aldaar de nieuw uit gevonden vee-redder, van den Heer D. Slooves, te Winkel, be werkelijk en waarachtig waar kan zijn ik moet haar zien, moet haar spreken, want ik gevoel het aan mijn hart, dat ik zonder haar niet kan leven moederriep hij op hartstochtelijken toon uit en viel de oude dame om den hals, „ik zou krankzinnig worden, wanneer ik haar voor eeu wig verloren had o, ik heb haar zoo lief, dat ik mij zonder haar geen geluk meer kan voorstellen en zoo waar er een God in den 'hemel leeft, zij mag geen schuldig spel met mij drijven zij mag hare belofte niet bre ken Eugenie moet en zal de mijne blijven „Arme, arme jongenriep de oude dame ten diepste ge roerd, uit. Wederom begaf hij zich naar het paleis van den handelsraad; doch de deur bleef voor hem gesloten. Het gelukte hem niet tot Eugenie door te dringen en hij mocht er ook niet in sla gen het kamermeisje om te koopen. Met roerende, smeekende stem had hij het meisje tot Eugenie gezonden; doch spoedi" daarop was het meisje teruggekomen. „Mejuffrouw Eugenie laat u bij uwe liefde voor haar bezweren, niet langer aan te drin gen," zeide de trouwe dienstmaagd met haperende stem. „Zij smeekt u dringend, haar het zwaarste te besparen zij kan u eerst zien, wanneer zij kalmer geworden is." „Mijn Godl zij denkt alleen aan zich zelve!" riep de jonge officier radeloos uit. „Zij moet ook aan mijn arm, verscheurd hart denken aan de kwellingen, die zij mij bereidt. O ik bid u, breng mij bij haar!" Maar het kamermeisje bleef standvastig en ook het rijkste geschenk in geld kon haar niet van besluit veranderen. Ik mag het niet," fluisterde zij den jongen officier schuw toe, „ik weet, dat het de dood zou zijn van mijne juffrouw wees barmharmtig en zie af van uw voornemen!" Zuchtend verliet toch eindelijk Richard Löwenberg het pa leis, zonder Eugenie gezien te hebben. Werktuigelijk liep hij door de straten, doch lette er niet op, dat de avond reeds viel, dat de wind met geweld de sneeuwvlokken den voetgan gers in het aangezicht joeg gelijk een slaapwandelaar liep hij steeds verder slechts dit eene gevoelde hij, dat hij krankzinnig zou worden, wanneer het altijd zoo blijven zou, als het hem heden te moede was morgen en de volgende dagen in alle eeuwigheid proefd. Door dit werktuig kunnen in een oogenblik al de V paarden, bij brand of watersnood, worden behoeft daartoe slechts even te drukken op een °toestel den stal aangebracht. De kosten bedragen voor een 't 1 20 stuks koeien of paarden ongeveer f 100.—De daar 1 nomen proeven zijn gunstig geslaagd. Door den heer Hooft van Vreeland, te Amsterdam zer dagen op eene zijner boerderijen te Vreeland, een prjJ! nomen met eene nieuwe soort van dakbedekking. Hij hf dat doel het rieten dak goed laten reinigen en het daariTl0t portland-cement doen besmeien. Beantwoordt deze bedekV™6* op den duur aan de verwachting, dan verdient zij, vooral"1" die plaatsen waar regenwater als drinkwater gebezigd zeker aanbeveling. Uit Groenloo wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Enkele heeren worden hier tegenwoordig op eene aard wijze geëxploiteerd. Er hebben zich nl. in de afgeloopen n een paar gevallen van den volgenden aard voorgedaan. Wanneer het 's avonds donker begint te worden, sluren sommige mej schen hunne jongens op straat met den last, om wanneer zij een heer tegenkomen hem tegen het lijf te loopen De jongens doen dit, krijgen een pak slaag voor hunnen ongepaste brutaliteit, beginuen dan een keel op te zetten, en vervoeg zich met vader of moeder bij den burgemeester, met verzoek om tegen dien „meneer" proces-verbaal op te maken, wegens mishandeling. Den volgenden dag echter, wanneer de zaak on. derzocht wordt, geven de verbolgen onders te kennen (bij wijze van gunstdat zij de zaak wel tegen eene billijke schadever goeding willen afmaken. De jongens moeten beleefd voor „meneer" hun pet afnemen, en de zaak is in den doofpot. Aan de strandzijde, voor „Seinpost," te Scheveningen werd gisteren op de laagwaterlijn een persoon gevondeu, in zoo- danigen bewusteloozen toestand, dat het scheen alsof de ma» overleden was. Naar 'l politiebureel vervoerd, werden de bekende middelen om de levensgeesten bij drenkelingen op te wekken, aangewend, met het gevolg dat de persoon langzamerhand bij kwam, maar tevens alle kenteekenen werden waargenomen, dat hij in een toestand van verregaande dronkenschap had verkeerd. Ware hij nog een korten tijd onopgemerkt gebleven, dam zon het hem zeker zijn leven hebben gekost. De heer J. Oortman, den 7 October 11. te Utrecht over- leden, heeft behalve f 200.000, aan de doopsgezinde gemeente aldaar, vermaakt aande sociëteit der doopsgezinde gemeenten in Nederland, gevestigd te Amsterdam, f ioO.000, het doops gezinde zendelinggenootschap in Nederlaud f 5000, de armen, bedeeld wordende door de Aalmoezenierskamer te Utrecht f 50.01)0, de armen door de onderscheidene protestantsche diakonitëti Ie Utrecht bedeeld wordende en onder die diakonieën in evenredig heid van het getal der armen te verdeelen f 100.000, het doof stommen instituut te Groningen f 25.000, het blinden-instituu: te Amsterdam f 25.000 en de „Maatschappij van Weldadigheid in Nederland" f 5000. In een der bladen wordt medegedeeld, dat de heer J. Ont man te Utrecht die voor meer dan een half millioen aan legatt» vermaakte, zijne huishoudster, die hem vijf-en-twintig jaar trom en eerlijk diende, en het bij den zeer zuinigen man zeer zumigja had, vijf gulden toedacht. Dit herinnert de „Arnh. Ct." aan het legaat van den erf-oom met wien jaren lang, avond aan avond, een zijner neven effl partij schaak kwam spelen, met opoffering van alle genoegens zijn leeftijd eigen, en weer en wind trotseerende. In zijn testa ment kreeg de neef het schaakspel met de stukken eu ni« meer. De erflater had er bij aangeteekend, dat zijn neef, zulk een hartstochtelijk schaakspeler was, zeker niets aa>|r namer kon wezen, dan deze herinnering aan hunne genoegen] avondjes. (Alg. Hlb.) Met den aanleg van de trambaan door de Streek, schen Hoorn eu Enkhuizen, wordt zoover het weder dit toe regelmatig voortgegaan. Merkwaardig is, dat, nu aan de w .i njfl strevende gemeentebesturen de macht blijkt te ontbrew» den aanleg te beletten, hun tegenstand merkbaar vermine Te Hoogcarspel is men nu met den aanleg het v-'e blikker Tolhek" reeds voorbij en te West Blokker van 'e.' dorst af gevorderd tot ruim half het dorp. In het gehee 18 nagenoeg 5000 meter nieuwe haan afgelegd. Hoe kleine oorzaken treurige gevolgen kunnen hebben, de arbeidersjongen M. te Dinxperlo ondervinden, die een zweertje op de lippen openprikte en tengevolge van giftiging binnen drie dagen overleed. Men wil daar van de vrouwen niets weten. De Raad der gemeente Batenburg was onlangs eZ1» verordening op de herbergen vast ie stellen. loen UlW,j. het artikel gekomen was, waarin verboden werd, na dergang vrouwen in de drankwinkels toe te laten, mer der leden op dat deze woordenkeus niet gelukkig \fi dat de vrouwen die er in waren, er dan konden v bi der „letterkuudigen" uit den Raad wist er echter iets stelde voor te verbieden om na zonsondergang in dran vrouwen te hebben. i Als nu de kasteleins maar allen ongehuwd zijn £0 Dezer dagen zei een landbouwer „nog een '10^-er'" tj* beeste koste weer net zoo veul as toen ik b°er f moeielijk uit te maken hoeveel een koe toen g° ^ltj een feit, dat zoo laag als het vee thans in Pr'js mand, bijna zoo'n prijs heugt. Op eeu boelhuis Poortugaal gehouden, werd voor flinke melkkoeien, yoorfé» over de honderd gulden besteed, en er waren er nog niet eens koopers kouden vinden. Twee dooden. ,1# Een vreeselijk ongeluk had eergistermorgen te bo** Men was daar sedert enkele dagen bezig een ^rj.zaam,1 Ook eergisteren waren er eenige personen aan onverwacht een grondstortiug ontstond, waar, ,ur ol)ggf«er bedolven werden. Na veel moeite had men na - n. uur een van het drietal boven den grond ge

Schager Courant | 1887 | | pagina 2