MtDDjpoon Concert-Yarié, Zondag, 19 Februari 1888, JACHT WATER. ii is zaal ra list M-HollaM Melis, te SCHAGEN. BURGERLIJKE STAM). Gemeente ichagen' SCHAGEN, 16 Feb. 1888. Aangevoerd: t 1 1 HOORN, 16 Feb. 1888. Aangevoerd EDAM, 16 Feb. 1888. Aangevoerd ZAANDAM, 16 Feb, 1888. Aangevoerd: ALKMAAR, 17 Feb. 1888. Aangevoerd: MEDEMBLIK, 15 Feb. 1888. Aangevoerd: Advertentiën. ter gelegenheid van den 71sten geboortedag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, DirectieJ. WITTKOWER GEKSOV, Concert VICTORIA, A 111 s t e r d a m, Entree 49 cis. Aanvang 71/» uur. N.B. Vanaf heden plaatsen te bespreken h 10 Cents extra. M AFLOOP BESLOTEN BAL. J. flankc te Scliagcn. cKzac pelitMv Jfoim'o bekroond op de Tentoonstelling van Voedings middelen te Amsterdam 1887, met Zilveren Medaille, (hoogste onderscheiding). Rraepelien en IIolm, Zeist. voorbereiden. «Zooals ge ziet" zeide spr. ér is dus genoeg werk voor de Tweede Kamer. Spr. herinnerde aan het belangrijke woord dezer dagen in een vergadering te Amsterdam gesproken door den heer van Houten, iemand die volstrekt niet beschuldigd kan worden van traagheid of lafheid, doch die nu met het oog op dr,n toestand van het land met klem aanraadde tot voorzichtigheid. «Er is wind en stroom in ons land,* vervolgde spr. «en dat is genoeg Maar waar is de vertrouwde hand voor het roer van Staat? Waar is de Thorbecke? Waar is de mau die, zoo algemeen het vertrouwen der natie geniet Hij is er niet Er is dus voor het Schip van Staat groot gevaar op de klippen te pletter te slaan. Dat moet worden voorkomen en dat kan worden voorkomen door vlijtig onderzoek en daarnaar alles tot stand te brengen, wat kan dienen tot heil van Land en Volk. aartoe moet de Liberale partij in de Tweede Kamer de overgroote meerderheid hebben en dat hangt nu geheel en al van de kiezers af. Na een half uur pauze gehouden te hebben, werd gelegenheid gegeven tot debat. De heer Stoel, voorzitter der vrijzinnige moreele kiesver- eeniging, verklaarde zich niet vergist te hebben in de beginselen van den heer v. d. Kaay en is het in hoofdzaak met hem eens. Ook hij acht beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Ten opzichte van enkele punten wenscht de heer Stoel evenwel neg eenige vragen te richten tot den heer v. d. Kaay. a. Waarom bij algemeenen dienstplicht de rijke jongens gelegenheid geven tot het wonen buiten de kazerne. Arm en rijk moet op dezelfde wijze behandeld worden. Kan de arme jongen in de kazerne wonen, dan de rijke ook. Geen privilegie. b. Kieswet. De liberale partij heeft genoeg beloofd, maar moet ook tooncn te willen en te doen. Dan moeten er bepa lingen gewijzigd worden. Thans is het nog een census-aanslag. Niet het bezit van geld moet uitmaken wie kiezer is, maar de ontwikkeling. Er moet geheime stemming zijn. Nu kan een onzelfstandig kiezer toch nog zijn biljet door een ander laten invullen. c. Bescherming van het volk. Hij meent dat de Staat juist het volk moet beschermen. Van de geldmannen is niet veel heil te verwachten. Dit zijn enkele punten die de heer Stoel den heer v. d. Kaay meent in overweging te moeten geven. Overigens verklaart de heer Stoel, na het gesprokene, persoonlijk te zullen stemmen voor den heer Mr. W. v. d. Kaay. Ten slotte wijst de heer Stoel op het verschil tusschen de Lib. Centr. Kiesvereeniging en zijn partij, die men de Radicale noemt. De Lib. wijst wel in de goede richting, doch gaat die niet. Zij wijzen den weg en willen dien ook. Zij willen ook geen kerkelijke partijen de macht geven, maar willen aan allen de vrijheid en niemand belemmeren. De heer Groebe. Hij, als werkman misschien alleen ter vergadering tegenwoordig, betreurt het dat deze vergadering gehouden is over dag, den tijd waarop alle arbeiders in de oumogelijkheid verkeeren, de vergadering bij te wonen. Hij ver meent, dat de Liberale partij, die de laatste 40 jaren aan het roer is geweest, nog heel weinig tot stand heeft gebracht voor den handwerksman. Het is hem onverschillig, door wie hij geregeerd wordt als hij maar goed wordt geregeerd en meent, dat als er recht gedaan wordt, de werkman niet de liefdadig heid noodig heeft. Ook hij wil scheiding van Kerk en Staat. Hij noemt de Volksvertegenwoordiging, geen Volksse.rtegen- woordiging. Met betrekking tot de enquête noemt hij de werkstaking van Almeloo, die hij geheel wijt aan de werk gevers. Hij heeft met genoegen gehoord dat de heer van der Kaaij is vóór de afschaffing van plaatsvervanging, maar de scheiding van het kazerne-leven bestrijdt hij. De werkman heeft niets te verliezen, bezit geen duim gronds, heeft volgens hem dus ook niets te verdedigen. De gegoeden wel. Hij, als werkman weet van geen vaderland af. De arbeider heeft geen vaderland. De kieswet noemt hij ook onbillijk, omdat thans nog een groote menigte arbeiders is uitgesloten, waar onder toch velen, die er aanspraak op hebben. De heer Roeterinck breekt een lans voor het onder wijs in teekenen op de scholen, als zijnde een kunst, die in ous land, met het oog op de vele handwerken, veel te weinig beoefening vindt. De heer v. d. Kaay staat nu op en beantwoordt de verschil lende sprekers, Met betrekking tot het teekenonderwijs verklaart hij het met den spr. eens te zijn, dat deze kunst te weinig algemeen beoe fend wordt en verbetering dienaangaande moet worden verwekt. Den heer Stoel antwoordt hij, dat het zijne overtuiging is te trachten langzamerhand te geraken tot het doel het hoofdpunt moet evenwel nimmer uit het oog worden verloren. Waarom er juist zoo op te staan dat alle miliciens in kazernen moeten leven? Het onderscheid in stand doet zich toch gelden in hun vrijen tijd. Dan zal de meergegoede zich toch meer weelde kunnen veroorloven dan zijn minderbedeelde makker. Het zou een onmogelijkheid zijn zoo iets te regelen. De dienst evenwel moet voor allen hetzelfde zijn, dat is de hoofdzaak. Ten opzichte van de uitbreiding van het kiesrecht meent spreker dat dit geleidelijk moet gaan. Het is niet de vraag of er nog zijn die het toekomt, men heeft te dien opzichte niet te doen met enkele persouen, maar met kringen. En stel bijv. dat van zekeren kring, van 10000 personen, er 2 dui zend aanspraak kunnen doen gelden op toekenning van kiesbe voegdheid, doch die andere 8 duizend totaal ongeschikt zijn dan toch immers zoo het voor het land zeer gevaarlijk zijn, ter wille van die 2 ook die andere 8 het kiesrecht toe te kennen. Het eigenaardigste noemt spr. evenwel dat onder de leiders der partijen voor algem kiesrecht, juist een stem van afkeuring opging, toen de Liberale afgevaardigden wilden voor stellen de kiesbevoegdheid te verstrekken aan allen, die daartoe de vereischte kundigheden bezaten. Hij is met den heer Stoel voor een geheime verkiezing, doch om een deel wilde hij zich niet verzetten tegen het geheel. Ten opzichte van de enquête betuigt de heer v. d. Kaaij juist de noodzakelijkheid dat Staatsinmenging dringend noodig is, maar blijft bij zijie meening dat de Staat in deze niet zooveel vermag als particulieren zeiven zouden kunnen doen> Den heer Groebe antwoordt hij, dat hij erkent dat de Libe rale partij neg meer heeft kunnen doen, doch de enquête is daarom te bewijzen dat de Lib. partij toch o«.k wel degelijk wat doet, ook in het belang van de arbeidende klasse. Hij verklaart verder te zijn voorstander van scheiding van K. en St., doch meent hulpvan den Staat in deze even gerechtvaardigd als de steun, ver leend door Staat aan Kunst en Wetenschap. Evengoed als deze beide is ook de Godsdienst een volksbelang. Spr. zon het een zonderlinge Staat noemen, waar een elk het recht had om bij te dragen in die zake, waarvan hij meende voordeel te hebben! En het kosteloos onderwijs dan Was dat niet uitsluitend ten bate van de arbeidende klasse Het deed den heer v. d. Kaay leed, dat de heer Groebe onverschillig was voor de verdediging van zijn vaderland. Waarom heeft de arbeider geen vaderland Omdat hij geen duim gronds in eigendom bezit? Is dan alleen de grondbezitter een Neder- der? Dan zou dat aantal zeer gering zijn en zeker geen 4 millioen tellen. Yalt er voor den Nederlander niets anders te verdedigen dan het stukje grond? foei! Er moet een verplichte krijgsdienst zijn, de verdediging van het land mag niet worden vrijgelaten aan de goedgezindeu. Wat betreft dat er nog geen inkomstenbelasting is zooals die wel gewenscht wordt, dan acht spreker dat het toch raad zamer is een effecteubelasting te hebben, dan in het geheel niets. Willen de kiezers, dat de Liberale partij krachtiger werke, welnu, dan moeten de kiezers er ook voorzorgen dat de Libe rale partij de overgroote meerderheid verkrijgt in de Kamer van Honderd. Met een meerderheid van 2 of 3 leden is niet met zekerheid te regeeren. De heer Cohen Stuart wenscht het onvaderlandslievend woord van den heer Groebe niet onbeantwoord te laten. Hij betoogt dat in de kwestie Almeloo de Staat het recht niet heeft de werkgevers te gebieden hooger looneu te betalen. Dat de staat lood geeft, als het volk schreeuwt om brood, gelijk de heer Groebe geliefde te zeggen, noemt de heer Cohen Stuart een leugen. De staat geeft lood, als het volk tot oproer overslaat, ja, waarom omdat het volk het recht niet heeff eens anders eigendom te vernielen wanneer er een geschil bestaat tusschen werkgevers en werkzoekers. Maar de staat is wel verplicht en moet dan tusschen beide komen wanneer de openbare rust wordt verstoord. Hij noemt het verder van den heer Groebe kleingeestig, dat hij zegtik heb geen vaderland. Toen indertijd Koning Willem I het volk te wapen riep en het Vaderland in gevaar verkeerde, toen kwam de rijke jongelingschap bij Willem I en bood zijne diensten aan en verzocht zelve voor de uitrus ting te mogen zorgen. En als Z. M. daarop autwoordde, dat die opoffering niet mocht worden aangenomen, toen antwoordde de woordvoerder van die jongelingschap Z. M.: dat zij, juist omdat zij ruimer met aardsche goederen waren bedeeld, zich verplicht achtten dit verzoek te doen en op de vervulling daar van aan te dringen. En zoo ontstond het zoo guostig bekende Corps vrijwillige jagers. Wat of het vaderland is Luister. Nog korten tijd geleden vroeg een Duisch inspecteur van het onder wijs, in de Elzas-Lotharingen, aan zijn zoon, wat wel het machtigste rijk ter wereld was, vast overtuigd dat de knaap zou uitroepen Duitschland. Doch het kind noemde Frankrijk. De vader vertoornd, legde den knaap een kaart voor en vroeg hem of hij wel wist waar Frankrijk lag. Daarop kon de knaap het niet vinden, want men had hem dat niet onderwezen. Doch nogmaals gevraagd, sloeg hij op zijn hart. Daar zat Frankrijk 1 «Het Vaderland," zoo eindigde de heer Cohen Stuart met vuur, „moet zitten in het hart 1" De heer Groebe bleef er bij, dat de arbeiders zich niet verplicht gevoelden, op bevel te strijden tegen hunne mede-ar beiders uit een ander land. Hierop sloot de heer A. P. de Lange, voorzitter van de C. K de vergadering, met een woord van dank aan den heer v. d. Kaaij en aan de talrijke vergadering en bracht nogmaals de noodzakelijkheid onder het oog, dat de Liberale Kiezers moeten zorgen voor de meerderheid. De zonen van één Vader land moeten de wederzijdsche rechten eerbiedigen. Men bedenke wel, dat de verkiezing plaats heeft voor den tijd van vier jaren, en dat, wanneer de liberale partij niet de overgroote meerder heid verkrijgt, zulks de schuld is van de Kiezers zeiven. Ook te Dordrecht zijn op den dag der loting voor de natiopale militie socialistische geschriften onder de lotelingen verspreid. De Amsterdamsche politie heeft heden de hand gelegd op eenen socialist, dien zij vermoedt den moord gepleegd te hebben op den 17jarigen Paulus van Leeuwen, op den Nieu- wendijk aldaar, in den nacht van 13 op 14 dezer. De politie zet haar onderzoek voort en nam ook een drietal andere socia listen in verhoor, die echter weder werden ontslagen. De ver moedelijke dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Ingeschreven van 15 17 Februari 1888. GeborenQeertruida Hermina, dochter van Jacob Weel en Helena .oudsbloem. Ondei ;rouwdWillen Stoepman, jonkman, oud 35 jaar, wo nende te Anna Paulowna en Grietje Grin, jongedochter, oud 27 jaar, wonende te Schagen. Getrouwd Overleden: Geene' Marktberichten. Stuks Paarden f 9 Veulens 1 1 9 Ossen f 124.— a 9 Stieren f a 10 9 Gelde Koeien (magere) f 70.— a 100.- 12 9 Idem (vette) f 140.- a 204.— 9 Kalfkoeien i a Vaarsen f a 9 Graskalveren t r 20 9 Nuchtere Kalveren 1 6.— 12.— 9 Rammen f 9 Schapen (magere) f 9 Idem (vette) f ~~a 240 9 Overhouders f 10.— 19.- 9 Lammeren f 9 Bokken en Geiten f 12 9 Varkens (magere) f 7.— 11.— 9 Idem (vette) f 30 9 Biggen t 4.— 7 5 9 Konijnen f -.50 —.75 10 9 Kippen f —.75 -.90 20 9 Eenden r —.75 —.90 9 Duiven r 9 Ganzen f 9 Zwanen f 150 Kilogr Boter r 1.33 1.46 40 9 Kaas t .30 —.85 1800 Stuks Kip Eieren r 3.— 4.— 9 Eend-Eieren t Kleine Kaas, hoogste prijs f 31.Commissie f 24.Middel bare f aangevoerd 39 stapels, wegende 10241 P. 235 koppen boter, por '/s kilo gras .75 a .80, hooi kip-eieren f 4.a 4.50 per 100 stuks. Kleine Kaas, hoogste prijs f29.—. aangevoerd 2 stapels. Kleine Kaas hoogste prijs f 31.Commissie f 27.Middel bare f 29.aangevoerd 100 stapels. Kleine Kaas, hoogste prijs f 28.aangevoerd 10 stapels. Boter f 1.50 per P„ Kipeieren f 4.50 Eenden dito f per 100. ItECLAMË, JT>egrene die heesch is, en gedwongen is met ruw weêr buiten te gaan, mag niet nalaten, terwijl hij in de lucht is, eene MINERAAL PASTILLE VAN SODEN langzaam te zuigen (te bekomen bij alle apothekers a 60 cents de doos). Men vermijdt zoo de catarrhale aandoeningen. Zie hier wat men ons schrijft, om het te bewijzen, uit Tübingen «Sedert eeniga «weken lijd ik, aan eene volhardende hoest en kon ik daardoor «mijne bezigheden niet genoeg uitoefenen. Na een kort gebruik «der MINERAAL PASTILLEN VAN SODEN ben ik nu «geheel hersteld en ik kan ze aan al mijne ambtgenooten aan- «bevelen, om hunne snelle en goede werking." Ph. Kigler, medelid der Stads-Schouwburg. Het beste bewijs der groote waardeering, welke de genoemde pastillen bij arm en rijk vinden, is de groote verkoop van 200,000 doozen gedurende 2 maan den, in geheel Duitschland. door* artisten van den eersten rang, Onschadelijk voor Hinderen Uit de Fabriek van J. A. BA ZIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wassching het levend on rein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Klierstof Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen bij Per Ilacon f 1.Halve Flacon f 0.50. Alom verkrijgbaar in bussen a 1/2, 1/i en 1/a K.G.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3