W. VADER. Binnenlandsch Nieuws. burgerlijke staüd. Advertentièn. onbeschreven blad papier, zoo weet men toch zijne begaafdheid te schatten, zijn vriendschap voor den rijkskanselier te vaar deeren en zijne eerlijke militaire Hobenzollern—natuur op de juiste wijze op prijs te stellen. Want juist in de laatste eigenschap ligt de aanleiding tot de proclamatie van den jongen vorst aan het leger en de marine, en het temperament van den geboren veldheer treedt daarin onomwonden te voorschijn. De Hohenzollerns zijn steeds door de innigste banden aan het leger verknocht, het welk in Dnitschland een waar volksleger vormt en zijne eerste proclamatie aan het leger heeft bij zijn volk dan ook algemeen weerklank gevonden. Ten opzichte der binnenlandsche politieke partijen mag men van keizer Wilhelm II verwachten, dat hij zal zijn een keizer voor allen, voor Pruisen en voor Duitschers. Hij zal zich weten te verheffen boven partijzucht. Een Duitsch keizer heeft nog met andere factoren rekening te houden, dan met die, welke vroeger voor een koning van Pruisen den toon aangaven. Wat aangaat de verhouding van Duitschland tot het bui tenland, zoo waren de eenmaal bestaande verbonden en verdragen in geenerlei wijze gebonden aan de personen, die ze eenmaal sloten. Keizer Wilhelm heeft het nog als Prins luide en plechtig verklaard, dat de misdadige bekoring van ijdele zucht naar roem hem verre, is gebleven, en de lasterlijke veronderstellingen van Duitschlauds tegenstanders, die niet moede worden, den jongen monarch voor te stellen als oorlogszuchtig en dorstend naar avonturen, bewijzen slechts het booze geweten der vrees- achtigen. De midden—Europeesche vredesliga gelijk zij tusschen Duitsch land, Oostenrijk—Hongarije en in Italië in plechtig bezegelde oorkonden bestaat, zal in het vervolg evenals voorheen het middelpunt blijven der groote politiek, van welke oorlog en vrede afhangen. Duitschland zal onder Keizer Wilhelm II geen anderen weg inslaan, dan het onder de vorige monarchen bewandeld heeft. Rusland, door zijn eigen belangen verplicht den vrede te bewaren, zal aan persoonlijke sympathiën of antipothiën in deze levensvraag heden evenmin overwegenden invloed verleenen als vroeger, en wat Prankrijk betreft, zoo hebben de ernst en de omvang der Duitsche militaire verdedig baarheid door de troonswisseling voor de republiek niets verloren in hun beslissende macht tot het bewaren van den vrede. Keizer Wilhelm II is jong, voor het Duitsche rijk is het te wenschen, dat zijn zeer waarschijnlijk lange regeeringstijd een vreedzame, gelukkige en gezegende moge zijn. Door keizer Wilhelm II, is de volgende proclamatie tot het Duitsche volk gericht. Aan mijn volk. z/Gods raadsbesluit heeft opnieuw den smartelijksten rouw over ons gebracht. Nadat het graf zich boven het stoffelijk omhulsel van mijnen onvergetelijken grootvader nauwelijks ge sloten had, werd ook mijn innig geliefde vader uit dit tijde lijke tot den eeuwigen vrede opgeroepen. De heldhaftige, uit christelijke berusting voortspruitende arbeidskracht, waarmede hij, trot zijn lijden, van zijne koninklijke plichten zich wist te kwijten, scheen grond te geven 8an de hoop, dat hij voor het vaderland nog langer behouden blijven zou. God heeft het anders besloten. Den koninklijken lijder, wiens hart voor al wat groot en schoon is klopte, zijn slechts weinige maanden toegedacht geweest om ook op den troon de edele eigenschap pen van geest en gemoed, welke hem de liefde zijns volks deden winnen, aan den dag te leggen. De deugden die hem sierden, de overwinning welke hij op de slagvelden eertijds bevocht, zij zullen dankbaar herdacht worden zoolang er Duit sche harten kloppen, en een onvergankelijke roem zal zijne ridderlijke gestalte in de geschiedenis des vaderlands omstralen. «Tot den troon mijner vaderen geroepen, heb ik onder opzien tot den Koning aller koningen de regeering aanvaard en aan God beloofd naar het voorbeeld mijner vaderen voor mijn volk een rechtvaardig en zacht vorst te zullen zijn, vroomheid en godsvrucht aan te kweeken, den vrede te beschermen, de wel vaart des lands te bevorderen, armen en verdrukten een helper, het recht een trouwe bewaker te zijn. Wanneer ik God om kracht bid, om deze koninklijke plichten, die Zijn wil mij oplegt, te vervullen, zoo word ik daarbij gesteund door vertrouwen, in het Pruisisch volk: een vertrouwen, waartoe een terugblik in onze geschiedenis mij het recht verleent. In goede en in booze tijden heeft Pruisen's volk steeds trouw zijnen Koning ter zijde gestaan. Op die trouw, welke jegens mijne vaderen in alle nood en gevaar steeds onwrikbaar gebleken is, rekeD ook ik, in het bewustzijn, dat ik haar van ganscher harte vergelde, als een trouw vorst van een trouw volk, beiden gelijkelijk sterk in toewijding aan het gemeenschappelijke vaderland. Aan dit bewustzijn van de wederkeerigheid der liefde, die mij met mijn volk verbindt, ontleen ik het vertrouwen, dat God mij de kracht en de wijsheid geven zal om mijn ambt tot heil des vaderlands te vervullen." Naar hetgeen uit Berlijn wordt gemeld, zal de Rijksdag, die tegen aanstaanden Maandag in buitengewone zitting is bijeengeroepen, door den Keizer persoonlijk met eene troonrede worden geopend. Daarna zal er eene zitting worden gehouden voor de gewone constitueerende handelingen en vervolgeus ter beraadslaging over een adres aan den Keizer. Drie dagen later volgt de bijeenroeping van den Pruisischen Landdag, wiens zitting insgelijks met groot ceremonieel zal worden geopend. Schagen, 20 J uni '88. Werkelijk, de geachte steller van het ingezonden stukje iu ons vorig no., waarin op zeer waardeerende wijze is melding gemaakt van de tooneel voorstellingen, gegeven door het gezel schap onder directie van den heer W. Hart, heeft niets te veel gezegd. In de opvoering van «Ben Leil, of de Zoon van den Nacht," bewezen gisteren avond de heer Hart en zijn gezelschap dat hun spel een gunstige oordeelvelling ten volle waardig is. Aan spel, decoratief enz. is te bespeuren, dat de Heer Hart al zijne krachten inspant om op zijn gebied zooveel in zijn vermogen is te voldoen aan de eiscben, die het publiek hem mag stellen. Een eenvoudige, doch gezellige tent, een inderdaad zeer goed samengesteld strijkorchest, maken het den bezoekers reeds dadelijk aangenaam en vormen een goed geheel met het aan billijke eischen voldoend spel der acteurs en actrices. Het deed ons dan ook ter wille van den heer Hart genoegen, dat zijn tent gisterenavoud flink bezet was. De uitvoering van het drama Ben Leil verwierf herhaaldelijk den bijval van het publiek en vooral het tafereel //gevecht en brand op zee", waarbij «een korvet in volle zee' op zoo verdien stelijke wijze werd weergegeven, verdient een woord van lof voor de werkelijk vindingrijke wijze waarop de heer Hart met betrekkelijk beperkte hulpmiddelen zooveel weet bij te dragen tot het verkrijgen van een gewenscht succes. Ook de mis-en-scène en de nette costumes droegen het hunne bij tot een zeer goede uitvoering. Voor hen, die, nu de gelegenheid daartoe zich voordoet, min naars zijn van een gevarieerde voorstelling, bezitten wij eene uitstekend gezelschap in de dames en heeren artisten, onder directie van den heer J. Wittkower Gerson, in Soiree's en Ma- tineé's optredende in het Noordhollandsch Koffiehuis. Het programma door dit uitstekend gezelschap uitgevoerd, bevat zulk een verscheidenheid van interessante nummers, dat hier inderdaad «voor elck wat wils' is Aller bewondering en verbazing wekt vooral de heer Charles Ernest, de bravour- athleet, door zijne keurige en net uitgevoerde-^ proeven van spierkracht. Niet minder groot succes heeft de Ayde and Wal- dron Troupe, o. a. met de jacht op het aapmensch, een panto mime, zoo geestig en interessant, als men ze maar zelden zal zien. De Hollandsche Karakter-Komiek Strous, die met zijne komische coupletten even onvermoeid als geestig is, en die na het plotseling verdwijnen van «De Winter/die hier slechts een dag zijn staf heeft gezwaaid, bij dit gezelschap de eerste Hollandsche Komiek is, .verdient ten volle den hem luide door het publiek herhaaldelijk toegebrachten bijval. Onder de dames-Zangeressen van dit gezelschap munten onzes inziens uit, de gezusters Reichman, ook genaamd «die Wiener Nachtigallen/ die vooral in haar duetten iets zeer ver dienstelijks ten gehoore brengen. Inderdaad, dit gezelschap biedt in zijne Soireé's en Matineé's. overvloed van aangename ontspan ning en kunstgenot. Naar wij vernemen, heeft de heer Gerson heden avond de Weezen uitgenoodigd de Soireé bij te wonen, terwijl hij de oude Mannen en Vrouwen gratis toegang heelt verleend voor de Soireé van Vrijdag a. s. Niet minder recht op waardeering heeft de heerN. de Haas, die, door zijn nieuw programma, hetwelk hij gisterenavond in het lokaal van den heer W. Roggeveen Cz. ten gehoore bracht, wederom heeft bewezen dat hij in zijn genre nog is de geestige, gevatte de Haas, die door zijn collega's niet is uit het veld te te slaan. De heer De Haas vond- een waardig partner in den Komiek, den heer Roekbinder, die door zijnen geestigen en boer- tigen coupletzang aller luiden bijval verwierf. De Duetten, voor gedragen door den heer Boekbinder en echtgenoote, alsmede de met bijzondere zuiverheid van intonatie door madheSoflet gezon gen coupletten, werden met recht herhaaldelijk toegejuicht. En nu van de Haas naar Spriet. Het theatre van Mevr. de wed. Spriet heeft steeds een druk bezoek en niet ten onrechte Op het. gebied vau Gymnastiek, Jonglerie, Acrobaten, Goochelen en Lichtbeelden, treft men bij de wed. Spriet zeer veel aan, wat wel de moeite waard is te gaan zien, terwijl de afwisse lende werkzaamheden den aandacht der toeschouwers steeds in spanning houdt. Bij het Cafè-Chantant gezelschap optredende in het Hotel 't Centrum, trok de violist, door zijn vaardig spel aller aan dacht en verwierf hij in de duetten voor viool en piano wel verdiend en luid applaus. Ten slotte willen wij nog eens terugkomen op de Illusion Galathé of het Steenen beeld van den heer Bamberg. Gelijk wij in ons vorig nummer mededeelden, is dit eene uitvinding van den heer Bamberg en ons persoonlijk overtuigd hebbende, willen wij volgaarne mededeelen dat zijne illusie de schoonste is, die wij ooit op dat gebied gezien hebhen en o. i. overtreft, een dergelijke Illusie, indertijd vertoond op de tentoonstelling te Amsterdam, terwijl de op de meeste kermissen door andere vertoonde lllusie's Galathé in de verste verte niet kunnen halen bij die van den heer Bamberg en door haar gebrekkige uit voering al dadelijk hun namaak verraden. Trouwens wat de heer Bamberg op zijn gebied het publiek aanbiedt, munt steeds uit door fijnheid van vinding en netheid van uitvoering. Als aanbevelingswaardig kunnen wij ook nog noemen een bezoek aan het panorama, hetwelk zeer net is ingericht en den liefhebbers van stereoscoopplaten zeer veel geeft te zien. Op de Maandag j.1. alhier gehouden Paardenmarkt waren aangevoerd 240 stuks; de handel was stug. De prijzen variëerden van f 40 tot f 425 per stuk. Voor de tentoonstelling van Hollandsch Noorderkwartier, op Vrijdag 22 Juni a. s. te Alkmaar te houden, zijn aange geven 75 stapels kaas, 22 hengsten, 13 merriën, 29 stieren en koeien en 32 nummers schapen. Ziet Holl. NoorderKw. zijne pogingen, ter bevordering van den landbouw steeds werkzaam te zijn, aanvankelijk dus reeds bekroond, met vertrouwen ver wachten wij dat een druk bezoek aan deze tentoonstelling zal blij ken geven, dat Holl. Noorderkw's. werken door den landbouwen den stand zei ven begrepen en gewaardeerd worden. De stoker V. van het wachtschip te Hellevoetsluis werd gis teren nacht omstreeks vier uur zwaar gewond gebracht in het marine-hospilaal aldaar. Na geneeskundige hulp te hebben genoten, verkl larde hij, dat hij op de kermis in het naburige Oudenhoorn twst had gekregen met een matroos 1ste klasse S, eveneens van het wachtschip, en wel om een zeer nietige rede, nl. wie hunner aan de beurt was een borrel te bestellen. Hij was vervolgens op den grond geworpen, geslagen, en men had hem eenige steken toegebracht in de linkerzijde, waarbij vermoedelijk ook de long was getroffen. Het slachtoffer is niet buiten gevaar, en zeer zwak door veel bloedverlies^ Naar A r t i s te Amsterdam zijn van het eiland Tessel drie levende en tweede doode steppenhoenders verzonden. De Urkers willen de godsdienstoefeningen onder de moderne predikanten vau den ring Enkhuizen niet bijwonen, omdat de predikanten op Zondag per stoomboot naar het eiland komen, waarin zij Sabbatschennis zien. Maandag namiddag stond de zeventienjarige landbouwers- zoon, J. v. B., te Nisse, op eeuen wagen timmerhout te lossen voor zijns vaders schuur, welke timmerlieden bezig waren te verbouwen. Terwijl een paar man eenen balk wegdroegen, trachtte v. B. een tweeden gereed te zetten, waarbij hij van den wagen viel, terwijl de balk op zijn hoofd neerkwam en een gedeelte vau den schedel verpletterde. De ongelukkige stierf na enkele minuten. De diep verslagen ouders verliezen hun oudsten zoon. Gemeente Zype. Ingeschreven van 8 15 Juni 1888. Geboren: Gerrit, zoon van Klaas Sehuijt en Trijntje Bregman. Anna, dochter van Jacob Boonacker en Trijntje Breed. Ondertrouwd: Adrianus Deutekom, j.m, Metselaar, 25 jr. te Schagen en Maartje Mosk, j.d. zonder beroep,, 24 jaar t« Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Nicolaas Bruijn oud 3 weken, zoon van Pieter en Bregje van der Oord. Pieter Nieuwenburg, 15 maanden, zoon van Lammert- en Maartje Deugd. Pieter Keizer, 11 jaar, zoon van Cornelis- en Trijntje Bruin. Cornelis Jonker, 7 jaar, dochter van Pieter- en Aafje Keizer. Marktberichten. HOORN, 16 Juni 1888. Aangevoerd: 1 H. L. Rogge f 5 Tarwe f 11 Gerst f Haver f Witte Erwten f x\ Groene f Grauwe f Vale f Bruine Boonen f k Geele f i Witte f Paarden f Karweizaad f Mosterdzaad f 23 Paarden f 4 Koeien f 17 Kalveren f 300 Schapen f 112 Lammeren f 31 Varkens f 3 Zeugen f 120 Biggen f Bokken f 5 Geiten f 40 Kippen f 2350 Koppen Boter, 5.2, lood. f 5000 Kipeieren f 800 Eendeneieren f 6 Mud Nieuwe Aardappelen f 16 per Mud. De handel was matig. ALKMAAR, 16 Juni 1888. Aangevoerd: 17 Paarden f 14 Koeien en Ossen f 41 nucht. Kalveren f 146 Schapen f 290 Lammeren f 92 magere Varkens f 292 Biggen f 12 Bokken en Geiten f 3 Kleine Bokjes f Kipeieren per 100 f Eendeneieren f Boter per kop ('s middags 12 uur) f 3.75 7— 4.25 2 75 8.25 9.75 10 50 7.25 10.50 9.75 5.25 14— 16— 70— HO- lC— 20— 5— 8— 20— 4— 4.25 8— 5, 4 10 12 14 14 14 6 200 150 17 28 8 14 30 2- a -.35 a -.55 a 3.50 a 3.20 a 20 60 75 40— a 40— a 8— 10— 6— 13— 4— 4— —.60 3— 2.90 -.70 300— 150— 16— 22— 12— 15— 8.25 9— 1.50 3.50 —75 283 22 146 217 35 a a 7— a 16— a a —.36 a 13— a 180— 95— 16— 25— —42 16— ALKMAAR, 18 Juni 1888. Aangevoerd: Koeien f 140. vette Kalveren f 40. Nuchtere Kalveren f Schapen f Lam f vette Varkens per P f Magere dito f PURMEREND, 19 Juni 1888. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 471 stapels Kleine en stapels Middelbare. Prijs Kleine f 31,50 a Middelbare f per 50 KG. Boter f 1.05 a 1.10 per KG. Vette Runderen .80 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .70 a .85 per Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 8.a 16.Handel vlug. Vette Varkens van --.38 a .44 per KG. Handel Schapen, groote aanvoer, handel vlug. Kip-eieren f 2.75 a 3.50 KG. vlug. Eenden f 3—. v a Zwanen f a EDAM, 16 Juni 1888. Aangevoerd Aangevoerd 168 stapels kaas, wegende 38775 P., hoogste prijs f 30.—. Vitrage vanaf 14 cents. Karpetten vanaf 2.25. Stofien, Katoentjes, Karpet- en Gor dijnfranje, Kleecyes, Matjes, Leerdoel*. enz. Steeds voorradig een groote sorteering stalen voor dames- en lieeren costumes en vloerkleeden. SCHAGEN Laagzijde, B. 61.

Schager Courant | 1888 | | pagina 9