Elke ondervinding, door den overledene eenmaal opge daan, is thans ijdele klank; elke herrinnerig, eens in die hersenen vastgeketend, heeft zich thans verloren in het niet, en slechts het ziellooze overschot ligt daar nog en schijnt te spotten met vreeze en hoop, met illusies en idealen Een oogenblik herinneren we ons, dat de inenscb, die daar rust en als wij eens werkte en ijverde, slechts één nagel was aan het reusachtig maatschappelijk getimmerte; dat, al hielp hij het schragen, men zelfs niet zal bemerken, dat zijn steun in 't vervolg ontbreekten 't is ons of dat lijk op eemnaal ontzettend klein en nietig wordt Maar dan weer zien we den ijverige door het leven gaan; kalm, bedaard, maar flink en krachtig, eene symphatieke figuur. We zien hem hier arbeiden, ginds feestvieren, elders troosten, en 't is of hij de spil wordt, waarom alles draait, of de wereld op eens een ander aanzien heeft verkregen, nu hy haar verlaten heeft. En als we een oogenblik naar buiten zien, dan blijven we onwillekeurig staren of ginds in de verte zijne gestalte nog niet nadert, en zijne hand ons toewenkt ten groet. En dan „Nooit, nooit weer!" snikken we, en verkoe len het brandende voorhoofd tegen de vochtige glasruit. Neen, de man die daar ligt, tot de eeuwige ruste gedoemd, was geen nieteling, wiens hulpe niet zal worden gemist. Met zijn rijk zielsleven was hij een wereld op zich zelf en die wereld is thans ondergegaan in den ontzettenden strijd met den dood! Maar de herinnering blijft voortleven en gaat over opeen later geslacht, tot ook dat vernietigt wordt en de dood uitwischt, wat het zoolang als eene heilige reliquie in het geheugen had bewaard. En dan niets meeralleen wat gebeente bij de wor men op het kerkhof. Wèl hem wiens leven zóó schoon en zegenrijk was, dat de herinnering niet uitsterft, maar als een warme gloed voortbrandt en voortleeft, eeuwen en tientallen van eeuwen door. Hij vindt zijne voldoening in de vreugde, die hij reeds hier mocht verspreiden en in de liefde en den eerbied, die zijn overgaan gemakkelijk deden zijn. Binnenlandsch Nieuws. J. v. d. B. Schagen, 22 Augustus 1888. Aan den gisteren alhier gehouden harddraverij, door paar den ingespannen voor tweewielige rijtuigen, namen de volgende 16 paarden deel De Leerling, br. merr. v. P. Best, Lambertschaag; ber. P. Best. Wilhelm, br. ruin v. T. Schilder, Spierdijk; ber. Jb. Schilder. David, vos ruin v. P. J. do Wit, Zij pe; ber. P. J. de Wit. Concurrent, br. merr. v. B. Schippers, Charlois; ber. B. Schippers. Snijboon, br. merr. v. W. Brom, Utrecht; ber. P. Ellerbroek. Kroonpiins, br. hl. ruin v. A. C. de Wit, Zijpe; ber. K. de Wit. zijt geestelijk zoo zeer ontstemd, belangrijk onderhoud hebt gehad kigen of blind verliefde," zeide hij met een dubbelzinnig lachje. „Hoe nu, mijnheer de graaf moet toch redenen hebben, zoo eensklaps van gevoelen veranderd te zijn." Toen Wolf wederom geen antwoord gaf, maar zich er mede vergenoegde, mismoedig de schouders op te halen, boog Frans zich nog dieper over hem heen. „Mag ik het wagen, ueenige openhartige, welgemeende woorden te zeggen, mijnheer de graaf „Spreek dan, wat wilt gij toch eigenlijk?' De kamerdienaar zweeg een oogenblik. Hij haalde diep adem en zijn gelaat nam toen zulk een besliste uitdrukking aan, alsof het nu gold, den beslissenden slag te slaan. „Goed dan," fluisterde hij, „Gij heer graaf, omdat gij een met mijnheer uw vader." „Wat weet gij daarvan „Niet meer en niet minder," ging Frans onderdanig voort, „dan dat mijnheer uw vader u heeft medegedeeld, dat volgens zijne meening uw toekomst onzeker is, ja, dat de dag zou kunnen komen, op welken gij niet meer graaf van Wolfenstein zoudt heeten." „Ongehoordstamelde Wolf, terwijl een donkerrood zijn gelaat kleurde. „Dan hebt gij geluisterd, ellendelingGraaf Wolf sprong van zijn stoel op en stond met gebalde vuisten voor den kamerdienaar. Maar deze behield zijn onverschillig lachje. „Bah, maak u niet warm, mijnheer de graaf," meende hij, „ik behoef niet te luisteren, want mijnheer uw vader heeft voor mij geen geheimen." „Bespottelijke mensch 1" antwoordde Wolf onwillig, terwijl hij een schrede achteruit week en den vermetele met verwon derden blik mat van het hoofd tot de voeten. „Neen, dat is de rechte wijze niet, opwelke wij met elkan der spreken kunnen zeide Frans", spottend. „Neem weder bedaard op den stoel plaats, mijnheer de graaf en luister naar mij. Mijn heer uw vader heeft u gezegd", ging hij voort, toen Wolf weder had plaats genomen „dat er een vreeselijk geheim in zijn leven bestaat Hij heeft het intusschen vermeden, u daarover eene verklaring te gevenmaar zich er mede tevreden gesteld, u eenige algemeene aan wijzigingen te geven Nu goed, ik ben in de gelegenheid en ook willens, uitvoeriger met u daarover te spreken." Wolf staarde hem met verglaasden blik aan, terwijl hij van hevige ontroering bijna geen geluid kon geven. „Mensch, gij stamelde hij slechts. „Ik ben de medeplichtige of wanneer dat beter klinkt, de vertrouwde vriend, van mijnheer uw vader," antwoordde de kamerdienaar gelaten. Geruimen poos was het stil in het vertrek. Wolf haalde met moeite ademhet angstzweet brak hem uit; want hij ge voelde, dat de volgende oogenblikken voor hem eene beslissing moesten brengen, die noodlottig kon zijn voor zijn toekomst. Onbevreesd had Frans een stoel bijgeschoven en nam Baast den jongen graaf zeer vertrouwelijk plaats. Wordt Vervolgd. Helena, br. merr. v. H. Dalen berg, Alkmaar; ber. H. Dalenberg. Proponent, zw. ruin r. J. Hof, Hoorn; ber. C. Bier. Sofie, br. merr. v. J. de Jong, Hensbroek; ber. J. d. Jong. Emma, zw. bl. merr. v. H. Dalenberg, Alkmaar; ber. H. Dalenberg. Prinses, br. bl. merr. v. J. Dalenberg, Schoorl; ber. C. Dalenberg. Rosa, 1. schimm. merr. v. J. J. de Wit, Zijpe; ber. K. de Wit. Amator, br. bl.merr. v. wed. Liefhebber, Zijdewind; ber. Jb.Schilder. Mazeppa, br. ruin v. H. Bakels, Beemster; ber. C. Bier. Koningin, zw. merr. v. D. J. Florijn, Rotterdam; ber. C. Bier. Blesje, br. bl.merr. v. J. Bakker Jz., Wier.waard; ber. J. Bakker Jz. De prijs f 200.werd behaald door Kroonprins, de 1ste premie f75.door Koningin en de 2de premie f25.door Concurrent. i j Jammer was het, dat de aanhoudende regen nadeeligen invloed uitoefende op de komst van het publiek in onze gemeente. Dreigde de aanhoudende regen het vuurwerk te doen mis lukken, gelukkig klaarde het weder in den loop van den dag op, en kwam tegen den avond van heinde en ver nog een zeer talrijke menigte in onze gemeente. Gelijk te verwachten, was de invloed van het vochtige weder bij het ontsteken van het vuurwerk merkbaar en benam de zware kruitdamp veel van het schoone en schitterende er van. De inrichting van de hoofd nummers was frappant en vooral het slotnummer maakte uit stekend succes. Na afloop der Harddraverij en Vuurwerk vond het publiek in de verschillende localen ruimschoots gelegenheid zich te ver maken. Behalve de gelegenheden tot dansen, noemen wij de Matinee in het Noord-Hollandsch Koffiehuis, alwaar het gezelschap onder Dir. van den heer Abr. de Winter optrad. Dit gezelschap hetwelk zich mocht verheugen in een stampvolle zaal, verwierf zich herhaal delijk den luiden bijval van het publiek. De heer de Winter won door zijne geestige, politieke voordrachten aller harten en handhaafde schitterend zijn naam als eerste Hollandsche Karakter- komiek! Eveneens verwekten de werkzaamheden van Mr. Paul Dagard, als telegraafdraadlooper en Mr. A. Dewell als equili briste—Arëien onverdeeld aller bewondering door hunne keurige, nette werkzaamheden, terwijl de dames—Zangeressen van dit ge zelschap herhaaldelijk den luiden bijval van het publiek ver wierven. Naar wij vernamen heeft de heer de Winter, op verzoek van vele heeren, beloofd, in den loop van den aanstaanden winter met een specialiteiten-gezelschap hier weder eene soiree te zullen geven. Nu, Schagen heeft voor hem, gelijk hij ook zong, wel degelijk „gouden eieren gelegd." Verder noemen wij het gezelschap onder Directie van den heer Stroober, optredende in het Koffiehuis „de Beurs," alwaar o. m. Mr. Cawelly of het Slangenmensch, door zijne verbazing wekkende toeren, door het wringen van zijn lichaam in allerlei bochten en kronkelingen, aller verbazing en bewondering ver wekte. Met veel lof hoorden wij ook spreken over de heeren Antoon Vattar, harpspeler en Dughi Salvator, harmonicaspeler, die schoone muziek ten gehoore brachten, in het hotel „'t Centrum". Naar wij vernemen zal de commissie, die zich verleden jaar heeft belast met de regeling van een Vliegerwedstrijd, ook nu weder gelden inzamelen, die haar in staat zullen stellen, nog in deze vacantiedagen een Vliegerwedstrijd te houden. De inrichting en de rubrieken van den wedstrijd zullen dezelfde zijn als vorig jaar. De belangstelling, die door onze jongens telken jare voor dHsdanigen wedstrijd is aan den dag gelegd, zal zeker een woord van aanbeveling overbodig maken. nu. van Schoorl, Bij de jongstleden Maandag te Schagerbrug gehouden tentoonstelling van Runderen en pluimgedierte zijn de volgende prijzen toegekend RUNDVEE. Voor de beste Melkkoe van 37 jaar, vóór 1 Mei ge kalfd hebbende, le prijs G. Kant. Schagen, 2e pr. N. v. Leeuwen, Eenigenburg. Melkgevende V aarzen, geboren in 1886, le en 2e prijs A. Bakker, Schagen. Hokkelingen, geboren in 1887, le prijs J. Buis, 2e pr. W. Frans, beiden te Schagen. Kui kalveren, geboren in 1888, le en 2e prijs J. L. T. Groneman, Wieringerwaard. De beste Herfstkalfkoe, moetende kalven tusschen 1 September en 1 December, le en 2e prijs G. van Os. Schager brug. Stieren, geboren in 1886, le prijs J. L. T. Groneman, 2e pr. D. Sleutel, beiden te Wieringerwaard. Stieren, geboren in 1887, le prijs J. Bakker, Wieringer waard, 2e prijs J. J. de Wit, Zijpe. PLUIMGEDIERTE. Het mooiste toom Kippen, le prijs W. St. Maarten. 2e pr. J. Sijbrands, Eenigenburg. Het mooiste toom Eenden, le pr. J. J. de Wit, 2e pr. A. Stam; beiden te Zijpe. Het mooiste paar duiven, le pr. N. T. Teengs, Wierin gerwaard, 2e pr. D. Tromp te Zijpe, Na afloop der tentoonstelling werd eene harddraverij gehou den, waaraan 14 paarden deelnamen. De prijs, een compleet span tuigen, werd gewonnen door het paard „Goliath" van J. J. de Wit te Zijpe, berijder C. J. de Wit. De le premie, een drummeldek met singel, door het paard „Aafke" van dé wed. J. Liefhebber te Zijdewind en de 2e premie, een paar teugels met zweep, door het paard „Susanna" van D. Kroon te Zijpe. Door de Utrechtsche Algemeene Brandwaarborg-Maat schappij is aan de Brandmeesters van het le branddistrict te Barsingerhorn toegezonden eene som van f 20, bestemd ter uitrei king aan die personen onder hunne spuitgasten, welke zich bij den laatst plaats gehad hebbenden brand ten huize van A. Kos- sen, bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Men meldt van het Loo Z. M. de Koning is, waarschijnlijk door gevatte koude, onge steld en moet reeds sedert een paar dagen het bed niet ver laten hebben, ür. Vinkhujzen is op het Loo aangekomen De toestand is niet gevaarlijk, maat de leeftijd desKo: eischt bijzondere zorg, Een der verpleegden aan de rijkswerkinrichtingen te Vee huizen, scheen eene veete tegen den ziekenvader J. BussclT te hebbeu. Toen deze Zaterdagavond, bij afwezigheid van de' betrokken ambtenaar, ook de functie van zaalopziener waarnam11 werd hij door een der verpleegden welke hem om een bont! rok had gevraagd, en, om aan dat verzoek te voldoen, met hem naar het magazijn was gegaan aldaar met een mes aanee- vallen. Den op hem gerichten stoot ontwijkende, onlviné Busscher slechts eene geringe verwonding. Een onder zijn bereik liggend stuk ijzer grijpende, gaf Busscher den verpleegde daar. mede een zoodanigen slag tegen het hoofd, dat hij spoedig dooi Busscher en de inmiddels toegeschoten politie kon worden overmeesterd en in arrest gebracht. (Asser Ct.) Het Handelsblad verneemt, dat door den minister Tsa waterstaat een maatregel is genomen, welke ongetwijfeld bet postverkeer hier te lande ten goede zal komen. Tegen 1 October zullen nl. van wege de postadministratie verkrijgbaar gesteld worden gesloten briefkaarten, een block-notes, met daarop ge. drukten vijfcents-postzegel en voorzien van gegomde, geperfo. reerde randen. De grootte dezer kaarten verschilt, wanneer zij gesloten zijn, niet veel van die eener briefkaart, maar de in. houd er van is aan de oogen van nieuwsgierigen onttrokken. Het openen der dichtgevouwen kaart geschiedt door afscheu ring der geperforeerde, met de gom aan elkander gehechte randen. Uit Zwolle wordt van 17 Augustus gemeld De reizigers en het dienstdoend personeel van den locaal- trein uit Almeloo, die heden avond te 6.55 het station alhier binnenstoomde, zijn gelukkig aan een groot gevaar ontkomen. De trein stopte niet op zijne gewone standplaats, maar bleef tot veler schrik en angst doorrijden en kwam met een hevigen schok terecht tegen de bij het middenperron aanwezige stop-of veiligheidsbuffertoestellen, die daardoor aan den voet afbraken. De trein sprong daardoor terug, stond stil en bekwam betrek kelijk weinig schade. De in den trein aanwezige reizigers ea conducteurs kwamen er gelukkig met den schrik af. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek, beweerde de machinist op tijd te hebben geremd, maar den trein niet bijtijds tot stilstand te hebben kunnen krijgen. Te Wieuwerd een klein dorpje in de gemeente Baarderadetl' aan de lijn Leeuwarden Sneek, vindt men in de kerk een eigenaardigen grafkelder, waarin de lijken niet tot ontbinding overgaan, maar geheel opdrogen. Men vindt er verscheidene zeer zware lijkkisten, waarin de lijken, zeker een paar eeuwen oud, geheel opgedroogd, maar overigens ongeschonden liggen, Vroeger meende men dat een dezer lijken het stoffelijk omhul sel was van Anna Maria Schuurman, gestorven in 1678, ei beweerde dat het linnengoed gemerkt was met de letters A. M.S. Thans echter zegt men dat haar lijk niet in, maar onder vloer van den grafkelder rust. Ook vindt men in den kelder een haan, die voor 69 jaren moet opgehangen zijn, en nog gt- heel gaaf is, zoodat de kam nog duidelijk zichtbaar en evei groot als vroeger is. Eene dame te Kralingen, die des avonds vóór het naar bed gaan vergeten had aan hare dienstbode te zeggen hoe las: zij des morgens moest gewekt worden, herinnerde zich omstreek) middernacht haar verzuim, en bevreesd zich te verslapen, stapte zij het bed uit en begaf zich naar de dienstbodenkamer, meisje, wakker wordende en bij het flikkeren van een nachtlichtjf eene gedaante, in het wit gekleed, voor haar bed ziende verschrikte daarvan zóó hevig, dat zij hare spraak verloor. 6 werd terstond geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand v» de dienstbode moet echter niet gunstig zijn. Droogmaking der Zuiderzee. Volgens het Utr. Dagbl. doe! de heer De Quartel, ingenieur, die reeds vroeger raamde en pogingen aanwendde om, gesteund door Nederlandschf en Engelsche kapitalisten, het grootste deel der Zuiderzee droof te maken, thans een beroep op zijne stad- en landgenootenoi hunne medewerking te verkrijgen tot bereiking van dit groot» doel. Na eene opsomming van de verschillende waterwerken doo. hem zoo hier te lande als elders of met zijne mi tot stand gebracht, gaat hij nagenoeg aldus voort „En thans, mannen van handel en scheepvaart! kom ik u allen met een voorstel 1. Tot verbetering van het kanaal van Amsterdam naar Noordzee bij IJmuiden; 2. tot droogmaking, inpoldering en bebouwing van hei gro* ste gedeelte der Zuiderzee, der Friesche Wadden en der Lauwer2 Sedert 1885 ben ik bezig met het opmaken der plannen berekeningen, en zal nu weldra met eenige kapitalisten atf Nederlandsche regeering concessie vragen om dat grootse allernuttigste werk aan te vangen onder toezicht van nister en zijne ingeueurs Van Diesen, WellaD, Michaehs, en Leemans. Het voornemen is, in Amsterdam en Londen eene ait te schrijven met premiën. De aandeelen zullen ZIJD f 1000, f500 en f100, rentende 4 pet. Alle werken sub 1 en 2 kunnen binnen tien i®reD.^ voltooid worden opgeleverd. De algeheele kosten worden naar de eisehen en voorwaarden, die onze regeering z# en opleggen. De paal- en steenendijk, met spoorweg tus» en Kampen, langs Urk en Schokland, heb ik len kosten f 30.000.000. Zij heeft eene lengte van 4 Het scheepvaartkanaal van Amsterdam door den polder naar Eukhuizen acht ik vooreerst onnoodig- De IJsel wordt verlengd van het Keteldiep t°t a zen, langs den afsluitdijk. Het Vlie blijft vooreerst open, als te diep zeeg3^ Bij Schel!ingwoude wordt een Gedep0' van de sluizen aldaar, enz. enz. De stukken zijn nu ter visie bij de heeren Staten van Utrecht. In Amsterdam zal ik eene openbare voord rat voorlichting mijner projecten en opheldering geTt

Schager Courant | 1888 | | pagina 2