Zondag, 19 Februari 1S8S. 31ste Jaargang. No. "169. AMSTERDAMSCHE KRONIEK. VERKOCHT! Uitgever: J. WINKEL. Bureau: SCHACiKI, Laan, D, 5. Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. SCHAGER AllllttlNl COURANT liiertBitis- k Lifcil Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater dagavond. Eij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVER- TENTIÉN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STOKKEN èén dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEBTENTIÉN van 1 tot 5 regels f0.75; iedere regel meer f 0.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. KIEZERSLIJSTEN. De Voorzitter van de Raad der Gemeente Schagen, brengt ter kennis der belanghebbenden, dat de lijsten der kiesgerechtig den. ter benoeming van leden voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, door hem op heden zijn geslotendat die lijsten op nieuw aan bet Raadhuis zijn aangeplakt, en aldaar van heden af des voormid dags van 9 tot des namiddags 4 uur, voor een iedër ter inzage zullen liggen- Schagen, den 18en Februari 1888. De Voorzitter voornoemd, G. LANGENBERG. Onze socialistische stadgenooten (het gebruikelijke predi- caat „geachte" kan hier veilig achterwege blijven) doen in de laatste dagen weer meer dan gewoonlijk van zich spreken. Wel geven deze rumoerige en rumoerlievende klanten ten allen tijde op duidelijk verstaanbare wijze blijk, maar sedert een dag ot wat maken zij het toch weer bij zonder gortig. En wel zóó erg, dat politie en justitie er zich mee moesten bemoeien. Op een avond in het begin dezer week hielden de socialisten een zeer druk bezochte en zeer woelige vergadering in hun „Volkspark," ter be spreking van de ongelijksoortige behandeling die Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in de gevangenis ondergaan Novelle van E. A. KöNIG. 7. Derde Hoofdstuk. De grondeigenaar had het huis van zijn oom in groote opge wondenheid verlaten. Zoo was dus deze hoop vernietigd, op wier vervulling hij zoo beslist had gerekend I Zijn eerste gang gold een advokaat, wiens raad hij wilde inwinnen; hij was besloten, het testament te bestrijden, wan neer er maar eenige mogelijkheid voor was. De advokaat ontkende deze vraag, hij zeide hem hetzelfde, wat de notaris hem reeds had verklaard, en ried hem beslist af zulk een dwazen stap te doen. Onder zulke omstandigheden was het zekerlijk een dwaas heid geweest; hij moest dus den gehaten neef in het onge stoorde bezit laten van de erfenis en nu door andere middelen trachten zijn eigendom en zijn eer te redden. Kirner had hem geschreven, dat hij hem dadelijk na de opening van het testament bij zich verwachtte; hij moest er dus heen en nogmaals om geld vragen, hoe zwaar deze gang hem ook viel. Wanneer Jenny zich met den zoon van den handelsraad verloofde, dan kon hij den woekeraar een waarborg bieden en ten slotte kon alles nog een ^->ede wending nemen. Heinrich Kirner bewoonde een mooi, prachtig ingericht huistiij was een man, die van een vroolijk leven hield, steeds elegant gekleed, geen gierigaard. Hij verkeerde in de beste kringen; bemind en gezien was hij niet, maar hij werd geduld, omdat juist in deze kringen velen zich bevonden, dien van tijd tot tijd een beroep deden op zijn kas. Hij kende zijn menschen; waar niet veel te halen was, vergenoegde hij zich met een klein winstje, en met de grootste hulpvaardigheid gaf hij ook voor weldadige doeleinden zijn penningske, om te bewijzen, dat hij een goed hart had. Mochten anderen over hem klagen, hem hardvochtig, ge voelloos, oneerlijk en hebzuchtig noemen, er traden steeds even zooveel verdedigers voor hem op, die het tegendeel beweerden en hem warm in bescherming namen. Het was immers zoo natuurlijk, dat lichtzinnige lieden, die ee,. geleende som niet konden terug betalen, den schuldeischers uitscholden en belasterden, en het was even natuurlijk, dat de schuldeischers met zulke lieden geen medelijden konden hebben, wanneer zij hun geld niet geheel en al wilden ver liezen. Hoe kon men een man van hebzucht beschuldigen, die zijne zouden hebben. De ontslagen bewaarder Methöfer, vroeger dienstdoende in de gevangenis te Arnhem, waar Jeanne Lorette vertoefde, was bij deze gelegenheid de held van den avond. Hij somde nog eens al de bekende voorrechten op, die de moordenares van den Japanschen gezant gedurende hare opsluiting genoten moet hebben, en stelde daartegen over de bejegening in 't licht, aan welke de heer Domela zich in de cel te Utrecht had te onderwerpen. Zijn de over en weer genoemde feiten juist, dan zouden hier inderdaad ernstige onrechtvaardigheden gepleegd zijndoch stellige gegevens bestaan er tot dusver niet, en daarom zou het wel wenschelijk zijn, dat er langs den een of anderen weg het noodige licht over deze raadselachtige zaak verspreid kon worden. Daarop bestond uitzicht, toen er eene ver volging tegen den ontslagen bewaarder Methöfer was inge steld doch nu deze weer ingetrokken werd, is dit uitzicht verloren gegaan en blijft er voor de socialisten ruimschoots gelegenheid bestaan om dit zaakje op hun manier warm te houden. Yoorloopig eischon zij, dat de minister van Justitie ontslagen zal worden, deze lieden houden van afdoende maatregelen en een onbeschrijflijken indruk maakte het, toen Methöfer het hem door den minister verstrekte eervol ontslag als gevangenbewaarder uit den zak haalde en ten aanzien der geheele vergadering in stuk ken scheurde. Dat de toehoorders - toeschouwers mochten ze na deze demonstratie wel heeten alles behalve kalm uiteengin gen, laat zich begrijpen. Op straat bedaarde zij ook al niet misschien hebben zij door kunstmiddelen hun opgewonden heid gaande weten te houden en versterkt, althans een troepje van die gaston, die den Nieuwendijk passeerden, kregen daar in het nachtelijk uur ongenoegen met eenige voorbijgangers. Yan woorden kwam het tot bedreigingen, van bedreigingen tot dadenen wat er toen eigenlijk ver vrienden steeds ter hulpe stond, hen dikwijls in zijn huis feestelijk ontving Wie geld borgde, moest ook rente be talen en het geleende op den bepaalden tijd terug geven, dat sprak van zelf; den scliuldeischer kon men het niet euvel duiden, wanneer hij zijne rechten ten strengste handhaafde. Eriedrich Steinthal oordeelde anders oneer dezen manhij had hem grondig leeren kennen. Met bezwaard hart trad hij nu de elegante ontvangkamer van Heinrich Kirner binnen. De kleine, magere heer des huizes kwam met loerenden blik uit zijn kantoor, hij wreef met de rechter hand over zijn glad geschoren kin en speelde met de linkerhand met een zwaar gouden horlogeketting. „Nuvroeg hij. „Mag ik u geluk wenschen P" „Het onverwachte is gebeurd," antwoordde Steinthal schou derophalende, „mijn oom heelt een anderen neef tot eenigen erfgenaam benoemd, ik kan met ledige handen heengaan." De zware wenkbrauwen van den woekeraar trokken zich te zamen, hij haalde zijn horloge te voorschijn en keek peinzend naar de wijzers. Met een beweging der hand wees hij zijn be zoeker een stoel aan. „En wat nu vroeg hij koel. „Uwe betrekking tot uw rijken oom en uw beweren, dat gij de eenige erfgenaam zoudt zijn, boden mij tot heden een zekeren waarborg voor de veilig heid van mijne vordering „Uw geld is nog altijd veilig," viel Steinthal hem in de rede, „ik heb u daarvoor Buchenhain met den geheelen inventaris verpand." „Zeer wel, maar het baargeld is mij liever, ik heb ook be talingen te doenzulke groote sommen kan ik niet lang vast laten staan," antwoordde Kirner. „Het geld moet rollen, als man van zaken zult gij dat wel weten." „Als man van zaken weet ik ook, dat gij aan mij ver over de honderd percent hebt verdiend," zeide de grondeigenaar, wiens gelaat van toorn gloeide, „gij kunt daarmede tevreden zijn en bedaard afwachten, tot het mij mogelijk is het geleende kapitaal u terug te betalen. Mijn schuld aan u wordt met iederen dag immers grooter door den rentenlast, die mij boven dien nog werd opgelegd „Juist daaromviel de woekeraar hem bits in de rede- „Hoe grooter die wordt, des te minder verkeert gij in de mogelijkheid van terugbetaling. Y ilt gij mij wederom troosten met den volgenden oogst Die mag zoo goed uitvallen, als het wil, liet volle bedrag is mij reeds voor de renten verpand en zal die niet eens dekken. Ik zie nu geen uitweg meer voor uj en gij kunt het mij waarlijk niet kwalijk nemen, wanneer ik nu betaling eisch en mijne rechten verdedig. Misschien dekt Buchenhain nu nog mijn vordering, het volgende jaar ben ik niet meer zoo zeker van mijn zaakmijn eigen belang verbiedt mij dus, langer te wachten." „Ook dan, wanneer mijn dochter zich met een rijk man der gevolgd is, zal zich nog nader moeten ophelderen. Maar zeker is het, dat er wapenen zijn gebruikt en dat er bloed heeft gevloeid, want toen de politie er bij kwam, vond zij een zwaar gewonden jonkman in stervenden toestand, wien met een mes een steek in de zijde was toegebracht. Een paar belhamels bij den twist werden terstond in hech tenis genomen, maar de eigenlijke dader ontsnaptedoch gisteren is een socialistische letterzetter als de moordenaar van den reeds overleden jonkman door de politie geattra peerd. Het onderzoek naar de bijzonderheden van dit treu rig drama is thans in vollen gang en geeft der justitie de handen vol werk. En zoo had gisterenmiddag, ook al door het drijven der socialisten, de politie een zware taak op het Waterloo- plein. De socialisten hebben het hier namelijk in 't hoofd gekregen, de lotelingen te gaan „bewerken." Ik zal de militiewet, dat overblijfsel van Napoleon's conscriptie, niet verdedigen, en wil haar alleen bestaan laten bij gebrek van beter, dus als noodzakelijk kwaad, totdat wij algemeenen dienstplicht, of liever nog algemeenen oefenplicht hebben. Daar zal het wel spoedig toe komen. Maar de socialisten zijn, gelijk met heethoofdige lieden het geval pleegt te wezen, nog al haastig gebakerdgeduld en kalmte van geest zijn nu juist niet hunne meest kenmerkende eigen schappen. Tegelijk met den Minister van Justitie, en een onnoemelijk aantal andere dorens in hun oog, willen zij ook de „bloedwet" op staanden voet opruimen. Als voorbe reidende maatregel daartoe hielden zij verleden week een bijeenkomst met lotelingen, en na afloop der vergadering werden deze in de gelegenheid gesteld om een adres te teekenen aan den militieraad, waarbij zij protesteerden tegen hunne oproeping tot den dienst zonder dat er oor logsgevaar bestaat. Hoeveel handteekeningen dit protest verwierf, weet ik niet zeker; maar wel weet ik dat het verlooft?" vroeg Steinthal. „Deze verloving zal mij nieuw erediet verschaffen, ik zou uwe vordering bij gedeelten reeds binnen korten tijd kunnen delgen. Aan de andere zijde zult gij door een proces niet alleen mij ruïneeren, maar ook u zeiven schade berokkenen; het kan u toch niet onverschillig zijn, wanneer in openbare rechtszitting uwe schuldvordering aan mij behandeld wordt. Herinner u de renten, die gij bij elke prolongatie van een wissel van mij hebt gevorderd »Met zulke bedreigingen maakt gij niet den geringsten in druk op mij," viel de woekeraar hem nogmaals bijtend in de rede. „De openlijke behandeling vrees ik niet, ik heb ook een advokaat, die alles in het juiste licht zal plaatsen. Wilt gij van uw toekomstigen schoonzoon verlangen, dat |hij uwe schul den zal delgen Deze hoop zal wel weder in rook kunnen ver vliegen en mij lokt gij daarmede niet weder in uw net." „Zoo bedoelde ik het niet „Nu, schenk dan klaren wijn, noem mij man en paard, dan kan ik er beter over oordeelen. Wie is die gelukkige minnaar „De zoon van den handelsraad Bitter." „Ah, dat laat zich hooren Is de verloving reeds gesloten „Zij zal over enkele dagen publiek worden." „En wat verwacht gij daarvan 1" „Een handelsverbintenis met den handelsraad." Henrich Kirner schudde wijfelend het hoofd. „Denk eens goed na," waarschuwde hij, „de handelsraad is een zeer voorzichtig man, uwe plannen kunnen zeer gemakke lijk schipbreuk lijden op zijne wantrouwendheid en zijne slim heid. En wat hebt gij, wannneer de jongeheer met uwe dochter trouwt Een groot kapitaal krijgt hij toch niet mede, en al wilde hij het, dan zou hij uwe schulden toch niet kunnen be talen, want zijn vader doet, zoolang hij leeft, toch geen afstand van zijn geld." „Desniettegenstaande beloof ik u, spoedig na de verloving met de delging uwer vordering te beginnen," zeide Steinthal ongeduldig. „Gij hebt al zoo menige belofte onvervuld gelaten „Kunt gij niet tegen het testament protesteeren „Ik heb reeds met een advocaat beraadslaagd, het proces zou evenwel zonder eenig vooruitzicht zijn. ik zou dus nutte- looze kosten maken en de ergenis nog bovendien hebben. Ook zou zulk een proces mijn erediet schokken; men zou vernemen, welke verwachtingen ik gebouwd heb op de erfenis en hoeveel voor mij afhing van de vervulling dezer hoop." De loerende blik van Kirner rustte stekend op het verhitte gelaat van den grondeigenaar. „Ik beloof u niets," zeide hij koel,ik weet nog niet, wat ik doen zal. Ik moet om minder aangename redenen er op aan dringen, dat gij mij mijn geld binnen korten tijd terug be taalt, het is dus nu aan u, een weg te zoeken, langs welken gij diit kunt doen. Wanneer de verloving van daag of morgen

Schager Courant | 1888 | | pagina 1