genoegzaam in tel is. Ook verleden jaar bestond die reden; toen heeft men hemel en aarde in beweging gebracht om Dr. Mezger te houden, hij voelde zijne eigenliefde gestreeld, meende dat er betere tijden voor hem zouden aanbrekeu, en bleet, „uit vaderlandsliefde* heette het. Maar alles bleef bij het oude, en thans is het besluit onherroepelijk geval len. Had men Dr. Mezger een professoraat aangeboden, hadden de toongevende medici te Amsterdam de koningen en prinsen der wetenschap het van zich kunnen ver krijgen Dr. Mezger als huns gelijke te bejegenen, ware hem in de geleerde wereld dezelfde plaats ingeruimd als aan andere geneeskundige specialiteiten, dan zou er van een vertrek naar Wiesbaden geen sprake zijn geweest. Doch nu dit alles niet het geval was, nu Dr. Mezger door de Amsterdamsche professoren en doctoren wel niet met den nek aangezien, maar toch niet als hun evenknie en vooral niet als hun meerdere werd aangezien, nu kon de groote apostel der massage, wiens naam werkelijk een Europeesche beroemdheid geniet, zich in die voor hem onverdragelijke positie niet langer schikken. Het gaat hem als Caesarliever de eerste in het kleinste dorp, dan de tweede te Rome. En daar hij zich in Amsterdam lager geplaatst gevoelt dan de tweede, gaat hij naar Wiesbaden, om er de eerste te zijn of te worden. Met vier lettertjes, met het eenvoudige maar veel zeggende „Prof." voor zijn naam, ware Dr. Mezger met onverbrekelijke banden aan Amsterdam te kluisteren geweest, ondanks de straatschen derijen, en ondanks het stof. Het heefl zoo niet mogen wezenEn nu krijgen de Amsterdamsche straatjongens de schuld. Maar deze bengels hebben een breeden rug en een harde huid, en zulleH zich denkelijk van Dr. Mezger's vertrek even weinig aantrekken, als de spreeuwen op mijn dak, ot de Boschjesmannen in Afrika. Doch ondertusschen is de zaak zelf afgezien van hare waarschijnlijke en onwaarschijnlijke redenen voor Am sterdam te betreurei. Mezger trok vele machtige en in vloedrijke vreemdelingen herwaarts en maakte Amsterdam door heel Europa vermaard als „Kurort" voor massage, In dit opzicht is zijn heengaan zeer stellig een gevoelig verlies voor de hoofdstad. Des te meer verwondert het mij daarom, dat dezelfde bladen, die verleden jaar zoo dapper meehielpen, om Mezger in de hoogte te steken, en over 't paard te tillen, thans den onverschillige spelen, en op smalenden toon spreken over den wrijf-, of hatelijker nog, over den knijpdocter. Dr. Meszger verdient werkelijk „ni eet excès d'honneur, ni cette indignité." In beide opzichten is er overdrijving in 't spel, evengoed ver leden jaar als nu. Beroemdheid is een zonderlinge broze plant op dit wereldrond. Wij werden er dezen week onwillekeurig weer aan herinnerd bij den dood van den dichter en novellist A. J. de Buil. Iedereen kent het roerende, diepgevoelde gedicht van De Buil, getiteld „De Ledige Stoel", een zijner beste verzen, dat een twintig of dertig jaar geleden, met Borgers „Aan den Rijn" ea „Het vogelnestje" van Spandaw, het lievelingstuk van reoiteerende dames en heeren placht te zijn. Menig oog heeft een traan vergoten bij het aanhooren der bewoordingen, waarin Willems moeder den dood van haren aangebeden man beschrijft. En destijds waren ook de novellen van De Buil eenvoudige, maar naar het leven geteekende verhalen uit het volksleven zeer in trek en werden zij op Nutslezingen en letterkundige avondjes steeds met veel succes voorgedragen. Ook heeft De Buil tot de verdienstelijke journalisten behoortdertig jaar lang was hij hoofdredacteur van de conservatieve „Amsterdam sche Courant," toen een groot blad, dat als remschoen dienst deed tegenover het liberale Handelsblad. Op tooneel- gebied gold De Buil als een autoriteiten door 's Koning's hand werden zijne letterkundige en andere verdiensten beloond met d6 Eikenkroon en de gouden Leeuw van Nassau. In alle opzichten dus een beroemd man, althans een man van beteekenis, toen hij nog in zijn goeden tijd was. Maar de conservatieve partij in de hoofdstad stierf Wordt Vervolgd. totaal weg, de „Amsterdamsche Courant" kon het niet langer bolwerken en De Buil trad af als hoofdredacteur. Rampen en wederwaardigheden van allerlei aard troffen hem, en langzamerhand geraakte hij zoo in 't vergeetboek, dat men dezer dagen, toen het bericht van zijn overlijden zich verspreidde, de vraag kon hooren„Héis de Buil dooi Ik dacht dat die al lang dood wasHij had zijn roem overleefdware hij vijfentwintig jaar geleden gestor ven, dan zou de bloem der Nederlandsche letterkunde zich om zijn graf vereenigd hebben, gelijk het even snijdend als juist werd uitgedrukt door den hoofdredacteur van het Nieuws van den Dagop wiens bureau De Buil zijn laatste levensjare een ondergeschikt baantje bekleedde. Sic transit gloria mundi Ook de grorie der lucbtballonreizen begint te tanen. Maandag was er aangekondigd dat er twee zouden opgaan, met twee luchtschippers; per slot van rekening was het één groote, waaraan een kleintje met een touwtje vast gebonden was, de beide luchtschippers zaten gemoede lijk naast elkaar in één schuitje. Het publiek nam de fopperij goedhartig op en juichte met groot gejuich toen de zonderlinge combinatie naar boven ging: precies een groote Edammer kaas met een wrat er op. Een groot uur later was de ballon alweer beneden. Van een eigenlijk gezegde „reis" is bijna geen quaestie meer. Men stijgt op, blijft een poosje drijven en komt zoo spoedig mogelijk naar omlaag. Trouwens, voor het publiek is 't hetzelfde of de ballon te Sloten onder den rook van Amsterdam of in 't hartje van Rusland is neergekomen. Doch nu is het niet veel meer dan gas vermorsen, even onschadelijk als het oplaten van een vlieger, maar ook even onbeteekenend. 28 September 1888. GJ-ysbrecht. Binnenlandsch Nieuws. hij toegegeven aan het bevel van den schurkachtigen kamer dienaar, die in waarheid zijn onbeperkte heer en gebieder was! Was het dan niet mogelijk aan de zijde van dit lieftallige wezen voortaan te leven, zich niet bekommerende om het drijven der groote wereld daarbuiten Was Antje niet een kostbare, zeldzame schat, die de hemel hem misschien had geschonken als vergoeding voor het verlies van rang en eer? Gedurende eenige minuten was het Wolt te moede, alsof het toch nog in zijn macht lag, in plaats van een schurk en schuldig mensch, een tevreden echtgenoot te worden. Maar dan huiverde hij weder bij de gedachte voor de moge lijkheid er van; het was immers onzinning, daaraan te denken; dit geluk, dat nu zijn hart verkwikte, kon slechts eenige mi nuten bestaan; daarna liet de werkelijkheid weer hare rechten gelden. Het was dwaas, aan te nemen, dat hij, de toekomstige majoraatsheer, graaf van Wolfenstein, er aan kon denken, door eigen handenarbeid aan de jonge, liefhebbende vrouw in het vervolg het bescheiden geluk te verzekeren, hetwelk zij nu het hare noemde. Zelfs, wanneer hij, losgerukt van den glans van zijn oud-eerwaardigen naam, beroofd van de talrijke, bijna onuitputtelijke geldmiddelen, die hem nu ten dienste stonden, had willen beproeven, uit eigen kracht te werken en te stre ven, waarin zou dan zijn toekomst zich onderscheiden van een armzaligen daglooner, die om weinige stuivers daags zich van den vroegen morgen tot den laten avond moet afbeulen Dien arbeider zou het veel gemakkelijker vallen, voor vrouw en kin deren te zorgen dan hem, den door het geluk verwenden, geen arbeid gewoon zijnden, jongen aristocraat. Neen, neen, wat zoo even onder den plechtigen indruk bij hem was opgekomen, was niets dan een bedriegelijk gevoel, dat toch nimmer werke lijkheid kon worden. Hij was gekomen om Antjes geluk te verwoesten, op de overblijfselen van hare gemoedsrust moest hij zich een nieuw leven scheppen; er bestond voor hem geen andere uitweg en het kinderlijke lachje van zijn jonge vrouw mocht geen beletsel zijn voor hem, den schitterenden toekomst jj. te jsgen, die nu eenmaal voor hem bestemd scheen. S c h a g e n, 29 September 1888. Bij de heden roor het koffiehuis van den heer C. Hui- berts gehouden keuring van Ramlammeren, uitgeschreven door de Afdeeling „Schagen en omstreken,* der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, waren 14 stuks aangeboden. De eerste en de tweede prijs werden toegekend aan den heer A. Heddes, de derde prijs is ten deel gevallen aan den heer J. Buis Jz. In de daaropgevolgde vergadering is naar aanleiding van een verzoek om adhaesie-betuiging aan een door de „Vereeniging tot bevordering en verbetering der Kaasbereiding," tot de Hooge Regeering gericht verzoet, om afschaffing van de Zoutbelasting, besloten, het Hoofdbestuur der Maatschappij uit te noodigen, die beweging krachtig te steunen. Voorts werd verslag uitgebracht door den heer C. Bijpost Rz., als afgevaardigde nanr de vergadering der Maatschappij. Bij de rondvraag wordt in beginsel besloten, een volgend jaar wederom eene dergelijke keuring te houden. Ruim 20 leden woonden de vergadering bij. Men meldt ons uit Warmenhuizen: Het bericht door uw blad aan No. 12521 van „de Tijd" ontleend, omtrent de hulptroepen van hier, die te Schagen „moord en doodslag" zouden plegen, is geheel uit de lucht gegrepen; de' „alleszins vertrouwbare bron," waaruit „de Tijd" dit werd verzekerd, moge een goede bron zijn voor den baro meterstand, voor nieuwsberichten is hij minder geschikt; hier was tot heden van dat wapengeweld niets bekend, terwijl het groote publiek alhier eerst uit de couranten van de plaats gehad hebbendel' tooneelen a costi kennis nam. Met de bewuste nieuwstijding zal het wel precies zoo wezen als wij hier vernamen van „de mannen" die te Kolhorn, Barsingerhom en andere omliggende plaatsen uwer gemeente reeds het klokketouw in de hand hielden en, als de zusters van wijlen Juffrouw Blaauwbaard, de torengaten uitkeken of zij ook het sein tot hulpverleening zagen fladderen; ik meen wel dat het een roodbonte zakdoek moest zijn. Nog steeds heerscht op het eiland Texel besmettelijke keelziekte, vooral in den omtrek van het dorp De Koog, waar de school slechts door ongeveer 25 pCt. van het getal leerlingen wordt bezocht. Tot heden overleden evenwel nog slechts 5 kinderen aan de ziekte. Op een buitengoed nabij Hilversum is een paar dagen geleden een belangrijke diefstal aan geld en effecten gepleegd. Toen de politie bij den vermoedelijken dader aan de deur kwam om een onderzoek in te stellen, kreeg deze van schrik een bloedspuwing. Naar het U. D. verneemt, heeft een groothandelaar in gascoaks te Hannover bij de stedelijke gasfabriek te Utrecht tegen zeer hoogen prijs 30,000 hectoliter gascoaks aangekocht. Deze coacks zullen alle per spoor naar verschillende steden in ons land worden verzonden. Te Zelhem heeft de politie ter gelegenheid van de kermis wegens dronkenschap tegen J. N. proces-verbaal op moeten maken. Wat dit geval tot iets bijzonders maakt, is, dat de be trokken persoon, een ouderling, mede-onderteekenaar is van het vóór eenige dagen bij den Raad ingekomen adres tot af schaffing der kermis. Maandag is Jeanne Lorette, na eenen straftijd van 3 jaren, uit de gevangenis te Arnhem ontslageu. Door eene bewaarster werd zij naar de zuidelijke grenzen geleid, als vreemdelinge zonder middel van bestaan, en aldaar door hare familie afgehaald. Men schrijft uit Zevenaar als nadere toelichting omtrent den zelfmoord van een spoorwegreiziger: Toen Maandag 24 Sept. voormidddags 11.46 de trein van Emmerik hier aankwam, begaf een reiziger zich naar den stationschef en deelde mede, dat hij van af Oberhausen met een persoon, naar gissing omstreeks 80 jaar, gereisd had, en deze zich even voor Emmerik op het abord had begeven en er zich waarschijnlijk nog op bevond. Er werden dadelijk pogingen in het werk gesteld, maar het bleek, dat de deur van binnen gesloten was. Toen er na roepen en kloppen nog geen antwoord werd gegeven heeft men van buiten het matglas geslagen en zag toen, dat bedoelde reiziger zich den V i had gesneden, een plas bloed lag voor hem op den gro,J8 41 een klein pennemesje lag er in. Achter hem lag een brief daar bovenop een blauw briefje, hetwelk hij naar alle schijnlijkheid op het abord had geschreven en waarop dat hij zich van het leven had beroofd en dat men geen men de schuld moest geven. Het lijk is dadelijk uit de coupé T wijderd en onder politietoezicht naar het lijkenhuis gebracht Het hoofd eener openbare school te Wouw werdoula door onbezoldigde rijksveldwachters bekeurd wegens het plaats^ van wildstrikken in den tuin. Zijn ergernis daarover stortte?' in dichtmaat uit; en liet de liedjes tegen de bekeurden, dj zijn schoolkinderen overschrijven, van buiten leeren en zoo zingen, dat men 't op straat hooren kon. Deswege is nu eè rechtsvervolging ingesteld, ter zake van opzettelijke beleedivij van ambtenaren ter zake van de rechtmatige uitoefening hunner bediening. Eene vrouw uit Gilze wilde bij den ontvanger te Tilbo» 't een en ander gaan betalen. Zij deed 't geld in een papier^ zakje. Daar dit echter vochtig geworden was, verving iij bet door een ander en wierp het natte in de kachel. Toen zij bji den ontvanger het geld natelde, kwam zij tot de ontdekkin» dat zij met het zakje ook een bankbiljet van 25 gld, in bet vuur had geworpen. Te Oldeboorn werden dezer dagen twee personen aange houden, die een nieuwe manier van oplichterij hadden gevonden. Zij verkochten dezer dagen 10 hoenders, 't Zouden hennen wezen en naderhand bleek, dat het alle hanen waren, die men de kammen had afgesneden, terwijl de daardoor ontstane wonden waren dichtgebrand. Bij een landbouwer namen zij twee kippen uit het hok en stelden er misvormde dieren voor in de plaats. Uit Groningen wordt gemeld Heden nacht werd op brutale wijze een arbeider van zijn geld beroofd. Terwijl hij omstreeks 9 uur in eene tapperij in de Pelster- straat een borrel gebruikte, trad aldaar binnen een jonge man in gezelschap van 2 vrouwspersonen, waarvan de eene terstond met den alleen zittenden man kennis maakte en binnen korten tijd vertrouwelijk met hem zat te keuvelen en te drinken. Na eenigen tijd werd overeengekomen, dat men gezamenlijk wat zou gaan eten, en daarom trokken de beide paren tegen 12 uur naar eeD winkeltje, waar ververschingen te bekomen waren. Hier gekomen bemerkte de arbeider, dat hij zijne portemo- naie inhoudende ongeveer f9.59, kwijt was. Terstond viel zijne verdenking op zijne nieuwe kennis, doch hij wist zijn vermoe den wijselijk voor zich te houden, en toen het gezelschap eenige oogenblikken daarna weer op weg was, bracht li ij zijne ont dekking ter kennis aan een agent van politie, die de meid arresteerde. Op het politiebureau gekomen, werd zij in het bezit der vermiste portemonnaie gevonden. Omtrent den brand te Lunteren meldt men aan de N, Rott. Ct. het volgende In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de pas voltooide boerenhofstede van T. van den Brink, in den Stroet, totaal afgebrand. Twee kalveren en eene groote partij kippen zijn ia de vlammen omgekomen, van het huisraad is slechts zeer weinig gered. De vrouw is met de kinderen, waarvan een ziek, bijna naakt aan de vlammen ontkomen. Toen de bewoners den brand bemerkt hadden, was er eene beigladder, welke niet op de hofstede thuis behoorde, aan het huis geplaatst. Neemt men hierbij in aanmerking, dat het bijna bladstil was, en huis, schuur en berg, alles tegelijk, in lichte laaie stonden, dan komt men tot het vermoeden dat de brand aangestoken was. In September 1886 is dezelfde hofstede, ook om midder nacht, op dezelfde onverklaarbare wijze een prooi der vlammen geworden. Ook toen had men eene ladder aan het huis geplaatst. Alle moeite om den dader te ontdekken, bleef vruchteloos. Alles was verzekerd bij de Jong Co. te Amsterdam. -—In den loop vau dezen zomer zijn uit den boedel van dr. De Wilde te Dreischor (Zeeland), overleden, ontvreemd navolgende effecten 4 stuks a pd. 20, 4 pet. Rusland 1880, nos. 4 0 3453, 139786, 139787 en 139788. 2 stuks a 5 obligatiën Zuid—Italiaansche sporen nos. 354' 75 C, 41256 60 B. 3 stuks h 1 dito, nos. 104650, 64873 en 10860. 3 stuks a Jl 1000, 5 pet. metallieken papier Mei en Nof£® ber nos. 196379, 196380 en 194799. 17 stuks pd. 100, 3 pet. Portugal en wel 11 A°- nos. 9302, 9768, 20907, 20908, 20909, 23386, 40711,53"' 16545, 7293 en 26376 3 A°. 1867, nos. 192164, W80* en 217503; 3 A°. 1869, nos. 233837, 283839 en 2971» 1 stuk a pd. 20, 4 pet. Rusland 1869, no. 671937. 4 2 stuks a pd. 100, 5 pet. obligatiën Orel Yitebsk nos en 29664. 2 stuKs a f 1000, 8Yj pet. certificaten Nederlandsche Yer lijke Schuld, nos. 33480 en 22893, administratiekantoor 00 bergh Co. Het gezamenlijk bedrag dezer effecten is omstreeks f Y an dezen diefstal wordt verdacht Maartje Ree» dienstbode bij dr. De Wilde. a De officier van justitie te Zierikzee verzoekt opsPorlD-nej. aanhouding van de effecten en van de verdachte en lijk bericht. gyte - Naar men verneemt, zou thans de RaM gehoord zijn over de benoeming der voogden, door Z. 1 j te wijzen, over H. K. H. prinses Wilhelmina, voor het g van Hare minderjarigheid bij hare komst op den iT0?njn Er is hierbij als voogden sprake van de heeren: baro Nagell van Ampsen, lid van de Eerste Kamer; Wem® firk" van Pallandt, opperjagermeester des Konings; baron va fl", nen tot de Groote Lindt, buitengewoon kamerheer, en baron van Golstijn, oud-minister. ^g Yan eene andere zijde deelt men mede, dat de heeren reeds door Z. M. benoemd zijn.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2