L. J. ROGGEVEEN Lz., C. Koggeveen Cz., Zadelmaker en Rijtuigbekleeder, Ingezonden. Oranjevorst wegjagen en met vlag en wimpel den Franzoos inhalen zouWat verbaasde oogen zouden die zeventiende eeuwers opgezet hebben, als men hun had aangezegd, dat in Jacob van Campens pronkjuweel, in Amsterdams trots en glorie, in 's Werelds achtste wonder, een goede honderd vijftig jaar later een Fransche Koning zou zetelen, om ons land als een wingewest van den Franschen Keizer te be sturen, en als een wingewest, dat niet door kracht van wapenen zijn eigendom was geworden, maar zich zonder slag ot stoot in zijne armen had geworpen En het Am- sterdamsche Raadhuis werd niet door middel van kanon nen en geweren aan de burgerij ontnomen, maar den Franschen koning eerbiedig aangeboden en genadig door hem aangenomen. Die land en stad onteerende vertooning had hier den 9den April 1808 op het Damplein plaats. Men moet lezen hoe onze stadsgeschiedschrijver ter Gouw het schandelijk feit met eene van verontwaardiging tril lende pen heett geboekstaafd„Een nieuwe verruiming, zegt hij, had de Dam aan Louis Napoleon te danken toen het beroemde kapitaal van Amstels achtbre vadren, in een Paleis herschapen, hem door een bezending uit de Amsterdamsche Regeering, op den 9 April 1808, eerbiedig werd aangeboden, en hij 't genadig aannam, „doch onder volstrekt beding, dat alle de daardoor veroorzaakte onkos ten ten laste zouden komen van de kroondat Z. M. over het Stadhuis niet langer zoude beschikken dan tot op den Algemeenen Vrede, wanneer het herstel der finan ciën het bouwen van een nieuw paleis ten koste van de publieke schatkist zou toelatendat Amsterdam alsdan het Paleis zou teiug bekomen en wederom tot een Stad huis gebruiken," en nog vele mooie woorden meer, toen werd de oude Waag, die eeuwen lang zooveel wel vaart over de stad had helpen verspreiden, op zijn last omver gehaald. Immers, men kon onder een Napoleon ook de handelsgebouwen wel missendie oude Waag be lemmerde Z. M. in zijn uitzichtHoogst dezelve keek graag rechtuit op de Vischmarkt; Hoogst dezelve zag graag dames Men weet hoe het afliep. Van het herstel der finantiën tijdens de Fransche heerschappij was geen sprake, de bouw van het nieuwe Paleis ten koste der publieke schatkist bleef dus achterwege, en vijf jaren later joeg de natie de Fransche heilaan brengers weg en werd het „Oranje boven weer de leus, die ieder een hart onder den riem stak. Het Amsterdamsche Raadhuis was intusschen kroondomein geworden, en is het tot op den huidigen dag gebleven. Dientengevolge hebben we hier nu een Koninklijk Paleis, dat, in de gunstigste omstandigheden, één week per jaar gebruikt wordt, en behelpt het Gemeente-bestuur zich voor zijn zetel met eenige, door het wegbreken van wat schotten en muren tot een geheel vereenigde reeks oude, donkere huizen op den Achterburgwal. Wie den Burge meester van Amsterdam of een der heeren Wethouders moet spreken, wordt door een lange reeks van sombere portalen en steile trappen naar zijn doel geleid, en in het prachtige gebouw op den Dam staan de heerlijkste Burgemeester- en Schepenkamers van heel Europa ledig en ongebruiktMoet er een officieële ontvangst van vreem delingen plaats hebben ten Stadhuize, dan bedekt men daar de armoede der omgeving onder wat groen en bloemen terwijl men Jacob van Campens kunstgewrocht op den Dam, met zijne marmeren zalen, vergulde plafonds, koperen deuren, meesterlijke beeldhouw- en schilderwerken enz. enz., slechts behoeft te openen, om den vreemdeling te vervullen met eerbied en bewondering. Welk een gansch anderen indruk zou de ontvangst der stad Amsterdam maken, indien bij officieële recepties de gasten déAr werden ontvangen en de eerewijn daér aangeboden werdIn plaats van met bewondering, ziet de vreemdeling nu met ver wondering in het Stadhuis van Neerlands hoofdstad om zich heen. En zoo staat het grootsche gebouw daar nu dag aan dag, jaar in jaar uit, nutteloos en doelloos, behalve dat het één van de 52 weken aan zijn nieuwe bestemming beantwoordt. Thans is het weer sedert de Aprilfeesten van lt87 gesloten gebleven. Een conciërge met een paar bedienden zorgen voor het schoonhouden en verdienen een aardig duitje door het Paleis aan boeren en burgers voor een fooitje te laten kijken. Maar van buiten zou niemand er aan zeggen dat het een Paleis was, daar het geen enkelen grootschen hoofdingang bezit, geen koetspoorten of dergelijken. Het heeft dan ook den bijnaam van „Paleis zonder deur." Ook inwendig is het eigenlijk als Paleis ongeschikt. Maar voor het Raadhuis van een handelsstad, een gebouw dat rijkdom, degelijkheid en eenvoud moet vereenigen, heeft het alle vereischte karaktertrekken. Zal het die éénige oorspronke lijke bestemming ooit weer herkrijgen? 15 Juni 1888. Gï-ijsbreclrt. Binnenlandsch JAieuws. Postkantoor Sc liagen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de 2e helft der maand Mei 1888. B uitentandsch i\ieuws Vrijdagmorgen ten II ure, is Keizer Friedrich zacht ontslapen op zijn slot te Potsdam. BL UGhHLlJhE SlAi\b Gemeente Barsingerliorn. SCHAGEN, 14 Juni 1888. Aangevoerd: ff ff ff ff ff HOORN, 14 Juni 1888. Aangevoerd: EDAM, 14 Juni 1888. Aangevoerd ZAANDAM, 14 Juni 1888. Aangevoerd: ENKHUIZEN, 13 Juni 1888. Aangevoerd: MEDEMBLIK, 13 Juni 1888. Aangevoerd: Advertentiën. openlijken, welgemeende» Zadelmaker en Behanger, Tapijten, Karpetten, Vloerzeil, etc. etc., Koord, Karpetfranje, Breukbanden, Tafelzeilen en lnlijiudoek, enz. Nieuwe en gebruikte ltytuigen. Schagen, 16 Juni 1888. Heden morgen had in de Openb. Lagere School alhier, de uitreiking plaats der belooningen en eereblijken, voor getrouw schoolbezoek. 126 Kinderen hebben geen enkele les verzuimd. 103 Kinderen hebben 1, 2, 3, 4 of 5 keer verzuimd. Aan al deze 229 is een eerbewijs en een prijs uitgereikt. Drie en dertig van hen, die de zesde klasse hebben door- loopen ontvingen de volgende prijzen: N. Asjes, K. Roggeveen Jz., A. Smit Dd., J. Smit Sd., D. Stins Sd., ieder een Leesboek. M. Berkhout, J. Bij post, P. Boontjes, ieder een Atlas. J. Nagelhout, J. Asjes. C. Rogeveen Pz., J. Wognum, en J. Buis, ieder een poiteteuille. J. Denijs Kz., C. Langereis, S. Smit Hz., J Denijs Jz., en J. Denijs Kz., ieder een kleurdoos. M. Hopman, M. v. Ham, J. Ilonijk, A. Govers, ieder een naaidoos. C. Kramer, J. den Adel, C. Meijer, P. Denijs Jz. Th. J. Denijs, ieder een portemounai. D. Roggeveen Pz. en A. de Vries, ieder een dictionaire. H. J. Schene, A. Spiers, C. C. Oud en J. Roggeveen, ieder een schrijfmap. De overige 196 kinderen ontvingen tot prijs eene inlage in de R. postspaarbank. Namen der geadresseerden. Plaats van bestemming, van Schagen, Mej. Christiaanse, te Amsterdam. Verzonden geweest naar Amerika. het Zand, Pietje Koster, te In d.e Kermisweek. Welk een bedrijvigheid, wat een geloop en gerij met bouw materiaal, kisten enz. enz., zoo'n Kermis al niet met zich brengt! Tallooze tenten, kramen, stalletjes enz. verrijzen, en het geheel belooft een recht drukke week. Gelegenheid om te genieten of zich te vermaken is er in overvloed. Zie slechts achterst, advertentiën. Als het voornaamste willen wij hier eerst wijzen op het tooneelgezelschap van den heer Hart, ditmaal optredende in hun eigen Schouwburgtent, het groot Concert- Varié-gezelschap, onder directie van den heer Gerson, alsmede het Theatre des Nouveautés, onder directie van den heer Spriet Junior. Was de oude heer Spriet alhier steeds welkom, onder directie van zijn zoon heeft dit Theatre nog eene aanmerkelijke uitbreiding gekregen. Volgens de recensiën in de bladen van Kuilenburg, Dordrecht en Breda, werd vooral in dit theatre geroemd, de groote mimodrama pantomime „Sergeant Michel." Behalve den heer Bamberg, van wien wij in ons vorig no. reeds melding maakten, zullen wij weder in onze gemeente zien, den heer N. de Haas, die op het gebied van Café-chantant in het koffiehuis de Beurs van den heer W. Roggeveen, weder een tweetal avonden ons zal vergasten op een serie geestige couplet ten en politieke comische voordrachten, op welk gebied hij, gelijk wii bij oudervinding weten, eemg in zijn genre is. Ook in het hotel het Centrum, zal eiken avond een Café* Concert-gezelschap optreden, onder directie der heeren van Schalkwijk en den Brieder. Verder treft men aan, een panorama, de paling- en Zalm en Koekkramen van den heer Visser van Purmerend, de Deven- terkoekkraam van mej. Wed. Haak, de galanteriekraam van de heeren Gebrs. Bonnier, enz. enz. enz. Overvloed van gelegenheden dus, om zich op de een of ander wijze te vermaken, terwijl het vele eene vereischte af wisseling waarborgt. De aanbesteding voor de werken in het Geestmer-ambacht is Woensdag, 13 Juni, gegund: a. Voor de Westfriesche Dijkwerken: Perceel 1. Zuider-Rekerdijk, raming f 200, aan J. Oldenburg te Bergen, voor f 250. Perceel 2. Omloopdijk, raming f 50, aan denzellde, voor f 35. Perceel 3. Noorder-Bekerdijk, ram. f 1900, aan denz., v. f 1550. Perceel 4. Verschillende werken, ram. f 400, aan J. Klerk te Haringcarspel, voor f 290. Perceel 5. Zeedijk, ram. f 400, aan Jb. Dekker te St. Maarten, voor f 360. Perceel 6. Ursemmer- of Zeedijk bij Winkel, ram. f 50, aan P. Komen te Winkel, voor f 45. Perceel 7. Walingsdijk te Ursem, ram. f 500, aan J. Olden burg te Bergen, voor f 380. i. Voor de Veenhuizerkade: Perceel 1. ram. f 150, aan Ot. Kuin te Veenhuizen, v. f 125. Perceel 2. ram. f 50, aan D. Kriller te O. Niedorp, v. f 25. Hoogwoud, 13 Juni 1888. Bij de op den dag van gisteren gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad in plaats van de heeren A. de Wit, die de gemeente metterwoon heeft verlaten, en P. Vijn, die tusschentijds bedankte, zijn ingeleverd 172 stem biljetten. De uitslag van deze stemming was de volgende Voor de vacature //V. de Wit*: Herstemming tusschen de heeren D. Rempt, veearts met 60 st. en P. Glas Cz., landbouwer met 15 st., beiden woonachtig te Aartswoud. Voor de vacature P. Vijn: Herstemming tusschen de heeren C. Warnsinck, no taris, met 50 st. en K. Koenis, landbouwer, met 49 st., beiden woonachtig te Hoogwoud. De Schagerkermis staat voor de deur, en op die kermis zal men o. a. aantreffen de Schouwburg-tent van den heer W. Hart. Het komt mij voor dat een bezoek aldaar alleszins aan bevelenswaardig kan worden genoemd. Enkele dagen geleden maakte ik bij hernieuwing kennis met het gezelschap van den Heer Hart, en ik wil eerlijk bekennen, tot mijn genoegen. Verdienstelijk waren de opvoeringen van Ben Leil of de zoon van den Nacht, De Gebochelde, Blonde Els en de Negerhutuitnemend is het orkest, terwijl Costumes en decoratief getuigen van veel zorg. Indien deze weinige rege len dezen of genen mochten opwekken tot een bezoek bij den Heer W. Hart, dan zal men zich zeer zeker niet beklagen. H. H. Ingeschreven van 1 tot 31 Mei 1888. Geboren Aris, z. v. Aris Rentenaar en Maartje Rentenaar. Grietje, d. v. Pieter Wiggers en Trijntje van Eetenj Ariaantje, d. v. Gerrit Krap en Maartje Eriks; Anna, d. v. Dirk Geel en Maartje Krans; Dirk, z. v. Jan Sleutelen Alida Blaauboer; Grietje, d. v. Jacob Noorden en Geertje Kossen: Antje, d. v. Klaas de Leeuw en Joharna ten Brink. Ondertrouwd Simon Groet en Soutje Mereboer; Philippus Stöve en Aaltje van Stipriaan. GetrouwdJan Rezelman en Neeltje van Nienes; Pjetet Appel en Jannetje Slijboon; Simon Groet en Soutje Mereboer; Hendrik, Martinus Langeveld en Vrouwtje Neeltje Blaauboer. Overleden: Neeltje van Twuijver, weduwe van Jacob Zwaan, 77 jr.; Dieuwerije Meuleveld, echtgenoote van Dirk deJongh] 54 jr.; Klaas Droog, z. v. Arie Droog en Trijntje Hoogland] 26 jr; Pietertje Gons, d. v. Jan Gons en Maartje Nieuweboer! .Marktberichten. 3 Stuks Paarden f 80 a 150— 2 9 Stieren f 60— a 140- 40 9 Gelde Koeien (magere) f 70— a 150.- 15 9 Idem (vette) f 160.- a 250— 20 Kalfkoeien f 70— a 150— 10 9 Vaarzen f 60— a 90— 9 Graskalveren f a t 16 9 Nuchtere Kalveren f 7— 18— 50 Schapen (magere) f 12.- a 18— 170 9 Idem (vette) f 20.— a 26— 140 9 Ovcrhouders 12— a 20— 1140 9 Lammeren f 4— a 9— 6 9 Bokken en Geiten f —.40 a 7— 25 Varkens (magere) f 10— a 14— 56 Biggen f 5— a 8— 12 Kippen f —.60 a -.75 600 Kilogr. Boter f 1.06 a 1.13 300 9 Kaas f —.20 a -.45 5000 Stuks Kip-Eieren f 2.50 a 3— 4000 V Eend-Eieren f 2.85 a 2.90 Kleine Kaas, hoogste prijs f 31.50 Commissie f 30.—. Middel bare f aangevoerd 369 stapols, wegende 106700 P 361 koppen boter, per '/s kilo hooi .52» a.57', gras kip-eieren f 3.— a 3.50 per 100 stuks. Kleine Kaas, hoogste prijs f28.—. aangevoerd 27 stapels. ALKMAAR, 15 Juni 1888. Aangevoerd: Kleine Kaas hoogste prijs f 31.50, Commissie f 31.—, Middel bare f 30.50, aangevoerd stapels. Ter graanmarkt aangevoerd 94 Hectoliters. Tarwe Rogge Gerst dito chev. Haver f 7.50 a f a f 4.25 a f a f 3.35 a 7.75 4.20 Paardenboonen f a Bruine dito Duiven dito Witte dito Citroen dito f 8.- a f a f 13.- a f a 12.50 Blanwmaanzaad f a Karweizaad f geel Mosterdz. f Korianderzaad f Kanariezaad f Erwten: Groene f Grauwe f a 7.- a - a a Vale Witte f -— a - a Heden werden alhier aangevoerd stapel kaas 125 a 30 per 50 kilo, karweizaad f 14.a 14.25, mosterdzaad f 15 a 16.2), blauwmaanzaad f 9.a 9.25, vale erwten f 10.— a 11.25, groene dito f a grauwe dito f 10.a 14.—, Wijker vale dito f abruine boonen f 8.a 11.50 paarcenboonen f a gerst 3. - a 4.75, haver f 3. a 4.— Boter f a Kleine Kaas, hoogste prijs f 29.aangevoerd 30 stapels. Boter f 120 per P„ Kipeieren f 2.80 Eenden dito f 3 50. per 100. De ondergeteekenden brengen bij deze hunnen dank, aan de Heeren J. R O t g a 11 S en J. Overtoom, voor het uit het water redden van hun jongsten Zoon, Jacob Simon. Corns. KOS Pz., Schagen, 13 Juni 1888. M. KOS - DE GRAAF. De ondergeteekende betuigt haar ll<H'te~ lijken dank, aan allen, die het hunne hebben gedaan, om bet lijden van haren echt genoot, gedurende zijn langdurige ziekte te verzachten, en aan hen, die mij bij het overlijden zoovele blijken van deelneming hebben gegeven. E. BLAAUBOER, Schagen, 16 Juni 1888. Wed. D. Keksman. beveelt zich minzaam aan tot het leveren van nieuwe Tapijten eu Karpetten, Matrassen en Gordijnen, als ook tot het behangen van Kamers. Verder alle reparatiëD, welke in het vak voorkomen. Tapijten worden bij levering kosteloos genaaid en gelegd. Een ruime collectie Behangselpapier, Groudx^apier vanaf 25 Cents. Boodschappen worden ook aangenomen bij de Wed. L. ROGGEVEEN Dz. Schagen, Hoep. Aan hetzelfde adres kan een knappe leerling geplaatst worden Marktplaats, Scliagen, beveelt zich wederom aan tot het repareeren en leveren van Voorts tot het bekleeden van Canapés, Stüeleil,en het repareereu en leveren van Matrassen, JalOUsiebrtlld, Alles tot de meest concurreereDde prijzen.

Schager Courant | 1888 | | pagina 5