Gemengd Nieuws BURGERLIJKE STA\D. Gemeente Schaden. Gemeente ZUpe. M A R K T B E R I C II T E V. f -.- a -.- f a f 8.— a f 10.— a 12.— f a f a f a f 13.50 a f 16.25 a f 15 50 f 14.— a 25.— f 6.— a 13.— f 3,- a 10.— f -.40 a 1.30 f 3.15 a -.— Advertentièn. Jb. OENIJS Jz. "t hooggeachten Directeur, den heer D e n ij 8die rtgen met de meubels en het kind er op kantelen en in het I rtter storten. Terwijl hij de vlucht nam, redden eenige personen bet kind, dat reeds bewusteloos was en hielpen verder met het upvisschen der meubelen. Uit Beilen (Dr.) meldt men van 12 Angs. Gisteren is te Nieuw Balingen, gein. Westerbork, het volgen- je gebeurd Zekere H. Kloeze, smid aldaar, had oneenigheid »ehad met een arbeider Engeltien. Hij vertoonde zich met een geladen geweer ten huize van dien arbeider en dreigde het ge- jjeele gezin dood te schieten. Hierop ontstond eenen worsteling tnsschen de twee mannen, waarbij het geweer afging en Kloeze Je volle lading in bet onderlijf kreeg, met het gevolg dat hij na weinige oogenblikken een lijk was. E. heeft zich onmiddel lijk bij den burgemeester aangemeld. Het gerecht van Assen beeft heden een onderzoek ingesteld. Zondag namiddag omstreeks 6 uur, had te Helmond een ontzettend ongeluk plaats. De heer W. had met zijn echtge- noote plaats genomeu op het balkon van een der wagens van de stoomtram Op het oogenblik van den afrit sprong het hondje dat zij bij zich hadden, uit den wagen. Zonder zich te beraden, sprong de echtgenoote van den heer W. eveneens uit den wagen, ten einde het hondje weder op te vangen. Zij struikelde echter, vier wagens gingen haar over de borst, en zij gaf oogenblikke- lijk den geest. In Drente, waar men voor eenige jaren nog zoo afkee- ng was van den militairen stand, neemt thans meer dan 40 p. c. der arbeidende jongelieden, hoofdzakelijk boerenknechten, als plaatsvervanger dienst. De lage prijs die voor de rem planten besteed wordt, schrikt hen niet af, en reeds than9, nu sommige bazen honne knechten voor den dienst 1889/90 opnieuw willen huren, doet zich de zucht naar dit „verkoopen* voor. Sommige besluiten tot vrijwillige dienstneming voor den kolonialen dienst, en komen hier dan eenige dagen doorbrengen, zoodat men ge durig kostgangers ziet, jammer dat de wijze waaaop sommigen de laatste dagen doorbrengen niet de overtuiging geeft dat hunne keuze na rijp beraad heeft plaats gehad. De officier van justititie te Heerenveen heeft zes maan den gevangenisstraf geeischt, tegen een kermisreiziger, die op de straat te Lemmer zong„Leve de socialen, weg met Wil lem III." Op het stationsplein te Arnhem. Een guldenstrein is uit Amsterdam aangekomen. Een beweeglijk gezelschap van zes personen heeft door tusschenkomst van een witkiel een rijtuig bekomen. Men wordt het evenwel, ondanks de drukte, waar mede onderhandelt wordt zoo vlug niet eens over den prijs. De spruiten zitten reeds met de taschjes en mandjes, maar ze moeten er weer uit. Dat helptEindelijk is, dank zij vooral de tusschenkomst van den cicerone, de familie dan rijdvaardig. De witkiel krijgt voor zijn moeite een dubbeltje. De witkiel, het dubbeltje op de platte vlakte van zijn band toekende„Zeker ook meer gewend met een handdouwer als met een landdauwer te rijden 1" Uit Drente meldt men In de veenkoloniën heerscht bij de arbeidende bevolking in de laatste dagen wegens de vele regens veel werkgebrek, ten gevolge waarvan velen naar de Drentsche dorpen gaan om er werk te zoeken, hetwelk hun door het delven van keisteenen hier en daar gelukt. Zoo waren den laatsten tijd velen uit Nieuw Buinen, Buinerveen, Drouwenermond en elders te Buinen werkzaam. Zij moeten echter daar weer onder voorwaardelijk bedongen winkelnering werken, waaraan zij zich in hunne woonstreken in het voorjaar ontworsteld hadden. Te Visvliet (Gron.) is zekere A. L. echtgenoote van K. N., geheimzinnig verdwenen. Onder voorgeven hare familie te S. te willen bezoeken, heeft zij den 6n Juli jl. de echtelijke woning verlaten en 's morgens op den eersten trein naar Groningen plaats genomen. Na ruim drie weken van huis te zijn geweest, bevreemdde het haar man en hare schoonouders wel eenigszins, dat zij zoolang uitbleef en ook in 't geheel niet schreef. Na informatie bleek, dat zij na 6 Juli jl. niet bij de familie te S. noch ergens bij hare andere familieleden geweest was. Nu rees van alle zijden het vermoeden op, dat zij naar Noord Amerika zou vertjokken zijn, in welk vermoeden men te meer versterkt werd, toen 11. Zaterdag bij een opzettelijk onderzoek in de woning bleek, dat nagenoeg al haar kleederen, benevens het goud en zilver en eenig geld, vermist werden. Nadat K. N. bij een agent van emigratie te Groningen vernomen had, dat zijn echtgenoote onder een valschen naam den 7n Juli jl. naar New-York was vertrokken, werd hem bij zijn thuiskomst een particuliere brief ter hand gesteld, waarin vermeld werd, dat zij reeds den 21 Juli te Chicago was aangekomen en haar intrek genomen had bij den vrijgezel T. d. V. aldaar, vroeger 'e Msvliet woonachtig. Hiermede was dan eindelijk de duistere znak van haar verdwijnen geheel opgehelderd. Men leest in de Zutpheijsche Courant »Als curiositeit meenen wij aan onze lezers het volgende 'onnet niet te mogen onthouden, door een onzer letterkundige hervormers in „de Nieuwe Gids" aan de nagedachtenis van mr- C'. Vosmaer gewijd. Zie, als de zee, dadr Waar de vloed opstreeft, Deint, de bank over, en af-deinend laat 'n cirk'iend plasje^ dat meê deinen gaat, En 't is of 't plasje teen eigen deining heeft En de wind rept en drop en rimpling beeft En trilt door 't plasje, waar 't zonschijnsel slaat ^eel rimpelkopkens, die 't omkruld gelaat Eekken naar 't strandje dat van lijnen leelt Zjkj deinde 't Leven dezen éénen Mensch Gp en hij leefde, een plasje in 't zonnelicht Eijnen en rimpels ritste-i in het zand ^■aar de zee ebt, 't plasje droogt op aan 't strand, slechts de lijn-rimpling blijft: en zie, daar ligt leen wat verzen van dien dooden mensch. aanleiding van djt Meerenbergsch sonnet, aan het strand at*ijk a/Z. in het brein des dichters „opgestreeld/' wer den aan de „Prov. Gron. Ct." de volgende regelen toegezonden: Hoe jammer dat die doode man Dit klinkdicht zelf niet lezen kan «ij zou dan weten dat hij was „Een opgedroogde waterplas." Zoo'n lof is, sedert de aarde draait, Nog nooit een stervling toegezwaaid. Op bet oogenblik ziju er in den Jardin d' Acclimatation te Parijs Hottentotten. Een dezer is dichter en heeft, volgens den Parijschen correspondent van het „Handelsblad", in het Hotten- totsch deze dichterlijke ontboezeming aan het adres der maan gericht„Wees welkom, lieve maan Wij verlangden naar uw dierbaar licht. Gij zijt een trouwe vriendin. Ziehier een malsche lamsbout en een ods voortreffelijke tabak. Mocht gij, dierbare maan, nochthans niet gediend wezen van deze offerande, dan zullen wij zelf ze wel opeten en voor u rooken." Van dien practisch—poëtischen Hottentot zou de dichter van het sonnet in „De Nieuwe Gids* veel kunnen leeren, aange nomen dat het„poëta nascitur, non fit" niet meer waar mocht zijn. De goden vluchten heen, zegt men. Beleven we 9oms de periode, dat de dichters komen F Dan is dit post-diluviaansch ras een wonderlijke bende." Een goedkoope weerprofeet. Men slaat een spijker in den wand, hangt er een kort touw aan en bevestigt aan het einde er van een licht bundeltje kippen- of ganzenvederen. Dan brengt men een teeken aan op de plaats, tot welke het bundeltje reikt, bijv. een streep. Bij naderend regenweder zal het bundeltje bene den deze steeep dalen, bij verbetering van het weder, zal het weer rijzen. Het verschil tusschen het aangeven en bet begin van het weder, bedraagt 6 tot 12 uur. Een wielrijder maakte een tocht door Buckenhamshire en was vergezeld van zijn kleinen Schotschen dashond. Op eens miste hij den hond, hij steeg af en wachte eenige oogenblikken, denkende dat het hondje hem wel zoude inhalen. Toen dit niet geschiedde, reed hij een eind terug, en een meisje tegenkomende, vroez hij dit naar den hond. Ja, bet meisje had een beetje ver der op een hondje zien zitten, op iets, dat wel geleek op een jas, maar toen zij het had willen oprapen, bromde de hond. Toen bemerkte de reiziger, dat het jasje, hetwelk hij achter den zadel had vastgebonden, losgeraakt was, en het trouwe beest was er bij blijven zitten, om er de wacht over te houden. (N. Sport.) De Koningin van Rurarnië is verleden week in de Slees- wijker badplaats Sylt aangekomen. Daar de bewoners verwittigd waren van het uur, waarop zij voor de eerste maal op het strand zou verschijnen, hadden zij hunne kinderen twee gelederen doen vormen langs beide zjjden van de trap, die van de duinen naar zee geleidt. Al de kleinen droegen Rumeensche vlaggen, en toen de Koningin voorbijging bogen zij ze zncbjes voorover en vormden aldus eene soort van triomf boog. De Koningin, zeer ingenomen roet dat onthaal, deed de kinde ren eenige dagen later op het strand verzamelen om naar een harer verhalen te luisteren. H. M. zette zich in het midden op eeneu zandheuveleen klein meisje hield een zonnescherm boven haar hoofd, en de vorstin las uit een handschrift eene dichter lijke vertelling, door haar opgesteld. Bij het einde der lezing werd Carmen Sylva door een eindeloos gejuich harer kleine toehoorders beloond. Een verschrikkelijke geschiedenis is tegenwoordig te Londen het onderwerp der gesprekken. In het huis van den koopman L, is sedert een jaar eene Fransche gouvernante, mademoisellc Philippe, bij de drie jonge dochters aangesteld. De drie meisjes zijn dertien, vijftien en zeventien jaar oud, en algemeen bekend om hare schoonheid. Voor eenige dagen kreeg het dertienjarigo meisje eene halsontsteking en de buisdokter zeide den vader glimlachend: „Het is merkwaardig, hoe dikwijls uwe kinderen aan halsziekten lijden! „Ja, heer dokter, wij vatten telkens kou in bet atelier van den schilder, waar wij zonder veel kleeding als model dienen". De wanhopige vader beval een streng onderzoek en men ontdekte, dat mademoiselle Philippe de meisjes in bekende schilders-ateliers als modellen verhuurt. De gouvernante werd gearresteerd. Dt heer L. denkt ook de betrokken schilders gerechtelijk te vervolgen. Een inbreker door eene jonge dame gevangen. De vier entwintigjarige zuster eeuer hotelhoudster te Burnley (Engeland) ondekte Zaterdagavond een man in een hoek bij haar bed ge doken. Meenende dat hij beschonken was, wilde zij hem naar het gaslicht trekken toen hij vluchtte en de trappen afviel. Zij snelde hem na, greep hem en riep om hulp, waarop verschillende per sonen toeschoten en den man onschadelijk maakten. Men vond loopers en een dolk bij bem. Veroordeeld door het Kantongerecht te Schagen in Juli 1888. W egens Openbare dronkenschap: F. K. te Opperdoes, J. M. en T. J. B. te Kolhorn. J. de W. te Zijdewind, tot f 0.50 of 1 dag hechtenis. C. V. Pzn. en L. W. to Schagen, tot f 3.of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap gepleegd bij 1ste herhaling: L. W. te Kolhorn, tot eeno hechtenis van 3 dagen. Rijden als voerman in een hondenwagen: J. K. te Wieringerwaard, tot f 3,of 1 dag hechtenis. Laten loopen van vee op eens anders weiland J. B. te Zijpe, tot f 0.50 of 1 dag hechtenis. Onbeheerd laten loepen van vee op den open baren weg: H. K. te Behagen, tot f 0.50 of 1 dag hechtenis. J. D. te Schagen, tot f 3.— of 1 dag hechtenis. Diefstal van holm in 's Rijksduinen: C. P. te Potten, tot f 1.— of 1 dag hechtenis. G. S. te Petten, tot f 3.— of 1 dag hechtenis. Allen zijn teveDS veroordeeld in de kosten verhaalbaar bij lijfsdwang van hoogstens eene maand. Ingeschreven van 11 tot en met 14 Augustus 1888. GeborenChristoffelina, dochter van Cornelis Meurs en Chris- toffelina Kramer; Pieter, Dirk, zoon van Jan de Veer enJohan- na Blaauboer. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. OverledenNeletta, Johanna, Araalia van Cantfort, oud 62 jr. 3 md.Cornelis Boschman, oud 2 md en 2 weken. Ingeschreven van 3 10 Augustus 1888. Geboren Geertje, dochter van Pieter Kuiper en Nantj» Scher mer; Antje, dochter van Pieter Bakker en Ariaantje Vriendjes; Gerrit, zoon van Cornelis Bellis en Henderika Korsmsn; Cornolis, zoon van Willem Bos en Maartje Schuijt. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd Abraham Huijer, jm. vrachtrijder, 22 jr. Guurtje Zonneveld, jd. zonder beroep, 27 jr. beiden te Zijpe. Overleden Pieter Borst, 74 jr. wedn. van Trijntje Winter. Hoorn, 11 Augustus 1888. Aangevoerd: H. L. Rogge 2 Tarwe 7 2 Gerst ,1 1 Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine Boonen Geele Witte Paarden Kar wij zaad Mosterdzaad Koolzaad 5 Koeien 2 Kalveren 180 Schapen 50 Lammeren 27 Varkens 1 Zeug 90 Biggen 4 Geiten 45 Kippen 1600 Koppen Boter, 5.2, lood. 7000 Kipeieren 400 Eendeneieren 3.50 a 4.75 8.— a 8.25 4.a 5. 3.50 a 4.— 9.— a 10.— f 80.— a 170.— f 11.— a 18.— f 8.— a 16.— f 40.— a -.— 1 4.— a 7.— f —.60 a —.65 f 3 a 3.25 125 Mud Nieuwe Aardappelen f 2.80 a per Mud. 25000 N.P. Aalbeziën (R.) f 10.a p. 100 N.P. 16000 N.P. Aalbeziën (Z.) f 12.— a p. 100 N.P. 20 mand Peeren f 3.50 a 4.per Mud. Alkmaar, 11 Augustus 1888. Aangevoerd 2 Paarden f 25.a 70. 25 Koeien en Ossen f 150.a 180.— 16 nucht. Kalveren f 10.a 18. 188 Schapen f 10.a 20. 114 Lammeren f 7.a 11. 78 magere Varkens f 10. a 15.— 131 Biggen f 5.— a 8.— 4 Bokken en Geiten f 4.a 7. 4 Kleine Bokjes f .60 a 1.25 Kipeieren per 100 f 3.50 a 4. Boter per kop ('s middags 12 uur) f .85 a .95 Alkmaar, 13 Augustus 1888. Aangevoerd 9 Koeien f 180.— a 210.— 178 vette Kalveren f 35.a 90.— 10 Nuchtere Kalveren f 7.a 16. 322 Schapen f 18.a 28.— 194 vette Varkens per P f .36 a .48 39 Magere dito f 13.— a 16. 1* u r merend, 14 Augustus 1888. Aangevoerd Kaas. Aangevoerd 343 stapels Kleine en 1 stapels Middelbare. Prijs Kleine f 31,a Middelbare f 25. per 50 KG. Boter f 1.10 a 1.20 per KG. Vette Runderen .73 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudendf .68 a .75 per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 12.a 20.Handel vlug. Vette Varkens van --.34 a .38 per KG. Handel matig. Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren f 3.a 3.50 JS d a m 11 Augustus 1888. Aangevoerd: Aangevoerd 118 stapels kaas, wegende 26366 P., hoogste prijs f 27.—. Voor de vele hem persoonlijk geldende gelukwenschingen, ontvangen naar aanleiding van den voor Schagen's Mannenkoor zoo gelukkigen uitslag van den te P u r m e r e n d gehouden Zangwedstrijd, betuigt de ondergeteekende zijn h.ar- telijken dank. De directeur van Schagen's Mannenkoor „Euterpe", Schagen, 15 Aug. 1888. ff getroffen door de vele en hartelijke blijken van sympathie, bij zijne op den Zangwedstrijd te Puimerend behaalde overwinning en gevoelig voor de allerhartelijkste ontvangst bij zijn terugkeer in deze Gemeente, brengt door deze zijn innlgen dank, aan allen, die hebben bijgedragen, dezen dag voor de Vereeniging onvergetelijk te doen zijn; het is haar een waar genot, dankbaar te mogen erkennen, dat de hulde, haar gebracht, in de eerete plaats geldt haren „EUTERPE* ter overwinning heeft geleid. W. ROGGEVEEN Cz., Voorzitter. E. J. GILLEN, Sectetaris.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3