De Vrouwenwereld. HET BEHOUD DER OOGEN, ^Y C. Zeeman te Schagen. '1 271 V WINKEL Co., Apeldoorn. ST00MKUNSTVERVERIJ, DRUKKERIJ, CHEMISCHE WASSCHERIJ Gemengd Nieuws ULIlGEIïLIJKE STAXÜ. Gemeente Scliagen. Gemeente Barsingerliorn. Gemeente Sint Maarten. Gemeente Wieringerwaard. Advertentiën. 4 B CARTER Cv. a? VLEE SCH HOUW E RU Afslag van Vleesch- Mode-Gids en Dames-Lectuur, 75 Cents in de Drie maanden. heer Philippona het heengaan van een humaan en hulpvaardig medemensch. Aangezien de voorwaarden van toetreding tot een toe komstige Centrale Liberale Kiesvereeniging in 't district Alkmaar, door het voorloopig comité niet in behandeling zijn genomen, is door de Kiesvereenigingen „Schagen" en „Barsingerhorn" een Centrale Bond van Kiesvereenigingen gesticht. Dientenge volge heeft de Heer J. Westerraan Holstijn, voorzitter der Kiesvereeniging „Barsingerhorn" voor het lidmaatschap van het voorloopig comité te Alkmaar bedankt. Men schrijft uit Schiedam In de zoogenaamde „Gorzen" alhier, heerschte Zaterdag eene buitengewone drukte. Er woont daar in eene dier straten een gezin, waarvan het bekend is, dat de vrouw de kinderen uit het eerste huwelijk van haar man voortdurend mishandelt. Vooral een bijna 10-jarig meisje uit dat gezin is doorgaans het slachtoffer van die mishandelingen, De vorige week had de ontaarde moeder dat kind zonder eten of drinken op zolder geslotenZaterdagmorgen wist het, na een verblijf van 4 dagen en nachten aldaar, door het dakvenster te ontvluchten en bij een buurvrouw in te klimmen. Het kind, dat natuurlijk uitgeput was, werd door die vrouw opgenomen en liefderijk verzorgd. De politie was intusschen met het geval in kennis gesteld, en bracht de moeder naar het politiebureau, om zich aldaar te verantwoorden. Niet dan met veel moeite gelukte dat, daar de buren, die inmiddels het huis hadden omsingeld, haar te lijf wilden. Zij is thans weder op vrije voeten, doch zit in hare eigen woning gevangen, daar zij de deur niet durft uitgaan, uit vrees voor een geducht pak slaag, dat haar door de buren is toe gezegd. (A v o n d p.) Over de valsche munters te Amsterdam meldt het Hblad, dat te dezer zake 4 personen zich in voorloopige hechtenis be vinden. Eerst werd zekere Mevius aangehouden, herhaaldelijk betrapt up het uitgeven van valsch geld, daarna een vroeger bij herhaling veroordeelde persoon, Smitshuijsen genaamd, be nevens 's mans zuster, en vervolgens Hol, de meubelmaker van de Bloemgracht. Bij laatstgenoemde vond men in den hollen poot van eene tafel 127 valsche guldens, benevens valsche halve guldens en valsche kwartjes. Ook vond de politie daar de ma trijzen, die voor de vervaardiging, ook van valsche rijksdaalders, hadden gediend. Verslag der vergadering van den Baad der gemeente SCHA- GEN, gehouden op Woensdag, 8 Februari 1888, des morgens, ten 10 ure. Afwezig waren de heeren: J. v. d. Maaten en J. Stammes. Na opening der vergadering, voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd. Als eerste punt van behandeling kwamen ter tafel de inge komen brieven van de besturen der alhier bestaando instellin gen van weldadigheid, houdende opgaven der op de kiezers lijsten gevonden namen van personen, in het vorige jaar bedeeld, welke personen bij besluit van den Baad van de kiezerslijsten werden afgevoerd. Hierop werd gelezen een adres van T. Smit, in zake de sloot, dienende tot afscheiding van zijn land in de Hoep en de daaraan grenzende perceelen. Bedoelde sloot was gedeeltelijk gedempt en in gebruik genomen, zoodat thaDS een voldoende afscheiding ontbrak. Adr. verzocht dat van Gemeentewege hierin verbetering worde gebracht. Daar bedoelde sloot en aanliggende gronden allen particulier eigendom waren, stelde Voorz. voor op dit adres afwijzend te beschikken. Bij de bespreking hierover, bleek dat men verwachtte, dat in deze zaak wel meerdere particuliere kwestien hier zouden ontstaan, daar o. a. de sloot langs de Hoogzijde, thans nog behoorende aan den Heer van Schagen, weldra zal worden ver kocht. Nochthans werd aangenomen dat Voorz. den toestand der thans bedoelde sloot zal in oogenschouw nemen, terwijl zal worden onderzocht in hoeverre het Polderbestuur het recht zal hebben om te bevelen dat deze scheidingssloot op voldoende breedte wordt gehouden. Nog was ingekomen een adres van Mejuffrouw F. C. E. Hermans, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, verzoekende eervol ontslag legen 1 April e.k. Met algemeene stemmen werd dit verzoek toegestaan. In verband tot de hierdoor ontstane vacature werd gelezen een schrijven van den Heer Kloeke, verzoekende dat de raad de oproeping zoo stelle, dat ook onderwijzers mede kunnen dingen. Adr.'s overtuiging is het, dat het onderwijs dieut gegeven te worden door onderwijzers. Als bewijs dat ook de Hooge Kegeering dit gevoelen is toegedaan, beroept adr. zich op de omstandigheid dat prinses WilheliuiDa onderwezen wordt door een onderwijzer. Voorz. stelt voor dit schrijven in handen te stellen der schoolcommissie. Wordt besloten zulks te doen, doch tegelijkertijd eene op roeping te plaatsen, waarbij onderwijzers zoowel als onderwijze ressen kunnen soliciteeren. Bij de nu volgende rondvraag, geeft de heer Hopman een viertal vragen, op welke hij gaarne inlichtingen ontving a. Spr. is van plan op den grond naast zijne woning een huis Ie zetten; is het hem nu geoorloofd een brug te leggen over de sloot naar den weg? Voorzitter deelt mede, dat de heer Hopman zich te dien opzichte moet wenden tot het Polderbestuur en tot het Dage- lijksch Bestuur. b. Spr. stelt voor, het snoeien der boomen, tot leiboomen, te staken en ze naar de natuur te lateu opgroeien en daartoe ten spoedigste ze voldoende te laten kappen. Wordt besloten met 7 tegeu 2 stemmen voor alsnog hiertoe niet over te gaan, doch dienaangaande het oordeel in te winnen van den boomkweeker, den heer Loef. c. Of de raad niet in het bezit is van de Gemeente-stem," zoo ja, of spr. die dan mag lezen. oorz. deelt mede, dat er een ex. der „Gemeente-stem" ter secretarie aanwezig is en de leden van den raad het blad kunnen lezen. d. Betuigt spr. zijn leedwezen, dat men op de begraafplaats vier prachtige treurboomeu heeft weggeruimd en meent dat zulks wel vermeden had kunnen worden. \oorz. verklaart dat B. en W. voldoende den toestand der begraafplaats aldaar hadden onderzocht, doch daar de wortels dier boomen, de omliggende graven vernielden, hadden zij zich genoodzaakt gezien, de boomen te laten uitroden. Ten laatste bracht de heer Kooi nog in het midden, dat eenig latwerk bij het Bietbosch herstelling eischte. Hierna werd de vergadering gesloten. Verslag der vergadering van den Baad der gemeente ZIJPE, gehouden op Dinsdag, 7 Febr. '88, 's morgens, 10 ure. Alle leden waren aanwezig. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, werd door B. en W. den raad ter goekeuring voorgedragen, het Kohier van de Hondenbelasting, dienst '88, over 160 honden a f 2en 96 a f 1.in het geheel sluitende met f 416. Op verzoek van den heer Nobel, werd voorlezing gedaan van de lijst der tegen f 1.aangeslagen honden. Daarna werd het geheel goedgekeurd. Met het oog op de verkiezing voor leden der Tweede Kamer, welke zal plaats hebben op Dinsdag 6 Maart e.k., wordt op voorstel des voorzitters aangenomen, de volgende raadsvergadering te doen houden op Maandag 5 Maart e. k. Tot leden van het stembureau werden gekozen, de heeren: Kaan en Nobel, tol plaatsvervanger, de heer Francis. Bij de nu volgende rondvraag maakt de heer Paarlberg de opmerking dat, naar het hem voorkomt, het plein voor de school te Burgerbrug te smal is voor de kinderen die daar spelen, en het zeer licht zou kunnen gebeuren dat de kinderen al spelende te water geraakten. Om dit gevaar te voorkomen, geeft spr. in overweging, bedoeld plein te omgeven door een hek. De heer Biersteker meent dat deze voorzorgsmaatregel over bodig is, aangezien er nog nooit een kind te water is geraakt en die sloot zoo ondiep is, dat al raakt er een te water, zijn speelgenooten hem er gemakkelijk uit kunnen halen. Voorzitter verklaarde dat door B. en W. bedoeld terrein zou worden bezichtigd, en mocht omheining noodig blijken, dan zal door B. en W. dit bij de begrooting voor de publieke werken worden opgenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Bijna was een jong, trouwlustig burger van een plaatsje in de buurt van Nordhausen (Duitschland) aan eene knappe, ver mogende vrouw gekomen als er Diet iets tusschenbeide ge komen was. Het knappe vrouwtje, met een vermogen van 24,000 mark in paperen van waarde, was, tengevolge van eene huwelijks advertentie in kennis gekomen met den jongen man, bij wiens ouders zij vier weken had vertoefd, gedurende welken tijd zij het uitstekend verstaan had, zich de toegenegenheid van haar verloofde en van hare toekomstige schoonouder-s te verwerven. Alleen had de bruidegom geklaagd over de wel wat al te groote preutsch- heid van zijn meisje. Eindelijk besloot het paar, om in het hu welijksbootje te stappen en de jongelieden begaven zich naar Dresden, waar de bruid voorgaf te wonen, om papieren te halen, die voor de voltrekking van het huwelijk noodig waren. In Dresden kretg het meisje het in den zin om bare gelds waardige papieren te verkoopen. De bankier tot wien het jonge paar zich wendde, zag dadelijk aan de nummers van de stukken, dat deze in nauw verband stonden tot een onlangs gepleegden diefstal. De politie was spoedig vau de zaak onderricht en nam het paartje in verzekerde bewaring. Bij 't verhoor bleek het spoedig, dat de bruidegom geheel on schuldig was. De bruid werd echtor achter slot en grendel ge zet, terwijl nog een verrassend feit aan het licht kwam, namelijk, dat zij een manskerel in vrouweklearen was, die behoorde tot een beude van oplichters en dieven en die getracht had de gestolen papieren op de meest veilige manier te gelde te maken. Onlangs is te Berlijn een werkman, die aangeklaagd van diefstal onder verzwarende omstandigheden, te Moabit preventief gevangen zit, onder begeloiding van een veldwachter naar het stadhuis gekomen om te trouwen. Na afloop van de plech tigheid mochten de jongelui met de getuigen en den veldwachter in een restaurant iets gaan gebruiken, maar daarna nam bet jonge paar de huwelijksreis aan in verschillende richting, zij naar haar woning, hij naar de gevangenis te Moabit. Een dame uit Polen kwam dezer dagen in den winkel van een horlogemaker in de stad Kattowitz en kocht, na lang loven en bieden een wekker, diea zij in Polen wilde binnensmokkelen. Toen de koop gesloten was berekende de horlogemaker zoo precies mogelijk het tijdstip tvaarop de dame aan het douanenkantoor aan de grenzen zou zijn, en daarnaar stelde hij den wekker. Daar na liet de niets kwaads vermoedende koopster hot klokje door do echtgenoote van den winkelier onder haar tournure vastbinden. Des middags ging zij op reis, kwam aan het grenskantoor en stond reeds op het punt om het te kunnen verlaten, toen eens klaps de tournnre een helsch lawaai begon te maken. Het was de wekker die afliep. De ontsteltenis der dame en de pret der ambtenaren waren beiden even groot. Het uurwerk werd voor den dag gebaald en in beslag genomen. Bovendien moest de dame nog eene boete van 25 gulden betalen. Ingeschreven V3n 4 7 Februari 1888. Geboren Pieter, zoon van Albert Linzes van der Veen en Grietje Kater. Ondertrouwd - - - Geene. Ingeschreven van 1 31 Januari 1888. Ceboren Antje, doohter van Pieter Ploeger en Aaltje Koo- men. Trijntje, dochter van Jacob Schoorl en Gunrtje Spaans. Cornelis, zoon van Willem den Adel en Antje Wuis. Jacob zoon van Jan Gons en Maartje Nieuweboer. Guurtje, dochter van Albert Maats en Geertje Meuleveld. Ondertrouwd Geene. Gehuwd Jan Leen en Gouditta de Bidder. Johannis van der Klooster en Grietje Bruin. Overleden Grietje Bezelman, 57 jaar, echtgenoote van Wil lem Kossen. Antje Kaashoek, 12 weken, dochter van Cornelis Kaashoek en Antje Bood. Jan Kok, 64 jaar, echtgenoot van Aalfje Bood. Een levenloos kind vau Jacob Nieuweboer en Antje Beek. Ingeschreven van 1 31 Januari 1888. Geboren 5 Jan. Gerrit, zoon vau Arien Meijles en van Trijntje Jonker. 23 dito, Jantje, dochter van Jan Bijpost en van Grietje Bood. Ondertrouwd: Jan. Gerret Grootes en Elisabeth Dam, beiden wonende te Sint Maarten. Gehuwd 20 Jan. Gerrit Grootes, jonkman, oud 21 jaar en Elisabeth Dam, jongedochter, oud 24 jaar, beiden wonende te Sint Maarten. Overleden: 1 Jan. Antje Hofland, oud 76 jaar, weduwe van Jan Dekker, eerder van Willem Neefkes. 6 dito, Cornelis Bleeker, oud 60 jaar, echtgenoote van Grietje Bommer, eerder wedunaar van Trijntje Jonker. Ingeschreven vau 1 31 Januari 1888. Geboren Geertruida Petronella, dochter van Aart Schermer en Maartje Vader. Ondertrouwd Geene. GehuwdCornelis Mosk en Trijntje Heiblok. Jan Kant en Maria Petronella Muller. Nan De Jong en Jannetje Smit. Overleden Grietje Kouing, dochter van Jan Koning en Neeltje Voorthuizen. Marktberichten. HOORN, 4 Feb. 1888. Aangevoerd: Getrouwd OverledenBarend Yelleman, oud 2 dagen. 3 H. L. Rogge f 4.25 a 5.— 18 Tarwe f 5.75 a 7.50 26 Gerst f 4.25 a 5.— 19 Haver f 2.50 a 4.— Witte Erwten f 7.75 a 9.— Groene i 8.75 a 12.— Grauwe f 11.25 a 15.- Vale f 6.75 a 13.— Bruine Boonen i 6.50 a 10.25 Geele f a Witte f 9.50 a 12*.- f Paarden f 5.25 a 6.— Karweizaad f a Mosterdzaad f a Koolzaad f a Paarden f a Koeien f a 20 Kalveren f 4.'- a 16.— Hokkelingen f a Spriugrammen f a 10 Schapen f 24.'— a 74 Lammeren f 17.— a 18.— 30 Varkens f 8.— a 12.— 2 Zeugen i 15.— a 25.- 92 Biggen i 5.— a 7.- Bokken f a Geiten f a 75 Kippen f —.40 a 1.50 Eenden f a 1200 Koppen Boter, 5.2, lood. H. L. N. Aardappelen f —.60 a —.70 t a 900 Kipeieren f 3.50 a 3'80 manden Peren f a Appelen f a KG. Hazelnoten p. 100 KG. f a ALKMAAR, 4 Feb. 1888. Aangevoerd: 1 39 203 42 171 Paarden Ezel Veulens Koe nucht. Kalveren Schapen magere Varkens Biggen Bokken en Geiten Kleiue Bokjes Kipeieren per 100 Boter per kop ('s middags 12 nur) ALKMAAR, 6 Feb. 1888 7 Koeien vette Kalveren Nuchtere Kalveren Schaap Lammeren vette Varkens per P Magere dito Bok 93 21 1 105 22 Aangevoerd 30.- a a a 110.— a 5.a 10.— a 13.- a 4.a 4.— a a a —.85 a 140.— a 40.— a 5.a 9.50 a a —.36 a 10.— a a 80.- 14.- 20.- 15.- 7.50 8.- -.90 210.- 110. 12.— .46 14.- PURMEREND, 7 Feb. 1888. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 89 stapels Kleine en stapels Middelbare. Prijs Kleine f 32,50 a Middelbare f per 50 KG. Boter f 1.40 a 1.45 per KG. Vette Banderen .70 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .80 a 1.per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 12a 24.— Handel vlug. Vette Varkens van --.38 a —.42 per KG. Handel vlug. Schapen, groote aanvoer, handel vlug. Kip-eieren f 3.75 a 4.50 Gauzen f a Zwanen f a Vraagt bij uwen boekhandelaar: bewerkt door A. PELT, Directeur der II. B. S. te Zaandam met een voorrede van Prof. Dr. H. SNELLEN te Utrecht. IJl*ijs f2._. De „Tijdspiegel" zegt vau deze uitgave o.a.: De bewerking is boren allen lof verheven. Juiste, duidelijke voorstelling, goede taal, afgeronde zinsbonw, in één woord, zelden zal men iets beters in handen krijgen. Men vergeet een vertaling voor zich te hebben De „Geneeskundige Courant" Naast deze nuttige wenken staan nog zoo vele anderen, dat wij hel publiek niet genoeg kunnen aanraden, zich dit onmisbaar huisboek aan te schaffen, dat vootal den ouders een kostbare gids zal zijn bij de opvoeding hunner kinderen. Onmisbaar voor ouders, onderwijzers en hen, die belang in hunne oogen stellen. 1# e van Kilo. V V t Prijzen van het vleesch zijn KOEVLEESCH LAPJES, 321/, Cent per */i BOLLADE, 40 urn KLOMPSTUK 40 BCEUF 40 BEAFSTUK, 50 GEHAKT, 321/, n n n VARKEN SVLEESCH: LAPJES, 32172 Cent per V, Kilo. KABBONADE, 30 SPEK, 30 SCHIJVEN, 35 GEHAKT, 32y„ Prijzen van WORST METWOBST 45, LEVEBWOBST 25, BLOEDWOBST 25 PEKELWOBST 35, SAUCIJSJES 321/,, cent. Alles per V, Kilo Uitgaaf van H. A. M. R0ELANTS, te Schiedam. verschijnt tweemaal 'e maande. Ieder nommer bevat acht Bladzijden druks met 40 50 Gravuren, de nieuwste Toiletten en Hand werken voorstellende. Eens per maand een uitvoerig Knip patroon op natuurlijke grootte. Verder zijn opgenomen oor spronkelijke en vertaalde Ro mans en Verhalen, Raadge- vingen voor de Gezondheid, Wenken voor de Huisvrouw, Recepten voor de Keuken, enz. enz. De prijs is Verkrijgbaar in alle Boekwinkels. van de Ameublementen der Koninklijke Paleizen. Aflevering VEBFGOEDKBEN altijd 14 dagen. WASCHGOEDEBEN in korter tijd. ^oor dit seizoen bijzonder aanbevolen het verven van Heerenkleedingstukken en Damesmantels (behoeven niet losgetornd). Kleine reparatiëu worden niet extra berekend. Depóts te Schagen, de Heer L. de Waard, te Barsingerhorn, de Heer J. H. Hagemann.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3