Gemengd ieuws. Per Telegraaf. Uitslag der Herstemmingen, voor Leden van de Tweede Kamer. BURGEHLIJHE STAA 1). ©emeente Schagen. ©emeente ZUpe. Marktberichte n. HOORN, 17 Maart 1888. Aangevoerd ALKMAAR, 19 Maart 1888. Aangevoerd PURMEREND, 20 Maart 1888. Aangevoen EDAM, 17 Maart 1888. Aangevoerd: HKCLAW E. Friedrich III, den troon van zijnen vader heeft bestegen. De ij veraars in tabbaardbeefden wel bij het hooren van deze verklaring aan den Dnitschen rijkskanselier, maar in de borst van alle geestelijk vrijen vond dit decreet een machtigen weer klank. De eerbieding, die de Monarch vordert voor zijn eigen keizerlijke rechten, vond aanvulling in de nadrukkelijk betoon de eerbiedigiug der rechten van den rijkskanselier. De wensch, elke schokkende verandering in wetgeving vermeden te zien, de openhartige bekentenis, dat de Staat niet bij machte zou zijn, alle sociale gebreken te verhelpen, en toch weder de geest verwantschap op de keizerlijke boodschap van "Wilhelm I ten gunste der armen en ongelukkigen, het beroep op de overleve ringen omtrent de ond-Pruissische spaarzaamheid, de indruk waarmede gewezen werd op noodzakelijkheid der ontwikkeling van. kunst en wetenschap dat alles gaf ruimschoots aanlei ding de waarachtige vrienden van het vaderland met blijdeD hoop te vervullen, al is het ook dat zij onderling van inzicht mogen verschillen omtrent de wegen, die tot welvaart van het vaderland voeren kunnen. En nu nog de heerlijke belofte van den held van Köning- gratz, Wörth en Sedan, dat hij niet streeft naar den glans van roemrijke krijgsdaden, dat hem integendeel de vreedzame ont wikkeling van alle krachten vau het vaderland uitsluitend aan het harte ligt, moet hem stormenderhand de harten en gemoe deren van alle edele en goede burgers doen winnen. En aldus geschiedde het ook. Zonder dat hij over vrijheid of vrijzinnige pogingen ook maar een woord heeft bekend gemaakt, gevoelde toch een ieder dat uit deze regeerings-grondstellingen van den nieuwen keizer een vrije geest sprak, en zoo groot is de macht der jongst leden nog zoo geducht verketterde en ergerlijk belasterde liberale ideën, dat men slechts haar spoor behoeft aan te toonen, om haar dadelijk weder in aller harten te doen herleven en de bijna gestorven hoop op hare overwinning uit hare doodelijke verstijving op te wekken. Laat men in Duitschland zelve in de groote dagbladen de afspiegeling dezer indrukken slechts voorzichtig en behoedzaam doorschemeren, de pers in het buitenland sprak ze onverholen uit. De liberale wereld in Oostenrijk, Italië en Engeland zag misschien tusschen de regelen van het keizerlijke decreet aan vorst Bismaick meer liberale zienswijze, dan de keizer zelve er wel in heeft willen leggen, maar deze buitenlandsche en in ieder geval goedgezinde commentaren blijven van beteekenis als kenteekenen van dat gene, wat de oprechte vrienden van het Duitsche rijk in de bevriende landen gelooven te mogen verwachten van de bescher ming van den vrede in Duitschland. De geestdriftige toejuichingen uit Rusland en Frankrijk moe evenwel anders beoordeeld worden. In Duitschland zelve is tenminste van gevoelen, dat het enthousiasme der Fran- schen en Russen meer is toe te schrijven aan de eigenaardige sterke verbeeldingskracht van beide volkeren, die wensch en hoop maar al te gereedeflijk voor vervulling en voldongen feit aanziet. In Parijs en Petersburg gelooft men het zelfstandig optreden van den nieuwen souverein te mogen beschouwen als eene verloochening van vorst Bismarck en zijn politiek. Doch dit is niet zoo. Maar Slaven en Galliërs, die in den ijzeren kanselier de verpersoonlijking van hun geweldigsten tegenstan der en tegelijk de oorzaak van Duitschlands grootheid en staat kundig overzicht zien, hetgeen zij slechts tandenknarsend dul den, Slaven en Galliërs verlangen vurig naar Bismark's val, en hun Hosanna voor Friedrich III is in den grond weinig anders dan eene verkapte beleediging van Duitschland nationale grootheid. Het is dan ook te voorzien, dat de terugslag in deze welbe rekende toejuichingen ook niet lang op zich zal laten wachten. Men zal zien, dat de Duitsche politiek naar buiten heen onder Friedrich III onwankelbaar dezelfde is, als onder Wilhelm I, dat vorst Bismarck voortaan evenals vroeger met vaste hand de teugels der buitenlandsche politiek in handen houdt, en dat men aan de Newa, zoowel als aan de Seine voor alle geheime gedachten van de troonsverandering niets heeft te verwachten. De alsdan onvermijdelijke veranderiug in de gevoelens jegens Duitschland zal evenwel Duitschland niet doen wankelen in zijn politiek van den vrede. Ook het officieele Rusland zal daarom geen anderen weg inslaan. Maar niemand weet, hoe de toestand in de fransche replubliek zal worden, nu de nieuwe Boulanger- crisis, door het ontslag van den oproerigen generaal het gevaar doet ontstaan, in Boulanger een Mouk ot een Boonaparte te zien optreden. Aangaande de kwestie Generaal Boulanger, die wegens overtreding van een ministrieel bevel op non-activiteit is gesteld, lezen wij in een pari. Corr. aan de N. Rott. Crt.. o. a. het volgende „lk geloof, dat men het ministerie niet genoeg kan geluk wenschen met dezen maatregel, zoowel wat den geest als wat de wijze van uitvoering betrett. Reeds te lang heeft deze generaal politieke munt trachten te slaan uit zijne populariteit, die allen vasten grondslag mist. Toen Bonaparte overging tot den staatsgreep van Brumaire had hij zijn schitterenden Ita- liaanschen ve'dtocht en zijne expeditie naar Egypte achter den rug. Deze verontschuldigden den staatsgreep wel niet, maar zij verklaarden de ingenomenheid der natie met zijn persoon. Maar Boulanger heeft tot nu toe niet meer gedaan, dan ieder officier gedaan zou hebben. Dat het ministerie te zijnen opzichte de wet gehandhaafd heeft, en eindelijk een daad van veerkracht heeft verricht, verheugt mij ten hoogste. Als er een hoofdofficier is, die zich niet stoort aan tucht en aan regel, dan moet hij tot zijnen plicht gebracht worden. Tegen het nadrukkelijk be vel van den minister van oorlog is Boulanger driemaal te Parijs gekomen. Dat is reeds veel te veel lankmoedigheid. Het is waar, bijna alle legerkommandanten komen af en toe bui ten voorkennis van den minister te Parijs. Dat doen ook een aan tal prefecten. Maar er is een hemelsbreed verschil, of dit ge schiedt met stilzwijgende goedkeuring der regeering, of dat het plaats heeft tegen haar uitdrukkelijk bevel, zooals het geval was met Boulanger. Hij schond niet alleen de wet, door toe te laten, door zelfs uit te lokkeD, dat men hem als staatkun digen leider vooropzet, maar hij bracht daardoor voordurend het land in gevaar van moeilijkheden tegenover het buitenland. De naam van Boulanger in het buitenland klinkt als eene Fransche krijgsleus. Op het oogenblik dat het manifest van den nieuwen Duitschen keizer iedere krijgsleus en iedere aan roeping van den Heer der heerscharen terzijde laat, is het meer dan ooit zaak, dat Frankrijk zich niet laat compromitteeren door eerzuchtige, generaals, die eene rol willen spelen. „Boulanger is door den maatregel der regeering voorgoed op zijde gesteld, en tenzij hij zijn volledig ontslag uit het leger neemt, zal hij zich moeten vestigen in de plaats die de regeering hem tot verblijf aanwijst. Te Parijs heeft men dus niets te vreezen hem van zijne bewegelijkheid, en als hij drukte maakt, zal men eenvoudig achter slot en zegel zetten. Nader lezen wij nog: Boulanger heeft verklaard, dat hij tot driemalen toe den mi nister van oorlog verlof had gevraagd naar Parijs te komen om zijne zieke vrouw te bezoeken en dat hij eerst na de derde weigering derwaarts was vertrokken. De République francaise logenstraft nu den generaal. Toen Boulanger den 9en Maart het verzoek herhaalde aan den minister, dat reeds den 27sten Februari was van de hand gewezen, was hij ai te Parijs geweest. Dezelfde man, vervolgt de Replublique, die met de waarheid zoo luchtig omspringt, iiegt ook als hij aan een berichtgever van Figaro zegt: „Gij kunt verzekeren, dat ik hoegenaamd niets met la Cocarde heb te maken." Een gewezen minister van oorlog en kommandant van een legerkorps erkend als een onbe schaamde leugenaar Le Matin beweert, op grond zijner kennis van het Fransche volkskarakter, dat dit alles Boulanger niet deert. „Diens onge hoorzaamheid is het juist, welke hem bij het volk bemind maakt, hem die sedert tien jaren verzet der militairen, min achting voor de regeering, haat tegen de overheid predikt. Hoe muitzieker hij is, hoe meer hij geliefd zal worden Het gif is bij het volk doorgedrongen tot in merg en been. Bou langer een oproerling, des te beter. In dezen oproerling ziet het volk zijn evenbeel en zijn meester. Ten huize van een koopman te Leipzig verdween onlangs eene portemonnaie met zestig gulden en men verdacht een dienst meisje, die gestolen te hebben, waarop haar gezegd werd dat geen aangifte zou plaats vinden mits zij openhartig bekende. De arme meid geraakte zoo in angst, dat zij zeidc het misdrijf te hebben gepleegd. Nu moeBt zij de zestig gulden teruggeven maar zij had er maar vijf-entwiotig, waarop zij, wederom in strijd met de waar heid, zeide de overige vijf-en dertig aan haar broeder, een slach ter, te hebben gegeven. Zij ging naar dien broeder toe on vroeg hem 35 gulden te leen. De man bemerkte echter dat zijde zuster erg opgewonden was, hij boorde haar uit en kwam achter de waarheid. Hij overreede haar nu de bekentenis terug te nemen en de waarheid te zeggen en de arme meid ging, schijnbaar kalm, heen. Angst en vrees moeten echter weder de overhand hebben go- kregen, want zij is sedert dien dag spoorloos verdwenen. Ue vrouw des huizes vond de portemonnaie enkele dagen later in een hoekje terug. Wel moet het zelfverwijt groot zijn van de menschen, die een arm meisje beschuldigden zonder dat zij een schijn van bewijs hadden. District Al li maar. 4781 kiezers. Uitgebracht 4384 stemmen, waarvan 13 van onwaarde. Gekozen: Mr. W. v. d. Kaay, (lib.) 2470. Uitgebr. op: Jhr. O. Hartsen, (cons.) 1901. District Amsterdam. 18832 kiezers. Gekozen: Mr. W. H. DE BEAUFORT, (lib.) 5009. Uitgebr. op: J. D. VEEGENS, (lib.) 728. Dictrict Schiedam. 2671 kiezers. Gekozen-, Mr. J. G. PAT1JN, {lib.) 1328. Uitgebr. opL. W. JANSEN, {uit.) 1103. District Winschoten. 3023 kiezers. Gekozen-. Mr. D. DE RUIJTER ZIJLK ER {lib.) 1423. Uitgebr. op: R. MANSHOLT, {rad.) 1129. District Groningen. 6631 kiezers. Gekozen: J. D. VEEGENS, {lib.) 3737. Uitgebr. opA. BRUMMELKAMP, a.r1841. District Wolvega. 2634 kiezers. Gekozen: R. K. OKMA, {ar.) 1115. Uitgebr. op: Mr. P. J. G. VAN DIGGELEN, {lib.) 1018. District Schoterland. 2959 kiezers. Gekozen: F. DOMELA NIEUWENHUIS, (toe.) 1423. Uitgebr. op: B. II. HELDT, {lib.) 1161. District Eist. 3106 kiezers. Gekozen: Mr. G. W. Baron VAN DEDEM, {a.r.) 1261. Uitgebr. op: Mr. B. M. BAHLMANN, {uit.) 1255. District 's Gravenhage. 7591 kiezers. Gekozen: L. J. S. VaN KEMPEN, (a.r.) 3365. Mr. li. G. GREEV E, {lib) 3266. Mr. L. P. M. H. Baron MICHIELS VAN VERDUIJNEN, {uit.) 3137. Mr. H. M. A. Baron VAN DER GOES VAN D1RXLAND, {lib.) 3091. District Haarlemmermeer. 3596 kiezors. Gekozen: Mr. F. J. M. A. REEKERS, (uit.) 1259. Uitgebr op: H. F. BULTMAN, (lib.) 1203. District Katwijk. 3833 kiezers. Gekozen: J. H. DONNER, (a.r.) 1715. Uitgebr. op Mr. J. MASCHECK, (uil.) 1463. District Loosduinen. 3758 kiezers. Gekozen: Mr. A. H. M. VAN BERKEL, (uit.) 2001. Uitgebr. opJhr. Mr. W. Th. VAN DOORN, (lib.) 1358. en Uitgebr. op en Ingeschreven van 17 20 Maart 1888. Geboren Geertje, dochter van Jan Streek en Jann ter. Anna Maria, dochter van Tijs Kroone en Johanna Overleden: Neeltje Tels, oud 81 jaar 6 maanden, te Graft. Ingeschreven van 9 16 Maart 1882. GeborenJohanna Maria Wilhelmina, dochter v Kouwing en Agatha Adriana Snzanna van Dam. Heb ter van Gerrit de Wit en Elisabeth Catharina Ti Johannes, zoon van Floris Twist en Antje Bes. Overleden Maartje Blaauwboer, 22 jaar ongehuv van Gerrit- en Trijntje Trappel. Willen Muntjewer! den, zoon van Jan- en Marijtje Prins. Coruelis Klok i zoon van Dirk- en Trijntje Kroon, Adam Dissel 48 gehuwd zoon van Simon- en Elisabeth Walkeuter. 29 jaar, wonende te Wieringerwaard, ongehuwd zoor en Sophia Catharina Lanser. 1 H. L. Rogge f e.J 3 Tarwe f 7,-. 3 Gerst f 4._ 9 Haver 3.- Witte Erwten f 8.- 1 Groene f 11.- 1 Grauwe f 12.- Vale f 8.- i Bruine Boonen f 11.- Geele f .- j V Witte f 9.- Paarden f6- Karweizaad f Mosterdzaad f Paarden f 139 Kalveren f 4.- Schapen f 151 Lammeren f 10.- 29 Varkens f 8. 4 Zeugen f 25. 70 Biggen f 5. 30 Kippen f 2200 Koppen Boter, 5.2, lood. t 1700 Kipeieren f 3. De handel was matig. ALKMAAR, 17 Maart 1888. Aangevoerd: Paarden f Ezel f 2 Koeien en Ossen f 140. 133 nucht. Kalveren f 3. 36 Schapen f 12. 86 magere Varkens f 11 180 Biggen f 5 1 Bok f 7 Kipeieren per 100 f 3 Eendeneieren f 3 Boter per kop ('s middags 12 uur) f - 1 Koeien 160 50 vette Kalveren f 40 31 Nuchtere Kalveren i 2 74 vette Varkeus per P f 3 Magere dito f n Kaas. Aangevoerd 56 stapels Kleine et Middelbare. Prijs Kleine f 32,50 a Middelt per 50 KG. Boter f 1.10 a 1.15 per KG. Vette Runderen - .64 a per KG. Handel Vette Kalveren prjjshoudendf .85 a Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 7.—. a 14.— Handel vluj Vette Varkons van --.46 a .50 per KG. Han Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren f 3.25 a 3.75 Eenden f 3.50. a Zwanen f a 1 Aangevoerd 4 stapels kaas, wegende 697 P., f 27.50. Het slijm vlies moet zuiver 1 regelmatig- werken indien men van genieten daarom maken wij u verscheidene getuig kend, die bewijzen, dat de MINERAAL PASTI1 SODEN alle kanten bekend en aanbevolen zijn, d ten van eersten rang. Zij verwijderen snel en rad zaken welke de stoornis der slijmvlies bevorderen men ons schrijft uit Erankfurt-a.-M.: „Met bijzon „verklaar ik dat de MINERAAL PASTILLEN V „die mij ten zeerste aanbevolen zijn door, Mr. den „specialiteit in htt keellijden mij den grootsten „zen hebben Tis daar voor dat ik n mijn besten „Aloïs Griinauer, tooneelzanger der vereenigde „der stad.'' De pastillen die om hunue werklijke in Duitschland in 2 maanden eene verkoop geki van 200,000 doozen, zijn te bekomen in alle ap cent de doos.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3