Wordt Vervolgd. Buitenlandsch IMeinvs. ^Welzelijksch Politiek Overzicht. men hier nit kunnen Ieeren en voor een volgend concours ad notam kun nen nemen. Nu is voor Edam de reis naar Punnerend zonder voordeel geweest Zij weten nu dat de uitvoeringen van hnn gezelschap onbedui dend, vervelend en slecht zijn, en dat is niet erg veel dank voor dagen van studie die het concours voorafgaan. Was het verslag nog maar met een kleine wensch afgeloopen zooals voor Broek in Waterland, maar dat kon er voor Edam ook al niet overschieten. Zaandam. De uitvoering dezer Kapel was zeer verdienstelijk. Waren de melodie-instrumenten beter bezet geweest dan had men meer kracht en flinkheid van dit corps kunnen verwachten. Nn kreeg men te veel eentonig heid omrede de Harmonie onder de melodie moest blijven en alzoo minder kracht kon ontwikkelen, dan wanneer de melodie-instrumenten sterker waren geweest De 3de prijs was ten volste verdiend. Purm erend. HaI Het neusje van de Zalm Gelieve attentie te geven op de Jury. „Onmiddellijk bij den aanvang" etc. WelWelMijnheer Coenen. Bemerktet bjj den aanvang dat de Heer Groot een man van zaken was? Ei! Ei! Het verwondert mij dat U niet geschreven hebt: „Reeds voor den aanvang" etc. Het is verwonderlijk hoe een verborgen genie te voorschijn kan komen. Het vorige jaar te Nijmegen had de Jnry daar nog niets van bemerkt en die „Mijnheer Coenen" bemerkt dat zoo in eens bij den aanvang. Wel een bewijs van scherp gezicht door een bril met sympathieke glazen. Wat de uitvoering van dit gezelschap betreft, was niet slechter en niet beter dan van anderen, alleen wil ik dit nog aanstippenWanneer van de 1001 nachten soms één nacht zoek mocht geraken, de uitvoering van de „Fan- taisie Lucie" met glans in dit verlies zou kunnen voorzien. Ook is het een heilzaam middel tegen slapeloosheid. 1ste Prijs. Enkhuizen. Stemming, opvatt-'ng, klankgehalte, alles slecht. Het is ook niet te verwonderen. Terwijl de Jury nog onder den indruk verkeerde van de heerlijke uitvoering der „Lucie" kwam Enkhuizen haar daar in storen. De Enkhuizers zeiven schrikten dan ook zoo zeer dat hunne goede wil, ambitie en verdere goede of slechte hoedanigheden als sneeuw voor de zon wegsmolten, vandaar dat voor Enkhuizen evenmin als voor Edam een kleine wensch overschoot. Foeifoei I Hoorn. Dit corps hetwelk ik gedeeltelijk hoorde, voldeed zeer goed. Het 2e Nummer, dat ik niet meer hoorde, moet ook volgens den algemeenen indruk goed voldaan hebben. 4e Prijs. Broek in Waterland. Ook dit gezelschap hoorde ik niet. Daar er in bet verslag van geen opvatting stemming, etc. wordt gesproken, zal het er niet voorhanden zijn geweest. Ja, die soort van zaken kan men ook in een klein plaatsje zoo gemakkelijk niet krijgen als in een groote stad zooals Amsterdam of Purmerend Enfin, de Broekers hebben een wenschje medege- kregen van de Jury, n.mJ.: moed, lust en geduld! In een onbewaakt oogenblik verdronk Dinsdagmiddag omstreeks halfeen, te Valkoog een knaapje van 5 jaren. Geen 3 minuten te voren speelde hij bij zijn vader J. S., wiens vrouw dien dag afwezig wa», om elders een familielid naar de graf plaats te geleiden. Alle pogingen tot behoud op drenkelingen toegepast hieven vruchteloos; 't knaapje bleek onmiddelijk gestikt te zijn. Op de hoeve der Rijks-landbouwschool te Wageningen heeft men dit jaar geen maïs, maar in de plaats gras genomen om als groen voeder bewaard te worden. In vorige jaren werd dit bewaard in een gegraven kuil of in eene gemetselde silo, in beide gevallen waren de wanden gedekt. Thans heeft men het gras op den gelijken grond opgestapeld en wordt het eerst na ineengezakt te zijn enkel van boven geballast. De buiten wanden van den stapel zullen dan wel voor voedsel ongeschikt worden, doch men verwacht, dat het binnenste door deze wijze van bewaren beter aan de eischen zal beantwoorden. Voor het vervoer van goederen werd tot dusver van de spoorbooten tusschen Enkhuizen en Stavoren weinig gebruik gemaakteen groot bezwaar er tegen was, dat de spoorbooten niet in het doorgaand verkeer waren opgenomen. Dit bezwaar is nu opgeheven. Den 15den dezer maand trad een tarief in werking voor rechtstreek sch vervoer van goederen, vee, enz. tusschen de stations van de Maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen en die der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, via EnkhuizenStavoren. Maandag namiddag had te Leeuwarden van wege het ge meentebestuur de harddraverij met paard en chais plaats. Het getal mededingers was elf. De prijs van f400 werd gewonnen door de bruine ruin Bibbeis van den heer H. Bierma van Oude Bildtzijl, gereden door A. Siderius; de premie vau f 100, door de. zwarte blesruin de Nette van den heer K. Kramer, van Wolsum, gereden door H. Oneides. Te Nijmegen is een 6-jarig meisje van zekeren v. d. Burgt, vreesde als de spot van Wolffs lippen, zweeg zij vooreerst over hare pogingen en zag er eindelijk ook van af. Den prikkel, die haar tot volharding moest bekwamen, had zij verloren. Doch zij was nog altijd gelukkig, nog altijd was het voor uitzicht van Wolf's komst voor haar een zalige hoop. Toen de verjaardag van hare ontvoering naderde, begon "Wolf nog zeldzamer tot zijne jonge vrouw over te komen, dan tot nu het geval was geweest. In Home begon het seizoen en tegelijk dat schitterende, prachtige leven, gelijk dat alleen bestaat aan de vorstelijke hoven. Het was de eerste winter, dien de jonge attaché eigenlijk in de Italiaansche hoofdstad doorbracht, want de weinige weken gedurende welke hij in den vorigen winter in Rome had vertoefd, konden niet meegere kend worden; toenmaals was hij nog blind geweest voor alle heerlijkheden der jonge hoofdstad en hadden zijne gedachten zich uitsluitend bepaald tot de lieve vrouw, die in de kleine villa aan het Comomeer voor hem leefde. Zelfs al had Wolf zich ook nu weder, evenals toen geheel willen wijden aan Antje, dan zou hem dit nu toch vanwege zijne maatschappe lijke betrekking onmogelijk zijn geweest. De glorierijke wapen feiten die de Duitsche legers in Frankrijk hadden bedreven, deden ook de diplomatieke vertegenwoordigers der Duitsche regeeringen bij de buitenlandsche hoven den eersten rang inne men. Vooral was dit ook het geval in Rome, en zoo kon het niet anders, of graaf Wolf van Wolfenstein, die tevens als volmaakt cavalier in de maatschappij geroepen was, een eerste rol te spelen, bovenmate met uitnoodigingen werd overvallen. De tallooze diners en bals, de opera's, de soirée's, de rijtoer- tjes en wat al niet meer, namen zijn tijd bij dag en nacht in beslag. Onafgebroken sleepte de maatschappelijke stroom hem met zich voort en al had hij het ook in den beginne gewaagd, zich tegen den stroom te verzetten, en zich de vrijheid van komen en gaan niet te laten ontroaven, zoo hing hij toch te zeer aan de maatschappelijke gewoonten en haar bekoringen, dan dat hij zich lang verzetten zou en naar het Comomeer snellen. Hij kende nog zoo weinig van Rome, zoowel van het publieke als van het particuliere leven, welk laatste daarenboven nog voor een cavalier als Wolf, eene buitengewone aantrek kingskracht bezat. Niet, dat in den maalstroom van bedwelmende vermaken, door het inslikken van een suikerbal, dien zij voor een een in een snoepwinkeltje had gekocht, en welke haar in de kee was blijven steken^ gestikt, eer nog geneeskundige hulp kon worden ingeroepen, om het snoepgoed te verwijderen. Dinsdagnacht reed eene te Katwijk logeerende familie, bestaande uit heeren en dames, langs den W assenaarschen weg, in de richting naar Katwijk, toen het rijtuig stuitte op een paar dwars over den weg staande handwagens, tengevolge waarvan de koetsier moest ophouden. Uit het gras schoten toen een viertal half beschonken kerels te voorschijn die geld eischten en op de weigering van den koetsier messen trokken, daarmede dreigden en ten slotte de strengen der paarden doorsneden, zoodat een verder vervoer onmogelijk werd. Nadat er andere personen, onder wie de tolbaas, waren bijge komen, lieten zij af en had het gezelschap de gelegenheid zijne reis te kunnen voortzetten. Niet onaardig is de wijze waarop de daders in handen der politie kwamen. De postiljon vau de uit 's Gravenhage rijdende postkar, die van het geval vernomen had, deed daarvan mede- deeling aan den wachthebbenden politie-inspecteur te Leiden. Deze ambtenaar liet onmiddellijk het terrein buiten de voor malige Wittepoort afzetten en het mocht toen des morgens te 5 ure gelukken een viertal mannen met handwagens in ver zekerde bewaring te nemen, waarbij bleek dat het de drie ge broeders van L. en zekere P., allen te Leiden wonende, waren. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Een Rotterdamsch jongmensch, had zich voor zijn plezier naar de studentenfeesten te Delft begeven. Hij werd daar in een vechtpartij zoo toegetakeld, dat zijn gelaat onkenbaar is. Te Delft verbonden, keerde hij van zijn plezier(?)reisje le Rotterdam terug; door de talrijke verwondingen kan hij geen woord spreken. De burgemeester der Limburgsche gemeente Noorbeek werd Zondag middag door den deurwaarder en twee marechaus- sées van Gulpen in de kom zijner gemeente aangehouden en wegens schuld in gijzeling naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Te Stadskanaal is een gezin door het eten van soep zéé ongesteld geworden, dat de hulp van twee geneeskundigen moest worden ingeroepen. Twee personen hebben in zeer bedenkelijken toestand verkeerdechter bestaat er kans om hen te redden. De oorzaak van het ongeval is tot nog toe niet hekend. Naar aanleiding der verrassende genezing van een spra- kelooze dame, door een golfslag, wordt aan de Ilaagsche Ct" van volkomen vertrouwbare zijde een nog zeldzamer geval me degedeeld. Een dienstmeisje te 's Hage schrikte bij de laatste plechtige opening der Staten Generaal in het vorige jaar, van een schichtig huzarenpaard, dat in hare onmiddelijke nabijheid kromme sprongen maakte. Zij werd ziek en verloor nagenoeg geheel hare spraak. De geraadpleegde geneeskundigen stelden alle middelen in het werk, waaronder electrische behandeling, douches, enz., doch te vergeefs. Woensdag van de vorige week kreeg zij toevallig van een boerenvrouw den raad, 's nachts een stuk papier met groene zeep op haar keel te leggen. Dit huismiddel werd toegepast, en - den volgenden morgen had het meisje haar spraak terug. De Standaard herinnert ten opzichte van Bantam aan vroegere oproerigheden dier residentie Zooals men weet, zegt het blad, is Bantam de westelijkste residentie van Java, welker bevolking in de binnenlanden wel voor vrij gezeggelijü doorgaat, maar langs de noordkust (waar ook Anjer ligt) veel oproerige elementen heeft. De naam Ban tam beteekent dan trouwens ook „wederspannig", en deze keer zou niet de eerste zijn, dat die naam voor het gewest juist bleek. In 1619 toch waren het de Bantammers, die op onze toenmalige vesting Jacatra (thans Batavia) een verwoeden aan val waagden. In 1681 was wederom een krijgsoperatie tegen gelijk Wolf dagelijks bijwoonde, het beeld der jonge, schoone vrouw verzonk, neen, hij beminde haar nog even teeder, die onschuldige, jonge vrouwmaar de wild opbruischende harts tocht, dien zijn anders zoo koel berekenende natuur voor de schoone vrouw gevoeld had, het maatlooze drinken uit den hem toegereikten overloopenden beker van het geluk, hadden hem verzadigd, hij werd gematigder en weder bedaarder. Ja uit den eersten zwijmel van den hartstocht der liefde ont waakt, kwam hij nu tot de vraag, wat hij eigenlijk toch had begaan door het huwelijk met Antje Sturm. Het scheen hem toe, alsof hij aan de schoone vrouw een ongekend groot offer had gebracht, doordat hij haar bezit met het gevaar gekocht had, alle aanspraken op een schitterende en grootsche toekomst te verliezen. Nu bekende hij zich zeiven ook met koele borekening, dat het niet eens het geluk van het jonge meisje was geweest, dat hem voor den geest had gezweefd, toen hij het eenvoudige kind tot zich ophief, maar dat zijn eigen, onbeteugeld verlangen van den in hem gloeienden hartstocht hem tot het doel had gebracht; maar dat dit hem ook een huwelijk aan de hand had gedaan en dat hij nu voor tijd en eeuwigheid gebonden was, dat beschouwde de wankel moedige, ongestadige man nu reeds menigmaal als een jegens hem begaan onrecht. Nog ontstond er in zijn gemoed geene verbittering tegen den hem opgelegden dwang, want nog wist zijne jonge vrouw hem te betooveren en hield zij zijn hart in bedwang, vooral wanneer hij bij haar was en hare groote liefde hem overweldigde; maar bij Wolf bezat het verstand meer kracht dan het gemoed en wanneer hij verre van de geliefde vrouw was en zich bewoog te midden der schitterende kringen der hoofdstad, dan overviel hem dikwijls eene duizeling. Het was hem, als stond hij voor een geopenden afgrond en moest hij zich onvermijdelijk in de akelige diepte storten. De geurige dameskopjes in de schitterende toiletten rondom hem schenen dan te verzinken, een knagende smart sloop dan in zijn gemoed bij de erkentenis, dat al die schoone vurige oogen der aan edele familiën ontsproten dochters, die hem maar al te duide lijk te verstaan gaven, dat zij op hem verzot waren, op hem geen bekoring meer mochten uitoefenen, omdat hij voor nu en eeuwig verbonden was. Bantam noodzakelijk, en eerst in 1808 werd door Daendeh zijn laatste Sultan afgezet. De Staatscourant van 16 Juli bevat de volgende mede. eG„Betreffende de onlusten in Bantam is bij het Departement van koloniën, onder dagteekening vau heden (16 Juli,) het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië ontvangen i/Mede vermoord te Tjilegon zoutpakhuismeester Bachet, boor. meester Grondhout en diens vrouw. Rust, sedert niet verstoord kan hersteld geacht worden. Patrouilles hebben vele verdachten' waaronder hadjies, opgevat, maar de leiders nog niet. Kampong Dedji wordt vermeld als brandpunt. Omtrent oorzaak onlusten nog geen bestemde rapporten. Ik vermoed vonnissen inlandsche rechtbanken en daarop gevolgde geestdrijverij. Veroordeelde adsistent-wedono was, na openbreken gevangenis, aanvoerder der muiters. Resident gelooft voorshands de zaak niet van uiige- breide beteekenis. Onverklaarbaar dat plaatselijk bestuur geheel onkundig was dat er iets broeide. Ik zend den directeur van binnenlandsch bestuur Van Vleuten tot onderzoek*. De Duitsche Keizer Wilhelm II heeft zich met zijn jacht „Hohenzollern" op reis naar Rusland begeven. Men heeft het in Petersburg raadzaam geacht, juist op dén dag van het vertrek des Keizers, de laatste Ucaze over eene beraamde verhooging van het troepenaantal van het Russische leger te publiceeren, als wilde men aan de geheele wereld verklaren, dat men de inner lijke waarde van de jeugdige Russisch-Duitsche vriendschap vooral niet moet overschatten. Zekere politici hadden ook inder daad aan de reis des Keizers naar Petersburg gevolgtrekkingen vastgeknoopt, wier overdrevenheid een terugslag onvermijdelijk maakte. Wanneer al de moeielijke vraagstukken, die sedert jaren den toestand van den vrede in Midden-Europa zoo be dreigd deden schijnen, door een beleefdheidsbezoek en door een persoonlijk onderhoud tusschen de monarchen waren op te los sen geweest, ongetwijfeld had keizer Wilhelm I dan niet ver zuimd zulk een oplossing niet uit te stellen. Maar de zaken zijn nu eenmaal niet zoo eenvoudig en daarom moet men be scheiden zijn in de verwachtingen, welke van deze reis voor Europa kunnen worden gekoesterd. Europa moge tevreden zijn, wanneer ten gevolge van het besluit van Keizer Wilhelm II, om zijn eerste vorstelijke bezoek juist te brengen aan den Czaar, het ingewortelde wantrouwen, hetwelk het gemoed van den alleenheerscher aller Russen ver duistert, zooal niet geheel verdwijnt, dan toch afneemt, en de Czaar weder doet gelooven aan de eerlijkheid zijner huren. Daarmede alleen ware reeds veel gewonnen, en de Panslavistische agitatoren, voor wie uit bezorgdheid voor dezen uitslag der Keizerlijke reis, de komst van Wilhelm II op Russischen bodem hoogst onaangenaam moet zijn, zullen zich in de toekomst er mede tevreden moeten stellen, hunne gebalde vuisten in den zak te steken en de vervulling vau kunne droomen vau F(an- sche wraak en alliantie tot nader orde uit te stellen. Daarom blijft het bezoek van Wilhelm II aan den Czaar van Rusland een verblijdend verschijnsel, zelfs wanneer in de gesprekken der beide monarchen de Bulgaarsche toestanden en de Balkankwestie niet eens ter sprake komen. Bedenkt men, dat het voorge nomen uitstapje naar het koninklijk Deensche Hof in Kopenhagen insgelijks moet worden beschouwd als een vei zoenende tegemoet koming, besterad om ouden wrok, te begraven en vergeet men niet, dat in dit bezoek bij Koning Christiaan tegelijk een vriend schappelijk compliment mag worden geeien voor de gemalin van Czaar Alexander III, dan zal men toch moeten erkennen, dat Keizer Wilhelm II eerlijk zijn vredelievend program ten uitvoer gaat brengen. Daarentegen moet het Keizer Wilhelm II pijnlijk hebben aangedaan, dat te midden van deze voorbereidende stappen tot versterking van den vrede, de gebiedende noodzakelijkheid hem dwong, met een zekere hardvochtigheid te laten optreden tegen de Koningin van Servië, die zich met haren eenigen zoon, den Servischen Kroonprins, op Duitsch grondgebied bevond. Het optreden der politie tegen eene vrouw, en nog wel eene Koningin, heeft iets onverkwikkelijks. In dit geval werd de ijzeren nood wendigheid van het optreden der politie zeker te zwaarder gevoeld, als Koningin Natalie eene géboren Russin is, en na tuurlijk het Russiche hof zich schaarde aan de zijde der zwaar beproefde Koninklijke vrouw. Daar men desniettegenstaande van Duitsche zijde alle sentimenteliteit en hoofsche ridderlijkheid ter zijde stelde, om het recht zijn loop te laten, daar men aan Koning Milan's wensch tot hulp in de uitlevering van zijn zoon, met dezelfde kracht gehoor verleende, als gold het hier het verlan gen van den eersten den besten particulier, zoo tal men in Weenen en Rome daaruit gezien hebben, hoe naHwgt r-t men in Berlijn de internationale verplichtingen weet te vervmen, zelfs wanne# die in de meest ongelegen oogenblikken woriem opgelegd- Maar ook in Constantinopel zal deze gebeurtènis er toe bij dragen, zekere ongerustheid van den Sultan, die moet zijn voortgesproten uit de Petersburger reis van Keizer Wilhelm II, den kop in te drukken. Geen twijfel, Koningin Natalie kon als beschermelinge van Rusland aangezien wordeni Zij had zich herhaalde malen in Servië zelfs als vertegen woqudigster der Engelsche alliantie aan Russischen invloed blootgesteld en be proefd, de jegens Oostenrijk gunstig gezinde neiginD koninklijken gemaal te doorkruisen. Maar trots het' kelijke scheidings-proces van Koning Milaan e! Natalie, door den wettelijken eisch van den eerste bodem werd overgeplant, juist in een oogenblik, in ij Berlijn weinig iust bezat, aan het Russische hof sische openbare meening aanleiding tot misnoegen aarzelde men toch geen oogenblik, het recht zijn loc' en aan den om hulp vragenden Koning tot terugbef zijn zoon de gewensch'e ondersteuning te verleenen. Sultan Abdul llamid deze gebeurtenissen overdenk^ zonder twijfel eenige zekere geruststelling ontwarei bangmakerijen, met welke belanghebbende staatslied omtrent Duitschland's trouw aan de verdragen op?' spoor brachten, hem het leven benauwd maakte! en van haren ouverkwik- Koniugin ,p Duitschen etwelk men en de R"°

Schager Courant | 1888 | | pagina 2