Bloei-, Tuin en Laudbouwzadeii. S. MEUIIS ts Schagen. 8. KEET I)/., Prctestantsclie Kerkboeken Plattelandsche Bankvereeniging, Wed. KI. DENIJS. J. WINKEL, KËCL A TIE. Gemeente Scliagen. Gemeente ZUpe. Marktberichten. P. ROGGEVEEN. 121 1 SPAANS Co. VLEESCHHOUWERIJ RUNDVLEESCH: {OIJUkDE, zouder beer)j40 Cent3 ALKMAAR, 10 Maart 1888. Aangevoerd: ALKMAAR, 12 Maart 1888. Aangevoerd PURMEREND, 13 Maart lb88. Aangevoerd: EDAM, 10 Maart 1888. Aangevoerd Kleêrmaker te Schagen, S. KEET Dz Hciiegas F. 26 7<j n steeds in verschillende formaten en han den verkrijgbaar in den Boekhandel van schokken, zoo maakte toch het bericht van den dood des keizerlijken patriarch's een verpletterenden indruk op aller harten, tot z-lfs bniten de grenzen van het vaderland. Voor het Duitsche volk is het een verheven gevoel, te ont waren, hoe de deelneming in deze wereld—historische gebeurtenis zich uitstrekt tot alle landstreken. Zelts de nationale tegenstanders van het Duitsche rijk zetten hnnne onvriendelijke gevoelens achteruit en begroetten den grooten doode en de om hem treu rende natie met waardigheid en ernstig rouwbeklag. Maar in hetzelfde oogenblik, waarin de grijze heerscher van zijn volk scheidde, werd het een heerscher gegeven, die zich reeds inocht verheugen in de innige liefde en toegenegenheid van zijn eigen volk niet alleen, maar ook in geheel de beschaafde wereld de eerlijkste sympathie geniet: Frederik III. Keizer Frederik bezat sedert zijn jeugd de heerlijke gave, de harten en zielen der menschen te winnen. Midden in den bloedigen krijg gold hij bij Duitschlands bitterste tegenstan ders als de verpersoonlijking der welwillendheid, der goedheid, der vrijzinnige menschelijkheid, en in de welverdiende lauwer kransen, die men hem aanbood, vlocht de ongehuichelde waar deering der tijdgenooten steeds de rozen der dankbaarheid voor de behartiging dier rw— menschelijke gevoelens der humani teit, die den gelukkigen veldheer, tegelijk deed schijnen het symbool van zachtmoedige vredelievendheid. Alle harten klopten met warme liefde voor keizer Frederik zoolang hij Kroonpins van het Duitsche rijk was, en daarom geldt dan ook zijne troonsbestijging vooral als nieuwe beves tiging van het vredelievend streven, hetwelk het Duitsche rijk bezielt sedert de nieuwe stichting door keizer Wilhelm I. De bondgenooten en vrienden van üuitschland, zoowel als zijn buren, de geheime en bekende vijanden van de nationale verheffing v»n Duitschland, weten dat zeer goed, en daarom kan de troonsverwisseling, die nu heeft plaats gehad, vooreerst geen verandering brengen in de betrekkingen van Duitschland tot andere natiën. Wel gaat Keizer Frederik niet zoozeer als zijn Keizerlijke vader, door voor de traditioneele verlichamelijking der familie-betrekkingen tusschen Berlijn en Petersburg maar sedert geruimen tijd weet een ieder, dat deze familie banden, al worden ze ook geëerbiedigd door het gevoel van persoonlijken eerbied, hetwelk de Czaar koesterde jegens zijn oud-oom, toch niet meer den doorslag gaven ten opzichte der politieke leiding van het lot van Duitschlands noordelijken nabuur. In dezen tijd der politiek van eigenbelang zijn die familie betrekkingen der regeerende vorstenhuizen onderling van onder geschikte beteekenis ten opzichte der vreedzame verhouding van de naast elkander wonende volken. Wel vermag de monarch, al naar gelang hij zelve oorlogszuchtig of vredelievende gevoe lens huldigt, aan zijne regeering het stempel der eene of an dere richting verleenen, en in dien zin mag Duitschland zich zelve geluk wenschen, dat keizer Frederik III, zijn naam ge trouw, werkelijk vredelievend is. Juist zijn eerste optreden tegen over de Fransche republiek was zeer geschikt, versterkt door den hartelijken toon der bewijzen van symphatie, die hem in San Remo van de zijde der Fransche burgers werd betoond, in Parijs, zoowel als in de provincie de haat en wrok wel niet geheel en al uit te wisschen, maar toch in de gemoederen de stem der verzoenings-gezindheid te doen weerklinken. En ook dat is reeds vooruitgang. Te dien opzichte bezit keizer Frederik iets van de gave van Orpheus: Hij weet de wilde hartstochten der tegenpanij bedaard en toch met kracht te beteugelen door zijne zachtaardigheid en hartelijkheid. Ook heeft Keizer Frederik reeds door zijne eerste proclamatie de natie weten te bevrijden van elk bang gevoel der onzeker heid omtrent hetgeen zij van den nieuwen Keizer heeft te verwachten! Het was wel slechts bij het decreet over den nationalen rouw maar hij heeft daardoor reeds sterk gesproken. Het was, als moest de geest der ambtelijke voogdij, der bureau cratische heerschzucht, die bij het Duitsche volk van eeuwen her bestond, met eeneu slag van Duitschen bodem verdwijnen. Daarvoor echter scheen nu dadelijk het recht der vrijwillige handeling, het self-government geheel en al tol zijn rtcht te komen, dat recht, hetwelk den vaderlandslievenden en vrij zinnigen burger zoozeer ter harte gaat en tot heden zoo dikwijls is miskend en verwaarloosd. Het zal misschien nog eenigen tijd duren, voor al de onder deden der regeerende kringen zich vertrouwd zullen hebben gemaakt met dezen nieuwen frisschen geest, die ademt uit dit decreet ten opzichte van den nationalen rouwtijd maar Keizer Frederik is niet de man, die de vrijheid des burgers, welke hij verzekerde, in het geniep door bureaucratische uit- leggingskuusten weder in gevaar zal laten brengen, en zoo zal overal daar, waar men er niet toe kon komen, de teekeDen des tijds bij den eersten oogopslag te begrijpen, zonder vertraging een toestand in het leven geroepen worden, die men in de politiek bestempelt met den naam: „Remedure" (verbetering, afschaffing van misbruik.) Nog zijn de verdere beslissingen van keizer Frederik voor allen een boek met zeven zegelen. Maar zijn eerste decreet geeft het recht om blijde hoop te koesteren. De hooge ernst van den Keizer en Koning vormt een scherpe tegenstelling tot de lichtschuwe pogingen der #Stöckerei en huichelarij* (drijven der volgelingen van den Berlijnschen predikant Stöcker,) gelijk Yorst Bismarck zelve deze richting brandmerkte. Dat zulien de leiders en dienstknechten van dit kerkelijk on- duldzame Zelotisme (geloofsijverzucht) spoedig ondervinden. In dien zin bouwt de hiernaar gezinde, zich vrij gevoelende Duit sche burgerschap haar hoop op keizer Frederik, en zijn geheele verleden staat er borg voor, dat hij als Keizer denkt te ver vullen, wat hij als Kroonprins deed verwachten. Volgens deNorddeutsche Allgemeine Zei- t u n g heeft de agitatie, waarin Prins Bismack sedert een paar dagen heeft verkeerd, zijn gestel krachtig aangetast. Het over lijden des Keizers heeft hem diep geschokt, en daaarbij is de oude zenuwpijn weder opgekomen. Daarom heeft prof. Schwe- ninger hem op de reis naar Leipzig vergezeld en hem thans dringend aanbevolen, rust te houden en zijne werkzaamheden zooveel mogelijk te beperken. Het uitgeven van bulletins omtrent des Keizers ziekte wordt voorloopig gestaakt. De artsen verzekeren dat ziin slaap- en eetlust goed zijn en dat hij in gewicht niet zoozeer afgenomen is, als na de jongste crisis wel werd beweerd. Hij weegt ongeveer 80 kilo. Van den elevator, die de verdiepingen in het Charlotten burger slot verbindt, maakt hij .geen gebruik, doch beklimt met gemak de trappen. Terstond na den dag zijner aankomst arbeidde hij nog tot één uur des nachts, en gisteren tot elf uur. Daarbij staat hij reeds om acht uur op en neemt slechis eene korte middagrust. Mackenzie heeft zijne vertrekken in de onmiddellijke nabijdeid van die des Keizers. Na de plechtigheid der bijzetting van Keizer Wilhelm's stof felijk overschot vertrekt het keizerlijk paar terstond naar Wies- baden. Kroonprins Wilhelm heeft reeds machtiging ontvangen om, zoo noodig, tot afdoening van minder gewichtige regeerings- zaken iu 's Keizers plaats te treden. Prins Bismarck's ongesteldheid is in zoover geweken, dat hij weder arbeiden kan, doch hij mag de begrafenis-plechtigheid, in haar geheel althans, niet bijwonen. Yolslagen uit de lucht gegrepen zijn de uitgestrooide geruchten omtrent eene „Bismarck- crisis." Daarentegen schijnen er in andere hooge posten, inzon- erbeid aan het Hof, die tot dusver door streng conservatieven Lekleed werden, principieele veranderingen ophanden te zijn. De liberale pers begroet met de grootste vreugde de van den Keizer uitgegane proclamat.es, en zinspeelt er op, dat de minis ter Yon Puttkamer we! het eerst zal moeten aftreden. Het conserveeren van Keizer Wilhelm's lijk is door inspui ten der zoogenaamde u vloeistof van Werkenheim" verricht gewor den, zoodat de inwendige organen niet verwijderd behoefden te worden. Tot het bijwonen Jer begrafenis zijn reeds een veertig tal buitenlandsche vorstelijke personen en niet ver van 100,000 vreemdelingen hier aangekomen. Dientengevolge wordt het vinden van kwartier reeds moeilijk. Toch is de groote stroom van vreemdelingen eerst overmorgen te verwachten. Onbeschrijfelijk en ontzaglijk is de toeloop van het volk tot bezichtiging van het lijk. Trots sneeuwjacht en koude verdringt zich de menigte, van den vroegen ochtend tot den avond, on ophoudelijk in den Dom. Door hel gedrang der honderddui zenden zijn in den omtrek van het gebouw reeds verscheidene kleine ongelukken voorgevallen en met het oog daarop heeft men in de nabijheid posten tot het verleenen van geneeskundige hulp opgericht. Ernstige onheilen vielen er echter nog niet te betreuren. Omtrent de intocht van den Keizer van Duitschland lezen we het volgende. Aan het station Westeinde bij Charlottenburg, waar Z. M. moest aankomen, was eene lange tent opgeslagen, ten einde hij, uit den spoortrein stappende, naar het rijtuig kon komen, waar mede hij zich regelrecht naar het Charlottenburger kasteel zou begeven. Hij had vooraf bevel gezonden om aan het station alle plechtstatige ontvangst achterwege te laten. Er stonden al daar détachementen garde du corps gereed om rijn rijtuig naar het kasteel te begeleiden, terwijl eene afdeeling van het 2e regiment der garde de wachtposten had bezet. Inmiddels was prins Bismarck met de Pruisische ministers den Keizer lot Leipzig tegemoet gereisd. Iutusschen heerschte er eero niet geringe bezorgdheid, daar er sedert den namiddrg per telegraaf bericht werd ontvangen van zware sneeuwstormen, die opont houd in de reis zouden veroorzaken. Evenwel slechts met een half uur vertraging kwam de trein om half twaalf aan. De Kroonprins, die roet zijne gemalin, benevens prins Hendrik en den erfprins van Meiningen zijne ouders in het station had op gewacht, stapte onmiddellijk hot spoorrijtuig in> omhelsde en kuste hen, zonder in het eerst een woord te kunnen -uitbren gen. In dat rijtuig zat nog prins Bismarck, daar de andere ministers op de terugreis uit Leipzig reeds vroeger waren ont slagen, terwijl de keizer nog een poos met Bismarck alleen had willen blijven. Na de wederzijdsche begroeting ook van de overige familie leden stapte de Keizer af, trok zijne kraag op en ging met snellen tred, de aanwezigen met de hand toewuivende, naar zijne ge reedstaande equipage, waarin een zijner geneesheeren bij hem plaats nam. Dit had doodstil en snel plaats. Op den weg van het stati on naar het kasteel stonden een paar duizend menschen geschaard, en te midden eener zware sneeuwbui reden de hofrijtuigen hen voorbij. Binnen 10 minuten was het aan het station en op weg naar het kasteel alsof er niets gebeurd ware. Yolgens de inmiddels ontvangen telegrammen moet de ont moeting te Leipzig tusschen den Keizer en prins Bismarck uiterst hartelijk zijn geweest. Naar de verklaring van verschil lende personen zig Z. M. er uit alsof de reis hem niets had gehinderd, in alle geval veel beter dan men naar de berichten uit den laatsten tijd had verwacht. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft plan om bij de begra fenis van keizer Wilhelm, die vermoedelijk aanstaanden Ynjdag zal plaats hebben, een grootsch rouwbetoon te doen houden, waarbij van den Dom alhier tot aan het mausoleum te Char lottenburg alle vak- en verschillende andere vereenigingen ge schaard zullen staan, waartoe over die lengte van acht kilometers minstens 180,000 personen noodig zijn. Algemeen is de raad van gevoelen, dat de gemeente het genomen besluit dient uit te voeren. Na lezing van het desbetreffende art. van het politie—regle ment, alwaar volstrekt van geen verplichte slooting wordt gesproken, maar wel van het tweemaal per jaar uitbaggeren of schoonmaken der slooten, op bevel van den burgemeester, wordt aangenomen, dat de voorzitter den heer de Pater zal vra gen naar zijne weigering. Daar de heer Goveis onder zeer billijke voorwaarden omtrent de wijze waarop de uitgebaggerde specie op zijn land moet worden uitgeworpen. verklaart toe te staan, dat ingeval de lieer de Pater mocht blijven volharden bij zijne weigering, de werklieden der gemeente van at zijn land die sloot mogen uitbaggeren, opdat tenminste deze zoo noodige verbetering kunne worden aangebracht, kan deze kwestie in ieder geval als opge lost beschouwd worden. Hierna werd de vergadering gesloten. mm, EHL 1,1 HE SI AA b. Niet alleen de vreemdelingen, die meer en meer de beroemde baden van Soden in den Taunus bezoeken maar ook de lie den die thuis blijven, verwonderen zich over de ongeloofelijke navraag van het onvergelijkelijke huismiddel, de MINERAAL PASTILLEN VAN SODEN in alle landen van de wereld, zoo dat de fabriek dezer pastillen moest worden vergroot. De hoedanigheid en terzelfder tijd de goedkoopte moeten de grenzen oversteken. Alle apothekers verkoopen dezen pastillen, die zoo aanbevelenswaardig zijn bij de catarrhale aandoe ningen der ademhaliugswerktuigen. Men verkoopt ze h 60 cents de doos. In 2 maanden heelt den verkoop in Duitschand 200,000 doozen bereikt. Adrertentiën Ingeschreven van 10 13 Maait 1888. Geboren Anna Jannetje, dochter van Simon Gerard van der Haagen en Jansje Keijzer. Ingeschreven 24- Febr. 2 Maart 1888. GeborenAdriaantje Angenieta Geertruida, dochter van Simon Vries en Maria Maasen. Dirk, zoon van Pieter van der Aarde en Crietje Brommer. Christina Jolianna, dochter van Jan de Wit en Trijntje Heddes. Afra Johanna, dochter van Jacob Schilder en Alida Strooper. Overleden Levenloos aangegeven kind van het mannelijk ge slacht van Jan van Zoonen en Trijntje Yolker. Aaltje Glas, 69 jaar, weduwe van Klaas Verwer. Dieuwertje Zijp, 32 jaar, Echtgenoote van Jacob van Bodegraven. Ingeschreven van 2 9 Maart 1888. Geboren Jacoba, dochter van Pieter Schoen en Engeltje Kok. Trijntje dochter van Pieter van Meurs en Aaltje Dekker. OndertrouwdJacob Stins wedr. van Elisabeth Geel, Land man, 47 jaar en Jantje Oom jonge dochter zonder beroep, 36 jaar beide wonende te Zijpe. Overleden Hillegonda Buij 11 jaar dochter van Aris- en Neeltje Kuiper. Naatje Stenders 26 jaar, ongehuwd, dochter van Klaas en Grietje den Hartog. Martinus de Moei, 1 jaar, zoon van Cornelis en Hilgonda Pot. Jannetje Jol, 77 jaar, Echtge noote van Pieter Hillegonds. Jacob Zeeman, 3 weken, zoon van Jan- en Aaltje Brak Aegidius Hanssen 54 jaar, Echtgenoote van Ilse Maria Harmeijer. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden zoon JAN, be tuigen wij onzen innig-en en hartelijken dank. C. IIOOGSCH AG EN, (Koegras,) Helder, en Echtgenoote. 11 Maart 1888. Oudergeteekende de zaak overgenomen heb bende van Cornelis Zeeman, waar bij als Meesterknecht werkzaam is geweest, en nu voor eigen rekening willende beginueti, beveelt zich in ieders gunst en recommandatie aan, belovende een nette civiele bediening. en H. L. Rogge f a 7 Tarwe f 6.25 a 8.- 14 Gerst l 4.— a 5.— 10 T Haver 1 3— a 4.50 Witte Erwten f 7.25 a 9.- Groene f 9 75 a 12.— Grauwe f 10.50 a 14.- Vale f 7.50 a 14.— 22 Bruine Boonen f 7.25 a 10.50 Geele - f a Witte f 12.— a 15.— Paarden f 5 25 a 6.— Karweizaad f 13.25 a Mosterdzaad f 16 75 a 4 Paarden f 100.- a 170.— 129 Kalveren f 4.a 12.— 12 Schapen f 20.— a 25.— 208 Lammeren f 9.— a 20,— 90 Varkens f 8.— a 17.- 2 Zeugen f 15.— a 30,— 160 Biggen i 4.a 7.50 50 Kippen f -.40 a 1.50 1350 Koppen Boter, 5.2, lood. f .55 a 60 500 Kipeieren De handel was matig. f 3.50 a 4— DE gevestigd te Barsingerhorn, onder de firma SPAANS Comp* geeft vojrtdurend gelden in deposito tegen 4, 4*/^, 4*/^ pCt- 's JAARS, alnaar gelang der voorwaarden welke bij het deponee- ren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoo pen van BINNEN- en BUITENLANDSCHE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsingerhorn, eiken werk dag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen marktdag te Schagen, ten huize van CORNS. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. Prijscourant. Alles per 1/i Kilo ^Uit' met been, 35 iuID, LAPJES en GEHAKT, 35 BEAFSTUK, 50 OSSENHAAS, 60 i/ gelardeerd, 7 0 VARKENSVLEESCHKARBONADE, LAPJES, 35 GEHAKT SCHIJF, 40 versche WORST, 35 gerookte n 45 lsle kwaliteit boterhammen WORST, 60 gezouten KLUIFJES, 25 B PEKELSPEK, 35 PEKEL WORST, 35 van H H Verslag der Vergadering van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehouden op Woensdag, 14 Maart '88, des morgens, 10 uur. Afwezig waren de heerenC. de Pater en C. Smit. Na opening der vergadering wordt gelezen een missieve van den heer v. Arkes, directeur der tram te Enkhuizen, waarbij deze den raad der gemeente verzoekt hem zijn moreelen steun te willen verleenen voor den door hem voorgenomen aanleg van een paardentram baan Schagen-Hoorn. De raad, deze onderneming toejuichende, besluit aan den heer v. Arkes, op zijne aanvrage daartoe, op nader overeen te komen voorwaarden voor het eerstkomende jaar concessie te verleenen. Bij de nu volgende rondvraag wijst de heer Govers op het onvoltooid laten der slooting van de sloot, liggende tusschen zijn land en dat van den heer C. de Pater. Uit de discussie hierover bleek dat de slooting gestaakt was, omdat de heer C. de Pater zich verzette tegen verdere afslooting. (Bij een vorig raadsbesluit was aangenomen dat die sloot zon worden uitgeslooten). 8 Paarden f 40.a 350. 1 Ezel f 15.a 12 Koeien en Ossen f 90.a 160.— 158 nucht. Kalveren f 3.a 12. 314 Schapen f 10.a 24.— 127 magere Varkens f 11.— a 15.— 24 Biggen f 4.a 8. 4 Bokken en Oeiten f 4.a 10.— Kipeieren per 100 f 3.50 a 4 50 Boter per kop ('8 middags 12 uur) f .70 a .80 5 Koeien 140.a 225. 70 vette Kalveren 1 40.a 112. 50 Nuchtere Kalveren - 3.a 10. 86 vette Varkens per P f .36 a .49 14 Magere dito f 11.a 16. Kaas. Aangevoerd 41 stapels Kleine en stapels Middelbare. Prijs Kleine f 32,50 a Middelbare f per 50 KG. Boter f 1.15 a 1.25 per KG. Vette Runderen .64 a per KG. Handel stug. Vette Kalveren prijshoudend; f .85 a —.95 per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 8.a 12.Handel vlug. Vette Varkens van --.46 a —.50 per KG. Handel vlug. Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren t 3.50 t 4. Ganzen f 3.50. a Zwanen f a Aangevoerd 3 stapels kaas, wegende 441 P., hoogste prijs f 22.—. gaat nog steeds voort met opruiming tegen ongeloofelijk lage prijzen van alle WINTERKLEEDING, Dames- MANTELS, enz. Grooten voorraad 11E EREN KLEEDING, COSTUMES, bij zonder geschikt voor het aannemen, REGENMANTELS, fijne HOEDEN, PETTEN, enz. De oudergeteekende bericht haren geachte» begunstigers, de ontvangst der nieuwe tuin- en landbouwzaden en houdt zich voor levering van eeu en ander beleefdelijk aanbevolen. Landbouwzaden bij beduidende hoeveelheid en vooruitbestelling, flink rabat. te Schageu.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3