ISuitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws zangvereeniging Oefening en Genoegen stond tevens op de tribune geschaard, en opende de vergadering met een mannenkoor. Daarna wilde pastoor Brouwers zijne rede aanvangen met de voorlezing van een telegram van aanhankelijkheid aan den Koning, doch nauwelijks had de redenaar het woord genomen, of het rumoer in de zaal begon. De toespraak van den heer Brouwers had echter geen gevolg. Telkens als hij met de voorlezing van het telegram wilde voort gaan, beletten de socialisten door gefluit en ander tumult voort te gaan. Één hunner waagde het, het beeld van Paus Leo een slag in het aangezicht te geven, waarop de katholieken en andere welgezinden dat beeld tegen verdere beleedigingen wilden vrijwaren. Dit gaf het sein tot eene onbeschrijfelijke wanorde. Men wierp met stoelen en tafels, deelde stompen uit, drong tegen elkaar op, onder luid geschreeuw en protest, smeet de glasruiten in, en het einde was, dat de opeengepakte menigte zich uitwegen zocht door de verschillende deuren. Een inspecteur van politie (volgens bevel waren er geen agentea in de zaal geposteerd) trad met den blanken sabel tusschen een hoop vechtenden voor de tribune, en scheidde hen. Toen eenige oogenblikken daarna een detachement agenten de zaal binnendrong, was zij al haast ontruimd. Het spreekt van zelf, dat de vergadering verder geen voort gang had. Het Handelsblad meldt, dat de sociaal-democraten ook in de vergadering van de Amsterdamsche afdeeling van het Werklie denverbond, Zaterdagavond in den Werkenden Stand gehouden, waar de heer B. H. fieldt zijne denkbeelden uiteenzette omtrent belastinghervormingen, den redenaar het spreken onmogelijk poogden te maken. Slechts met groote moeite kon de voorzitter, de heer Nolting, de orde handhaven, welke telkens door inter rupties, hinderlijke geluiden, of gefluit werd gestoord. Vroeg de voorzitter ordelijk te wezen, dan volgde op die vraag ge woonlijk een zoodanig en zoolang aangeheven applaudissement, dat men dadelijk begreep, dat die toejuiching slechts eene an dere soort van rustverstoring was. De heer Heldt bleef kalm en scheen zich aan de houding der toehoorders niet te storen, en het is wellicht slechts aan zijne kahnte te danken, dat Za terdagavond niet dergelijke tooneelen voorkwamen als in Maison Stroucken. De eigenaar der terreinen te Amsterdam, onder den naam van Volkspark bekend, heeft het bestuur der afdeeling Am sterdam van den Sociaal-Democratischen Bond doen weten, dat de terreinen na Februari e. k. niet meer worden verhuurd. Nader verneemt men, dat het meisje.dat Dinsdagavond bij den geweermaker Donaghy van Egmond op den Nieuwendijk te Amsterdam het kruit haalde, dat voor den aanslag op de heereu Jolles en Stork moest dienen, was de dienstbode van een zijner vakgenooten, den geweermaker C. A. Wuntienberg in de Zoutsteeg. Deze zelf, geen voorraad genoeg hebbende om aan de aanvrage van drie personen, die zich successievelijk om kruit bij hem hadden aangemeld, te voldoen, zond deze dienstbode naar den heer Donaghy met het bewuste door hem geschreven briefje: 5 pond gewoon kruit a f 0.60". De bedoelde personen, waaronder zich ook bevond een jongen van 18 jaar, gaven allen voor dit kruit noodig te hebben, omdat zij naar de Argentijnsche republiek gingen. De bewuste jongen was zelfs zeer teleurgesteld, omdat bij slechts de helft kreeg van hetgeen hij gevraagd had; hij zou later om de andere helft zijn teruggekomen, maar verscheen niet meer. Volgens het Handelsblad werd ook bij den burgemeester van Amsterdam op denzelfden avond een dergelijk kistje bezorgd. De heer mr. luhoff heeft de instructie in zake de moordaan slag door middel van buskruit geopend met langdurige verhoo- ren van het 16 jarige dienstmeisje en de geweermakers Donag hy en Wunnenberg. Ook een koetsier wordt gezegd inlichtingen gegeven te hebben. De openbaarheid gegeven aan de vele bijkomende om standigheden die licht kunnen verspreiden over de mislukte aanslagen op den burgemeester, de heeren Jolles en Stork en hunne gezinnen werkt nuttig, zegt het Handelsblad. Eene dame, wonende tegenover den heer Stork. die het kistje heeft zien afgeven, heeft zich aangemeld bij de justitie. Hare beschrijving van den man die aldaar het kistje afgaf, komt overeen met die van de beide jongelui, aan wie door de dochters van Wunneberg het kruit werd verkocht. Voorts heeft een koetsier zich aangemeld die op den bok van zijn rijtuig zat over fiet perceel 25 (niet 21 zooals aan vankelijk gemeld) in de Sarphatistraat, toen daar het kistje voor den heer Jolles bestemd werd bezorgd. De dienstbode die het aannam, zag dadelijk dat het kistje aan een verkeerd adres werd afgegeven en riep den besteller terug, die zich ec ter, hoewel hij het roepen moet hebben gehoord, ijlings verwijderde. Daardoor werd de aandacht van den koetsier op de bezorging gevestigd, en hij is in staat geweest eene min of meer juiste persoonsbeschrijving te geven. Uit het niet terugkeeren van den besteller mag de gevolgtrekking worden getrokken, dat hij van den inhoud van het kistje kennis droeg. Het gerechtelijk onderzoek en de nasporingen der politie zijn in vollen gang. Gisteren hebben rechercheurs te Haarlem zich inlichtingen verschaft omtrent verdachte personen. Tot dusverre is geene aanhouding gedaan. Men schrijft het volgende van Terschelling Zooals bekend is, werden de steppenhoenders, die in de Kir- gische steppen inheemsch zijn, voor het eerst in het jaar 1863 op de Duitsche en in enkele exemplaren ook op de Nederland- sche Noordzee-eilanden aangetroffen. Zij bleven toen echter slechts korten tijd en werden sedert November 1864 niet meer gezien. Men vond er nergens nesten van. In het voorjaar van 1888 verschenen zij hier op de eilanden en ook op het vaste land opnieuw, in grootere menigte. Of ze nu gebroed hebben, is nog niet met zekerheid te bepalen. Algemeen schijnen ze thans°weder vertrokken te zijn, want men hoort of ziet er op de eilanden niets meer van. Ofschoon onze pairijzen fraaiere qq flinkere vogels zijn, zou het toch te bejammeren zijn, als de vreemde gasten niet terugkwamen, om ook hier te lande inheemsch of geacclimatiseerd te worden. Enkele exemplaren, in volières geplaatst, bevonden zich daar zeer op hun gemak, werden bij voedering met boekweit en wat hennepzaad spoedig vet en legden hunne schuwheid af. Ze trippelden op hunne korte pootjes dan heel vertrouwelijk rond. O- H Als eene merkwaardigheid verdient vermelding, dat m de Alblasserwaard verscheiden boeren, uitgelokt door het heer lijke najaarsweder, het vee, dat reeds naar de stallen was gebracht, weder in de weide hebben gedaan. In de afgeloopen week heeft te Leeuwarden een eigenaar dige soort van oplichterij plaats gehad. Een persoon van mid delbaren leeftijd vervoegde zich op een morgen aan het kantoor van den heer de H., kassier aldaar, wiens vader indertijd no taris was. Hij gaf te kennen landbouwer te zijn, Douwe Tjal- lings Reitstna te heeten, op Unema-State onder Marssum te wonen, en vroeger wel zaken met den heer de H. Sr. te heb ben gedaan, zoodat hij nu, wijl hij voornemens was zijne boer derij van kant te doen, den heer De H. Jr. wilde opdragen „boelgoed" voor hem te houden. Laatstgenoemde antwoordde hierop, dat hij daartoe behoorde te gaan naar den notaris S., opvolger van den heer De H. Sr. Aan dezen raad gevolg gevende, stapte onze vriend vervolgens naar het bedoelde notariskautoor, alwaar dezelfde mededeeling werd gedaan, nog geloofwaardiger gemaakt door de bijvoeging, dat hij op het bovengenoemde kassierskantoor geweest was, en men hein daar naar den heer S. verwezen had. De uitkomst was dat het „boelgoed" in de lucht aangegeven werd, en de persoon in quaestie, op zijn verzoek, eene som f 300 als voorschot ontving, waarmee hij het kantoor verliet, zonder dat men later iets meer van hem heeft kunnen ontdek ken. De zaak zelve bleek al spoedig een verzinsel te zijn. Het signalement van den persoon moet als volgt zijn goed van lengte, vrij stevig gebouwd, grot beenderig aangezicht, roode kleur, heldere blauwe oogen, groote neus, gekleed met donkere De verkiezing van een lid der Provinciale Staten Noordholland, in het Hoofdkiesdistrict Enkhuizen, ter VOf ning in de vacature, ontstaan door het overlijden van den '2 J. Bruijn Jz. te Enkuizen, is bepaald op Dinsdag 8 J» 1889. C DBan Ho. jas, bruine pilow zwarte klompen. broek, zwart zijden pet, zwarte kousen en Te Meiel, bij Asten (N. Br.) is een oppassend jongeling van 20 jaren, Linders genaamd, op gruwelijke wijze vermoord. Een ander jongeling had verkeering met een meisje uit Helden. Dit hinderde eenige jongelieden uit die gemeente zoozeer, dat zij hem Zondagavond aan de Heldensche brug opwachtten, ten einde hein te overvallen en duchtig de les te lezen. Toen de ongelukkige Linders over de brug kwam, schijnen zij zich door de duisternis in den persoon vergist te hebben, en sloegen zij dezen met knuppels dood, terwijl de persoon dien zij zochten, en die hun toeleg vermoedde, een anderen weg had gekozen en zich het kanaal liet overzetten. De justitie heeft natuurlijk een onderzoek ingesteld en reeds zijn eenige personen als verdacht in hechtenis genomen. Een nieuwe bedel-industrie wordt in Amsterdam uitge oefend. Verscheidene ingezetenen ontvingen onderstaauden brief: „Wel Edele Heer en Mevrouw De ondergeteekende verzoekt u E beleeft of u E zoo goed zou willen zijn hem 3 Cent te wilen Leenen om na dat hij aldus tien gulden heeft verzamelt een kleinhandel in aardewerk te kunnen beginnen in de hoop van u E medewerking moet ik u E nog zeggen dat ik 2 maanden zonder werk ben en daar mijn vrouw in een gezegende staat is moet ik wel naar mid delen om zien om iets te verdienen, „Mij vleyende in de hoop van te zullen slagen teeken ik mij u E onderdanige." (Volgt de onderteekening.) Naar aanleiding van de vele vragen over de emigratie naar Zuid-Afrika en de Vereenigde Staten van Noord-Ainerika schrijft de heer J. van 't Lindeuhout, directeur der Weesin richting te Neerbosch, dat hij emigratie de eenige oplossing acht van het groote vraagstuk: op welke wijze is het mogelijk aan de werkeloozen arbeid te verschaffen De vraag is echter of men wil werken. Het is velen, die in ons land rondzwerven, niet te doen om werk te zoeken, maar om dit te ontloopen. Hij vreest weieens dat degenen, die als landverhuizers een beter bestaan zoeken, zich de toekomst in den vreemde te rooskleurig voorstellen. Het land, waar de luiaards met praten en slapen hun brood winnen, is evenmin in Amerika als in Zuid-Afrika. Daarbij komt nog, dat in ons land een zekere kastengeest heerscht wie timmerman is wil timmerman blijven, en zoo gaat het met den metselaar, kleermaker, schoenmaker, ja met bijna elk hand werk. Hij heeft in Amerika bakkers en smeden ontmoet, die op hun 25ste jaar of op nog lateren leeftijd beste kleermakers zijn geworden en daar nu een rijk bestaan vinden; onderwijzers, die bekwame boeren zijn en groote farms bewonen, maar zij zijn ook aldaar als knechts begonnen. Sedert eenigen tijd wonen op den Grooten Oever te Meppel een tweetal personen, zekere Boonstra Gerrijs en de wed. De Jong, wier dochtertje volgens zeggen zeer ondeugend is en dan zoo wordt behandeld, dat de buren er zich mede bemoeien. Dit geschiedde ook Vrijdagavond, toen het meisje ernstig werd mishandeld, volgens haar zeggen omdat zij slechts 22 centen had opgehaald met bedelen. De mishandeling was nu van dien aard, dat de buren de moeder en haren" huis genoot te lijt wilden, zoodat de politie zich genoodzaakt zag, hen op het politiebureau te brengen, geen kans ziende anders voor hunne veiligheid te zorgen. Het meisje is voor den nacht bij anderen onder dak gebracht. Zaterdagmorgen werd zij weder naar huis gebracht, waarop weder een opstootje plaats vond. (N. A. C.) De Haagsche werkloozen waren Maandag door de sociaal democraten tot het bijwonen van eene vergadering in Walhalla bijeengeroepen. Ruim honderd personen waren bijeen, waarvan het overgroote deel uit de gewone bezoekers der vergaderingen in Walhalla bestond. De spreker deelde de besluiten mede, die het internationale arbeiderscongres te Londen in begin Nov! van dit jaar genomen had, nl. de Herleving van de „Interna tionale het voeren van een nominalen arbeidsdag van 8 uren de beslechting van geschillen tusschen twee of meer Rijken niet door oorlog, doch door arbitrage, en totale afschaffing van natioualiteit. De spr. verdedigde al de besluiten op de bekende theorieën, de aanwezigen uitnoodigend zich te vereenigen, omdat in vereeniging de kracht der werklieden schuilde. De Minister vau binnenlandsche zaken heeft aan nings commissarissen in de provinciën de volgende ving gericht Met intrekking der circulaires van mijn departement 30 Aug. 1850, la. D, 2e atd., en 2 Juli 1875, no. i'g afd., voor zoover daarbij wordt verzocht de inzending te h deren van afschriften der processen-verbaal van opening?' stembriefjes voor de verkiezing van leden der Provinale St t heb ik de eer UHEG. uit te noodigen, de burgemeesters de hoofdplaatsen in uw gewest der in deze betrokken "hooH kiesdistricten te doen weten, dat die inzending voortaan meer wordt vereischt. De inzending van gemelde afschrift^ voor zooverre zij de verkiezing van leden der Tweede Ka betreffen, blijve plaats hebben. De heer H. S., veehouder te Oostellingwerf, kuilde d zomer gras in, of beter gezegd, maakte van plaggen een dicT ten kelder boven den grond, legde daarin het gras en daaro' een zware laag aarde, zoodat het gras sterk in elkaar J2 werd. Dezer dagen heeft men den kelder geopend en is men begonnen het vee dit voedsel te voeren. In plaats van ot0en is de kleur bruin, het heeft een aangenamen reuk en wordt door het vee met graagte gegeten, terwijl de koeien meermelt geven dan bij de toediening van het beste hooi. Daar deze proef met zoo goeden uitslag bekroond is geworden, heeft de S. besloten 't volgende jaar op dezelfde wijze met het winter' voedsel te handelen. Inkuilen in den grond geeft niet zulke goede resultaten; men heeft dan meer last van broeiing door geheele afsluiting. In het begin van dit jaar is te Amsterdam een „Neder- landsche Roomsch-Katholieke Volksbond" opgericht, die ziel ten doel stelt, den zoogenoemde vierden stand tegen de soci». listische dwalingen onzer dagen te beveiligen. Hij telt thans reeds ongeveer 600 leden, vooral onder de werklieden en klei. nere burgerij, en zal eerstdaags ook tot ruimeren kring van geloofsgenooten zich wenden om toetreding en ondersteuning. Zooals uit de statuten blijkt, is de bond van streng Katho lieken aard en zal hij o. a. aan de uitspraak der hooge kerke lijke overheid„zich steeds onvoorwaardelijk onderwerpen,' Keizer Wilhelm II is nog steeds ongesteld, en geruchten van veronrustenden aard doen de ronde. Reeds van den aanvang af werd gefluisterd, dat 's Keizers ongesteldheid niet enkel verkoudheid was, maar wel degelijk een herhaling of nieuwe phase van zijn oude oorziekte. Men weet, dat de militaire geneesheeren, onder wier behandeling de Keizer staat, onophoudelijk in het Paleis verschijnen en consult op consult houden, doch de officieuze pers loochent het aanwezig zijn van een ernstige ongesteldheid; terwijl ook het feit vermelding ver dient dat Z. M. verleden Donderdag in een open rijtuig is uitgereden. Toch handhaven zich de kwade vermoedens en bespreekt men reeds de inwendige verzwering, welke een sche del-operatie zou noodig maken. Ook de Parijsche oorkundige dr. Hermet, afgaande op ontvangen rapporten, liet zich in een „ieterview" met den redacteur van den „Matin," zeer pessimi- tisch over 's Keizers toestand uit en meent zelfs dat zijn lef® „aan een draadje" hangt. De Berlijnsche correspondent van den Presse verneemt, dat de Keizer zelf zich zeer ongerust maalt over de mogelijkheid van erfelijken kanker. Op de Beurs te Triëst vond dezer dagen, door e® gelukkig toeval, een politieagent 's ochtends in de vroegte e® pakje met een aantal dynamietpatronen en een brandende lont, die nog twee uur kon smeulen, en dan, op het drukste uw, een verschrikkelijke ontploffing zou hebben veroorzaakt, waarvan de gevolgen niet te overzien waren geweest- De dader is onbe kend. De Beurs wordt door de politie streng bewaakt. Reeds vóór eenigen tijd hadden enkele firma's dreigbrieven ontvangen. De Indépendance Beige bevat de volgende telegram®® uit St. Petersburg De Perzische regeering schijnt hare vijandige houding tegeJ over Rusland te verscherpen. Na het voorgevallene betreden de vrije vaart op de Karum en den consul "Vlassow, door Russische regeering te Meshed benoemd, het exequatur ge»®' gerd te hebben ouder voorwensel dat hij geen muzelman "i heeft Perzië de inwoners van Kiran verboden tarwe aan Russen te verkoopen, welk verbod hoogst schadelijk voor Transcaspische provinciën is. Naar ik uit goede bron verneem, heeft de Russische regen een ultimatum aan de regeering te Teheran verzonden. Uit Londen meldt men aan hetzelfde blad: Op grond van hier ontvangen telegrammen verzeker dat er in het ministerie vau buitenlandsche zaken te St..1e burg eene beraadslaging over het geschil met Perzië heeft p gehad. De legerbevelhebbers hebben op het zenden van ultimatum aangedrongen, dat spoedig gevolgd zal worde" het bezetten van Perzië indien de Perzische regenn0 tractaat betreffende de vaart op de Karun niet vernietig'- zegt verder dat de heer Yon Giers daarentegen eene veIHD.j gedragslijn heeft aanbevolen en dat het nog niet 60 1 welke der beide meeningen de overhand behouden hee Al de ministers van Spanje hebben hun ontslag Sagasta zal beproeven het kabinet te reconstrueeren, medewerking van de dissidenten der meerderheid. De „Imparcial" eischt de ontbinding der Corte de de 1 zeter Een brand, die met wijn gebluscht wordt, O lu0^ jjjco* wel tot de zeldzaamheden. Dit geval deed zich op den ^g|jBea- laasavond te Kreuznach voor. Bij een wijnkooper in L' strasse ontstond brand in een kantoor, dat dag ennac

Schager Courant | 1888 | | pagina 2