maken bonne mine mauvais jeu en betuigen dat hunne harten vervuld zijn met blijdschap en dankbaarheid, omdat er „weer een zetol aan de coterie ontrukt is." Ronduit gezegd, geloof ik dat die zoogenaamde blijdschap en bij de heeren van Tijd en Standaard er maar heel dunnetjes opzit. Oprecht blijde te zijn wanneer men zich, tegen zijn zin, verwezen ziet tot de rolom voor een ander de kastan jes uit het vuur te halen vooral wanneer die ander toch in beginsel lijnrecht tegenover u staat gaat mijns inziens de menschelijke zielskrachten wel wat al te zeer te boven. Het geval bewijst intusschen op nieuw, hoe de sluw gelegde mijnen der clericalen soms totaal verkeerd springen. Men heeft het gezien in Schoterland, waar door de medewerking der antirevolutionairen, huns ondanks misschien, een Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer werd gebrachten men ziet het ook nu weer tot tweemaal toe te Amsterdam, waar radicalen en clericalen broederlijk vereend uit jagen gaan, en eerstgenoemden met den buit gaan strijken en de laatsten lijdelijk mogen toezien. In dit opzicht geeft de uitslag der stemming van jl. Dinsdag weer veel te denken en veel te leeren. Overigens is er bij deze verkiezing, die toch waarlijk niet van belang ontbloot was, weer gruwelijk slecht gestemd. Van de 19,000 kiezers voor den gemeenteraad die Am sterdam rijk is, kwamen er slechts ongeveer 7500, dus niet veel meer dan ruim een derdeKlagen en mopperen over de handelingen van het Gemeentebestuur is hieraan de orde van den dag; maar wanneer den klagers gelegen heid wordt gegeven om huns inziens betere vertegenwoor digers der burgerij in den Raad te brengen, blijven zij stil letjes thuis, denken //dat zal mijn buurman wel in orde maken" en laten Gods water over Gods akker loopen. Ook de werkeloozen vervullen de lucht weer met klach ten over hun nood. Jl. Dinsdagmorgen waren zij wederom in het „Volkspark" vereenigd, op nieuw onder voorzitter, van den werkman Admiraal, ten einde hunne belangen te bespreken. Omtrent de ingediende motie aan den Gemeente raad (in mijn vorige Kroniek vermeld) deelde de voorzitter mede, dat toen de Commissieleden zich j.1. Vrijdag, na de Raadszitting van Woensdag, bij den burgemeester om ant woord aanmeldden, deze hun niet te woord kon staan. Maandag j.1. had het comité echter een der wethouders gesproken, die hen naar de Kerkgenootschappen verwezen hadde voorzitter had toen geantwoord, dat bedelen en steunen op de publieke liefdadigheid niet lag op den weg der werklieden, die willen arbeiden. Verschillende voorstel len werden vervolgens gedaan, sommigen van zeer krassen aard. Een der arbeiders b. v. raadde aan, om, als er geen brood meer was en vrouwen en kinderen van honger om kwamen, de rijk voorziene magazijnen te gaan plunderen. Een ander wilde weer optochten gaan houdenterwijl een derde bij troepen bij de werkgevers wilde gaan aankloppen. Een voorstel om aan den Gemeenteraad te verzoeken, de groote koopsmansbeurs op den Dam op sommige tijden van den dag aan de werkeloozen af te staan tot het houden van bijeenkomsten, werd bij acclamatie aangenomen. Ten slotte werd met algemeene stemmen een voorstel van den voorzitter goedgekeurd om Vrijdag (heden) weder een groote meeting te beleggen, ten einde opnieuw een comité te be noemen, dat naar den burgemeester zal gaan en met hem zal spreken. Men zou dan Zaterdag wederom bijeenkomen, om het antwoord te vernemen daarvan zou dan afhaDgen, welke besluiten de werkeloozen zouden nemen. Het antwoord is niet moeielijk te voorzien. De Burge meester zal den vertegenwoordigers der werkeloozen, even als aan vroegere deputaties, onder het oog brengen, dat hij geen onbeperkte volmacht heeft om naar zijn goeddunken gelden uit de gemeentekas te laten verwerken dat hij geen andere openbare werken mag laten verrichten, dan waarvoor op de loopende begrooting de noodige fondsen zijn aange wezen of die tusschentijds door den Gemeenteraad zijn goedgekeurdin één woorddat hij slechts de uitvoerder der door den Raad genomen besluiten is en dus, qua Burgemeester, in de onmogelijkheid verkeert om aan hun verzoek te voldoen en terstond allerlei groote werken te laten ondernemen, gelijk zij verlangen. Hoe pijnlijk dat antwoord hem, als mensch, ook moge vallen, als Burgemees ter kan en mag hij niet anders spreken. Jammer genoeg, schijnen de arbeiders het logische van dat antwoord nog niet in te zien. Intusschen is, tegenover een dergelijk optreden der werkeloozen, het Burgemeesterschap van Amsterdam een alles behalve benijdenswaardig baantje! Ook het Nederl. "Werklieden-Verbond heeft, in dezen staat van zaken, iets van zich doen hooren en op ver scheidene plaatsen in de stad een opwekkend woord laten aanplakken, waarin met het oog op den naderenden winter en het groot aantal werkeloozen, wier toestand dan dubbel treurig is, tot alle stadgenooten het dringend verzoek wordt gericht om te helpen wie werken willen en hunne inkoopen zooveel mogelijk te doen van binnenlandsch fabrikaat. Overal ziet men groepjes, welke die biljetten staan te lezen, 't Is te hopen, dat het opwekkend woord bij velen in goede aarde valle Ten slotte stip ik nog even aan, dat wij hier binnen kort weder een nieuw middel van vervoer krijgen, nl. een „tram-omnibusdienst," die op vastgestelde tijden van en naar bepaalde punten binnen deze gemeente zal rijden. Het vervoer zal geschieden door zoogenaamde tram-omnibussen, lange, smalle wagens, voorzien van zit- en staanplaatsen, evenals de trams, doch niet op rails loopende, tegen 71/, cent per persoon. Voor sommige lijnen is dit vrij wat goedkooper dan de tramneemt de zaak dus op, dan kan het publiek er bij proflteeren. Gijsbrecht. Hinnenlandsch V ietiws S c h a g e n, 20 October 1888. Kaar wij vernemen zal de Harmoniekapel van Schagen, Zondag 28 Oct. een concert geven, waarop het volgende keurige programma ten gehoore zal worden gebracht: 1. Fest-Marsch über dem Choral, „Nun danket Alle Gott Joh. Resch. 2. Ouverture //Dichter und Bauer", F. von Suppé. 3. La Ravissante (Schön Else) Gavotte, II. Alberti. 4. Grande fantaisie de 1' Opera „Faust", Ch. Gounod. 5. Ouverture „Allesandro Stradella", Fr. von Flotow. 6. „Ungarische Tar.ze No. 5 en 6", Job. Brahms. 7. Sonvenier de 1' Opera ,1e Trouvère", G. Verdi. 8. „Wiener Blut", Walzer, Joh. Strauss. 9. „Die Wachtparade kommt", Oharackterstuck, R. Eilenberg. Nos. 1, 5, 6, 8 eerste uitvoering, No. 9 op verzoek. De Herhalingsschool alhier werd geopend met 15 leer lingen, de teekenschool telt voor deze cursus 20 leerlingen, terwijl zich voor het Huisvlijt-ondeiwijs 25 leerlingen aangaven. Ook te Kolhorn worden pogingen aangewend tot het oprichten van eene Gymnastiek—klasse. De heer Th. Roep te Schagen is verzocht zich bij bet tot stand komen, met het onder wijs te belasten. Naar wij met zekerheid vernemen zal Mr. I. A. Levy in den loop van November voor de Kiesvereeniging te Barsin- gerhorn als spreker optreden. Onder bet opschrift vervalsching van Hollandsche kaas, schrijft de Industrie Blatter het volgende „Nadat reeds sedert eenigen tijd aan de Hollandsche kaasfabricage is verweten, dat evenals b. v. in de boterindustrie, nu ook bij de kaas het natuur-product begint plaats te maken voor een kunstproduct, is dat feit thans door het Schotlandsche landbouwcongres openlijk erkeud geworden. Volgens die mededeeling, wordt in Holland op groote schaal kunstkaas gemaakt, bij welke varkensvet de hoofdrol speelt, werkelijke kaasstof in het geheel niet daarin voorkomt. Met name de provinciën Noord-Holland en Noord- Brabant zouden dat bedrijf uitoefenen". Daargelaten de meerdere of mindere juistheid van dal be richt, teekent de N. R. Ct. hierbij aan, verdient het in elk geval de aandacht, omdat &z,Industrie-Blcitter een zeer geaccre diteerd blad is. Aan den gemeenteraad van Beverwijk is medegedeeld, dat het rijk nooit uit eigen beweging aldaar een rijkstelegraafkan toor zou oprichten. De gemeente zal dat moeten vragen, eene som van f 800 's jaars moeten waarborgen en eenig lokaal huur betalen. Dezer dagen werd in eene gemeente in Noord-Holland ontdekt, dat een loteling der militie zich 14 jaren geleden als eenige wettige zoon van den dienst had doen vrijstellen, terwijl hij op die vrijstelling geen recht had, daar hij nog een halven broeder in leven had. Hij zal zich thans nog over deze ontdui king te verantwoorden hebben. Duurt het nu en dan wat lang, zulke feiten komen toch in den regel voor den dag. Zij hebben voor den betrokken persoon bovendien dit nadeel, dat hij thans veel langer werkelijken dienst zal hebben te doen. Als een klein maar sprekend bewijs voor de liefde, welke onze geëerbiedige Koningin Nederland toedraagt en welken prijs H. M. er op stelt tol onze nationaliteit te behooren, deelt men het volgende mede: Onlangs begaven zich eenige aanzienlijke Duitschers naar het Loo met een inteekeningslijst voor de oprichting van een natio naal gedenkteeken in eene Duitsche bladplaats. De Koningin weigerde echter in te teekenen, zeggende, dat Zij eene Hollandsche vorstin was en niet langer eene Duitsche wilde zijn. De postconducteur Kieke is niet te Amsterdam, doch op verzoek der Leidsche politie te 's-Gravenhage aangehouden en Woensdagavond naar Leiden overgebracht, om aldaar gehoord te worden ter zake der verduistering van gelden uit een post zak, dien hij op de lijn Leiden-Sassenheim onder zijne berusting heeft gehad. Toen de brievengaarder in laatstgemelde plaats den zak ontzegelde, was de waarde verdwenen. Den inspecteur van politie R. Prouk, te Leiden, mocht het gelukken een gelijk bedrag als ontvreemd is, te vinden in het bezit van eene vrouw te Amsterdam, met wie K., die met zijne vrouw te 's-Hage woonde, in ongeoorloofde betrekking was. Na aanvankelijke ont- kentenis heeft K. aan den commissaris van politie te Leiden eene volledige bekentenis afgelegd. Den 16n October jl. zijn te 's-Gravenhage f1600 aan munt- en bankpapier en goudgeld ontvreemd ten nadeele van den tapper W. Aan dezen diefstal wordt verdacht zijne bijzit, die sedert de gemeente verlaten heeft in de richting naar Rotterdam, genaamd Carolina Eshuis, 33 jaar, die vergezeld was van hare 12-jarige dochter, gekleed met bruinen mantel en bonte muts. Zij °is verder in gezelschap van Hendrik Bavius. De commissaris van politie der le afdeeling te 's-Hage verzoekt aanhouding en opzending van genoemde vrouw en ook van Bavuis, zoo daartoe termen blijken te zijn, inbeslagneming van het geld en bericht. Zaterdag avond 10 y4 uur werd te Lisse een maanregen- boog waargenomen. Terwijl er bij eene weinig bewolkte lucht wat regen viel, en de maan zich niet ver boven de horizont verhief, vertoonde zich aan den noordelijken hemel een zwak getinte regenboog. Het verschijnsel duurde slechts 2 minuten (H. D.) Een slager in Friesland kocht onlangs bij een boer eenige vette schapen, die hij echter niet terstond medenam, maar later zou komen halen. De gekochte dieren bleven bij de andere schapen op het land loopen. „Maar hoe kent gij ze er nu later uit ?i vroeg de boer. „Wel ik zal ze even een merk geven", hernam de slager, waarop hij een mes trok en de gekochte schapen een gat in t oor stak. D Zoo bleven de arme dieren nog verscheidene dagen loopen. Men schrijft uit Maastricht Meer dan ooit is er in den laatsten tijd geklaagd over den onvoldoenden staat van het gemeentelijk lager onderwijs hier ter stede, dat vertegenwoordigd wordt door éene school voor onvermogende, en eene voor betalende leerlingen. Men had ge hoopt, dat op de begrooting voor 18S9 de noodige gelden zouden zijn uitgetrokken. Dit nu is niet het geval voor onderwijs zijn als vorig jaar geraamd, terwijl de re# van toelichting met geen enkel woord van eene leorjT^ cewag maakt. Het schijnt, dat het dage ijksch bestnUr met hervormingsplannen voor den dag komt, uit vrees ie standers van het bijzonder onderwijs te mishagen. Toch 2"' onder deze laatsten velen, die het onbillijk vinden, dat V' stedelijke bestuur niet voor eene goed ingerichte school die bij de hoogere burgerschool en het gymnasium aavP' Zooals het thans met den toestand van het gemeentelijk onrf wijs is gesteld, is het te hopen, dat de beBuinigingjmiït atfl van den minister zich niet tot de rijksleerschool alhier 3i uitstrekken, zonder welke deze stad van goed opeubaar onder*-0 aansluitende bij het middelbaar onderwijs, geheel zon verstof zijn. Donderdagnacht te drie uur is er brand uitgebroken het Korte Delft, bij den broodbakker J. M. te Middelbos Het perceel stond dadelijk in lichtelaaie vlam, en is verbrand, Omtrent dezen noodlottigen brand, meldt de Midd. Ct. Een der overburen, door het knetteren der vlammen ge*^- stond op, ontdekte den brand en begaf zich dadelijk naar het aangetaste perceel. Hij trachtte zich door de deur toegang te verschaffen, doch slaagde daar niet in, waarom hij de winkelrnit insloeg, en tegelijkertijd, door de vlammen heen, door de %t,. jarige huishoudster van M., die zich in den winkel bevond, iich hoorde toeroepen „Help, help, ik stik De vuurgloed en de uitstalling voor het raam zullen haar, die vermoedelijk ook een der kinderen bij zich had, waarschijnlijk belet hebben door deur of venster te ontvluchten. Hulp te bieden was den overbuur onmogelijk; alleen kon hij zich haasten brandalarm te maken. In korten tijd waren de buren met de ramp in kennis gesteld, weldra klonk het brand, alarm door de straten en rukte de brandweer aan. Toen echter was in het brandende perceel reeds het vreese. lijk drama afgespeeld, waarbij de bovengenoemde huishoudster eene zuster van den bewoner, en vier kinderen als slachtoffers vielen; deze kinderen waren een meisje van 9, een meisje vat 7, een meisje van bijna 3 en een jongetje van 6 jaren. Omtrent de oorzaak van den brand is uit den aard der zaal I zeer weinig te zeggen. De volgende lezing is echter niet ot- f waarschijnlijk. De bewoner, die telken nacht wordt gewekt door zijn knecht, I gaat, na zich gekleed te hebben, naar beneden met een petto-1 leumlainpje dat hij op de toonbank zet en uitblaast, waarna kil de winkel sluit. Vermoedelijk is nu, zonder dat M. het hl merkte, bij het uitblazen de vlam in den oliehouder en terwijl M. de deur achter zich sloot de lamp gei de olie in vlam geraakt en zoo het houtwerk in brand gekomen I Dit is te meer verklaarbaar, omdat te half drie een nacht-1 waker het buis gepasseerd is en niets heeft bemerkt en ootl omdat in een oogwenk het huis, van binnen geheel uit hout,I in laaie stond. Het ligt voor de hand dat er vooral thans veel gesprokil wordt over de vraag of er geen mogelijkheid heeft bestaan il slachtoffers van deze vreeselijke ramp te redden. Volgens p-1 tuigeuis van overburen en andere personen, die het eersi ktl onheil zagen, is daartoe geen gelegenheid geweest. Veler e-I dachten waren natuurlijk het eerst bij hen, die zich in kil pand bevonden; een der overwonenden riep, nadat zij den bra;:| zag, dadelijk uit het raam „denk in Gods naam om de fel deren", maar reeds toen was er geen quaestie meer van ml in het huis te komen en de reddende hand te bieden, o.a.aail de kleinen die men nog voor een der vensters heeft gezwl Yan voren hen te bereiken was niet alleen onmogelijk wl ook aan de achterzijde van het huis, besloten als dit ligt tel schen twee hooge muren, bestond daarvoor geen gelegenheid. I Tijdens den brand liep wel het gerucht dat de kinderen e: I de zusters van M. gered waren, duch spoedig bleek dat hierbij op een dwaalspoor was gebracht. Wel waren kinc weggedragen, doch die behoorden aan een overbuur. Het treur? I feit is thans, dat de ongelukkige vader, gisteren nog in hd I bezit van vier lieve kinderen, thans alleen zijn jongste, dat te Leiden bij zijn grootouders verbleef, heett behouden. Te Dinxperlo liet de eigenaar van een huis dit sloop®-1 Te midden van de puinhoopen bleef echter, naar de Zutph-H1 mededeelt, ééne kamer onaangeroerd, welke tot woning stres" I aan een gezin van vijf personen. De huurder bleef vele J«®| achterstallig in het betalen der huur, maar weigert zijne wonte te verlaten, en de eigenaar kan het werk niet voortzetten der gevaar voor menschenlevens te doen ontstaaD. Te Leur bij Breda ontstond eergisteren avond door v- onbekende oorzaak brand bij Rombout Broek, waarbij twee gr"0" mijten met graan eene prooi der vlammen werden. Het huis bleef gespaard. Het verbrande was niet verzekerd. Tot overmaat van ramp werd de 60jarige kleermaker ÏM1 Kop overreden door den knecht van Broek, in diens dolle va te paard, om hulp te gaan halen. De zwaar gewonde was w kwartier uurs een lijk. Door de politie te Tilburg is eergisteren aangehoude"d weduwe v. G., als verdacht van kindermoord. Zij beken6 kind, dat volgens haar niet geleefd heett, twee dagen bij een doek gewikkeld in eene sloot verborgen te hebben, het in de vorige week gevonden werd. Zij is 'ie Breda gebracht. Een veertienjarige jongen te Hilversum wedde ®et kameraad om een kwartje, dat hij vier kop zure appe tereen zou opeten. Het kwartje werd gewonuen, maar e kelooze jongen is kort daarna overleden. In de vorige maand is te Waarde geboren een het mannelijk geslacht, aan de linkerzijde zonder 8nD jjeiu en aan de rechterzijde slechts een klein stompje arm,e gedeelte been, aan dit been een hand, waarvan drie een duim. Niettegenstaande al deze gebreken i» zond en groeit goed.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2