Wordt Vervolgd. Gemengd Nieuws. ii.p r' dankbaarheid der ontvoerde over hare bevrijding. Hieraa ging het talrijk publiek tevreden uiteen en kon de versterkte militaire macht voor dien nacht hare taak, dank zij de uitstekende organisatie der surveillance, als mede van de kalme houding van het publiek, als geëindigd beschouwd worden. Nog zij vermeld, dat de ontaarde vader, Dinsdagmorgen met den eersten trein onder politie-geleide naar Alkmaar was vertrokken. Gedurende den avond en een groot gedeelte van den nacht hield het gerecht instructie over hen, die den persoon van J. B. hadden of gezegd werden te hebben mishandeld. Dat de gerechtelijke instructie in deze zaak nog maanden zal duren, ligt voor de hand; en aangezien er aan de gerechtigheid ten opzichte der ontvoering is voldaan, mogen we het als zeker achten, dat er verder dienaangaande geen ongeregeldheden meer zullen voorvallen. Op Grootewal, is in den nacht van Maandag op Dinsdag de boerenwoning, bewoond door P. de Boer, in korten tijd een prooi der vlammen geworden. De bewoners, door het blaffen van den hond uit den slaap gewekt, wisten zich nog bijtijds te redden. Yan den inboedel is weinig of niets geredalles was verzekerd. Met ingang van 1 Juli 1.1., is de jaarwedde van den secretaris van Barsingerhom vastgesteld op f 525. In de zitting van den raad der gemeente Zijpe, jl. Maandag gehouden, werd mededeeling gedaan van een missieve van Ge deputeerde Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit om de kermis aan de Schagerbrug in het vervolg te doen aan vangen op den eersten Zondag na den 9 September en de paar denmarkt den daarop volgenden Maandag. Hierna werd benoemd tot Hoofd der school aan 't Zand, de heer J. de Vries van Texel. Op de voordracht stonden ook No, 1. Sasburg te Velzen, 2. De Vries Texel, 3. Stokvis te Amsterdam, 4. K. Van 't Veer te Oudcarspel. Verder werd goedgekeurd de suppletoire begrooting van 1888, waarbij de bestrijding der kosten van het gehouden examen werd gevonden uit de af- en overschrijving van den dienst '87. Hierna werd den raad de begrooting over '89 aangeboden. Met algemeene stemmen werd nog kwijtschelding verleend aan de erfgenamen van den heer Morrha, voor V12 gedeelte Van diens aanslag in den Hoofdelijken omslag. Hierna werd de vergadering gesloten. De firma T. Duyvis Jzn., te Koog aan den Zaan, heeft op de Algemeene Tentoonstelling te 's Gravenhage, d.d., in de afdeeling Lijnkoeken en Grondnotenkoeken eene eervolle ver melding bekomen. Oosthuizen 9 Sept. De Gymnastiek- en Scherravereeniging z/Batavo" onder de zinspreuk //Mens Sana en Corpore Sano," houdt heden avond eene openbare vergadering ter gelegenheid der inwijding van het vaandel, haar aangeboden door de jonge dames D. alhier. De barbier N. te Maastricht, die een zijner huurlieden scheerde, heeft hem met het scheermes een duchtige snede in den nek gegeven. Het leenen van een gulden door de echtge- noote van den eenen aan de vrouw van den anderen zou de aanleidende oorzaak zijn. De dader werd voorloopig gearresteerd, doch is hans weder op vrije voeten gesteld. zonden, om als belooning te worden geschonken aan de redders der schipbreukelingen van de op 18 Januari 1887 in de Noordergronden verongelukte Belgische kotter ïerdinandus, kapitein Allegré. Onlangs nam men kennis van een testament, dat iemand uit het Drentsche dorp R. had doen opmaken, die, nog niet lang geleden, was overleden alsbedelaar. De nalatenschap, welke in dat stuk werd vermeld, bedroeg in ronde cijfers f 15,000. Hiervan waren aan zijne pleegdochter f 13,000, en aan zijn adsistent, die hem op zijne bedeltochten steeds trouw ter zijde stond f 2000 gelegateerd. Bij zijn leven had hij in de laatste jaren de gewoonte, om de vier winter maanden in Arasterdam door te brengen, alwaar hij zijn vaste huizen had om wekelijks aalmoessen op te halen. De met den eersten prijs op de tentoonstelling te Bok stel bekroonde hengst Welkom, van den heer Zijlmans, te Haar lemmermeer, is voor f 1100 in andere handen overgegaan. Tot voor eenige jaren wemelde het te Schoonloo, gem. Rolde, vooral in de zomermaanden van slangen. Thans, nu deze aanmerkelijk afgenomen zijn, vertoont er zich ander schadelijk gedierte, als adders, hagedissen en zekere soort slangen, door het volk ,/hezewormen" genoemd. Deze laatste, geel van kleur en voorzien van eene harde huid, zijn zeer bevreesd. Het zes jarig zoontje van den landbouwer J. Beuker, dat barrevoets in het weideland liep, werd dezer dagen door zoodanig dier aan een voet gebeten. Vreeselijk zwol het been op. Voor//bezetten" eene soort wondergenezing, waaraan sommigen nog geloof hechten bleef de opzwelling niet stilstaan, en de hulp van een handig arts werd nog bijtijds ingeroepen, zoodat het knaapje, na een hevig lijden van ongeveer eene week, thans hersteld is. Ook andere gevallen, waarin de beet dezer slangen dergelijke gevolgen heeft gehad, zijn in dezelfde streek voorgekomen. Eene dienstbode, dienende bij de wed. Asjes te Alkmaar, is Maandagnacht, van de kermis thuis komende, te bed gaan liggen, Donderdagnacht even wakker geweest, maar daarna we der ingeslapen. Maandagmorgen heeft te Gouda een noodlottig ongeluk plaats gehad. Een man, die waarschijnlijk den spoorweg wilde passeeren, is door den spoortrein, die juist het station binnen kwam, aangereden. Hoewel de machinist den trein onmiddellijk deed stoppen en men ten spoedigste de noodige hulp verleende, is de man na eenige uren in het Gasthuis overleden. Te Noordwolde (Eriesland) werd voor eenige jaren door lieden uit den werkenden stand, begonnen met het maken van rietstoelen. Al spoedig nam deze nijverheid zoowel in omvang eenige, Vt Aan den burgemeester der gemeente Helder is door de Belgische regeering een bedrag van ongeveer f120 toege- omgang werd bij den dag-onhartelijker. De oude baron kon het smartelijk verwijt, hetwelk in de afgematte gelaatstrekken en de omfloersde oogen van zijn kind voor hem lag, toch niet meer verdragen. Hij at ook niet met zijn dochter aan dezelfde tafel, doch richtte het zoo in, dat hij meestal gedurende den maaltijd afwezig was. Maar ook Angelika sleet hare uren het liefste ver van den vaderlijken burg. Zij had weken lang er niet aan gedacht, den eerlijken Martin nog eens op te zoeken. Nu gevoelde zij eensklaps weder eene onwederstaanbare aandrang, den eerlijken jongen man, wiens liefderijke vertrooster zij tot nu was ge weest, weder eens te zien en uit zijne eenvoudige, doordachte woorden misschien voor zich zelve troost te putten. Maar hoezeer ontstelde zij, als zij den niets kwaads ver moedende Martin haar harteleed mededeelde en de wakkere man, die anders niet zoo gemakkelijk ontstelde, gelijk een waanzinnige haar aanstaarde. z/Hoe Wat Uw hand heeft hij gevraagd stamelde hij, nadat hij zich hersteld had van de eerste verrassing, //wat is dat een ramp, die u is overkomen Wil de oudste zoon van den Wolfensteiner met u trouwen Bij den hemel, dat is alles onzin, wat gij daar spreekt vMaar, Martin, hoe komt gij er toe, zoo onheusch tegen mij te spreken P' viei Angelika hem in de rede, ernstig verstoord, dat zij den jongen boer zoo weinig bereid vond, in haar harte leed belangstelling te toonen. //Heb ik ooit u een onwaarheid gezegd, dat gij nu zoo tegen mij uitvaart De aldus terechtgewezene stamelde eene verontschuldiging. z/Neen, neen, gij moet het niet zoo kwaad opnemen, zoo slim heb ik het niet bedoeld," stotterde hij, //maar eene waarheid is het desniettegenstaande toch, wat ik gezegd heb de oudste zoon van den Wolfensteiner kan zich alleen een onge paste grap jegens u veroorloofd hebben hij is immers reeds gehuwd?" Nu was de beurt aan Angelika om ten zeerste verbaasd te zijn. z/Zijt gij wel bij uw zinnen, Martin, hoe komt gij er toe om zoo iets te zeggen riep zij uit, wankelende tusschen vrees en hoop. //Graaf Wolf reeds gehuwd Dan zou het immers eene onmogelijkheid zijn, dat hij om mijne hand kon vragen?" ,/Dat meen ik ook," zeide de wakkere Martin. Maar, bij mijn ziel, ik houd hem wel tot alles in staat, maar zulk een groote zonde zal hij toch niet begaan." als in het voortbrengen van verbeterde waren toe en tegenwoordig mag zij zich in een ongekenden bloei verheugen. Zoowel in het buitenland als in de omstreken vinden de vervaardigers hun afnemers, en de in den jongsten winter vervaardigde voorraad, die in den zomer uitverkocht wordt, is dit jaar zeer vroeg aan den man gebracht. Door deze industrie verdienen vele ar beidersgezinnen, die vroeger bijna broodeloos waren, een flink dagloon. De luit.-generaal J. van Swieten, de held uit de Indiaansche oorlogen, is, na eene vrij langdurige ongesteldheid, Zondag te 's Gravenhage overleden. Den 28sten Mei 1807 werd Jan van Swieten te Metz geboren; nog geen 14 jaren oud, trad hij reeds als volontair bij de 17e afdeeling infanterie in militairen dienst; tien maanden later werd hij cadet, en den 26 Augustus 1824, alzoo pas even 17 jaren, werd hij tot tweeden luitenant benoemd. Eerst elf jaren later volgde zijne eerste bevordering, doch toen werd hij terstond kapitein; de verdere rangen doorliep hij spoediger en in 1849 viel hem de eer van buitengewone bevordering tot kolonel ten deel. In weinige jaren bereikte hij de hoogste rangen bij het Indische leger, en den 9 Juni 1858 werd hij luitenant-generaal en commandant des legers; vier jaren later (1 Juli 1862) werd hij gepensioneerd. Van Swieten's loopbaan was verre van rustig. Op 20-jarigen leeftijd nam hij deel aan den Java-oorlog (1827-29), en nau welijks 21 jaar oud, sierde hem reeds de Mil. Willemsorde 4e kl. In het vaderland teruggekeerd, riep de opstand in België den kloeken krijgsman weer ten strijde en weldra prijkte naast de Java-medaille ook het Metalen Kruis op zijn borst. Weinige jaren later zien wij den luitenant-kolonel (in 1845) naar Sumatra's Westkust vertrekken, om daar het gezag van Nederland te handhaven. Eene verhooging als ridder der Militaire Willems orde viel hem voor zijn moedig, beleidvol en trouw gedrag na dien tocht ten deel en in 1849 werd hem ook het ridderlint van de orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. In 1853 trad van Swieten als commandant der 2e Bonische ex peditie op, nadat hij reeds door Z. M. tot H D. adjudant in buitengewonen dienst was benoemd. Zijne verdiensten iu den Bonischeu veldtocht, ook als commissaris voor de leiding der politieke aangelegenheden, verschafte hem het commandeurskruis der Militaire Willemsorde, terwijl het van zelf spreekt, dat hem in de eerste plaats het expeditie-kruis met de gesp van Boni die van Bali voor- de expeditie van 1848-49 was reeds in zijn bezit, ten deel viel. In 1862 uit de gelederen in den burgerstand getreden, ver vulde Van Swieten gedurende eenige jaren eene rol in het parlement; zijne zeldzame kennis van Indië en zijne militaire kundigheden werden daar op hoogen prijs gesteld. Maar Van Swieten was de man niet, om, als er gevaar dreigde, zich tot geven van adviezen te bepalen, en toen dan ook iu 1873 de de Atjeh-oorlog eene gevaarlijke hoogte had bereikt, besloot de bijna 70-jarige grijsaard nog eenmaal met het zwaard in de hand zijn vaderland te gaan dienen. Den llen Juni 1873 werd hij in activiteit hersteld en trad als civiel regeerings-commis- saris en bevelhebber der tweede expeditie tegen Atjeh op Den 28en September 1874 nadat hij den Kraton van Atjeh overwonnen en aan de Nederlanders een belangrijk pied a terra in het te veroveren gebied verschaft had, werd hij op nieuw gepensioneerd. Den 12en Mei 1874 schonk de Konimr hem de zeldzame onderscheiding van het Grootkruis der Willems°- orde, die thans naast het Atjeh kruis zijne fiere borst sierde' met nog menige andere, ook buitenlaadsche, ridderorden. Behalve de Koning, was Van Swieten de Grootkruis der Willemsorde droeg. Wat iemand in een jaar tijds al beleven kan In het voorjaar van 1887 stal R. H. van Munnekezijl t» schapen uit de weide. Hij verkocht ze, kreeg berouw, \'i twee andere schapen weer en bracht die terug in de' weid 'tWerd ontdekt en H. gestraft, hoewel niet zeer zwaar. hij weer op vrije voeten kwam, trouwde hij en werd te»eU vader over een jongen wereldburger. Nu zou hij een gelukkig leven hebben, meende hij, doel het huwelijk was niet altijd rozengeur en maneschijn. Huiselijk oneenigheden waren aan de orde van den dag. Laat ons elders zoeken, wat we hier niet kunnen vmden werd besloten, en ze togen naar het verre Amerika. Doch qJ had pas Enkhuizen bereikt, of het vrouwtje kreeg reeds heim. wee en keerde naar haar vroegere woonplaats terug. De nuj pruttelde wel tegen, maar zijn vtouw alleen achterlaten md, toch ook niet en darrom besloot ook hij maar om stil nav zijn dorpje terug te keeren. Menr leefde 't oude leven tot H. op de onzalige gedachte kwam om weer te stelen. Hs was het, die in de gemeente Kollumerland een 50-tal paarden den staart afsneed, op welke daad hij betrapt werd en onmij. dellijk gearresteerd. H. werd toen levensmoede eu sprong ij een diepen kolk, toen de politie hem wilde grijpen. Bijna zot hij verdronken zijn, doch hij werd nog gered en zit nu in je gevangenis te Leeuwarden na te denken over de wisselvallig, heden des menschelijken levens. Een Engelschman, die alles bijzonder klein vindt in ons land, kon een uitroep van verbazing niet weerhouden, toen hij Vrijdagavond uit zijne kamer van het Amstelhotel over de met. schenzee heenzag, die zoover het oog reikte, op het vuurwerk kwam aanstroomen langs de Amstelgrachten en de Sarphatikade, om in den omtrek van Hoogesluis een reu^enbassin levormet en verder af te vloeien langs Utrechtscbe en Wees perzijde. „Is had niet gedacht", riep hij, dat er zooveel Hollanders in de wereld waren De heer Van der Veen, predikant te Hoorn (op Ter schelling) is in het bezit van een levend steppenhoen. Die die ren vliegen daar nog rond in troepen van 50 tot 60 stuks. De heer Wichers, heeft een ei van zulk een vogel laten uitbroe den door een gewone kip. Het kuiken is grauw en veel kleiner dan de andere kuikens. De broedhen had niet veel met dj vreemde op, die echter dadelijk gebroken gort pikte en uitliep, Alsof de kippen een afspraak hadden gemaakt, vielen ze od- verwacht allen op het kleintje aan en pikten hel dood. Twee onzer landgenooten zijn onlangs op hunne rijwielee van Keulen, langs den Rijn door het Schwarzwald, naar Zwit serland gereden. Daar lieten zij zich door geen helling, hoe stijl ook, afschrikken, en doorkruisten de Alpen tot het Engai Zij namen den terugtocht door de Jura en de Rijkslanden tot Spa, vanwaar de trein hen huiswaarts bracht. De geheele reis duurde, naar het Hbl. bericht nog geen maaul De onvermoeide rijders legden, 70 a 75 mijl per dag af; zeer steile hellingen waren zij genoodzaakt naast hun rijwieli loopen, doch bij het dalen bleven zij, op ééne enkele uitzonderii na, steeds in den zadel. Uit Haarlem schrijft men: /Omtrent de moordgeschiedenis in den Hout valt nog het volgende te melden. De ongunstf indruk, die het gebeurde bij sommigen ten opzichte van heer B. heeft teweeggebracht, is misplaatst. Hij toch had ea eerlijke verkeering met het meisje en wachtte slechts op t* stemming van zijn vader om met haar te huwen. H-, die ea zeer ongunstig verleden heeft, tot de sociaal-democratische pari, behoort en daar een eerste viool bespeelt, vervolgde het maf aanhoudend met zijn liefdesverklaringen, doch deze vonden tot» geen ingang. De toestand der gewonden is op het oogenf nog dezelfde als eergisteren. De kogels zijn nog niet verrijd kunnen worden. De Haagsche correspondent der Zaanl. Crt. stelt voor, ds- in blijvende herinnering aan 's Koniugs 40-jarig regeerings]1' bilé, 't welk Nederland in het volgend jaar hoopt te vierer- een nationaal werklieden-pensioenfonds worde gesticht. Er vorm^ zich, zegt hij, door heel 'tland, uit alle partijen, reeds na e® commissie, om gelden millioenen in te zamelen, teneP' Z. M. op den feestdag van 1889 het grondkapitaal aan te ir den voor een Koning Willem-pensioenfonds voor werklied60' Een zeereisje tegen wil en dank maakte Donderdag60 reiziger, die blijkbaar niet gewoon is zich te verplaatsen- Onze man kwam per mailtrein van 12 uren te Vlissing» aan met het plan te 12.30 per stoomboot naar Breskens te steken. Zeker gehoord hebbende dat duor de provincie^ dienst op de Wester Schelde aanmerkelijk verbeterd is> hij een der groote zeekasteelen, die den dagdienst op j borough onderhouden. Midden in zee kwam de man tot dekking, dat hij, in plaats van naar het kalme BreskenS/ de wereldstad Londen op reis was. Hij was op de schuit en moest natuurlijk mepVa^r Queenborough aangekomen, stapte onze moderne onmiddellijk op de nachtboot over en arriveerde s i weder te Vlissingen, om van daar nu beter de reis n bestemming te maken. Of de doel zijner reis bereikte weien wij mei. v I'. zonder verdere avondturen weten wij niet. Dit hermn^^^ rdam op een 6 om op een dorp op een der Zuid-Hollandsche euL"'")"[lt W dikant te gaan hooren en eveneens te Londen snuggere reiziger 3r reis bereikte v boeren-kerkeraad, die te Rotterdam op een rioo: men. Eenige dagen geleden vertooi zijne toeren op een IJzerdraad van' ter boven den grond gespannen wi zjju hoofd droeg hij een helm, wa een raket was vastgemaakt. Aan bï stok waren bengaalsche fakkels bl op den draad zouden ontstoken wi een w'fïï |de te Tours 245 meter le^den .8, Hij liep oïtf vau et"

Schager Courant | 1888 | | pagina 2