DE KLEINE KAPITALIST VLEESCHHOUVVERIJ S. MEURS te Schaden.. UTRECHTSCHE FLORIS BAGGERMAN, Ituitenlandsch Nieuws. Wekelijksch I?olitiel£ Overzicht. Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STAND, HOORN, 19 Mei 1888. Aangevoerd: ALKMAAR, 19 Mei 1888. Aangevoerd: PURMEREND, 22 Mei 1888. Aangevoerd: EDAM, 19 Mei 1888. Aangevoerd Advertentiën. Gemeente Sclmgen. x Gemeente Zijpe. cftaaepciic-vi MoCtn'o bekroond op de Tentoonstelling- van Voedings middelen te Amsterdam 1887, met Zilveren Medaille, (hoogste onderscheiding). Iiraepelieii en Holui, Zeist. Prijscourant. RUNDVLEESCHROLLADE, Kantoors PIo 111 petorengraclit, II. 655, J. W. Schnbart, Mr. H. Wal Ier, Mr. I). J. II. van Eeden, Mr. J. J. Metelerkainp.te Utrecht. Jhr .1. E. van Heemskcrek van Iteestte, Scheveningen. Directie: K. A. Manssen, S. P. ten Holt. Chemisch bereide Verf, i„ aiie kleuren, Albastine, om te witten, ook in kleuren. Cl ème-Stijfsel, om Gordijnen, Kanten, Pluche's, etc., een geelachtige kleur te geven. Verkrijgbaar bij J. GROOT Tz., Het 1! E S 'I' A N T E N B O E K, Hitgaieü van 6aR Co., Gedempte Voorburgwal 101, AMSTERDAM. Het vertrek van deD Duitschen Rijkskanselier naar zijn Pommersch Tusculum, hetwelk, gelijk reeds in de vorige kro niek werd betoogd, moest gelden als een teeken, dat de naaste toekomst geen dreigende verrassing zou opleveren, is bewaar heid geworden ten spijt der C a rt e 1—partijdige, „Nationale* organen in Duitschland, die ook in den jongsten tijd niet moede werden, het oorlogsspook in de dreigendste kleuren af te malen. Vorst Bismarck neemt rust, en dit feit mag voor de meest twijfelzieken gelden als eene geruststellende omstandig heid, geruststellend zoowel wat den bukenlandschen toestanden als wat den ziektetoestand van den Duitscheu keizer betreft. De berichten nit Charlottenburg verkonden zelfs op verblij dende wijze de voortdurende toeneming der krachtei. v<»n den fioogen lijder, en al zijn de artsen het met elkander nog niet eens ovei het eigenlijke karakter van de kwaal, zoo blijft toch het feit, dat Keizer Friedrich leeft en zich in zeker opzicht aan de beterende hand bevindt, geschikt, om die neerslachtig heid en zware ongeluksvoorspellingen te bezweren, die gedurende de laatste weken de gemoederen van het Duitsche volk in beroering brachten. Het blijde familiefeest, waartoe men zich in Charlottenburg uitrust, roept dan ook allerwege de grootste belangstelling wakker, en in deze heerlijke zomerdagen, die ons nu na een bijzonder harden en langdurigen winter bescheiden werden, vindt de opgeruimde stemming, met welke de keizer lijke familie nu bezield schijnt, allerwege onverdeelden weer klank. Ook afgezien van deze in de eerste plaats aangename reeke nen heeft de openbare liberale partij alle redenen, zich te ver heugen over het weder ontwaken van eene geestverwante stroo ming, die in de dagen, dat de C a r t e 1-partij den boventoon had, bij meenigeen voor overwonnen gold. De vrijzinnige over winning bij de verkiezing in Altena-Iserlohn, het aangroeien der liberale stemmen en meer nog de nederlaag der aanhan gers der Cartelpartij mag met recht als eene verblijdende ge beurtenis geroemd worden. In der daad doet het niets ter zake, of tot de schitterende overwinning van de vrijzinnige candidaten in de verkiezing, ultramontanen en zelfs verstrooide sociaal de mocratische stemmen er iets toe hebben bijgedragen, want naar eene vergelijking der stemmen bewijst, waren ook zonder deze ondersteuningen, alleen uit liberale districten reeds 2000 stem men meer voor de vrijzinnige candidaten uitgebracht, dan op den tegencandidaat der Cartelpartij. Vermakelijk is het te zien, hoe men in het leger der overwonnenen alle moeite doet, elkander de schuld van deze nederlaag te geven, terwijl het voor de hand ligt, de verantwoordelijkheid aan de beginnende omkeering der openbare meening uitsluitend te zoeken en te vinden in de meerderheid der Cartelpartij in den Rijksdag en in den Landdag. Vorst Bismarck die een kenner is van de volksstroomingen, heeft ongetwijfeld ook uit deze feiten zijne gevolgtrekkingen gemaakt. Niet minder opmerkenswaardig is het, dat hij, die met het klimmen zijner jaren, volgens zijne eigene bekentenis, steeds meer en meer den tegenzin en den haat jegens het libe ralisme voelde toenemen, eensklaps er geen zwarigheid in maakte, zijnen Amerikaanschen gast Karl Schurz te verklaren, dat hij het duitsche regeeringssysteem kon kenschetsen als eene „Liberale Monarchie," waarbij hij met eenig sarcasme tegenover de be schouwingen van zijn republikeinscben gastvriend verklarend er aan toevoegde, „wat wij hier onder liberaal verstaan Nu in Duitschland de storm, door de Cartelpartij verwekt, is bezworen, wordt de aandacht weder gericht op het buitenland. In Rusland is men juist bezig, de Engelsche Balkanpolitiek zekere Afghanistansche duimschroeven aan te leggen. De berich ten uit Central-Azie, die nieuwe Russische voorwaarts trekkende bewegingen tegen Herat in het vooruitzicht stellen, zijn er wel toe geschikt, de Britsche politiek in de Balkan-zaken met lamheid te slaan. Reeds neemt het Engelsche volk zijn toe vlucht tot eene dier periodiek bij hem wederkeerende militaire paniek-manoeuvres. Men raast en tiert in Londen, omdat leger en vloot niet op de hoogte zouden staan, en in patriottische bangmakerij gaat men zoover, in geval van een samentreffen met Rusland in Midden-Azië de mogelijkheid vast te stellen van eene door Frankrijk te beproeven landing aan de Engelsche kust. De trots alles statig stijgende ster van Boulanger maakt de engelsche waarzeggers in hunne huiveringwekkende voorspel lingen slechts driester. Doch misschien hebben zij geen ongelijk, die in de midden-aziatische spookerijen slechts eene voorge- schovene coulisse zien, met opzet geplaatst, om de onderaardsche Paoslavistische woelingen op het Balkangebied beter te verbergen voor de spionnenoogen der westelijke diplomatie. Onafgebroken staan de staatsmannen in Weenen, Rome, Londen en Berlijn juist ua deze richting onvermoeid op wacht. Zij voegen al de verschijnselen nauwlettend bijeen, die in Athene en Monaster, in Belgrado, Bucharest, Cettinye en Serejewo bijna gelijktijdig te voorschijn treden, en is alles geen bedrog, dan is hun ge meenschappelijk wachtwoord„Het Panslavisme, dat is de fijand De berichten omtrent de overstroomingen in Noord - Amerika, medegedeeld door de Daily News, onderscheiden zich niet van de verhalen van soortgelijke rampen elders; maar het schijnt, dat evenals alles in Amerika op groote schaal gebeurt, ook deze watervloeden een reusachtigen omvang hebbeu. Het tooneel der overstrooming is de staat Illinois. Rondom de stad Quincy liggen 200,000 acres bouwland, het vruchtbaarste in de vallei Mississippi. Zondag den 13en dezer had, tengevolge van den zeldzaam hoogen stand der rivier, de eerste doorbraak der dijken plaats, welke denzelfden dag door twee andere, Maandag en Donderdag door nieuwe gevolgd werd. De geheele landstreek is thans der overstrooming prijs gegevenboven en beneden is de rivier veranderd in eene watervlakte van tien tot vijftien mijlen breedte. De doorbraken vonden plaats met zulk een ge weld en door zulke wijde openingen, dat binnen weinige oogen- blikken uitgestrekte vlakten in een diepen waterplas verkeerd werden, waarin al het levende omkwam, al het gezaaide bedierf en al het gebouwde ondersteboven geworpen werd. Umtrent verlies van menschenlevens zijn tot dusver geen berichten ont vangen; maar ontelbaar zijn de kudden die den dood vonden, of op hooge plekken tijdelijk iu veiligheid gebracht, dien af wachten als een gevolg van koude en gebrek. Het spoorweg verkeer is in alle richtingen gestoord en naar het westen ge heel gestremd. De 1'etdadigheid vindt een ruim veld om hare hulpvaardigheid te toonen, en laat zich dan ook niet onbetuigd, zoo min in het redden van menschenlevens, als in hel onder steunen der geredden. Het cijfer der aangerichte schade is nog niet bij benadering te berekenen. Te Nérac stond op de jaarmarkt een kwakzalver, die ringen verkocht tegen kwalen enz., bij welke ringen hij zakmesjes en andere snuisterijen cadeau gaf. De man schreeuwde bijna zijn hart uit 't lijf, doch zeer weinig koopers deden zieh voor, wel stonden rondom hot stalletje veel kijkers en hoorders. Terwijl de kwak zalver voor de honderste maal zijn „men neemt de wijsvinger en strijkt uitriep, zakte hij eensklaps lijkbleek in elkander. Een deftig gekleed heer, die onder de toeschouwers stond, schiet toe, nog meer banden helpen en de arme kwakzalver wordt in een nabij gelegen kroeg gedragen. IJlings komt de deftige heer terug naar het onbeheerde stalletje van den kwakzalver, duwt de jeugd op zijde en springt op den stoel en zegt: „Allen zijt ge getuige van het ongeluk, dien man overkomen. Laat de jongens 's mans eigendom eerbiedigen, ja laten we liever den stakkerd helpen. Zijn ringen zullen niet veel waard zijn, doch hier zie ik zakmesjes, potlooden, brillen, naaldenkokers, kom wie helpt een handje voor den armen kerel Én werkelijk het bleek dat de medelijdende heer niet voor niets in de bres was gesprongen voor den ongelukkigen koopman. Er kwam om het zonderlinge van 't geval nog meer publiek en men kocht het geheele rommeltje leeg en gaf 1 franc voor arti kelen die geen 20 centimes waard waren. Mot een voldaan gelaat giug de edelmoedige heer, die zich zoo had uitgesloofd in triumf naar de kroeg, waar de zieke eenigszins beterend was. Deze was tot tranen toe bewogen en wilde hartelijk den heer dankzeggen, doch de menschenvriend was reeds verdwenen. De politie echter is er later achter gekomen, dat de heer en de kwakzalver compagnons zijn of zooals de volkstaal zegt: „twee handen op éénen buik", want te Condom wilden zij hetzelfde spelletje spelen, toen het bedrog ontdekt werd en waar zij moeite hadden heelhuids de plaats te ontkomen, met achterlating van bun ringen-, messen- en brillen-winkel. Yan eene Amerikaansche dame, de weduwe Frank Leslie, eigenares van een veelgelezen Now-Yorksch blad en in het bezit van een aanzienlijk vermosen, geheel door hare eigene ouder neming byeongegaard, wordt verhaald, dat zij alle huwelijks aanzoeken afwijst. Aanhoudend wordt haar het hof gemaakt. De huwelijksaanzoeken, die zij ontvangt, zijn zoo talrijk, dat zij zich genoodzaakt heeft gezien circulaires te laten drukken, als afwij zende antwoorden, omdat het schrijven daarvan te veel van haar kostbaron tijd in beslag zou nemen. Zij is eene kloek gebouwde, beschaafde vrouw, en reist veel. Een raar soort van bruidegom meldde zich deze week voor den burgemeester van het Fransche dorpje Marchienne aan. De bruiloftsstoet was al op het stadhuis, alles was gereed, de ambtenaar van den B. S. was juist bezig het formulier te gaan uitspreken, toen de bruidegom rechtsomkeert maakte en het op een loopen zette, maar de bruid was ook voor geen kleintje vervaard en zet haren „man" achterna, zij haalt hem in en wist hem over te halen om in een naburige herberg eens kalmpjes de zaak te gaan overleggen. Mijnheer zwicht voor de welsprekendheid van het bruidje en besluit om dan maar in godsnaam mee te gaan. Tot zoover goed. De getuigen worden weer opgeschommeld en men gaat het stadhuis weer binnentoen de bruidegom plotseling weer het hazenpad koos. De jacht begint opnieuw. De vluchteling wordt ten tweeden male ingehaald, twee getuigen houden hem, voor den burgemeester gekomen, stevig vast, maar hoe mon ook bad en smeekte, hoe hartbrekend het bruidje ook snikte, het „ja" was niet uit hem te krijgen! Men moest het opgeven. De ex-bruidegom ging stilletjes heen, verklarende dat hij er niets van moest hebben. Arm bruidje! Dat de snoek niet alleen tot de vraatzuchtigste, maar ook tot de snelst groeiende visschen behoort, was bekend maar we wisten niet, dat het zoo erg met dien wolf der zoete wateren ge steld was, als de volgende proefneming heeft bewezen Een ei genaar van een vijver ving daaruit twee snoekjes elk van vijf duim lang en wierp die in een grooteu bak met water, wiarin reeds te voren een zeshonderd andere viscbjes, elk een duim groot, geworpen waren. De twee snoekjes hebben daarvan den eerston dag honderd acht-en-twintig, den tweeden honderd twee-en-dertig en den der den honderd vijftig verorberd. En in drie dagen waren zij beide een duim grooter geworden. Marktberichten. tv 16 1 H. L. Rogge 3 Tarwe 8 Gerst 4 Haver Witte Erwten Groene (Grauwe Vale Bruine Boonen I Geele I Witte f Paarden Karweizaad Mosterdzaad 10 Paarden 31 Koeien 18 Kalveren 1055 Schapen 882 Lammeren 78 Varkens 2 Zeugen 120 Biggen 3 Bokken 7 Geiten 30 Kippen 1550 Koppen Boter, 5.2, lood. 3000 Kipeieren 400 Eendeneieren De handel was matig. 6.a 6.a 4.50 a 2 75 a f 10.— a f 11.— a f 13.— a f 9.- a f 10.50 a f -.- a f 13.- a f 6— a f a f a f 70.— a f 160— a f 5— a f 14— a 1 4— a f 10.— a 1 15— a 5— a —.30 a -.50 a -.45 a .50 a 2.25 a 3 20 a 7— 7.50 5— 4— 12— 13— 15— 12— 13— 15— 7— 160— 200— 18— 31— 12— 20— 35— 7.50 6— 10— 1.50 —.60 2.50 van 1 Paard f 40— 1 Ezel f 20— a 47 Koeien en Ossen f 140— 160. 37 nucht. Kalveren f 7— a 14. 967 Schapen f 10— a 22. 1561 Lammeren f 8.a 12— 228 magere Varkens f 13— a 18— 204 Biggen f 5.a 10— 18 Bokken en Geiten f 5— a 8— 9 Kleine Bokjes f .30 a .60 Kipeieren per 100 f 3.a 3 50 Eendeneieren f 2.95 a Boter per kop ('s middags 12 uur) f .62' a O t— l' Kaas. Aangevoerd 239 stapels Kleine en stapels Middelbare. Prijs Kleine f 32,50 a Middelbare f per 50 KG. Boter f 1.a 1.10 per KG. Vette Runderen —.80 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .80 a .97 per KG. Handel matig. Nuchtere Kalveren f 4.a 11.Handel vlug. Vette Varkons van --.38 a —.44 per KG. Handel vlug. Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren f 2.50 a 3.25 Eenden f 3.a - Zwauen f a Aangevoerd 55 stapols kaas, wegende 10911 P., hoogste prijs f 31—. Ingeschreven van 19 22 Mei 1888. Geboren Ondertrouwd Geene Getrouwd Overleden Maarfje Dekker, oud 7 maanden. Ingeschreven van 11 18 Mei 1888, GeborenPieter, z. v. Louwrens van Buuren en Pietertje Oom. Petrus, z. v. Pieter Raatgeis en Elizabeth Schilder. OndertrouwdPieter Knijnsberg, jm. metselaar 23 jr. te Warmenhuizen, onlangs te Zijpe en Johanna van Dalen, jd. zonder beroep, 29 jr. te Zijpe. GetrouwdJacob Koster, jm. muzikant, 23 jr. en Ariaantje Hopman, jd. zonder beroep, 24 jr. beide te Zijpe. Willem Rampen, jm. wegwerker, 25 jr. en Maartje Kooij jd. zonder beroep, 21 jr. beide te Zijpe. Overleden: Maartje Staadegaard, 76 jr., wedewe van Jan Winder. Jacop Kuijlman, 6 dagen, z. v. Cornelis- en Neeltje Kuijlmatt. Jacob Stam, 77 jaar, echtgenoot van Guurtje Takes. Maria Zomerdijk, 1 jr. en 11 maanden d. van Gerhardus en Guurtje Raathers. Alom verkrijgbaar in bussen a 1/3, 1/i en J/s K.G. Alles per 1/l Kilo zonder been, 45 Cent met been, 40 40 60 65 75 35 40 35 45 M n nr if H n n n v n BCEUF, RIB, j LAPJES en GEHAKT, BEAESTUK, OSSENHAAS, it gelardeerd, VARKENSVLEESCHKARBONADE, LAPJES GEHAKT SCHIJF, versche WOEST, gerookte lste kwaliteit boterhammen WORST 60 KALFSVLEESCH CARBONADE, POLET en GEHAKT, 45 FRICANDO, SCHIJF en NIERSTUK, 50 ijoeageireura door L. M. DEN KONING. Commissarissen de Heeren De Maatschappij sluit verzekeringen van kapi talen, uit te betalen hij overlijden, hij leven, tij delijke verzekeringen, verzekeringen op twee IpVPIK AI17 Pil 7 PROSPECTUSSEN en INLICHTINGEN, GRATIS ver krijgbaar bij den Heer F\ J. Grielen, Correspondent te SC HAGEN, of bij den Agent, .J. Cüastricum. Heden overleed, zacht en kalm, ten onzen huize, onze veel geliefde, eenige Zoon, Broeder en Behuwd broeder, de Heer in leven Muziekonderwijzer en Organist te Barsingerhorn, iu den nog jeugdigen leeftijd van ruim 25 jaren. Zij die den oppassenden jongeling gekend hebben, zullen zich eenig denkbeeld kunueu vormen van onze innige smart. Koog a./d. Zaan, Uit aller naam, 21 Mei 1888. 11. Baggerman. Voorspoedig bevallen van een Dochter, Ttje VIS DIEPERINK- geb. KOS. Schiedam, 22 Mei 1888. klaar voor gebruik. Molenstraat, No 7, te SCHAGEN. Roode loop Piarrhé en Darmkwalen. In alle gevallen van rooden loop en diarrhé, waarbij Holleway's Zalf twee of driemaal per dag goed op den ouderbuik gewreven is geworden, heeft men steeds bepaald verlichting bespeurd en het voortgaat met dezelfde veilige behandeling, geholpen door bet gebruik van warme zemelpappen, beeft steeds genezing be werkt. Tot melkkost en meelspijzen moet men ook gedurende den aanval zijne toevlucht nemen. Vaste zelfstandigheden, vruchten eu groenten moeten zorgvnldig vermeden worden, totdat de meest verontrustende teekenen verdwenen zijn, door vlijtig met deze genezende en verkoelende Zalf in te wrijven. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0.80, f 1.85, f 3.f 6.75 f 13.50 en f 20.50, zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway's etabblissemeiit Londen, 523, Oxford-Street. NEGENDE JAARGANG 1888. verschijnt Dinsdag-, Donderdag eu Zaterdag-namid dag, is het goedkoopste en meest gelezen finan, ciëel blad van Nederland, en de volledigste en be trouwbaarste gids voor houders van uitloot bare fondsen, tiaar, belialre~alfe~trrfi'&^V^Ut., de uitgelote en^nog niet ter^;e. taling aangeboden nummers in eene WeJcel)jicscdT~KS$vrtirl^,ijst vermeld worden. Abonnementsprijs t 6.per jaar, (met inbegrip der Weke- lijksche Restantenujst) f8 per jaar, franco per post. Als Gratis—Premie ontvangt elk abonnent een exem plaar van het RESTANTENBOEK. Proefnummers ec Prospectussen kosteloos. (VIERDE JAARGANG 1888.) bevat de tot 31 December 1887 uitgelote seriëu van 50 Premieleeningen, de Koerslijst met berekening der werkelijke rente van alle ter beurse van Amsterdam verhandeld wordende fondsenbenevens eenen in 12 maan den verdeelden Uitlotings-Kalender voor 1888 van alle bestaande premieleeningen. Alom verkrijgbaar in den Boekhandel. Prijs f 1.50 i n g e n. en f2.geb. in linnen stem pel b a n d met vergulden titel.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3