Vlieger-Wedstrijd, te S C H A G E N, cp Vrijdag, 31 Augustus 1888, VLIEGER-WEDSTRIJD Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STAM). Oemeente Scliagen. 11 1 R K T R E R I C II T E N. Advertentiën. Aan bet Postkantoor te Hilversum is een onderwijzer, jn afwachting, dat het hem te eeniger tijd zal gelukken een j betrekkiDg bij het onderwijs machtig te worden, als brieven- I besteller in functie getreden. Naar aanleiding der verontrustende berichten over den staat TSn zaken in Kedir verspreid, hee t eene der groote handelsin richtingen te Amsterdam haren corresprondent om inlichtingen gevraagd. Het antwoord per telegraaf onmiddellijk teruggezonden, luidde: „Toestand Kedir normaal.' (Hbl) Uit Den Haag wordt gemeld Blijkens nadere berichten, heden ontvangen, is de toestand van Z. M. den Koning aanmerkelijk beter en behandelde Z. M. heden weder regeeringszaken. 's Konings lijfarts, dr. Yinkhuijzen, gisteren op het Loo gekomen, is heden weder van daar vertrokken. Aan de Zw. Ct. wordt uit Den Haag geschreven, dat, zonder dat 's Kcnings toestand bepaald zorgwekkend is, men in de residentie toch niet gerust is. Yoor 't oogenblik zijn er geen dreigende verschijnselen, maar, hetzij een belangrijke ver heffing der kwaal, hetzij een inzinking van krachten (collapsus) daarvan de oorzaak zij, beiden toch zouden in casu een nood- lottigen afloop kunnen veroorzaken. De voogdijwet, die jammer genoeg (vooral door Kappeyne's toedoen) niet tijdens de zitting tot afdoening kwam, zou als de toestand verergerde aanleiding geven tot onverwijlde bij eenroeping der Kamers. Vooralsnog is hierover niets bepaald, ongetwijfeld zal het ministerie nauwkeurig toezien, gevoelende de verantwoordelijkheid, die het drukken zou, indien de natie voor een sterfgeval stond, zonder wettelijke regeling der voogdij. Van harte is het te hopen, dat alles zonder maatregelen, inderijl genomen, zal kunnen verloopen. Sedert eenigen tijd miste men uit de kas van het station van de Nederlandsche Centraalspoorweg-maatschappij te Nijkerk eenig geld, nu eens meer, dan weder minder, zonder dat men den dader kon nagaan. Donderdag mocht het den brigadier- titulair der rijks veld wacht J. 't Hof gelukken den dader op heeterdaad betrappen, terwijl deze bezig was de lade, waarin het geld geborgen is, open te breken. Het is een elf-jarige jon gen, die zijn misdrijf reeds bekend heeft. In de Tieler- en Bummelerwaard breidt zich de aardap pelziekte zeer sterk uit; de prijzen der Geldersche soorten zijn dientengevolge eensklaps tot het dubbele van den vorigen prijs gestegen. De winteraardappelen zijn ook door de ziekte in het volle van den groei gestoord. Al de te veld staande aardappelen laten zich nu reeds aanzien als uitgegroeid, doch in werkelijk heid zijn zij gestorven. Vreest men alzoo voor hooge prijzen, de qualiteit zal ook veel te wenschen overlaten, bepaaldelijk bij die, welke voor winterprovisie bestemd zijn. Door de politie te Aarlanderveen is proces-verbaal opge maakt tegen drie personen, werkzaam aan de in aanbouw zijnde kerk der doleerende gemeente, wegens het buiten noodzaak ver richten van openbaren arbeid op Zondag, zonder schriftelijke toestemming van het gemeentebestuur. Te Leerdam zal bij gelegenheid van den Prinsessedag een vliegerwedstrijd gehouden worden door de kinderen der openbare lagere school, opgeluisterd door de muziek van het Leerdamsche muziekkorps. De kinderen zullen dien dag flink onthaald worden. Te Beerta is bij den arbeider H. Prins een brutale diefstal gepleegd. De dief heeft het deurslot verbroken en daarop voorwerpen van waarde en geld uit het kabinet gestolen. Toen de vrouw van P. te huis kwam, vond zij het stroo en het beddegoed in de slaapplaats in vlam staan. Met moeite werd men het vuur meester. Indien de woning was verbrand, dan zou de diefstal mis schien nooit ontdekt geworden zijn. Wegens het overlijden van den heer O. T. Bosgra, is de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkies district Bergum, bepaald op Dinsdag 18 September, zullende de herstemming, als die noodig is, geschieden op Dinsdag 2 October. Zaterdagavond omstreeks elf uur, is zekere Barbara Groo- sen, huisvrouw van H. Roersch, daglooner te Sittard, die sedert eenige dagen aan zwaarmoedigheid lijdende was, uit een zolder- of dakvenster van hare woning naar buiten gesprongen, zeer waarschijnlijk met het doel om zelfmoord te plegen. Haar echt genoot, die zulks vermoedde of het althans mogelijk achtte, ging toen hij zijn vrouw op den zolder hoorde, dadelijk der waarts en mocht haar vastgrijpen, juist toen zij den sprong waagde. Doch daar zij reeds te ver buiten het bereik was, kon hij haar zonder zijn evenwicht te verliezen, niet langer vasthou den en moest haar loslaten, zoodat bedoelde vrouw met haar hoofd op de straatsteenen terecht kwam en onmiddellijk een lijk was. Op het hulp geroep van Roersch kwam zijn nabuur H. Claassen nog toeschieten, doch deze kon wegens de duister nis de ladder niet vinden, die toegang naar den zolder verleende. Een boer uit den omtrek van Tilburg werd eiken nacht een walgelijken reuk gewaar en zocht te vergeefs in alle hoe hen of er soms de eene of andere rottende zelfstandigheid ver scholen lag. Dezer dagen bij het vernieuwen van het stroo in den stroozak van zijn bed, vond hij daarin een paar dozijn half vergane muizen, welke, na hun voedsel eenigen tijd gevonden hebben in het slecht gedorschen stroo, eindelijk vergiftigd werden door zoogenaamde muizentarwe, die de meid in den stroozak had gebracht langs de gaatjes, welke de muizen erin gebeten hadden. Toen de meid nu van den boer een berisping ontving, antwoordde zij zeer terechtKekt mer beter noa, hoe oew volk dorscht, dan zulle gen 25 maas in zo wennig strooi ®er eete vijne. In de lucifersfabriek van de firma Dijkerman Co., in e nabijheid van Breda, werd al sedert geruimen tijd opgemerkt, t de lucifers werden gemist, zonder dat men kon ontdekken, *re zich aan het ontvreemden daarvan schuldig maakte. Toen t bleef voortduren, gaf de eigenaar der fabriek er kennis aan de rijkspolitie. Deze nu mocht er gisteren avond in ^gen den dader op het spoor te komen. Op den weg naar het Ginneken namelijk trof zij toen iemand aan, die een zak met lucifers op den rug droeg. Naar de herkomst dier lucifers onderzoek doende, werd zij al spoedig in hare overtuiging be vestigd, dat ze wederrechtelijk uit genoemde fabriek waren weggenomen, zoodat die zak in beslag genomen en de drager er van naar de strafvangenis overgebracht werd. Het is zekere W. B., die gedurende elf jaren bij gezegde firma werkzaam is en als een ijverig en trouw werkman bekend stond. (N. B. C.) Het tienjarige jongetje van den kastelein H. Hazenberg te Lukaswolde nabij Marum kwam vóór een paar dagen op allerdroevigste wijze om het leven. Hij zou van eenen buurman eene cent verdienen, als hij eens vlug het schaap ging halen, dat dicht bij huis aan eene lijn weide. Een kleiner broertje ging mee, en op de terugreis loopt het schaap in vollen ren om eenen boom, waardoor de ijzeren pen, waarmee het was vastge- stoken, den jongen uit de hand vliegt. Hij struikelt zóó onge lukkig, dat hij voorover in de punt dier pen valt, waardoor deze diep in den hals dringt en den halsslagader afsnijdt. Toen het andere jongetje doodelijk verschrikt zijne huisgenooten in allerijl te hulpe had geroepen, was het arme kind door bloed verlies reeds gestorven. (N. G. Ct.) Maandag van de volgende week hoopt J. Schellekens te Oorschot zijn 30östen verjaardag te vieren. De buren en andere ingezetenen zullen zich belasten met de versiering van zijn huis en de straat; de //Harmonie" zal haar vroolijkste deuntjes doen hooren in den optocht, waarvan zij deel uitmaken zal, en naar men zegt, heeft een der geachtste leden der gemeente aangeboden om den Jubilaris in een rijtuig met twee paarden bespannen, dat ook voor die gelegenheid met bloemen en loover zal versierd worden, in den optocht rond te voeren. Sedert 14 Mei bevindt zich te Veenhnizen een 23-jarige verpleegde, die sedert dien tijd nog niet gesproken heeft en zich voornam gedurende zijn verpleegtijd van één jaar in 't geheel niet te spreken. Alle mogelijke middelen, zelfs het ont houden van een deel der dagelijksche voeding, om hem daarvan af te brengen, bleken vruchteloos te zijn. In Denemarken bestaat eene „oude vrijsters-verzekering- maatschappij." Haar doel is verzorging van ongehuwde vrouwen van welgestelde families. Dadelijk bij de geboorte van een doch tertje laat de vader haren naam bij de Maatschappij inschrijven, en betaalt aan deze een som, benevens jaarlijks een premie. Zoo dra het meisje den 25-jarigen leeftijd bereikt heeft, zonder dat zij gehuwd is, heeft zij aanspraak op een bepaald inkomen en inwoning in een aan de Maatschappij toebehoorend gebouw, dat door een tuin en een park omgeven is en bewoond door jongere en oude dames, die op gelijke wijze zich dit recht verworven hebben. Sterft de vader vroeger, dan vindt het meisje terstond eene toevlucht in dit huis, en later op volwassen leeftijd, treedt zij in het genot van etm inkomen. Sterft het meisje of treedt zij in het huweljjk dan vervallen de gestorte gelden aan de kas der Maatschappij. Voor 5000 frs. zal men den lsten September van Parijs uit een reis van twee maanden kunnen ondernemen naar Midden- Azië. De gelegenheid daartoe wordt aangeboden door de „Com pagnie des wagons-lits." Te Weenen wordt 25 uw stilgehouden, te Kieuw en te Odessa 2 dagen, 5 dagen in de Krim; dan gaat het van Yalte naar Tiflis. Na 2 dagen verblijf aldaar spoort men naar Baku, stoomt de Caspische zee over en den 3den Sept. is inen te Samarkand, na Merv en Bokhara te hebben bezocht. Vijf dagen worden aan uitstapjes in den omtrek gewijd en dan gaat het van Baku naar Batum over Tiflis terug, voorts over Trebi- zonde enz. naar Konstatinopel. Hier blijft men vijf dagen, van daar naar Sofia, Belgrado, Pesth. Den 30sten October is men weder te Parijs. Onder de 5000 frs. is alles begrepen; een ge neesheer, een kok en verscheidene bedienden zullen de reizigers begeleiden. Onlangs ontving een der voornaamste advocaten te Sijdney van een collega to Londen het verzoek om een jongmensch op te sporen, dat tien jaar geleden uit Engeland naar Australië vertrok ken was, zonder ooit iets van zich te doen hooren. Men vond hem in een allerellendigst steegje, in een kamertje zonder andere meubelen dan een versleten koffer en twee hopen stroo, op één waarvan hij ziek lag. Eene vrouw in lompen, meenende dat men hem uit de woning kwam verdrijven, smeekte dat men nog eenige da gen geduld mocht hebben tot haar man beter zou zijn. Aan dit deerniswaardig paar kwam de advocaat mededeeling doen van eene erfenis van f 375,000. Een oudo bedelares met pijpedoppen maakt het een paar heeren, die op den singel wandelen, lastig door de volharding, waarmede zij haar „koopwaar" opdringt. Eindelijk voegt een der heeren haar boos toe: „Dank je, ik maak ze zelf." Zij„Mijnheer zeker ook in Hoorn gezeten Visscbersdorpen op het ijsVan zulke dorpen zullen velen zich geen voorstelling kunnen maken; men hoort er bijna nooit over spreken, omdat zij tot de zeldzaamheden behooren, tenzij in het noordelijk gedeelte van Amerika. Daar vindt men ze des winters op de groote meron, vooral op het Huronmeer. Op den rijken vischvoorraad, die deze meren bevatten, maken de visschers niet enkel 's zomers, maar ook 's winters jacht, wanneer de na tuur het water met een stevigen ijskorst bedekt. Hot bedrijf van deze lieden is soms zoo winstgevend, dat gedurende een enkelen winter voor 2 millioen pond aan visch wordt gewonnen. Met den eersten vorst maken de visschers zich reeds tot do vangst ge reed. Lichte pootjes en sleden met touwwerk, balken, huisraad, beddengoed en visschersgerei worden in snellen gang over het ijs geschoten, tot soms op een afstand van 8 of 10 mijlen van de kust. In eene enkele week ontstaan dan groote en kleine dorpen, die verdwijnen met den eersten dag van den dooi. Het afbreken der hutten, waarvan er soms 600 a 700 in onregelmatige boaworde naast elkander staan, gaat met groote moeite en dikwijls met groote gevaren gepaardmenig waaghals schiet er 't hachje bij in. Ofschoon de meeste visschers ongehuwd zijn, telt men toch wel eens gehuwden onder hendeze laatsten nemen vrouw en kinderen mede naar de ijsstad en bouwen dan zoogenaamde dub bele hutten. Herbergiers blijven niet achter om hun tenten op le slaan, maar toch maken zij nooit zulke goede dagen als 's zomers op den wal. Of de gedachte aan gevaar den visschers in toom houdt Het schijnt weltenminste de anders zoo ruwe bevolking is in die dagen bijzonder kalm en stilvechtpartijen komen op het ijs niet voor. De hutten der visschers zijn ongeveer 27s meter lang en 17j meter breed; zij bestaan uit planken en sparren; een bed behoo't tot het voornaamste huisraad en een kacheltje ontbreekt nimmer* De vloer is het ijs, dat dikwijls toelaat den 4'/* meter diepen bo dem te aanschouwen. Om nn de visch machtig te worden gaat de visscher op de vol gende wijze te werk: Midden in de hut slaat hij een vierkant gat in het ijs, dat met eeo valluik kan gesloten worden, aan eene lijn, vastgehouden aan de sparren, bindt bij een haring, welke diep in hot water wordt gelaten. Terwijl nu een menigte visschen op het aas toeschieten, staat de visscher met een speer in de band gereed om ze te treffen. Honderd pond visch per dag bestaande uit snoek, bot en forellen wordt voor een beste vangst gehouden. Des avonds maakt de visscher van eene lamp, van reflector voor zien, gebruik; dan worden soms visschen buiten de ijsdorpen ge vangen. Ingeschreven van 22 tot en met 24 Augustus 1888. Geboren Gerrit, zoon van Klaas Blaauboer en Klaartje Meurs. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. S c h a g e n, 23 Augustus 1888. Aangevoerd 8 Stuks Paarden 80— 50.— 80— 110— 125.— 150— f 160— a 225— f 160— a 220— 60— a 11— a 11— a 18— a 7— a 1.a 11— a 5.a —.10 —.10 10 Stieren 25 Gelde Koeien (magere) 15 n (vette) 35 Kalfkoeien 10 Vaarzen f 7 Nuchtere Kalveren f 340 Schapen (magere) f 350 Idem (vette) f 300 Lammeren f 6 Bokken en Geiten f 16 Varkens (magere) f 29 Biggen f 15 Konijnen f 35 Kippen f Eenden f Duiven f 450 Kilogr. Boter f 250 Kaas f 3000 Stuks Kip-Eieren f Eend-Eieren f Hoorn 23 Augustus 1888. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 33.Commissie f 27.50. Middel bare f aangevoerd 364 stapols, wegende 106805 Kilo. Hoorn, 24 Augustus 1888. Aangevoerd 714 Schapen f 20— a 28,— Kalveren f a E d a in 23 Augustus 1888. Aangevoerd 292 koppen boter, por 7* kilo gras .50 a .574, hooi kip-eieren f 3— a 4— per 100 stuks. Xaan dam, 23 Augustus 1888. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f26.50. aangevoerd 23 stapels Alkmaar, 24 Augustus 1888 Aangevoerd Kleine Kaas hoogste prijs f 28.50, Commissie f 28.Middel bare f 28.50, aangevoerd 450 stapels, wegende K,G. Ter graanmarkt aangevoerd 1200 Hectoliters. 1— —.20 2.75 so- is— 17— 26— 18— 4— 14— 7— —.45 -.35 1.06 —.40 3— Tarwe f 7.75 a Rogge f 6.a Gerst f 4.25 a dito chev. f 5.25 a Haver f 3.50 a Paardenboonen f a Bruine dito f a Duiven dito f a Witte dito f a 6.25 5— 4— Blauwmaanzaad f 10.25 a Kanariezaad f 8.50 a nieuw f 12.a R. Mosterdzaad f 16.a Koolzaad f 9— a Erwten: Groene f a Grauwe f a „Vale f 8.50 a Witte f a 12.75 16.50 9.50 Enk hui e n 22 Augustus 1888. Aangevoerd Heden werden alhier aangevoerd 28 stapel kaas 128.a per 50 kilo, karweizaad, nieuw f 12.50 a 12.75. mosterdzaad oud 116.50 a dito nieuw f 15.— a blauwmaanzaad f a vale erwten f a groene dito f— a grauwe dito f 13.25 a Wijker vale dito f 6— a 8.50 bruine boonen t a paardenboonen f a gerst 4. a 5.haver f 3.25 a 4. Aangevoerd Schapen en Lammeren. Schapen f 14— a 16— Lammeren 1 a Kalveren f - a Vette Varkens f a per kilo Magere Varkens f a -— Biggen f 5— a 8.50 Boter f —.60 a —.62' per kop. Hedemblik, 22 Augustus 1888. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 29— aangevoerd 42 stapels. Boter 1.24 f per P„ Bipeieren f 3Eenden dito f 3.50 per 100. of den daarop volgenden Zaterdag of Zondag-. Bij gunstig weder zal er een plaats hebben, waaraan kunnen deelnemen Jongens tot en met 14-jarigen leeftijd, in deze gemeente woon achtig. Zij kunnen zich hiertoe aanmelden in het koffiehuis »de Beur s," van den heer W. ROGGEVEEN Cz., op Zondag 26, en Maandag 27 Augustus 1888, beide dagen 's morgens ten elf* ure. Prijzen zullen worden uitgeloofd voort A. Hoogstaande Vliegers, waarvan de hoogte pre cies 1 Meter moet zijn, met een bot van 300 Meter. B. Aardig uitgedachte Vliegers. C. De Kleinste Vliegers. D. Fraaie Vliegers. DE COMMISSIE.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3