Binnenlandsch Nieuws. moeite moest men eenige „sprekers" aan 't praten krijgen. Wat zij zeiden, was niet veel meer dan een reeks varia- tiën op het thema van den voorzitter: klachten over de slechte opkomst, klachten over het gebrek aan Vereeniging en klachten over den geringen lust tot debat in de verga dering. Ten slotte werd er een motie aan den Gemeente raad aangenomen, waarbij aangedrongen werd „op het onmiddellijk beramen van middelen, waardoor wij ons en de onzen van voedsel kunnen voorzien, alsuitvoering te geven aan groote werken en concessie te verleenen aan de tramplannen van de heeren Sanders enz. enz." Daarmede liep de vergadering af. De motie is Woensdag bij den Gemeenteraad ingekomen en ter visie gelegd, om behandeld te worden bij de begrooting. Het is dus nog weer eens de herhaling van het reeds zoo dikwijls toege paste middeleen meeting en een motie. Of de nu^ inge diende wel veel zal uitwerken? Ik betwijfel het. Wat de werklieden in hun bijeenkomst zeiden, is gedeeltelijk waar er is werk genoeg, maar is er geld genoeg om al dat werk te doen uitvoeren Dat is een andere vraag. En op dit onoverkomelijk bezwaar stuiten de vergaderin gen en de motiën der werkelooze arbeiders, hoe goed ook bedoeld, meestal af. Yelen worden hiervan meer en meer overtuigd, vandaar het schaarsche bezoek op de jongste meeting. Maar met dat al blijft de toestand inderdaad hartverscheurend. Dertigduizend menschen die werken kun nen en werken willen, maar wier hand tevergeefs naar arbeid zoekt en wier oog vruchteloos naar brood omziet Dertigduizend menschen die nu reeds aan kommer en ge brek ten prooi zijn, met den winter voor de deur, de win ter, die hun slechts vermeerdering van ellende en ver scherping van het lijden kan brengenGeen wonder, dat er langs allerlei wegen redding en uitkomst gezocht wordt. En tegenover het gebrek en de behoefte van zoovelen staat weer als een van de schrille contrasten die men steeds in groote steden aantreft de weelde en spilzucht van anderen. Toen Sarah Bernhardt hier deze week in het Theatre Van Lier een serie gastvoorstellingen gaf, waren de prijzen voor de eerste rangen op tien en acht gulden per persoon bepaald en tóch was het er vol. Iedereen klaagt over malaise en over stilstand van zaken, onder alle vakken en ambachten hoort men verzuchtingen over den slechten tijd en de geringe' verdiensten, maar met dat al zijn de publieke vermakelijkheden steeds gevuld, maken zij in den regel goede zaken, en gaan bovendien buitenlandsche kunstenaars, die zich gewoonlijk grof laten betalen, hier ook nog met een aardig duitje strijken. Acteurs en actrices, zangers en zangeressen, die een „kunstreis" ondernemen geldreis ware een beter, althans een juister woord blijven nooit in gebreke, de voornaamste plaatsen van het „rijke Holland" aan te doen, waar men hen altijd met open armen en open beurzen pleegt te ontvan gen. Yan ondernemingen van openbaar nut kan men slechts met de grootste moeite een aandeeltje van tien gulden plaatsenmaar als Sarah Bernhardt of Ernest Possart, Madame Agar of Ludwig Barnay naar Amsterdam trekken, vliegen de muntjes en bankjes hun reeds van verre tege moet Wat oorzaak mag dit verschijnsel hebben Ik en weet het nietmisschien overloop van kunstgevoel. Uit dit oogpunt dan ook beschouwd, uit het artistieke namelijk, heeft Sarah Bernhardt hier weer schitterend haren roem gehandhaafd. Den eersten avond, in La Tosca van Sardou, was haar succes slechts matig, doch dit lag meer aan 't stuk, dan aan haar spelmaar als de Dame aux Camelia's en als Adrienne Lecouvreur toonde zij zich èn door haar aangrijpend spel èn door de even snelle als juiste afwisseling van mimiek en gebaren de rijkbegaafde priesteres van de kunst en het genie. Er ging vaak, na afloop van een of ander indrukwekkend tooneel, een rilling van eerbied en bewondering door de dichtgevulde zaal een oogenblik heerschte er een doodsche stilte, alsof de toe schouwers door de tooverkracht van zooveel kunst en gevoel onweerstaanbaar geboeid warenen dan verhief er zich plotseling een stormachtig en donderend gejuich, dat de wanden van het huis deed dreunen en waarin de verruk king van het publiek zich herhaalde malen lucht gaf. Zon dagavond geeft Sarah hare afscheidsvoorstelling, als Fédora een harer beste rollen. En daarna krijgen we Dinsdag weer iets van minder poëtischen aardeen verkiezing van drie leden voor den Gemeenteraad. In den laatsten tijd gaan de Raadsverkie zingen hier met veel leven in de politieke brouwerij gepaard, veel meer dan vroeger, toen de kiesvereeniging Burgerplicht alles regelde en bedistelde. Tegenwoordig zijn er wel vijf of zes kiesvereenigingen, en bij den strijd over de candida- turen gaat het vaak zeer heftig toe. En niet alleen onder de volwassenen, maar ook onder de jongelui begint het staatkundig leven zich te openbaren, zooals blijkt uit de oprichting der Vereeniging (alweer een 1) onder den naam „Oordeel naar onderzoek," tot opwekking van politiek leven bij jongelingen van 18 tot 28 jaar. Twee zaken zullen deze jonge borsten vooral gaan bevechten, volgens hun program, en wel het drankmisbruik en de prostitutie. Ik wensch dezen braven Hendrikken veel heil en zegen. Gr y sbr-eclit. Donderdag herdacht de heer K. van der Meulen Szn. predi kant bij de doopsgezinde gemeente te Nieuwe Niedorp, den dag, waarop hij voor 25 jaren zijne bediening op het eiland Terschelling aanvaardde. Na twee jaren aldaar werkzaam te zijn geweest, ving hij op den 29 October 1865 zijnen arbeid te Nieuwe Niedorp aan, en zet dien tot heden voort op eene wijze, die hem veler achting doet verwerven. [Van zijne gemeenteleden en leerlingen en ook van vele vrienden ontving hij dan ook op dien dag hartelijke geluk- wenschen en stoffelijke blijken van waardeeiing van zijn persoon en werk. Zondag 11 Oct. zal de jubilaris zijn ambtsfeest kerkelijk vieren. - Aan de Woensdag te Hoorn gehouden harddraverij der Hoomsche Harddraverijvereeniging door paarden voor tweewielige rijtuigen, namen 12 paarden deel. De prijs f 200 werd b^-haa door de zwarte merrie „Koningin", van den heer D. J. rlorijn te Rotterdam, bereden door G. Koot, en de premie f100 door de bruine merrie „de Roos", van den heer Jan Groen te Andijk, bereden door C. Broers. Van Tessel worden sedert den len dezer maand duizen den lijsters uitgevoerd, die bij menigte in de kreupelboschjes van dat eiland worden gevangen. De lijsters kosten 9 ct. per stuk. Door sommige lijstervangers werd reeds van f20 tot f 21 besomd in éénen nacht. Overigens levert de jacht weinig op, evenals de kooien, waar maar weinig waterwild is te vangen. In het Yliegend Blad van Amsterdam lezen we: In de binnenwateren van Friesland moet sedert eenige weken zooveel paling zijn gevangen, dat de palingaken, die geregeld van Workum en Heeg op Londen varen en telkens duizenden ponden vervoeren, naar beweerd wordt, werk hebben tot Mei 1889. Wij vernemen dat de veetentoonstelling die bij gelegen heid der Internationale Tentoonstellig, die in 1889 te Parijs zal worden gehouden, zal plaats hebben van 11 22 Juli 1889, in het zoo welbekend Palais de LTndustrie en omliggend terrein. Priizenswaardig is het zeker dat het programma en vooral de bepaling van tijd zoo vroeg reeds is bekend gemaakt, daar onze veehouders nu in de gelegenheid zijn, zorg te dragen, dat koeien worden ingezonden, die tijdens, kort na of wel kort voor de tentoonstelling hun kalf brengen. Wordt ons reeds beroemd Nederlandsch vee zooals het toch waardig is, op voldoende wijze ingezonden, dan toch is het in zijn voordeel dat het in de gunstigste omstandigheden verkeerd. Als een herinnering aan den 8slen October deelt het D. v. Z.-H. en 's Gr., het volgende mede: De 8 October is een belangrijke datum in de annalen der vorstelijke residentie, omdat zij verbonden is aan eene glansrijke episode in hare geschiedenis, die vele krasse Haagsche ingezetenen zich nog wel zullen herinneren. Men schreef'het jaar 1840, het laatste jaar der roemruchtige, maar in den laatsten tijd door troebelen ver stoorde regeering van Willem I. De grijze vorst, naar rust ver langende, had afstand gedaan van den troon. Een geest van onrust, onzekerheid en spanning had zich van de gemoederen meester gemaakt. In 's Gravenhage hadden kwaadwillige ge schriften van een beruchten volksmenner aan de onrust voedsel gegeven, en een gedeelte der burgerij had aan die opruiing maar al te gewillig het oor geleend. De nieuwe vorst, nog niet gekroond, vertoefde op het huis ten Bosch, zijne gemalin Anna Paulowna op het paleis aan den Kneuterdijk. De troepen onder aanvoering van Generaal Verschuur, zouden dien dag in de Maliebaan den eed afleggen voor Koning Willem II. De kurassiers in hunne schitterende kurassen en helmen, de lanciers in hunne kokette uniformen, de vaantjes wapperende aan de lansen, de grenadiers nog fier op de lauweren in den tiendaagsche veldtocht behaald, en de overige wapens stonden in gelederen opgesteld. Een trötschen aanblik bood dit levendig tooneel in het Malieveld, maar de geest der bevolking was onzeker, gejaagd. Er heerschte eene spanning in de stad. Een ieder was doordrongen van den ernst van het oogenblik, en in overeenstemming daarmee was de gure, donkere Öctoberdag. Zwaarmoedige regenvlagen ontlastten zich uit het duistere zwerk, opgezweept door een killen herfstwind. Nochthans bewoog zich eene massa menschen in de lanen nabij het paradeveld. Tegen 12 uur nadert van den kant van den Leidschen straatweg een drom ruiters. Het is de Koning. Men erkent hem aan de fiere en ridderlijke houding van den cavalier. Omstuwd door een lijfwacht van lanciers, rijdt de held van Quatre Bras tot bij den ingang van het Malieveld, en terwijl de rossen zwenken en een oogenblik te voren de hemel nog verduisterd is, breekt daar een zonnestraal door het zwerk, weldra meerdere en het zonlicht verguldt en bestraalt in vollen glans de schitterende uniformen. De Oranjezon electriceert de menigte. Een geweldig hoerah, gevolgd door den kreet „leve Oranje," galmt uit duizenden keelen door de lucht. De vorst verstaat dat teeken. Hij geeft een wenk aan de hem omringende officieren en ordonnansen die zich terug te trekken; het volk stroomt toe en geleidt jubelend den vorst naar de paradeplaats. Inmiddels rent s vorsten adjudant, baron Suouckaert van Schauburg in vliegenden galop naar den Kneuterdijk. Daar staat een open rijtuig gereed en voort rijdt het naar de Maliebaan. Slechts weinige oogenblikken na de ovatie aan Zijne Majesteit gebracht en die nog steeds voortduurt, verschijnt plotseling een rijtuig met de bekende Oranjeiiverij daar ginds op den Boschbrug. De menigte maakt een oogenblik ruim baan, het rijtuig passeert en uit de dichte drommen gaan opnieuw jubel kreten op, die de muziek der grenadierskapel verdooven. Nadat de vorstin zich bij haar koninklijken gemaal heeft gevoegd neemt het militaire schouwspel een aanvang, en straks als dé Koning en de Koningin de Maliebaan verlaten, is alle onrust uit de gemoederen geweken en het oud vertrouwen weer- gekeerd. De Oranjezon zou sedert nog [vele malen schijnen, maar nooit zoo warm en stralend als op dien guren 8n October- morgen. De Stand, blijft met grooten ijver te velde trekken te^en de anti-revolutionaire Kamerleden, die zich bij een der m°eer belangrijke stemmingen tijdens de behandeling van 't reglement van orde van hun partij hebben afgescheiden. loen indertijd de heer Seret de Kamer stond toen nog op het doode punt - het waagde bij een belangrijke beslis- surg tegen de partij zijn stem uit te brengen, werd hem door de Stand, te vers aan gegeven dat men bij de verkiezingen „het vuur met uit zijn sloften" liep om later af te hangen van i6 F? u °pVatilnLg van 6611 der Kamerleden. Ditmaal, nu de h.h. Huber en Eabius - en ook voor een deel prof de Geer - die stoutigheid hebben gepleegd, wordt in aédere woorden, maar met met minder nadruk eene waarschuwing gericht tot de anti-revolutionaire Kamerleden „Als dat aanhoudt, als zulk pogen veld wint, als er meer dere Kamerleden uit, „datzelfde vaatje gaan tappen„ is de winste weg die gewonnen wasdan kan het V,p' portefeuille's morgen den dag ter beschikking steÜen f er bij de eerstkomende verkiezing geen feu sacré meL M ons volk te brengen, dan breken de schoone dagen alleen-heerschappij der liberalisten weer aan, en dan d geen twee jaar meer of al wie den Christus in on3 l*t belijdt, kan het weer aanzien, dat heel de macht vand t1 tegen het levensbeginsel van den Christen geëxploiteerd De JV. Prov. Gron. Ct. sprak het reeds uit]^n *0f|h. liever tien mannen in de Kamer, waar het volk op rekene^'* dan zeven-en-twintig, die in de Kamer door al hun inzicht" en „particuliere overtuiging" al de winste stembus verspelen. „De Club wete dus, wat haar te doen staat," aldus Ui het blad. „Blijft zij aan de zaak des volks getrouw, dan U ze nu en voor de toekomst op de trouw, op de liefde, 0 toewijding van ons volk rekenen. Maar ook, offert zij'deP des volks aan haar spel van „eigen inzichten" op, dan déj ze het volk om zelf voor de ons heilige zaak op te Waar men ook mee spelen moge, met de zaak van het land spelen mag men niet." Als een grappig staaltje, hoe achterdochtig men in Euslai tegenover vreemdelingen is, kan het volgende dienen: Aan den heer P. Reese, vroeger te Meppel gedurende een», tijd directeur van eene fabriek, toebehoorende aan den C Scholten van Groningen en gelegen te Nowy Dwor bij WaisA in Polen, is het verder verblijf in Rusland ontzegd, terwijl zijne pogingen om zich als Rus te laten naturaliseeren mé lukten. De voornaamste reden van dit uitzettingsbesluit is dj. aan genoemden heer vóór eenigen tijd was geadresseerd'eet; hoogst verdachte circulaire, uit Meppel afkomstig, waai0 voorkwamen twee gekruiste degens en de woorden „Pro Pathj' Die circulaire, welke van een bekende scherm vereeniging a! komstig was, was voor de Russische politie voldoende om nihilisme te denken; na eenig beraad besloot men, den man, wien zulke gevaarlijke schriften waren gericht, het verder verbl; te ontzeggen De heer Reese is thans aan het hoofd geplaatst van fabriek van den heer Scholten in Brandenburg. Te Dordrecht worden stappen gedaan ter voorbereifc eener feestelijke viering van den 75sten verjaardag van Nee lands bevrijding van het Fransche juk, in November 1813, Een 70-jarige vrouw, die met bakkerswaren de bce opgaat, verdwaalde dezer dagen in de uitgestrekte bosschen Olterterp. Hoe zij ook zocht, zij kon den rechten weg na vinden; de avond viel in en het werd er niet beter op. Hi bejaarde echtgenoot ging uit om haar te zoeken, geraah daarbij te water, doch werd gelukkig gered. Het oude ra» tje werd niet gevonden, zij zwiert den geheelen nacht in i duistere bosschen rond, totdat de zon den volgenden ochte haar weg verlichtte en zij eindelijk hare schreden naar i woning kon richten. Ook de Commissarissen des Konings in NoordBrant Gelderland, Overijsel en Limburg hebben de medewerking: ondersteuning der gemeente-besturen ingeroepen, ten bel der onlangs opgerichte „Nederlandsche Heidemaatschappij', zich de ontginning van heidevelden, duinen en andere gronden in Nederland ten doel stelt. Te Sneek tracht men eene Yereeniging tot brengen, wier leden tegen het betalen van eene betrekHj geringe jaarlijksche contributie in de gelegenheid zullen i gesteld, van alles, wat er in hunne woonplaats op het van uitspanning en kunst valt te genieten, tegea een ff'11 entreegeld te kunnen genieten. Te Wapse bij Diever is de arbeider J. Van Kalt® bij het graven van een nieuwen weiwaterput, door een king onder het zand geraakt en daaruit, na een paai bedolven te zijn geweest, levenloos opgehaald. De lij ster vangst in de Gaasterlandsche bosschen 1 October geopend. Alleen door den huize Rijs zijn bijna vergunningen afgegeven om in de eigendommen die vangst te oefenen, en bovendien p. m. 100 voor de snipp®'^ Hierbij gevoegd de vergunningen door andere eigenaars, k°' men tot een respectabel aantal, en 't is een feit, dat zeer zich met de vangst der lijsters bezighouden. In vroegerPl werd door de poeliers te Balk wel f 10,000 alleen in ''J l omgezet. Men schrijft uit Borger: J Toen voor ongeveer zes jaren de opening der scheept 1 den verlengden waterweg van Stadskanaal naar Buinen w I gemeente plaats had, en daarmede de keisteenenhandelop ,1 zal zeker niemand hebben gedacht dat er zulke verbazende® >1 keisteenen in den hier aanwezigen heuvel van den ...d| aanwezig waren als er reeds uitgedolven zijn. Nadat honderden scheepsvrachten keien afgescheept en de mees I rijke gronden om- en doorgewerkt zijn, is er in °e°,, woordigen tijd eene stilte in dezen uitvoer ontstaan. - slaagplaatsen, waar uog in het laatste voorjaar h°°l?e"Jf keisteenen lagen, zijn thans ledig en de aanvoer i3 ceV oorzaak van dezen schijnbaren stilstand van zaken beru- eene stagnatie van eenen der keienhandelaars, deel3 verschijnsel, dat als gevolg van den natten zomer i3,e eJ. wen. De meeste der keiendelvers, die in Augustus en ber des vorigen jaars dagelijks ten getale van 1(MJ personen, zoowel vrouwen als mannen, in het keienve arbeiden dit jaar in de turf, die dit jaar meer werkzaamheden vereischt. De veenderijen geven dus de noodige verdiensten, in een tijd, waarin in de lBiW weinig te verrichten viel. De keisteenen, die een rU taal zijn geworden, zijn altijd eene ^lucht ti t werkeloosheid. In dat gedeelte van Buinen, u „de 8tad" noemt, en waar de k

Schager Courant | 1888 | | pagina 2