^edrog en schelmerij te doen te hebben, hetgeen hieruit blijken kan, dat de voorbereidende instructie voor dit proces ongeveer drie maanden geduurd heeft, en er een buiten gewoon groot aantal getuigen tegen den dag der openbare behandeling zijn opgeroepen. Naar men zegt, zullen er met dat proces minstens drie dagen tijds gemoeid zijn. Waar schijnlijk zullen wij curieuse dingen te hooren krijgen ongehoorde staaltjes van sluw overleg en schurkerij, maar ook staaltjes betreffende de waarheid van het spreek woord dat de wereld bedrogen wil zijn! Vooral op het stuk van valsch geld is het groote publiek in den regel verbazend onverschillig en onachtzaam; en het is waarlijk niet te verwonderen, dat deze en gene, in nijpende om standigheden verkeerende, tot het besluit komt om eens in dit troebele water te gaan visschen. Tenminste, de inhechtenisneming der bovengenoemde valsche munters, schijnt andere gauwdieven van dat slag niet af te schrikken, om hun geluk eens in dezelfde richting te gaan beproeven. Zoo heeft nu weer, aan den vooravond van het valsche munters-proces, een der commissarissen van politie hier ter stede het noodig geacht, de Amster- damsche winkeliers en magazijnhouders te waarschuwen, tegen het voor betaling in ontvangst nemen van geheel waardelooze biljetten, vervaardigd in den vorm van „Ame- rikaansche vijf-dollars-notes, zoogenaamde Greenbacks zooals er bereids eenigen zijn uitgegeven. Duidelijkheids halve wordt bij de waarschuwing medegedeeld, dat de betaling met bovengenoemde waardelooze biljetten heeft plaats gehad door „een bejaard man met grijzen snor en bakkebaarden, gekleed in donker costuum met phantasie- hoed, en vergezeld van eene vrouw, groot en schraal van postuur." Doch met deze toelichting zijn de bedreigde win keliers en magazijnhouders niet veel verder; want vermoede lijk zullen de bejaarde man en de schrale vrouw wel lezen kunnen, en ook wel eens in een courant neuzen zien zij dan hun signalement publiek gemaakt, dan heeft er dadelijk een verandering of althans verkleeding van personeel plaats. De waardelooze biltjetten worden dan den volgen den dag uitgegeven door /,een jong man met zwarten snor en zonder bakkebaarden, gekleed in een licht pak met hoogen cylinderhoed, en vergezeld van een vrouw, klein en gevuld van postuur.' Dat is zoo moeielijk niet. Zooals ik zeide, voor die gasten is het eene gelukkige omstandigheid, die hun succes zeer in de hand werkt, dat de wereld, of laat ons in dit geval liever zeggen het publiek, bedrogen wil zijn, blijkens de verregaande onattentie en goedgeloovigheid van genoemd publiek, in zake geld en geldswaardige papieren. Het sprekendste voorbeeld daarvan hebben wij hier eenige jaren geleden gehad met de bedriegerij door middel van sigaren-bons, die in den vorm van bank- en muntbiljetten waren ver- vervaardigd. Dag aan dag behelsden de dagbladen de krachtigste waarschuwingen tegen de aanneming van deze bedriegelijk nagemaakte bankjes en muntjes; dag aan dag werden er sterksprekende voorbeelden vermeld van lieden, die er tot hunne bittere schade en schande waren inge- loopen; maar niettemin worden er dagelijks nieuwe slachtoffers gemaakt, totdat de politie zich met de ge vaarlijke aardigheid bemoeide en er een eind aan maakte, door den verkoop en de vervaardiging van dit bedriegelijke goedje te verbieden. Toen was het zoogenaamde grapje al heel gauw de wereld uit. Was de politie nu maar met de honden óók zoo geluk kig. „Wat hoor ik mijn lezer uitroepen, „begint Gijsbrecht Wordt Vervolgd. alweer over de honden?" Ja, vriendelijke lezer, ik moet wel, of ik wil of nietNiet dat ik nu alle viervoetige ver tegenwoordigers van het hondenras zoo maar pardoes de wereld uit wil hebben, de hemel beware mij zoo'n dieren- en vooral zoo'n hondenhater moet gij niet in mij veronderstellenMaar ik zou willen, dat, nu wij eenmaal een rijksverordening op het muilbanden van hon den hebben, en die verordening hier voor den tijd van vier maanden van kracht is verklaard, dat, zeg ik, zij nu ook werd toegepast, nageleefd en gehandhaafd. Dit laat echter in den laatsten tijd veel, zeer veel te wenschen over. Het is hiermeê wat het volk noemt„al te mal of niemendal." Een poos geleden konden de politieagenten niet het uiterste puntje van een hondenstaart zien, of zij maakten in vliegende vaart jacht op den daarbij behoo renden hond, onderzochten of hij wettig en wettelijk ge muilband was, en zoo niet een, twee, drie, naar het hondenschavot, anders gezegd de aschbelt, met hem 1 Alle honden, die zich maar grijpen of vangen lieten, werden opgepakt en derwaarts getransporteerd, zoodat de burgerij moord en brand schreeuwde over de wreedaardigheid en onhandige taktiok der agenten. Maar nü is het blaadje juist omgekeerd en wordt er een stelsel van door-de- vingers-zienerij, gevolgd, dat vierkant met de voorschriften der verordening in strijd is en dan ook reeds aanleiding tot de betreurenswaardigste ongelukken gegeven heeft. Bijna eiken dag leest men nu weder van personen, zoowel volwassenen als kinderen, maar de laatst genoemden toch het meest, die door ongemuilkorfde honden op min of meer ernstige wijze gebeten zijn. Dit bewijst duidelijk genoeg, dat het politietoezicht weer verslapt isen bovendien kan men er zich op een wandeling door de stad telkens van overtuigen, dat het aantal ongemuilbande keffers en blaf fers langs 's Heeren straten weder op zeer onrustbarende wijze is toegenomen. Waarlijk, effen is kwaad treffen, zooals de dokter zei, toen hij bij vergissing het been van zijn patiënt boven in plaats van onder de knie had afgezet 1 Binnenlandsch Nieuws. de behendig uit den weg was gesprongen, weder bij den gevelden stam was gekomen, hoord hij reeds den scherpen galop van een rijpaard en dadelijk daarop een doffen val. Een ruiter was in de richting van Almenrode den straatweg langs gekomen, en had, daar de weg hier een scherpe bocht maakte, den gevelden boom niet kunnen zien. Een ongelukkig toeval voerde hem juist in het oogenblik voorbij, toen de dicht opgejaagde stofwolk ook elk uitzicht onmogelijk maakte. Zoo was het paard met de voorpooten verward geraakt in de takken van de bladerkroon en was gevallen, gelijktijdig den ruiter met zich sleurende. „Mijn GodDaar zal toch geen ongeluk gebeurd zijn 1" riep Martin ontsteld uit en haastte zich toen, bij den hevig vloekenden ruiter te komen en dezen weder op de been te helpen. „Gij hebt toch geen ongeluk bekomen, mijnheer?" Maar in hetzelfde oogenblik verstomde hij ook reeds en nam zijn gelaat een harde uitdrukking aan, want hij had in den zich juist oprichtenden man den oudsten zoon van den majo raatsheer van Wolfenstein herkend. Wolf had een bezoek gebracht op den burg Almenrode en was juist van plan, in gestrekten galop naar huis terug te rijden, om het diner niet te verzuimen. Daarbij was hem nu het ongeluk overkomen. Hij bedwong zijn toorn niet, maar begon met grof geschut op den als verstomd staanden Martin, dien hij natuurlijk niet meer herkende, te schelden, tot hij eindelijk de dreigende gelaatsuitdrukking van zijn tegenstander bemeste en onthutst een schrede achteruit week. „Nu, ik geloof, dat men u nog zal moeten bedanken, omdat gij op zulk een onhandige wijze de boomen dwars over den weg laat vallen, zoodat men hals en beenen kan breken," begon hij. Martin gaf geen antwoord. De bijl, die hij nog in de hand hield, werd onrustig heen en weder geslingerd. Een gevoel van ongekenden wellust kwam er bij Martin op, en hij had grooten lust met een slag den schedel van zijn tegenstander te pletter te slaan, doch in het volgende oogenblik wierp hij de bijl ver van zich. gij zijt een vreemdsoortige heilige, vriend," meende Molt sarcastisch, „help mij liever nazien, of mijn dier geen poot heeft gebroken." Daarbij keerde hij zich naar den renner en hielp het beest overeind te komen. Zonder een woord te spreken boog ook Martin zich over het sidderende, edele dier, pakte het bij den teugel en rukte het op de been, nadat hij gezien had, dat het beest verder geen letsel had bekomen, maar dat alleen de voorknieën een weinig geschaafd waren. 10 Aug. 1888. Crijsbreclit. Schagen, 11 Augustus 1888. Wedstrijden zijn aan de orde van den dag. Particulieren zoowel als vereenigingen nemen het initiatief en schrijven ze uit op 't gebied van sport of dat der schoone kunsten. Ook de vereeniging D.D. alhier, heeft gemeend haar streven„het beoefenen der schoone kunsten", niet beter te kunnen bevor deren, dan door het uitschrijven van een concours tegen het aaustaande winter-seizoen. Zij heeft zich daartoe tot eenige zustervereenigingen in de naburige gemeenten gewend en hunne welwillende medewerking ingeroepen. Aan het oordeel der jury zal een tooneelspel in drie bedrijven onderworpen worden. Een vijftal kamers zijn tot de mededinging uitgenoodigd. Als lsten prijs looft D.D. een gouden medaille en f 25, als 2den prijs een zilveren medaille en f 15 uit. De niet-bekroonde kamers zullen een tegemoetkoming in de gemaakte onkosten ontvangen. De financieele moeielijkheden aan een dergelijk concours ver bonden, werden reeds door de vereeuiging D.D. overwonnen, zoodat bij genoegzame deelname deze wedstrijd zeker zal doorgaan. Wat aangaat het financieel gedeelte dezer onderneming, dan gelooven wij dat dit bepaald zal moeten slagen, daar D.D. het voornemen heeft tegen zeer laag tarief abonnementskaarten ver krijgbaar te stellen, daardoor het een ieder mogelijk makende dezen wedstrijd getrouw te kunnen bijwonen, terwijl deze poging van D.D. alleszins de ondersteunende deelneming van het publiek verdient. De Oude Bederijkerskamers de Boos, die in bet laatste jaar niets meer van zich heeft doen hooren, is nu weder uit haar asch herrezen. Er is namelijk dezer dagen alhier eene nieuwe Rederijkerskamer opgericht, genaamd „de Roos", welke hare vergaderiugen en uitvoeringen zal houden in de Landbouw- Societeit Cérès. Het bestuur der nieuwe kamer is samengesteld uit de heeren C. Asjes, president, C. Burger, secretaris, Jb. Claij, penningmeester en C. Stöve, vice—voorz. en archivaris, De heer A. F. Marlet, geeft in de Delftsche Ct. in „een woord aan onze hooibouwers", dezen een redmiddel aan in den nood, waarin de overvloedige regens der laatsten tijd hen hebben gebracht. Hij wijst hen op een bewaringswijze van gras, dat zeer hooge practische waarde verkrijgt. Deze proelneming heeft dezer dagen plaats gehad op de boerderij bewoond door de wed. K. van der Molen, op Tjalle- wal, onder de gemeente Schagen. Het wezenlijke van deze be waringswijze is gelegen in de samenpersing, tengevolge waarvan de lucht voor een groot gedeelte uitgedreven wordt, en door middel van zouting, geheel grasgroen in den winter kan worden gebruikt. Mocht de uitkomst van deze proefneming bevallen dat het dan de aandacht onzer landbouwers trekke, om hier van het resultaat verder te vernemen. De vereeniging: „Tot bevordering en verbetering der kaasbereidiug, beeft in hare Donderdag gehouden vergadering te Schagen, het initiatief genomen, een adres te richten aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid tot vrij dom of oeperking van accijns op de zoutbelasting, voor het gebruik van kaas- en boterbereiding, beschouwende deze belastin" als een zeer drukkende voor den landbouw. Het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, heeft onderstaande circulaire aan hare leden verzonden Het is U waarschijnlijk bekend, dat in het vorig jaar eene commissie van twee onzer bestuursleden naar Engeland is <?,- weest, om Lincoln-rammen aan te koopen. Aangemoedigd door den goeden uitslag dezer poging onze schapenfokkerij krachtig te bevorderen, wenscht de Vereenigin" tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier ook nu weder in de maand September een aantal volbloed Lincoln-ramlammeren rechtstreeks uit Engeland in te voeren. De uitstekende ontwikkeling der oudere rammen en de schoon- afstammelingen daarvan, dit voorjaar verkregen, doen de Ver. eeniging wenschen ditmaal zoo mogelijk op nog ruimere schaal in deze richting werkzaam te zijn. Daar het haar niet te doen is om geldelijk voordeel en onze Algemeene Vergadering ook nu weder eene som tot vergoeding van eventueele meerdere onkosten heett toegestaan, kan zij dieren wederom op volgende voorwaarden aanbieden 1. De prijs zal de som van f 90,— niet te boven gaan en zoo mogelijk lager zijn. 2. De dieren worden te Amsterdam aangevoerd en aldaar 0p eenen nader te bepalen dag in de maand September verloot. 3. Elke ram ontvangt een nummer en de bestellers of hmlnè gemachtigden zijn gehouden het op hun lot gevallen nummer te accepteeren en te betalen. 4. Na afloop der verloting zijn de dieren voor rekening en risico der nieuwe eigenaars. Daar alleen bij bestelling van minstens 30 rammen de invoer zal plaats hebben, en de Commissie in de eerste dagen van September naar Engeland moet gaan, wordt L verzocht eene eventueele bestelling vóór den 24 Augustus e. k. aan onzen Secretaris toe te zenden, bij wien desverlangd nog nadere inlich tingen te bekomen zijn. Jb. ZIJP Kzn. te Abbekerk, Voorzitter. W. TEENGS te Wieringenwaard, Secretaris, Dinsdag namiddag geraakte te Kolhorn een ledige hout- wagen met twee paarden bespannen op hol. De voerman viel er spoedig af en brak een arm. Nadat de paarden met den wagen achter zich een weg van ruim een uur gaans hadden afgelegd, beproefde men ze tot staan te brengen, doch te ver geefs. Nu ging het in vollen ren den Zeedijk op tot het dorp Aartswoud, waar zij bij een hoek gestuit werden door het zware hek ter zijde vau den dijk, in welks palen de wielen grepen Bij de op Dinsdag 7 Aug. j.1. te Winkel gehouden hard-' draverij met paarden, werd de prijs gewonnen door het paard van den heer A, Sloos, de eerste premie door dat van den heer K. Vries en de tweede premie door dat van den lieer ASloovis, allen wonende te Winkel. Twaalf paarden namen aan de op Dinsdag 7 Aug. j.1. te Oudorp gehouden harddraverij deel. Den prijs won het paard vau den heer R. Groot, de eerste premie dat van den heer M. Zuurbier en de tweede premie dat van den heer H. Stikkel, allen wonende te Oudorp. Aan Heeren Bölger en zoon, theehandelaren te Bolsward, is vergunning verleend om het wapen van Hare Majesteit onze Koningin te voeren. Omtrent den brand te Nieuwer-Amstel meldt het Hbl. nader het volgende De beide huizen in de Theodoorstraat te Nieuwer-Amstel door den brand vernield, stonden onder éótie lijst. De trap naar de bovenwoningen was in het midden en dus de éénige uitgang voor al deze woningen, ten getale van vier. Daar de brand aankwam in een der benedeuhuizen en de trap al spoedig in vlam stond, moesten de bovenbewoners, die niet dadelijk het gevaar bemerkten, uit de vensters springen. De familie Verwoert, een gezin met zes kinderen, is door de ramp het ergst getroffen; want de moeder, die met twee kinderen het venster wilde uit springen, een in de armen houdende en het anderen om haren hals vastgekneld, kon den sprong alleen doen met het kind in den arm, daar het oudste, dat haar om den hals vasthield, bij den sprong uaar binnen terugviel. Dit meisje, zeven jaar oud, kwam in de vlammen om. Het lijkje is nog niet gevonden. Juffrouw Verwoert en het jongste kind liggen ernstig gekwetst in het gasthuis. Van de andere personen, die of intijds van de trap ontkwamen óf den spong naar beneden waagden, zijn enkelen slechts licht gewond. De brand ontstond door het vallen van eene brandende petroleum—hanglamp in de water— en vuurnering, die in eene der benedenwoningen werd uitgeoefend. In de nabijheid van de plek, waar de lamp viel, bevond zich eene bus met petroleum, voor den verkoop bestemd, waardoor de vlam zich in een oog wenk uitbreidde. Eerst een kwartier nadat de vlam uitsloeg, kon de eerste brandspuit water geven. En toen men aan den arbeid was, door I drie andere spuiten geholpen, spoot het water naar alle kanten uit de naden der slangen, zonder dat de noodige hulpmiddelen I aanwezig waren om ze te dichten. ,1 De Theodoorstraat is iets smaller dan de Kalverstraat op h« I nauwste gedeelte. De huizen tegenover de verbrande I zijn zwaar aan den voorgevel beschadigd. Eergisterennamiddag I zijn de muren omgetrokken, waarbij alweer bleek dat het brand-1 weermaterieel in Nieuwer-Amskfel in onvoldoenden toestand n-1 Als er touwen braken waren i.r <,eeu andere; de stoothaken waren te kort. Sedert 1874 teekent het H'bl. nog aan - toen de «ej brandweer te Amsterdam m werkLg kwam, zijne alle overeen komsten met naburige gemeenten I ^0t het verleenen van bij brand opgezegd. f Toch wordt die hulp nog verstiet wanneer de burgemeester der gemeente waar de brand woedt,» die aan het hoofd om gemeente vraagt. Dit is sedert 1874. aj een paar maal gesej" zelfs door de gemeente Utrecht bij ie brandende kazerne aM» en steeds is daaraan dadelijk volda„ Ook is na 1874 die hulp eens o Nieuwer-Amstel, hetgeen toen, als we zeer dankbaar werd opgenomen. Het wel alleen afkon. trekt.® I 41 I dat meB evraagd.ve? ons wel hennne^"' ieette toen ®eB 1 De Koningin van Servië zal, J,aar gemeld wedloopen te Clingendaal bijwonen. De Russische prins Bariatinskv, maakt met een vierspan, vertoefde van in het hotel de Zalm te Gouda. Het en blijkbaar amuseerde de prins zich u' Hollaudsche vermaak. ^.aar Haarl. Ct. verneemt a tientjes in omloop. Zij zijn te onderken aan de kleur, die lichter geel is dan van wordt» Annr die eene «19 T^def I Zaterdag »t - I ..-as daarjf oUj-1 tstekend met dat tijn l.iien er aan vai lsche 0uJ^ klank den 'de echte-

Schager Courant | 1888 | | pagina 2