A. VADER, Stalhouder te Schap, W. VAN STAM, ie Heer L. ie Waari. ËÜieHeerJ.H. Gemengd Nieuws. 328ste STAATSLOTERIJ. BURGERLIJKE STA.XD, Oemeente Schagen. A li K T B E li 1 C T E X. S o h a t) e 20 September 1888. Aangevoerd JE o o r ta 20 September 1888. Aangevoerd El o o r n 21 September 1888. Aangevoerd Alkmaar, 21 September 1888. Aangevoerd^6 ,'ieven Enkhtiimen, 19 September 1888. Aangevoerd JEedemhlik, 19 September 1888. Aangevoerd Advertentiën. Voortdurend Verseh. ALLERHANDE, H 5 t DEPöTS: te Scliagen, De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Koord-Holland, dr. Dozy, zend aan het H.-blad het volgende schrijven: ,Daar ernstige ziektegevallen bij verscheidene personen in verschillende familiën zijn voorgekomen, die melk gebruikten van eenzelfden leverancier, en er waarschijnlijkheid bestaat, dat de melk smetstof van zieken kan hebben opgenomen, acht ik mij verplicht het publiek nogmaals te waarschuwen tegen het gebruiken van melk inongekookten toestand, wanneer men, zooals in Amsterdam het geval is, de herkomst der melk niet kan nagaan. »Om zich zooveel mogelijk te vrijwaren tegen de gevaren, die het gevolg zijn van het verdunnen der melk met onrein water, als van het voorkomen van besmettelijke ziekten in wonigen van de melkboeren en melkverkoopers, stelle men zich tot regel steeds de melk te koken, voordat men ze gebruikt." Te Utrecht wordt thans als curiositeit vertoond een zesjarig meisje, Hestra, Johanna Josephina Slieken geheeten en te Kapelle aan den IJsel geboren, dat een zwaarte heeft van 55 kilogram, 114 centimeter lang is en een omvang van 113 centimeter heeft. Naar aanleiding van eene te Leeuwarden door den Heer van Lookeren Campagne, te Delft, gehouden voordracht, waarbij de oorzaak van de weinige vastheid en daardoor mindere duur zaamheid der Friesche boter wordt toegeschreven aan eenzijdige bemesting, waardoor de bodem overrijk aan stikstof is voorzien, maar daarentegen onevenredig is bedeeld met minerale bestand- deelen, zal vanwege bet hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw een proef worden genomen, door aan een stuk grond, boven de gewone bemesting met stalmest, gier- of terp- aarde beenderenmeel bij te voegen, voor welke proefneming de directeur der lijm- en gelatinefabriek te Delft aan gemeld hoofdbestuur kosteloos een wagen beenderenmeel beeft aangeboden, Men schrijft uit Aalten Nadat men hier in langen tijd van geen diefstal had gehoord, hadden hier voor een paar dagen een paar brutale plaats. Op klaarlichten dag stal men hier uit eene woning aan den grooten weg naar Bocholt, uit de glazen kast in de keuken twee por- temonnaies met eenig geld, terwijl de vrouw des huizes op geen 50 pas af stands aan het aardappelen-rooien was. Den nacht daarop werden bij een logementhouder, aan de drukste straat van het dorp, een paar ruilen uitgesneden, maar verder hebben de inbrekers het niet gebracht, omdat zij vermeenden onraad te bespeuren. In den vroegen ochtend daarop werd bij het dorp aan den publiekeu grindweg, de geheele wasch, die daar op de bleek lag, gestolen. Door het met veel beleid optreden gelukte het dien dag onzen gemeente-veld wachter Heersiut, de beide daders in de onmiddellijke nabijheid der Pruisische grenzen, met behulp van een zich daar in het veld bevindenden jager, te arresteeren. Een gedeelte van het linnengoed was nog in hun bezit, het andere handen zij verborgen, doch wezen het na hunne bekentenis den veldwachter aan. Het zijn een paar jeugdige Duitschers, met goed uiterlijk en tamelijk goed gekleed. Aan een der postkantoren te Berlijn, kwam dezer dagen een klein meisje dat den ambtenaar, die haar vroeg wat zij ver langde, heel vriendelijk verzocht of hij niet een paar strocken gegomd papier, die van de bladen der postzegels overblijven, voor haar had. Het kind was zoo aardig en vroeg zoo vleiend, dat de ambte naar aan haar verzoek voldeed. Den volgenden dag werd het postkantoor letterlijk belegerd door kleine meisjes, die allen om gegomde strooken bedelden en zich op haar schoolkameraadje beriepen, dat ook papier aan 't kantoor haalde om daarmede zoo netjes gedroogde planten en bladen in een boek te plakken. De goedige beambte deed wat hij kon, om al de juffertjes te helpen, maar hij moest spoedig een briefje ophangen dat de me- dedeeling bevatte; „Gegomd papier is niet meer te krijgen; de voorraad is op." In het beestenspel. De kermis, op den boulevard d'Italie en de Avenue des Gobelins te Parijs gehouden, werd kort ge leden op onaangename wijze verstoord. Het gerucht liep, dat Pe- zon door een zijner dieren vermoord was. Zoo erg was het nu wel niet maar 't scheelde weinig. De gebroeders Pezon had den hun beestenspel opgeslagen op den hoek der Avenue Soeur- Rosalie. lederen avond was een groot publiek aanwezig, om de temmers met hunne mooie verzameling wilde dieren te zien. Dien Maandagavond vertoonde Edmond een zijner laatste aankoo- pen, een prachtigen zwarten Soedaneeschen leeuw. Het beest was nog niet erg gehoorzaam al deed het eenige toeren. Eens klaps wierp het zich op den jongen Pezon en scheurde hem de wang en den pols met zijne klauwen open. Nu is Edmon Pezon een onverschrokken en zeer lenig jong- mensch. Hij scheen door den aanval van den leeuw volstrekt niet *an zijn stuk gebracht, wist bet dier door een vluggen sprong te ontwijken, greep een groote vleeschvork en zette die den leeuw op de keel. Zoo wist hij het beest in een hoek der kooi te drijven onge lukkig zonder verdere wonden te bekomen uit de kooi te geraken. Het publiek was voor een deel uit de tent geloopen en bad op de kermis het gerucht van Edmond's dood verspreid. Doch weldra werd dat gerucht op afdoende wijze weerlegd, toen de beide Pezons zich voor hun beestenspel vertoonden. In dit minder gunstige aardappeljaar is het van belang te wijzen op het feit, dat hot afbreken der bloesemknoppen de knol zetting bevordert. In Engeland heeft een landbouwer daardoor fene vermeerderde opbrengst van 1370 Eng. ponden per acre ver legen. Vooral in vochtige zomers wil de plant geducht in het loof groeien, natuurlijk ten nadeele der knollendaarom is het zeker, hoewel te laat voor dit seizoen, niet ondienstig op deze °utdekking te wijzen. Men is in Ierland bezig, proeven te nemen met de aankweeking *an 4e zijdeworm. Ho moerbeziënboomen zijn geplant en de zijdewormpoppen aan Jorschillende personen uitgereikt. Wanneer de teelt gelukt, kan voor het arme Ierland eene goede toekomst zijn. Volgens mededceling vau la Science wordt ook in Californie zijde pwonnen van goede qualiteit, en zijn daar Italiaanscbe machines f!®voerd om de zijde op de plaats zelve te bewerken. De weduwe van een onder behoeftige omstandigheden over leden koopman te Parijs, Hebert genaamd, die met handenarbeid kommerlijk haar brood verdiende, zat onlangs haar kind in slaap te zingen, toen zich een heer aanmeldde, die verklaarde directeur van de opera te zijn, haar gezang door het open venster gehoord te hebben en haar op zjjn kosten voor de opera te willen doen onderricht geven, met 3000 fres toelage 's jaars voor baar onder houd. Een contract werd gesloten en de leeraars der dame prij zen hare stem als ongemeen fraai. In Junta, Colorado, kwam een brutale dief als koeherder gekléed, aan den bank, met een revolver in de eene, een grooten zak in do andere hand. Hij gelastte den kassier al het voorhanden zjjnde geld in dien zak te doen. De kassier, Rufus Philippo, stond vreeselijke angsten uit, hij beefde over al zijn leden en durfde niet weigeren. Hij trok de lade open en wierp den geheelen inhoud eerbiedig in den zak. De dief ging heen, zoo rustig als iemand die door een eerlijke handelsoperatie een aardig duitje verdiend heeft. Bij zijn paard gekomen, dat hij aan de deur had vastgebonden, bevestigde hij eerst goed den kostbaren zak vóór zich op den zadel; toen sprong hij op zijn paard en vertrok in galop. De kassier was zoo ver schrikt door het aardig bezoek, dat hij vergat alarm te maken. Hij dacht daar eerst om, toen de dief weg was. Men schat de medegenomen som op 30.000 dollars. Een juwelier te Moskou werd onlangs het slachtoffer van een geslepen oplichter. Op zekeren dag verschijnt in zijn winkel een jongmensch, dat voor 4000 roebels bijouterieën uitkiest. Hij heeft echter maar een 500 roebels bij zich en verzoekt den win kelier hem een van zijn bedienden mede te geven, die hem naar een welbekenden koopman, eigenaar van verschillende bakkerijen, vergezellen zal, om daar do ontbrekende som te ontvangen. Dit gebeurt, en op de plaats van bestemming aangekomen, roept de heer den rijken bakker op bevelenden toon toe„Geef den jon gen man hier de 3500 mee, maar wat vlug, als het u belieft." Ja, zoo terstond ging dat niet, maar binnen een half uur kon de heer er op rekenen. De bediende zou zeker wel zoo lang kunnen wachten in het kantoor. Deze was daartoe gaarne bereid. Hij gaf ook den jongen gauw dief, die verklaarde geen oogenblik tijd meer te hebben, zonder argwaan de gekochte waren over en zag kalm toe, hoe deze er om den hoek van de straat mede verdween. De rijke bakker had immers verklaard, de som binnnen een half uur te betalen. Het half uur gaat voorbij en de bediende begint eenigszins ongeduldig te worden. „U krijgt ze terstond mijnheer. Maar u kan toch niet alles dragen 1" „Alles dragen?" vraagt de bediende verwonderd. „Wat be doelt u „Wel de 3500 broodjes, die uw patroon hedenmorgen bij mij heeft besteld voor 't Weeshuis Tableau Eenige dagen geleden moest nabij Ettiswyl, in het Zwit- sersche kanton Lucern, inspectie worden gehouden over het 22e bateljon. Reeds stond het bateljon in gelid en wachtte slechts op den commandant-inspecteur, toen mon de onaangename ontdekking deed, dat er vlak voor het front van den troep een kollossaal wespennest lag. Eerst kwamen er enkele wespen uit, naar het scheen nieuwsgierig, wat het vreemde bezoek beteekonde; spoedig volgden er al meer en meer en ten slotte wemelde er een heele drom rondom dc hoofden der manschappen. De officieren van den staf, die op eenigen afstand den commandant-inspecteur stonden af te wachten, bemerkten wel dat er iets gaande was, maar za gen het rechte niet en zonden een adjudant er op uit, om eens te gaan kijken wat die fratsen beteekenden, en de manschappen wegens die onordelijke bewegingen eens flink tot hun plicht te brengen. De adjudant galoppeerde er naar toe en wilde juist be ginnen met een „Donnerwetter" uit te galmen, toen het ongeluk wilde dat zijn paard in het nest trapte en het op eens door de woedende wespen zoo te kwaad kreeg, dat het vreeslijk begon te stoigeron en als razend op hol ging. In de verte kon men nog zien, hoe de ongelukkige ruiter in vertwijfeling met de handen rondsloeg, den teugel verloor en ten slote in het zand neerplofte. Onmiddellijk daarna kwam een dragonder-ordonnans voorbijrijden, wiens paard ook al bij ongeluk midden in den zwerm terecht kwam, en daar had men hetzelfde schouwspel van zooeven. Nu werd het een ernstig gevalwant ieder oogenblik kon nu da commandant-inspecteur met zijn gevolg aankomen, en de wespen, die al zeer weinig eerbied voor militairen aan den dag legden, schenen zich gereed te maken om hem hetzelfde lot te doen on dergaan. Wat een spektakel zou dat wel hebben gegeven, die schitterende kolone van officieren als kaf voor den wind uit elkaar te zien stuiven en misschien ten aanschouwe van het geheele bataljon in het zand te zien tuimelen! Natuurlijk moest dit, in het belang der nationale waardigheid, tot eiken prijs worden verhinderd. Daarom werden er twee man gecommandeerd om het wespennest met aarde to bedekken. Nadat die twee de noodige maatregelen van voorzorg genomen en eene pijp aangestoken badden, omdat wespen niet van tabaksrook houden, rukten zij heldhaftig naar de positie van den vijand toe. Nauwelijks echter waren zij eenige stappen genaderd, of in dichte scharen vlogen de nijdige brommers op hen aan en maakten het zoo bont, dat de beide aanranders uit be nauwdheid hune spaden lieten vallen en op den loop gingen Maar nu werd het ook voor de anderen manschappen eene lastige historie, doordien de wespen, in bet volle gevoel harer victorie, thans zooveel te nijdiger op hen aanvlogen en daardoor het geheele gelid in de war brachten. Eindelijk kwam een der soldaten op een gelukkigen inval; uit eene nabij gelegen boerenwoning werden een paar bossen stroo gehaald, met petroleum begoten, in brand gestoken en door middel van een langen stok op bet wespennest geworpen. Dit hielp. Eu toen kort daarna de commandant-inspec teur met zijn escorte aankwam, was alles zoo goed in orde ge bracht, dat bij er niets van bemerkte, aan welk gevaar hij was ontsnapt. G-ETEOKKEÏT ZPEIJ-ZEirsr. 5de Klasse. Trekking van 19 September. Prijs van f 1000: No. 8565 10995 15071 16249 400: 1631 20436 200: 8174 100: 618 4731 7202 8494 9481 12484 13045 14156 14170 16606 20809 Trekking van 20 September. 5de Klasse. - Prijs van f 25000: 1600: 1000 400: - 2<*>: 100: No. 11326 10284 4625 13954 121 2116 5843 18042 18342 7278 11630 4006 10373 16046 17914 20316 Ingeschreven van 19 21 September 1888. GeborenArie, zoon van Jacob Stipkes en Maartje Boender Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenJohannes Ligthert, oud 22 jr., 1 md. 9 Stuks Paarden 6 Veulens 5 Stieren 58 Gelde Koeien (magere) 10 (vette) 5 Kalfkoeien 7 Vaarzen 8 Nuchtere Kalveren 350 t Schapen (magere) 360 Idem (vette) 275 Lammeren 3 Bokken en Geiten 30 Varkens (magere) 32 Biggen 10 Konijnen 50 Kippen 8 Eenden 575 Kilogr. Boter 200 Kaas 3500 Stuks Kip-Eieren Eend-Eieren f 40.— 150.- r bO- 70.— f bO.— a 90.— r 80.— a 160— f 160.- a 230— f 180— a 220 f 50— a 90— f 8— a 17— f 10— a 19— f 20.— 30— 8— 20— f —.75 a 4.50 r 10— a 13 i 4— a 6 f —.15 a —.60 f —.15 a 1— f —.40 a —.50 f 1.06 a 1.20 i —.25 a —.40 f 3.- a 3.50 f Kleine Kaas, hoogste prijs f 34.Commissie f 28.50. Middel bare f aangevoerd 345 stapels, wegende 104751 Kilo. 965 Schapen Kalveren f 20.— a 28,— f .- a E tl a tn 20 September 1888. Aangevoerd 313 koppen boter, por '/a kilo gras .57' a —.60, hooi kip-eioren f 3.50 a 4.50 per 100 stuks. Zaandam, 20 September 1888. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f28.50. aangevoerd 20 stapels Kleine Kaas hoogste prijs f 32.—, Commissie f 28.Mi„n„ bare f 28.50, aangovoerd èOO stapels, wegende 170000 K Ter graanmarkt aangevoerd 4000 Hectoliters. Tarwe Rogge Gerst dito chev. Haver 8.— a 5.25 a 4.25 a 5.a 3.— a 8.50 6.50 4.70 6- 4 Blauwmaanzaad f 11.7F Karweizaad f .jlöt zijne nieuw f tuanraking R. Mosterdzaad Jl plichten en Koolzaad vader rusten Erwten: G roe Wij weten, dat Grau»bter, kinderen Vale f 9.«, jjj aan. Witte f Paardenboonen f a Bruine dito f 11.a Duiven dito f a Kanariezaad f 9.50 a Heden werden alhier aangevoerd 22 stapel kaas 131.a per 50 kilo, karweizaad, nieuw f a karweizaad oud 1 11.50 a 12.mosterdz. oud f 15.— a 17.75 blauwmaanzaad f 12.— a 12.50, vale erwten f 15.— a 16.50, groene dito f—.- a grauwe dito f 15. a 17.—, Wijker vale dito f 9— a 11.bruine boonen t a paarcenboonen f a gerst 4. a 5.haver f 3.25 a 3.75. Aangovoerd Schapen en Lammeren. Schapen f a Lammeren 1 a Kalveren f - a Vette Varkens f a per kilo Magore Varkens f 8.— a 11.50 Biggen f 4 a 7.— Boter f ,62s a —.65 per kop. Kleine Kaas, hoogste prijs f 26.— aangevoerd 29 stapels. Boter 1.20 f per P„ Kipeieren f 3.50 Eenden dito f 4.per 100. LIJKKOETSEN, beveelt zich voortdurend beleefd aan, tot het verhuren zijner Lijkkoetsen. PRIJS: Groote Lijkkoets, in de Gemeente Schagen, f 10. i/ u in omliggende Gemeenten, f 15. Kleine in de Gemeente Schagen, f 6. u in omliggende Gemeenten, f 10. a 45 Cent per 5 ons. n 5 BOTERJANI1AGEL en WEESPER ZANDKOEKJES, a 50 BRUSSELSCII PALEIS-BANKET en FANIELJENOOTJES, a 70 KATTETONGEN, a 75 ZANDTAARTJES, a 4 Cent per stuk. aan de Marktplaats. v 5 te Barsingeiiioru, *>V J* s

Schager Courant | 1888 | | pagina 3