Donderdag, 17 November 1887. Het Museum van Alkmaar. 31ste Jaargang. No. 2142. TOCH VERLOREN. Wordt Vervolgd. SCHAC Alimti Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater dagavond. Eij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEE- TENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverJ. WINKEL. Bureau: SCHAGEH7, liaan. I>, 5. I. LaDg reeds was de behoefte gevoeld, om, wat Alkmaar voor bijzonders had in 't verleden, en dat was veel, zoo veel mogelijk te verzamelen, en naar jaar en belang op orde te biengen. De naam Alkmaar wordt in de geschiedenis met eere genoemd hij heeft een goeden klank in de wereld van landbouw en veeteeltde wetenschappen vonden naast de kunsten steeds hare beoefenaars in de kleine veste en nog kan ze genieën aanwijzen, wie slechts nederigheid weerhoudt, zich een naam te verwerven. En zulk eene plaats, zulk eene stad, waar elke steen van geschiedenis spreekt; waar elke herinnering glorie ge tuigt, zou verstoken blijven van het voorrecht, den naneef hare schatten te kunnen toonen Schatten, niet zoozeer kostbaar om der stoffe dan wel om der traditie wille. Is het wonder, dat eenige mannen, ijverende voor de wetenschap, en vooral voor de kennis van de geschiedenis hunner vaderstad, mannen, trotsch op hun titel van ge boren Alkmaarders, dat zij pogingen in het werk stelden, om eene memorie te schrijven in den vorm van een museum Is het wonder, dat de „ontzetvereeniging," waar zij zoo krachtig werkte, steun zocht en vond bij Alkmaars bur gerij, en dat in 't eind de regeering der stad aan haar gestadig smeeken toegaf, en eene zaal deed bouwen, waar alles zou worden bewaard. En zoo, toen in de stad een feest gevierd had, waarvan Eoman van G. EECKE. 15. VIII. Het duurde slechts eenige weken, tot de voornaamste zoo wel als de laagste kringen der bewoners van de groote han delsstad onderricht waren van de onverwachte aankomst van den stiefbroeder van Ludwig Waldman en dit aller verbazing gaande makende feit nu nadrukkelijk begonnen te bespreken. Bij niemand, zelfs bij zijn beste kennissen niet, was de lian- delsraad gezien. Men kon hem den snoevenden trots, dien hij zelfs in den maatschappelijken omgang behield, niet ver geven en men boog alleen daarom zoo deemoedig voor hem, omdat hij onbetwist de rijkste en daardoor ook de machtigste man der stad was. Doch nu, als de voor dood verklaarde Arthur White zoo eensklaps te voorschijn kwam, schenen als met een tooverslag de meningen te veranderen, welke de maat schappij tot nu zich gevormd had over den handelsraad. Men herinnerde zich terstond weder, welk een opzien het vele jaren geleden baarde, toen na den dood van Ludwig Waldmann's vader het bekend werd, dat het verbazend groote vermogen met den handelsraad zou ten deel vallen, maar aan den ver dwenen zoon uit zijn eerste huwelijk, welk laatste feit slechts hij zeer enkelen bekend was. Als nu trots de uitgebreidste nasporingen de erfgenaam niet was komen opdagen en het ®rfdeel dien tengevolge zonder meer werd toegekend aan zijn jongeren stiefbroeder, had men des te spoediger deze geheele geschiedenis vergeten, daar Ludwig Waldmann juist om dezen hjd een vorstelijke en gastvrije huishouding er op na ging houden, terwijl een ieder gaarne zijn deel van al die partijen *ilde hebben. Maar nu was de verdwenen broeder voor den dag gekomen. elke veranderingen van diep ingrijpenden aard zouden er nu het gevolg van zijn P Dat was de gewichtigste vraag, die jong eii oud bezig hield. Eensklaps wilden zekere lieden, die anders ffiet hun oordeel over den handelsraad uiterst voorzichtig wa- ren, weten, dat hij zijn stiefbroeder weinig of zelfs niets van erfenis zou kunnen terug geven. W ellicht bestond nog het vooruitzicht, het oude eerwaardige handelshuis te redden meen den weder anderen, maar de onverwachte komst van den wer- helijken erfgenaam wierp alle berekeningen omver en de hoog Aanzienlijke firma stond aan den vooravond van een evenzeer Ongehoord als schandelijk bankroet. Uit alle hoeken der zalen eQ woonkamers, waarin de babbelzieke menschen gewoon waren rfch op te houden, ging er een kreet van verbazing op en ge- hjk de ratten, die het zinkende schip verlaten, trokken de krin- die angstvallig letten op goeden toon" en „maatschappe- ljhe verhouding", zoo goed zij het konden, zich terug van den TToeger zoo opgehemelden handelsraad en diens gastvrij huis. W el 13 waar, men veronachtzaamde hem nog niet. De verontrus tende geruchten over zijne maatschappelijke positie waren nog alle dagbladen hadlen gewaagd, waarbij zelfs zijne Majes teit gast had willen zijn, waar de heldendaden, eenmaal door het voorgeslacht volbracht, weer ter sprake waren gekomen, en menige dronk was toegewijd aan de kloeke strijderstoen, in één woord, Alkmaar zijn driehonderd jarig ontzet had gevierd, toen werd de zaal geopend, die alles bevatte, wat de vereeniging had weten bijeen te ga ren, en dat betrekking had op 't verleden der stad. Of het den bezoeker voldoet? of hij niet ietwat teleur gesteld heengaat na 't aanschouwen van al die naboot singen van beroemde meesters, waar hij gehoopt had op meer oorspronkelijkheid Of de carricaturen, op enkele paneelen afgemaald, hem niet een glimlach afpersen O, zekerAlles, wat de zaal achter het stadhuis bevat, munt, bij lange na, niet uit door groote kunstwaarde, al pronken daar enkele stukken waarvoor de kenner „geld zou bieden," al zijn daar enkele boeken in de bibliotheek, wier ouderdom en bewerking onze bewocdering wekken al schitteren daar, gelijk kostbare kleinooden, een kerk van Bosboom en een groep van Honthorst aan de wanden. Maar wat ons 't meeste aantrekt 't Is de traditie, welke zich vastknoopt aan die voorwerpen van zoo hoo- gen ouderdomde traditie, die in eene kleine plaats altijd lchter bewaard is geworden dan in eene van grooteren omvang't zijn de gepeinzen, die wij hechten aan die oudheden, omdat zij óns, als 'tware, van bekende, be vriende dooden sprekenmijmeringen, als die wij gevoe len bij 't aanschouwen van 't een of ander familiestuk. En, in trouweschoon daar geslachten bij geslachten zijn geboren en begraven, sinds Alkmaar zijne dagen van strijd doorworsteldeschoon de eeuwen voorbijgingen en te jong en te onbestemd, dan dat men het reeds openlijk kon wagen, te breken met den nog altijd zeer machtigen man. Daar bij was het ook veel te belangwekkend, zich te bewegen in een huis, dat in zeker opzicht geleek op een vulkaan en ieder oogenblik kon instorten; men luisterde hier en daar, vroeg of raadde het overige. De groothandelaren der stad, de concurrenten en benijders van Ludwig Waldmann, hadden spoedig de zekerheid verkregen dat zijn stiefbroeder de eenige bezitter en eigenaar van een groot Amerikaansch handelsbuis in pelswerk en zelve een verbazend rijk man was. Daardoor won de Amerikaan nog meer aan belangrijkheid. Men begon met hem voor een hoogste innemende verschijning te houdentoen ten overvloede nog bekend werd, dat hij een kinderlooze weduwnaar was, geloofden verscheidene moeders van huwbare dochters, hem nog voor een man in de allerbeste jaren te moeten houden, die ongetwijfeld een gelijk gezinde meisjesziel gelukkig moest maken. Daar, terwijl men nog zich over den te wachten val van den handelsraad verkneuterde en voor hem den neus begon op te halen en allerlei aardigheden uitkraamde over de verloving van de voor trots en gevoelloos uitgekreten Eugenie met den verarmden, grafelijken luitenant, toen ontvingen al die snuggere luidjes een stortblad in de nieuwstijding, dat de zoo belangwekkende, steenrijke stiefbroeder van den handelsraad zich verloofd had met diens dochter. De waardige dames, die reeds in hare kansberekening over de toekomst harer dochters den Amerikaan als aangewezen factor hadden voorgesteld, riepen wraak over de ongevoelige, ge- slepene coquette, die trouweloos haren verloofde verraden en het argelooze hart van den Amerikaan veroverd had. De man nen daarentegen, die invloed bezaten op de beurs en ook bij andere gelegenheden menig gewichtig woord medespraken, beoordeelden de zaak van een praetisch standpunt en trachtten voor zich zeiven zooveel mogelijk partij te trekken van de nu zoo gunstige verhouding van het huis W aldmann. Het slimste gedroeg zich de consul Lindenschmidt, die tot heden als de rijkste man na den handelsraad had gegolden. „Kijk, kijk, die Waldmann is toch een slimme vos," zeide de waardige heer, terwijl hij glimlachend de handen wreef. „-Vu, als de zaak zulk een wending heeft genomen, ware het misschien toch beter, in goede verstandhouding te leven met den opnieuw machtig geworden concurrent Hij voegde dan ook de daad bij het woord, zette zijn hoed op en reed regelrecht naar het paleis van den handelsraad Waldmann. Deze was niet weinig verbaasd over het bezoek van zijn concurrent, die hem nog slechts weinige weken geleden zulk eene onbeleefde weigering had gegeven: maar Waldmann's ver bazing groeide nog aan, toen de consul Lindenschmidt met het onschuldigste, trouwhartigste lachje verklaarde, dat er bij de laatste soiree een groot misverstand had plaats gehad, dat dit hem dag noch nacht met rust had gelaten en dat hij nu den handelsraad al zijn hulp kwam aanbieden, voor mogelijke oogen- blikkelijke verlegenheden. Het onderhoud der beide heeren, vrij koel aangevangen, werd DIMT. dal Prijs per jaar f3.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meer f 0.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. de bakermat verplaatsten der meeste famipn, hoevelen zijn daar nog niet onder ons, die afstammen van de man- hafte burgers der naburige staddie nog in hunne poe- saka's kunnen wijzen op eene familieverwantschap met de helden van Alkmaar? En, zonder dat zelfs, hoevelen zijn er niet onder ons, die belangstellen in een verleden, dat zoovele luisterrijke bladzijden bevat Ook mij was het te moede, toen ik de gedenkteekenen aanschouwde van Alkmaars voortijd, zooals het den mid- deleeuwschen ridder moet geweest zijn, als hij de zalen doorwandelde, waarin de geharnaste voorvaderen, als te voorschijn tredende uit hunne lijsten, hem van hun moed, volharding en glorie getuigden. En ik vatte het voorne men op, wat ik wist en nog zou trachten te weten, aan de Lezers der Schager Courant mede te deelen. Zoo mijne fantasie de waarheid soms vooruitsnelt of wijzigt vergeef het me't valt soms zoo moeilijk, haar gelijk te blijven, waar de annalen niet overal even duidelijk zijn, en de verbeelding zich zoo gaarne waagt in een net, dat zij zelve spon om een of ander belang wekkend beeld De Garenmarkt Angstig denkbeeld voor de jeugd indertijd, voor de meer gevorderde jeugd althans En, och, vergeef het haar De knaap, op den leeftijd, dat hij tot man rijpt, haakt zoo oneindig veel meer naar de vrije natuur, die hem el- ken dag, elk uur nieuwe wonderen vertoont, dan naar de doffe lokalen, waar de dwang van zijn stand hem gevan gen houdt, maar waar hij, dartel als hij is, zich noode nu op eens zeer hartelijk. De handelsraad liet door zijn be diende fijnen, ouden portwijn brengen, de heereu staken een heerlijke regalia aan, en spraken toen zoo schertsend en lachend met elkander, dat een oningewijd toeschouwer zou hebben ge dacht, dat ze elkander grappige anecdoten mededeelden, terwijl zij inderdaad met elkander speelden in finantieele onderne mingen, waarbij honderdduizenden te pas kwamen. Daarop reed de consul Lindenschmidt oogenschijnlijk zeer bevredigd naar huis en de uitdrukking van zijn gelaat verried, dat hij zich zeiven voor een sluwen vos hield, terwijl Ludwig Waldmann plotseling weder met vrijen, ongedwongen blik de toekomst tegemoet zag. Hij was evenwel zelve veel te praetisch, om zich ook maar een oogenblik omtrent de ware drijfveer voor de handelwijze van den consul te misleiden, doch dat deed niets ter zake, al mocht Lindenschmidt hem alleen zijn hulp hebben aange- geboden, omdat hij daardoor meende zijne eigene belangen het meeste te dienen, in ieder geval hielp hij hem. Nu kon mis schien alles weder goed worden en de zorgen begonnen dan ook reeds te verminderen. Nu kon hij door eenige winstge vende speculatiën, die, ondersteund door de uitgebreidste maat regelen, tot een goede uitkomst moesten voeren, zijn vermogen en daardoor zijn aanzien terug winnen. Beiden zouden hem onbetwist behooren, want de voornaamste erfgenaam stelde zich tevreden met de hand zijner dochter Eugenie. Terwijl in de borst van den handelsraad de hoop herleef de, baadde ook zijn stiefbroeder Arthur White oogenschijnlijk zich in een zee van geluk. Hij ontving in den laatsten tijd herhaaldelijk brieven uit Chicago, die de „onhandige' procura tiehouder nog altijd adresseerde aan Ham- M hite. Dan sloot hij zich telken male in zijn kamer op, om die brieven te be antwoorden. M ie hem had kunnen zieu, zou zich er over ver baasd hebben, hoe nauwkeurig de Amerikaan te werk ging bij het beantwoorden der brieven. Eerst nam hij de cassette, waar van hij in het hotel de kroonprins de sleutel miste, en legde den inhoud er van op tafel uit. Enkele papieren legde hij dan naast zich en begon te schrijven. Van tijd tot tijd vergeleek hij zijn schrift met dat der documenten; liet was, alsof hem er bijzonder veel aan gelegen lag, de gelijkenis zoo sprekend mo gelijk te maken. Dikwijls schudde hij mismoedig het hoofd en begon dan onverdroten opnieuw, tot de brief eindelijk tot zijn tevredenheid was uit gevallen. Daarna verzegelde hij hem zorg vuldig en bracht hem persoonlijk op de post, niet zonder voor af den inhoud der cassette zorgvuldig weder weggesloten en de cassette zelve in een zijner koffers weggeborgen te hebben. Wie nir. White over den schouder had gezien, wanneer hij zulk een brief in de bus stak, zou zich er over verwonderd hebben, dat de Amerikaan in zijn vaderland nog een naamge noot had en aan dezen schreef, want het adres luidde onver anderlijk. Mr. Arthur White, S. F. Ham W hite en Consorten. Chicago.

Schager Courant | 1887 | | pagina 1