'.shï&X!: Wordt Vervolgd. Gemengd Nieuws. en koude te zijn neergevallen. Iemand, die daar voorbij kwam, heeft het zoontje dood gevonden, da vader leefde nog. Ook toen nog moet hnn onderkomen zijn geweigerd. De officier van justitie is, volgens den berichtgever der As ser Ct., met de feiten in kennis gesteld. In eene dame, die Woensdagnamiddag aan het Amstel- hotel afstapte, meende het personeel de vroegere millioenen- jnflronw te herkennen en men verzocht haar daarom beleefd, de kamer, waarop zij zich reeds gemakkelijk begon in te richten, weder te ontruimen. Zij deed dit gewillig, maar beweerde dat men zich in haar persoon vergiste, en wel begreep, voor wie men haar aanzag, alsook dat het nu tijd voor haar werd, het Amstelhotel eens in de courant te zetten. (N. v. N.) - In het Volkspark te Amsterdam heeft Dinsdagmorgen de eerste samenkomst van werkloozen plaats gehad. Er waren ongeveer 150 personen, voor het grootste deel knap gekleede, bedaarde menschen, opgekomen, waarvan er echter tegen twaalven het etensuur een aantal de zaal verlieten. Verschillenden hunner, meerendeels aan de bestuurstafel zit- tenden, stonden achtereenvolgens achter den katheder en luchtten eenigen grieven. Zoo over de philanthropieover Liefdadigheid naar vermogen, dat zich alleen maar met het lot van den arme inliet, om hem des te meer ffde zweep" en het juk te doen voelenover het gebrek aan ggerechtigheid", dat thans even onvermijdelijk ons land ten verderve zal voeren, als het eenmaal den val van het Romeinsche rijk tengevolge hadover het gemis van eendracht onder de werklieden, en dergelijke zaken meer. Er werd ten slotte eene motie aangenomen, strekkende om den gemeenteraad te verzoeken werk te verschaffen, o. a. door het verlecnen van concessie voor de tramlijnen, door den heer Sanders ontworpen. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft te Gronin gen een ernstige verwonding plaats gehad. Twee meisjes van minder goede reputatie maakten met twee mannen een wandeling buiten de voormalige Apoort, waarbij de jeneverflesch niet was vergeten. Ter hoogte van de rolpalen aan het Hoendiep buiten de bebouwde kom der gemeente, kreeg een der mannen met zijn schoone twist, die zoo hoog liep, dat hij zijn mes greep en zijne gezellin een lange en diepe snede over het voorhoofd toebracht. Het slachtoffer bloedde hevig en zakte weldra machteloos ineen, terwijl de dader de vlucht nam. Het andere paar, inmiddels toegeschoten, bracht kort daarna de gewonde op eene kar naar het politie-bureau, waar de vrouw heelkundig werd behandeld, terwijl de dader, zijnde een getrouwd man en vader, weldra door de politie werd gearresteerd. (N. G. C.) Bij het reinigen eener boekenkast te Rotterdam kwamen een viertal bankbiljetten van f 300 te voorschijn. Een overleden lid der familie, aan wie deze boekenkast behoorde, had reeds jaren geleden die bankbiljetten vermist, welke hij vermoedelijk zelf in de kast had gelegd. Ten kantore van een notaris te Roermond zou dezer dagen een erfenis verdeeld worden van een landbouwer, die zonder testament was overleden. Van vele zijden uit Limburg, België, Pruisen en zelfs uit Amerika waren de erfgenamen opgekomen. De St.-Jansstraat stond tot aan de Swalmerstraat vol van rechthebbenden, die ieder op zijn beurt ten kantore moesten verschijnen. De verkoop der landerijen had f7184 opgebracht; na aftrek der onkosten moest deze som onder 252 neven en achterneven verdeeld worden. De naaste erfgenamen bekwamen f 214; ach tereenvolgens werden de sommen kleiner en kleiner tot f 2.30, waarvan eenigen dat bedrag nog moesten verdeelen. De laatsten bekwamen 381/J cent. Maasbode Een 60 jarig man, zekere D. te Zandvoort, sloeg ten huize zijner dochter in drift de petroleumlamp van de tafel met het ongelukkig gevolg dat de kleine, die op den schoot der moeder lag, met de brandende petroleum overgoten werd. Het zal te bezien staan of de kleine met het oog op de daarbij ontvangen ernstige brandwonden er het leven zal afbrengen. Uit Maasticht wordt geschreven Zooals bekend is, be hoort de Limburgsche bevolking tot de eerste, die op bescher ming van den landbouw aandringen. Diezelfde bevolking heeft thaus gelegenheid om het verkeerde van haren eisch in te zien. "Wat toch is het geval De aardappeloogst is hier bijna geheel mislukt en niet half voldoende om in de behoefte te voorzien. gij gevoelt zoek mij niet een geluk voor te liegen, dat nooit en nimmer hebt kunnen gevoelen Al weder die kinderachtige hartstocht 1" riep graaf Wolf uit, terwijl zijn gelaat een dreigende uitdrukking verkreeg. Alsof ik de schuldige ware, die uw levensgeluk zou wille°n vernietigen, en ik niet zou handelen onder den druk der hate lijke omstandigheden Maar zijne woorden maakten, geen indruk op de jonge vrouw. Deze hief het hoofd omhoog en keek hem flink in de oogen. »Gij zijt de schuldige" zeide zij op een toon van verwijt. Mijnent wegen stamelde Wolf, nijdig, omdat hij bloosde onder haar bestraffenden blik. „Wanneer het u genoegen ver schaft, mij in uwe oogen te vernederen, welaan dan, ik moet het dulden; intusschen wordt het nu tijd, dat wij, nadat wij het omtrent de hoofdzaak eens zijn geworden, beraadslagen, wat er moet worden van uw toekomst en die van uw kind «r Hebt gij ook daarover reeds nagedacht fluisterde de jon ge, ongelukkige vrouw, terwijl een huivering haar door de leden voer. ffDan is het bij u reeds lang een vast besloten zaak ge weest, dat gij mij uit uw hart wildet verbannen Wolf gaf hierop geen antwoord. Wederom liep hij eenige malen in de kamer heen en weder. „Gij vat de zaak veel te tragisch op," meende hij toen, „wij kunnen trotsdien toch goede vrienden blijven Het is niet een vereischte, dat wij ook ons vervlogen geluk vergeten, maar dat ik een njk huwelijk doe, om den val van mijn oud-eerwaardig huis te voorkomen ,/En wat hebt gij besloten omtrent mij en uwmijn kind?" vroeg de jonge vrouw. Er worden nu groote hoeveelheden aardappelen uit Duitschland ingevoerd, zonder welke niet alleen gebrek aan dit product zou de zijn, maar ook de prijzen daarvan buitengewoon zouden stij gen. Waren thans de aardappelen, met een inkomend recht belast, dan zouden wel enkele landbouwers hunne waar tegen hooge prijzen kunnen verkoopei», maar dan zou die verhooging in de eerste plaats den werkman drukken, voorwien de aard appel het voedsel bij uitnemendheid is. En wat van de aard appelen gezegd wordt, geldt ook voor de granen, die hier ook weinig beschot hebben opgeleverd. Gister nacht ontstond een hevige brand bij F. Vlag, wonende aan den Molendijk, onder de gemeente Oudenhoorn. De vrij grooten afstand van de kom der gemeente maakte, dat toen de brandspuit op het terrein aanwezig was, aan geen blusschen meer viel te denken en huis en schuur dan ook tot den grond atbrandden. Ook de oogst, de aanwezige land bouw en melkgereedschappen en al het huisraad, behalve een kastje, gingen verloren. De braud schijnt iu de schuur ontstaan te zijn, en de bewoners moesten door een der ramen het gebouw ontvluchten. Huis, inboedel en oogst waren tegen brandschade verzekerd. Verslag der vergadering van den Zaad der gemeente SCHAGEN, gehouden op Dinsdag 9 October 1888, des morgens ten 10 ure. Afwezig waren de heerenJb. Stammes en H. B. Voorman. Bij de opening der vergadering deelde de voorzitter mede dat in de laatste tijden men zich in de vergaderingen van den raad weinig heeft gehouden aan de bepalingen van het reglement van orde, en verzocht hij diensvolgens den raad in het vervolg mede te willen werken tot handhaving van bedoeld reglement. Hierna lezing der notulen der vorige vergadering. Na het lezen hiervan doet do heer v. d. Maaten opmerken, dat hij met begrijpt hoe of in dc vorige vergadering de stemming over het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op het verzoek der Harmonie tot eene jaarlijksche subsidie van f250, docli die te laten op f125,kon worden verklaard te staken, daar toch 9 leden ter vergadering tegenwoordig waren, waarvan 5 tegen het voorstel van B. en \V. stemden. Werd besloten deze rectificatie in de notulen der vergad. van heden te doen opnemen. Hierop werden de gelezen notulen gearresteerd. Was ingekomen van H. H. Gedep. Staten de goedkeuring ten opzichte van het besluit van den raad om het huis Streek voor afbraak te verkoopen. Hierna werd lezing gedaan van het proces-verhaal der kasverificatie. waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 94924.85 en de uitgaven f 90224.716, zoodat in kas bleek te zijn f 4700.13®. Werden nu gelezen verklaringen van gegoedheid met betrekking tot de door den heer Klaassen opnieuw aangenomen borgen, waarna besloten werd de borg stellingen te aanvaarden. Adres van den heer Kloeke, houdende voorstel, het geven van het Herhalings- onderwijs in het volgend seizoen op te dragen aan de heeren: Koep, Koster, ter Linden en Bouman. Nog was ingekomen een verzoekschrift der Gymnastiek Vereeniging te Barsingerhorn, om van de gemeente in bruikleen te mogen ontvangen eenige Gymnastiektoestellen, die het eigendom der gemeente zijn en toch ongebruikt liggen. Voorz. adviseert dat dergelijk verzoek ook al eenige malen is ingediend door de plaatselijke gymnastiek-vereeniging, doch dat telken male door den raad hierop afwijzend werd beschikt, en raadt aan ook aan dit verzoek geen gevolg te geven. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. Komt nu aan de orde de al- of niet verplaatsing der Vuilnisbelt, welk onderwerp reeds in de vorige vergadering aan de orde was, doch bij de behandeling waarvan de stemmen staakten. Door den heer Hazeu werd nu de noodzakelijkheid van verplaatsing van de belt bestreden. Z. i. was het noodig, nn de pacht dit jaar afliep, een nieuw contract van verpachting in te voeren, waarbij de plichten van den pachter wat duidelijker omschreven zonden zijn, ten opzichte van het weghalen en bewaren van het vuilnis, op bedoeld terrein. Hij meent dat met kleine kosten het terrein nog aanmerkelijk verbeterd kon worden. De heer Govers sluit zich bij den heer Hazeu aan, en meent dat de tegenwoor dige bewaarplaats van het vuil voldoende is, als er maar heter door de pachters voor gezorgd wordt. Hij wil de verpachting van het ophalen der vuilnis, enz. nu eens stellen voor den tijd van één of twee jaar, met verplichting aan den pachter, om elk half jaar de massa op te ruimen. Daardoor zon van zelf het stuiven en de onaangename reuk te dier plaatse voorkomen zijn. De heer de Pater verklaart zich ook voor de oude plaats, daar in het andere geval, benevens aankoop van terrein ad f 500, nog komen de kosten van overbrugging enz., tot een bedrag van ongeveer f 600, wordende eene uitgave alzoo van f 1100. De heer Hazeu wil liever de jaarlijksche vergoeding aan den pachter nog iets hooger stellen, doch is van oordeel dat als door den pachter getrouw wordt voldaan aan zijne verplichtingen, het tegenwoordig terrein zeer goed geschikt is en men niet behoeft over te gaan tot eene uitgave van f 1100. De heer Buis meent dat wanneer aan twee zijden de schutting nog werd verhoogd, voor overstuiving geen gevaar meer zou bestaan. De heeren Hopman en Kooi betoogen dat de belt ver huiten de kom der gemeente behoort te leggen. De heer v. d. Maaten noemt het Noord wel een ongelukkige plaats voor een vuilnisbelt en is vóór verplaatsing. De heer Smit evenwel beweert dat wanneer de pachter slechts elke week een paar schuiten met modder over de belt wilde uitleggen en elk jaar de massa vuilnis opruimde, er van verplaatsing geen spr. ke behoeft te zijn. Bjj stemming wordt het voorstel van verplaatsing verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Vóór stemden, de heeren: Hopman, Kooi, v. d. Maaten en G. Lan- genberg. Hierna werd door voorz. voorgesteld in de volgende vergadering de nieuwe voorwaarden van verpachting vast te stellen. Op voorstel van B. en W. wordt nn besloten tot aanvaarding van het vastgesteld bedrag door het Kijk aan de gemeente uit te keeren ter vervanging der */s. het huis aan te voeren. Een voordeel is het, dat dan het terrein bij dc blüft; ook is het nog een voordeel, omdat daar hans het raa,ihnis adpolder, en men, niet wetende wat er gebeuren kan, dan later dit hnuE raadhuis zon kunnen maken, terwijl men dan altgd nog eene onderwijze,,^ kon eraan bouwen. Een bezwaar evenwel is, dat het huis niet naast de school staat, <1*4 houw van eene woning veel werk zon verschaffen en tevens de Loet z<i verfraaien. Daar evenwel de heer Kloeke er belang bij heeft, stelt hij bij de schoolcommissie en hg den heer Kloeke te onderzoeken, hoe of die er ovl; denken Het huis vindt hij anders wel geschikt en den koopprijs niet hoov Bij stemming wordt dit voorstel aangenomen met 8 tegen 1 stem, die°Tia Kw^m nu aan de orde het voorstel van den heer Hopman, om aan t. Hooïzijde tot aan het Kaadhuis en aan de Lagezgde tot aan de Hoek Mart. plaats voor zooveer het riool zulks toeliet, de boomenrgen door te trekken Bii 'stemming wordt dit voorstel verworpen met 5 tegen 4 stemmen. T,.~_ stemden de heeren Smit, Buis, de Pater, Govers en Hazeu. W Werden nu gelezen de notulen der op 15 September 1.1. gehouden vereadert. Éide afgifte van het verhah- van B. en W., ter onderzoek der kwestie over biljet Guurtje Borst. Uit dit verslag bleek: a dat door den klerk Bleek is verklaard, dat hem door Oudshoorn medegedeeld, dat de vader van het meisje, J. Borst en H. B. Voorman km verzocht hadden het bedoelde verhuisbiljet hen te verstrekken, en dat (V? hoorn ook nog tegen hem (Bleek) had gezegd, dat het geheim moest Bleek had Oudshoorn toen nog gevraagd of hij daartoe het recht had, Oudshoorn hem bevestigend antwoord gaf, er nog bijvoegende, dat daarin 3 zaam waren geweest de Deken en Voorman. Aangezien er geen verhuishïlw geteekend in voorraad was geweist, had hij er toen een geschreven. b. dat Oudshoorn verklaard heeft, door J. Borst, den vader van het meisi, verzocht te zijn tot bezorging van het verhuisbiljet. Borst kwam juist uit vroegkerk, zeide tegen Oudshoorn dat hij het aanvroeg op last van den Pasw en van Voorman, en dat zij (Guuitje Borst) naar een Liefdegesticht gebracht zon worden. Verder had Ondshoorn verklaard tegen Bleek alleen gezegd te hebben het geheim te houden, omdat het raadslid Voorman in de zaak was betrokken. Ten slotte merkte de voorzitter nog op, dat na de gegeven inlichtingen de» zaak als afgedaan kan worden beschouwd. Immers de raad heeft niet te onder! zoeken naar het biljet, want als het Maandag was aangevraagd geworden, djt had men niet mogen weigeren het nit te reiken. Want, verklaarde voorz. verder, vraagt Borst nu nog weder een verhuis- biljet, dan heeft hij, voorz., niet het recht te weigeren. De vaderlijke macht is Borst niet ontnomen. Vraagt Borst dus oin assistentie van de politie w Gunrtje Borst weg te brengen naar Schoorl, alwaar Borst thans verblijf houdt voorz. zou als hoofd der gemeente-politie zulks niet mogen weigeren. Hierna stelde voorz. voor om de motie van orde aan te nemen en deze zaafc verder te laten rusten. Bij de nu volgende rondvraag wijst de heer Hazen op het wenschelijke dat de ziekenbarak van tijd tot tijd gelucht wordt, daar hij vreest dat ze anders zal verstikken. Op voorstel van den heer de Pater wordt dienaangaande aangenomen, i barak 2 maal per jaar moet worden opgezet. Op de vraag van den heer Hazen of de bliksemafleider van den toren wel wordt nagezien, werd een bevestigend antwoord gegeven. Ten slotte vraagt de heer Buis nog of er verzoek om subsidie is vanwege de Dir. der Landbouw-Societeit Cérès, hetgeen ontkennend antwoord. Hierna werd de vergadering gesloten. werd der Nu had plaats de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1889 welke na lezing en behandeling in ontvangst en uitgaaf werd vastgesteld op f 28426.74'. Het uitvoerige verslag der begrooting geven wij in ons nummer van Zondag e. k.) Bij de discussie over de begrooting werd nog ter behandeling ingelascht- a. Adres der Harmoniekapel, om eene jaarlijksche subsidie van f 250 Het voorstel van den heer v. d. Maaten om f 200 toe te kennen wordt ver! worpen met 6 tegen 3 stemmen. (Voor stemden de heeren: Hazeu Buis en v. d. Maaten.) Het voorstel van den heer Hazen tot toekenning van f 175, werd verworpen met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren: Hazeu en v. d. Maaten. Ten slotte werd het voorstel van den heer Buis, om eene subsidie van f 150 toe te kennen met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren- Kooi, bmit, de Pater en Langenberg. b. Werd door voorz. medegedeeld dat er aanzoek is gedaan, om in plaats van eene onderwgzerswoning te houwen, een geschikt huis in deze gemeente te koopen en was den raad te koop aangeboden, het huis, thans bewoond door den heer Koelman. Men vroeg voor dat huis f 8000. De heer Govers herinnert dat de onkosten nog bovendien komen De heer de Pater is sterk voor dezen aankoop, daar dan de huur van het hum Streek niet vervalt en aan die zgde der school het terrein voor aanbouwing groot blijven en beweert heneden de blijft bestaan. De heer Hazen vindt het te koop aangeboden huis zeer dat de kosten van bouw eener woning verre zullen gemaakte begrooting Verder meent de heer Hazeu nog vernomen te hebben dat v. erg kil is, en het den heer Koelman, die het thans tewwnt omgTT hWS fcuaamheid niet al te best bevalt. Ook vindt de heer Hazeu'den koopprgs" nog af£ctheer HaZ6D brengt h<ït *dden °f de Wr Kloeke van dit aanbod De 'heer Buis zegt voorstander te zijn van het bouwen eener onderwijzers woning, om de voorname reden, dat een onderwijzer vooral naast d7Xo behoort te wonen, en elk oogenblik de kinderen onder »;>n« i ue «cnool hebben en daarom wil hg niet van het eenma^ <ZLn8,£S „T^T611 i» tea. iu,.,. v u„„u 'xy'sï Uit Mozart's kinderjaren. Zooals men weet, stelde d keiserin Maria Theresia belang in het geniale kind. Eens was kleine, toen achtjarige Wolfgang aan het hof, waar hij, zooal meermalen een concert gaf. Nadat hij zijne taak verricht had, maakten de nog zoer jongs aartshertoginnen Christina en Marii Theresia zich van den levendigen knaap meester en renden hem door de kamers, waarbij Mozart op het spiegelgladde pai uitgleed en hard op den grond viel. Christina ging voor hem 6l en lachte hem uit. Toen trad Maria Antoiuette, later dekoninjk van Frankrijk, naar den knaap toe, hief hem op, wischte met haai zakdoek zijne tranen af en kuste hem troostend op het voorbooÜ De knaap liet haar begaan, zag haar eerst van ter zijde aan ei zijde eindelijk vastbesloten: Hoor eens, Antoinette, ik zal u wat zeggen „ik trom met u!" De kleine aartshertogin was daar zeer verheugd over en 1 naar de kamer der keizerin, met de verblijdende boodschap: „Mami mama, Mozart trouwt met mij." Zoo zeide Maria Theresia, „ei, dat zon geen voor u zijn." Toen nam zij het stoutmoedige ventje op haar schoot en vroeg hem wat hem zoo op eens tot dat besluit bewogen had. Moiid vertelde, dat bij door Chistina's schuld gevallen was en dat 28 hom bovendien nog bad uitgelachen. Maar Antoinette had hen hare deelneming betuigd, zij was dus goed, daarom wilde bij®1 baar trouwen, want bij wilde geen andere dan eene goede vtoo* hebben. „Ja, dat is heel aardig", zeide de keizerin; „maar als je 1 tot vrouw wilt nemen, moet je ook als een aartshertog sekle» zijn." Den volgenden dag kwam een hofbeambte in een keizerlijke équipage en bracht eene volledige hofkleeding voor Mozart een prachtig kleed voor zijne zuster, die niet zonder verlegenb®1 getuige van dat kinderlijk tooneel was geweest. Hun vader 1' beiden in dat costuum portretteeren. Dit portret van den kleinen Wolfgang, dat hem als een nnma- tuur-saletjonker, in een violetkleurig zijden rokje, chapesti-W met kanten jabot, degen en gepoeierd haar voorstelt, is nog F?® woordig in het Mozarteum (de naar Mozart genoemde mnz' school) te Salzburg te zien. Nu het koude jaargetijde is aangebroken, geeft het Ü- aan zijne lezers den raad, hun horloge des ochtends bij het op^ in plaats van des avonds bij bet naar bed gaan, op te w |L Zij zullen zich daardoor de kosten van menig gesprongen logeveer besparen, en wel om de volgende zeer natuurlijkefl!1 ieder begrijpelijke reden: Het horloge wordt overdag gewoonlijk onder de kleeding daarvoor bestemd taschje of zakje gedragen en is dus warm het des avonds wordt afgelegd. Die overgang van de lichamelijke warmte tot de koudef'Ls slaapkamer, doet het gevaar ontslaan van het springen 01 der horlogeveer, wanneer deze door opwinding tot hare n° spanning is gebracht. flifl Misbruik van tabak kan, gelijk bekend is, - dochr"°£ti algemeen genoeg chronische stoornissen en zelfs ver^ van zeer ernstigen aard veroorzaken. De wijze waaropfieI is hierbij van grooten invloed. Dr. Favarger ondtrscbe soorten van rookerslo. Zij, die den rook inslikken, 0 gez gd inademende nicotine kan dan direct op de 1" jfl werken; 2o. De rookers, die den rook opsnuiven, en bij pj eerste werking zich beperkt tot slokdarm en lucbtpyp 5 ue0d rookers, die de sigaar voortdurend tusschen dc lippe11 jjuf houden, tengevolge waarvan zij met het speeksel ook mede vermengde nicotine inslikken. Bij hen kan ee die werking op de maag daarvan het gevolg zijn gebruik maken van sigarenpijpjes, zonder te zorgen doende scroon gehouden worden.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2