hunner bestemming. Die bestemming isde kamer no. zooveel (nog iets tusschen twee haakjes het leelijke Amster- damsche Stadhuis heeft tenminste dit met den hemel ge meen, dat er „vele woningen" zijn) in die kamer no. zoo- veel liggen de nieuwe, volgens de herziene grondwet opge maakte kiezerslijsten ter inzage, en nu zal de scherp zinnige lezer ook reeds vermoeden, dat de vliegende en dravende „jonggeborenen," waarvan ik hierboven gewaagde, onze voorspoedig ter wereld gekomen nieuwe kiezers zijn. Ofschoon, onder al die ijverige en belangstellenden Stad- huisgangers loopt ook wel een zeker percentage ongeborenen, die namelijk de veelbesproken additioneele artikelen onjuist opgevat en zich met kiezersidealen gevleid hebben, die bij nader inzien niet voor verwezenlijking vatbaar blijken. Maar verreweg de grootste meerderheid ziet hare blijde verwachtingen toch bevestigd. Met wat trots, fierheid en zelfbewustzijn dalen zij de donkere trappen van het Stad huis weer af; met wat zaligen glimlach op het gelaat groeten zij op straat hunne vrienden en kennissenen met welk een verhoogd gevoel van vaderlandsliefde (en „stads liefde" moest ik er eigenlijk bijvoegen, als dat woord bestond, aangezien kiezer voor Kamer en Raad nu het zelfde is) keeron zij naar hunne haardsteden en altaren terugStatig en majestueus overschrijden zij den drempel hunner woning zij zijn stemhebbende Staatsburgers, zij zijD kiezers gewor den, het lot van Nederland en zijne koloniën van vele millioenen „zielen" dus berust mede voor een deel in hunne handIs er meer noodig om een gewoon burgermensch hoogmoedig te maken? En welk een indrukwekkend heirleger zouden die nieuwe kiezers vormen, als zij eens vier aan vier in gelederen waren opgesteld 1 Want men moet er niet minnetjes over denkenhun aantal bedraagt goed geteld, 14000, (zegge veertienduizend) op een stuk of wat na. Met zulk een strijdbare macht is nog eens iets te beginnen men zou er de wereld meê veroveren 1 Dat zal me eeD strijdgewoel geven, als de volgende maand de stembureaux voor de verkiezing der nieuwe Kamer opengaanWij hebben hier thans, alles en alles samen, 19065 kiezers voor de Tweede Kamer, 19066 voor de Provinciale Staten (deze ééne onge lukkige, die wèl voor de Provincie, maar niet voor het Rijk mocht meestemmen, woonde nog niet de vereischte achttien maanden op Neerlands bodem) en 19037 voor den Gemeenteraad. Konden er vroeger bij de Kamerverkiezingen hoogstens 5000 stembilletten ingele verd worden welk getal echter bij de spreekwoor delijke lauwheid der Amsterdamsche kiezers nooit of nim mer bereikt was thans kan men er een kleine 20,000 tegemoet zien 1 En daar „nieuwe bezems" gewoonlijk bij zonder schoon vegen, laat het zich aanzien, dat er van de veertienduizend recruten op het politieke slagveld slechts zeer weinigen thuis zullen blijven. Wij kunnen ons dus hier op een buitengewoon heeten en belangwekken strijd voorbereiden De voorloopige schermutselingen, die aan eiken gewichtigen slag voorafgaan, de voorposten-gevechten, zijn reeds begon nen. „Groote scheuring in Burgerplicht 1" ziedaar het meest belangrijke feit van de afgeloopen week. De fakkel der tweedracht geworpen in onze voornaamste liberale Kies- vereeniging. Sedert i?»rgerpligt (met een g, zooals het van ouds heette) een offer aan de nieuwe spelling heeft gebracht en een poosje geleden zijn naam met ch is gaan schrijven, heeft het niets dan tegenwind gehad. Want het telde leden in zijn midden, die niet alleen een offer aan de nieuwe spelling, maar ook offers en niet onbelangrijke aan den veranderden geest des tijds eiscbten. De radicale stroo ming die hier in het dagblad de Amsterdammer haar hoofdorgaan en in het Handelsblad haar heftigste bestrijder vindt begint in de hoofdstad meer en meer veld te winnen, ontplooit hoe langer hoe duidelijker haar kleuren en heeft zich ook in Burgerplicht doen gelden. In een ver gadering, die wegens de herziening der Grondwet aan eene reorganisatie van het reglement was gewijd, werd er van verschillende kanten op aangedrongen om dit reglement in zeer geavanceerd-liberalen geest te wijzigen, doch de groote meerderheid van het bestuur en de leden verklaarden zich hier beslist tegen. Vooral in zake het onderwijs willen zij „onveranderd behoud" handhaven. Dit had zeer onstuimige en heftige tooneelen tengevolgeer ontstond een geweldige opschudding, personaliteiten vlogen als raketten her- en derwaarts door de' zaal, en het eind van het lieVfe leventje was, dat de radicaal-gezinde Burgerplichters zijn gaan „doleeren." Zij hebben j.1. Zaterdagavond een afzonderlijke vergadering belegd en daarin het besluit genomen, zich van Burgerplicht af te scheiden. Of zij nu een eigen Vereeniging op zullen richten, dan wel zich zullen aansluten bij de onlangs gevormde radicale Kiesvereeuiging Amstels-Burgerij, is, geloof ik, nog niet uitgemaakt. Enfin, zooveel is zeker, dat het ons hier bij de aan staande parlementaire Campagne waarlijk niet aan Kies- vereenigingen zal ontbreken. Behalve de van ouds gere nommeerde liberalele, katholieke en antirevolutionaire Kiesvereenigingen (een conservatieve zijn we hier niet rijk) zijn er in de laatste jaren af en toe al eens nieuwe bij opgericht, maar tegenwoordig, dat wil zeggen, sedert de nieuwe grondwet in 't land is, komen er niet alleen Kiesvereenigingen van partijen, maar ook standen of vak ken bij. Nu, beter zoo dan zoo stilEenigen tijd geleden las ik, dat de manufacturiers zouden bijeenkomen om een Kiesvereeniging op te richten later vertelde men hetzelfde van de kruideniersen gisteren of eergisteren is er zulk een politieke bond door de te Amsterdam gevestigde tappers gevormd. Zij zouden hun Vereenigingen gevoege lijk „De Vergunning" kunnen noemen. Krijgen wij er nu eerlang ook de Vereenigingen van bakkers, slachters, tim merlui, kantoorbedienden enz. enz. bij, dan zal men al thans te Amsterdam niet langer over gebrek aan politiek leven hebben te klagen. Ondertusschen is het een opmer kelijk „teeken des tijds" hoe er zich in het volksleven onzer dagen een onmisbare terugkeer tot den geest van het gildewezen openbaart. Eerst zijn de verschillende vak ken of ambacbten begonnen met vakvereenigen op te richtenthans gaan zij een stapje verder en treden op politiek terrein overwie weet welke eigenaardige ver rassingen ons van dien kant in de toekomst staan te wachtenTe beginnen met de verrassingen, die door de 14000 pasgeboren kiezers bewerkt kunnen worden. Alles saamgenomen, kan het een belangrijk jaar worden voor de zich steeds uitbreidende bevolking der hoofdstad. Och ja, Amsterdam telde lo Januari dezes jaars alweer een kleine 12.000 inwoners meer dan op den eersten dag van het vorige jaar, gedeeltelijk door geboorten, maar meerendeels door vestiging van elders woonachtigen perso nen. Ondanks den slechten tijd, die loodzwaar ook op de hoofdstad drukt, blijft zij dus toch nog hare van ouds be kende aantrekkingskracht behouden, zooals het rijmpje het uitdrukt „Amsterdam is Zoetenda], Wat er komt, dat blijft er al 1" 20 Januari '88. Gryssfor-eclit. Binnenlnndsch Nieuws Schagen, 21 Januari '88. De vergadering der Plaatselijke Liberale Kiesvereeniging, jongstleden Donderdagavond alhier gehouden in het Noord- Iloll. Koffiehuis, werd bezocht door 36 personen, waaronder vele nieuwe leden. Uit de lijst bleek dat het ledental reeds 43 bedroeg. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat de functiën van het bestuur aldus waren verdeeld en de volgende rooster van aftreding opgemaakt wasW. v. Kluive, voorz. ('88), C. J. Plomp, vice-voorz. ('94, W. Kloeke, secretaris ('90), C. Asjes, penningm. ('91), en verder pis bestuursledenPh. de Heer, ('92), Mr. C. A. Cau, ('93) en W. A. Hazeu, ('91). Het punt van besprekingde wijze van centralisatie, lokte een zeer levendig en belangrijk debat uit, waarvan de uitslag was, dat met 27 tegen 2 stemmen de vergadering zich verklaarde voor een centralisatie van plaatselijke kiesvereenigingen, terwijl het bestuur vrijheid van handelen werd verleend om, mits het niet in strijd is met het reglement der vereeniging, tot bevorde ring van algeheele samenwerking in dit district te trachten een modus vivendi te vinden met de voorloopige commissie tot oprichting eener Centrale Kiesvereeniging. In eene buitengewone vergadering van den raad der gemeente Zijpe, Dinsdag, 17 Januari gehouden, terzake het op de vorige vergadering door den heer Nobel gedane voorstel, tot vermeerdering van stembureaux, in die gemeente, werd door het Dag. Bestuur dienaangaande het volgende voorstel gedaan: ten eerste, om bij elke verkiezing, evenals tot dusver, 1 stembureau te houden: ten tweede, om,, ter vergemakkelijking der kiezers, schui ten te laten varen, zoo de Kerkbesturen genegen mochten zijn, hiervoor de kerkschuiten in huur af te staan ten derde, om dc verdere regeling, a^ de kosten, en uur van afvaart, aan B. en W. over te laten ten vierde, den Minister kennis te geven, dat met het oog op de plaatselijke toestanden, deze regeling het Dag. Best. het gewenscht toeschijnt. De heer Nobel die zijn vroeger gedaan voorstel door het Dagel. Bestuur nu aldus gewijzigd zag ter behandeling gebracht, kwam hiertegen in verzet en herhaalde zijn wensch om meer dan één stembureau te hebben, als zullende dit veel beter de Kiezers in staat stellen hunne plichten te vervullen dan het tijdroovend schuitenvervoer. Hij stelt ten slotte nog voor den Minister drie stembureaux voor deze gemeente te vragen. Het voorstel van Dagel. Bestuur, de prioriteit bezittende, werd het eerste in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 8 stemmen, die van de hh.: Nobel, Kaan en Zijp. Te Anna Paulowna treedt met Maart a. s. een nieuwe kaasfabriek in werking. De liberale kiesvereeniging „Hoogwoud," te Hoogwoud en omstreken, hield Woensdagmiddag eene vergadering ter behandeling vart het concept-Reglement der centrale kiesver eeniging in het hoofdkiesdistrict Eukhuizeu. Na geringe wij zigingen werd het eenparig aangenomen, waarna 4 afgevaardig den werden benoemd voor de vergadering van afgevaardigden der verschilleude kiesvereenigingen in het district op Woensdag 25 Januari te Wester— Blokker. De heer H. van der Hoeven werd door en vanwege de kies vereeniging tot lid van het centraal bestuur gekozen. De kiesvereeniging telt nu reeds 125 leden. Te Bovenkarspel (N.-H.) is eene liberale kiesvereeniging opgericht, welke reeds 46 leden telt. Woensdagochtend onstond op de boerenhofstede van J. van de B., in het Zwartebroek onder Barneveld, tengevolge van het omvallen van eene lamp, eene hevige brand. Degeheele boerderij mtt bijna den geheelen om boedel werd een prooi der vlammen; ook eenige kippen zijn verbrand. Niets was ver zekerd. Uit Sijbekarspel wordt gemeldHet bedelen is in vele streken van Noordhollands Noorderkwartier eene ware plaag. Men kan van den morgen tot den avond benden van bede laars op de wegen aantreffen niet zelden vragen een paar bru tale kerels in het late avonduur om eene gift, bij voorkeur in woningen, waar zij weten dat geen mannelijk personeel aanwe zig is. Beangste vrouwen geven soms eene ruime gift, om van de lastige, soms gevaarlijke, indringers af te komen. Een aantal dezer bedelaars maken er een beroep van en ex- ploiteeren het op de meest voordeelige wijze, om dan het bij- eengebedelde geld te verkwisten aan spijs en drank, het laatste niet te vergeten. Het volgende staaltje, om slechts een uit velen mede te dee- len, voor welks waarheid steller dezes instaat, werpt een treurig licht op het kwaad. Een echtpaar, nog in de kracht des levens, vond het gemak- lijker den arbeid te staken, en door bedelen in het dagelijksch onderhoud te voorzien. Dra bespeurde zij, dat het bedelaarsbedrijf veel winstgeven der is dan den dagrlijkschen arbeid, dat het niet alleen dagelijksch brood schenkt, maar ook levensgenot, dat de gewone arbeider niet kent. Zij besloten dan ook grootere uitbreiding aan de zaken te geven. Zij ontboden eene voordochter der vrouw, die in eenen fikschen dienst een goed loon verdiende, naar Hoorn, waar zij zich metterwoon hadden gevestigd, omdat die stad meer comfort aanbiedt en een welgelegen centrum is voor lan delijke excursies. De dochter weigerde aan den wensch van haren stiefvader en van hare moeder gehoor te gévën. Krachtens hun recht op de minderjarige gebruiken de ouders den rechtelijken arm, en het meisje, tegen haren wil uit haren dienst gehaald, begon het bedelaars bedrijf. De firma maakt uitstekende zaken Een paar heeren in deze gemeente, ds. Eilerts de Haag en mr. Donker namen voor eenigen tijd het initiatief; om aan het bedrijf paal en perk te stellen. Zij belegden eene vergade ring, waartoe eenige inzetenen werden opgeroepen, en waarin zij hunne denkbeelden ontwikkelen over eene in het leven te roepen vereeniging ter wering van de bedelarij. Deze bespreking had ten gevolge, dat er lijsten werden aan geboden aan al de ingezetenen, ten einde te doen blijken van hunne al of niet instemming. Een groot aantal hunner gaf blijken van sympathie. D. D. had er dan ook in het logement van den heer Boon eene vergadering plaats. Ongeveer 50 waren tot leden der ver eeniging toegetreden, terwijl vele anderen dit voorbeeld zullen volgen. Op de vergadering werd een ontworpen reglement behandeld en vastgesteld, waarvan de grondgedacnten hierop neerkomen. Er bestaat in de gemeente Sijbekarpel eene vereeniging tot we ring der bedelarij. Ingezetenen uit audere gemeenten kunnen er leden van worden. De leden verbinden zich, aan bedelaars van professie geene giften uit te rijken. Zij kunnen bij het bestuur bordjes erlangen, waarop men groote letters geschreven staat: „Vereeniging tot wering der bedelarij", om die te h ch- ten aau hunne woning of bij den ingang van hun erf. (Gelijk bekend is, werd deze maatregel ook op plaatsen in Duitsch- land genomen en werkt daar uitstekend). Het plaatsen der bordjes is echter, om bijzondere redenen, facultatief gesteld. In de grondgedachte, waarop de vereeniging steunt, wering van bedelarij, zij is volstrekt niet der philanthropie vijandig, integendeel, zij wenscht op den duur, wanneer dat noodig mocht blijken, haren steun te verleenen aan corporaties, belast met den zorg voor behoeftige genieentenaren. Voorloopig echter zal zij niets zijn dan een dam tegen de bedelarij Beschermende rechten voor de landbouwers Als een teeken des tijds nemen wij hier over de oproeping van den heer E. Warmolts, uit Dorkwerd, en ingezonden aan de Provinciale Groninger Ct. Het stuk luidt als volgt: „Er zal een vergadering gehouden worden bij Prins, Groote Markt te Groningen (café Struvé), waar gelegenheid gegeven worden zal, om een verzoekschrift te teekenen aan Z. M. den Koning, voor eene herziening en billijker regeling der invoer rechten. Allen, zonder onderscheid van ambt of beroep, die overtuigd zijn, dat de Nederlandsche landbouwer onmogelijk concurreeren kan tegen Amerika en de Nederlandsche indus- triëel tegen het buitenland, dat beschermende rechten heeft in gevoerd, worden dringend en nogmaals dringend uitgenoodigd, die vergadering bij te wonen en dat verzoekschrift te teekenen. In December j.1. is in een vergadering van industriëelen te Am sterdam dit verzoekschrift opgesteld, met dringende uitnoodiging aan alle voorstanders der beschermende rechten in Nederland, om hun instemming daarmee te betuigen. Laat nu toch Diemand, wie hij ook zij, voor ditmaal thuis blijven, die hiermee instemt 1 De plattelandsbewoners zullen het zieh zeiven te verwijten hebben, dat zij van jaar tot jaar armer worden, als zij niet doen, wat zij naar hun overtuiging kunnen en moeten doen tot verbetering. De moeite is zoo gering, de kosten zoo luttel Op dan, op dan mannen 1 Klaagt niet langer, maar steekt de handen uit de mouwen Helpt 1 Denkt aan 1824! Toen was de toestand als nuverachtering en verarming van een groot aantal landbouwers, maar tevens kwijning en ver val van alle takken van bedrijf en nijverheid, ten gevolge van de voorbeeldeloos lage prijzen van alle veldvruchten. De Staten van Groningen wendden zich toen tot den Koning. De Koning verleende gehoor aan de klachten. De invoer van vreemde granen werd beperkt. De landbouw herleefde. De prijzen werden matig verhoogd. De veelvuldige, gerechtelijke verkoopingen van boerderijen in dit gewest hielden op. De landbouwer vatte moed en bekwam kracbt om opofferingen te doen en zware lasten te dragen. Als door een tooverslag werden radeloosheid en ellende in vertrouwen en welvaart herschapen. Ook in onvruchtbare en ouguustige jaren hield de landbonw zich staande, schraagde andere bedrijven, oefende op alle standen der maatschappij een weldadigen en gezegelden invloed (zie adres staten 16 Juli 1824, 2 Juli 1844)". Bij den landbouwer B. te Renkum, had dezer dagen eene ernst'ge vergiftiging plaats tengevolge van raapkoeken. De koeien die hiervan gegeten hadden, bleven verscheidene dagen ziek, terwijl een 30-tal schapen, die gezamenlijk slechts 6 koeken hadden gebruikt, eveneens alle plotseling zijn ziek ge worden, waaronder zelfs twee zijn gestorven. Deze koek is thans bij het rijksproefstation te Wageningen, tot onderzoek inge zonden. In de prov. Friesland zijn in de laatste dagen belangrijke bestellingen van vee voor Noord-Amerika gedaan. De vraag strekt inzonderheid naar stieren, volbloed-afstammelingen vau Friesch— Stamboek-rundvee.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2