Wordt Vervolgd. ISinnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. reeds meermalen over gesproken, dat er in de hoofdstad onder de burgerij een beweging gaande is om de stedelijke autoriteiten aan te sporen tot krachtiger optreden tegen de prostitutie. Dat die gewenschte krachtiger maatrege len dringend noodig zyn, zou de politie zelve beter dan iemand anders kunnen getuigen. Voortdurend wordt hare hulp en bijstand ingeroepen tegen de toenemende brutali teit van zekere individuën, die door hare schaamtelooze gedragingen het verblijf in de hoofdstad voor menigen ar- geloozen vreemdeling bepaald onveilig maken. Twee geval len van dien aard hadden we hier weer in deze eene week. Door de Oude-Zijds-Armsteeg, een straatje waar bijna huis aan huis bordeelen zijn, passeert een naïeve buitenman, die een portefeuille met tusschen de acht- en negentien honderd gulden bij zich heeft, wellicht een veekooper, aan nemer, of zoo iemand. Met den fijnen ueus van dat slag dames, hebben de aldaar wonende vrouwlui onmiddellijk begrepen dat deze buitenman een begeerlijk stuk wild is, die de moeite van het plukken ruimschoots loonen zal. Zij weten hem mee naar binnen te troonenmaken hem zóó dronken dat hij van toeten noch blazen meer weet, en zetten hem zoo op straat. Toen de man den volgenden morgen weer tot zijn positieven kwam, bemerkte hij dat de gastvrije dames hem niet alleen weelderig onthaald, maar hem tevens van zijn geld ontlast hadden. Van den ganschen schat was geen spoor meer te vinden. Althans zoo dacht de arme bedrogenemaar de politie hij liet zich gelukkig niet door eene in dit geval misplaatste schaamte weerhouden om haar in den arm te nemen dacht er anders over. Zij ging op haar beurt een bezoek afleggen onder het gastvrije dak in de Armsteeg, hield daar inspectie in loco, en vond, op een kleine vijftig gulden na, het gestolen bedrag op verschillende plaatsen verborgen. De agenten namen dit niet onbelangrijk overschot meê, plus de vier dames, die het zaakje geëxploiteerd hadden. Met het oog op al zulke gevallen, die veelvuldig voorko men en der politie ontzettend veel last berokkenen, heeft de bovenbedoelde beweging nu o. a. ten doel, een veror dening uit te lokken, dat zulke vrouwen niet in of voor hare deuren mogen staan om de voorbijgangers aan te houden, en ook hare huizen door geen enkel uitwendig teeken of kenmerk mogen doen onderscheiden. Zoo is er hier ook ergens op den Nieuwezijds Voorburg wal een „sigarenwinkeltje", dat zoo nu en dan heel wat opschudding veroorzaakt. Voor en na komen namelijk de lieden, die daar sigaren koopen, tot de ontdekking, dat deze winkel tot de „gecombineerde bedrijven" behoort, hoewel niet in den zin van de drankwet. En dat men hier zou te doen hebben met een bordeel in den vorm van een sigaren winkel, wordt bij al de opstootjes die daar plaats hebben, luide verkondigd. Zoo ook Woensdagavond, toen niet minder dan vier agenten kwamen om aan het standje een einde te maken, veroorzaakt, naar men zeide, doordat iemand in dezen zonderlingen „sigarenwinkel" op financieel gebied was verongelijkt. De afkeer van dit zonderlinge rookers- etablissement is in de buurt dan ook tamelijk groot en wordt op alle mogelijke wijzen getoond, o. a. door het werpen van allerlei onreinheid naar en in het bewuste huis. De buren van de winkeliersters klagen steen en been over den overlast, dien zij door deze „nering" hebben, en hopen hartelijk dat de politie maatregelen zal weten te nemen Het meisje antwoordde hem niets, maar weende. Het was der ongelukkige te moede, alsof in ééns de gouden zonneschijn daar buiten in de vrije natuur ij del leugen en bedrog was, alsof er geen geluk, geen leven meer bestond, nadat haar eigen vader baar zoo iets vreeselijks bad medegedeeld. Het hart was baar ten berstens vol, en daar ginds, in het prieel zat nog haar geliefde, die vol verlangen op baar terugkomst wachtte en wiens hart vol liefde en geluk was. „En is het waar P werkelijk waar stamelde zij; daarna sprong zij weder eensklaps overeind. „Neen, kreet zij, „het kan niet waar zijn. Ik zou moeten twijfelen aan uwe vaderliefde en ik weet dat gij uw kind niet zoo diep ongelukkig wilt maken." De oude man zuchtte. „Vergeef mij, Angelika, dat ik in het eerste oogenblik van schrik en peillooze smart te bereidwillig en te snel over uwe toekomst heb beschikt," zeide hij nu met afgewend gelaat. „Gij hebt gelijk, ik mag zoo maar niet over uw toekomst beschikken tenminste gij moet eerst hooren wat er gebeurd is." „Angelika," ging de óude man wanhopend voort, „tot op dit oogenblik heb ik het voor het grootste ongeluk aangezien, dat uw broeder den heldendood heeft moeten sterven onnoo- zel, kortzichtig mensch, die ik geweest bengeprezen zij God in den Hooge, dat hij in zijne wijsheid den onmondigen dwazen knaap door een snellen, smarteloozen dood voor smaad en schande bewaard heeft Het jonge meisje keek haar vader ontzet aan. „Gij spreekt toch van Curt, mijn broeder stamelde zij ontroerd. „Juist, van uwen broeder," ging de baron weemoedig voort. „Wie had het ooit gedacht, dat ons aller lieveling, voor wien geen offer mij te groot is geweest, die zelfs uw erfdeel op onverantwoordelijke wijze heeft verkwistdat deze nauwelijks mondige, jonge man in den zwijmel van woesten hartstocht een dief, een bedrieger is geworden „Vadergilde Angelika, terwijl zij den ouden man met doffen blik aanstaarde, „spreekt gij van uw zoon „Vloek hem" antwoordde de oude man met vreeselijk ver wrongen gelaat. »0, dat ik hem nooit gekend had, den listi- gen, verradelijken jongen. Weet gij, wat er is geschied voer hij onstuimig voort, terwijl hij bijna met dreigende uitdruk king, het jonge meisje, dat aan zijne voeten lag, aanstaarde. „Het was hem niet genoeg, dat hij zijn vader in zware zor gen heeft gedompeld, neen, op mijn grijze haren, die eerlijk de stormen des levens getorst hebben, heeft hij smaad en schande gestapeld Wissels heeft hij vervalscht „Onmogelijk, onmogelijk," stamelde Angelika. „Gij moogt den weerloozen doode niet in het graf beschimpen hij zou zich rechtvaardigen, wanneer hij leefde." om aan de voortdurende „herrie", die daar heerscht, een einde te maken. Misschien gelukt dit wel, want de poütie is zeer scherpzinnig; en wellicht zou kunneD worden belet, dat zulke voor de zeden zeer gevaarlijke combinatie's algemeen worden en daardoor het kwaad, dat men zegt hier te bestaan en waartegen de strijd algemeen wordt, zooveel mogelijk worde beteugeld. Maar om krachtiger te kunnen optreden, moet de politie meer macht hebben en gesteund worden door de ondubbelzinnige bepalingen van eene scherpe verordening. Dan zal zij misschien ook veel kunnen doen tegen de handelingen van zekere heerschappen, die op de stilste plekken van het Vondelpark en andere plantsoenen rondzwerven en den omtrek als 't ware zóó verpesten, dat men er kleine meisjes niet onbewaakt durft laten wandelen. Ik zeide zooeven, dat de feestelijkheden door geen tumult of wanordelijkheden werden gestoord. Maar toch mengde er zich een droeve wanklank onder de vroolijke stemming: de treurige mare dat Hofdijk dood was. De Oranjedichter heengegaan te midden der Oranjefeesten! Was het een speling van het toeval of een wreedheid van het noodlot Hoe zou hij, die 70 jaar lang het sieraad en de trots der Amsterdamsche burgerij was en te Velp slechts luttel tijds de zoo welverdiende rust mocht genieten, hoe zou hij zich verlustigd hebben in onzen feestjubel ter eere van het aanvallige Oranjekind, om er wellicht straks een zijner bezielde en bezielende zangen aan te wijdenWant een hartstochtelijker liefde voor Neêrland's Vorstenhuis en Neêrlands roemvolle historie, dan er in het hart van dezen Kennemer bard blaakte, was er schaarscfi te vinden. Aan het bepeinzen en beschrijven en bezingen van Holland's glorie had Hofdijk zijn leven gewijd, en in tal van schetsen, liederen en balladen heeft hij die glorie doen schitteren. Drie onzer stadgenooten, de heereDH. Th. Boelen, Justus van Maurik Jr. en H. de Veer, hebben reeds een oproeping doen uitgaan, om Hofdijk's graf op den Velpschen dooden- akker door een waardig gedenkteeken te sieren. Aan die roepstem zal wel ruimschoots gehoor worden gegeven. Maar het schoonste monument heeft Hofdijk zich zeiven gestichtde breede reeks zijner werken, in proza en poëzie, die zijn naam zullen doen voortleven tot in verre geslachten en tot onvergankelijken roem van Nederland en Oranje 7 September 1888. Grysbrecht. De doopsgezinde gemeenten te Enkhuizen en Medemblik hebben zich vereenigd tot ééne gemeente, onder den naam van „Doopsgezinde gemeente Enkhuizen en Medemblik." Beide ge meenten waren sedert eenigen tijd, Medemblik reeds eenige jaren, vacant. De te beroepen leeraar zal de pastorie te Enkhuizen betrekken. Het volgende is onlangs aan een der stations van liet Hollandsche spoor gebeurd Terwijl een trein gereed staat om te vertrekken, komt een reiziger het perron opstormen onder het roepen van„Jansen, Jansen Een der in den trein zittende reizigers steekt terstond zijn hoofd buiten het portier en ontvangt daarop zulk een geweldige muilpeer, dat hij suizebollend in zijn kussen terugtuimelt. Woedend roept hij den hoofdconducteur, aan wien hij de zaak vertelt. „Maar heet u dan Jansen vroeg de conducteur beleefd. „Neen antwoordde de ongelukkige. „Nu, wat deed ge dan uw hcofd buiten het portier te steken merkte de beambte bedaard op. Voor de rechtbank te Amsterdam stonden jl. Dinsdag terecht J. H. Mevius, oud 26 jaren, broodbakkersknecht, A. K. Holl, oud 32 jaren, meubelmaker en winkelier en W. T. Smitshuyzen, oud 27 jaren, houtdraaier, allen wonende te Am sterdam, thans gedetineerd, beschuldigd de eerste van in de jaren 1886, 1887 en 1888 op verschillende tijden en bij ver schillende personen valsche geldstukken (guldens en rijksdaal ders) in betaling te hebben gegeven, wetende dat zij valsch waren en de beide laatsten, die te hebben vervaardigd en in voorraad gehad. Er zijn in deze zaak 78 getuigen gedagvaard. Mevius is reeds vroeger veroordeeld wegens landlooperij en diefstal en Smitshuyzen wegens diefstal. De eerste beschuldigde Mevius erkende zich schuldig van de hem ten laste gelegde feiten. Holl herriep zijn verklaring voor deu rechter van instructie, terwijl de derde, Smitshuyzen, alles ontkende. De heer P. J. de Quartel heeft aan Z. M. den Koning de voorloopige concessie aangevraagd voor de indijking, droog making en inpoldering van het grootste gedeelte der Zuiderzee en van de Priesche Wadden. Hij raamt de kosten op 220 millioen en de baten over 20 jaren op ongeveer 437 millioen. De Oranjevaan Schrijft In de bladen kan men lezen dat Z. M. de Koning zoogoed als hersteld is. Wij hopen vurig, dat dit bericht juist is, en dat 't geen wij uit Apeldoorn vernamen, geheel ongegrond is. Een meer zwaartillende opvatting zou daar veld winnen. Zelfs wordt gezegd, dat de Koning ten eeneDmale onvervoerbaar zou zijn en het koninlijk gezin dus den geheelen winter op Het Loo zal moeten vertoeven. Uit Haarlem wordt gemeld van 6 September Gisteren avond heeft de navolgende verschrikkelijke gebeurte- nis hier plaats gehad. Omstreeks V/3 ure heeft eenberucht persoon, zekere Hoogerbeets, van beroep stukadoor, aan de Hazepaterslaan nabij den Dreef in de Haarlemmerhout, twee revolverschoten gelost op eene 25-jarige dienstbode met wie hij vroeger omgang had gehad; zij werd door een kogel in dei! rug getroffen, die in hare longen en borst is gedrongen. Nader meldt men dienaangaande: Hoogerbeets (de man doet zijn naam geen eer aan) heeft ge- ruimen tijd den heer B. dreigbrieven geschreven. Hooeerhw had vroeger met het door hem verwonde meisje verkeeri zij diende bij den vader van den heer B. Toen zij nu den d* van den heer B. had verlaten, dreigde Hoogerbeets, „dat w de jongeheer B. niet ophield met haar uit te gaan, hij S? zou vermoorden." De heer B. deelde het de politie mee, wapende zich voor alle zekerheid met eene geladen revol?e'r. T nu Woensdag avond de heer B. zich met het meisje naar -f" Hout begaf, liep Hoogerbeets achter hen, en schoot op een afstap van nog geen twee meter zijn pistool op het meisje af. T hij driemaal geschoten had, haalde de heer B. zijn pistool viy° den dag, schoot driemaal, en trof den moordenaar in de bom' terwijl de kogel tot in den rug doordrong. In het geheel zjj' er 9 schoten gelost, zes door Hoogerbeets en drie door de heer B. Het meisje is in de borst en zijde, de heer B. in lever gewond. De toestand van het meisje en van Hoogerbee^« is zorgwekkend, van den heer B. minder onrustbarend. Hoogerbeets staat zeer ongunstig bekend. Hij is so^ democraat, en gaf aan de leden van de sociaal-democratische vereeniging les in schieten en schermen. Bij de onlusten tj Haarlem in de laatste jaren, werd hij meermalen gearresteerd en vond men in een der pijpen van de broek een zwaar ij2fcr' Hij heeft tot nog toe geen berouw over zijne handeling toond. Als getuige is ook gehoord een zestienjarige jongen die alles rustig bleef aanzien, en verklaarde dat hij eindelijk weg ring omdat het „hem te warm werd." Het is een wonder dat behalve de drie hoofdpersonen niemand van de onmiddelijk toesnellende getuigen gewond is. Het voorval brengt groote ontsteltenis te weeg. Men hoort bijna over niets anders spreken. Hoogerbeets bevindt zich in het St. Elisabeths-gasthuis. Te Assen begaf zich de vrouw van den postillon Pieters 's nachts van 't bed ten einde te drinken. Een nachtlicht werd niet gebrand, waardoor zij in plaats vau drinkwater te nemen, uit een pot met water dronk, waarin kogelblauw was opgelost. Bij het ontdekken dier vergissing werd geneeskundige hulp ingeroepen. In het westen van Drente heeft een onweer gewoed, zoo hevig als ouden van dagen zelfs niet beleefd hebben. Er viel een zware stortregen, rukwinden sloegen de schepen te Roden van de touwen, vlaswieken zijn losgerukt en twee koeien wep den door den bliksem getroffen en gedood. Ongeveer een jaar geleden verloor iemand te Achtkarspe. len een bankbiljet van f 25. IJverig werd door hem en zijne huisgenooten gezocht, kwade vermoedens rezen er eindelijk, doch alles te vergeefs. Raadselachtig bleef het ook of 't bh nens- of buitenshuis verloren was, totdat dezer dagen 't ven lorene geheel onverwacht te voorschijn kwam uit de voering eener jas van den eigenaar, waar 't zeker door 't los gaan der zak voering voor een jaar verborgen was geraakt. De soldaat, die eergisteren avond omstreeks elf uur voorè militaire wacht aan de gevangenis te VHertogenbosch op po- stond, ontdekte een persoon in het kreupelhout, dat den mm der gevangenis omgeeft. Nadat de schildwacht de gebruikelijk J sommatie had verricht, waarschuwde hij nog nadrukkelelijl „Sta, of ik schietwaarop hij ten antwoord kreeg „kom mat' hier, dan zal ik jou doodschieten". Hierop loste de soldaat» schot, dat den onbekende in de borst trof, wat oogenblikkelijl den dood tengevolge had. Bij onderzoek bleek, dat men het mt met een ontvluchtte gevangene maar met een werkman uit li stad te doen had. De reden, waarom die persoon zich op uur daar bevond, schijnt nog niet bekend te zijn. Laatstleden Zaterdag is er in de binnenkantons vanZ« seriand zooveel sneeuw gevallen alsof het reeds in November»J Het spoorwegverkeer moest hier en daar worden gestaakt. Dfl| zelfden dag zijn de wijnbergen in de kantons Waadt land enfe chatel door zwaren hagelslag geteisterd. Een dame te New-York heeft dezer dagen met veel staats haar schoothondje laten begraven op bet kerkhof van Word]»*1 waar vele New-Yorksche familien fraaie eigen graven bezit® Eenige eigenaars van graven verzetten zich tegen dit geb'Blj van het kerkhof, en een hunner is voornemens, zijn dooden w elders te laten overbrengen, waar geen doode houden begra"* mogen worden. Een dergelijk geval is in 1879 op het kerkhof van Green*»* voorgekomen, en er was toen zoo'n heftig verzet, dat het beg* ven van honden aldaar voor goed verboden werd. Het stoffelijk overschot van honden en andere huisdieren- doodkisten te slaiten is bij de New-Yorkenaars zoo algemeen.^ er in Broadway een winkel is, waar zulke doodkisten g6®** en verkocht worden. Jaloezy. Een Londensch arbeider werd zoo door heid geprikkeld, omdat hij zijne vrouw te oplettend vond een bij hen inwonend persoon, dat hij op een goeden dag. hij naar zijn werk ging, baar beval te zorgen, dat hij avonds niet meer tehuis vond. Zij pakte eenige voorwerpen 8, en verdween; ook de „lodger" kwam niet terug. De nu de bulp der politie in en de vrouw en de „lodger" «eI hechtenis genomen. Toen echter Zaterdag 11. de beide voor den rechter kwamen, werd de echtgenoot zoo aangeda^ hij zijne vrouw daar zag, dat hij, in plaats van in de g®^ bank te gaan, op haar toeliep, haar uit de bank der bes den trok, haar kuste en uitriep: „Kijk, Salals ge - weer doet, dan neem ik u terug." De rechter liet bet ver paar gaan. Te Rodym, in Rusland, was de landbouwer sedert geruimen tijd aan zekeren Moskowtschuk f (0 sc j) hij stelde hem, om van 't lastige manen af te zÖn v gChii.B voor 't bedrag der schuld zijne vrouw over te doen. De eischer, die weduwnaar was, beviel dat heel goe" eI! y 0? koop een zekere rechtsgeldigheid te geven, tracteerde j heele dorp op brandewijn. ae„ Toen de drinkpartij was afgeloopen begaf hij zich naa (r0~ van Maksimischin, vertelde haar 't geval en de da® je0 haar nieuwen eigenaar naar diens woning. Den ï0/ffe(jert- kreeg zij echter gewetenswroeging en keerde stilletje ^js waarts. Oe kooper snelde met zijne getuigen naar he den verkooper, maar kreeg van hem en diens zoon ee pak slaag. Er ontstond een woedend gevecht, *adT einde kwam toen de burgemeester met eenige goWP

Schager Courant | 1888 | | pagina 2